Bibla e Djallit

Shko poshtė

Bibla e Djallit

Mesazh  Neo prej 26.05.10 8:48

Bibla e DjallitNė Bibliotekėn Kombėtare tė Suedisė ėshtė njė libėr i veēantė dhe legjendarė. Me lartėsi 92 cm dhe me njė peshė prej 75 kg, ėshtė konsideruar si dorėshkrimi mė i madh deri mė tani.

I konsideruar si ēudia e 8-tė e botės mesjetare, madhėsia e tij i dha emrin Codex Gigas (Dorėshkrimi Gjigand), por ėshtė i njohur edhe me njė emėr mė shumė misterioz: Bibla e djallit.

I krijuar nė fillim tė shekullit tė trembėdhjetė nė Podlazice nė manastirin Bohemi (sot Republika Ēeke), Kodiku gjigand ėshtė i pėrbėrė nga 312 faqe pergamenė.

Ai pėrmban tekste tė ndryshme tė shkruara nė gjuhėn latine nga e cila mund tė gjeni Dhjatėn e Vjetėr dhe tė Re, dokumente historike si kronika e Kosmas-it, formula tė ndryshme, thirrje gjatė ritualeve tė ndryshme dhe njė kalendar nekrologjikė.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Gigas codex(libri misterioz ose Bibla e Djallit)

Mesazh  Estilen prej 14.01.11 11:28


Gigas Codex(Bibla e Djallit)Nė fillim tė shekullit tė 13-tė, njė libėr erdhi nė jete qė mistifiikon botėn letrare dhe teologjike pėr ate periudhe. Nuk dihet shumė nė lidhje me kėtė dorėshkrim tė quajtur gigas Codex ose bibla e djallit (Gjigandi Book). Shumė legjenda dhe mite janė thurur rreth origjinės sė tij.

Ky libėr ka krijuar kaq shumė enigma qe jane tejet tronditėse. Shumė pamje dhe pėrmbajtja e Kodeksit,janė aq misterioze sa qe mendohet se eshte i vėshtirė krijimi i tij. Ai nga mynyra e konceptimit dhe kohes se shkruarjes, konsiderohet si Wonder i 8 i Botės.

Gigas Codex ėshtė dorėshkrimi mesjetar mė i madhe ne botė. Lidhur brenda njė lėkure,i mbuluar me kapak prej druri, zbukuruar me metal, libri gjigant ėshtė 92 cm (36.2in.)i gjatė, 50 cm (19.7in.) i gjerė dhe 22 cm (8.6in.) i trashė.

Orgjinali ne fillim pėrmbante 320 faqe, por 8 faqe u hoqėn nga duar te panjohur pėr arsye tė panjohura. Pesha arrin deri ne 165 paund,e pabesueshme dhe eshte i lemuar.160 fletet e shkrimit jane krijuar nga lekure te lemuara vici ose gomari.

Por kush e ka shkruajtur kėtė libėr Gijigand misterioz,te quajtur Bibla e Djallit? Besohet tė ketė origjinėn nga manastiri benediktian i Podlažice nė Bohemi nė atė qė tani quhet Republika Ēeke.Ky liber i atribuohet njė murgu te vetmuar e tė njohur me emrin Herman,sipas disa tė dhėnave nė fund te kodikut nė vitin 1229

Legjenda tregon qe Hermani,nje njeri i mirė,ishte njė murg i vjeter i cili theu premtimet e manastirit te tij .Si dėnim, u vendos qe Hermani tė murosej i gjallė nė muret e manastirit.

Nė njė pėrpjekje pėr ta lehtesuar denimin ndaj tij ,Hermani u zotua pėr tė krijuar njė libėr qė tė ngrej ne ''qiell'' vlerat reale te manastirit pėr tė gjithė kohėn qe kishte ekzistuar ky manastir.Libri do te pėrmbante tė gjitha njohuritė njerzore. Ai premtoi pėr ta pėrfunduar kėtė libėr brenda njė nate.

Hermani ishte i vendosur nė lidhje me premtimin e tij, por sa me shume qe afrohej ora e magjishme,ai bindej se qėllimi i tij ishte i paarritshėm. Nė vend qe ti lutej Perėndisė pėr mėshirė si njė murg i mirė, ai i bėri njė lutje jo me perendise por .... Satanait.

Sigurisht duke qenė se shoqeria me Djallin ishte e kėndshėme ,atehere Satani se bashku me Hermanin e kane pėrfunduar librin brenda kohes se premtuar,pra gjate nje nate, dhe Herman tregoi mirėnjohjen e tij duke e shtuar si ilustrim ne faqet e librit famėkeqin, Djallin vetė.

Sigurisht,i pushtuar nga Djalli, Herman i varfėr,u detyrua mė pas pėr tė shtuar njė sėrė parashikimesh ekzorciste nė Codex ,orvatje kjo pėr tė larguar shpirtin e keq nga vetja e tij.

Sigurisht qe legjendat kane dhe shume gjera per te qeshur. Duket se legjenda pėr Hermanin qe bėri njė pakt me djallin ėshtė shume e mundshme te jete njė pėrkthim i gabuar i fjalėve, e cila nė vend se tė thotė,Hermani zgjedhi tė jetojnė njė jetė tė vetmuar,thuhet se do te murosej i gjalle.

Megjithatė, shume ekspertė kanė analizuar librin, ai nuk duket tė ketė qenė shkruar tėrėsisht brenda nje nate, dhe ėshtė pėrtej besimit se ndoshta Herman ėshtė autorizuar pėr tė shkruar Codex si njė formė e dėnimit.

Por sigurisht, hartimi i ketij libri mori kohe mė shumė se njė natė. Dijetarėt vlerėsojnė se libri do tė kishte marrė njė minimum prej 25-30 vjet pėr tu pėrfunduar, duke pėrfshirė kohėn e marre pėr berjen e faqeve, shkruarjen e tekstit, dhe plotėsimin e vizatimeve iluminante ne faqet e tij.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bibla e Djallit

Mesazh  Muratori prej 15.01.11 13:27

Shume e vertet, kjo gjendet ne Bibloteken Kombetare por nuk lejohen vizitoret per ta shikuar, eshte vetem kopja e atij Libri (kopertina) qe munde ta shihni per ndryshe une kam informacione qe kjo origjinalja gjendet tek mbretria e Suedis qe thone qe ruhet ma shume se edhe vet mbreti .
avatar
Muratori

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bibla e Djallit

Mesazh  yasmin prej 15.01.11 16:29

Po edhe djalli ka te drejte te kete nje bibel,perderisa ka edhe njerez qe e adhurojne! Pastaj varet se cfare mund te quajme djall,jo te gjithe kemi te njejtat pikepamje per te.

Dicka me beri pershtpje:eshte fakti qe kjo bibel nuk lejohet te shikohet nga vizitoret,atehere nese nuk lejohet te shikohet,per cfare sherben?!!!
Se dyti,nese nuk lejohet te shikohet nga vizitoret,mua me le hije dyshimi,mbi ekzistencen e vertete te kesaj bible,ose nese vertet ekziston me le dyshime mbi vertetesine e saj,perderisa nuk lejohet te shikohet nga vizitoret.

Nese ky mos lejim i shikimit te saj,vjen si rezultat per ta mbrojtur nga njerez fetare,atehere le te gjejne menyren se si ta mbrojne duke lejuar njekohesisht edhe shikimin e permbajtjes se saj,sepse ka njerez qe behen kurioze per te pa pasur qellim qe te demtojne kete bibel.
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bibla e Djallit

Mesazh  Angeloflight prej 16.01.11 5:15

yasmin shkruajti:Po edhe djalli ka te drejte te kete nje bibel,perderisa ka edhe njerez qe e adhurojne! Pastaj varet se cfare mund te quajme djall,jo te gjithe kemi te njejtat pikepamje per te.

Dicka me beri pershtpje:eshte fakti qe kjo bibel nuk lejohet te shikohet nga vizitoret,atehere nese nuk lejohet te shikohet,per cfare sherben?!!!
Se dyti,nese nuk lejohet te shikohet nga vizitoret,mua me le hije dyshimi,mbi ekzistencen e vertete te kesaj bible,ose nese vertet ekziston me le dyshime mbi vertetesine e saj,perderisa nuk lejohet te shikohet nga vizitoret.

Nese ky mos lejim i shikimit te saj,vjen si rezultat per ta mbrojtur nga njerez fetare,atehere le te gjejne menyren se si ta mbrojne duke lejuar njekohesisht edhe shikimin e permbajtjes se saj,sepse ka njerez qe behen kurioze per te pa pasur qellim qe te demtojne kete bibel.

Kjo Bibel nuk ka te beje aspak me adhurimin e djallit. Po te ishte per adhurimin e djallit do te ishte perkthyer dhe lexuar nga miliona njerez ne menyre qe djalli te adhurhej! Pyetja eshte pse nuk perkthehet qe te gjithe te lexojne se shka thuhet ne te?
avatar
Angeloflight

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bibla e Djallit

Mesazh  DJ_enis prej 27.03.11 10:56

te ky linku e keni biblen e djallit
http://www.kb.se/codex-gigas/eng/Browse-the-Manuscript/alphabets/?mode=1&page=2#content
avatar
DJ_enis

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bibla e Djallit

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi