Koincidencat - Rastesite

Shko poshtė

Koincidencat - Rastesite

Mesazh  0 Negative prej 24.05.10 19:23

Misteri i jeteve te ngjashme te dy presidenteve

E pabesueshme por e vertete, Abraham Lincoln Dhe John Kennedy te dy presidente te Amerikes kane pasur nje jete dicka me shume se te ngjashme.Lexoni informacionin me poshte keni per tu mahnitur...Informacionet qe vijojne jane te verteta!

- Abraham Lincoln u zgjodh ne kongres me 1846
- John Kennedy u zgjodh ne kongres me 1946
- Abraham Lincoln u zgjodh president me 1860
- John Kennedy u zgjodh president me 1960

Mbiemrat Lincoln dhe Kennedy perbehen nga 7 germa.
Te dy konsiderohen mbrojtesit e medhenj te drejtave te njeriut.

Grate e te dy presidenteve humben femije nderkohe qe banonin ne Shtepine e Bardhe.

Te dy presidentet u vrane me goditje ne koke.

Te dy presidentet pushuan se jetuari dite te merkure.

Sekretaria e Lincoln-it quhej Kennedy.
Sekretaria e Kennedy quhej Lincoln.

U vrane nga "njerez jugore".
Te dy presidentet paten si pasardhes nje "jugor"

Emrat e pasardhesve perbehen nga 7 germa dhe te dy quheshin Johnson.
Andrew Johnson, qe pasoi Lincoln lindi me 1808
Lyndon Johnson, qe pasoi Kennedy lindi me 1908

John Wilkes Booth, qe vrau Lincoln lindi me 1839
Lee Harvey Oswald, qe vrau Kennedy lindi me 1939Te dy vrasesit njiheshin nga tre emrat e tyre.

Totali i germave te emrave te tyre ishte 15.

Lincoln vdiq ne nje kinema qe quhej "Kennedy"
Kennedy vdiq ne nje makine qe quhej "Lincoln"

John W. Booth iku nga kinemaja dhe u arrestua ne nje ndertese.
Lee H. Oswald iku nga nje ndertese dhe u arrestua ne nje kinema.

Booth dhe Oswald i vrane perpara procesit...


Nje jave perpara se te vritej, Lincoln ishte me pushime ne Monroe, Maryland.
Nje jave perpara se te vritej, Kennedy ishte "me pushime" me Marilyn Monroe.


Xhon Kenedi, Dallas, Dita e atentatitTe gjitha keto jane vetem rastesi...?
A eshte e mundur te mos ekzistojne "forca" okulte qe provokuan te dy evenimentet?
E verteta dhe realiteti ndoshta jane pak te erreta...
avatar
0 Negative

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ineteresante

Mesazh  The-Moon prej 03.07.10 20:35

E ēuditshme shume, por edhe shume interesante ...
avatar
The-Moon

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koincidencat - Rastesite

Mesazh  juba prej 04.07.10 19:20

Qe te gjitha keto te dhena kane nje perputhje me se te rastesishme me njera tjetren kjo duket shume qarte dhe kuptushem , por problrmi eshte se ne nuk mund qe ti lexojme ato sepse nuk kemi ate fuqine e duhur mendore , ata qe e kane nuk e shprehin ( per aresye te ndryshme ) , se rastesi qe te kete perputhje me shume elemente nuk mund te jete rastesi .

Dhe me e bukura eshte me sa duken keto rastesi fillojne ne pjesen e jetes kur jane te lidhur me politiken dhe me kend veshtrimet e tyre po thuaj te njeta politike per perjudhat perkatesisht ne te cilat jetonin, por qe kishin nje gje te perbashket - lufta ne vietnam kenedy - te drejtat e zezakeve (ne mos gaboj ) linkolni dmth < te drejtat e njeriut> .

Pra pse te mos themi qe eshte nje mesim politik .Pak ose shume pak presidente kujtohen ne historine e amerikes me nderim per guximin -idealin- sakrificen per njerezimin . Pse jane keto koncidenca nuk i shpegoj dot ndofta i kerkonte koha dhe mund te themi qe je ne kohen duhur ne vendin e duhur per nje te mire te perbashket .

avatar
juba

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koincidencat - Rastesite

Mesazh  Jon prej 06.07.10 12:21

Historitė me koincidenca

Koincidencat ndodh qė tė prekin jetėn e kujtdo nė njė moment tė caktuar. Disa janė tė vogla e tė parėndėsishme, por ka disa qė na tėrheqin vėmendjen mė shumė se zakonisht.

Njė prej kėtyre ėshtė rasti kur mendojmė pėr dikė qė s’e kemi parė prej shumė kohėsh dhe disa momente mė vonė rastis qė ai person tė na telefonojė ose tė na shfaqet papritur pėrpara nė rrugė. Studiuesit janė shpjegime tė ndryshėm pėr koincidencat.

Sidoqoftė, bota ėshtė e mbushur me rastėsi nga mė tė ēuditshmet qė shkojnė tej perceptimit tonė mbi atė qė mund tė ketė ndodhur.

Njė prej koincidencave mė tė famshme, e cila qarkullon prej vitesh ėshtė ajo mes dy presidentėve amerikanė, Lincoln dhe Kennedy, tė cilėt kanė jetuar nė njė distancė kohore prej 100 vitesh nga njėri tjetri.

Emrat e tė dyve kanė nga shtatė shkronja, tė dy janė vrarė ditėn e premte ndėrkohė qė ishin tė ulur pranė bashkėshorteve tė tyre, njėri nė teatrin Ford ndėrsa tjetri nė njė makinė Ford e kėshtu me radhė. Njė koincidencė tjetėr mjaft interesante ėshtė ajo e dy vėllezėrve binjakė.

Vėllezėrit binjakė, Jim Leėis dhe Jim Springer u ndanė qė nė lindje dhe u adoptuan nga familje tė ndryshme. Tė dyja familjet ua vunė emrat James.

Dy djemtė u rritėn pa e njohur njėri-tjetrin, por tė dy u morėn me zdrukthėtari dhe tė dy u martuan me gra qė quheshin Linda. Tė dy sollėn nė jetė djem dhe njėri e quajti James Alan tė birin, ndėrsa tjetri James Allan.

Binjakėt gjithashtu u divorcuan dhe u martuan me gra tė tjera, tė dyja tė quajtura Betty. Dhe tė dy kishin nga njė qen me emrin Toy. Apo siē ėshtė rasti i njė bebeje qė ra dy herė nga e njėjta dritare dhe tė dyja herėt mbi tė njėjtin person qė po kalonte nė tė njėjtėn rrugė si njė vit mė parė.

Koincidencė historike

Thomas Jefferson dhe John Adams janė dy prej themeluesve tė shtetit amerikan. Jefferson hartoi Deklaratėn e Pavarėsisė e mė pas ia tregoi atė Adams, i cili (bashkė me Benjamin Franklin) ndihmoi nė redaktimin dhe pėrfundimin e saj. Kongresi Kontinental e miratoi dokumentin mė 4 korrik 1776. Pėr ēudi, edhe Jefferson edhe Adams vdiqėn nė tė njėjtėn ditė, 4 korrik 1826, 50 vite pas nėnshkrimit tė Deklaratės sė Pavarėsisė.

Zbulimi i hotelit

Nė vitin 1953, reporteri televiziv Irv Kupcinet ishte nė Londėr pėr tė kurorėzimin e Elizabetės II. Nė njė prej sirtarėve tė dhomės sė tij nė hotelin “Savoy” ai gjeti disa objekte qė i pėrkisnin personit me emrin Harry Hannin. Hannin, njė yll basketbolli ishte mik i Kupcinet. Dy ditė mė vonė, Kupcinet mori njė letėr nga Hannin, i cili i shkruante se kur kishte qėndruar nė hotelin “Meurice” nė Paris kishte gjetur nė njė sirtar njė kravatė me emrin e Kupcinet mbi tė.

Taksia

Nė vitin 1975 njė person po ecte me motoēikletė nė Bermuda, kur u pėrplas nga njė taksi dhe humbi jetėn. Ngjarja do tė pėrsėritej njė vit mė vonė fatkeqėsisht. Vėllai i kėtij personi humbi jetėn nė tė njėjtėn mėnyrė. Nė fakt ai po udhėtonte me tė njėjtėn motoēikletė. Dhe ngjarja bėhet akoma mė e ēuditshme pasi ishte i njėjti shofer taksie qė kishte aksidentuar tė vėllain e viktimės sė radhės dhe nė taksi ndodhej i njėjti pasagjer qė ishte herėn e parė.

Bubuzheli i artė

Carl Jung shkruan nė “Strukturėn dhe dinamikėn e psikikės”: “Njė grua e re, tė cilėn po e trajtoja, pa nė njė moment kritik nė ėndėrr njė bubuzhel tė atė. Ndėrkohė qė ajo po mė tregonte ėndrrėn unė isha me kurriz nga dritarja. Papritur dėgjova njė zhurmė pas meje. Kur u ktheva pashė njė insekt fluturues qė po pėrplasej pas xhamit. Hapa dritaren dhe e kapa insektin nė ajėr ndėrsa po fluturonte. Ishte analogjia mė e afėrt e bubuzhelit tė artė”.

Hakmarrja

Nė vitin 1883, Henry Ziegland u nda nga e dashura e tij, e cila si pasojė e tronditjes kreu vetėvrasje. Vėllai i saj e ndoqi pas Ziegland dhe i qėlloi me armė zjarri. Duke menduar se e kishte vrarė ai kreu menjėherė vetėvrasje. Nė fakt, Ziegland nuk vdiq pasi plumbi i lėndoi fytyrėn dhe shkoi e u ngul nė njė pemė. Vite mė vonė, Ziegland vendosi tė priste pemėn, ku ishte plumbi. Ngaqė pema ishte e madhi ai vendosi dinamit, por gjatė shpėrthimit plumbi doli nga trungu dhe e goditi Ziegland nė kokė.

Binjakėt

Vėllezėrit binjakė, Jim Leėis dhe Jim Springer u ndanė qė nė lindje dhe u adoptuan nga familje tė ndryshme. Tė dyja familjet ua vunė emrat James. Dy djemtė u rritėn pa e njohur njėri-tjetrin, por tė dy u morėn me zdrukthėtari dhe tė dy u martuan me gra qė quheshin Linda. Tė dy sollėn nė jetė djem dhe njėri e quajti James Alan tė birin, ndėrsa tjetri James Allan. Binjakėt gjithashtu u divorcuan dhe u martuan me gra tė tjera, tė dyja tė quajtura Betty. Dhe tė dy kishin nga njė qen me emrin Toy.

Anthony Hopkins dhe momenti i duhur

Aktori i njohur Anthony Hopkins mori njė rol tė filmit “Vajza nga Petrovka” e autorit George Feifer, mė 1973. Ai shkoi nė disa librari tė Londrės pėr tė blerė librin, por s’e gjeti nė asnjė vend. Ndėrsa priste trenin pėr t’u kthyer nė shtėpi ai e gjeti librin e harruar aty. Pasi hapi kopertinėn, ai zbuloi si ishte kopja personale e autorit, i cili ia kishte dhėnė borxh njė miku. Hopkins ia ktheu librin autorin, kur ai vizitoi sheshin i xhirimeve disa muaj mė vonė.

Koincidence fotografike

Njė nėnė gjermane, e cila fotografoi djalin e saj tė mitur mė 1914 la filmin nė njė dyqan nė Strasburg. Por filloi lufta dhe gruaja nuk mundi tė kthehej nė Strasburg pėr tė marrė foton. Dy vite mė vonė, ajo bleu njė film nė Frankfurt pėr tė fotografuar vajzėn e sapolindur. Kur filmi u zhvillua, aty u shfaq dhe njė figurė tjetėr qė ishte djali i saj. Filmi i mėparshėm qė ajo kishte lėnė shumė vite mė parė nė Strasburg nuk ishte zhvilluar dhe ishte shitur si i papėrdorur.

Murgu misterioz

Nė shekullin e 19-tė nė Austri, njė piktor i quajtur Joseph Aigner tentoi disa herė tė vetėvritej. Herėn e parė, kur ishte 18-vjeē, njė murg i quajtur Capuchin e pengoi, krejt rastėsisht. Sėrish nė moshėn 22-vjeēare, i njėjti murg e pengoi tė varte veten. Tetė vite mė vonė ai u dėnua pėr aktivitet politik, por i njėjti murg ndėrhyri pėr ta shpėtuar. Nė moshėn 68-vjeēare, Aigner arriti tė vriste veten dhe murgu misterioz ishte ai qė kreu ceremoninė mortore.

Bebja qė bie nga dritarja

Nė vitin 1930, nė Detroid, njė njeri i quajtur Joseph Figlock po ecte nė njė rrugė tė qytetit, kur njė bebe ra nga njė dritare mbi kurrizin e Figlock. As bebja dhe as Figlock nuk pėsuan dėmtime. Njė vit mė vonė, e njėjta bebe ra nga e njėjta dritare e sė njėjtės ndėrtesė mbi Z.Figlock, teksa ai po kalonte nė rrugė. Sėrish, as bebja dhe as Joseph Figlock nuk u lėnduan.

Koincidencė mbretėrore

Mė 28 korrik mbreti i Italisė Umberto i I-rė, darkoi nė njė restorant nė qytetin e Monzas. Mė vonė u zbulua se pronari i restorantit ngjante identik me mbretin. Ai kishte emrin Umberto, bashkėshortja e tij kishte emrin e mbretėreshės dhe restoranti ishte hapur nė tė njėjtėn datė kur Mbreti Umberto i I-rė, ishte celebruar nė postin mbretėror. Ditėn e nesėrme pronari i restorantit qė mbante emrin e mbretit, u qėllua pėr vdekje. Kėshtu mbeti vetėm njė Umberto, mbreti i Italisė.

Koincidenca e Edgar Allan Poe

Nė shekullin e 19-tė, shkrimtari Edgar Allan Poe shkruaji njė libėr tė titulluar “Rrėfenja e Arthur Gordon Pym”. Bėnte fjalė pėr katėr tė mbijetuar nga njė stuhi nė det, tė cilėt pas shumė ditėve nė det tė hapur vendosėn tė vrasin dhe tė hėnė djalin e kabinės tė quajtur Richard Parker. Disa vite mė vonė nė jetėn reale, njė lundėr mė emrin “Mignonette” u gjet me katėr tė mbijetuar, tė cilėt kishin vrarė dhe ngrėnė djalin e kabinės qė quhej Richard Parker.

Vdekja e binjakėve

Nė vitin 2002, dy vėllezėr binjakė nė moshėn 70-vjeēar vdiqėn brenda disa orėve njėri pas tjetrit, nė dy aksidente tė ndryshme nė tė njėjtėn rrugė nė veri tė Finlandės. Binjaku i parė vdiq kur u godit nga njė kamion teksa po ecte me biēikletė nė Rahe, 600 kilometra nė veri tė Helsinkit. Ai vdiq 1.5 kilometra nga vendi, ku u aksidentua vėllai tij. “Kjo ėshtė njė koincidencė historike, pasi nė kėtė rrugė madje nuk ndodhin aksidente shpesh”, u shpreh nė atė kohė oficerja e policisė, Marja-Leena Huhtala.

Fat nė poker

Nė vitin 1858, Robert Fallon u vra nė shenjė hakmarrje nga ata, me tė cilėt luante poker. Sipas tyre Fallon kishte fituar 600 dollarė nė poker pasi kishte bėrė me hile. Ato u detyruan tė gjenin njė njeri tjetėr tė luante nė vend tė Fallon. Brenda disa orėsh personi i ri kishte bėrė 2200 dollarė nga 600 dollarėt e Fallon. Nė atė kohė mbėrriti policia, e cila i kėrkoi tė riut qė ti kthente familjes sė Fallon 600 dollarėt dhe nė atė ēast rezultoi se ai ishte vetė djali i Fallon, i cili s’e kishte parė tė atin prej 7 vitesh.

Libri i fėmijėrisė

Kur shkrimtarja amerikane Anne Parrish po kėrkonte nė libraritė e Parisit nė vitin 1920, ajo gjeti njė libėr qė kishte qenė i preferuari i saj nė fėmijėri, “Xhek Fros dhe tregime tė tjerė”. Ajo e mori librin dhe ia tregoi bashkėshortit duke i shpjeguar sa e kishte dashur kur kishte qenė e vogėl. Bashkėshorti e mori librin dhe e hapi, kur pa brenda kopertinės mbishkrimin: “Anne Parrish”. Ishte libri i fėmijėrisė se Anne.

avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koincidencat - Rastesite

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi