Histori me entitete

Faqja 3 e 19 Previous  1, 2, 3, 4 ... 11 ... 19  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Panik ne nje autobuz

Mesazh  Estilen prej 11.06.10 17:30

Panik ne nje autobuz udhetaresh.

Ngjarja ka ndodhur ne fillim te marsit 2010,ora 5.00 ne autobuzin e linjes qe lidh Iquique Tocopilla Vicente Mena me plazhin e Santiagos,Kli...Nje udhetar i ulur kishte filluar te flinte dhe gerhitjet e tij shqetesonin pa mase udhetaret.Njeri nga pasgjeret mundohet ta zgjoi,por ne moment gjumashi filloi te therriste si i cmendur, e dike treguar me dore nga dritarja e autobuzit.


Te gjithe pasagjeret kthyen koken andej dhe c'te shohin nje lemsh i zjarrte me pamjen e nje perbindeshi.Masa e zjarrte qendronte mbi reren e plazhit,me nje bukuri te rralle rreth tre metra i larte.

Disa nga udhetaret filluan te tmerroheshin me pamjen para syve te tyre dhe disa filluan fotot e filmimin me celularet e tyre.Disa te tjere qendronin ne indiference sikur asgje skish ndodhur.


Pas disa minutash situata mori tjeter rrjedhe.Lemshi i zjarrte iu afrua autobuzit hyri ne te,me pas doli dhe filloi te ece para tij ne Autostrad.Kete fenomen e shihnin vetem 8 udhetare,ndersa te tjeret jo.Duhet thene se ne autobuz kishte 33 udhetare.


Nje specialist per fenomenet atmosferike,tregonte se nga te githe vetem 8 vete kishin pare dhe ngjarjen,por dhe keta nuk ishin ne gjendje te sillnin ndermend se me cilin autobus udhetonin.

Por misteri me i madh qendron ne''zhdukjen''e shoferit te autobuzit,i cili ishte dhe autori i shume fotove dhe filmimeve.Asistenti i shoferit nuk ishte ne gjendje te thoshte se si ndodhi zhdukja,para syve te tij.


Disa deshmtaret kyc te ngjarjes nuk flasin,ata jane bere mister me vehte,ata nuk deklarojne as dhe emrin e kompanise se autobuzit me te cilet udhetonin.


"Veshtersia e hetimit nuk ėshtė vetėm pėr shkak tė kompleksitetit tė" ngjarjes apo vėshtirėsia pėr tė gjetur vendndodhjen e disa dėshmitarėve tė tjerė, por edhe fakti, "thotė Silva,nje studiues i cili po kryen studimin," ne veshtersine e piknisjes se hetimit

Estilen

1022


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Histori fantazmash

Mesazh  Fikrro prej 11.06.10 20:00

Nė fillim 1800, Zonja e Bardhė dhe vajza e saj kane jetuar nė tokėn ku Eastman Durand Park . Njė ditė, e bija u zhduk. Tė bindur se vajza ishte pėrdhunuar dhe vrarė nga njė fermer lokal, nėna kontrolloi tokat ditė pas dite, duke u pėrpjekur pėr tė zbuluar trupin e fėmijės sė saj, ku u varros. Ajo mori me vete dy qentė e saj dhe bariun gjermane pėr tė ndihmuar nė kėrkimin e saj, por ajo kurrė nuk gjeti njė gjurmė tė vajzės sė saj. Sė fundi, nė pikėllimin e saj, nėna e hodhi veten jashtė njė shkėmb nė liqen Ontario dhe vdiq duke u hedhur keshtu se bashku me qenet e saj.

Pas vdekjes, shpirti i nėnės u kthye pėr tė vazhduar kėrkimin pėr fėmijėn e saj. Njerėzit thonė se nė netėt me mjegull, Zonja me te bardha ngrihet nga Liqeni i vogėl dhe pėrballet me liqenin Ontario. Ajo ėshtė shoqėruar nga qentė e saj dhe sė bashku me ata bredh pėrmes parkut Eastman Durand, qė ende kėrkojnė tė vajzėn e saj tė humbur.

Zonja e Bardhė nuk ėshtė njė frymė miqėsore. Ajo burrat nuk i pėlqen dhe shpesh kėrkon hakmarrje nė emėr tė vajzės sė saj ndaj meshkujve qe vizitojnė parkun . Ka pasur raporte se Zonjės me te Bardhė ka bere pėrpjekje pėr tė kapur burrat nė liqen, si dridhte makinat e tyre, dhe duke e bėrė jetėn e tyre tė mjerueshme deri sa tė largohen nga parkut. Ajo kurrė nuk ka prekur ndonjė femer shoqėruese.

Fikrro

734


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

"Kush therret" - "Qui Apelle"

Mesazh  Fikrro prej 11.06.10 20:19

"Kush therret" - "Qui Apelle"

Kjo ngjarje ka ndodhur ne France sdiomos pjesa kryesore pergjate nje lumi dhe konsiderohet edhe si legjend franceze.

Ngjarja fillon gjersa nje djalosh i ri kryen punen e dites dhe niset me veture tek e dashura e tij ne nje udhetim te gjate ne nje nate te erret.I gjithe udhetimi ishte pergjate lumit.

Ai duke udhetuar kishte leshuar muzik me volum te madhe dhe per nje moment i duk sikur dikush po i pershperiste ne vesh duke e thirrur ne emer ai me shpejtesi reagoi dhe ndali volumin pushoi nje momnet te degjonte edhe nje here zerin e tha:"kush therret", pra por nuk u degjua me asgje edhe pse zeri iu duk sikur te dashures se tij.

Pas disa km ai perseri degjon pershperitjen duke e thirre ne emer dhe kete here ishte i sigurt qe ishte zeri i te dashures se tij:"Kush therret", tha ai sepse e dinte qe e dashura e priste.

Ai i frikesuar doli nga vetura dhe zeri e therriste perseri hipi ne veture qe te shkonte sa me shpejt tek e dashura e tij dhe pas nje udhetimi te gjate ai arrin ne shtepin e se dashures por kur arrin atje prinderit e se dashures se tij i tregojn qe e dashura e tij ka vdekur dhe ne momentin e vdekjes kishte thirrur emrin e tij.

Qe sot e asaj dite ai lumi ka marre emrin "Qui Apelle" ose "kush therret",dhe sipas shume raporteve ende pergjate atij lumi degjohet zeri i vajzes duke e thirrur emrin e te dashurit te vet!

Fikrro

734


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mos me lini ketu

Mesazh  Fikrro prej 13.06.10 0:14

Mos me lini ketu

Kjo ngjarje i ka ndodhur nje njeriu amerikan qe pastaj ai ia kishte rrefyer djalit te tij.

Ngjarja fillon me dy shoket e tij te cilet pasi qe kishin kryer punen ata kishin shkuar ta vizitonin ate,nje nate qe sipas tyre do te ishte nate zbavitese por nuk doli ashtu.Naten vone ata para se tia nisnin defrimit kishin edhe nje pune te fundit per te bere, ishte shoku i tij qe duhet te shkonte dhe ti mbyllte dyert e garazhes poshte.

Ishin vetem ata te tre ne ate shtepi dhe ishte nje nate me hene te plote, duke mbyllur dyert shoku i tij tha pashe nje hije tek kalonte ne driten e henes, mos u brengos i thash se ndonje kafshe mund te kete kaluar dhe mbylllen garazhden kur nje ze beri si nje jehon e thelle duke thene:"mos me lini ketu",te tre u frikesuan por kishin vendosur te hynin brenda ne garazhd,njeri prej tyre aq shum ishte frikesuar sa qe kishte hipur ne makine dhe ishte shkuar ne shtepi.

Une dhe shoku im thote ai hapem dyert e garazhes per te hyre brenda, kur sapo hyrem i njejti ze perseri foli e tha:"mos me lini ketu", kete here me te vertet qe u frikesuam, hyrem ne garazh u endem ne gjithe garazhen por asgje nuk kishte njeri dolem nga garazha, e mbyllem deren e saj dhe u shperndam ne shtepite tona.

Une besoj se ai ze ishte i ndonje shpirti qe mendonte qe ishte ende gjalle, thote ai.

Fikrro

734


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ngjarje e tmerrshme

Mesazh  Fikrro prej 13.06.10 0:54

Ngjarje e tmerrshme

Edhe kjo ngjarje ka ndodh ne Ameriken e mesme pra Meksiken.Ishin tri shoqe ne shtepin e Lupes, kishin ardhur ne shtepin e saj per te biseduar dhe per te kaluar naten sonte tek Lupe.

Ato bisedonin per shume gjera,benin thashetheme,qeshnin dhe benin biseda femrash.Lupe nuk kishte baba ai i kishte vdekur para shum kohesh dhe jetonte vetem me nene. Njera prej tyre tha po sikur te dalim ne oborr te shetisim pak, po tha Lupe dhe dolen.

Ecen neper oborr e bisedonin per gjera te ndryshme te jetes, u be vone tash ishte koha e gjumit njera shoqe e Lupes duhet te shkonte ne shtepi ato e percollen dhe po ktheheshin brenda ne shtepi, tashme kishin mbetur vetem dy Lupa dhe shoqja e saj.

Ato hyren brenda ne shtepi dhe duke hyre ne dhomen e gjumit Lupe pa nenen e vet e pershendeti e puthi ne faqe dhe ia uroi nje nate te mire, po ashtu edhe shoqja e Lupes e pershendeti dhe shkuan ne dhomen e gjumit.

Ato ende bisedonin pa nderprer e qeshnin derisa degjuan nje zhurem ne katin e pare,qu be i tha shoqja Lupes, Lupe se di po shkoj poshte te shikoj ē'po ndodh ti me prit ketu, ne rregull i tha shoqja e vet.

Lupe doli poshte ne katin e pare dhe duke zbritur pa nenen e vet,Lupe nene qpo bene zgjuar kaq vone dhe me rroba te punes,nena e vet i tha ah bije jam shum e lodhur dhe me duhet te pushoj posa erdha nga puna bile edhe jam hidheruar me ty ende sme ke puthur per naten e mire, Lupe u ēudit ēfare po thua po une te pershendeta me heret para se te flije te urova nate te mire bile edhe te putha, jo se bere kete i tha nena une posa erdha prej punes, vajza u ul e shokuar ne kolltuk, a je mire i tha nena e vet.

Ne ate moment cingeroi Lupe kapi telefonin dhe nje ze misterioz i tha:LUPE SHOQJA JOTE KA VDEKUR, DO TI TREGOJ NENES TENDE, pastaj ne telefon ishte degjuar zeri i shoqes se saj duke thene:OH ZOT NDIHME.

Lupe vrapoi menjehere tek shoqja e vet lart dhe hyri ne dhomen e gjumit dhe qte shihte shoqja e vet kishte vdekur dhe afer kishte nje leter ku shkruante me te medhaja:ISHTE NENA JOTE.

Lupe u shokua pasi qe dikush sikur nena e saj qe ishin identike e njejte ia kishte vrare shoqen dhe qe sot e asaj nate Lupe ende dyshon kur e sheh nenen e vet dhe jeton me friken se mos eshte kjo nena e saj apo indentiteti tjeter i saj qe vret.

Kush ia kishte vrare shoqen kurr nuk u zbulua po dihet se dikush qe i perngjan nenes se vet ose diēka paranormale e maskuar si nena e saj.

Fikrro

734


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Gjersa vdekja te na ndaje

Mesazh  Fikrro prej 13.06.10 1:48

Gjersa vdekja te na ndaje

Kjo histori tregohet nga vete personi qe i ka ndodhur nga Mayo e kam perkthyer nga nje gjuhe e huaj.

Ishin dy shoqe te pa ndashme dhe rrinin gjithnje bashke gjersa nje nate Mayos i kishte rene ndermend te bente diēka te pa zakonshme thirri shoqen e saj ne telefon qe te vinte i tregoi ē'kishte ndermend te bente shoqes se vet .

Mayo i tha shoqes se vet te bejme sikur ne kemi vdekur per njera tjetren dhe te mos shihemi mė me nje fjale t'ia imponojme vetes kinse shoqja e ngushte ka vdekur pra ti ke vdekur per mua dhe une per ty dhe para se te vdesim ta lajmerojme njera tjetren, shoqja e saj e ngushte pranoi te veprojn keshtu.

Koha kalonte dhe ato vazhdonin ate lojen qe te mos shihnin njera tjetren, te gjithe ēuditeshin qe ato nuk rrinin me bashke.

Pas dy vitesh nje shoqe tjeter e Mayos po martohej dhe ne dasem kishte ftuar shoqen e saj te ngushte me te cilen ende vazhdonte ate lojen e ēuditshme qe ajo kishte vdekur per te dhe anasjelltas dhe e kishte ftuar edhe Mayon.

Mayo ate nate e kishte shtepin vetem, vellau i vinte vone ne shtepi po ashtu edhe nena vinte vone nga puna, babain e kishte jashte vendit, keshtu qe vendosi te mos shkonte e thirri ne telefon ia uroi martesen dhe i kerkoi falje qe smund ti vinte ne dasem.

Ajo ate nate u shtri ne sallon dhe po shikonte televizorin dhe duke e shikuar Tv e kishte zene gjumi dhe kishte pare nje enderr te quditshme: "sikur dikush po i trokiste ne dere ajo ishte zgjuar ta hapte deren duke menduar se ishte i vellai por duke ecur ne drejtim te deres i kishte rene nder mend qe po te ishte vellau ai do hynte e nuk do te trokiste pasi qe ai i kishte qelsat e shtepise, ajo vendosi qe para se ta hapte deren te shikonte kush ishte nga dritarja e katit te dyte.

Ajo pa se ne dere ishte shoqja e vete e ngushte me te cilen para dy vitesh kishte filluar lojen e ēuditshme me te, fytyren e kishte sikur te djegur e te rrudhosur, njeren dore e kishte te thyer dhe mezi qendronte ne kembe, ē'do ketu tash kjo i thash vetes dhe isha shum e frikesuar, teper e frikesuar shoqja ngriti koken e djegur disi dhe me tha "po shkoj e qete erdha te te lajmeroj mos me thuaj pastaj qe se bera dhe per fund me tha tung shihemi ne vdekje " dhe me doli gjumi.

Ishte vetem enderre i thashe vetes por diēka nuk ishte ne rregull une kisha fjetur ne sallon dhe tash e gjeta veten ne katin e dyte tek ajo dritarja qe shqoja i kishte folur ne enderr dhe fillova te bertas.

Nena me erdhi afer dhe me tha ēfare ke i tregova per zhvendosjen prej sallonit ne dhomen lart dhe ajo me tha, mos u brengos kur vellau yt hyri te pa te fjetur ne sallon te kapi e te solli ketu, aha thashE une dhe dikush me thirri ne telefon, ishte shoqja ime qe marohej ate nate e me tha se shoqja ime e ngusht me te cilen kisha bere ate marrveshjen qe nuk flisnim me njera tjetren kishte vdekur duke u kthyer ne shtepin e saj prej dasmes, kishte pesuar aksident dhe kishte vdekur.

U trishtova dhe u merzita dhe u ēudita pa mase pasi qe shoqja ime veproi sipas marrveshjes, erdhi dhe me lajmeroi per vdekjen e vet se kishte vdekur edhe qofte ne enderr.

Shume kam vuajtur pas vdekjes se saj dhe jam penduar me mijera here per ate marrveshje absurde qe beme dhe i them kudo qe eshte se jam shume krenare per te dhe qe e dua shume thote:MAYO.

Fikrro

734


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori me entitete

Mesazh  Hanah prej 14.06.10 1:24

E frikshme!
Nje gje eshte e sigurte,une s'do fle sonte.Nje ore me pare pashe nje mace te zeze.

Hanah

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

lm Devil! - Jam Djalli !

Mesazh  Fikrro prej 14.06.10 15:18

lm Devil! - Jam Djalli !

Kjo ka ndodhur ne USA para dy vitesh.Naten vone nje grua duke fjetur dikush i kishte trokitur ne dere, ajo jetonte vetem me te burrin e vet dhe ende skishin femije.U ngrit zonja ta hapte deren, ora ishte 12:00 i nates e nervozuar thoshte kush eshte dhe ē'do ai person ne kete ore te vone.

Ajo hapi deren dhe para deres ishte nje vajze e vogel dhe e ēuditshme, ēfare do e pyeti zonja, vajza i thotė se a mund te ma japesh ca uje te pije te lutem, zonja e shikoi nje here i tha po ēfare do ti ketu ne keto ore te vona.

Vajza i tha perseri a mund te ma japesh ca uje te pije te lutem, zonja pa se vajza po kerkonte uje me kembengulje dhe shkoi tia sillte ujin, por kur u kthye nuk e gjeti me tek dera.

Zonja u ēudite, mbylli deren dhe shkoi te flinte.Te nesermen ajo po kryente punet e shtepise normal gjersa erdhi mbremja dhe ora 12:00 i nates.

Peseri ne ate ore trokiti dikush ne deren e saj, Zonja u ngrit perseri me pertes hapi deren dhe pa ate vajzen qe aty ishte edhe mbreme, zonja i tha perseri ti ēfare do, vajza i tha a mund te ma japesh ca uje te pije te lutem, Zonja nuk ta jap pa me treguar kush je dhe ēfare do dhe pse mbreme me ike kur une ta solla ujin.

Vajza kishte filluar ta shikonte shtrember, zonje e pyeti perseri kush je, vajza kete here iu pergjigj duke i thene eshte me mire te mos ta dish se kush jam, ke humbur prinderit i thote zonja, a kush je, vajza i tha me nje ze te frikeshm:JAM DJALLI.

Zonja e frkesuar vrapoi tek dhoma e fjetjes tek burri i vet qe ta zgjonte, ishte e tmerruar nga frika ishte ne panik, iu afrua shtrati te burrit por nga paniku dhe frika e madhe mbet e shtangur dhe 20 minuta skishte mundur te levizte, burri u zgjua nga gjumi e pa te ngrire, dhe e pyeti se ēfare ka, zonja as qe mund te fliste.

Te nesermen zonja u qetesua dhe i tregoi te shoqit ēfare ndodhi, pastaj mbremjen tjeter thirren prifterinj duke menduar qe ata mund ta largonin ate djallin por kot, vajza djall nuk trokiti kurre me ne ate dere, zonja qe nga ajo dite kurre me nuk e hap deren e shtepise edhe pse pas nje jave kishin nderruar shtepin.

Fikrro

734


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori me entitete

Mesazh  Gafurr prej 15.06.10 10:47

perralla te mirra per frikesimin e femijeve

Gafurr

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori me entitete

Mesazh  Gafurr prej 15.06.10 11:04

PERRALAT TREGONI DIKU TJETER JU KISHA LUTUR SHUM KETU NUK ESHTE VENDI PER PRRALLA

Gafurr

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 3 e 19 Previous  1, 2, 3, 4 ... 11 ... 19  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi