Natyralizmi

Shko poshtė

Natyralizmi

Mesazh  Black Angel prej 29.05.10 14:20

Natyralizmi ėshtė qėndrimi filozofik sipas tė cilit natyra dhe gjithėsia si sinonime, janė gjithēka qė ekziston dhe ēdo dukuri, apo send qė ka instancė nė realitet ėshtė natyror dhe shpjegohet mė sė miri me ligjet e natyrės.

Natyralizmi nuk pohon detyrimisht se disa dukuri qė rėndom konsiderohen si "mbinatyrore" nuk ekzistojnė, por se ato janė natyrore dhe gjejnė shpjegim logjik nė natyrė e mund tė studiohen me tė njėjtat metoda si ēdo send e dukuri tjetėr e njohur, ndaj dhe ēdo mėtim pėr t'i konsideruar kėto si "mbinatyrore" ėshtė pėrveēse i panevojshėm nė rrafshin hipotetik, dhe metodologjikisht i gabuar.

Natyralizmi metodik ėshtė dhe njė nga parimet bazė tė metodės shkencore, dhe quhet ndryshe dhe natyralizėm shkencor, sipas tė cilit pohohet se dukuritė e vėzhgueshme nė natyrė shpjegohen me anė shkaqesh natyrore dhe nuk ndiejnė kurrė nevojėn tė thėrrasin nė ndihmė qenėsinė e ndonjė subjekti tė hamendėsuar "jashtėnatyror".
avatar
Black Angel

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi