Lidhja e krijimtarisė me shėndetin mendor

Shko poshtė

Lidhja e krijimtarisė me shėndetin mendor

Mesazh  Elizza prej 25.05.10 17:45

Lidhja e krijimtarisė me shėndetin mendorNjė hulumtim i ri jep njė shpjegim tė mundshėm pėr lidhjen midis shėndetit mendor dhe krijimtarisė. Duke studiuar receptorėt nė tru, hulumtuesit nė Universitetin mjeksor suedez Karolinska kanė arritur tė tregojnė se sistemi i dopaminės te njerėzit me kreativitet tė lartė ėshtė i ngjashėm nė disa aspekte me atė qė shihet te njerėzit me skizofreninė.

Aftėsitė e larta krijuese janė treguar tė jenė disi mė tė zakonshme nė personat qė kanė sėmundje mendore nė familje. Kreativiteti ėshtė i lidhur edhe me njė rrezik mė pak tė lartė tė skizofrenisė dhe ērregullimit bipolar. Disa tipare psikologjike, tė tilla si aftėsitė pėr tė bėrė asociacione tė pazakonta e tė ēuditshme janė tė ndara gjithashtu nga skizofrenėt dhe tė shėndetshmit, njerėzit shumė kreativ.

Dhe tani lidhja mes krijimtarisė dhe shėndetit mendor ka mbėshtetje shkencore.
"Ne kemi studiuar trurin dhe receptorėt D2 dopamine, dhe kanė treguar se sistemi dopamine i shėndoshė, te njerėzit me kreativitet tė lartė ėshtė i ngjashėm me atė tė gjetur nė njerėz me skizofreni," - thotė profesori Fredrik Ullén nga Departamenti i Shendetit tė Grave dhe Fėmijėve nė Institutin Karolinska.

Vetėm cilėt mekanizma tė trurit janė pėrgjegjės pėr kėtė korrelacion ėshtė ende njė mister, por Dr Ullén supozon se funksioni i sistemeve nė tru qė dopamina pėrdor ėshtė i rėndėsishėm, pėr shembull, studimet kanė treguar se gjenet e receptorit dopamine janė tė lidhura me aftėsinė pėr mendime tė kundėrta (tė ndryshme).

Studimi i Dr Ullén mati krijimtarinė e individėve tė shėndetshėm duke pėrdorur teste tė ndryshme psikologjike, nė tė cilat detyra ishte tė gjenin zgjidhje tė ndryshme pėr njė problem.

"Studimi tregon se individėt qė i bėnė mirė testet, kishin njė dendėsi mė tė ulėt tė receptorėve D2 nė thalamus, se sa njerėzit mė pak krijues" thotė Dr Ullén. "Skizofrenėt janė tė njohur edhe tė kenė densitet tė ulėt D2 nė kėtė pjesė tė trurit, duke sugjeruar njė shkak tė lidhjes midis sėmundjeve mendore dhe tė krijimtarisė."

Thalamus shėrben si njė lloj qendre pasimi, pėr filtrimin i informatave para se tė arrijnė te zona e kores sė trurit, i cili ėshtė pėrgjegjės, ndėr tė tjera, pėr njohje dhe arsyetim.

"Mė pak Receptorė D2 nė thalamus ndoshta do tė thotė njė shkallė mė e ulėt e filtrimit tė sinjalit, dhe nė kėtė mėnyrė njė rrjedhje mė e lartė e informacionit nga thalamus," thotė Dr Ullén, dhe shpjegon se kjo mund tė jetė e mundur pas njė mekanizmi tė aftėsisė se njerėzve tė shėndoshė me kreativitet tė lartė pėr tė parė lidhjet e shumta e tė pazakonta nė njė situatė tė zgjidhjes sė problemeve dhe asociacionet e ēuditshme qė i gjejmė te tė sėmurėt mendėrisht.

"Tė menduarit jashtė kutisė mund tė lehtėsohet nga tė paturit e njė kutie disi mė pak tė paprekur," thotė Dr Ullén pėr hulumtimet e tij tė reja.
/karolinskainnovations/
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi