Ateizmi agnostik dhe teizmi agnostik

Shko poshtė

Ateizmi agnostik dhe teizmi agnostik

Mesazh  Black Angel prej 29.05.10 14:09

Agnosticizmi si term buron prej trajtės greke "a = pa" dhe "gnosticizėm = dijshmėri" ose "gnosis = dije", pra nė zbėrthim tė drejtpėrdrejtė kuptimor: mos-dijshmėri, tė mospasurit dije.

Ma radhėn e vet kjo mosdije:

1. pėrqendrohet rreth disa pikėpamjeve teologjike dhe metafizike si "mbinatyra, zoti, etj."

2. pėrbėn njė qėndrim mbi njohshmėrinė e subjektit me tė cilin merret dhe nuk merr fare pozicion rreth besimit ose jo nė kėtė subjekt.


Agnosticizmi pohon se subjektet teologjiko-metafizike janė tė panjohura dhe diku dhe tė panjohshme pėr njeriun, ndaj dhe ai nuk e shqetėson veten me dijen rreth tyre, duke pezulluar pėrfundimisht gjykimin pėr kuptimin a vėrtetėsinė e kėtyre subjekteve.

Si qėndrim rreth njohshmėrisė sė subjekteve teologjike, agnosticizmi shtrihet nė tė dy qėndrimet rreth besimit nė "zot", pra, dhe nė ateizėm (mosbesim) dhe nė teizėm (besim).

Ateizmi agnostik nuk di asgjė rreth "zotit", "mbinatyrės" dhe subjekteve tė tilla relevante pėr termin dhe gjithashtu nuk beson nė "zot", "mbinatyrė" e subjekte tė tilla pa kuptim. Ky qėndrim bėn pjesė nė kategorinė e gjerė tė ateizmit implicit.

Teizmi agnostik gjithashtu nuk di asgjė rreth "zotit", "mbinatyrės" etj. duke pohuar pėr mė tej se kėto subjekte janė tė panjohshme pėr mendjen e njeriut, por sakaq beson nė "zot", "mbinatyrė" e subjekte tė tilla pa kuptim, ndaj dhe pėrfshihet nė teizėm.
avatar
Black Angel

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi