Endrrat e verteta (Reale)

Shko poshtė

Endrrat e verteta (Reale)

Mesazh  Fikrro prej 24.05.10 0:25

Endrrat e verteta (Reale)

Shume here na ndodh qe te shohim endrra por sa jane te verteta?

-A mund te tregojn endrrat te ardhmen?
-A mund nje enderr ta parandaloj nje fatkeqesi?
-A mund ne enderr njeriu te vdes?
-A jane endrrat vendi ku edhe mund te komunikojm me te vdekurit tanė?
-A mund dish permes endrres te te beje magji te zeze (sehir)?
-A jane endrrat perjetim gjate dites?
-A mund te enderroj njeriu me sy hapur?
-CILES BOTE I PERKASIN ENDRRAT, BOTES KU JETOJME APO BOTES AMSHORE?

Per te gjthe ata qe enderrojn dhe qe i duan endrrat.Kam bere keto pyetje sepse ne secilen prej tyre e kam pergjegjen time dhe mund tju them qe kam degjuar qe u kane ndodh njerezve.

Sa jane te verteta dhe a mund nje enderr te luaj rol kyq ne jeten e njeriut?

Pres pergjegje nga ju dhe ndodhit tuaja, jam kurioz dhe kam deshire ta njoh dicka qe mbresa ne trurin tim qe ne kete rast jane endrrat.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Endrrat e verteta (Reale)

Mesazh  adhurim1 prej 25.06.10 17:20

Prsh. une nuk e di se ciles bote i perktet endra por a mund te ngjeoj nga ti, psh te me shkruash sms sepse nga te gjitha pytjet qe e ke bere aty asnjenj nuk e di, nese ka mundesi te me tregosh nje enderr ti nga cila e din .
avatar
adhurim1

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Endrrat e verteta (Reale)

Mesazh  laureta prej 25.06.10 22:16

Une mendoj qe enderrat jane si nje lloj parapergadtje per ndodhit ose diēka tjeter, qe mundet te na ndodh dmth na paralajmeron nese mund te te ndodh diēka e mire ose e keqe mirepo jo shpesh ne raste te rralla.
Po flas personalisht pasi qe me ka ndodh qe enderrat me kane dalur reale ne shume raste dhe shume here kur beja diēka diten me shtirrej ne enderr ajo dite ose ngjarje por mendoj qe nuk kane shum efekt.
avatar
laureta

Asgje nuk eshte me madheshtore se mendja asgje nuk eshte me e pasur se mendja por asgje nuk eshte me idiote se mendja ajo mund te ndertoje madheshtoren por ajo mund te shkatrroje vet veten!!?

35


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Endrrat e verteta (Reale)

Mesazh  gentjan kaloshi prej 26.06.10 18:44

enderrat e verteta dhe te mira jane 1 e 46 pjese e profecise pergegezime per ata qe i shohin.te dish te interpretosh enderrat eshte nje dhunti hyjnore qe ZOTI ta jep e kaq ata qe pretendojne intarpretimin pa pasur kete dhunti jane ne deshtim te hapur.enderrat jane 3 lloje:1enderrat e verteta,2 enderrat kur ndodhin nga problemet e perditshme,stresi,deshirat etj,3enderrat nga djajte llojit te trete nuk duhet ti veme aspak rendesi por te besojme dhe te shpresojme per me te miren
avatar
gentjan kaloshi

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Endrrat e verteta (Reale)

Mesazh  besa84 prej 28.06.10 15:02

pyetje interesante por nese di dikush kete pyetjen e fundit te pergjigjet e cila eshte -CILES BOTE I PERKASIN ENDRRAT, BOTES KU JETOJM APO BOTES AMSHORE?
avatar
besa84

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Endrrat e verteta (Reale)

Mesazh  Elizza prej 30.06.10 20:13

fikrro shkruajti:Endrrat e verteta (Reale)

Shum here na ndodh qe te shohim endrra por sa jane te verteta?

-A mund te tregojn endrrat te ardhmen?
-A mund nje enderr ta parandaloj nje fatkeqesi?
-A mund ne enderr njeriu te vdes?
-A jane endrrat vendi ku edhe mund te komunikojm me te vdekurit tanė?
-A mund diush permes endrres te te beje magji te zeze (sehir)?
-A jane endrrat perjetim gjate dites?
-A mund te enderroj njeriu me sy hapur?
-CILES BOTE I PERKASIN ENDRRAT, BOTES KU JETOJM APO BOTES AMSHORE?

Per te gjthe ata qe enderrojn dhe qe i duan endrrat.Kam bere keto pyetje sepse ne secilen prej tyre e kam pergjegjen time dhe mund tju them qe kam degjuar qe u kane ndodh njerezve.Sa jane te verteta dhe a mund nje enderr te luaj rol kyq ne jeten e njeriut?Pres pergjegje nga ju dhe ndodhit tuaja,jam kurioz dhe kam deshir ta njof diqka qe mbresa ne trurin tim qe ne kete rast jane endrrat.* - A mund tė tregojnė ėndrrat tė ardhmen?
...
Po! Ėndrra mund tė jetė zbulim i tė kaluarės, tė tashmes dhe tė ardhmes. Endrra mund tė jetė kėshillė, qortim, paralajmrim, pėrgzim...
Nė hadithin e vėrtetė tė transmetuar nga Buhariu se Profeti (s.a.v.s.) ka thėnė:
“Ka shkuar pejgamberllėku, por kanė mbetur pėrgėzimet.”
Ėshtė pyetur se cilat janė pėrgėzimet? Ka thėnė: “Ėndrrat e mira.”
Ky hadith tregon se ėndėrra ėshtė njė pjesė e shpalljes. Ekziston edhe njė hadith tjetėr ku Profeti (s.a.v.s.) thotė:
“Ėndrra e mirė ėshtė njė pjesė nga 46 pjesė tė shpalljes.”


* - A mund nje enderr ta parandaloj nje fatkeqesi?
Po! Nėse shihet njė ėndėrr paralajmėruese e fatkeqėsisė, sigurisht qė kemi mundėsi ta parandalojmė atė, duke ndėrmarrė hapa tė nevojshėm.

* - A mund ne enderr njeriu te vdes?
Nėse e ke fjalėn kur shihet nė ėndėrr se vdes vetė apo dikush tjetėr, kėto janė ėndrra tė zakonshme, mund tė vdes qdo njeri nė ėndrra.
E nėse mendon pėr vdekje reale, ky ėshtė njė caktim i Zotit qė ndodhė nė momentin e caktuar edhe personi mund tė jetė duke ėndėrruar.

* - A jane endrrat vendi ku edhe mund te komunikojm me te vdekurit tanė?
Po! Tė vdekurit mund t'i takojmė nė ėndrra. Mund t'i shohim dhe tė flasim me ta. Zakonisht me ata qė kemi pasur njė lidhje mė tė fortė (si prindėrit, fėmijėt, tė dashurit...) i shohim mė shpesh dhe ėndrrat me ta janė njė 'kompensim' i mungesės sė tyre nė jetėn reale. Po ashtu edhe kur veprojnė dhe na flasin ,na japin apo marrin diqka sigurisht ka domethėnie dhe duhet t'iu kushtojmė shumė rėndėsi.

* - A mund dikush permes endrres te te beje magji te zeze (sehir)?
Magjia ėshtė e vėrtetė, pavarsisht a e besojmė apo jo. Nėse shihet nė ėndėrr se tė bėn dikush magji, s'do tė thotė se pėrmes ėndrrės tė ka bėrė magji. Por ėndrra mund tė jetė njė paralajmėrim se tė ėshtė bėrė apo do tė tė bėhet magji.

* - A jane endrrat perjetim gjate dites?
Ka edhe ėndrra tė tilla qė janė pėrjetim gjatė ditės.

* - A mund te enderroj njeriu me sy hapur?
Gjatė ėndrrimit nuk hynė nė funksion shqisat.

* - CILES BOTE I PERKASIN ENDRRAT, BOTES KU JETOJME APO BOTES AMSHORE?

Gjatė gjumit individi s'iu nėnshtrohet ligjeve tė kėsaj bote, edhepse trupi vazhdon t'i kryejė funksionet e veta.
.....
"Mjafton qė ēdo njėri prej jush tė kėshillohet me ėndrrėn e vet" - Muhamedi a.s.
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Endrrat e verteta (Reale)

Mesazh  cObRa prej 01.07.10 13:36

Sipas mendimit tim te gjitha endrat...tregojne dicka se cka do te ndodh, m'varet ai i cili i kupton e di se cdo te thojne....mund edhe te parashikojne te ardhmen se paku ky eshte mendimi im.
avatar
cObRa

19


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Endrrat e verteta (Reale)

Mesazh  kristo prej 20.07.10 15:05

Une shof shume enderra qe nuk mund qe ti shpjegoj ka shume por por une kam dhe nje si te them telepati qe mund qe te parashikoj dicka qe para se te ndodhi dhe shume raste nga keto me qellojne ne enderra por c'eshte me e cuditshme eshte qe une mund qe te zgjohem dhe naten dhe te dal kot pa lidhje ka edhe shume pikepyetje qe nuk jua shpjegoj dot tani .. a mund qe te me thote njeri se cfare po me ndodh ...
avatar
kristo

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Endrrat e verteta (Reale)

Mesazh  blini89 prej 16.08.10 15:14

une mendoj se enderrat nuk i perkasin as ksaj bote e as botes amshore,,thjesht jane iluzine,,enderra osht diqka qe enderron njeriu,,po osht e vertet se enderat jane shum te verteta,,dikush ju beson e dikush jo,,saher kur bie njeri ne gjum mendon diqka pastaj qat send e sheh ne onderr ose anasjelltas,,enderrat per mu jane shum te besushme,,mu shum mdalin te sakta! e sa per me parashiku te ardhmen enderrat nuk besoj qe parashikojn te ardhmen po tregojn se qka ka me ndodh tani ne te tashmen!
avatar
blini89

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Endrrat e verteta (Reale)

Mesazh  Fikrro prej 18.09.10 11:25

Nese mund dikush nga ju tu pergjigjet ketyre pyetjeve:


-Cila eshte lidhje ne mes endrres dhe imagjinates?
-A eshte endrra per ne shprese apo zhgenjim?
-Si mund te shijohet nje enderr?
-Sa zgjat nje enderr?
-Nese ne enderr sheh ngjyre dhe qe po e prekim me dore:A mund te zgjohemi nga ajo enderr me duart e lyera me po ate ngjyre?
-Cka d.m.th fjala enderr?
-A mund te degjojm muzik ne enderr?
-Endrra ta therret apo ta largon realitetin?
-Pse nuk mund te bertasim ne enderr?
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Endrrat e verteta (Reale)

Mesazh  Albi4all prej 18.09.10 11:44

endrra zgjat disa sekonda
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

77


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

era

Mesazh  erlisja prej 18.09.10 12:30

pershendtje sipas mendimit tim:
1 imagjinata e imagjinon ndonje gje
kurse enderra e enderron ndonje deshir.
2 enderra per mua osht shpre ne disa raste edhe zhgenjim
shum pak.
3 shum pak disa sekonda (3)
4 sipas mendimit tim jo.
5 fjala enderr don me than te flesh ne gjum dhe te enderrosh mir nese do zoti.
6 po shum her.
7 ne disa raste po ne disa raste jo.
8 une shpesh her zgjohem duke bertitur qe shof enderr.
avatar
erlisja

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Endrrat e verteta (Reale)

Mesazh  Pink prej 19.09.10 18:54

Per mendimim tim personal enderrat jane lajmetare te asaj qe do ndodh vetem se ne nuk dime ti shpjegojme ato.

E di qe mund te duket e pabesueshme por do tregoj dy raste personale qe me kane ndodhur mua.

Nje nate ne enderr pashe shoqen time te universitetit sikur kishte vdekur,dhe po e fusnim ne varr dhe po mbytesha ne te qara.

Me doli gjumi duke qare,dhe gjeja e pare qe bera e mora ne telefon dhe e pyeta si eshte,mire mu pergjigje e habitur i shpjegova arsyen e telefonates time dhe qeshi duke me thene ou ti me keto enderrat e tua, te nesermen ngeli e bllokuar ne ashensor per 25 min bashke me dy vajza te tjera.

Enderra ime doli ne nje fare menyre,pasi ajo ndenji e mbyllur e terrorizuar dhe pothuaj e asfiksuar per 25 minuta ne ashensor.Enderra tjeter.

Nje nate pashe ne enderr po nje tjeter shoqe timen e sapo fejuar qe ajo bashke me te fejuarin me kerkojne qe ti ve emrin femijes se tyre,dhe une e habitur po perpiqesha te gjeja nje emer te bukur.

Kur u zgjova e mora ne tel dhe i shpjegova per enderren dhe me tha perfundimisht ti je e cuditshme sepse vetem mbreme dhe une vete e kam marre vesh qe jam shtatezane.

Ka patur plot raste te tjera qe enderrat e mia me kane lajmeruar per gjera qe do ndodhnin.Prandaj dhe mendoj qe enderrat vertet luajne nje rol te rendesishem ne jeten tone.
avatar
Pink

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Endrrat e verteta (Reale)

Mesazh  tafa prej 04.10.12 21:35

Egzistojne endrra qe paraqesin gjendjen shpirtrore tonen, perjetimet ditore qe kane lene pershtypje te veqanta, por kryesisht endrrat me te randsishme jane ato te cilat na paralajmrojne here ne menyr te drejtperdrejt te ngjarjeve qe do te ndodhin ne te ardhmen e here ne menyre te terthoret qe ne ndoshta ne mungese te dijes nuk munde te i deshifrojme dhe pasi te takojme realitetin na kujtohen endrrat qe na kane paralajmru.

Une nisem nga vetvetja dhe kame vezhgu per kohe te gjate endrrat qe une i mbaje mende dhe me mbeten ne kujtese jane endrra qe me paralajmrojne per te ardhmen ne menyre shume te sakte, por fatkeqsisht nuk kame potencialin e dijes qe ti deshifroj paraprakisht e ndoshta edhe te deshifruara nuk do te munde ti ndryshoj ngjarjet pasi me duket se qdo gje eshte e programuar si nje software i kompjuterit qe nuk ka mundesi me e ndryshu vetem nese je programer......
avatar
tafa

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Endrrat e verteta (Reale)

Mesazh  Berti69 prej 04.10.12 22:15

cObRa shkruajti:Sipas mendimit tim te gjitha endrat...tregojne dicka se cka do te ndodh, m'varet ai i cili i kupton e di se cdo te thojne....mund edhe te parashikojne te ardhmen se paku ky eshte mendimi im.

Keshtu mendoj edhe une, problemi eshte se nuk i kushtojme rendesi ayre dhe me e keqja ne shumten e rasteve nuk dime ti deshifrojme.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Endrrat e verteta (Reale)

Mesazh  Anon prej 06.10.12 0:32

Fikrro shkruajti:Endrrat e verteta (Reale)

Shume here na ndodh qe te shohim endrra por sa jane te verteta?

-A mund te tregojn endrrat te ardhmen?
-A mund nje enderr ta parandaloj nje fatkeqesi?
-A mund ne enderr njeriu te vdes?
-A jane endrrat vendi ku edhe mund te komunikojm me te vdekurit tanė?
-A mund dish permes endrres te te beje magji te zeze (sehir)?
-A jane endrrat perjetim gjate dites?
-A mund te enderroj njeriu me sy hapur?
-CILES BOTE I PERKASIN ENDRRAT, BOTES KU JETOJME APO BOTES AMSHORE?

Per te gjthe ata qe enderrojn dhe qe i duan endrrat.Kam bere keto pyetje sepse ne secilen prej tyre e kam pergjegjen time dhe mund tju them qe kam degjuar qe u kane ndodh njerezve.

Sa jane te verteta dhe a mund nje enderr te luaj rol kyq ne jeten e njeriut?

Pres pergjegje nga ju dhe ndodhit tuaja, jam kurioz dhe kam deshire ta njoh dicka qe mbresa ne trurin tim qe ne kete rast jane endrrat.- Shum here ka ndodh qe endra te me del jo identik por ,personin qe kam pare ka bere dicka per mua " si per keq ashtu edhe per mire"

Mendoj qe nshumicen e rasteve eshte ndėrdija jonė e pastaj reflekton ne endrat tona por , nuk perjashtohet mundesia te jete nje enigme tjeter nga Krijuesi si ndonje lajm per te ardhmen!

Teme e qelluar vecse duhet te gjejm fakte te medha per kete.Jam dhe un kurioz te di cfar fshihet brenda kesaj.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Endrrat e verteta (Reale)

Mesazh  tafa prej 06.10.12 23:01

Masi jemi te endrrat nuk dua ti pergjigjem pytjeve se nuk po i mbaj mend, po desha vetem nje koment te shkurter mos te harrojme se permes endrrave shume shkencetar kan arritur qe te bejne zbulimet te cilat e kane quar shkencen perpara, njeri prej tyre eshte mendeljevi i cili edhe pse kishte punuar shume nuk kishte munde te bente radhitjen e elementeve kimike ku rastesisht kishte pa ne enderr nje radhitje te tille dhe ishte zgjuar dhe kishte pershkruar te gjithen dhe ne funde kur kishte fillu ti studionte ishte mahnitur me menyren e radhitjes ne kolona dhe rreshta. Histori te tilla ka te mjaftushme prandaj endrrat jane te lidhura ngusht edhe me realitein ditor pore njekohsisht edhe me boten e amshuar apo boten misterioze qe ne shume pake e njohim............
avatar
tafa

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Endrrat e verteta (Reale)

Mesazh  sokol gjergji prej 09.10.12 16:41

doja te shtoja se pervec Mendelejevit ka pasur te tjere shkencetare qe kane bere zbulime te rendesishme ne kohen kur kane qene ne gjume.Nje nga keta ka qene edhe Mari Kyri e cila ishte perpjekur rreth dy vjet per te zgjidhur nje problem dhe nje nate e lodhur ra ne gjume.dhe ne gjume iu shfaq pergjigjja e pyetjes , u ngrit dhe shkoi tek tavolina e punes dhe e shkroi pergjigjen,pastaj u kthye te flinte serish.Ne mengjes kur u ngrit nuk i kujtohej fare ajo qe kishte bere gjate nates,por kur gjeti ne tavoline pergjigjen per te cilen ishte munduar per dy vjet me radhe , u kujtua qe e kishte pare kur ishte ne gjume

sokol gjergji

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Endrrat e verteta (Reale)

Mesazh  ROMINA_BALLIU prej 14.11.13 15:25

mua me kan ndodhur dy te parat njehre bera nje henderr e cila per heren e par duke e kujtuar bera qe mos te ndodhte por heren e dyt doli cdo levizie cdo fjal njesj si enderra identike....kurse e dita per fatkeqesin enderrova nje hije te zeze qe doli nga nje der dhe nga ajo sikur u be si mace e zez e cila kaloj para meje dhe disa dit me vone doli enderra ndodhi fatkqejsi
avatar
ROMINA_BALLIU

SI DIHET CA NDODH NE JETE

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Endrrat e verteta (Reale)

Mesazh  Mia reason prej 05.03.14 22:36

Endrrat pasqyrojne ate cka syte tane nuk mund te shohi apo ate cka ne do te deshironim.Eshte njesoj sikur te ekzistonte nje sy tjeter i padukshem i cili arrin te shohe ate cka ne nuk mundemi.
avatar
Mia reason

Never is enough...everything it's strange and has a lot of mistery!I think we know nothing! Things are different and we'll never be able to understand cuz it goes deeper and too far away of what we know.We can only dream but never imagine and understand,cuz what we r and where we come from,is a question that never will get an answer...

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Endrrat e verteta (Reale)

Mesazh  bohan123 prej 06.03.14 15:28

po pe endrra ne mengjes behen realitet
avatar
bohan123

Parahistori,evolucion dhe mistere

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Do t'i pergjigjem une disa prej pyetjeve te tua.

Mesazh  Morgan TheSetting Witch prej 01.06.14 11:13

Fikrro shkruajti:Nese mund dikush nga ju tu pergjigjet ketyre pyetjeve:


-Cila eshte lidhje ne mes endrres dhe imagjinates?
-A eshte endrra per ne shprese apo zhgenjim?
-Si mund te shijohet nje enderr?
-Sa zgjat nje enderr?
-Nese ne enderr sheh ngjyre dhe qe po e prekim me dore:A mund te zgjohemi nga ajo enderr me duart e lyera me po ate ngjyre?
-Cka d.m.th fjala enderr?
-A mund te degjojm muzik ne enderr?
-Endrra ta therret apo ta largon realitetin?
-Pse nuk mund te bertasim ne enderr?
Lidhja mes endrres dhe imagjinates eshte fuqia e ndjenjave dhe trurit tone. Pa "mendjen tone trilluese" ne nuk do te mund te imagjinonim dhe as te enderronim. Po ashtu pa ndjenjat tona qe paraqesin karakterin tone shpirteror ne nuk do ta benim te gjalle imagjinaten dhe endrren.
Endrra mund te jete edhe shprese, edhe zhgenjim.
Nje enderr zgjat disa sekonda ose disa minuta, por kurre disa ore.
Ne ender mund te degjojme muzike, por nuk duhet te harrojme se ajo eshte shprehja e ndjesive tona ne ate moment dhe ne ate vend.
Endrra ta largon realitetin.
Kaq kisha Fikrro. Bye.
avatar
Morgan TheSetting Witch

Universe for me is the god who answers me!

58


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pershendetje!

Mesazh  Juljan Kasapi prej 04.06.14 11:45

Endrrat. Ende sot mbetet nje nga dukurite me te pashpjegueshme. Me pelqen vertete si teme dhe kam lexuar dhe jam kurioz te lexoj e te mesoj interpretime apo shpjegime qe u jepen endrrave. Nje nga autoret qe me ka lene te kuptoj dicka per endrrat eshte Frojdi. Ai thote se endrrat jane nje dritare drejt subkoshiences dhe shkencetaret e studiuesit e ndryshem mendojne se ai ka qene brenda dickaje.
Nje here me ndodhi te rrija ne shtepi me nje kusheririn tim . E dashura e tij amerikane, e kishte zakon te vishte corape siper pizhamave te gjata deri ne gjunje.
Kur e pyeta perse po e bente nje gje  te tille, e cila dukej me shume kulture ballkanase me tha qe gjyshja e kishte mesuar se nese vishte corape te gjate dhe mbulonte kembet gjate nates, nuk shikonte endrra te keqija.
I cuditur nga ky shpjegim, u binda kur lexova tek interpretimi endrrave te Frojdit, qe endrrat me te tmerrshme i shikojme kur na zbulohen kembet nga batanija ose jorgani gjate nates, me tipikja eshte ajo renies nga nje hapesire, pallat, ne rastin tim nga Kati i 5...gjithmone gjumi te del pa rene:)
Ajo u ndodh njerezve qe gjate nates kane veēanerisht ftohte ose veēanerisht vape. Ne te dyja rastet nuk behet gjume i qete dhe i thelle. Por nese njeriu ben nje gjume te thelle, jo se nuk sheh enderra, por thjeshte nuk i mban mend. Shpesh here na kujtohen vetem enderrat e mengjesit, sepse atehere gjumi eshte i lehte.
Me e cuditshmja eshte se mbreme kam pare nje enderr te ciles sot doja ti jepja shpjegim dhe ja ku gjendem ketu duke folur rreth te pashpjegueshmes !
avatar
Juljan Kasapi

Me ndryshuan gjera qe nuk i zgjodha une !

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Endrrat e verteta (Reale)

Mesazh  + prej 06.01.18 2:45

besa84 shkruajti:pyetje interesante por nese di dikush kete pyetjen e fundit te pergjigjet e cila eshte -CILES BOTE I PERKASIN ENDRRAT, BOTES KU JETOJM APO BOTES AMSHORE?
Pyettjen e fundit nuk besoj se ka njeri ta japi pergjigjen 100% te sakte,por une me veten time mendoj 100% se enderrat i perkasin kesaj bote dhe jo universit,lind pyetja pse'sepse nese do i perkisnin nje bote tjeter apo universit njerezimi do kishte me shume te dhena per botet e tjera dhe universit por fatkeqesisht ne te gjitha enderrat flitet pak ą shume dhe lidhet cdo gje me kete bote ku jetojme apo me leximet qe ne bejme neper libra te shejnte,ky eshte mendimmi im dhe askush nuk me mbush mendjen,por di dhe dicka tjeter fantazia te con shume larg dhe nese i gjithe njerezimi me mendjet e tyre do punonte per dicka te pa zgjidhur ne do e kishim zgjidhur,dhe perseri per mendimin tim e vetmja pengese eshte feja e krijuar nga njerezimi,kjo eshte e gjitha.besoj qe dikush te me kuptoj.
avatar
+

Ėshtė me mire te jesh optimist dhe ta kesh gabim sesa te jesh pesimist dhe te kesh te drejte.

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Endrrat e verteta (Reale)

Mesazh  + prej 06.01.18 3:13

sokol gjergji shkruajti:doja te shtoja se pervec Mendelejevit ka pasur te tjere shkencetare qe kane bere zbulime te rendesishme ne kohen kur kane qene ne gjume.Nje nga keta ka qene edhe Mari Kyri e cila  ishte perpjekur rreth dy vjet per te zgjidhur nje problem dhe nje nate e lodhur ra ne gjume.dhe ne gjume iu shfaq pergjigjja e pyetjes , u ngrit dhe shkoi tek tavolina e punes dhe e shkroi pergjigjen,pastaj u kthye te flinte serish.Ne mengjes kur u ngrit nuk i kujtohej fare ajo qe kishte bere gjate nates,por kur gjeti ne tavoline pergjigjen per te cilen ishte munduar per dy vjet me radhe , u kujtua qe e kishte pare kur ishte ne gjume
Pikerisht eshte fantazia dhe besimi ajo qe eshte pa limit truri ka qene pergjat dy viteve i miksuar midis pergjigjes qe ajo fonte,fantazis,dhe besimit,dhe ne fund u realizua pavaresisht se ajo epa ne enderr,eshte e thjeshte per ta kuptuar Alberti e kaloi gjithe jeten e tij me pune fantazi dhe besim per te zgjidhur ekuacionin dhe ne fund e zgjidhi,kjo eshte pak ą shume e thjeshte per tu kuptuar,gjithashtu i bej pyetje vetes pse nuk zgjohet dikush qe ka gjithe jeten e tij duke vjelur molle dhe te behet shkencar ,por jane shkencetaret ato te pakte qe ija kan arritur dhe ija kane arritur fal besimit dhe fantazis.:-)
avatar
+

Ėshtė me mire te jesh optimist dhe ta kesh gabim sesa te jesh pesimist dhe te kesh te drejte.

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Endrrat e verteta (Reale)

Mesazh  + prej 06.01.18 3:22

laureta shkruajti:Une mendoj qe enderrat jane si nje lloj parapergadtje per ndodhit ose diēka tjeter, qe mundet te na ndodh dmth na paralajmeron nese mund te te ndodh diēka e mire ose e keqe mirepo jo shpesh ne raste te rralla.
Po flas personalisht pasi qe me ka ndodh qe enderrat me kane dalur reale ne shume raste dhe shume here kur beja diēka diten me shtirrej ne enderr ajo dite ose ngjarje por mendoj qe nuk kane shum efekt.
Koicidenca ndodh gjithashtu jo shpesh por ne raste te rralla 🎰
avatar
+

Ėshtė me mire te jesh optimist dhe ta kesh gabim sesa te jesh pesimist dhe te kesh te drejte.

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Endrrat e verteta (Reale)

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi