Histori me entitete

Faqja 5 e 19 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12 ... 19  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Re: Histori me entitete

Mesazh  Fikrro prej 15.06.10 15:42

Hahaah nuk jane perralla jane ngjarje te perkthyera nga gjuha angleze sme intereson po sbesove mos i lexo.

Fikrro

734


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori me entitete

Mesazh  pegazus prej 15.06.10 18:49

mos ja prishnii mazhin kesaj faqeje. kete e kemi treguar ketu e 7 vjet para per te trembur njeri tjetrin befasisht duke gerthitur djalli ne fund. hahahaahah boll me keto.

pegazus

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori me entitete

Mesazh  Fikrro prej 28.06.10 19:39


Nė shtėpinė tonė filluan tė ndodhin disa fenomene misterioze. Fenomene tė pashpjegueshme e tė ēuditshme. Madje, aq tė ēuditshme, sa pėr njeriun qė nuk ka pasur rast t’i pėrjetoj kėto, vėrtet mund tė jenė edhe tė pabesueshme. Ashtu, siē kanė mundur tė jenė tė pabesueshme edhe pėr ne, para se tė na binin nė kokė...
Nė lagjen “Tusus” tė Prizrenit ndodhet shtėpia e Akip Shahinit nga Prizreni, ku qe shumė vite me radhė, xha Akipi jeton me plakėn e tij dhe me katėr djem, tė gjithė tė martuar, qė sė bashku me reja dhe nipa e mbesa, pėrbėjnė gjithsej 24 anėtarė tė familjes.
Njė familje e qetė, me djem tė mbarė e punėtorė, dhe njė shtėpi “e gjallė”, siē do tė thuhej nė popullin tonė - janė karakteristikat e para qė tė bien nė sy kur, pėr tė parėn herė, ndodhesh nė kėtė familje. Katėr shtėpi nė njė oborr i kanė ndėrtuar ata tė xha Akipit, pa meshkuj nė botėn e jashtme, por vetėm me punėn e mbarė qė kėtu e bėjnė. Respektivisht, djemtė e xha Akipt kanė dy gjellėtore: njė nė Prizren dhe njė tjetėr nė Pejė, ku fitojnė mirė. Kurse xha Akipi ka edhe tokė pune...
Dhe tė gjitha premisat materiale janė tė favorshme, qė do tė duhet tė mundėsonin njė jetė tė qetė familjare dhe njė kėnaqėsi nė gjithė atė begati e nė gjithė ato tė mira materiale, por - njė hall qė i ka rėnė mbi kokė kėsaj familjeje, nuk u lė qetėsi e as kėnaqėsi shpirtėrore anėtarėve tė saj.
Nė foto shihet regalli i djegur, pothuajse plotėsisht i dėmtuar, nė dhomėn e Ali Shahinit, i shkaktuar nga duart e padukshme dhe e pashpjegueshme pėrmes mendjes dhe logjikės

Problemet lindėn pas njė viti martesė

Qe tri vjet me radhė reja e djalit tė vogėl, Nafija, me prejardhje nga K. Ėshtė e sėmurė rėndė nga njė sėmundje shpirtėrore. Kurrė mė parė nuk ka qenė e sėmurė. Edhe njė kohė pas martesės me Aliun nuk pati kurrfarė probleme. E ēonin mirė dhe kishin harmoni me njėri-tjetrin. Problemet e tyre lindėn pa u mbushur njė vit i plotė nė martesė. Nafija filloi ta humbte vetėdijen. Respektivisht ajo binte nė njė gjendje tė ndryshuar tė vetėdijes dhe ajo gjendje zgjaste jo pak kohė... shpeshherė edhe nga disa orė.

Nė fillim, natyrisht, iu drejtuam mjekut - fillon rrėfimin hallemadh Aliu. Neuropsikiatri, pas dėgjimit indiferent tė pėrshkrimit tė sėmundjes nga ana jonė, Nafijes i preferon t’i bėnte gjithė analizat dhe incizimin e kokės nė EEG. Dhe, ēuditėrisht, tė gjitha analizat e trurit e tė trupit i dolėn mirė, pos konstatimit nga ana e mjekut se “ėshtė pak nervoze”... Dhe i dha disa barėra pėr qetėsim.

Sakaq, mbretėria e sėmundjes nė Nafijen mbeti e paprekur. Sulmet vazhdonin. Nafija binte edhe mė tej nė gjendje tė ndryshuar tė vetėdijes dhe ndjehej tejet keq. Forca tė panjohura negative e sulmonin, e mundonin, e lodhnin...Madje edhe e rrihnin... E rrihnin shpinės dhe kėmbėve!...

Nė shtėpi ndodhin fenomene misterioze

Njėkohėsisht me kėtė, nė shtėpinė tonė filluan tė ndodhin disa fenomene misterioze. Fenomene tė pashpjegueshme e tė ēuditshme, - shton Aliu. Madje, aq tė ēuditshme, sa pėr njeriun qė nuk ka pasur rast t’i pėrjetoj kėto, vėrtet mund tė jenė edhe tė pabesueshme. Ashtu, siē kanė mundur tė jenė tė pabesueshme edhe pėr ne, para se tė na binin nė kokė...

Sė pari filluam tė ndjenim njė prani tė qenieve tė padukshme. Nė fillim na dukej sikur dikush po ecte nėpėr ballkone, ose dėgjonim rėnie, sikur dikush kėrcente nga ballkoni poshtė. Pastaj dėgjonim hedhje gurėsh, goditje me gurė. Goditjet sidomos i ndodhnin Nafijes.

Tė them tė drejtėn, nė fillim edhe ne ishim shumė tė befasuar e nė njė dilemė tė madhe: T’u besonim atyre fenomeneve tė ēuditshme, tė pakapshme pėr mendjen e logjikėn, apo tė mos u besonim... T’u besonim, si t’u besonim, kur asgjė me sytė e ballit nuk shihnim, asgjė s’vėrenim konkretisht. Tė mos besonim, si tė mos besonim, kur pėr njė kohė tė caktuar, dėgjonim zhurmat, trokitjet, rrapėllimat, hedhjet e gurėve, ecjen e dikujt... Me njė fjalė, pandėrprerė shihnim, dėgjonim dhe pėrjetonim manifestimet e ēuditshme, mahnitėse, qė shkaktoheshin nga qenie tė padukshme, misterioze, si tė thuash, ireale, por qė manifestimi i veprimeve tė tyre ishte real dhe ne e dėgjonim, e shihnim dhe e pėrjetonim nė mėnyrė reale e tė pakontestueshme...

Nė fillim na ka ndodhur qė, kur kemi shkuar nė dhomė, t’i gjejmė rrobat e nxjerra nga raftet, ku ishin tė paluara, e tė vendosura nė mes tė dhomės, nė dysheme. Valixhet i gjenim tė hapura, pa i prekur kush nga anėtarėt e familjes, por, ajo ēka ishte mė e keqja, mė pastaj rrobat e nuses do t’i gjenim tė prera e tė dėmtuara. Tė prera si me gėrshėrė,. Si t’i kishte prerė me dorė njeriu. Ndoshta gjatė kėsaj kohe na janė asgjėsuar rroba me vlerė prej disa mijėra markash nė kėtė mėnyrė tė pashpjegueshme. Pastaj, e gjenim arin e prishur. Ose e gjenim tė pėrdredhur e tė lakuar ose tė prerė... Dhe atė si me zhiletė, sa nė shikim tė parė, nuk mund tė vėrehej se ishte i prerė, vetėm kur e kapje me dorė, ndahej...

Por, ndėrkohė, ne, qė kishim hall tė madh, kurse mjeku nuk mund tė na ndihmonte, filluam tė kėrkojmė ndihmė tek disa milexhionė, falltarė e hoxhallarė tė ndryshėm - kyēet nė bisedė xha Akipi. Njė nga ata, nga fshati Lubinjė e Epėrme bėri qė Nafije tė tregonte se kush po e sulmonte, kush po e mundonte e kush po e rrihte. Ua zinte nė gojė emrat. Fliste me to, grindej. Tregonte se ē’i thoshin... Fatkeqėsisht, ajo qė i paraqitej, qė e sulmonte kėshtu e qė i bėnte kėto tė zeza ishte gruaja e vėllait tim...,ofshau ai.

Nė foto shihet pasqyra e thyer nga forcat e panjohura. Familja Shahini nuk kanė shpjegim se si ka ndodhur kjo, ata vetėm e kanė parė se ėshtė thyer nga njė dorė e padukshme, nė pranin e tyre dhe kanė mbetur tė nemitur...

Katėr herė u kallėn dhomat

Ėshtė interesant, se gjithnjė e paralajmėronin se ēdo tė ndodh. I thoshin se kemi pėr t’i prerė rrobat, tė cilat edhe i preheshin. Pastaj, i thoshin se kemi pėr t’i djegur dhe ato digjeshin. Katėr herė na janė djegur dhomat. Dhe atė gjithnjė ditėn. Dy herė jemi djegur paradite. Njė herė nė kohė dreke dhe njė herė vonė pas dite. Ėshtė interesant se herėn e parė, kur ka ndodhur ndezja, dera ishte e mbyllur pėrbrenda, e askush nuk ishte brenda. Madje, kur e kemi thyer derėn, dhe e shtynim pėr ta hapur, njė forcė e ēuditshme e shtynte nga parapa. Disi nuk na linte tė hynim brenda. Tri herė, i kemi shpėtuar gjėrat pak mė mirė, herėn e katėrt na ėshtė djegur, madje edhe regalli. Dhe ashtu, tė djegur, e kemi edhe sot e kėsaj dite...

Por mė tepėr kishim frikė se do tė na i digjte fėmijėt, - thotė xha Akipi. Prandaj, rregullisht Aliu i ka ndėrruar dhomat, me shpresė se ndoshta nė dhomėn tjetėr nuk do t’i ndodhte gjė, edhe pse kot...

Njėherė, madje, i janė prerė rrobat qė i kishte tė veshura. Bluzėn, veē kur ia pamė tė prerė prapa, nė shpinė, dhe mbetėm tė nemitur... - kyēet prapė Aliu. Dy herė diēka e panjohur mė ka grithur edhe mua nė ballė. Isha duke punuar nė gjellėtore, dhe, kur njė qastė, paqėllimshėm shikohem nė pasqyrė, shoh, shoh njė vijė, njė tė grithur pjerrtas ballit, pa ndonjė rast dhe pa ndonjė mundėsi qė tė grithesha askund... Edhe kjo (tregon pėr tė shoqen), ka qenė dy herė e prerė nė dorė, pa ndonjė rast. Veē kur ia shihnim gjakun...

Prania e vazhdueshme e qenieve tė padukshme

Kurse, vazhdimisht kemi pasur zhurma tė ndryshme: tė trokitura nė dyer, dritare, regall... Disa herė janė thyer dritaret dhe atė ēuditėrisht, nga ana e brendshme, d.m.th. krahu i brendshėm i dritares... Disa herė ma kanė marr orėn e zgjimit, tė cilėn e lė afėr pėr t’u zgjuar, kur kam pėr tė shkuar nė punė... Pastaj, sėrish ma kthenin!...

Njollat e gjakut qė shpėrthyen nė mur nė ēastin kur Nafija e ka “sulmuar” me energji (nė gjendje autohipnotike) dhe “asgjėsuar” njėrėn nga qeniet misterioze.

Por tė gjitha kėto qė i thamė ( e qė nuk) janė sigurisht pak, megjithatė, nuk paraqesin gjithė atė qė kemi pėrjetuar brenda kėsaj kohe, brenda kėtyre tri viteve, prej kur Perėndia na e ēoi kėtė hall mbi kokė... - kyēet, pėrsėri, nė bisedė xha Akipi. 74 vjet i kam bėrė - vazhdon, kurrė nuk kam parė kėso gjėrash. Dėgjuar nga tė tjerėt, se dikujt i ka ndodhur po, veē nė familje tė ngushtė dhe nė farefis nuk na ka ndodhur. Tash Zoti na ka dėrguar, pse na i ka dėrguar, Ai e di...- pėrfundon xha Akipi dhe shpreson, megjithatė, se do tė bėhet mirė. Dhe ne e ngushėllojmė, se, si ēdo gjė qė ėshtė kalimtare nė kėtė jetė edhe kjo do tė jetė kalimtare dhe do tė bėhet mirė...

Tani tėrė familja shpresat i kanė pėrqendruar tek A. Kolgeci, njė person qė pa kursim pėrpiqet t’u ndihmoj njerėzve tė shėrohen me metoda alternative, kryesisht pėrmes sugjestionit dhe hipnozės. Kolgeci e ka mėsuar Nafijen, pas disa seancave hipnotike, qė kur ta sulmojnė ato krijesa tė liga, ajo, gjithnjė duke e konsultuar “udhėheqėsin e vet shpirtėrorė”, tė dijė si tė mbrohet, madje edhe t’i sulmoj ato me energji pozitive...

Sipas sugjerimeve tė Kolgecit, dy -tri ditė para se ta bėnim kėtė bisedė, ajo i kishte “sulmuar” ato dhe atė kryesoren e kishte “asgjėsuar”. Sipas rrėfimit tė Nafijes, ajo e kishte asgjėsuar plotėsisht “trupin” e saj! E kishte parė saktė kėtė. Por, qė ēudia tė jetė mė e madhe, at qastė qė ka ndodhur ky “asgjėsim” nė njėrin mur tė dhomės, ēuditėrisht, ishin paraqitur njolla tė vėrteta gjaku...! Gjurmėt e tij akoma ndodheshin nė murin e dhomės, tė cilat miku im S. Krasniqi, i fotografoi, pėr t’i pasur si dėshmi tė njė sensacioni tė vėrtet misterioz.Ngjarja e pėrshkruar ėshtė e vėrtet dhe tė gjitha tė dhėnat janė autentike: vetėm emrat e personazheve janė tė ndryshuar.

Fikrro

734


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Nje histori e cuditshme.....lexo

Mesazh  Fikrro prej 28.06.10 19:42


Nje ēift vendos te kaloje pushimet ne nje plazh ne Karaibe, ne te njejtin hotel ku kishte kaluar 20 vjet me par muajin e mjaltit. Per shkak te punes , e shoqja nuk mundi te udhetonte me te shoqin. E la qe te vinte ca dite me pas. Kur burri arriti ne dhomen e tij ne hotel, vuri re qe kishte nje kompjuter te lidhur ne internet. Atehere vendosi ti dergonte nje mesazh te shoqes, por gabon nje germe ne adrese pa e vene re dhe ja dergon dikujt tjeter. Mesazhin e mori nje grua e ve qe sapo kishte varrosur te shoqin. Me te marre kete email asaj i bie te fiket ne cast. Vjen i biri dhe e gjen te jemen te rene prane kompjuterit. Ne ekran ishte shkruar:


E dashur grua... Arrita mire! ndoshta do te habitesh qe po merr njoftime me email. Por ketu ka kompjuter e mund ti dergoj mesazhe njerzve te dashur. Sapo arrita dhe po te them se eshte pergatitur gjithshka qe ti te vish te premten e ardhshme . Kam shume deshire te te shoh, dhe shpresoj qe udhetimi yt do te jete po aq i qete sa i imi.
OBS: Mos sill shume rroba...ketu ben nje te nxehte si ne ferr.

Fikrro

734


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

po

Mesazh  cObRa prej 29.06.10 15:04

fikro shum e vertet se edhe un kam degjuar per kete ngjarje per kete qiftin....nje shkronj kushton shum....perderisa e shkruan kujdes.....kuku sa pabesimtar ka bre ktu...s'dijn sen me tregu...veq dijn me tregu mosbesimin.....rrena jon kto s'di qka meren me ksi sene vendse mu mundu me gjet diqka edhe ata me tregu po...qka mi bo njerzve .....ma mir t'ishin kon kafsh sesa qe jon njerz...zoti ju ka dhon trurin me mendu....me tregu...e jo as mos me mendu e keshem me tregu diqwka...ne fund rezultati below zero.....

cObRa

66


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori me entitete

Mesazh  Fikrro prej 29.06.10 15:13

Faleminderit cobra eshte mire te dish gjithqka por edhe jo te besh gjithqka.Te pershendes.Fikrro

Fikrro

734


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shpirtėrat e parehatshėm!

Mesazh  Fikrro prej 29.06.10 23:23

Unė dhe nusja rrinim nė dhomė kur u hap dera dhe njė erė u krijua vetvetiu dhe para syve tanė bokalli u ngrit dhe filloi tė sillej nėpėr ajėr... Janė kėto fjalėt qė na i pėrcjell F. H. nga Peja pėr pėrvojėn e gjyshes sė vet.

Ky rast si dhe shumė tė tjera, si tek ne ashtu edhe nė botė, nė njėfarė mėnyre na bėjnė me dije pėr "paraqitjen" dhe "prezencėn" e shpirtave qė nuk i takojnė mė kėsaj bote.

Disi tek ne ėshtė bėrė praktikė qė me figurėn e besimit tonė popullor - Lugatin, tė identifikohen tė gjitha krijesat jashtė kornizave tė kuptueshmėrisė sonė dhe me kėtė emėr njėherazi identifikohen shpirtat, fantazmat, vampirėt, etj.

Edhepse njė vėshtrim i tillė dhe klasifikimi qė bėra ndoshta nuk i takon temės qė dua ta shtjelloj, duhet tė dihet se shpirtat qė parimisht duhet t'i takojnė asaj ane, fantazmat dhe vampirėt, janė kuptime qė dallojnė shumė prej njėra tjetrės dhe asesi nuk duhet tė identifikohen njėjtė.

Pėr ta pėrzėnė shpirtin, na detyroi neve fėmijėve tė silleshim gjithė ditėn rreth plemes

Pa marė parasysh se prej cilit kėndvėshtrim nisemi, pėr vampirėt ėshtė me tė vėrtetė naive tė mendohet se ekzistojnė. Sidoqoftė skepticizmin duhet ta lėmė pak anash dhe mė me seriozitet t'i qasemi problemit.

Enigmėn mbi fantazmat mund ta zbėrthejmė me mjaft sukses vetėm me njė trajtim konstruktiv psikologjik, kurse ēėshtja e shpirtave kėrkon njė trajtim metafizik tė problemit por pėrsėri po e cek, me pamundėsi dhėnie tė konkludimit.

Pėr tė mos kaluar nė monotoni dhe pėr ta bėrė temėn mė tė afėrt ja disa raste mė interesante qė munda t'i mbledh pėr t'iu kthyer mė vonė vetė problemit... "nuk e dij se si ndodhi qė ai vendosi tė banonte tek ne, apo mos ndoshta ai ka qenė gjithnjė aty e ne kushedi pa vetėdije e kemi ngacmuar, dhe me thėnė tė drejtėn, nuk mė kujtohet se atėherė kam qenė i ri, diku rreth 12-13 vjet" - na rrėfen njė student prej rrethit tė Prizrenit, pėrndryshe student me sukses mbi mesataren - "por e gjitha kjo filloi atėherė kur zhurma tė ēuditshme filluan tė dėgjoheshin nė pleme.

Nė fillim nuk i merrnim seriozisht duke menduar se fjala ėshtė pėr ndonjė kafshė tė vogėl qė ka gjetur strehim aty, por me kalimin e kohės ato filluan tė shpeshtohen dhe tė merrnin intonacionin e zhurmės qė krijohet kur sendet rrėzohen ose hudhen, kurse nė portėn e fqiut filluan tė dėgjohen trokitje tė fuqishme misterioze qė i shkaktuan mjaft shqetėsim.

Ndoshta pėr t'i bėrė qejf vetes, mundoheshim ta shpjegonim kėtė me ndonjė armik misterioz tė familjes, i cili dėshironte vetėm tė na shqetėsonte.

Mė tej gjėra edhe mė misterioze filluan tė ndodhin.

Nė kulm tė shtėpisė dhe nė oborr filluan tė bienin gurė me shpejtėsi tė mahnitshme dhe baba shpesh nė gjysmė tė natės dilte jashtė me tėrfurk nė dorė, por gjithmonė kthehej i dėshpėruar se jashtė nuk kishte bile as shenjė se kishte qenė dikush.

Mendimet pėr ndonjė aksion tė organizuar kundėr familjes sonė u forconin derisa dikujt iu kujtua tė hipte nė kulm dhe t'i sillte tjegullat qė ishin goditur.

Sot e kėsaj dite nuk mundemi ta kuptojmė se ēfarė ka qenė ajo forcė qė e ka gjuajtur atė gur i cili kishte shpuar tjegullėn.

Gurėt kishin kaluar nėpėr tjegulla duke lėnė vetėm vrimėn sa madhėsia e vet, pa i thyer ato. Kemi provuar vetė tė provojmė diēka tė tillė, por tjegulla gjithmonė thehej.

Atėherė vendosėm tė kėrkojmė ndihmė nė rastin e parė qė do tė ndodhte herėn tjetėr. Nė njė ditė, kafshėt filluan tė na shqetėsohen kurse edhe gjėrat tjera lėviznin dhe nuk i gjenim nė vendin ku i linim.

Atėherė nuk pritėm mė, por e thirrėm njė njeri nga Prizreni i cili mė duket se thirrej Shasha, dhe i cili na kuptoi seriozisht. E dij vetėm se na mblodhi tėrė neve fėmijėve dhe na detyronte tė silleshim rreth plemes gati tėrė ditėn, kėshtu qė ato dukuri kurrė nuk na shqetėsuan mė..."

Mirė, mirė, vazhdoni me tė juajėn, por dijeni, edhe pasi tė vdes, nuk do t'ju lė rehat

Ngjarja tjetėr ėshtė mjaft interesante por pėr arsye se paraqet njė ēėshtje mjaft familjare nuk do tė cekim asgjė pėr aktorėt e ngjarjes. "E tėra ka filluar pas vdekjes sė plakės.

Se diēka e tillė do tė ndodhte, disa prej neve e kemi pritur, se para vdekjes ajo na pat thėnė - mirė, mirė, vazhdoni, por edhe pasi tė vdes nuk do t'ju lė rehat - e ne e injoruam, e trajtonim si tė tepėrt dhe nė njėfarė mėnyre u lehtėsuam kur vdiq, por gabimin u desh ta paguanim shtrenjtė.

Njė kohė pas vdekjes sė saj gjėra tė ēuditshme filluan tė na ndodhnin nė shtėpi.

Zėra dhe zhurma tė paqarta filluan tė dėgjohen. Njė mbrėmje, gjersa qėndronim tė gjithė sė bashku, dikush trokiti fuqishėm por edhe pse shumė shpejt dolėm jashtė, aty nuk kishte as shenjė tė dikujt.

Filluam tė shqetėsohemi, por ky ishte vetėm fillimi. Mė askush nuk mund tė rrinte ose tė flinte i qetė.

Sa rehatoheshim pak, ndodhte qė p.sh. tė fikeshin fenerėt ose dyert dhe dritaret tė hapeshin e tė mbylleshin vetvetiu ose para syve tanė fluturonin rrobet dhe kėpucėt tona. U detyruam ta ndėrrojmė shtėpinė..."

Para disa kohėsh, agjencionet informative e nė veēanti ajo ruse, emituan lajmin mbi "vizitorin" e ēuditshėm nė qendrėn kulturore ruse nė Maltė.

Ngjarjet e ēuditshme, nė ndėrtesėn nė tė cilėn ėshtė vendosur qendra nė fjalė, si p.sh. fanitjet e ballove miserioze, zhurma e enėve, frymėmarrja e vizitorit tė panjohur si dhe muri i cili vetvetiu e ndėrron ngjyrėn, mė nė fund u zgjidhėn dhe u gjet "shkaktari". Ishte shpirti i njė riteri (kalorėsi) anglez i shekullit tė XVI.

Fjala ėshtė pėr njėfarė ser Oliver Starkin i cili kishte vdekur para 400 vjetėsh. Kishte qenė sekretari personal i mjeshtrit tė madh Zhan De La Valete, njėrit prej komandantėve tė rendit ushtarak katolik tė shėn Pjetrit, rend tė cilin e pėrbėnte pjesa mė militante e "kalorėsve tė shenjtė", qė pėr detyrė kishin mbrojtjen e krishterizmit. Ndėrtesa nė fjalė kishte qenė pronė e kalorėsit i cili banorėt e rinj filloi t'i shqetėsojė qysh nė fillim tė vitit 1993.

"Shpesh herė natėn na zgjonte zhurma e ngjashme me zhurmėn e cila bėhet gjatė ballove, por diēka tė tillė realisht nuk kishte...poashtu e ēuditshme ishte kur e ngjyrosnim njė mur me tė bardhė, pėrndryshe i vetmi i cili ka mbetur i paprekur qysh prej kohės sė ser Oliverit, dhe gjithmonė pas njė apo dy jave vetvetiu ndėrronte ngjyrėn dhe bėhej i zi" - tregon drejtoresha Elizabeta Zolina, pėrndryshe profesoreshė e historisė bashkėkohore.

T'i bijmė shkurt, shpirti i ser Oliverit s'gjente rehati pėr arsye se nė testament kishte thėnė se banorėt e asaj shtėpie, d.m.th. pasardhėsit e tij, duhet t'i paguajnė lutjet e rregullta pėr shpirtin e tij nė katedralen e shėn Pjetrit e qė tash askush nuk kujtohej mė pėr tė.

Me tė kuptuar pėr testamentin, meshat pėr shpirtin e tij filloi t'i financojė vet qendra kulturore, kėshtu qė shpirti i ser Oliverit me kalimin e kohės u qetėsua. "Nganjėherė dėgjojmė prap diēka, por mė asgjė s'ka shqetėsuese", pėrfundon zonja Zolina.

Edhe nė shtėpinė mė tė famshme tė botės ndodhin gjėra tė ēuditshme.

Nė shtėpinė e bardhė nė Vashington flitet se edhe sot e kėsaj dite paraqitet shpirti i Abraham Linkolnit, tė cilin mė 1865 e vrau Xhon Vilkis Buti. Vinston Ēerēili, njėherė, nė shenjė respekti, qe vendosur nė dhomėn e Linkolnit.

Me tė takuar shpirtin, ai kishte kėrkuar dhomėn tjetėr. Edhe mbretėresha holandeze Vilhelmina kishte humbur vetėdijen kur i pat dėgjuar trokitjet nė derė dhe Abraham Linkolnin para saj.

Nga A. Rexhaj

Fikrro

734


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Misteret e varrezave!

Mesazh  Fikrro prej 29.06.10 23:25


( Sekrete, mistere, erotizėm, spiritizmė e skena egzorcizmi nė varrezėn mė tė shquar tė Parisit )

... Nuk ėshtė e thenė qė varrezat tė jenė me ēdo kusht, vendet ideale tė prėhjes sė pėrjetėshme.

Prej shumė vjetėsh, agjentė tė survejimit nė Paris kanė venė nė qendėr tė vemendjes, njerėn prej sipėrfaqjeve mė tė gjelbėruara tė qytetit, me 44 hektarė monumente funerale.

Netėve, tė shoqėruar me qenėr tė stervituar ata inspektojnė e i bien kryq e tėrthor nekroplit mė tė shquar nė botė: varrezave Per-Lashezė ( Pčre-Lachaise ) ku prėhen personalitete tė botės sė arteve, politikės, mjekėsisė e shkencave paralele.

Po, pėrse gjithė kjo gjendje alarmi pėrreth tyre ? Shkaqet janė tė shumta.

Nė fakt, ky vend magjik ku bejnė gjumin e pėrjetshėm shumė njerėz tė shquar tė dy shekujve tė fundit, ėshtė bėrė prej kohėsh mjaft tėrheqės pėr disa lloj vizitorėsh tė veēantė.

Sepse, Per-Lashezė, nė ēdo kohė ka qenė konsideruar s i njė nga vendet mė tipikė tė egzorcizmit e, pėr disa sekte, ndėr mė tė zgjedhurit pėr tė bėrė ceremoni misterioze. Pothuajse ēdo natė, aty shihen skena nga mė tė ēuditėshmet...

“Nimfa” e Per Lashezė dhe gjoksi vezullues i njė femre...

... Njė kureshtar qė pėrshkon Qytezėn e tė Vdekurve e endet mes kėtij nekropoli tė pafund, nuk mund tė qendrojė indiferent para varrit madhėshtor tė Ferdinad Barbadien, derdhėsit tė shquar tė skulpturave nė bronx tė shekullit te XIX-tė, ku ngrihet edhe njė nga kryeveprat e tij.

Para njė masivi shkembor ndodhet njė grup skulpturor i pėrbėrė prej tri vajzash, tė cilat quhen ndryshe edhe Nimfat e Per -Lashezė. Njė prej tyre, ajo me e avancuara drejt publikut, mė e reja, mė finja s’eshte as dy hapa larg.

Ajo ka dy gjokse tė vegjėl por tepėr provokues, tė cilėt janė edhe ”preja” e shumė zotėrinjve qė, tė tunduar prej anatomisė sė tyre erotike, s’qendrojnė dot pa i ledhatuar.

Eshtė kjo arsyeja pse ato ( gjinjtė prej broxi ), nga fėrkimi e ledhatimi i shumė kalimt arėve, janė gjithmonė tė mbuluar me njė dritė vezulluese metali tė freskėt.

Ka nga ata bile qė, duke i’u shmangur njerėzve e pasi sigurohen se janė larg vėshtrimit tė tyre ( veēanėrisht kur bie muzgu e ata rrallohen ), ndalen para kėsaj nimfe me pėrmasa natyrale e, nuk e kanė pėr gjė qe t’i thithin thumbat e gjoksit tė saj me gojė.

Thuhet se, ( e, kjo ka ngelur si njė traditė e vjetėr ), ledhatimi i gjinjve tė Nimfės sė Per-Lashezė, sjell fat nė dashuri...

Viktor Noir - fetishi erotik i femrave

... Ndėrkohė, vendi mė i adhuruar pėr femrat ėshtė padyshim varri i Viktor Nuar, ( Victor Noir ), kėtij ish-gazetari tė vrarė pabesisht mė 1870 nė moshėn 22 vjeē, pikėrisht dy ditė para marteses.

Shtrirė mbi varr nė pėrmasa natyrore, me redingotė hapur, kapelen pėrbri e pamjen e fytyrės pothuajse ėngjėllore, ndodhet skulptura e trupit tė tij nė bronx, punuar nga artisti i njohur i asaj epoke Jules Dalou.

Pjesa dėrmuese e adhuruesve tė saj, jane vajza e gra tė reja. Sjelljet e disa prej tyre, nganjeherė, kanė brenda tyre simptoma tė vėrteta erotike-deliranete.

Nė skulpturė, vendi mė i lakmuar e qė rrezaton tepėr shkėlqim ėshtė njė pjesė e fryrė mbi pantallona, mes kofshėve, aty ku ndodhet seksi i tij.

Sipas bestytnive e paragjykimeve, tė cilat janė pėrcjelluar nga njeri brez tek tjetri, skulpturė e djaloshit Viktor Nuar ka disa fuqi tė mbinatyreshme si, pėr shembėll: tėrheqjen e njė mashkulli, shėrimin nga impotenca, bashkimin me njė burrė tė adhuruar, realizimin e deshirės pėr martesė, bėrjen e njė fėmije etj.

Gratė apo vajzat, pėr tė realizuar dėshirėn e tyre tė fshehtė e duke besuar nė efektin ēudibėrės, ndalen para skulpturės sė shtrirė, ulen pranė saj e, lehtas, kalojnė gishtat duke ledhatuar pjesėn e fryrė tė seksit nenė pantallona.

Por, ka edhe tė tjera mė tė guximshme, tė cilat vendosin nė atė vend ballin e, pastaj, lėshojnė mbi tė puthje e mė tepėr akoma, ka tė tjera qė vijnė aty natėn, xhvishen nudo e shtrihen mbi trupin e ftohtė prej metali tė djaloshit Viktor Nuar, fetishit erotik tė femrave...

Alen Kardek – teoricieni i madh i spiritizmit

... Eshtė mė se e vėrtetė qė ekziston njė kult adhurues pėr Alen Kardek ( 1804-1869) ( Alain Kardec-doktor nė mjekėsi e pedagog, i cilėsuar si mė i madhi i magjistarėve, vėzhguesi i pakrahėsueshėm i botės sė shpirtėrave, shefi dhe teoricieni i parė i spiritizmit botėror ).

Nė ēdo kohė e pėr ēdo ditė, varri i tij ėshte i mbytur me tufa lulesh lloj-lloj. Burra e gra vijnė tek varri i tij, pėr t’u konsultuar me magjistarin e madh e pėr t’i bėrė atij lutje, pėr ndėrhyrjen e shpirtrave tė mirė nė dobi tė tyre.

Sepse, Alen Kardekut i atribuohen fuqi tė tė pa imagjinueshme tė tilla si, pėr shėmbėll, qė tė hysh nė kontakt me tė vdekurit, tė marrėsh mesazhe nga jeta e pėrtejshme, tė shėrosh njė tė semurė, tė ēlirohesh nga shpirtėrat e kėqinj etj.

Pėr kėto arsye, mund tė themi pa e tepėruar se varri i t ij, ėshtė sigurisht mė i vizituari jo vetėm nė Per-Lashezė, por edhe nė gjithė Francėn ( sigurisht pas atij tė Napoleon Bonapartit ).

Ndaj, gjen kėtu edhe njerėz qė vijnė edhe nga vende tė largėta, sidomos nga Amerika latine, Antilet e disa vende tė Afrikės...

Xhim Morrison - varri i tij ruhet ditė e natė...

... Eshte pikerisht, pėrreth varrit tė Xhim Morrison -it, ( Jim Morrison, 1943 - 1971 ), vdekur nė Paris pėr shkak tė njė overdoze heroine, njė prej miteve mė tė shquar tė muzikes pop, ku zhvillohen edhe manifestimet mė tė zhurmshėm e mė shqetėsues tė varrezave Per-Lashezė.

Varri i njeriut qė, pėr nga modernizmi i artit dhe menyrės sė tij tė jetesės, misheroi njė model absolut pėr mbarė brezin e viteve ’60-’70.

Si mishėrues i njė personazhi tė tillė mitik, varri i tij ėshtė kthyer nė njė vend tė endėrruar pelegranzhi pėr mijėra tė rinj e tė reja anglo-amerikanė, gjermanė e skandinavė, tė cilėt vijnė kėtu pėr t’i bėrė homazh idolit tė tyre tė adhuruar, i cili u bė simbol i madhėrishėm i antikonformizmin ndaj traditave e sjelljeve sociale tė kohės sė vet ( Tė tilla si, kundėrshtimi i luftės nė Vietnam, tutelės prindėrore, refuzimit ndaj shėrbimit ushtarak, ligjit, familjes, moralit ).

The Doors...I shndėrruar nė njė vend takimi ndėrkombėtar e, disa herė i kėrcėnuar edhe pėr profanim nga individė tė rrezikshėm e me probleme psiko-mendore, varri i tij ruhet me kamera tė fshehta e vėzhgohet ditė e natė nga roje tė posaēme, gjė e cila ka bėrė qė survejimi rreth tij tė jetė special dhe i pėrhershėm.

Pėr shkak tė fluksit tė madh tė njerėzve, shpesh herė me mangėsi sjelljesh civile, pėrreth varrit, individė tė ndryshėm nuk mungojnė t’a bėjnė tė pavdekshme prezencėn e tyre duke shkruar graffiti nė varrin e idolit tė tyre, duke derdhur mbi tė shishe me alkool apo duke tymosur hashish e mariuhanė.

Grupe tė tjerė bien nė delir tė vėrtetė e japin spektakle orgjish ndėrkohė qė, pjesa mė e madhe e adhuruesve, kėnaqen duke vendosur pranė banesės sė fundit tė artistit tė madh, thjesht njė lule apo njė mesazh tė shkruar mbi njė copėz letėr...

Nga Simbad Detari

Fikrro

734


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shtėpia qė vizitohet nga qeniet mistike!

Mesazh  Fikrro prej 29.06.10 23:26


U dėgjua njė zė: “Fatmir”! e dėgjuam unė dhe motra. Dil, dikush po thėrret!- mė tha motra. Dhe dola. Shikova sė pari nė vrimėn e derės. Pranė derės shiheshin kėmbėt e dikujt. Gjithnjė i kam parasysh: pantollone tė hekurosura bukur, teget, ēorapėt e bardha dhe kėpucė tė zeza. E hapa derėn. Mirėmbrėma! Nuk foli gjė.

Kjo shtėpi ndodhet nė Shkup, nė rrugėn: Sheshi “Brigada Sulmuese Kosovaro-Maqedonase”, Topansko Polje. Nė tė jetojnė 8 anėtarė familjeje. Ishin edhe dy vajza tjera, tė cilat nė ndėrkohė u martuan. Por, fenomenet mistike, qė e pėrcjellin kėtė shtėpi ende, edhe sot e kėsaj dite, ishin aktuale edhe atėherė kur Adifeti e Myrveti akoma ishin tė pamartuara.

Kjo shtėpi ėshtė njėra prej atyre, jo edhe gjithaq tė pakta nė rruzullin tokėsor, qė disi ėshtė e mbėshtjellė me njė vello misterike. Pothuaj herė pas here kėta njerėz e kėtė shtėpi e vizitojnė qenie misterioze, tė paidentifikueshme qė i sheh ndonjėri apo disa nga anėtarėt e familjes. Ato paraqiten, rėndom, nė figura tė panjohura njerėzish. Nuk flasin, por lėvizin, ecin, ndihen. Thjesht: priftojnė...dhe pastaj zhduken, duke lėnė pas trazime tė ndryshme nė shpirtin e kėtyre njerėzve tė thjesht, tė cilėt thua se janė mėsuar me to, me praninė e tyre misterioze, qė kurrė nuk mund ta shpjegojnė, por qė ata thjesht e ndjejnė, e pėrjetojnė... Dhe heshtin pėr tė tėra kėto... Vetėm rrallė, kur ndodh qė, spontanisht, nė ndonjė rast, tė hapen bisedat e kėtilla, ata, pas njė maturie tė gjatė, fillojnė t’i shpalosin pėrjetimet e tyre... Dhe, me atė rast, dėgjuesi mbetet i mahnitur nga begatia e kėsaj pėrvoje mistike.

Ja, si rrėfen, nė njė mėnyrė posaēėrisht atraktive vajza e dytė e Tefik dhe Halide L., Adifetja, rreth tridhjetė vjeēare, e cila tashmė ėshtė martuar, por nuk ka fėmijė:

-Prindėrit nuk ndodheshin atė natė nė shtėpi. Ishim vetėm ne dy motrat e mėdha, si dhe vėllezėrit e motrat mė tė vogla. Vėllai i madh, Fatmiri, kishte dalė nė qytet. Ne rrinim. Dikush shikonte programin, motrat dhe njė vėlla mė i vogėl luanin letra, e kėshtu mė radhė. Ora ishte afėr tetė e mbrėmjes. U dėgjua njė zė: “Fatmir”! e dėgjuam unė dhe motra. Dil, dikush po thėrret!- mė tha motra. Dhe dola. Shikova sė pari nė vrimėn e derės. Pranė derės shiheshin kėmbėt e dikujt. Gjithnjė i kam parasysh: pantollone tė hekurosura bukur, teget, ēorapėt e bardha dhe kėpucė tė zeza.

E hapa derėn. Mirėmbrėma! Nuk foli gjė. Para meje qėndronte njė djalė i ri, i veshur bukur, siē thashė pantollone e sako teget, ēorapėt e bardha, qė i dalloheshin qartė, dhe kėpucė tė zeza. Njė frizur tė qartė e tė bukur. Por nuk fliste gjė. Urdhėroni! Kė kėrkoni? - e pyes. Nuk mė kthente pėrgjigje.

Nė ndėrkohė doli motra nė derė tė shtėpisė. Fillova t’i flasė maqedonisht, mendova se mund tė mos e dijė gjuhėn shqipe. Mirėpo, prapė asgjė nuk foli. Motra zuri po mė pyet nga dera e shtėpisė: kush ėshtė, ēik, ai? Nuk di! - thash. Nuk po pėrgjigjet... Dhe, nė kėto ēaste unė kokėn e ktheve kah motra, gjersa i ndėrrova kėto fjalė. Kur ktheva kokėn pėrsėri kah figura e njeriut tė panjohur, mė nuk ishte aty!

Motra tani erdhi aty. Ku ėshtė, ēik? Pėr njė ēast nuk ishte askund. Por kjo nuk vonoi as disa sekonda. Njė ēast mė vonė se kjo: unė dhe motra e shihnim tė panjohurin, disa metra mė larg, nė njė livadh apo mė mirė t’i themi njė copė lėndinė e kulluar, ku ishte shtrirė nė profil, me kokėn e ngritur, tė mbėshtetur nė shuplakėn e dorės, dhe vetėm na shikonte pėrsėri...

Tashmė jemi alarmuar. Natyrisht, njė frikė e papėrmbajtur zuri tė burojė nga thellėsitė tona. Kemi ftuar gruan e fqinjit tė parė, qė e kemi tepėr pranė. Vetėm njė mur na ndan me tė. Dhe dolėn ata, fqinji, gruaja e tij... Dhe vajzat. U treguam. Por tanimė nuk shihnim asgjė as ne as ata. I panjohuri u zhduk andej prej nga edhe erdhi disa ēaste mė parė, nė tė panjohurėn...

Pastaj nė rrjedhėn e rrėfimeve lėshohet me takt tė matur e ėma e Adifetit, Halidja:

-Ishim atėbotė ende nė Gazaibabė (lagje e Shkupit, ku banonin dikur, para se tė shpėrnguleshin nė Topansko Polje). Xh. e kisha ende nė djep. Ishte akoma i vogėl. Bėja punėt e shtėpisė, si zakonisht ne femrat, qė kurrė nuk mund tė themi se i kemi kryer, siē bėni ju meshkujt me punėt tuaja. Isha pikėrisht nė dhomėn ku ishte djali. Ajo ėshtė njė dhomė e gjatė, disi nė formė tė njė salloni, djali ishte nė fund ė tij, te dritarja. Njė hije, porsi drita e pasqyrės, kur e lėshon dikush, erdhi prej sė jashtmi. Dhe, gjithnjė e lėvizshme, si e gjallė (e di ju mund tė ēuditeni, por ėshtė mėse e vėrtet) erdhi, hyri brenda nė dhomė, u soll nėpėr dhomė nė lartėsinė e tavanit dhe, papritmas, shkoi e ra mbi djalė. Ra mbi djalin qė flinte nė beshik... Djali bėrtiti dhimbshėm. Kur shkuam tė shohim - nga njė vijė tė hollė gjaku kishte nė hundė e nė buzė, qė lėvareshin teposhtė. Kokėn e kishte pak tė kthyer anash, pikėrisht andej nga ishte bartur gjaku...

Prej kėsaj ngjarjeje kaluan shumė vite. Tani Xh. u bė 7-8 vjeēar. Tash e kisha pėr gjini vajzėn tjetėr. Dhe tashmė nuk banonin mė Gazibabė, por patėm kaluar nė Topansko... Isha duke i thėnė gji vajzės, siē thashė. E ulur nė dysheme pranė djepit, vajza me gjithė djep e ofruar tek gjini. Disi ēlodhesha dhe shikoja shkujdesur nė oborr. Para kisha pompėn e ujit. Pranė saj - korita. Njė koritė e thellė betoni. Nė ēast, krejt befas, njė njeri me tė bardha ndodhej nė koritėn e pompės. Ishte krejt nė tė bardha. Zgurdullova sytė. Vetėm shikoi kėndej...Dhe zuri tė sharrojė teposhtė. Sharronte gradualisht, thua e pėrpinte toka. Nė ēastin kur u zhduk, kur sharroi tėrėsisht - njė tym i bardhė “gufoi” pėrpjetė.

Tė nesėrmen kam shkuar pėr t’i dhėnė djalit tjetėr, A. inxheksion. Kur jam kthyer nga ambulanca - po nė atė vend Xh. 7-8 vjeēar m’u kishte sėmur. Ishte ligur keq... Dhe prej atėherė e deri mė sot ai vuan nga epilepsia. Kurrė mė nuk u shėrua. Dhe u sėmurė pikėrisht aty ku, njė ditė mė parė, u duk e u zhduk, nė mėnyrė misterioze, njeriu nė tė bardha. Te korita, ku njė ēast mė parė laja rrobat, pranė pompės sė ujit... Gjithnjė besoj se sėmundjen e pashėrueshme djalit tim ia solli krijesa e panjohur, qė buroi nga e panjohura dhe u zhduk nė tymin e bardhė e tė panjohur...

Edhe Naseri rrėfen si, disa herė, ka ndodhur tė priftojė dikush kah dritarja e ballkonit, dhe kur kemi dalė askush nuk ishte. Madje, njė herė thotė e pamė unė dhe daja im M. B. Nga Ferizaj qė kishte ardhur pėr tė bujtur. Kur dolėm, nuk kishte asgjė nė ballkon, as nė oborrin qė shtrihej tej ballkonit, pos njė gjethe, qė s’ishte nga oborri ynė, qė ēuditėrisht prehej nė shkallė. Gjethe tė tilla ndodhen vetėm nė parkun qė ndodhet mjaft larg...

Kurse Halidja, mė vonė, na rrėfen se ende sot e kėsaj dite, vajzės sime mė tė vogėl, 12 vjeēare, Gyldenit, i paraqiten dy vajza tė vogla e, siē thotė, me flokė tė gjata deri nėn bel. Flokėt e gjata e tė bardha, qė herė pas here ua bėjnė me dorė nė njėrėn anė. Dhe kur i paraqiten, vajza bėrtet, na tregon: ja, ja ku janė! Ato dy ēikat e vogla!...Qė, si i pėrshkruan ajo janė simpatike, por nuk flasin asgjė., pos qė herė pas here lajmėrohen nga e panjohura dhe zhduken prapė nė tė panjohurėn, duke i shkaktuar Gyldenit tė vogėl njė shqetėsim tė lehtė, kurse tė tjerėve njė preokupim, qė e panjohura nuk i lė t’ia gjejnė njė zgjidhje logjike...

Kur jemi tek anėtarėt e familjes, mendojmė se e vlen tė theksohet se edhe kryefamiljari i kėsaj familjeje, Tefiku, ka disa vite ėshtė paralizuar dhe i ėshtė marrė edhe goja. Tani shpeshherė i duket se ėshtė dikush nė shtėpi, por do tė tregoj e s’mundet dot, meqė, siē thamė, paraliza ia ka marrė edhe gojėn...Krejt ajo qė ai dėshiron t’ua rrėfejė tė pranishmėve -i takon tė panjohurės...

Dhe, siē thamė, kjo shtėpi ndodhet nė Shkup. Dhe, herė pas here, kėta njerėz e kėtė shtėpi e vizitojnė qenie misterioze, tė paidentifikueshme, por pa dyshim reale. Ata, qė, eventualisht, mund tė kenė dyshim nė tėrė kėtė qė u rrėfye besnikėrisht pėr shtėpinė e mbėshtjell me vello mistike, qeniet e dimensioneve tjera, njė ditė, pa dyshim do t’i vizitojnė edhe ata dhe atėherė me siguri do tė binden, por atėherė domosdo do tė jetė vonė...

Hasan Hamėzbala

Fikrro

734


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pasqyra!

Mesazh  Fikrro prej 03.07.10 23:34

Nė vitin 1999 nje vajzė 13-vjeqare me emrin Hėnė u dergu ne psikiatri per shkak se familjaret kishin verejtur nje anomali tek ajo e cila thoshte se ishte shum e shemtuar dhe e keqe dhe kete e kishte pare ne pasqyre ne dhomen e saj dhe thoshte se e urrente ate pasqyre.

Hiram Davies psikologu i saj kishte konstatuar se ajo tashme ishte ēmendur dhe se duhej shtruar ne spital dhe kishte nje ngulim per ta zbuluar kete mister se pse hėna i urrente pasqyrat.

Ajo thoshte se nuk jam e marre e as e ēmendur por se diēka nuk eshte ne rregull me ate pasqyre dhe se kishte para gjera jashtenormales ne tė.

Dr.Davies kishte vendosur ta hipnotizoj Hėnėn e vogel dhe kishte marre edhe ditarin e saj per ta kthyer pas ne kohe.

Ai kishte filluar tashme seancen e tij te hipnotizimit dhe kishte filluar ta pyeste duke i thene:Hėna ēfare po beje te premten ne oren 02:00, Hėna krejtesisht e hipnotizuar i tha, isha duke fjetur gjersa dikush nga pasqyra me thirri...

Dr.Davies i ēuditur e pyet se kush ishte, Hėna ia ktheu, nuk e di, u ngrita nga shtrati te shikoja dhe ne te ishte nje grua e tmerrshme me sy me maje dhe te kuq ishte shume frikesuese...

Dr.Davies dhe per kėtė ju urreni pasqyrat apo jo, Hėna jo unė nuk i urrej te gjitha pasqyrat vetem ate me shiritin e zi qe gjendet ne dhomen time...

Dr.Davies pse me shirit te zi, Hėna s'di, ajo ka nje shiriti te zi dhe ajo gruaja e frikshme qe pashe ate nate me tha se mban zi per te zonjen e vdekur qe ishte shume e bukur dhe se nuk do ta lejonte qe dikush me e bukur se zonja e vet te shikohej ne ate pasqyre dhe me tha qe jam shum e shemtuar dhe e keqe...

Dr.Davies i tha po sikur te ta sjelle une ate pasqyre, Hėna ne rregull por perseri ajo pasqyre sdo me pranoj....

Dr.Davies i hutuar te nesermen shkoi ne shtepine e vajzes e iu afrua asaj pasqyre e shikoi me kujdes por nuk verejti asgje te dyshimt e mori me vete ne spital.

Te nesermen, ai hipnotizoi perseri Hėnėn dhe ia vendosi pasqyren perpara, ai i shikonte te dyja duke mos verejtur asgje, pas disa miutash ai pas se fytyra e vajzes u shperfytyrua, Dr.Davies i shokuar merre me shpejtesi dhe thyen ate pasqyre pertoke, ai e largon Hėnėn nga spitali psikiatrik duke iu sugjeruar familjareve te saj ta nderrojne shtepine dhe se Hėna nuk kishte qene asnjehere e ēmendur.

Familjaret e Hėnes nderruan shtepine dhe Hėna kurre mė nuk pati probleme me pasqyrat.

Kjo histori eshte e perkthyer jo e trilluar.Fikrro

734


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 5 e 19 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12 ... 19  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi