10 teoritė mė ēuditshme tė fundit tė botės

Shko poshtė

10 teoritė mė ēuditshme tė fundit tė botės

Mesazh  Kinich-Ahau prej 22.05.10 18:52

10 teoritė mė ēuditshme tė fundit tė botės

Apokalipsi ėshtė kthyer nė temėn mė tė diskutuar tė dekadės sė fundit


Teoritė e fundit tė botės duket se gėlojnė kohėt e fundit. E filmi 2012 qė ėshtė shfaqur sė fundmi nė kinema i ka ndezur akoma mė shumė fatalistėt shpresėplotė. Por, cilat janė teoritė mė tė ēuditshme tė pėrfundimit tė jetės nė planetin tonė? Teoria e planetit misterioz X ka disa kohė qė ėshtė zbuluar. Supozohet qė planeti X tė jetė rreth 100 herė mė i madh se toka dhe me njė orbitė masive prej 3600 vjetėsh.

Dhe kur tė afrohet nėpėrmjet sistemi tė brendshėm diellor mund tė shkaktojė katastrofė kataklizmike nė planetin tonė. Ai ėshtė aq masiv sa mund t’i kthejė polet e tokės nė anė tė kundėrta, ose dhe tė ndalojė rrotullimin e saj. Efekti serė ėshtė njė prej gjėrave, sė cilės i jemi drejtuar.

Nė disa dekada klima jonė mund marrė fund. Temperaturat mund tė rriten me shpejtėsi duke shkrirė akujt dhe duke e kthyer klimėn e planetit tonė tė krahasueshme me atė tė Venusit. Tė gjithė kemi njohuri pėr ngrohjen globale dhe nė dhjet vjetėt e fundit nuk ka pasur gazetė qė s’ka shkruar diēka pėr tė thuajse ēdo ditė. Nė botėn ku jetojmė ne perceptojmė realen.

Ashtu si filmi “The Matrix” ne jemi vetėm simulim. Teoria Matrix pretendon se fakti qė universi ėshtė i rregulluar nė mėnyrė aq precize pėr tė ndihmuar jetėn ėshtė njė koincidencė astronomike. Marrim pėr shembull forcėn brenda atomeve bėrthamore. Nėse forca brenda tyre bėhet vetėm pak mė e shpejtė atėherė nuk ekzistojmė mė.

Siē dihet, ka shumė meshkuj dhe femra qė nuk mund tė sjellin nė jetė fėmijė. Por numri i kėtyre njerėzve po rritet akoma mė shumė dhe me shpejtėsi tė frikshme. Specialistėt kanė parashikuar se ky ėshtė njė problem serioz pėr tė ardhmen e specieve tona. Njė prej arsyeve tė shterpėsisė ėshtė ndotja. Njė tjetėr ėshtė se evolucioni ka vendosur se kush mund tė ketė fėmijė dhe kush jo.

Dhe rezulton se kjo ėshtė njė zhdukje e avashtė e njerėzve. Kolapsi i vakumit tė kuantit sugjeron se shkencėtarėt do tė shkatėrrojnė planetin. Vitin e kaluar ishte nė tė gjitha lajmet dhe mendohej se vakumi i kuantit mund tė shkatėrronte planetin.

Nė fakt ky ėshtė gabim, sepse ai nuk mund tė shkatėrrojė vetėm planetin, por gjithė universin. E mira ėshtė se vakumi i kuantit mund ta fshijė faqen nga vendi i saj nė njė sekond e shkatėrrimi nuk do jetė i dhimbshėm. konstanteve, “konstantja e strukturės sė pėrsosur” duke se po zmadhohet gjithnjė e mė shumė. Kjo nxiti njė debat masiv nė fizikė, i cili vazhdon sot e kėsaj dite, ndėrkohė qė ka tė dhėna se konstante tė tjera po lėvizin. Kjo do tė thotė se universi mund tė marrė fund.

Tė gjithė yjet tė shuhen nė sekonda dhe gjithēka tė errėsohet. Shumė gjėra tė ēuditshme mund tė ndodhin mė pas. Zhdukja ėshtė njė prej teorive qė vjen nga goja e zyrtarėve tė lartė tė Kombeve tė Bashkuara, agjencive qeveritare dhe shkencėtarėve dhe ėshtė nė disa raporte qė asnjė njeri i thjeshtė s’mund t’i lexojė.

Kjo thonė se nė tre gjenerata bota do ketė njė tė tretėn e popullsisė qė ka tani. Dhe se do vijė duke u pakėsuar. Nuk bėhet fjalė pėr njė virus. As pėr ndonjė kometė. Puna ėshtė se njerėzit nuk do kenė mė fėmijė. Sepse me pėrmirėsimin e kushteve tė jetesės dhe teknologjisė nevoja pėr fėmijė do zhduket. Ēėshtja e drithit mund tė duket shumė idiote, por merret shumė seriozisht nga shkencėtarėt. Njė ditė planeti jonė do mbulohet krejtėsisht nga gruri.

Ushqimi i vetėm do jetė buka. Drithėrat do zėnė vendin e ēdo lloj tė mbjelle tjetėr dhe pyjet do kthehen nė fusha tė mėdha drithi e toka si pasojė do kthehet nė njė shkretėtirė tė madhe pej drithi. Kjo pėr arsye se biologėt besojnė se njė ditė raca njerėzore do krijojė GM, nėnėn e tė gjithė drithėrave, e cila do i japė fund njerėzimit. Teksa teknologjia bėn progres gjithēka bėhet mė e vogėl.

Shumė shpejt ne do hyjmė nė mbretėritė e teknologjisė nano. Nanobotėt do jenė robotė mikroskopikė tė ndėrtuar pėr tė bėrė ēdo lloj detyre, veēanėrisht nė fushėn mjekėsore. Ato do jenė nė gjendje tė rivendosin atomet dhe tė bėjnė ujė nga rėra.

Por e vetmja mėnyrė pėr t’i bėrė ėshtė tė pėrdorėsh nanobotėt nė mėnyrė qė ato tė kopjojnė botėn. Por nėse padashur njė prej tyre flaket tutje, brenda 72 orėsh ēdo atom nė tokė do jetė kthyer nė Nanobot.

Rreziku nga planeti X

Teoria e planetit misterioz X ka disa kohė qė ėshtė zbuluar. Supozohet qė planeti X tė jetė rreth 100 herė mė i madh se toka dhe me njė orbitė masive prej 3600 vjetėsh. Dhe kur tė afrohet nėpėrmjet sistemi tė brendshėm diellor mund tė shkaktojė katastrofė kataklizmike nė planetin tonė. Ai ėshtė aq masiv sa mund t’i kthejė polet e tokės nė anė tė kundėrta, ose dhe tė ndalojė rrotullimin e saj.

Efekti serė

Ky ėshtė njė prej gjėrave, sė cilės i jemi drejtuar. Nė disa dekada klima jonė mund marrė fund. Temperaturat mund tė rriten me shpejtėsi duke shkrirė akujt dhe duke e kthyer klimėn e planetit tonė tė krahasueshme me atė tė Venusit. Tė gjithė kemi njohuri pėr ngrohjen globale dhe nė dhjet vjetėt e fundit nuk ka pasur gazetė qė s’ka shkruar diēka pėr tė thuajse ēdo ditė.

Matrix


Nė botėn ku jetojmė ne perceptojmė realen. Ashtu si filmi “The Matrix” ne jemi vetėm simulim. Teoria Matrix pretendon se fakti qė universi ėshtė i rregulluar nė mėnyrė aq precize pėr tė ndihmuar jetėn ėshtė njė koincidencė astronomike. Marrim pėr shembull forcėn brenda atomeve bėrthamore. Nėse forca brenda tyre bėhet vetėm pak mė e shpejtė atėherė nuk ekzistojmė mė.

Problemi i shterpėsisė


Siē dihet, ka shumė meshkuj dhe femra qė nuk mund tė sjellin nė jetė fėmijė. Por numri i kėtyre njerėzve po rritet akoma mė shumė dhe me shpejtėsi tė frikshme. Specialistėt kanė parashikuar se ky ėshtė njė problem serioz pėr tė ardhmen e specieve tona. Njė prej arsyeve tė shterpėsisė ėshtė ndotja. Njė tjetėr ėshtė se evolucioni ka vendosur se kush mund tė ketė fėmijė dhe kush jo. Dhe rezulton se kjo ėshtė njė zhdukje e avashtė e njerėzve.

Pėrplasja diellore

Xhuxhi i Kuq mund tė shihet me sy tė lirė. Me kalimin e kohės do bėhet mė i dukshėm dhe njė ditė do tė na godasė. Jo nė mėnyrė direkte, por aq sa pėr tė shkatėrruar sistemin tonė diellor. Ose duke e shkatėrruar krejtėsisht nga graviteti ose duke goditur renė Oort. Reja Oort ėshtė njė mbase e madhe pluhuri solar, akulli dhe shkėmbinjsh me pėrmasa planetėsh. Mund tė imagjinohet ēfarė ndodh pas pėrplasjes.

Kolapsi i vakumit tė kuantit

Kolapsi i vakumit tė kuantit sugjeron se shkencėtarėt do tė shkatėrrojnė planetin. Vitin e kaluar ishte nė tė gjitha lajmet dhe mendohej se vakumi i kuantit mund tė shkatėrronte planetin. Nė fakt ky ėshtė gabim, sepse ai nuk mund tė shkatėrrojė vetėm planetin, por gjithė universin. E mira ėshtė se vakumi i kuantit mund ta fshijė faqen nga vendi i saj nė njė sekond e shkatėrrimi nuk do jetė i dhimbshėm.

Rritja e konstanteve

Nė vitin 2001 fizikanėt zbuluan diēka tė ēuditshme. Njė prej konstanteve, “konstantja e strukturės sė pėrsosur” duke se po zmadhohet gjithnjė e mė shumė. Kjo nxiti njė debat masiv nė fizikė, i cili vazhdon sot e kėsaj dite, ndėrkohė qė ka tė dhėna se konstante tė tjera po lėvizin. Kjo do tė thotė se universi mund tė marrė fund. Tė gjithė yjet tė shuhen nė sekonda dhe gjithēka tė errėsohet. Shumė gjėra tė ēuditshme mund tė ndodhin mė pas.

Zhdukja

Zhdukja ėshtė njė prej teorive qė vjen nga goja e zyrtarėve tė lartė tė Kombeve tė Bashkuara, agjencive qeveritare dhe shkencėtarėve dhe ėshtė nė disa raporte qė asnjė njeri i thjeshtė s’mund t’i lexojė. Kjo thonė se nė tre gjenerata bota do ketė njė tė tretėn e popullsisė qė ka tani. Dhe se do vijė duke u pakėsuar. Nuk bėhet fjalė pėr njė virus. As pėr ndonjė kometė. Puna ėshtė se njerėzit nuk do kenė mė fėmijė. Sepse me pėrmirėsimin e kushteve tė jetesės dhe teknologjisė nevoja pėr fėmijė do zhduket.

Ēėshtja e drithit

Ēėshtja e drithit mund tė duket shumė idiote, por merret shumė seriozisht nga shkencėtarėt. Njė ditė planeti jonė do mbulohet krejtėsisht nga gruri. Ushqimi i vetėm do jetė buka. Drithėrat do zėnė vendin e ēdo lloj tė mbjelle tjetėr dhe pyjet do kthehen nė fusha tė mėdha drithi e toka si pasojė do kthehet nė njė shkretėtirė tė madhe pej drithi. Kjo pėr arsye se biologėt besojnė se njė ditė raca njerėzore do krijojė GM, nėnėn e tė gjithė drithėrave, e cila do i japė fund njerėzimit.

Hipoteza e “Grey Goo”

Teksa teknologjia bėn progres gjithēka bėhet mė e vogėl. Shumė shpejt ne do hyjmė nė mbretėritė e teknologjisė nano. Nanobotėt do jenė robotė mikroskopikė tė ndėrtuar pėr tė bėrė ēdo lloj detyre, veēanėrisht nė fushėn mjekėsore. Ato do jenė nė gjendje tė rivendosin atomet dhe tė bėjnė ujė nga rėra. Por e vetmja mėnyrė pėr t’i bėrė ėshtė tė pėrdorėsh nanobotėt nė mėnyrė qė ato tė kopjojnė botėn. Por nėse padashur njė prej tyre flaket tutje, brenda 72 orėsh ēdo atom nė tokė do jetė kthyer nė Nanobot.
avatar
Kinich-Ahau

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ramo

Mesazh  Ramo prej 22.07.10 23:51

Nje parashkrues kishte cituar qe planeti x mundet qe ti kthej dhe polet e tokes ose ta ndaloje rrotullimin e saj", kam lexuar dicka nga shkrimet e arabeve ose me sakte hadithe qe shkruhej , kthejuni Zotit tuaj dhe besojeni ate perpara se dielli te linde nga perendimi e te perendoje ne lindje se atehere nuk do te pranohet pendimi sepse do te jete teper vone,, pra nje gje e tille do te ndodhe nje dite dhe nuk ka rendesi se nga dhe si vjen shkaku kjo lidhet ngushte me kjametin.
avatar
Ramo

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi