Labirinti Fayun

Shko poshtė

Labirinti Fayun

Mesazh  0 Negative prej 17.05.10 2:22

LABIRINTI FAYUN

Ne Fayun, mbi Nil, ngrihen rrenojat e labirintit antik te ndertuar prej Amenemhat III ne 1830 p.e.s

Herodoti dhe Estraboni , dy ekploratoret e antikitetit , e kane pare ne nje gjendje me te mire se sa ne mbetjet e ketyre ndertimeve, per te cilat kane folur ne kronikat e tyre.

Labirinti kishte 3 mije kalime qe, bashkoheshin brenda 12 tempujve te medhenj. Kompleksi ishte i ndertuar ne granit.

I perbere prek 4 piramidash , nje shkalle me 90 shkalle te drejtonte ne sallen e zotave.Mendohet se ne qender te labirintit ngrihej zoti Serapis ne nje statuje prej 3 m lartesi, e prere vetem ne nje cope.
Labirinti ishte nje tip panteoni i Olimpit egjyptian.Ne vendine zotave suprem ishte i zene nga Minotauro, idhulli i kokes se demit. Rruga qe te ēonte deri ne kete idhull kryqezonre salla te panumerta,qe habiste vizitoret dhe rriste friken e tyre.

Nje tjeter labirint i rendesishme , qe sot eshte me shume se rrenoja , takohet ne Krete.Mendohet te jete ndertuar 3500 vjet me pare ne nder te Minotaurit, fytyra e te cilit gjendet ne shume mure dhe ka sherbyer si vend pelegrinazhi.

Nje angelz zbuloi instalimet e gjera , kur kerkonte pallatin e Minos, mbretit legjendar, por madhesia e ketij labirinti nuk mund te kishte te krahasuar me ate te Fayunit.

Sipas mitologjise greke, Minotauri u vra nga Tezeu te cilit vajza Minosit, mbretit te Kretes, Ariana i kishte dhene nje lemsh prej fill leshi qe te gjente rrugen neper labirinth qe te kthehej mbapsht. Qe nga ajo kohe ka hyre ne fjalorin e njerezve shprehja "Filli i Arianes"...
__________________
avatar
0 Negative

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi