Vendet mė tė frikshme nė botė

Shko poshtė

Vendet mė tė frikshme nė botė

Mesazh  0 Negative prej 22.05.10 15:30

Vendet mė tė frikshme nė botė

Por kėshtjella Drakulės nuk ju duke e frikshme sa duhet ka plot vende tė tjera qė mund t’u shkaktojnė tė ngjethura nė mes tė ditės me diell. “Vendet e magjepsura po bėhen gjithnjė e mė popullore. Nė disa vende, fantazmat janė kthyer njė pjesė tė marketingut”, shprehet Jeff Belanger, autor i enciklopedisė sė vendeve mė tė magjepsura nė botė.

Kjo ėshtė dhe arsyeja pse nė Luginėn e Fjetur nė Nju Jork, ēdo tetor vizitorėt mblidhen pėr tė parė njė aktor qė luan roli ne kalorėsit pa kokė. Vitin e kaluar nė kėtė luginė u mblodhėn rreth 47 mijė vetė, ndėrkohė qė kėtė vit pritet qė 70 vizitorė tė mbėrrijnė me rastin e festave tė Hallouinit. Vendet e frikshme vijojnė me katakombet qė gjenden nė Paris tė Francės.

Nė njė vend tė nėndheshėm gjenden trupat e zhvendosur nė shekullin e 18-tė nga varrezat e qytetit. Pėr kėtė arsye, shumė vizitorė janė shprehur nė kohė tė ndryshme se kanė dėgjuar pėshpėrimat e fantazmave dhe i kanė parė ato t’u fanepsen.Kėshtjella “Bran”
Brasov, Rumani


Thuhet se autori i “Kont Drakula”, Bram Stoker e ka bazuar romanin me vampirė nė personazhin e princ Vladit, i cili jetoi nė kėshtjellė nė shekullin e 15-tė. Stoker ėshtė frymėzuar pikėrisht nga rrėfenjat pėr dhunėn e princ Vladit. Kėshtjella shėrben akoma si njė prej vendeve mė tė frikshme nė botė.
____________________________________________________________________________Kulla e Londrės
Londėr, Angli


Thuhet se fantazma e Anne Boleyn, bashkėshortja e ekzekutuar e mbretit Henri VIII, ecėn nė korridore duke mbajtur nė duar kokėn e saj tė prerė dhe duke kėrkuar bashkėshortin e saj jobesnik, i cili e ekzekutoi qė tė mund tė martohej me njė grua tjetėr.
____________________________________________________________________________Katakombet
Paris, Francė


Kėto gurė tė mėdhenj gėlqerorė janė strehė e trupave tė zhvarrosur nė shekullin e 18-tė nga varrezat e tejmbushura. Radhė tė tėra kafkash dhe kocksh gjenden nė mure dhe disa vizitorė pretendojnė se kanė parė fantazma e dėgjuar pėshpėrimat e tė vdekurve tė zhvendosur.
____________________________________________________________________________Zona 51
Nevada, SHBA


E vendosur nė jug tė Nevadės, Zona 51 ėshtė njė zonė “top-secret” e qeverisė qė shėrben si vend pėr testime tė ndryshme ajrore. Por njerėzit qė banojnė rreth e rrotull shprehen tė kenė parė vazhdimisht ndėr vite UFO. Kjo dhe ka tėrhequr shumė vizitorė nga e gjithė bota, tė cilėt shpresojnė tė shohin ndonjė alien.
____________________________________________________________________________
Uorēester, Nju Jork, SHBA


Ēdo tetor vizitorėt mblidhen kėtu pėr tė parė njė aktor qė interpreton rolin e kalorėsit pa kokė, sipas personazhit tė romanit “Legjenda e luginės sė fjetur”. Aty mblidhen shumė vizitorė, zakonisht ata qė janė tė pasionuar pas historive horror.
____________________________________________________________________________“Loch Ness”
Invernes, Skoci


Shumė njerėz drejtohen nė “Loch Ness”, njė liqen me ujė tė pastėr nė malet skoceze nė kėrkim tė njė krijese tė pakapshme dhe me gungė nė kurriz. Ajo konsiderohet si njė prej krijesave mė misterioze dhe legjenda e saj daton qė nė shekullin e VI-tė.
____________________________________________________________________________Ferma “Monte Cristo”
Uellsi i ri jugor, Australi


Kjo shtėpi e ndėrtuar nė fund tė vitit 1800 thuhet se banohet nga fantazmat e dhjetė njerėzve qė kanė vdekur aty. Ato pėrfshijnė njė vajzė tė mitur tė pronarit, njė shėrbėtore shtatzėnė, tė cilėn e shtynė nga ballkoni dhe tė njė kopshtari qė u vra nga njė vizitor qė po vinte nė jetė filmin “Psycho”.
avatar
0 Negative

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vendet mė tė frikshme nė botė

Mesazh  Siroco prej 12.07.15 13:12

Vendet mė tė frikshme nė botė

1.Chernobyl Amusement Park: Pripyat, UkrahinėParku Amusement nė Ēernobili ėshtė njė qytet fantazėm, park tė cilin braktisja e qytetarėve e bėn vend jo vetėm tė mėrzitshėm por edhe tė rrezikshėm. Nė 1986 aty ndodhi katastrofa bėrthamore nė uzinėn e Ēernobilit qė shkaktoi evakuimin e qytetit tė tėrė, duke e bėrė kėtė park dėfrimi tė padobishėm.


Sedlec Ossuary: ĒekiĖshtė njė kishėz e vogėl katolike romake nė Sedlek tė Ēekisė. Kjo kishėz pėrmban mbetje skeletore nga rreth 40 mijė trupash njerėzorė tė shpėrndara nė tė gjithė hapėsirėn e brendshme dhe tė rregulluar artistikisht si llambadarė. Janė eshtrat e njerėzve tė devotshėm katolike nga mbarė Evropa.

Aokigahara Forest: JaponiMund tė duket njė pyll i bukur dhe i qetė. Pylli Aokigahara, rrėzė malit Fuji nė Japoni, ėshtė njė pyll shumė i dendur i quajtur ndryshe si "pylli i vetėvrasjes". Nė kėtė pyll janė bėrė 54 vetėvrasje dhe vetėm disa prej tyre janė zbuluar.

Akodessewa Fetish Market: TogoĖshtė tregu mė i madh fetish ose tregu i objekteve tė adhurimit nė botė. Aty ka talisman si koka krokodili, duar shimpanzesh, kobra dhe shumė eshtra. Besohet se duke u pėrdorur si pėrbėrės tė gatuar mund tė shėrojnė sėmundje tė ndryshme.


La Isla de las Muńecas: MeksikėI njohur si ishulli i kukullave, mbart historinė i njė burri tė quajtur Don Julian Santana, i cili jetoi si njė vetmitar pėr 50 vite nė ishull deri nė vdekjen e tij nė vitin 2001.

Gjatė kohės sė tij atje ai ka grumbulluar njė koleksion mbresėlėnės, kukulla kokėprera tė varura nė degėt e pemėve pėrreth ishullit. Janė varur ēdo ditė si simbol i sakrificės sė njeriut qė pėr njė gjysmė shekulli ka jetuar aty.

Battleship Island: JaponiNdėrtesa tė rrėnuara dhe sende tė braktisura nga ish-minatorė tė qymyrit, e bėjnė kėtė vend tė duket si ishulli mė i shkretė nė Tokė. Edhe pse ishulli Hashima u mbyll tėrėsisht nė vitin 2009, tani ėshtė hapur sėrish pėr vizitorėt.


Gonjiam Psychiatric Hospital: KoreHistoria e kėtij spitali psikiatrik braktisur i ngjan tekstit tė njė filmi horror.

Sipas legjendės lokale, pacientėt filluan tė vdesin nė mėnyrė misterioze nė kėtė spital 10 vjet mė parė, duke detyruar pėrfundimisht mbylljen e tij.
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi