Leter Zotit

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtė

Re: Leter Zotit

Mesazh  Nikolaos prej 13.04.11 20:43

G-kristi, ti po bie ne kundershtim me veten kur thua besoj ne zot dhe nuk besoj ne fe. Eshte pikerisht feja ajo qe na thote se ka zot se askush nuk e ka pare ate.

Nikolaos

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Leter Zotit

Mesazh  Xhemajl prej 14.04.11 16:27

Nikolaos shkruajti:G-kristi, ti po bie ne kundershtim me veten kur thua besoj ne zot dhe nuk besoj ne fe. Eshte pikerisht feja ajo qe na thote se ka zot se askush nuk e ka pare ate.
Nikolaos mund te besosh ne zote duke mos ndjekur rite fetare, dhe mos ndjekja e fesė nuk do te thot mos besim ne zot.

Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Leter Zotit

Mesazh  Nikolaos prej 14.04.11 19:15

Nuk e ke kuptuar ate qe kam dashur te them. Sigurisht qe mund te besohet ne zot nese jemi te bindur qe ai ekziston, po si e dime ne qe ai ekziston? - kete e kemi mesuar nepermjet fese, sepse pikerisht shkrimet fetare na informojne per "zotin". Te thuash nuk besoj ne fe, eshte te hedhesh poshte ate cfare thote feja, kur feja aprovon zotin. Megjithate une mbetem ateist, pavaresisht se dikur besoja.

Nikolaos

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Leter Zotit

Mesazh  freegogo prej 14.04.11 22:14

me falni se hera e pare qe shkruaj ne kete forum, pas leximit te temave qe i parashtron nikolaos i cili mundohet cdo here ne cdo teme vetem te vertetoj mosbesimin e tij ne Zot, do te ishte mire te rrespektoni ate numer ta madhe qe besojn ne Zot sepse do te dilnin budallenj shtat milijard njerez qe besojn, e vetem ti i mencuri dhe e gjete realitetin dhe te verteten, ju lutem te keni rrespekt ndaj tyre sepse edhe ata kan argumente ashtu sic mendon ti se ke shum argumente te cilat bazohen sic duket vetem mendjen tuaj.
te besosh dhe te ndjekesh rituale fetare nuk te demton por perkundrazi cdo fe thirr ne rrespekt dhe nder mes njerezve, dhe mendoj se ai qe nderon nderohet dhe kjo mban rendin shoqeror.
edhe te mos besosh je i lire por mos nencmo se vetem nencmim te kthehet.
mire do te ishte nikolaos ti para se te kerkosh zotin me gjith kto mundime qe ke bere duke kerkuar dicka jasht kufijve te mendjes tende sikur po kerkon nje shok tendin ne gjithe keto adresa dhe telefonata, mos u lodh dhe mos humb kohe se ata qe kan besuar Zotin nuk do te nderojn besimin e tyre por edhe ata qe nuk besojn sikur ju nuk ofendojn te tjeret qe besojn sepse jemi te lire.
edhe dicka per fund:ata qe besojn dhe ata qe nuk besojn Zotin prap se parap duken te barabarte, neqofte se nuk ka Zot asnjeri nuk eshte ne humbje por neqofte se nje dite vertetohet se ka Zot dhe bote tjeter ateher vetem ata qe nuk besuan do te jen ne humbje.

freegogo

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Leter Zotit

Mesazh  Nikolaos prej 14.04.11 23:04

Po me ben te qesh me fjalet naive qe thua. Kush te tha ty qe 7 miliard njerez besojne ne Zot? Vetem Kina me Japonine (qe kane prodhuar koka shkencetaresh) jane sa ēereku i botes dhe nuk besojne ne zot, por me duket se nuk i ke mesuar mire mesimet. Nuk ka nevoje te me japesh mend ti mua sepse dijet i marre nga librat e njerezve te medhenj. Mos te duket vetja kaq i madh ty sa udheheqesit e medhej qe e kane kundershtuar zotin? Njeriu me i pasur i botes deri dje ishte Bill Gates dhe ai eshte shprehur se nuk beson ne Zot. Nese ai nuk beson ne Zot, dhe zoti ekziston, pse "zoti" e ka bere ate me te pasurin e botes? ketu kemi ardhur per debate, per te zgjidhur enigma, per te kundershtuar, per te zbuluar te verteten, jo te pranojme gjithcka qe shkruhet per zotin tuaj imagjinar i cili jeton ne mendjen e njerezve vetem 2000 vitet e fundit kur jeta njerezore ka mbi 70 000 vjet. Sa here i je lutur ti Zotit dhe sa pergjigje ke marre prej tij? sa luftra, termete, vullkane kane vrare njrez pa faj dhe zoti yt ka heshtur? sa foshnja te pafaj kane vdekur? sa njerez vuajne? pa me thuaj ti more cfare bente Zoti perpara se te krijohej universi? po flinte gjume? c'kuptim ka jeta e tij e vetmuar? Ti bazohesh ne zot vetem tek fjalet e kuranit, por kuranin tend more zoteri fatkeqesisht nuk e studjojne neper shkolla, te pakten vendet e zhvilluara te botes sepse kurani yt i mbulon femrat me shami nga koka te kemba, dimer e vere, te mbytur me djerse, i diskriminon ato ne shoqeri. Ja kjo eshte e keqja e fese. Nuk kemi nevoje fare per rregullat fetare sepse e dime shume mire se cila eshte e mira dhe cila eshte e keqja, nuk ka nevoje te na mesoje as kurani, as bibla. Shqipetaret e mbajne veten kot per shumice myslimane, sepse shume pak prej tyre i rrespektojne rregullat absolute te fese, madje rinia moderne i perqesh ato. Vendet me te zhvilluara te botes si Amerika, Kanadaja, Gjermania, Franca, Anglia, Australia jane shume larg rregullave te kuranit. Dhe ne duhet te ecim me vendet e emancipuara, dhe jo te kthejme koken nga lindja qe ka vetem lufte dhe zi.

Nikolaos

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Leter Zotit

Mesazh  freegogo prej 15.04.11 9:54

Te kapemi vetem per nje ose dy pika dhe te debatojme dhe mos te derdhim bisedat majtas e djathtas te lutem.nese ke deshir do te skojme nje nga nje
dhe debatojm pa nencmime...
e para:
A ekziston Zoti? Mė duket interesant fakti qė kėtij debati i jepet kaq shumė vėmendje. Studimet e fundit kanė treguar se mbi 90% e njerzve nė botė sot besojnė nė ekzistencėn e Zotit ose e ndonjė fuqie mė tė lartė. Megjithatė, nė njė farė mėnyre pėrgjegjėsia bie mbi ata qė besojnė nė ekzistencėn e Zotit, pėr tė vėrtetuar nė njė farė mėnyre qė Ai me tė vėrtetė ekziston.

Pėrveē argumetave tė Biblės dhe Kuranit nė lidhje me ekzistencėn e Zoti, ka edhe argumenta logjik. I pari ėshtė argumenti ontologjik. Forma mė e njohur e argumentit ontologjik nė pėrgjithėsi pėrdor konceptin e Zotit pėr tė provuar ekzistencėn e Zotit. Ajo fillon me pėrkufizimin e Zotit si “ekzistenca mė e pėrktyer.” Ėshtė argumentuar pra se tė ekzistosh ėshtė diēka mė e madhėrishme se sa tė mos ekzistosh, prandaj qenia ekzistuese mė e madhėrishme duhet tė ekzistojė me tė vėrtetė. Nėse Zoti nuk do tė ekzistonte atėhere Ai nuk do tė ishte qenia mė e pėrkryer, por kjo do tė binte nė kundėshtim me vetė pėrkufizimin e Zotit. I dyti ėshtė argumenti teologjik. Argumenti teologjik ėshtė se pėrderisa universi shpalos njė krijim kaq tė mahnitshėm atėherė duhet tė ketė pasur njė Krijues Hyjnor. Pėr shembull, sikur toka tė ishte vetėm disa qindra milje afėr ose larg diellit, nuk do tė ishte nė gjendje tė kishte njė jetė tė kėtillė. Nėse elementet nė atmosferėn tonė do tė ishin vetėm pak pėrqindje ndryshe, ēdo gjallesė nė tokė do tė vdiste. Pobabiliteti qė njė molekulė proteine tė jetė formuar rastėsisht ėshtė 1 nė 10 (ku 10 ėshtė e ndjekur nga 243 zero). Njė qelizė e vetme pėrbėhet nga mijėra molekula proteine.

Njė argument i tretė logjik nė lidhje me ekzistencėn e Zotit ėshtė argumenti kozmologjik. Ēdo pasojė e ka njė shkak. Universi dhe gjithēka nė tė ėshtė njė pasojė. Duhet tė ketė diēka qė ka shkaktuar ekzistencėn e gjithēkaje. Ky diēka “i pa-shkaktuar” ėshtė Zoti. Njė argument i katėrt ėshtė argumenti moral. Ēdo kulturė pėrgjatė historisė, ka pasur njė formė ligji. Gjithsecili ka njė ndėrgjegje tė asaj qė ėshtė e drejtė dhe asaj qė ėshtė e gabuar. Tė varit, tė vjedhurit, tė gėnjyerit dhe imoraliteti janė pothuajse universalisht tė dėnueshme. Nga kush erdhi pra kjo ndėrgjegje e sė mirės dhe e sė keqes veēse nga njė Zot i shenjtė?

Nėse Zoti ekziston, atėhere ne duhet tė japim llogari para Tij, pėr tė gjitha ato qė kemi bėrė. Nėse Zoti nuk ekziston atėhere ne mund tė bėjmė ēfarė tė duam, pa e vrarė mendjen se Zoti do tė na gjykojė. Mendoj se kjo ėshtė arsyeja pse evolucioni ėshtė kaq i besueshėm nė shumė shoqėri, pėr t’u dhėnė njerėzve njė alternativė pėr tė besuar nė njė Krijues Zot. Zoti ekziston dhe padyshim qė tė gjithė e dinė se Ai ekziston. Vetė fakti se disa mundohen tė hedhin poshtė nė mėnyrė agresive ekzistencėn e Tij, ėshtė nė fakt njė argument pro ekzistencės sė Tij
Besimi tek Zoti nuk ėshtė njė hap i verbėr drejt errėsirės, ėshtė njė hap i sigurt drejt njė dhome tė ndriēuar mė sė miri, nė tė cilėn qėndrojnė tashmė 90% e njerzve.
e dyta:
neqofte se ti i merr keto argumente nga njerez te medhenj per te cilet pohojne se nuk ekziston Zoti, poashtu edhe une i marr nga njerez te medhenj zoteri por me i madhi i gjithve eshte Muhamedi i cili argumenton se Zoti ekziston.
a e din kush eshte Muhamedi pra:
per te kan folur njerez edhe me te mdhej se ata qe ta argumentojn ty mosekzistimin:
Michael H. Hart, nė "The 100: A Ranking of the Mos Influential
Persons in Histori", New York, Hart Publishing Company, Inc. 1988,
f. 33, thotė:
"Vėnia e Muhammedit a.s. nė krye tė listės sė personaliteteve mė
influencuese nė botė, mbase mund t'i befasojė disa lexues, e tė
tjerėt t'i bėjė tė pyesin pėr njė rangim tė tillė, por ai ishte
njeriu i vetėm nė histori, i cili ishte bindshėm mė i suksesshmi, si
nė aspektin fetar, ashtu edhe nė atė profan."

Gėte, thotė:
"Njeri i shkėlqyer, dritė e Zotit, u pėrpoq qė, atė dritė, t'a
pėrhapte nė botė, por bota u ngrit kundėr tij. Detyrohet tė bėjė
kompromis, gjersa tė vinte ēasti qė tė influenconte tek ata. Nė
histori, kėrkova shembullin e njė njeriu tė shkėlqyer, e atė e gjeta
te Pejgamberi ."
"Ai ėshtė Profet dhe jo poet..."
"Mrekulli nuk mund tė bėj, tha
Profeti,
Mrekullia mė e madhe ėshtė qė unė jam."
"Kreu i qėnieve tė krijuara/ Muhammedi."

Leon Nikolajeviq Tolstoi, shkrimtar i madh rus, nė
traktatin "Pejgamberi urtiplotė Muhammed", veē tė tjerash, thotė:
"Nuk ka dyshim, se pejgamberi Muhammed, ėshtė njėri ndėr
reformatorėt mė tė mėdhenj tė njerėzimit. Atij i takon lavdia mė e
madhe, qė e udhėzoi njerėzimin nė dritėn e vėrtetė, nė drejtėsi dhe
paqe. Ai pengoi gjakderdhjen e tė pafajshmėve dhe hapi rrugėn e
pėrparimit dhe prosperitetit.

Volteri, mendimi i Volterit, mbi Muhammedin a.s., i cili mė parė, nė
veprėn poetike, shfaqet i mjegullt nė paragjykimet e tij, mė pas
evulon, nė dy kaptinat e veprės sė tij historike, nė kaptinėn e
VI "Mbi Arabėt dhe Muhammedin" dhe kaptinėn e VII "Mbi Kur'anin dhe
ligjin musliman". Volteri, nga paragjykimet qė kishte, evuloi
gradualisht mendimin e tij mbi Muhammedin a.s.
"Nipi i Abdul Mutalibit, Muhammedi a.s., i cili mė vonė do t'ia
ndėrrojė pamjen pjesės mė tė bukur dhe mė tė madhe tė botės, qė nė
moshėn 40 vjeēare,
Ishte i ditur dhe modest, poet, astronom, reformoi kalendarin e
arabėve, qe ligjvėnės dhe mjek. Nė njė periudhė prej tre shekujsh,
gjenialiteti i popullit arab, tė cilin e vuri nė lėvizje Muhammedi
a.s. bėri pėrparim mahnitės.

Napoleon Bonaparti, thotė:
"Musai (Mojsiu), ia ka shpallur fenė e Zotit, popullit tė vet, Isai
(Jezusi) botės romake, kurse Muhammedi a.s., tėrė botės. Arabia
ishte vend pagan. Gjashtė shekuj pas Isait, Muhammedi e njohu botėn
me besimin nė Njė Zot tė Vetėm, qė ėshtė Zoti i Ibrahimit, i Musait
dhe i Isait.

Princi Otto Von Bismark, politikan dhe burrė i madh shteti,
themeluesi i Gjermanisė, i cili njihet nė popull si "Udhėheqėsi i
Hekurt", thotė:
"Muhammedi a.s. ėshtė personaliteti i jashtėzakonshėm. Jo
rastėsisht, Zoti nuk nxori ndonjė tjetėr nė skenėn e ngjarjeve
botėrore. Muhammed, mė vjen keq qė s`isha bashkėkohėsi yt. Ky libėr,
mėsues dhe pėrhapės i tė cilit je ti, s`ėshtė libri yt. Ai ėshtė
libėr Hyjnor. Tė mohosh burimin e tij ėshtė aq qesharake, sa edhe tė
pretendosh pasaktėsinė e shkencave ekzakte. Prandaj njerėzimi, vetėm
njė herė, ka parė njė figurė tė tillė unikale, siē ishe ti dhe mė
s`do tė ketė rastin tė shohė (tė ngjashėm).
Unė, me respektin mė tė madh, pėrulem, para paraqitjes tėnde tė
madhėrishme."

Mahatma Gandi, nė "Young India" tė botuar nė "The Light", Lahore, 16
shtator, 1924, thotė:
"Kam dėshiruar tė njoh sa mė mirė jetėn e njeriut, qė sot, padyshim,
ka ndikim tė padiskutueshėm nė miliona zemra njerėzore. Jam bidur,
mė shumė se asnjėherė mė parė, se s'ėshtė shpata ajo qė ia siguroi
Islamit vendin nė botė. Jo s'ėshtė shpata, por modestia e plotė,
thjeshtėsia e Pejgamberit, tė qenurit rigoroz ndaj obligimeve,
respekti i tij i thellė ndaj prindėrve dhe miqve, guximi dhe
trimėria, besimi i tij i patundur tek Zoti dhe bindja e paluhatshme
nė pejgamberinė e tij.
Pikėrisht kėto, dhe jo shpata, pėrvetėsuan njerėzit dhe iu dhanė
fuqi atyre qė tė kapėrcenin ēdo vėshtirėsi. Kur pėrfundova sė
lexuari pjesėn e dytė tė biografisė sė tij, mė erdhi keq qė s'kisha
tė lexoja edhe mė shumė pėr atė jetė tė madhe."

Alfred Kroner, njė ndėr dijetarėt mė tė njohur tė gjeologjisė nė
botė, thotė:
"Duke menduar mė thellė rreth kėtyre ēėshtjeve dhe rreth asaj se,
nga i mori Muhammedi a.s. ato njohuri, kur dihet se ai ishte beduin
dhe analfabet, besoj se ėshtė e pamundur qė vetė ai, tė mund tė
sillte njohuri kaq tė sakta mbi gjithėsinė dhe krijimin e saj. Kėto
dijetarėt i zbuluan vetėm para disa kohėsh, me anėn e mjeteve tė
pėrsosura bashkėkohore.

Profesor Hej, ėshtė ndėr dijetarėt mė tė njohur tė Oqeanologjisė nė
Amerikė, ai shprehet:
"Jam shumė i impresionuar qė gjenden tė tilla dije nė Kur'anin e
madhėrishėm. Ėshtė shumė interesante, qė kėto tė vėrteta shkencore
gjenden nė Kur'an dhe vazhdimisht po punohet nė zbulimin e
domethėnieve tė vargjeve tė tij...
"Besoj se, vėrtet, kėto vargje janė prej Zotit."

Profesor Armstrong, njėri ndėr dijetarėt e njohur tė astronomisė nė
SHBA, punon nė agjencinė e fluturimeve kozmike "NASA". Kur u pyet se
ēfarė mendon pėr tė vėrtetat astronomike, tė pėrmendura nė Kur'anin
famėlartė, ai u pėrgjigj:
"Kjo pyetje ėshtė mjaft e vėshtirė. Rreth saj kam filluar tė
mendoj... Unė jam shumė i impresionuar, se si Kur'ani pėrputhet
plotėsisht me astronominė bashkėkohore, gjė qė zgjon kureshtjen e
dijetarėve. Vėrtet ėshtė shumė interesante... Ėshtė e pamundur qė
ato (tė dhėna shkencore nė Kur'an) tė jenė rezultat i tė dhėnave
shkencore tė asaj kohe."


freegogo

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Leter Zotit

Mesazh  Nikolaos prej 15.04.11 12:45

Ke shkruar shume fjale pa nxjerr ne drite asgje. Keto qe ke thene ti i dime tashme, dhe e kuptoj qe je i ri ne kete forum dhe akoma nuk ke lexuar mire ata njerez te medhenj qe jane shprehur kundra ekzistences se Zotit. Ti ke permendur me shume shkrimtare qe kane pohuar ekzistencen e Zotit, por shkrimtaret jane krijues nuk jane zbulues, shkrimtaret i krijojne vet zotat me imagjinaten e tyre sepse kete detyre kane. Pa shiko njehere sa astronome fizikantė, biologe e mohojne ekzistencen e tij, me mire se keta askush nuk e di se si eshte krijuar jeta sepse keta jane shkencetaret e vertete. Ne fillim ti permende qe "sikur toka tė ishte vetėm disa qindra milje afėr ose larg diellit, nuk do tė ishte nė gjendje tė kishte njė jetė tė kėtillė". Kjo do te thote qe jeten tone e ka ne dore Dielli dhe jo zoti sepse pa diell s'ka jete. Pra nese zoti juaj ekziston ai nuk ka mundur te krijoje jete ne asnje vend tjeter pervec tokes, sepse toka eshte ne largesine e duhur nga dielli per te krijuar jete. A ia mban zotit tuaj te krijoje jete ne Mars, Venus? nuk mundet, s'ka fuqi sepse ne kete rast del dielli me i fuqishem. Dielli i ka krijuar te gjithe elementet e jetes. Ti ne autoret qe permende, fute dhe nje astronom, i cili as ai nuk e ka pohuar zotin, thjesht ka lavderuar kuranin qe perputhet me disa gjera shkencore. Pa me thuaj more njeri, pse kurani nuk tregon me shume per jeten tone? Pse kurani nuk na thote se kur jane shfaqur njerezit e pare ne toke? sa vjet ka? pse nuk na thote se sa vjecar eshte Dielli, Universi, Toka? kete e ka zbuluar vetem shkenca, jo feja. pse kurani nuk na thote per zbulime te tjera shkencore te se ardhmes? Napoleon Bonaparti nuk besonte ne zot, por jane disa njerez ketu qe bejne mashtrime me ide te tilla. Napoleoni eshte shprehur keshtu: "nese do te besoja ne nje fe, Dielli dhėnėsi i jetės, do te ishte Zoti im", jo me kot e kane quajtur Napoleonin si antikrishtin e dyte. Ti the qe 90% e botes jane besimtar, ky eshte absurditeti me i madh qe kam degjuar, ja le te flasin dhe te tjeret per kete. Po harrove, Kinen, Japonine, Korete qe s'besojne fare ne kete zot qe besoni ju, dhe keto perbejne me shume se ēerekun e botes, plus sa ateiste te tjere ka bota, plus sa skeptike, plus sa fe te tjera. Cfare jane keto marrezira qe thua, 90%? a nuk te duket pak si qesharake, e tepruar? Ndoshta ne vendet myslimane 90% jane besimtar, por te thuash ne bote eshte marrezia me e madhe. Edhe po te ishin 90% e botes besimtar, besoj se pjesa tjeter qe mbetet (10%) jane shkencetaret. Dhe kush e di me mire a ka zot apo jo, populli i thjeshte apo shkencetaret? ti thua besojne shumica, por mos harro se shumica eshte popull i thjeshte dhe jo njerez me influence te madhe. Ti thua qe kurani ka gjera shkencore, c'me duhet mua qe ka gjera shkencore, aty mund te kete sa te duash gjera shkencore, por ka futur teper fjalen zot. Kurani nuk eshte fjala e zotit. Po te kishte zot ai nuk duhet te kishte vonuar kaq shume per te perhapur fjalet e tij kur jeta e njeriut ka mbi 70 000 vjet. Nuk te duket ēudi kjo? Se dyti, e zeme se zoti ekziston dhe token e ka krijuar per te jetuar ne, Diellin per te na dhene drite, jete, gjalleri etj, pa me thuaj per cfare arsyeje i krijoi yjet? per cfare arsyeje i krijoi asteroidet, per cfare arsyeje i krijoi kometat? vrimat e zeza? satelitet? per cfare i sherbejne njeriut keto?- Jepi pra pergjigje kesaj, gjeje pergjigjen ne kuran po deshe! Nje dite tjeter, ia kam bere kete pyetje nje besimatari te madh mysliman dhe ai m'u pergjigj: " zoti, i ka krijuar yjet per te zbukuruar qiellin tone naten". A nuk eshte per te qeshur kjo? Kurani dhe feja nuk pranon ekzistencen e alieneve, ufove duke thene se jemi te vetmit ne univers? e si mund te jemi te vetmit ne univers kur vetem galaktika jone eshte sa nje grimce rere ne te gjithe reren e plazhit. Ku nje galaktike ka mbi 200 miliard yje, ku nje nder yjet eshte dielli yne. A nuk eshte absurde kjo? paska zgjedhur zoti vetem token tone per jete? o njeri ketu ke plot video dhe fakte qe ufot ekzistojne sepse eshte e pamundur te jemi vetem ne ne kete univers stergjigand. Ufot nuk jane krijime amerikane a ruse, sepse ka te dhena qe ato jane shfaqur shume vite me perpara, me perpara se te krijohej teknologjia ajrore. Ta kam bere dhe nje here kete pyetje: cfare bente zoti perpara se te krijohej universi? cfare lloj jete ben ai i vetmuar? a ka kuptim jeta e tij? cfare ngjarjesh ka jeta e tij? nese universi nuk ka te drejte te krijohet nga asgjeja, pse zoti paska te drejte? pse duhet qe patjeter te krijohemi nga dikush? a nuk jane te gjitha keto pyetje qe kerkojne pergjigje? Njeriu kur krijon dicka e krijon sepse i duhet, i sherben, po ne qe jemi kaq mikroskopik, per cfare i duhemi zotit? po kur te zhduket rraca jone njerezore kush do t'i thote zotit Zot? kush do ta nderoje ate? Kush eshte ai qe e ka pare zotin? Muhamedi? Krishti? Moisiu? i besohet valle nje njeriu te vetem? duhen shume deshmitare njekohesisht qe dicka te besohet realisht.
ketu ke videon qe zbulon se nga ka ardhur kurani:

Nuk besohen gjerat kaq kollaj more njeri, duhen shume fakte per te besuar, fakte reale, jo vetem teori kuranore. Me perpara feja i digjte shkencetaret qe binin ne kundershtim me te dhe tani fese i ka rene fuqia dhe te siguroj qe ne renie do te jete ne te ardhmen. Vendet qe kane perqafuar fene me shume jane prapanike, te pashkolluar, ose studjojne me shume fe sesa shkence. Njerezit atesite jane njerezit me te zgjuar ne bote. Ke pare ti ndonje ateist pa shkolle? ndersa tek besimtaret ka me miliona njerez te pashkolle dhe analfabet. O njeri zoti per mua eshte natyra vet, vet Dielli i madherishem pa te cilin jeta jone do te ishte e pamundur. E theksoj se Dielli eshte zoti i tokes dhe jo i universit, i universit eshte vete natyra. Sa te kete Diell do te kete dhe jete, sa s'ka diell jeta merr fund. Me Diellin zgjohemi cdo dite, te paret tane kane adhuruar Diellin si zot me mijera vite, diellin e kemi kudo me vete, kudo ndihet prania e tij, brenda dhe jashte, dite dhe nate, sepse edhe naten e reflekton driten e tij nepermjet henes. E kush eshte ajo gje qe ndihet me shume se Dielli? se drita e tij? se prania e tij? asgje dhe askush. Dielli eshte zoti yne real dhe absolut

Nuk e kuptoj se pse nuk reagojne ateistet e tjere te forumit? vetem shkruajne materiale antifetare dhe nuk i mbrojne ato. Apo mos valle jane thjesht kopjime dhe nuk dine t'i mbrojne?

Nikolaos

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Leter Zotit

Mesazh  Estilen prej 15.04.11 14:23

Nicolaos...c'fare ngelet per t'u thene nga ateistes kur degjome brockulla dhe bema si keto me poshte...

Perjashtohet nga universiteti nje studente pakistaneze..

Faji i saj i vetėm ėshtė bukuria. Pėr kėtė motiv, studentja ėshtė perjashtuar nga shkolla nga ana e autoriteteve me deshiren e prindėrve tė saj, pėr shkak se tėrhiqte vėmėndjen e meshkujve.

Migjithse nė fakt, ajo mbante veshjen tradicionale myslimane, perēen. Nė rast se nuk do tė bindej, vajza do tė dėrgohej nė Pakistan. Denoncimi i ketij akti inkuizicional ėshtė bėrė nga njė mėsuese e studentes pakistaneze.

Me e keqja eshte se Zoti nuk po i del ne mbrojtje kesaj fatkeqe o Nikolaos,ai e beri kete krijese te bukur,e cila po dhunohet nga barbaret e shekullit modern.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Leter Zotit

Mesazh  Nikolaos prej 15.04.11 14:58

Mjerė ata qe jetojne atje thuaj...falenderojme Enverin qe e zhduku kete te keqe te madhe qe po i kanosej Shqiperise sepse ndoshta po te mos kishte qene ai do ishim edhe ne si ky rasti me siper, dhe sot fale tij jetojme edhe pa nevojen e fese, ne harmoni, sepse askush ne vendin tone nuk pyet sot per fene. Dhe me vjen keq per pjesen kosovare qe jetojne akoma nen ndikimin fetar te trasheguar me dhune nga armiku i dikurshem turk. E them kete sepse kam vene re se ne keto forume jane me shume kosovarė ata qe adhurojne dhe mbeshtesin fene.

Nikolaos

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Leter Zotit

Mesazh  Fakiri prej 15.04.11 15:08

PĖRFYTYRIMET E ZOTIT DREJT TĖ KUPTUARIT E ALL’LLAHUT!
Shekuj me rradhė, njerėzimi ka qenė thellė i prirur n’adhurimin e disa gjėrave sipas tė kuptuarit tij dhe nėn ndikimin e shtytjeve, me shpresė qė tė gjej strehim ose mbėshtetje tek disa gjėra ose nė disa vende,.pėr shkak tė paaftėsisė dhe dobėsisė vetjake qė t’i kapėrcej dukuritė e shumėnumėrta, tė pashpjegueshme, tė cilat e rrethojshin. Prirje tė kėtilla si adhurimi, me shpresė pėr njė ndihmė, njė mbrojtje, dhe kėrkim tė suksesit ose arritjes, pėrfundimisht e kanė quar njeriun deri nė pėrulje, tė disa qenjeve, me shpresa tė rreme, nė plotėsimin e dėshirave tė tyre.
Nėn ndikimin e prirjeve tė tilla, njerėzit patėn filluar t’i pėrkufizojnė disa gjėra tė jashtme si hyjni, tė cilat, sipas tyre,kishin aftėsi dhe gjoja ishin tė zotėt t’ua plotėsojnė atyre dėshirat dhe shpresat. Kėshtu njerėzimi hyri nė periudhėn e “adhurimit tė zotave”. Duke i pėrkufizuar zotat e tyre si qenjet(krijesat) e para tė denja pėr adhurim, njeriu qe shtyrė nė adhurimin e mineraleve, bimėsisė ose tė kafshėve. Shumė mė vonė, ai pat kuptuar se kėto krijesa ishin poashtu tė vdekshme sikur edhe ai vet, dhe kursesi nuk mund t’ishin zota. Ishin pejgamberėt ata qė i patėn drejtuar drejt kėsaj kuptueshmėrie, duke e mėsuar(njerėzimin) se kėto krijesa tė gjalla mbi tokė nuk mund tė jenė kurrė zota. Mirėpo ēfar ndodhi, kur njerėzimi, pushoi t’i adhurojė hyjnitė e tyre shekullore, ktheu shikimin tjetėrkah, nisi tė kėrkojė qenje tjera nė qiell, tė denja pėr adhurim, si zota tė tyre, dhe nisi tė adhurojė yje tė ndryshme. Dukuritė e ndryshme qė i ndodhshin njeriut gjatė jetės sė tij, tė cilat ai nuk arrinte t’i kapte, t’i shpjegonte as t’i tejkalonte ato, pa ma mundur t’a njeh kėshtu as natyrėn e misterit, bėhen shkas i krijimit tė njė autoriteti tė jashtėm, i huaj pėr te, pra pranohet adhurimi i njė “zoti” tė pėrfytyruar(tė menduar). Njėkohėsisht, me KUR’AN hudhet poshtė njė ide e ngjashme, e cila kundėrshton njėmendėsinė (realitetin)shkencore, nė pohimim vijues:”nuk ka zot(hyjni) “, e njohur kjo si formula e dėshmisė sė Njėsisė (kelimei-teuhid). I shtrėnguar qė tė adhurojė zjarrin dhe yjet, qysh moti, njerėzimi u burgos me shekuj, nė fshikzėn e ideve tė saja hipotetike mbi hyjnoren, dhe kaloi jetėn e tij i varur nga mjedisi vet, me paragjykime tė tilla, nė mungesė tė njė analize dhe tė njė rishqyrtimi. Nga dita nė ditė, kjo fshikėz sa vinte e trashej dhe forcohej (ngurtėsohej), kėshtuqė u bė e vėshtirė tė dilej prej saj ; pėrfundimisht, njeriu bėhet njė rob (skllav) i zotave qė i pat sajuar vet, dhe q’atėherė nis tė vetėqetėsohet.

Kur Muhammedi(s.a.w) shpalli nė Mekke se ishte i Dėrguar i ALL’LLAHUT, kishte 360 idole vetėm nė Qabe, secili pėrfaqėsonte njė hyjni. Njerėzit pėrpiqeshin tė qetėsohen duke i adhuruar kėta 360 idhujė, qė pėrfaqėsonin 360 zota dhe secilit i bėjshin njė nderim tė thellė. Nuk ishin tė zotėt tė kuptonin iden mbi mosekzistimin e njė zoti as nė tokė e as nė qiell, meqė asokohe nuk kishin kurfar ideje mbi pėrmasat e njėmendėta tė Gjithėsisė.(Sipas tyre) Njė zot i tillė ishte njė qenje qė qėndronte mbi tokė ose nė qiell, sundonte botėn dhe banorėt e saj. Ndonjėherė ndėrhynte nė punėt e tyre, e ndonjėherė ua linte vet atyre, qė t’i ndjek dhe t’i testoj sjelljet e tyre nga lartė, qė t’i dalloj njėmendėsisht. Kėshtu, ai mund t’i shpėrblente ata qė i pėrmbushnin dėshirat e zemres sė vet, me parajsėn e tij dhe t’i dėnonte me zjarr dhe fer ata tė cilėt kundėrshtojnė urdhėrat e tij. Me kėso far preokupimesh, njerėzimi nuk mund tė hiqte dorė nga asnjėra prej kėtyre marrėzive, vetėm e vetėm qė tė gėzojė ndihmėn e tij ose dashamirsinė karshi zotit tij, qoftė ai mbi tokė ose nė qiell. Siē njofton hz.Ymeri, zėvendėsi(halifi) dytė pas vdekjes sė Pejgamberit, kishte bile edhe adhurues tė zjarrit (fetish)qė kishin zakon tė pėrgadisnin ėmbėlsira me figura idhujsh, duke paraqitur hyjninė e tyre, tė cilėve u bėnin nderim para se t’i hanin (ato). Aq mė tepėr, me shpresa pėr ndonjė dobi nga zotat e tyre tė menduar (hipotetik),ekzistimin e tė cilėve e besojshin njėmendėsisht, njerėzit asokohe e kishin zakon t’i flijonin, vajzat e tyre 8 vjeē, duke i varosur pėr sė gjalli.
Fjala “zot” ka kuptimin “njė qenje qė adhurohet”, njė qenje qė madhėrohet, lartėmadhėroret dhe nderohet, me shpresė qė si kundėrshpėrblim tė fitohet mbrojtja dhe bekimi. Ky zot, do tė jap njė seri urdhėrash, dhe nėse ti do t’i bindesh (atij zoti) me besnikėri tė plotė, vetėm me kėtė kusht, do tė mund tė hysh nė parajsėn e tij dhe do tė shpėrblehesh me tė mirat e shumta tė kėsaj bote. Megjithate, nėse ju do t’a kundėrshtonit atė dhe urdhėrat e tij, kjo do tė shkaktonte vetėm nxitjen e armiqėsisė sė tij dhe hakmarjen me pasoja tė rėnda torturash tė pambarim, tė cilat do tė duhej t’i duronit. Ja qė nė kėtė periudhė adhurimesh hyjnore me besime aq tė marra, tė pakuptimta dhe tė parme, Muhammedi a.s shpalli se ishte i Dėrguar i ALL’LLAHUT,si resultat i kumtit(vajhit)dhe filloi t’ua parandalojė njerėzve adhurimin e hyjnive. Detyra e Muhammedit fillimisht nis me sygjerimin e kumtit(lajmin) , njerėzve, tė formulės sė dėshmisė sė Njėsisė (kelimei tevhid): “Nuk ka zot, ka vetėm All’LLAH”.

Kur'anin duke e pėrkthyer nė gjuhė tė ndryshėm,pa dyshim edhe nė gjuhėn shqip ėshtė bėrė njė pėrshtatje tė fjalės Allah nė fjalė Zot,gjė qė ėshtė nė kundėrshtim me fejėn islam.Nė gjuhėn arabe fjala zot pėrkthehet ILah.Dhe kėtė Zot (pra,ILAH) profeti Muhammed dhe jo vetėm ai por tė gjithė profetėt e tjerė e mohojnė eksiztimin e njė zoti(ILAH) tė tillė.
Pra fejėn islame duhet tė kuptuar nė pėlqim me kuptimin qė tregon emri “ALL’LLAH”,dhe tė gjitha gabimet e ftillimit(shpjegimit) me pėrdorimin e zakonshėm duhet shmangur. Ndryshe, nė mungesė tė njė vemendjeje mė serioze qė tė evitohen gabime tė tilla shpjegimesh, lihet hapėsirė qė ideja (koncepti) i pėrkthyer tė mund tė kuptohet si njė zot dikund, njė “illah”, pėrtej vet nesh, pėrtej njeriut dhe Gjithėsisė.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Leter Zotit

Mesazh  freegogo prej 15.04.11 16:15

me vjen shume keq se shume me e ke marr veten ne qef dhe mendon se din cdo gje duke perseritur ne cdo moment se dijen e ke nga njerez te medhenj.
po jo vetem kaq je duke folur edhe per kuranin sikur se din cdo send cka permban ai...
pika e pare po te them me keqardhje se nese ti fol edhe per ata njerez te medhenj e shkencetare sikur fol per kuranin do te ishte shume katastrofe per ty se e ke mbushur forumin me arteizem te pa argumentuar.
Kurani ne asnje vend nuk thot se nuk ekziston jen ne planete tjera perkundrazi kurani pohon se ka jete ne univerz dhe thot se eshte apsurde Zoti te kishte krijuar gjithe kete hapsire te madhe e te ishte qendra ose jeta vetem ne token ku ne jetojme por ate e ngjason sikur nje shtepi te madhe shum kateshe e cila eshte ndertuar per te banuar e jo per te qen bosh te themi se vetem kati i tret eshte i banuar dhe pik,pra kurani pohon dhe jep sinjal se ka jet jasht planetit tone.

zoteri sikur ne te fillojme keshtu me pyetjet e tua te pa logjikshme te cileve ti ju kerkon pergjigje do te ishte banale te te pergjigjem se do ti merzisnim anetaret e forumit..
se aq sa ke ti pyetje dhe mosqartesi rreth fese aq me teper kam une rreth mosbesimit tend me te cilin vetem je duke ofenduar se 90% jan njerez te cilet besojn ne dicka dhe nuk jan ato vetem musliman por te gjitha feve.kurse ateistat qenkan njerezit me te mencur ket hera e par e kam degjuar nga ju se une kam argumente te kunderta...mencuria,perparimi,pra qenkan simbas ty vetem te ateistave(me rrespekt per ateistat tjere qe jan ne kete forum) e ke shum gabim se feja nuk eshte ajo qe pengon perparimin.

une po te flas per gjith fete ne pergjithesi por si duket ty te pengon me shum islami si fe
dhe perate ne cdo rast sulmon muslimanet.
dijetar,shkenctar,zbulues ka nga te gjitha fete pa mar parasyshe nuk jan pra vetem ateistet.
avatar
freegogo

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Leter Zotit

Mesazh  Nikolaos prej 15.04.11 20:58

a nuk paske pergjigje per ato pyetjet e medha qe te kam bere??! atehere kur te me japesh pergjigje bindese per ato pyetje, ndoshta do ta besoja zotin. Kurani paska thene qe ka qenie te tjera ne univers? shume mire, por jane pikerisht besimtare te medhenj myslimane ata qe me kane thene qe kurani nuk pranon jashtetokesoret, a e kane lexuar kuranin keta apo jo? Ju bini ne kundershtim me njeri-tjetrin si besimtarė. Se fundmi une nuk po sulmoj fene myslimane por cdo fe. Nuk po them qe feja i ka te gjitha te keqijat, feja i ben njerezit e mire, te qete dhe bujar ne shumicen e rasteve, por ne raste te tjera ajo ka penguar zhvillimin, emancipimin, ka sjelle mentalitetin, paragjykimet. Pse kujton ti se nuk kam deshire une qe Zoti te ekzistoje? cfare fitoj une qe e kundershtoj ate? asgje. Por jam i sigurt qe ai nuk ekziston perderisa i jemi lutur me mijera here per te na realizuar deshirat dhe endrrat tona, por sa perqind prej tyre na jane realizuar? sa perqind kane marre pergjigje pyetjet dhe kerkesat tona? Nese ai nuk ka ndihmon ne kete drejtim atehere dyshoj se nuk ekziston.Dhe nje fjale e urte thote "dyshimi eshte shenje e inteligjences" Te them te drejten me shume me jane realizuar gjerat tani qe nuk i lutem atij, se ne kohen kur isha besimtar dhe i lutesha cdo dite.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Woowww gjith kjoo

Mesazh  g-kristi prej 17.04.11 12:54

o nikolas...un sbi hic kundershtim djal sepse sesht e then qe te kesh patjeter fene per zotin..thjesht kam qon ...qe un i kam frekuentuar si kishen si xhamin sme kan sjell ndonji te keqe pervecse mesazhit te mir...por sesht e thene se un le kokenn mbas atyre..se fundi fundit edhe ata njerez jan ..sesht se ata e din ku eshte zoti ....besoj me ke kuptuar klm TunG !
avatar
g-kristi

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Leter Zotit

Mesazh  Nikolaos prej 17.04.11 14:01

Jo nuk me ke kuptuar ti mua. Nga e more vesh ti qe ka zot, e ke pare vet apo ta ka thene feja? e pra ta ka thene feja dhe ti thua nuk besoj ne fe. Kur nuk beson ne fe si e beson zotin?
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

haahhaHAHA

Mesazh  g-kristi prej 17.04.11 14:08

ejjj nga mendon ti se eshte kriju gjith ky planet ..si egzistojm ne ..aaa si pra a i jep ti shpjegim se ti po ja fut kot ti me ket po thu qe ska zot si fuksionon organizmi jot..? a >? si je kriju ti ? mos ja fut mo kot tash
avatar
g-kristi

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Leter Zotit

Mesazh  Nikolaos prej 17.04.11 14:13

e kam shpjegu me dhjetra here por ti s'i ke lexuar. Dielli eshte krijuesi yne, Dielli eshte krijuesi i jetes ne toke.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Leter Zotit

Mesazh  g-kristi prej 17.04.11 14:17

e kam lexu po mir un them qe e ka kriju zoti..po ti qe thu e ka kriju dielli si e paska kriju dielli mor djal dhe nga e gjete ti kte me ca e provove me sakt
avatar
g-kristi

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Leter Zotit

Mesazh  Nikolaos prej 17.04.11 14:24

u sa prapa qenke ti, a ke bere shkolle apo jo? nuk e paske mesuar mire biologjine? Shko e pyet me mire mesuesin e biologjise se si i krijon Dielli gjerat? - Po t'i kishte krijuar Zoti, ai do t'i kishte kriju edhe ne Hene, ne Mars, ne Saturn e kudo.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ahhahahahahahhahah

Mesazh  g-kristi prej 17.04.11 14:27

hahaha mduket ti qeke prapa...:D...nga na paske dal ti shkencat qe e provoke... ahahaahhaha .....smund ti boj tgjitha dielli or djal dielli jep vitamin d ne lekuren ton un vetem kte di meqe ti dike pak em shum hallall..po di kaq..me thon ath..pse dielli nuk ka kriju gje ne mars..? e apo ne hene pra meqe zoti paska harru me kriju ..pse ska kriju dielli jot..?
avatar
g-kristi

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Leter Zotit

Mesazh  Xhemajl prej 17.04.11 14:40

Mė intereson Nikolaos ta di, qe pasi dielli e ka krijuar token diellin kush e krijoi?
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Leter Zotit

Mesazh  g-kristi prej 17.04.11 14:42

xhemajl shkruajti:Mė intereson Nikolaos ta di, qe pasi dielli e ka krijuar token diellin kush e krijoi?

pytJe me mend.....:)
avatar
g-kristi

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Leter Zotit

Mesazh  Nikolaos prej 17.04.11 14:46

Po Dielli nuk eshte zot qe te krijoje ku t'i doje qejfi. Dielli e ka krijuar jeten ne toke ne menyre te pavetedijshme, ne menyre natyrore, evolutive. Largesia e Tokes nga Dielli jep mundesine e krijimit. Dielli ngroh oqeanet dhe avulli i oqeaneve ngjitet ne qiell dhe sjellin shiun, boren e ererat. Shiu ne kombinim me dheun sjellin prodhim, se toka kur laget ben qe te mbijne bimet. Nga bimet kane ardhur me vone pemet, frutat e egra, nga frutat e kalbura u krijuan krimbat nga krimbat fluturat e keshtu me radhe. pa diell s'ka jete, s'ka drite, s'ka dite. Dielli na ngroh, na rrit bimet,na than rrobat, na sheron plaget, na ben te bukur ne plazh, na jep energji. Asgje tjeter ne bote nuk ndihet se prania e Diellit. Drita e diellit hyn dhe brenda shtepise tende. Edhe naten Dielli leshon drite nepermjet pasqyrimit te henes. kalendari qe ne perdorim quhet kalendar diellor. Popujt e lashte kane adhuruar gjithmone diellin si zot, qe kur ka lindur jeta dhe deri para 1000 vitesh. Cfare do me teper ti? nese ti me thua kush e krijoi diellin edhe une te them kush e krijoi zotin tend?
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Leter Zotit

Mesazh  Nikolaos prej 17.04.11 14:49

xhemajl shkruajti:Mė intereson Nikolaos ta di, qe pasi dielli e ka krijuar token diellin kush e krijoi?
Xhemajl diellin e ka krijuar shperthimi i bing-bengut kete e dine te gjithe, e ka krijuar natyra. Po tani te bej une ty pyetjen, po zotin kush e krijoi?
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Leter Zotit

Mesazh  g-kristi prej 17.04.11 14:51

Nikolaos shkruajti:Po Dielli nuk eshte zot qe te krijoje ku t'i doje qejfi.

hahahahaha tani po rre kundershtim...prap ke zoti vajte ahhah nuk eshte zot ahhahaha...ZOTIII eshte skaaa tjeter... ato gjera vertet funkosionojn sic the ti qe dielli leshonn rrezet e nga oqenet formohet vora shiu etj etj etj...po kto i ka bere prap zoti kshuqe leje fare me mire
avatar
g-kristi

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Leter Zotit

Mesazh  Xhemajl prej 17.04.11 14:55

Nikolaos shkruajti:Po Dielli nuk eshte zot qe te krijoje ku t'i doje qejfi. Dielli e ka krijuar jeten ne toke ne menyre te pavetedijshme, ne menyre natyrore, evolutive. Largesia e Tokes nga Dielli jep mundesine e krijimit. Dielli ngroh oqeanet dhe avulli i oqeaneve ngjitet ne qiell dhe sjellin shiun, boren e ererat. Shiu ne kombinim me dheun sjellin prodhim, se toka kur laget ben qe te mbijne bimet. Nga bimet kane ardhur me vone pemet, frutat e egra, nga frutat e kalbura u krijuan krimbat nga krimbat fluturat e keshtu me radhe. pa diell s'ka jete, s'ka drite, s'ka dite. Dielli na ngroh, na rrit bimet,na than rrobat, na sheron plaget, na ben te bukur ne plazh, na jep energji. Asgje tjeter ne bote nuk ndihet se prania e Diellit. Drita e diellit hyn dhe brenda shtepise tende. Edhe naten Dielli leshon drite nepermjet pasqyrimit te henes. kalendari qe ne perdorim quhet kalendar diellor. Popujt e lashte kane adhuruar gjithmone diellin si zot, qe kur ka lindur jeta dhe deri para 1000 vitesh. Cfare do me teper ti? nese ti me thua kush e krijoi diellin edhe une te them kush e krijoi zotin tend?
Mirpo te fillojme keshtu mund te thojme qe zot per token eshte Oksigjeni se bashku me hidrogjenin, dhe dielli eshte i perbere nga hidrogjeni dhe karboni, nga kjo rrjedh se pa oksigjen, hidrogjen dhe karbon nuk ka jete at'her po rrjedh se keto 3 elemente jane me te rendesishmet ne univers dhe ato e krijuan diellin, dhe gjithashtu ato i krijoi zoti.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Leter Zotit

Mesazh  Xhemajl prej 17.04.11 14:58

Nikolaos shkruajti:
xhemajl shkruajti:Mė intereson Nikolaos ta di, qe pasi dielli e ka krijuar token diellin kush e krijoi?
Xhemajl diellin e ka krijuar shperthimi i bing-bengut kete e dine te gjithe, e ka krijuar natyra. Po tani te bej une ty pyetjen, po zotin kush e krijoi?
Me sa kam lexuar,shikuar ne shum libra dhe dokumentar, kam pare qe zoti nuk eshte i krijuar ai ka egzistuar gjithnje. Ndersa per ta ndier prezencen e tij duhet pasur shum vjet pervoj me meditim.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Leter Zotit

Mesazh  Nikolaos prej 17.04.11 14:59

g-kristi shkruajti:
Nikolaos shkruajti:Po Dielli nuk eshte zot qe te krijoje ku t'i doje qejfi.

hahahahaha tani po rre kundershtim...prap ke zoti vajte ahhah nuk eshte zot ahhahaha...ZOTIII eshte skaaa tjeter... ato gjera vertet funkosionojn sic the ti qe dielli leshonn rrezet e nga oqenet formohet vora shiu etj etj etj...po kto i ka bere prap zoti kshuqe leje fare me mire
Tani po sillesh si injorant. Une kam thene qe Dielli eshte zot i tokes, por jo zot me te cilin flasim me te sic i luteni ju zotit tuaj. Po ti kaq kupton. Me shume se prania e diellit nuk ndihet kurre asnje zot tjeter.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ahahgagagaghagh

Mesazh  g-kristi prej 17.04.11 15:02

aahaa tani e mora vesh un po sillem si injorant ti si shkenctar..ee po kshu naj medalje si spaske mar ti ..hajde mendje hajde..klm gjith tmirat..sjom tu u morr mo me ket mhb se eshte pa lidhjee..se ti thu e ka kriju Dielli ahahhaa ca te them un ...jan yhyy sa miliona njerez ne bote qe besojn ke zoti ti po del kundra krejtve..megjithate mendimi yt Tung :!
avatar
g-kristi

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Leter Zotit

Mesazh  Nikolaos prej 17.04.11 15:03

Pse librat qe lexon ti jane e verteta absolute? kjo duhet vertetuar me fakte, jo thjesht libra e teori te rreme. E c'kuptim ka zoti ka ekzistuar gjithnje? a ka kuptim jeta e tij perpara krijimit te universit? sepse i bie qe perpara se te na krijone neve ai paska qene i vetmuar, a ka kuptim ajo jete?


Edituar pėr herė tė fundit nga Nikolaos nė 17.04.11 15:05, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Leter Zotit

Mesazh  Nikolaos prej 17.04.11 15:05

g-kristi shkruajti:aahaa tani e mora vesh un po sillem si injorant ti si shkenctar..ee po kshu naj medalje si spaske mar ti ..hajde mendje hajde..klm gjith tmirat..sjom tu u morr mo me ket mhb se eshte pa lidhjee..se ti thu e ka kriju Dielli ahahhaa ca te them un ...jan yhyy sa miliona njerez ne bote qe besojn ke zoti ti po del kundra krejtve..megjithate mendimi yt Tung :!

Ato miliona njerez jane popull i thjeshte, dihet qe shkencetar jane me pak.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Leter Zotit

Mesazh  Xhemajl prej 17.04.11 15:06

Nikolaos shkruajti: Pse librat qe lexon ti jane e verteta absolute? kjo duhet vertetuar me fakte, jo thjesht libra e teori te rreme. E c'kuptim ka zoti ka ekzistuar gjithnje? a ka kuptim jeta e tij perpara krijimit te universit? sepse i bie qe perpara se te na krijone neve ai paska qene i vetmuar, a ka kuptim ajo jete?
Ndoshta pasi te vdesim,marrim pergjigjet e ktyre pytjeve!
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Leter Zotit

Mesazh  Nikolaos prej 17.04.11 15:09

ahahah s'ke c'te thuash tjeter se nuk e di as ti as feja. Mua me duhen pergjigjet tani, jo kur te vdesim, kur te vdesim jemi te pavetedijshem. Nuk besoj ne ate jete imagjinare se s'ka kuptim.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Leter Zotit

Mesazh  Xhemajl prej 17.04.11 15:14

Nikolaos shkruajti:ahahah s'ke c'te thuash tjeter se nuk e di as ti as feja. Mua me duhen pergjigjet tani, jo kur te vdesim, kur te vdesim jemi te pavetedijshem. Nuk besoj ne ate jete imagjinare se s'ka kuptim.
Jo pergjigje fetare mund te te jap sa te duash, mirpo ato nuk me pelqejn edhe aq, kshtu qe jam ende i ri ndoshta ne vitet e ardhshme do te gjej nje te vertet absolute.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Leter Zotit

Mesazh  Nikolaos prej 17.04.11 15:16

ok, me pelqen kultura dhe pergjigjet e tua plot edukate. Mjafton me kaq!
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Leter Zotit

Mesazh  g-kristi prej 17.04.11 15:41

Ato miliona njerez jane popull i thjeshte, dihet qe shkencetar jane me pak.[/quote]

mos po e qu gje veten shkenctarrrrrr ?
avatar
g-kristi

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Leter Zotit

Mesazh  Nikolaos prej 17.04.11 15:42

drejt asaj rruge jam...nuk pres te vleresohem nga njerezit fetar.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Leter Zotit

Mesazh  g-kristi prej 17.04.11 15:44

ok shpresoj tja arrish se di pse po me cilson si njeri fetar ahahha .....un thash thjesht besoj ne zot sdo te thot qe un le koken mas kishes apo xhamis.....por mesa shof si paske pa mir...megjithate ti e di suksese...rruges per xhkencarr
avatar
g-kristi

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Leter Zotit

Mesazh  Nikolaos prej 17.04.11 15:49

ok faleminderit nese e thua me seriozitet. Dhe nje gje tjeter, kurre mos i kundershto ata qe dine te shkruajne me bukur dhe me paster se ti gjuhen letrare sepse nuk mund te dish me shume se ata. Gjithmone ata qe e shkruajne sakte gjuhen, jane ata qe dine me shume se te tjeret. Shkrimi i paster dhe korrekt tregon se sa shume ka studiuar dikush.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Leter Zotit

Mesazh  g-kristi prej 17.04.11 15:52

me fal per gabimet e mia ne shkrim..sepse duke pasur mendjen sa andej ktej mundohesh te shkruash shpejt se 1 mendje nga fb dhe 1 mendje ktej dihet qe duhet te shkruash shpejt dhe ben dhe gabime..ne shkrim..po kjo sdo te thot se un jam i paditur...i bie qe cdo kush qe shkruan keq..do te thot sdi ktu e ke gabim.....megjithate ate punen e shkectarit ta thash seriozisht shpresoj te behesh....:) gjith tmirat..:)
avatar
g-kristi

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Leter Zotit

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi