Parapsikologjia

Shko poshtė

Parapsikologjia

Mesazh  Admin prej 19.09.08 18:19

PARAPSIKOLOGJIA

Gjatė gjithė historisė sė njerėzimit, kokat mė tė njohura tė botės janė munduar qė tė kuptojnė tė vėrtetėn pėr fenomenet tė ashtuquajtura "paranormale", fenomene tė cilat kanė ekzistuar prej se ekziston njeriu, por kah fundi i shekullit XIX, dhe nė rrjedhė tė shekullit XX, studiuesit filluan tė merren seriozisht me to dhe tė vėrtetojnė rėndėsinė e tyre pėr njerėzimin e posaēėrisht pėr ardhmėrinė.

Fjala "parapsikologji" ėshtė formuar nė vitin 1889 ( mė herėt kėto dukuri kishin emėrtime tė ndryshme si: "kėrkime psikike" (psychicol research), "metapsikologji", "shqisa e gjashtė", "okultizėm" etj.), dhe nga atėherė gjėr mė sot, nė mė se 50 shtete, nė mėnyrė shkencore, studiohen dukuritė parapsikologjike dhe nė kėtė drejtim janė formuar rreth 150 institute.

Fjala "parapsikologji" rrjedh nga greqishtja dhe do tė thotė "para"- pranė; "psych"- shpirt dhe "logos"- shkencė, dituri, mendim.

Parapsikologjia ėshtė degė e psikologjisė, e cila merret me studimin e dukurive, tė cilat janė jashtė forcės sė tė kuptuarit tė shqisave njerėzore, e shpesh i kalojnė edhe ligjet ekzistuese tė shkencės bashkėkohore e qė nė popull merren edhe si ēudira.

Nė mesin e shkrimtarėve dhe personalitetve qė kanė bėrė kėrkime mbi kėto dukuri gjenden edhe emrat e A. Ajnshtajnit, M. Plonkės, A. Brenksonit, A. Shopenhauerit, J. Gėtes. K. Jungut, I. Pavlovit etj., tė cilėt me njohuritė e tyre kanė kontribuar shumė pėr konsolidimin e parapsikologjisė nė rang shkencor.

Njė zbulim epokal nė kėtė lėmė e bėri shkencėtari rus, S. Kilirian (bashkė me tė shoqėn). Ai para 40 vitesh, me ndihmėn e rrymės elektrike tė frekuencave tė larta, zbuloi dhe arriti tė fotografojė "aurėn", energjia e shndritshme dhe shumėngjyrėshe e sė cilės, i rrethon tė gjitha qeniet e gjalla...

Ne SHBA ėshtė shumė i njohur prof. D. Rein, dhe falė punė sė palodhur kėrkimore tė tij, u zgjėrua horizonti pėr parapsikologjinė nė shumė shtete tė zhvilluara dhe u pėrfshi nė shumė universitete. Nė Gjermani janė tė njohur: prof. H. Beneder, E. Jance, P. Jordan, filozofi H. Drisch etj.

Nė Angli, nė lėmin e parapsikologjisė ėshtė i njohur nobelisti, prof. O. Lodzh; nė Holand, prof. V. Teneat; nė Suedi, prof J. Bjenhen; nė Francė ėshtė i njohur psikologu dhe fiziologu e nobelisti, Sh. Risha etj.

Pėrveē anėve pozitve qė ka pėr shkencėn, parapsikologjia, nė qoftė se keqpėrdoret, bėhet armė e fortė, me pasoja tė paparashikueshme pėr njerėzimin.

Fatkeqėsisht, nė shumė institute punohet intensivisht pėr krijimin e njė arme psikike ose si e quajnė ndryshe "gjenerator psikotronik". Hipotezat pėr zhvillimin e armėve psikike definitivisht janė vėrtetuar nė simpoziumin e dytė "Liritė dhe kufijtė e njeriut", tė mbajtur nė Francė.

Shkencėtarėt ukrainas lajmėruan se mund ta krijojnė tė ashtuquajturin "gjenerator psikotronik" pėr kontrollimin e gjendjės psikike tė njeriut nga largėsia (bėhet fjalė pėr armėn psikike, e cila mundėson qė tė ndikohet nė psikėn e ushtarėve, ashtu qė ata tė pėrmbushin ēdo dėshirė tė eprorėve tė vetė).

Edhe gjenerali amerikan pranė institutin ushtarak pėr informim, D. Grean e vėrteton njė mundėsi tė tillė kur thotė: "Do tė ishte e palogjikshme po tė mos merreshim me tė".

Ndėrsa nė revisten "Millitery revy", autori Xh. Alexander, ekspert ushtarak, shpjegon se sot funksionon njė armė e tillė, e cila me forcėn e trurit ėshtė paralizuese, por mund tė jetė edhe vdekjeprurėse, si pėr individin ashtu edhe pėr masėn...

Disa shkencėtarė mendojnė se kėto kėrkime janė tė pavlera, se njeriu nuk mund tė ndikojė nė njeriun tjetėr nga largėsia dhe gjithė diskutimet rreth "gjeneratorit psikotronik" nuk kanė bazė. Mirėpo, me eksperimete tė shumta ėshtė vėrtetuar se, jo vetėm njeriu, por edhe secila qelizė e gjallė posedon forcė pėr rrezatimin e informatave nė largėsi.

Prof. D. Rajni nė librin e tij shkencor "Shpėrndarja e shpirtit tė njeriut" shkruan: "Ėshtė e pikllueshme, por e vėrtet qė ne sot mė mirė e njohim atomin se shpirtin, i cili na mundėsoi ta njohim atė.

Kur do ta njohim shpirtin vetėm sa gjysma e asaj, sa fizika njeh materien, atėherė, me gjasė, do tė ishim nė gjendje tė parashtronim ligje tė karakterit parimor, tė cilat pėr jetėn e njerėzve do tė ishin me rėndėsi tė madhe".

Shumica e parapsikologėve, parapsikologjinė e ndajnė nė disa grupe, si: Hipnozė, telepati, telekinezė, bioenergji, spiritizėm, radiestezi etj.

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Parapsikologjia njohuri e re nė ekspansion

Mesazh  Admin prej 01.11.08 15:06

Parapsikologjia njohuri e re nė ekspansion

Edhe pse konstituimi i psikologjisė si shkencė, i takon etapės sė vonshme, ajo pėr njė kohė shumė tė shkurtė kishte arritur njė reputacion tė pakontestueshėm nė opinionin e gjerė.

▪ Pėrveē lėndės dhe metodės studimore, qė kryekėput mbėshtetet nė parime tė pėrcaktuara empirike, me kohė psikologjia si shkencė nė vete, pėrveē lėndės sė saj studimore, filloj tė ballafaqohet edhe me dukuri tė shumta tė shfaqjeve paranormale.

Meqė ishte e ngushtuar nga principet e veta rigoroze mbi tė cilat ndėrtohej, marrja me kėto dukuri u mohua nė tėrėsi, duke i shpallur kėto tendenca si sharlatanizėm.

Kėshtu, hulumtimi i kėtyre fenomeneve paranormale, iu mbeti nė duart e disa entuziastėve, tė cilėt, gradualisht, kėrkimet e veta nga kjo lėmi i lartėsuan nė nivelin e njohurisė sė re paralele tė quajtur PARAPSIKILOGJI.

Nocioni parapsikologji, buron nga togfjalėshi "para"-qė nė gjuhėn latine do tė thotė jashtė, dhe "psikologjia"-njohuri qė merret me studimin e psikes njerėzore. Pra, diēka qė nė njėfarė dore mund tė jetė doktrinė nė vete, por jashtė suazave tė pėrcaktuara dhe tė njohura zyrtarisht tė psikologjisė.

Edhe pse kjo lėmi u braktis nga shkenca, shumė hulumtues me nam, duke rrezikuar reputacionin e tyre akademik, gradualisht filluan t'i ndėrtojnė themelet e para tė njė lėmi tė ri kėrkimor, i cili, kohėn e fundit, me njė ekspansion tė pa parė, ka filluar seriozisht t'ju bėjė konkurrencė disiplinave tjera ekzistuese shkencore, e nė rend tė parė psikologjisė dhe psikiatrisė.

Historiku retrospektiv i zhvillimit tė parapsikologjisė ėshtė i gjatė, andaj, pa hyrė fare nė kronologjinė e fillit dhe zėnies sė saj, pėrmes kėtij artikulli, deshėm vetėm t'ju prezantojmė gjerėsinė e fushave kėrkimore, me tė cilat ndėrtohet trungu i saj struktural.

Sikurse edhe shumė shkencat tjera nė konstituim e sipėr, edhe parapsikologjia po ballafaqohet me ēėshtjet terminologjike tė emėrtimit tė saj.

Kjo ndoll ngaqė ende pa u definuar zyrtarisht nė qarqet e ndryshme akademike, pėrveē termit parapsikologji, mund tė hasim nė emėrtimet e ndryshme sikurse janė: "psikotronika", "metapsikologjia", "psikoenergjetika" etj.

Pa dashur tė polemizojmė me pėrshtatshmėrinė e kėtyre emėrtimeve, ne do ta pėrvetėsojmė termin "parapsikologji", i cili tashmė ėshtė mė i shpeshtė.

Lėnda studimore e parapsikologjisė

Sqarimi teorik i lėndės tejet voluminoze studimore tė parapsikologjisė, globalisht mund tė pėrfshihet nė katėr grupe themelore:

I. HULUMTIMI I PERCEPCIONEVE JASHĖSHQISORE, (ndryshe e quajtur si "ESP fenomene", qė ėshtė shkurtesė angleze e fjalėve: extra sennsory perception - "ESP"). Nė kuadrin e lėndės studimore tė kėtij grupi, pėrfshihen hulumtimet e shfaqjeve tė ndryshme tė kėtyre fenomeneve:

a) TELEPATIA- hulumtimi i dukurisė sė komunikimit mental nga largėsia, ndėrmjet dy a mė tepėr personave, pa kontakt fizik tė drejtpėrdrejtė;

b) QARTĖPAMĖSIA - hulumtimi i dukurisė sė regjistrimit tė qartė mental tė ngjarjeve nga largėsia, qė diku janė nė ndodhje e sipėr;

c) PREKOGNACIA - hulumtimi i dukurisė pėr parathėnien e ngjarjeve tė ndryshme para se tė ndodhin ato;

d) RETROKOGNACIA - hulumtimi i dukurisė sė qasjes sė qartė perceptive nė ngjarjet qė kanė ndodhur nė njė kohė tė kaluar.

II. PSIKOKINEZA - hulumtimi i ndikimeve pėrmes energjisė mentale nė lėvizjen e gjėsendeve fizike Nė kuadrin e lėndės studimore tė kėtij grupi, pėrfshin hulumtimet e shfaqjeve tė ndryshme tė kėtyre fenomeneve:

a) MATERIALIZIMI- hulumtimi i dukurive tė paraqitjes sė gjėsendeve materiale, pa qenė ato mė parė tė pranishme aty;

b) DEMATERIALIZIMI- hulumtimi i dukurisė sė zhdukjes sė gjėsendeve fizike, tė cilat, paraprakisht, kanė qenė prezentė;

c) LEVITACIONI - hulumtimi i fenomenit tė ngathtėsisė mbi forcėn e gravitetit dhe qėndrimit tė sendit fizik pezull mbi sipėrfaqen e mbėshtetjes tokėsore ( kėtu mė tepėr hulumtimi orientohet kah fenomeni i ngritjes sė trupit dhe qėndrimi pezull mbi sipėrfaqen e platesė tokėsore);

d) TELEPORTACIONI - hulumtimin e fenomeneve tė dematerializimit tė gjėsendeve fizike dhe bartjes sė tyre nga njė vend nė njė vend tjetėr;

e) SHĖRIMI PSIKIK - hulumtimi i shėrimit tė shumė sėmundjeve tė ndryshme pėrmes metodave psikike tė veprimit;

f) FOTOGRAFIA MENTALE - hulumtimi i mundėsisė sė fotografimit nė shiritin e celularit filmik tė pamjeve tė ndryshme tė paramenduara si figuracione psikike.

III. PSIKOFIZIKA - hulumtimi i manifestimeve fizike tė fenomeneve parapsikologjike dhe formave tė ndryshme tė shprehjeve paranormale tė energjisė. Nė kuadrin e lėndės studimore tė kėtij grupi, pėrfshihen hulumtimet e shfaqjeve tė ndryshme tė kėtyre fenomeneve:

a) PARAFIZIKA- hulumtimi i fenomeneve tė ndryshme tė manifestimeve energjetike, tė cilat janė evidente, por nuk pėrkojnė me ligjshmėritė e njohura tė fizikės materiale;

b) UFO-FENOMENET - hulumtimi i ekzistimit tė civilizimeve tjera jashtėtokėsore nė Univers dhe mundėsia e vėnies sė kontakteve me ta;

c) ENERGJIA PIRAMIDALE - hulumtimi i fenomeneve tė manifestimit tė energjisė specifike nė hapėsirėn e brendėsisė sė piramidave tė lashta egjiptiane dhe ndryshimeve qė ajo shkakton nė strukturėn substanciale tė disa elementeve, me njė theks tė veēantė tė ndikimit tė kėsaj energjie nė psiken e njeriut.

IV. NOETIKA- ėshtė njė njohuri specifike kėrkimore qė vepron nė kuadrin e parapsikologjisė, e qė merret me hulumtimin e shpirtit dhe tė vetėdijes, si dhe fenomeneve tė manifestimit tė tyre. Nė kėtė lėmi tė veēantė kėrkimore hyjnė kėto degė:

a) PSIKOLOGJIA TRANSPERSONALE - e cila merret me hulumtimin e potencialeve tė ndryshme tė zhvillimit njerėzor;

b) TANATOLOGJIA - hulumtimi i ndodhjes sė procesit tė vdekjes;

c) GJENDJET E NDRYSHME SHPIRTĖRORE - hulumtimi i gjendjeve tė ndryshme shpirtėrore nė momentin e transit psikik, qetėsisė meditative, gjendjes hipnotike, projeksionit astral (udhėtimi i vetėdijshėm i shpirtit nė hapėsirat e pakufizuara jashtė trupit), krijimtarinė e ndėrvetėdishme dhe formave tė ndryshme tė kėtij manifestimi, siē bie fjala tė shkruarit automatizuar nė gjendje tė pavetėdijshme, etj.;

d) SISTEMET E USHTRIMEVE TRADICIONALE - kjo degė e lėmit tė parapsikologjisė, ka tė bėj me hulumtimin e koncentrimit mental, meditimit, jogės, hipnozės dhe autohipnozės, sugjestionit dhe autosugjestionit, etj.

Sikurse mund tė vėrejmė nga ky prezantim, lėnda studimore e parapsikologjisė ėshtė tejet voluminoze. Qė tė jetė sa mė e suksesshme nė rrugėn e vetė kėrkimore, asaj i nevojitet njė qasje multi-disiplinare.

Pra, i nevojitet edhe ndihma e inkuadrimit tė shkencave tjera ekzakte nė kėtė drejtim. Pa marrė parasysh stagnimin e deritashėm ekzistues nga shkenca oficiale, kohėve tė fundit vėrehet njė qėndrim mė liberal nė kėtė drejtim. Ky liberalizėm i heshtur, ndikon dukshėm qė kontributin e tyre nė kėtė drejtim, ta japin edhe shumė shkencėtar tė njohur botėror.

Njė faktor tjetėr i favorshėm nė kėtė drejtim, e qė kontribuon nė ngritjen kualitative tė metodave hulumtuese tė parapsikologjisė ėshtė, po ashtu, edhe zhvillimi i madh dhe i hovshėm i teknikės sė sofistikuar digjitale.

Dhe, pėr fund, lirisht mund tė konstatojmė se, parapsikologjia sot, nuk ėshtė mė njė lėmi e individėve tė papėrcaktuar kureshtar, por njė njohuri e re serioze qė ėshtė nė ekspansion tė vėrtetė.

Adnan Abrashi

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Esenca e Parapsikologjisė

Mesazh  Admin prej 01.11.08 15:12

ESENCA E PARAPSIKOLOGJISĖ

“Askush nuk ka tė drejtė tė nėnēmojė shkencėn, tė cilėn nuk e njeh”(Paracelzusi)

Duke filluar nga shekulli XIX, botėkuptimet shkencore mbi botėn nė pėrgjithėsi kanė pėrjetuar ndryshime shumė tė thella. Njohjeve tė materies dhe energjisė si dhe tė shumė ligjeve tė fizikės klasike, iu bashkėngjitėn edhe njohuri tė reja, qė, si pasoj, sollėn edhe vėshtrim krejtėsisht tė ri dhe ekspansion tė madh tė horizontit.

Herci zbuloi vibracionet elektrike; Rėntgeni, dukuritė e panjohura tė rrezatimit; ēifti Curie, radioaktivitetin; pastaj, Ajnshtajni bėri tė njohur se materia pėrmban energji tė pamatur (gjė qė solli deri te fizika nukleare, qė nė anėn e saj pozitive mundėsoi shfrytėzimin e energjisė pėrmes elektranave nukleare, kurse nė anėn tjetėr, negative, e ballafaqoi njerėzimin me tmerrin e armės atomike).

Pastaj: telefoni, radioja, televizioni, automobilat, aeroplanėt etj. u bėnė dukuri tė pėrditshme. U zbulua radio-teleskopi, qė na mundėsoi shikim nė botėn makrokozmike, ndėrsa mikroskopi elektronik na i shpalosi thellėsitė e mikrokozmosit.

Nėpėr frigorifer me ngrirje tė thellė u vendosėn pjesė rezervė pėr trupin e njeriut, ndėrsa kirurgėt iu pėrveshėn punės pėr transplantimin e organeve tė rėndėsishme pėr jetė. Kompjuterėt (trurėt elektronik) depėrtuan nė shkencė, industri, bujqėsi etj.

Sakaq, amerikanėt lansuan anijen e parė kozmike, me njerėz pėr nė hėnė: pastaj satelitė tė tjerė pėr planete mė tė largėta, si dhe satelitė tė shumtė qė pandėrprerė i sillen rreth e pėrqark planetit tonė Tokės. Zbulimet dhe prodhimet e ndryshme, tė panumėrta “ēuditėse”, qė deri mė dje ishin “science fiction” u bėnė realitet i kohės.

Megjithatė, pėrkundėr gjithė kėtyre shpikjeve, gjithė kėtij pėrparimi, njė pjesė tė konsiderueshme tė njerėzimit e ka kapluar njė fobi e pakuptueshme. Trandjet psikike (streset), sėmundjet psikosomatike (psikofiziologjike), neurozat, psikozat si dhe vetėvrasjet janė nė rritje e sipėr...pra, lind pyetja: ku ėshtė arsyeja e gjithė kėsaj?

Njė kohė tepėr tė gjatė shkenca ishte e drejtuar vetėm nė njėrėn anė tė medaljonit. Nė anėn materiale tė njeriut dhe natyrės nė pėrgjithėsi, pra nė mikro dhe makrokozmos, duke e drejtuar shikim vetėm nė paraqitjet dhe dukjet e jashtme fizike.

Ajo filloi tė masė e tė analizoj, pra tė studioj njeriun dhe natyrėn, duke u nisur vetėm nga pikėpamjet materiale dhe duke besuar se nė atė mėnyrė do tė mund t’i zbulojė tė gjitha sekretet dhe misteret e tyre. Kurse si masė e vetme vlente vetėm introdukta fizike me konceptet e pastra mekanike.

Pėrfytyrimi pėr botėn, qė nė kohė dhe hapėsirė zhvillohet sipas ligjit tė shkakut dhe veprimit, u bė udhėheqės i shkencės bashkėkohore dhe me kėtė ajo zgjodhi rrugėn njėanėsore.

Duke e ndjekur kėtė rrugė, shkenca ka arritur pėrparime qė s’merren me mend nė kėrkimet teknike, nė industri etj. Por, shtrohet pyetja: Cilat nevoja i plotėsojnė ato? A nuk janė vetėm nevoja tė pastra materiale, fizike etj? A mund tė jemi tė lumtur vetėm me plotėsimin e nevojave tė tilla, materiale e fizike, duke lėnė anash nevojat shpirtėrore?

Pra, pėr shpirtin ajo u interesua shumė pak, pėr tė mos thėnė gati aspak.

Shpirti dhe tė gjitha dukurit tjera paranormale mbeti nė prapavijė. Gjithashtu, nė prapavijė mbeti edhe ana etike e njeriut, sikurse tė mos kishte ekzistuar fare. U harrua formula e ser Artur Edington-it nė “New Path - Ways of Science” (“Rrugėt e reja tė shkencės”) se “bota fizike nuk ėshtė e vetme” dhe nė “Psysics and Philosophy” se “bota e njohur pėr fizikėn paraqet vetėm njė prerje nga i gjithė realiteti”. Ajo gjithashtu harroi se pranė kuazalitetit fizik, ekziston edhe ai psikik dhe ai ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr jetėn e njeriut.

Duke e lėnė prapa kėtė drejtim shkenca, dhe duke e pėrdorė pėr nevoja tė veta manipuluese grupe fetare, sekte tė ndryshme etj., ndodhi qė njerėzit, duke mos qenė tė kėnaqur me realitetin dhe duke kėrkuar harmoni shpirtėrore, tė bėnin pėrpjekje pėr ta shpėrthyer kėtė errėsirė teknologjike dhe pėr tė kėrkuar rrugė tė reja kah vetėvetja.

Por, duke kėrkuar kėto rrugė, shpesh silleshin nėpėr shtigje tė gabuara, rėndom duke iu dhėnė drogės, alkoolit etj., qė nė instancėn e fundit kishin pasoja tė rėnda, shpesh edhe vdekjeprurėse.

Shumė prej tyre shkuan edhe nė Indi e vende tė tjera pėr tė gjetur atė harmoni shpirtėrore tė humbur, kryesisht nėpėr,mjet meditimeve tė jogistė tė ndryshėm, guru etj., ku disa prej tyre edhe mbetėn pėrgjithmonė nėpėr tempuj e faltore tė atjeshme.

Dhe tė gjitha kėto dilema hapėn rrugė pėr njė alternativė tjetėr. Alternativė qė shumė seriozisht do ju qasej mu kėtyre dukurive pėr t’i zhveshur pėrfundimisht nga velloja misterioze qė mbizotėronin pėr to, dhe pėr t’iu dhėnė vlerėsim tė merituar logjik e shkencor. Kjo lėmi e re do tė marr nocionin “Parapsikologji”.

Hipnoza dhe sugjestioni, tė cilat shkenca bashkėkohore sot i ka pranuar nė gjirin e vet, vėrtetojnė se nė nėndijen tonė ekzistojnė forca dhe aftėsi, pėr tė cilat vetėdija jonė nuk di pothuajse asgjė. Kjo ėshtė edhe njė dėshmi e fuqishme se njohuritė tona pėr ligjet e natyrės janė tė mangėta, posaēėrisht ato mbi jetėn shpirtėrore tė njeriut.

Fatmirėsisht, me pranimin e psikologjisė si degė shkencore, kohėve tė fundit edhe parapsikologjia filloi tė zhvillohet dhe tė pranohet edhe nga pikėpamjet shkencore, sakaq shkollat e tilla tė pėrhapen kudo nėpėr qendra tė ndryshme tė botės. Kjo bėri qė sadopak tė zbutet ky tension dhe, mė nė fund tė fillojmė t’i kthehemi mė shumė vetės, pra UN-it tonė.

Sabir KRASNIQI

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ēfarė ėshtė Parapsikologjia ?

Mesazh  Admin prej 01.11.08 15:21

ĒFARE ESHTE PARAPSIKOLOGJIA ?

Parapsikologjia, dhe te gjitha fenomenet parapsikologjike, sjellin nje interest e madh ne ditet tona. Ne mesin e shekullit te 20 filluan hetimet e para shkencore mbi kete teme, por pa arritur ne nivele te plota, ne menyre qe te krijohej nje shkence e re e vecante. Per kete arsye parapsikologjia perben nje dege te psikologjise.

Me fjalen parapsikologji jepet te kuptohet sektori I hetimit qe studjon aftesite me te thella dhe te panjohurate shpirtit njerezor. Marrja me kete sector nuk perben ndonje lloj initacion ne ‘’mrekullira’’, por perpjekjen per nje kuptim sa me te mire te njeriut dhe te jetes ne pergjithesi. Kjo qe ne vitet e fundit perben nje zone te re hetimi, net e vertete nuk eshte aspak e re.

Ne lashtesi te gjithe qyteterimet e lashte u moren me zhvillimin dhe ushtrimin e ketyre fuqive te njeriut.Dhe madje nuk behej fjale per nje studjim ne fenomene te veshtira dhe te pakuptimshme, por per zbatimin e drejte te Ligjeve te Natyres, te dukshem ose te padukshem.

Por per te kuptuar me mire idene e parapsikologjise (te gjendjeve domethene qe ndodhen pertej dhe me lart psikise se njeriut), duhet te te studjojme njeriun si nje qenie e nderlikuar qe, pervec trupit te tij fizik, zoteron dhe nje pjese psikologjike dhe nje pjese shpirterore.

Ky mendim eshte bashkekohor por dhe njekohesisht edhe shume I vjeter dhe tradicional. Lidhja harmonike e ketyre pjeseve ose ‘’trupave’’ perben krijesen e plote njerezore.Pyetja eshte se sa vete njeriu njeh kete krijese?

Studjime dhe mendime bashkekohore na tregojne se net e vertete njohim shume pak gjera per veten tone. Njeriu zoteron nje dinamike, aftesi dhe mundesi qe jane gati krejt te panjohura.

Le te perngjajme njeriun me nje ajsberg qe 10% e ekzistences se tij ndodhet mbi siperfaqen e detit (koshience), dhe 90 % ndodhet e fundosur Brenda ujit (subkoshience). Ne kete zone te madhe subkoshiente, pra, ekzistojne dhe shfaqen te ashtuquajturat fenomenet parapsikologjike. Ne kete menyre kuptojme se parapsikologjia si nje shkence, eshte studjimi I nje zone ‘’te erret’’.

Sigurisht kjo pjese e erret subkoshiente, me edukimin e pershtatshem, hetimin dhe kanalizimin mund te ndricohet, dhe keshtu pjesa koshiente tem und te zgjerohet.

Hapi I pare ne kete perpjekje eshte studjimi I botes psikologjike, te quajturit nga esoterizmi tradicional ‘’trupi yllor/astral’’. Ky trup eshte kaq real sad he trupi fizik. Fenomenet e tij jane te dukshme tek vezhguesit e afte.

Ashtu sikur njeriu I verber eshte I paafte te shikoje fenomenet fizike, ose sikur shume fenomene fizike kane nevoje per makineri te vecanta per tu bere te dukshme, keshtu dhe ‘’ I verberi yllor/astral’’ nuk shikon asgje dhe shume gjendje te tilla I kalojne koceptimit te tij sikur te mos ekzistonin kurre.

Nevojitet qe Ndergjegjja / koshienca te stervitet dhe te mesohet te veproje ne kete nivel. Dhe kur kjo gje te ndodhe, duhet te perparoje me tej ne studjimin e trupit mendor dhe akoma dhe te trupit shpirteror.Kuptojme ne kete menyre se sa e gjate eshte rruga e vetenjohjes dhe te diturise se vertete mbi fenomenet psikologjike ose metafizike. Por dhe pa kete zhvillim dhe dije, te quajturat fenomene parapsikologjike ndodhin dhe I perballojme per cdo dite.

Nuk eshte e nevojshme nje njeri i privilegjuar me aftesi parapsikologjikete jete dhe I zhvilluar shpirterisht, ne mnyre qe te dije te njohe dhe te kontrolloje keto fuqi te tij. Me e zkonta eshte te kete lindur me to dhe me te vertete nuk I kontrollon dhe nuk I kanalizon sipas vullnetit dhe deshires se tij.

Kjo eshte nje arsye e rendesishme per te cilen shkencetaret dhe studjuesit nuk kane arritur ne rezultate te caktuara dhe ne konkluzione, por vetem vezhgojne, rregjistrojne dhe testojne, gjithcka qe u perket ketyre fenomeneve parapsikologjike.

Esoterizmi jep pergjigjjet e tij mbi kete teme. Ne jep mesime mbi ligjet universale (karma, rimisherimi), qe influencojne zhvillimin e njeriut dhe percaktojne elementet me te cilat ai lind dhe ndjek kete ecuri.

Na meson per zonat e padukshme te ndergjegjjes/koshiences qe lidhen ngushte me nivelin e dukshem fizik. Na flet per Nje Jete dhe pe si mund te gjitha qeniet te jene te lidhura me njera-tjetren.

Sigurisht qe keto jane teori te pavertetuara, sipas mentalitetit tone, qe I nevojitet prova shume te ‘’dukshme’’ dhe te kufizuara. Keshtu do ten a duhet per shume kohe akoma te kerkojme ‘’ ne erresire’’ deri sa te arrijme te mundemi te zgjerojme menyren e konceptimit tone, te behemi me koshiente/ndergjegjshem net e gjitha nivelet dhe te fitojme dijen thelbesore.

Tani do te referohemi mbi disa nga fenomenet me te njohura dhe me te shpeshta parapsikologjike.

Shpalosje Astrale/yllore: eshte aftesia e veprimit aktiv te nivelit yllor/astral. Kjo ndodh kur trupi yllor clirohet nga trupi fizik. Ka mundesine e levizjes dhe te transportimit me nje shpejtesi te pabesueshme ne cdo lloj distance, ndersa trupi fizik qendron I palevizur.

Sigurisht qe I njejti fenomen behet dhe ne nje menyre jokoshiente, gjate gjumit. Keshtu shpesh here duke u zgjuar, ekziston nje ideja e njeriut mbi dicka qe ai jetoi, por pa pasur ndonje kujtim te caktuar.

Mesazhe enderrore: Jung kishte thene se : Endrrat jane shpesh nje paradhenie e te ardhmes’’. Ndodh shpesh qe gjate endrrave te fitojme njohuri te duhura, pergjigjje mbi problemet tona dhe madje dhe te udhetojme ne kohe dhe te jetojme ngjarje te se ardhmes ne krahasim me kohen fizike ‘’reale’’.

Psikometria: eshte aftesia e perjetimit te ngjarjeve te se kaluares nepermjet cdo lloj objekti. Njeriu qe ndodhet ne kete gjendje udhehiqet nga nje objekt I caktuar, qe perfaqson momentet dhe ndodhite qe u zhvilluan gjate ekzistences setij te kaluar.

Parashikimi: mundesia per te njohur veprime te ardhshme. Ne lashtesi perbente nje intitucion te forte , qe ishin Orakujt.

Intuita : eshte mundesia e konceptimit dhe e njohurise pertej shqisave dhe te mendjes sone te kufizuar. Ka te beje me te quajturin syrin e trete, zhvillimin e parandjenjes tek njeriu.

Telepatia: eshte aftesia e trasmetimit nga nje njeri tek persona te tjere, me mjete jo fizike, te nje figure, mendimi ose ndjenje. Per tu arritur kjo, nevojitet te mbizoteroje dikush nivelin psikologjik dhe ate mendor, dhe gjithashtu mendimet dhe ndjenjat e tij te jene mjaft te forta dhe te pastra.

Keto jane disa nga fenomenet kryesore qe quhen fenomene parapsikologjike. Por rrethi i tyre nuk mbyllet ketu. Pervec kesaj, ashtu sikur thame qe ne fillim, vete parapsikolgjia eshte ne zhvillim e siper pavaresisht se ne ditet tona ajo perben nje zone hetimi dhe studjimi mjaft te zgjeruar.

http://dituri.wordpress.com

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ē’ėshtė Parapsikologjia ?

Mesazh  Admin prej 01.11.08 15:23

Ē’ĖSHTĖ PARAPSIKOLOGJIA?


Dukurit paranormale, nė format e veta tė ndryshme shpėrthejnė kornizat e botės sonė shkencore. Epoka e shkencave natyrore ėshtė nė kulm, por vlerat e shumta tė tyre do tė kenė ndryshime tė mėdha me zhvillimin e parapsikologjisė, e cila qysh sot konsiderohet si shkencė dhe ka vendin e vet nė botėn shkencore.

Gjatė gjithė historisė sė njerėzimit, kokat mė tė njohura tė botės janė munduar qė tė kuptojnė tė vėrtetėn pėr fenomene tė ashtuquajtura “paranormale”, fenomene tė cilat kanė ekzistuar prej se ekziston njeriu.

Fjala “Parapsikologji” ėshtė formuar qysh nė vitin 1889, por nė rrjedhėn e decenieve tė fundit ėshtė pranuar ndėrkombėtarisht. Sot, nė vend tė fjalės parapsikologji, shumė shpesh e hasim edhe termin mė tė ri, “Psikotronik”, por qė nė fakt kanė tė njėjtėn domethėnie. Mė herėt kėto dukuri anglezėt i quanin “kėrkime psikike” (Psyxhicol resarch), francezėt “Metapsikologji”, ndėrsa prof. dr. Hans Beneder, nga Universiteti i Freiburgut, e quajti “Der sechste Sinn” (shqisa e gjashtė).

Nė mesjetė kėto dukuri tė pashpjeguara i quanin “magji” dhe ishin tė ndaluara. Dėnoheshin tė gjithė ata qė merreshin me to. Qė nga shekulli XVI, “pėr kėtė punė tė dreqit” u gjet emėrtimi mė i pėrshtatshėm: “Okultizėm”. Fjala ėshtė marr nga libri i shkrimtares gjermane A. Neteschein. Nė kėtė libėr flitet pėr forcat e fshehta tė materies dhe shpirtit, ndėrsa fjala ka prejardhje latine, “Okultus” - sekret, fshehtėsi, diēka e fshehtė.

Fjala “parapsikologji” rrjedh nga greqishtja dhe do tė thotė: “para” - pranė, “psycho” - shpirt dhe “logos” - shkencė, dituri, mendim. Parapsikologjia ėshtė degė e psikologjisė, e cila merret me studimin e dukurive, tė cilat janė jashtė forcės sė tė kuptuarit tė shqisave tona , e shpesh i tejkalojnė edhe ligjet ekzistuese tė shkencės bashkėkohore e qė nė popull merren edhe si ēudira.

Kėto dukuri ekzistojnė qė nga lashtėsia, por qysh nė fund tė shekullit XIX, dhe nė rrjedh tė shekullit XX, studiuesit filluan tė merren seriozisht me to dhe tė vėrtetojnė rėndėsinė e tyre pėr njerėzimin e posaēėrisht pėr ardhmėrinė.

Parapsikologjia sot ėshtė nė gjendje qė disa nga ato dukuri, duke u bazuar nė prova, t’i dokumentoj nė mėnyrė shkencore.

Ėshtė interesant tė shikohen edhe disa enciklopedi tė disa shteteve, tė cilat bėjnė fjalė pėr dukurit parapsikologjike. Enciklopedia amerikane, botuar mė 1973, jep njė artikull mjaftė tė zgjeruar nga prof, T. Rini, nė tė cilin parapsikologjia definohet si pjesė e psikologjisė. Ai jep historikun e parapsikologjisė, ofron shembuj bindės si dhe shpjegime shkencore nga kjo lėmi.

Sipas tij, parapsikologjia ėshtė degė e psikologjisė, e cila merret me pėrjetimet dhe sjelljet paranormale, siē janė: telepatia, parashikimi i ngjarjeve, bioenergjia etj., tė cilat janė tė pashpjegueshme e lidhėn me ligjet e natyrės. Pėr kėtė arsye ato quhen edhe shpesh paranormale, supernormale, pra aludohet se i pėrkasin anės tjetėr, edhe pse nė to nuk ka asgjė mbinormale, Nė fakt, ato nuk janė asgjė tjetėr veēse fenomene tė natyrės normale.

Enciklopedia ruse e vitit 1975 jep njė artikull trefaqėsh, tė shkruar nga tre psikologė dhe profesor tė universitetit, V. P. Zincenko dhe A. Leontijev, nė tė cilin thuhet se parapsikologjia bėnė gjurmime nė lėmin i cila kryesisht studion: 1- Formėn e ndjeshmėrisė, e cila mundėson aftėsinė e marrjes sė informatave, tė cilat nuk janė tė shpjegueshme pėr shqisat tona organike; 2- Format e pėrshtatshme tė veprimit tė krijesave tė gjalla nė paraqitjet fizike, tė cilat zhvillohen jashtė organizmit, pa forcėn e muskujve.

Enciklopedia franceze e vitit 1967 shkruan: “Parapsikologjia ėshtė disiplinė qė studijonė fenomene paranormale, siē janė: telepatia, parashikimi, parandjeshmėria etj. Shumė mashtrues janė futur dhe e kanė shkatėrruar kėtė lėmi, tė cilės shkencėtarėt ia kanė kthyer shpinėn, duke e lėnė si fushė tė hapur pėr manipulime tė sharlatanėve”.

Enciklopedia jugosllave e vitit 1961 shkruan se parapsikologjia ėshtė pseudodituri pėr fenomenet e okultizmit, ndodhitė shpirtėrore, tė cilat shkenca e sotme nuk mund t’i sqarojė.

Nė enciklopedinė shqiptare nuk ka shėnime fare pėr parapsikologjinė!

Sipas shėnimeve, sot mė se 50 shtete, nė mėnyrė shkencore, studiojnė dukuritė parapsikologjike dhe nė kėtė drejtim janė formuar rreth 150 institute pėr parapsikologji, tė pavarura ose pranė universiteteve, diku edhe nė rang fakultetesh. Nė botė, sot, janė botuar me mijėra libra dhe artikuj tė shumtė gazetaresk, qė flasin mbi kėtė lėmi.

Midis shkrimtarėve dhe personaliteteve qė kanė bėrė kėrkime mbi kėto dukuri, gjenden edhe emrat e Albert Ajnshtajnit, Moska Plonkes, Anrije Brenksonit, Artur Shopenhauerit, J.V. Gėtes, Kami Flamarit, Karl G. Jungut, I. J. Pavlovit etj., tė cilėt me njohuritė e tyre kanė kontribuar shumė pėr konsolidimin e parapsikologjisė nė rang shkencor.

Njė zbulim epokal nė lėmin e parapsikologjisė e bėri shkencėtari rus, Sejman D. Kilirian (bashkė me tė shoqen). Ai kah fundi i viteve tė 60, me ndihmėn e rrymės elektrike tė frekuencave tė larta, zbuloi dhe arriti tė fotografojė “aurėn”, energjia e shndritshme dhe shumėngjyrėshe e sė cilės, i rrethon tė gjitha qeniet e gjalla.

Parapsikologu amerikan, prof. D. Rajn, nė librin e tij shkencor, “Shpėrndarja e shpirtit tė njeriut” shkruan: “Ėshtė e pikėllueshme, por e vėrtet qė ne sot mė mirė e njohim atomin se shpirtin, i cili na mundėsoi ta njohim atė. Kur do e njohim shpirtin vetėm sa gjysma e asaj, sa fizika njeh materien, atėherė, me gjasė, do tė ishim nė gjendje tė parashtronim ligje tė karakterit parimor, tė cilat pėr jetėn e njerėzve do tė ishin me rėndėsi tė madhe”.

Duke iu falėnderuar punės kėrkimore tė kėtij shkencėtari, u zgjerua horizonti pėr parapsikologjinė nė shumė shtete tė zhvilluara dhe kjo fushė u pėrfshi nė shumė universitete, si p.sh. nė universitetet e SHBA-ve, Anglisė, Holandės, Gjermanisė etj.

Nė Gjermani ėshtė i njohur prof. Hans Beneder. Pėrveē kėtij nė kėtė shtet duhet pėrmendur edhe tre profesorė: E. Jance, nga Marburgu, prof. P. Jordan nga Hamburgu dhe filozofin H. Drischi, i cili qysh nė vitin 1932 shkroi librin pėr parapsikologjinė.

Nė Amerikė, pėrpos D. Zh. Rajnit njihet dhe psikologu eminent, V. M. Dungel si dhe fiziologu me famė botėrore, Kurt Djukas. Nė Angli, nė lėmin e parapsikologjisė ėshtė i njohur nobelisti, prof. Oliver Lodzh. Nė Holandė, udhėheqėsi kėsaj dege ėshtė prof. V. N. Tenacet, ndėrsa nė Suedi ėshtė prof. Jon Bjenhen. Nė Francė me parapsikologji u muar, pėr kohė tė gjatė, psikologu dhe fiziologu e nobelisti, Sharl Risha. Kohėve tė fundit kjo degė filloi tė shtrihet edhe nė Evropėn Lindore. Nė Rusi, shkencėtari mė i njohur nė kėtė drejtim ėshtė psikologu, I. I. Vasiljev, i njohur gjithashtu, si hipnotizues me famė botėrore, si dhe M. Ryzel, i cili emigroi nė SHBA dhe tash punon nė Institutin pėr Kėrkime tė Natyrės Njerėzore. Janė tė njohura fjalėt e tij: “Civilizimi i sotėm i largon njerėzit nga jeta e brendshme e tyre”.

Nė Austri, para ca kohėsh, u paraqit libri i psikologur Georg Grodek, njė ndėr ithtarėt e S. Frojdit dhe themelues i mjekėsisė psikosomatike (psikofiziologjike) me titullin e ēuditshėm “Libri mbi ES-in”. “ES” nė gjermanishte do tė thotė: “kjo”, “kėtė”. Dr. Grodek-u thotė se trupi nga vetja nuk mund tė sėmuret, sepse ai pa psiken ėshtė i vdekur. “ES”, qė ai e pėrmend, ėshtė forca e cila na shtynė tė punojmė, tė mendojmė dhe na mundėson tė jetojmė tė shėndoshė, por njėkohėsisht edha na i nxit sėmundjet. Me analiza duhet tė zbulohet faktori i konfliktit dhe me largimin e tij tė pamundėsojmė shkatėrrimin e tė sėmurit.

Dukurit paranormale, nė format e veta tė ndryshme shpėrthejnė kornizat e botės sonė shkencore. Epoka e shkencave natyrore ėshtė nė kulm, por vlerat e shumta tė tyre do tė kenė ndryshime tė mėdha me zhvillimin e parapsikologjisė, e cila qysh sot konsiderohet si shkencė dhe ka vendin e vet nė botėn shkencore.

Nga Sabir Krasniqi

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Psikologjia Paranormale ose Parapsikologjia

Mesazh  Admin prej 01.11.08 15:25

PSIKOLOGJIA PARANORMALE ose PARAPSIKOLOGJIA

Parapsikologjia eshte nje nenbashkesi e disiplines se psikologjise, e cila kerkon te studjoje apo tu jap shpjegim te gjitha atyre dukurive fizike e psikike te supozuara apo te parashikuara si anormale te cilat nuk bejne pjese ne ato qe quhen eksperienza te perbashketa, dhe qe shpesh here tentojn te rrezojne apo te kapercejn ligjet e fizikes.

Termi "parapsikologjia" u perdor per here te pare ne vitin 1889 nga filozofi dhe mjeku gjerman Max Dessoir, ku me vone doktor Rhine do te indentifikonte apo permbledhte me kete term dhe ate te metafizikes, per te kategorizuar ato funksione te psikes te cilat nuk kane origjine psikologjike por paranormale.

Parapsikologjia qe ne themelet e saj niset me bindjen se mendja humane shfrytezon vetem ne nje pjese te limituar te potencialit te saj, dhe si rrjedhoj keto fenomene anormale dhe kontradiktore ne ato raste kur ekzistojn me te vertete, munde te jene frut i nje aktivizimi spontan i jokoshences duke prodhar keshtu fenomene apo dukuri te fshehta te mendjes.

Parapsikologjia kerkon te studjoj dhe te shpjegoje fenomenet si telepatia, mbivendodhjen, psikofonin, telekinezine, parshikimet dhe shume dukuri te tjera.

Deri tani asnje nga keto fenomene nuk eshte mundur te vezhgohet ne kushte eksperimentale te mire kontrolluara.

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Parapsikologjia

Mesazh  Admin prej 01.11.08 15:37

Parapsikologjia

Parapsikologjia qe heret ka patur botime shume interesante, ndonese te copezuara e pa lidhjen e njejtesuara ne kete fushe, qe i perbashkon gjithe elementet e saj.

Parapsikologjia quhet keshtu ne te gjitha gjuhet e botes .

Pjesa e pare e kompozites para+psikologjia vetem ne gjuhen shqipe merr kuptimin e mirfillte qe edhe ka ne kete fjale !

Kjo domethenie rastesore na shtyn te mendojme se edhe kuptimi i sakte i parapsikologjise mund te perceptohet me lehte prej lexuesve shqiptare .

Njerezimi me ndihmen e parapsikologjise do te jete ne gjendje te ndertoje sisteme te reja te nderlidhjes ; te percaktoje diagnoza , prgnoza dhe profilaksi te tjera mjekesore ; te gjeje rrugezgjidhje krejt te tjera dhe parandaluese per krimet .

Parapsikologjia, kjo disipline ,as e njohur, as e pranuar ne boten akademike , nuk ka shume vended he institute ku mund te drejtohesh .

Ne shumicen e rasteve , ajo zhvillohet nga perpjekjet , pak a shume me vlere dhe te rastesishme te studiuesve te veēante dhe amatore .

Per shkak te mosnjohjes se saj “zyrtare” dhe per pamjen e saj shpesh “amatore” parapsikologjia vazhdon te shihet si nje fushe e lire , ku mund te gjuajne amatore te shumte ,te terhequr vetem nga nje interes i gabuar per ēudira dhe mistere dhe jo nga dashuria n per dituri .

Paraosikologjia eshte “toke e askujt” : askush nuk ka te drejte te vertete ligjore te quhet parapsikolog dhe te gjithe mund ti futen kesaj rruge , pa themelet e pershtatshme kulturore .

Zhvillim

Fjala “parapsikologji” rrjedh nga greqishtja dhe do te thote “para”-parne ,”psuch”-shpirt dhe “logos”-shkence ,dituri,mendim.

Parapsikologjia eshte dege e psikologjise ,e cila merret me studimin e dukurive ,te cilat jane jashte forces se te kuptuarit te shqisave njeezore e shpesh I kalojne dhe ligjet ekzistuese te shkences bashkohore e qe ne popull merrn edhe si ēudira.

Perveē aneve positive qe ka per shkencen ,parapsikologjia ,ne qoftese keqpedoret ,behet arme e forte ,me pasoja te paparashikueshme per njerezimin .

Fatkeqsisht ,ne shume institute punohet intesivisht per krijimin e nje arme psikike ose si e quajne ndryshe “gjenerator psikotronik” .

Hipotezat per zhvillimin e armeve psikike definitivisht jane vertetuar ne simpoziumin e dyte “Lirite dhe kufijte e njeriut” ,te mbajtur ne France . Shkenctaret ukrahinas lajmeruan se ta krijojne te ahtuquajturin “gjenerator psikotronik” per kontradimin e gjendjes psikike te njeriut nga largesia.

Disa shkenctare mendojne se keto kerkime jane te pavlera ,se njeriu nuk mund te ndikoje ne njeriun tjeter nga largesia dhe gjithe diskutimet rreth “gjeneratorit psikotronik” nuk kane baze .

Mirpo me eksperimente te shumta eshte vertetuar se ,jo vetem njeriu por edhe secila qelize e gjalle posedon force per rrezatimin e informative ne largesi. Shumica e parapsikologeve ,parapsikologjine e ndajne ne disa grupe si: Hipnoze ,telepati , telekineze, spiritizem ,adiestezi etj .

“Ngopja mendore “ :nje dukuri parapsikologjike e nenvleresuar

Kje ceshtje filloi nderkohe qe punonin me nje subject , Pavel Stepanekun ,me te cilin kane eksperimentuar gjate forma te ndryshme te perceptimit jashte shqisor, duke nisur qe ne fillim te viteve 60-te.

Pas nje trajtimi hipnotizues , qe synonte te vinte ne levizje zotesit e tij jashte shqisore, ai arriti nje sukses te jashtezakonshem ne nje lloj te vecante eksperimenti:te percaktonte ngjyren e letrave te mbyllura ne zarfe.. Ndoshta Stepaneku eshte I pari subject ne historin e parapsikologjis qe jepte prova te zotesive jashteshqisore te besushme dhe te perseritshme .

Gjate eksperimenteve,Stepanakut I paraqitej nje tufe me zarfe te patejdukshmeqe kishin letra te ngjyrosura (p sh te gjelbra nga njera ane dhe te bardha nga tjetra) dhe I kerkohej te thoshte se cila ishte ,sipas tij, ngjyra e anes se siperme te letres. Ne teresi ai arriti nje mesatare pergjigjesh te sakta ,pakez me te larte se vlera 50% qe mund te pritej rastesisht.

Filimisht u mendua qe ,per ndinje arsye te panjohur ,disa shenja I nxitnin me mire aftesite e Stepanakut :ai perqendrohej me mire mbi disa faqe te letrave sesa mbi disa te tjera .Ky perfundim u quajt “veprimi I vaterzimit”.Por net e vertete dukej disi e ēuditshme, meqenese ishin marre e gjitha masat paraprake qe zarfet te ishin te gjitha njesoj .Pastaj lini nje hipoteze e dyte .

Ndoshta pas ēdo perpjekje te subjektit ,perqendrimi I tij mendor linte nje “gjurme” mbi shenje, nje “gjurme” qe permbante nje lloj informacioni .Disa psikologe e kundershtuan teorine e ngopjes ,duke kembengulur qe nuk behej fjale per nje gje tjeter veēse per nje kujtese te thjeshte nga ana e subjektit. “Ngopja”duket si nje lloj shenje me fuqishme se karakteristikat e zakonshme te letrave

Rendesia e nje gjykimi te mire

Shembull tipik I shkeljes se ketij parimi eshte besimi ne teorine spiritiste psh:Nje spiritist ne “hipnoze”personifikon ne menyre bindese gjyshin tim te vdekur ,thote qe eshte shpirti I tij qe me flet nepermjet spiritistit dhe me ne fund zbulon gjera qe vetem gjyshi im I dinted he qe do te pranohen te drejta vetem me pas.

Ne shek XIX teoria spiritiste dukej e pranueshme .Kishte nje besim te madh te te perkrahur nga feja ,tek shpirtat dhe ne qenie te mbinatyrshme .Per me teper psikolgjia ishte teper e kufizuar per tu dhene te drejte dukurive hipnotizuese ,ndryshimeve te ppritura te personalitetit ,levizjeve te pavetdijshme.Peparimet e psikologjise na japin nje shpjegim te natyrshem te ketyre dukurive te cuditshme mendore .

Dy teori per te kuptuar shfaqjen e tyre jane :

1)Behet fjale ne te vertete per shpirtin e gjyshit ;ai kujton dhe informacionet qe ka marre nepermjet gojes se spiritistit .

2)Besimi i tij tek shpirtrat ka bere qe pervoja e tij te shnderrohej ne shpirtin e gjyshit.Kerkimet per hipnozen dhe per sugjestionimin kane treguar qe nganjehere mund te besohet se jemi shnderruar ne nje tjeter njeri por kjo nuk do te thote se shpirtrat nuk ekzistojne .

Ndoshta perparimi I ardhshem shkencor do te provoje qenien e tyre.Ne vitet 1920 shumica e parapsikologeve pranomte si fakt te provuar vetem ate qe sot quhet “telepati” ku perms telepatise subjekti marres lexon mendimet e trasmetimit ,pa pasur perceptimit e pamjes se vizatuar .

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Parapsikologjia

Mesazh  Admin prej 20.04.09 0:23

PARAPSIKOLOGJIA, ZONA E ERRĖT E TRURIT

Me fjalėn parapsikologji jepet tė kuptohet sektori i hetimit qė studion aftėsitė mė tė thella dhe tė panjohura tė shpirtit njerėzor

Parapsikologjia, zone e erret e trurit

Parapsikologjia dhe tė gjitha fenomenet parapsikologjike, sjellin njė interes tė madh nė ditėt tona. Nė mesin e shekullit XX filluan hetimet e para shkencore mbi kėtė temė, por pa arritur nė nivele tė plota, nė mėnyrė qė tė krijohej njė shkencė e re e veēantė. Pėr kėtė arsye, parapsikologjia pėrbėn njė degė tė psikologjisė.

Me fjalėn parapsikologji jepet tė kuptohet sektori i hetimit qė studion aftėsitė mė tė thella dhe tė panjohura tė shpirtit njerėzor. Marrja me kėtė sektor nuk pėrbėn ndonjė lloj initacion nė "mrekullira", por pėrpjekjen pėr njė kuptim sa mė tė mirė tė njeriut dhe tė jetės nė pėrgjithėsi. Kjo qė nė vitet e fundit pėrbėn njė zonė tė re hetimi, nė tė vėrtetė nuk ėshtė aspak e re.

Nė lashtėsi tė gjithė qytetėrimet e lashtė u morėn me zhvillimin dhe ushtrimin e kėtyre fuqive tė njeriut. Dhe madje nuk bėhej fjalė pėr njė studim nė fenomene tė vėshtira dhe tė pakuptimshme, por pėr zbatimin e drejtė tė Ligjeve tė Natyrės, tė dukshėm ose tė padukshėm.

Por pėr tė kuptuar mė mirė idenė e parapsikologjisė (tė gjendjeve domethėnė qė ndodhen pėrtej dhe mė lart psikisė sė njeriut), duhet tė tė studiojmė njeriun si njė qenie e ndėrlikuar qė, pėrveē trupit tė tij fizik, zotėron dhe njė pjesė psikologjike dhe njė pjesė shpirtėrore.

Ky mendim ėshtė bashkėkohor, por dhe njėkohėsisht edhe shumė i vjetėr dhe tradicional. Lidhja harmonike e kėtyre pjesėve ose "trupave" pėrbėn krijesėn e plotė njerėzore. Pyetja ėshtė se sa vetė njeriu njeh kėtė krijesė?

Studime dhe mendime bashkėkohore na tregojnė se nė tė vėrtetė njohim shumė pak gjėra pėr veten tonė. Njeriu zotėron njė dinamikė, aftėsi dhe mundėsi qė janė gati krejt tė panjohura.

Le tė pėrngjajmė njeriun me njė ajsberg qė 10% e ekzistencės sė tij ndodhet mbi sipėrfaqen e detit (koshiencė) dhe 90% ndodhet e fundosur brenda ujit (subkoshiencė). Nė kėtė zonė tė madhe subkoshiente, pra, ekzistojnė dhe shfaqen tė ashtuquajturat fenomenet parapsikologjike. Nė kėtė mėnyrė, kuptojmė se parapsikologjia si nje shkencė, ėshtė studimi i njė zone "tė errėt".

Sigurisht kjo pjesė e errėt subkoshiente, me edukimin e pėrshtatshėm, hetimin dhe kanalizimin mund tė ndriēohet dhe kėshtu pjesa koshiente tė mund tė zgjerohet.

Hapi i parė nė kėtė pėrpjekje ėshtė studimi i botės psikologjike, tė quajturit nga esoterizmi tradicional "trupi yllor/astral". Ky trup ėshtė kaq real sa dhe trupi fizik. Fenomenėt e tij janė tė dukshme tek vėzhguesit e aftė.

Ashtu sikur njeriu i verbėr ėshtė i paaftė tė shikojė fenomenet fizike, ose sikur shumė fenomene fizike kanė nevojė pėr makineri tė veēanta pėr t'u bėrė tė dukshme, kėshtu dhe "i verbėri yllor/astral" nuk shikon asgjė dhe shumė gjendje tė tilla i kalojnė konceptimit tė tij sikur tė mos ekzistonin kurrė.

Nevojitet qė ndėrgjegjja/koshienca tė stėrvitet dhe tė mėsohet tė veprojė nė kėtė nivel. Dhe kur kjo gjė tė ndodhė, duhet tė pėrparojė mė tej nė studimin e trupit mendor dhe akoma dhe tė trupit shpirtėror. Kuptojmė nė kėtė mėnyrė se sa e gjatė ėshtė rruga e vetėnjohjes dhe e diturisė sė vėrtetė mbi fenomenet psikologjike ose metafizike. Por dhe pa kėtė zhvillim dhe dije, tė quajturat fenomene parapsikologjike ndodhin dhe i pėrballojmė pėr ēdo ditė.

Nuk ėshtė e nevojshme njė njeri i privilegjuar me aftėsi parapsikologjike tė jetė dhe i zhvilluar shpirtėrisht, nė mėnyrė qė tė dijė tė njohė dhe tė kontrollojė kėto fuqi tė tij. Mė e zakonta ėshtė tė ketė lindur me to dhe me tė vėrtetė nuk i kontrollon dhe nuk i kanalizon sipas vullnetit dhe dėshirės sė tij.

Kjo ėshtė njė arsye e rėndėsishme pėr tė cilėn shkencėtarėt dhe studiuesit nuk kanė arritur nė rezultate tė caktuara dhe nė konkluzione, por vetėm vėzhgojnė, regjistrojnė dhe testojnė, gjithēka qė u pėrket kėtyre fenomeneve parapsikologjike.

Esoterizmi jep pėrgjigjet e tij mbi kėtė temė. Na jep mėsime mbi ligjet universale (karma, rimishėrimi), qė influencojnė zhvillimin e njeriut dhe pėrcaktojnė elementėt me tė cilat ai lind dhe ndjek kėtė ecuri.

Na mėson pėr zonat e padukshme tė ndėrgjegjes/koshiencės qė lidhen ngushtė me nivelin e dukshėm fizik. Na flet pėr Njė Jetė dhe pėr si mund tė gjitha qeniet tė jenė tė lidhura me njėra-tjetrėn.

Sigurisht qė kėto janė teori tė pavėrtetuara, sipas mentalitetit tonė, qė i nevojitet prova shumė tė "dukshme" dhe tė kufizuara. Kėshtu do tė na duhet pėr shumė kohė akoma tė kėrkojmė "nė errėsirė" deri sa tė arrijmė tė mundemi tė zgjerojmė mėnyrėn e konceptimit tonė, tė bėhemi mė koshientė/ndėrgjegjshėm nė tė gjitha nivelet dhe tė fitojmė dijen thelbėsore.

Tani do tė referohemi mbi disa nga fenomenet mė tė njohura dhe mė tė shpeshta parapsikologjike.

Shpalosje astrale/yllore: ėshtė aftėsia e veprimit aktiv tė nivelit yllor/astral. Kjo ndodh kur trupi yllor ēlirohet nga trupi fizik. Ka mundėsinė e lėvizjes dhe tė transportimit me njė shpejtėsi tė pabesueshme nė ēdo lloj distance, ndėrsa trupi fizik qėndron i palėvizur. Sigurisht qė i njėjti fenomen bėhet dhe nė njė mėnyrė jokoshiente, gjatė gjumit. Kėshtu shpesh herė duke u zgjuar, ekziston ideja e njeriut mbi diēka qė ai jetoi, por pa pasur ndonjė kujtim tė caktuar.

Mesazhe ėndėrrore: Jung kishte thėnė se: "Ėndrrat janė shpesh njė paradhėnie e tė ardhmes". Ndodh shpesh qė gjatė ėndrrave tė fitojmė njohuri tė duhura, pėrgjigje mbi problemet tona dhe madje dhe tė udhėtojmė nė kohė dhe tė jetojmė ngjarje tė sė ardhmes nė krahasim me kohėn fizike "reale".

Psikometria: ėshtė aftėsia e pėrjetimit tė ngjarjeve tė sė kaluarės nėpėrmjet ēdo lloj objekti. Njeriu qė ndodhet nė kėtė gjendje udhėhiqet nga njė objekt i caktuar, qė pėrfaqėson momentet dhe ndodhitė qė u zhvilluan gjatė ekzistencės sė tij tė kaluar.

Parashikimi: mundėsia pėr tė njohur veprime tė ardhshme. Nė lashtėsi pėrbėnte njė intitucion tė fortė, qė ishin Orakujt.

Intuita? (Insight): ėshtė mundėsia e konceptimit dhe e njohurisė pėrtej shqisave dhe tė mendjes sonė tė kufizuar. Ka tė bėjė me tė quajturin syrin e tretė, zhvillimin e parandjenjės tek njeriu.

Telepatia: ėshtė aftėsia e transmetimit nga njė njeri tek persona tė tjerė, me mjete jo fizike, tė njė figure, mendimi ose ndjenje. Pėr t'u arritur kjo, nevojitet tė mbizotėrojė dikush nivelin psikologjik dhe atė mendor, dhe gjithashtu mendimet dhe ndjenjat e tij tė jenė mjaft tė forta dhe tė pastra.

Kėto janė disa nga fenomenet kryesore qė quhen fenomene parapsikologjike. Por rrethi i tyre nuk mbyllet kėtu. Kėshtu do tė referohemi mbi fenomenet e tjerė nė njė artikull tė ardhshėm. Pėrveē kėsaj, ashtu sikur thamė qė nė fillim, vetė parapsikolgjia ėshtė nė zhvillim e sipėr, pavarėsisht se nė ditėt tona ajo pėrbėn njė zonė hetimi dhe studimi mjaft tė zgjeruar.

http://dituri.wordpress.com

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ē’ėshtė parapsikologjia dhe fushat e saja?

Mesazh  Admin prej 23.06.09 12:10

Ē’ėshtė parapsikologjia dhe fushat e saja?

Parapsikologjia, dhe te gjitha fenomenet parapsikologjike, sjellin njė interes te madh ne ditėt tona. Ne mesin e shekullit te 20 filluan hetimet e para shkencore mbi ketė teme, por pa arritur ne nivele te plota, ne mėnyrė qe te krijohej njė shkence e re e veēante. Pėr ketė arsye parapsikologjia pėrben njė dege te psikologjise.

Me fjalėn parapsikologji jepet te kuptohet sektori i hetimit qe studion aftėsitė me te thella dhe te panjohurat shpirtit njerėzor. Marrja me ketė sektor nuk pėrben ndonjė lloj “initacion” dhe as ndonjė ‘’mrekullia’’, por pėrpjekjen pėr njė kuptim sa me te mire te njeriut dhe te jetės ne pėrgjithėsi. Kjo qe ne vitet e fundit pėrben njė fushe te re tė hulumtimeve shkencore qė nė tė vėrtetė nuk ėshtė aspak e re.

Parapsikologjia nga fjala e greqishtes vjetėr “para” – pranė, kundėr dhe “psikologjia” – shkencė pėr jetėn e psikike, qė nuk ėshtė asgjė tjetėr pėrveē disiplinė e psikologjisė, qė merret me studimin e dukurive e tė proceseve parafizike, parafiziologjike dhe parapsikike, pėrkatėsisht me dukuritė e proceset kulte, tė ēuditshme, tė panjohura, qė gjenden “pranė“ ose “pėrkundėr” dukurive e proceseve normale e tė natyrshme fizike, fiziologjike e psikike, ligjet, esencėn dhe shkaqet e tė cilave nuk janė nė gjendje t’i shpjegojnė shkencat natyrore (fizika, kimia, biologjia) dhe psikologjia empirike, shkencore.

Nė dukuri e procese tė kėtilla bėjnė pjesė:

• telekineza (vėnia nė lėvizje e gjėsendeve nga njė largėsi dhe pa kontakt tė drejtpėrdrejtė),
• levitacioni (ēlirimi i trupit material nga pesha e tyre dhe, si rrjedhojė, mundėsia qė tė qėndrojnė), materializmi (tė bėrit trup, materie e atyre entiteteve qė janė jo-trupor – mendimi, shpirti etj.)
• parafizika;
• pastaj biokineza, pėrkatėsisht shėrim i plagėve dhe rritja e trupit apo e organeve (parafiziologjiike)
• dhe telepatia,
• psikokineza,
• kriptesteza,
• prekognicioni,
• etrogognicioni, leximi i mendimeve tė tjetėrkujt, hipnoza, trauma, sugjestioni, autosugjestioni, ekstaza etj. tė gjitha kėto dukuri e procese gjenden jashtė hulumtimeve tė shkencės empirike tė psikologjisė.

Tentativat e para qė kėto dukuri e procese tė shpjegohen dhe tė klasifikohen shkencėrisht i gjejmė nė veprat e vitalistit gjerman Hans Drishit (Parapsychologie, die Wissenschaft von den “okulten” Erscheinungen – Parapsikologjia, shkenca, dukuritė “okulte”), tė parapsikologut I.B. Rhine (Neuland der Seele _ “Toka” e re e shpirtit) etj. Mirėpo, fjalėn parapsikologji i pari e pėrdori Maks Dessoir.

Parapsikologėt kanė zbuluar se, pėrveē shqisave normale, njeriu ka edhe njė “shqisė“ tjetėr tė gjashtė, me anė tė sė cilės arrin tė pėrftojė informacione tė tjera pėr realitetin qė e rrethon. Kjo shqise quhet “perceptimi i jashtėshqisor”, pėr tė treguar qė lejon kapjen e informacionit jashtė sferės normale tė shqisave jashtėtėshqisor.

Pėr arsye praktike dallohet: “largpamėsia”, kur kjo “shqise” lidhet me ngjarje tė largėta, dhe “telepatia”, kur pėrdoret pėr tė kapur pėrvoja subjektive tė njerėzve tė tjerė.

Pėr shekuj me radhė, shkenca ka pėrpunuar ecuri tė veēanta dhe rregulla tė forta pėr marrjen e saktė tė informacionit si fjala vjen, nėpėrmjet vėzhgimit ose eksperimentit dhe pėr vlerėsimin e informacioneve tė marra.

Shkenca nuk ėshtė vetėm njė grumbullim i organizuar i informacioneve pėr gjithėsinė, por ėshtė mė tepėr njė ecuri metodike pėr tė arritur nė njohuri tė vlefshme dhe tė dobishme. Kureshtja e shkencėtarėve dhe kėrkimi i tyre i vazhdueshėm e kėmbėngulės i sė vėrtetės janė vetėm fillim. Ajo qė nė tė vėrtetė e bėn punėn e tyre plotėsisht shkencore ėshtė zbatimi i metodave shkencore.

Ky zbatim nuk vlen vetėm pėr shkencėn e parapsikologjive por pėr ēfarėdolloj disipline tjetėr. Para se njė studiues i ēfarė do shkencės ashtu vlen edhe pėr parapsikologjinė duhet tė pėrvetėsojė bazat e shėndosha tė dijes, fryt i kėrkimeve tė brezave tė shkencėtarėve, dhe tė bėhet zot i teknikave eksperimentuese e tė pėrsosura pėrmes shekujve, ėshtė i nevojshėm studimi i shumė vėllimeve dhe viteve nė zbatim.

Kėto rregulla do tė drejtojnė jo vetėm vėzhgimin e dukurive (fenomenet) por edhe shkrimin e kėrkimit i bėrė, por jo e fundit, tė mendimit tė njė hulumtuesit. Ashtu edhe parapsikologjia i nėnshtrohet kėtyre rregullave tė lojės shkencore. Po ashtu si rregull nė shkencė nuk njihet kurrė “e vėrteta absolute”.

Rrjedhimisht, nuk mund tė lihet pas dore njė kundėrshtim qė ndeshet mjaft shpesh nė letėrsinė klasike pėr fenomene pėrkatėsisht dukuritė e aftėsisė, si fjala vjen, shpirtėfolėsve fizike (shpesh tė imituara duke bėrė ndonjė hile): pohimi qė kėto dukuri, pėr vetė natyrėn e tyre nuk kapen nė rrethana kur mund tė vėrehen drejtpėrdrejt dhe qė humbasin nga fakti i thjeshtė qė vėshtrohen prej dikujt.

Nė qoftė se me tė vėrtetė kėto dukuri nuk kapen nga syri i njė qenieje njerėzore, sot ka telekamera dhe mjete tė tjera teknike pėr t’i regjistruar. Edhe pse pėr ironi, sot shfaqen mė tė pakapshme se kurrė me gjithė proceset teknologjike dhe pėrsosmėrinė e pajisjeve kėrkimore.
Dhe, nė kėtė mėnyrė, kthehemi nė pikėn e zakonshme: u takon eksperimentuesve tė vendosin kushtet tė tillash qė e bėjnė tė besueshėm vėzhgimin.

Mė shumė se njė shekull mė parė, fizikani i madh dhe studiuesi psikik William Crookes e shpreh kėtė nevojė nė mėnyrė shumė tė qarė (Quarterly Journal of Science, 1870). “Shpirtrat na flasin me tinguj depėrtues, tė ardhur nga pjesė tė ndryshme tė njė dhome, kur dy ose mė shumė njerėz rrinė ulur rreth njė tavoline. Eksperimentuesit ka tė drejtė tė kėrkojė qė kėto zhurma tė krijohen mbi membranėn e aparatit tė tij tė regjistrimit automatik.

Spiritisti flet pėr dhoma dhe shtėpi tė goditura dhe nganjėherė tė shkatėrruara, nga njė fuqi mbinatyrore. Njeriu i shkencės kėrkon vetėm qė tė vihet nė lėvizje njė lavjerrės i mbyllur nė njė kafaz xhami tė varur nė njė mur.

Spiritisti flet pėr mobile tė rėnda tė lėvizura nga njėra dhomė nė tjetrėn pa ndėrhyrjen e njeriut. Ndėrsa njeriu i shkencės ka krijuar instrumente qė mund ta ndajnė gjatėsinė e njė gishti nė njė milion pjesė dhe ka tė drejtė kur dyshon pėr atė qė i ėshtė thėnė nė qoftė se ajo fuqi nuk arrin tė lėvizė qoftė edhe njė shkallė shigjetėn e instrumentit tė tij.

Spiritisti flet pėr lule tė mbuluara nga vesa, pėr fruta dhe qenie tė gjalla qė lėvizin pėrmes dritareve tė mbyllura dhe pėrmes muresh tė forta. Studiuesi shkencor kėrkon qė njė peshė (qoftė edhe e njėmijta pjesė e njė kokrre gruri) tė vendoset mbi pjatėn e peshores sė tij tė mbyllur nė njė kuti.”

Pothuajse edhe pas 100 vjetėve edhe sot e kėsaj ditėt njė konstatim i tillė mbetet aktual sa i pėrket shkencės parapsikologjisė.

Ta shikojmė se me ēfarė merret parapsikologjia:

I. PARAPSIKOLOGJIA : Hulumtimet pėrkatėsisht gjurmimet i percepcioneve jashtėshqisore, (ndryshe e quajtur si “ESP fenomene”, qė ėshtė shkurtesė angleze e fjalėve: extra sensory perception – “ESP”). Nė kuadrin e lėndės studimore tė kėtij grupi, pėrfshihen hulumtimet e shfaqjeve tė ndryshme tė kėtyre fenomeneve:

a) Telepatia: gjurmimi dhe vėzhgimi i dukurisė sė komunikimit mental nga largėsia, ndėrmjet dy a mė tepėr personave, pa kontakt fizik tė drejtpėrdrejtė;

b) Largpamėsia: gjurmimi dhe vėzhgimi i dukurisė sė regjistrimit tė qartė mental tė ngjarjeve nga largėsia, qė diku janė nė ndodhje e sipėr;

c) Prekognacia: gjurmimi dhe vėzhgimi i dukurisė pėr parathėnien e ngjarjeve tė ndryshme para se tė ndodhin ato;

d) Retrokognacia: gjurmimi dhe vėzhgimi hulumtimi i dukurisė sė qasjes sė qartė perceptimeve nė ngjarjet qė kanė ndodhur nė njė kohė tė kaluar.

II. PSIKOKINEZA : gjurmon ndikimi i energjisė mentale nė lėvizjen e gjėsendeve fizike Nė kuadrin e lėndės studimore tė kėtij grupi, pėrfshin hulumtimet e shfaqjeve tė ndryshme tė kėtyre fenomeneve:

a) Materializmi- gjurmimi i dukurive tė paraqitjes sė gjėsendeve materiale, pa qenė ato mė parė tė pranishme aty;

b) Dematerializmi: gjurmimi i dukurisė sė zhdukjes sė gjėsendeve fizike, tė cilat, paraprakisht, kanė qenė prezentė;

c) Levitacioni: gjurmimi i dukurive tė ngathtėsisė mbi forcėn e gravitetit dhe qėndrimit tė sendit fizik pezull mbi sipėrfaqen e mbėshtetjes tokėsore ( kėtu mė tepėr hulumtimi orientohet kah dukuria e ngritjes sė trupit dhe qėndrimi pezull mbi sipėrfaqen e platesė tokėsore);

d) Teleportacioni: gjurmimi i dukurive tė dematerializimit tė gjėsendeve fizike dhe bartjes sė tyre nga njė vend nė njė vend tjetėr;

e) Shėrimi psikik: gjurmimi i shėrimit tė llojllojshme tė sėmundjeve tė ndryshme pėrmes metodave psikike tė veprimit;

f) Fotografia mentale: gjurmimi i mundėsisė sė fotografimit nė shiritin e celularit filmik tė pamjeve tė ndryshme tė paramenduara si figuracione psikike.

III. PSIKOFIZIKA – gjurmimi i manifestimeve fizike tė dukurive parapsikologjike dhe formave tė ndryshme tė shprehjeve paranormale tė energjisė. Nė kuadrin e lėndės studimore tė kėtij grupi, pėrfshihen gjurmimet e shfaqjeve e llojllojshme tė kėtyre dukurive:

a) Parafizika: gjurmimi i dukurive tė ndryshme tė manifestimeve energjetike, tė cilat janė evidente, por nuk pėrkojnė me ligjshmėritė e njohura tė fizikės materiale;

b) UFO-Fenomentet: gjurmimi i ekzistimit tė civilizimeve tjera jashtėtokėsore nė Univers dhe mundėsia e vėnies sė kontakteve me ta;

c) Energjia piramidale: gjurmimi i dukurive tė manifestimit tė energjisė specifike nė hapėsirėn e brendėsisė sė piramidave tė lashta egjiptiane dhe ndryshimeve qė ajo shkakton nė strukturėn substanciale tė disa elementeve, me njė theks tė veēantė tė ndikimit tė kėsaj energjie nė psiken e njeriut.

IV. NOETIKA : ėshtė njė njohuri specifike kėrkimore qė vepron nė kuadrin e parapsikologjisė, e qė merret me gjurmimin e shpirtit dhe tė vetėdijes, si dhe dukurive tė kėsaj natyre. Nė kėtė fushė tė veēantė kėrkimore janė kėto degė:

a) Psikologjia transpersonale: e cila merret me hulumtimin e potencialeve tė ndryshme tė zhvillimit njerėzor;

b) Tanatologjia: hulumtimi i ndodhjes sė procesit tė vdekjes;

c) Gjendjet e ndryshme shpirtėrore: hulumtimi i gjendjeve tė llojllojshme shpirtėrore nė momentin e transit psikik, qetėsisė meditative, gjendjes hipnotike, projeksionit astral (udhėtimi i vetėdijshėm i shpirtit nė hapėsirat e pakufizuara jashtė trupit), krijimtarinė e ndėrvetėdijshme dhe formave tė ndryshme tė kėtij manifestimi, siē bie fjala tė shkruarit automatizuar nė gjendje tė pavetėdijshme, etj.;

d) Sistemet e ushtrimeve tradicionale: kjo degė e lėmit tė parapsikologjisė, ka tė bėj me hulumtimin e koncentrimit mental, meditimit, jogės, hipnozės dhe autohipnozės, sugjestionit dhe autosugjestionit, etj.

Sikurse mund tė vėrejmė nga ky prezantim, lėnda studimore e parapsikologjisė ėshtė tejet voluminoze. Qė tė jetė sa mė e suksesshme nė rrugėn e vetė kėrkimore, asaj i nevojitet njė qasje multi-disiplinare. Pra, i nevojitet edhe ndihma e inkuadrimit tė shkencave tjera ekzakte nė kėtė drejtim.

Njė faktor tjetėr i favorshėm nė kėtė drejtim, e qė kontribuon nė ngritjen kualitative tė metodave hulumtuese tė parapsikologjisė ėshtė, po ashtu, edhe zhvillimi i madh dhe i hovshėm i teknikės sė sofistikuar digjitale.

Dhe, pėr fund, lirisht mund tė konstatojmė se, parapsikologjia sot, nuk ėshtė mė njė lėmi e individėve tė papėrcaktuar kureshtar, por njė njohuri e re serioze qė ėshtė nė ekspansion tė vėrtetė.

Don Nosh Gjolaj

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parapsikologjia

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi