Nihilizmi

Shko poshtė

Nihilizmi

Mesazh  Black Angel prej 29.05.10 14:23

Nihilizmi ėshtė qėndrimi qė e zhvesh perceptimin apo interpretimin e realitetit nga vlerat qė njeriu (kryesisht shoqėria) iu imponon objekteve dhe dukurive.

Nihilizmi pohon se objektet dhe dukuritė nuk kanė asnjė vlerė prej vetvete, pėrveē atyre qė ne vetė iu imponojmė, ndaj dhe pėr njohjen dhe parashikimin e realitetit ėshtė e domosdoshme qė kėto vlera tė mos merren parasysh, duke qenė se nė tė shumtėn e rasteve burojnė si shkak i emocioneve, ideologjive, utilitarianizmit, apo marrėveshjeve shoqėrore, sesa nga perceptimi objektiv, duke e shtrembėruar kėsisoj perceptimin, apo parashikimin e realitetit.

Si i tillė, nihilizmi rreshtohet krah objektivizmit si zbatuesi kryesor i kėtij nė njohjen e realitetit.
avatar
Black Angel

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi