Ligji i Tėrheqjes

Shko poshtė

Ligji i Tėrheqjes

Mesazh  Neo prej 17.05.10 22:32Ligji i Tėrheqjes: Supozo atė qė dėshiron

Njėri nga hapat mė tė rėndėsishem duke pėrdorur Ligjin e Tėrheqjes (qė thotė se mendimet dhe ndjenjat tona tėrheqin pėrjetimet tona) ėshtė tė ndėrrojmė pritjet tona. Pse? Sepse universi furnizon saktėsisht atė qė presim tė shohim. Pritjet tona janė bazamenti i besimeve tona ekzistuese.

Nė qoftė se besojmė qė kemi mungesė financiare, presim qė shpenzimet tona tė jenė mė tė mėdha se tė ardhurat tona – dhe universi furnizon. Nėse besojmė qė jemi tė sėmurė, tepėr tė shėndoshė ose tė dobėt, presim qė ndiejmė dhembje dhe lodhje – dhe universi furnizon. Nėse besojmė qė jemi tė padenjė pėr dashuri, presim qė njerėzit nuk na duan – dhe ē’mendon qė uiversi furnizon?

Kujtoji pėrjetimet qė ke pasur nė tė kaluarėn dhe pyete veten nėse e more atė qė po prisje. A ke ndonjėherė shqiptuar deklarata si ato?

Nuk mund tė vazhdoj mė!

Jeta ėshtė luftė, dhe kjo mė vret.

Gjithēka shkon gjithmonė mbrapsht pėr mua.

Po tė mos kisha fat tė keq, nuk do tė kisha fat fare.

Kjo ėshtė tepėr e mirė pėr tė qenė e vėrtetė, diēka do tė shkojė keq.

Fjalė si kėto janė nė tė vėrtetė parashikime vetėplotėsuese. Nė fakt ti ia bėn universit porosinė tėnde nė ēastin kur fillon t'i ndiesh ndjenjat prapa fjalėve (po, bile para se t'i THUASH fjalėt!). Universi nuk ēan kokėn pėr fjalėt qė pėrdor, por u kushton vėmendje vibracioneve tė tua - sinjalit energjetik qė ti po dėrgon. Ky sinjal formohet nga besimet dhe pritjet e tua.

Pra si mund t’i ndėrrojmė pritjet tona? A ėshtė e mundur?

Absolutisht po!

Njėra nga gjėrat mė tė fuqishme qė mund tė bėsh ėshtė tė presėsh qėllimisht mė tė mirėn. Gjatė ditės kalo disa ēaste nė pushim dhe prit diēka tė mrekullueshme. Thuaji vetes: “Sot do tė jetė njė ditė e shkėlqyeshme!” Mundohu tė gjesh njė pritje pozitive nė ēdo pėrjetim.

Nėse shefi yt kėrkon tė bisedojė me ty privatisht, nė vend qė tė presėsh qė do tė tė qortojė ose largojė nga puna, prit qė do tė tė lavdėrojė dhe tė ta rrisė rrogėn! Nė vend qė tė presėsh fatura, prit njė ēek!

Sa mė shumė mund ta mbash nė zemrėn tėnde kėtė ndjenjė pritjeje tė gėzuar, aq mė shumė do tė shohėsh rezultate qė pasqyrojnė drejtpėrdrejt pritjet e tua.

A tingėllon kjo e pabesueshme? E panatyrshme? Provo kėtė eksperiment tė vogėl:

Para se tė dalėsh nga shtėpia njė mėngjes, thuaji vetes: “Dikur sot do tė shoh imazhin e njė grerėze (ose ēfarėdo imazhi qė zgjedhėsh – duhet tė jetė diēka qė nuk sheh zakonisht gjatė aktiviteteve tė tua tė pėrditshme).

Unė vendos ta tėrheq kėtė imazh nė vėmendjen time, dhe do tė mė hidhet pėrsipėr, kėshtu qė nuk do ta humb. E DI qė do ta shoh kėtė grerėz, dhe kjo do tė mė vėrtetojė qė pritjet e mia NĖ TĖ VĖRTETĖ ndikojnė pėrjetimet e mia.”

Duke thėnė kėto fjalė, mbushi me fuqi dhe bindje! Beso me gjithė zemrėn tėnde qė nė tė vėrtetė do ta tėrheqėsh kėtė imazh. Pastaj largoje dhe vazhdo me ditėn tėnde si gjithmonė.

Nėse nuk e sheh imazhin qė e ke zgjedhur, ti di qė nuk ke mbushur pritjen tėnde me mjaft fuqi dhe besim!

Kur e provova kėtė eksperiment pėr herė tė parė, nuk funksionoi. Duke e rikujtuar, kam parasysh se nuk BESOVA se do tė shihja njė grerėz. Shpresova se do ta shihja, por kisha dyshime. Megjithate vendosa ta riprovoja tė nesėrmen.

Atėherė vėrtet ia dhashė pritjes sime energji me bindje dhe besim tė patundshėm. Isha e VENDOSUR tė shihja njė grerėz dikur gjatė ditės sime dhe nuk do tė pranoja asnjė rezultat tjetėr. Obobo, sa mora atė qė kėrkova!

Atė ditė pashė grerėz kudo qė shkoja. Logo grerėze nė kamione qė kalonin, bleta qė u pėrmendėn nė radio, njė arkėtar nė dyqan qė mbante njė karficė me grerėz kur bėra pazar, dhe kur u ktheva nė shtėpi, burri im po shihte njė dokumentar pėr bleta nė televizion!

Sapo tė fillosh tė shohėsh qė mund t’i ndikosh pėrjetimet e tua edhe nė gjėra tė vogla, imagjino se sa i fuqizuar do tė ndihesh kur tė vendosėsh tė presėsh diēka mė tė mirė nė aspektet mė tė mėdha tė jetės. Pėrpiqu, do tė mbetesh me befasi tė kėndshme!

Wendy Betterini
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ligji i Tėrheqjes

Mesazh  Luli prej 09.04.14 23:48

NJĖ MENDJE E HAPUR !

Sapo ta keni angazhuar veten nė arritjen e ėndrrės tuaj, ju duhet tė filloni tė vini re diēka mjaft tė ēuditshme qė fillon tė ndodhė nė jetėn tuaj: universi nė tė vėrtetė fillon t’ju ndihmojė ju ta arrini atė!

Ju thjesht duhet tė jeni Mendje-Hapur- kjo ėshtė, ju duhet tė jeni tė gatshėm dhe tė dėshironi tė merrni ēfarė universi ka rezervuar pėr ju.

Disa njerėz e quajnė kėtė parim Ligji I Tėrheqjes, por sido qė ju e thėrrisni atė, ėshtė pothuajse e vėrtetė qė ju do tė vini nė lėvizje forca tė papara tė cilat padyshim do t’ju ndihmojnė nė manifestimin e ėndrrave tuaja.

Njerėzit, ngjarjet dhe rrethanat do tė tėrhiqen tek ju dhe do t’ju ndihmojnė nė arritjen e ėndrrave tuaja. Ju mund vetėm ta pranoni kėtė tė vėrtetė tė plotė kur ju e pėrjetoni atė vetė; dhe sapo ta angazhoni veten nė ėndrrėn tuaj, ju do tė filloni ta pėrjetoni atė.

Gjėrat do tė fillojnė tė ndodhin: ato do tė duken si rastėsi fillimisht, por ju po jetoni tashmė nė njė realitet tė ndryshuar.

Kur ju i mbani ėndrrat brenda jush, ju gjithashtu do tė jeni tė aftė tė prekni zemrat dhe mendjet e njerėzve rreth jush nė tė njėjtėn mėnyrė; dhe kjo ėshtė njė eksperiencė mė tė vėrtetė e mrekullueshme dhe frymėzuese kur ju zbuloni pėr veten qė universi me tė vėrtetė ju ndihmon tė arrini synimet tuaja.

avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi