Jeta jonė nė Tokė

Shko poshtė

Jeta jonė nė Tokė

Mesazh  Neo prej 17.05.10 22:30

Jeta jonė nė Tokė

Le tė pretendojmė qė ti je njė trup ujor, i lidhur me gjithė ujin nė botė... atė qė di njė pikė, e dinė edhe tė tjerat, se kėshtu e ka uji.

Le tė themi qė je njė liqen, i qetė, i thellė, i heshtur dhe i bukur. Shiu bie mbi ty, ti lėshon avull nė vapė, rrjedh nė lumenjtė dhe lumenj rrjedhin drejt teje. Ti pėrzien esencėn tėnde prapė e prapė me tė gjitha ujėrat e botės, duke dhėnė nga pėrvojat e tua dhe duke marrė nga pėrvojat e tyre. Ti je pjesė e NJĖSHIT nė mjedisin tėnd. Dhe pavarėsisht nga ē’ndodh, mund tė kthehesh gjithmonė te vetja jote.

Je nė gjendje t'ua shuash etjen atyre tė cilėve u pihet, dhe tė freskosh ata qė janė tė lodhur, vetėm pėr arsye se kjo je ti dhe ti je pjesė e NJĖSHIT, je nė gjendje ta bėsh…

Kur vjen koha pėr tė pasur njė pėrjetim tjetėr, ti vendos qė niveli i Tokės mund tė jetė argėtues dhe sfidues. Kėshtu pėrgatitet gjithēka, je i eksituar pėr ēdo gjė. Dėgjon kėshillėn qė tė jepet; u kushton vėmendje atyre qė kanė qenė nė Tokė mė parė. Bile mund tė mendosh qė ti mund t’ia dalėsh mė mirė. Ata e dinė kėtė dhe vetėm buzėqeshin dhe ikin. Ata kanė mėsuar mėsimin e tyre duke qenė kėtu, tani e ke radhėn ti.

Ndoshta jeni mjeshtėr me pėrvojė pėr kėtė dhe vendosni qė erdhi koha pėr tė pranuar njė sfidė shumė mė tė madhe. Ēfarėdo tė vendosėsh, dhe kudo tė jesh nė udhėn tėnde, tė thonė me urtėsi se e gjitha qė duhet tė bėsh ėshtė tė kujtosh qė ne shpirtrat do tė tė shikojmė dhe do tė presim qė tė na dėgjosh. Do tė mbajmė kontakt pėr ēdo kohė, nuk do tė jesh asnjėherė i vetėm. E gjitha qė tė duhet ėshtė tė kujtosh qė pjesa jote mė e madhe ėshtė ende kėtu, ėshtė ende nė komunikim tė vazdueshėm me Gjithėsinė, dhe kėshtu edhe me ne. A dėgjove? MIRĖ

Ti nuk mund tė sjellėsh kėtu gjithė veten tėnde, prandaj ti sjell nė kėtė nivel njė pikė prej vetes sate – njė esencė prej tėrėsisė. Kjo ėshtė litari yt i shpėtimit nė shtėpi.

PASTAJ

Ti je kėtu. Duket se asgjė nuk ecėn mbarė. Duket se Zoti nuk tė dėgjon. I ke bėrtitur, i ke lypur, i ke qarė dhe bile i je lutur… dhe HIĒ.

ATĖHERĖ

A ka njė Zot? A ka jetė pas vdekjes? Ku do tė shkojmė kur vdesim? Pse ka aq shumė njerėz me jeta tė hidhėruara? Pse ėshtė jeta ime aq e ngatėrruar?

Mė nė fund mbaron tė pyetėsh dhe fillon tė shikosh. ………

Dhe “Bingo!” – ke nxjerrė hidraulikun tėnd tė vogėl nga fshehja, dhe tani ai mund tė fillojė tė nxjerrė atė gyp qė tė ka lidhur gjithė kėtė kohė me veten tėnde tė lartė. Ky ėshtė plani… pra ē’mund tė shkojė gabim?

Kur fillon ta kėrkosh veten, po kėrkon tė lidhesh pėrsėri.

Prandaj ke harruar qė tashmė je!

Nėse ke harruar, atėherė kjo pikė e vogėl esence, vetėdija jote aktuale, ka harruar.

Imagjino atė qė po ndodh nė atė pjesė tė vetes sate qė ka jetuar me ty nė kėtė jetė pėr tė gjitha ato vite. Ka qenė gjithmonė atje pėr ty, duke tė ēuar nė tė gjitha vendet ku ke qenė, duke tė diktuar se si tė veprosh, flasėsh, shohėsh etj.

Tani ti, kjo pikė esence, dėshiron tė gjejė VETEN TĖNDE TĖ LARTĖ.

Kjo do tė thotė… kemi konflikt. Konflikt sepse po kėrkojmė atė qė tashmė ėshtė aty, konflikt sepse dimė qė ka diēka tjetėr, por nuk dimė ē’ėshtė, dhe konflikt sepse i themi pjesės sonė tė vogėl brenda nesh se ajo nuk mjafton.

Konflikti prodhon frikė tė madhe. Frika vjen nga ajo qė nuk dimė as nuk kuptojmė.

Frika gjithmonė do tė na pengojė. Frika do tė reagojė gjithmonė me njė mori shprehjesh: dhunė, dyshim, tallje, dhe e fundit, inat.

Nėse teprojmė dhe nuk jemi nė gjendje ta pėrballojmė frikėn, esenca jonė e vogėl, vetėdija jonė aktuale, do tė tėrhiqet.

Do tė krijojmė brenda vetes atė qė momentalisht quajmė skizofreni, njė ēarje tė vetvetes, ēarja e shpirtit nė cifla.

Pėrgjigjja ėshtė aq e thjeshtė sa marramendėse. DASHURI. Duaje veten. Duaje gjithė veten tėnde. Duaji pjesėt qė i konsideron tė shėmtuara, tė liga dhe tė tmerrshme. Duaji ndjenjat qė nuk dėshiron qė t’i shohin tė tjerėt. Duaji zakonet qė i mban nėn batanije. Duaji varėsitė dhe sjelljet me fiksim. Nė fakt duaje gjithēka qė je, dhe kėshtu bėn qė vetja jote tė ndihet e sigurtė dhe e qetėsuar.

Kur duam thjesht atė qė jemi, atėherė lidhja mund tė rritet dhe do t’i lejohet tė rritet. Me rritjen vjen kuptimi. Me kuptimin vjen lėshimi pe dhe besimi i vetvetes. Me besimin e vetvetes vjen dashuria e shenjtė qė ndan dhe pėrjeton gjithēka qė ėshtė. Kėshtu i mėson asaj pjesės sate tė vogėl se sa e rėndėsishme qenka nė tė vėrtetė. Ti i mėson qė nuk ėshtė e ndarė, por njė pjesė e tėrėsisė.

Shėnimi i fundit: Duke qenė kėtu nė nivelin tokėsor, ėshtė absolutisht e pamundur tė sjellėsh gjithė veten tėnde nė trupin tėnd fizik. Por duke qenė i lidhur me gjithēka qė je, pavarėsisht nga forca e asaj lidhjeje, ti po pėrjeton burimin e shenjtė. Pavarėsisht nga sa e dobėt ėshtė njė dritė, prapė ėshtė dritė.

Rose Powell
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi