Kryqi

Shko poshtė

Kryqi

Mesazh  Neo prej 17.05.10 1:40

KryqiKryqi ėshtė simbol mė i vjetėr qė ekziston. Ai ėshtė i pranishėm qė prej fillimit tė antikitetit nė njė shumėllojshmėri tė kulturave si dhe nė forma tė ndryshme.

Kryqi perfaqson 4 forcat e krijimit, 4 pikat kardinale tokėsore dhe kozmike, pemen e jetės, ashtu siē tregojnė edhe format e tjera qe perdoreshin nga popujt e tjerė antike: rrota djellore, svastika (kryqi i thyer nazist i gjermaneve ne luftėn e 2 botėrore), kryqi i san andreas, lulja e Lotus.

Ne qytetin e Ninive ėshtė gjetur nje pllake mbi te cilėn janė shėnuar numrat 1231 dhe ėshtė shėnuar edhe nje kryq qe pėrfaqėson galaksine primitive.

Pėr kulturėn Maya (amerika latine e sotme) kryqi perfaqsonte simbolin e krijuesit Ah-Can-Tzicnal i ashtuquajtur “Zoti i katėr aneve te globit”.

Duke iu referuar gjithmon Maya ne nje frazė te thėnė nga Ah-Can-Tzicnal lexohet: "Hele, Hele Lamach Sabac Ta-ni", gjithashtu gjejmė edhe tek Jesusi ne fjalėt e fundit armaike te shprehura : "Eli Lama Sabac Thani" .

Tė dyja frazat kanė te njėjtin kuptim: “Tani ndihem i dobėt, errėsira mbulon fytyren time”.
Papiri i Amenhotep (cap CXXX) na sjell klithmen e Osiride: “Zemra ime! Nėna ime! Zemra ime! Nėna ime!”

Dymije vjet me pare kryqi u kthye ne simbol te krishterimit, por ama kishte qenė me pėrpara simbol i krijuesit Asiro-Babilonez MARDUK, i perfiguruar si njė dragua fluturues me kokė gjarperi, i njohur ne Babiloni dhe Asiri me emrin BEL.

BEL ishte edhe zoti britanik i adhuruar edhe ne BAL-HOR (pėrsėri njė lidhje tjetėr me BAAL), siti i te cilit njihet ndryshe edhe si BELEM, vend i mbreterise se zotit te drites. Ne palestine quhej me emrin BETLEME (Diell i Shndritshem) ku lindi Jezu Krishti.

Enuma Elish ėshtė saga e Sumereve, dhe ne tė lexohet: “Ne dhomen e fateve, ne vendin e fatit te predestinuar, njė zot u krijua, me i afti dhe me i menēuri i zotave; ne zemren e thellesive u krijua Marduk. Zoti qe shkatrroi TIAMAT , virgjereshen e jetės, ne njė lufte epike qiellore, krijoi tokėn”.

Pėr MARDUK shkruhet qe shkaktonte rėnien e shiut e zjarrit dhe eliminante armiqtė me njė rrufe verbuese. (shum i ngjashem me armet berthamore qe posedohen sot)

Grafikisht perfigurohej me njė glob te rrumbullaket me krahe, simbol i kudo gjendeshem vazhdimisht midis popujve, dhe me njė kryq qe ne gjuhėt semite u kthye ne shkonjen "Tau" ose ndryshe “Shenja e trupit qiellor ne kalim e sipėr ” . Ėshtė pėr tu theksuar njė element qe ne sanskrishten antike, qe perbehej nga shkronjat Devanagarike pra kėto shkronja ishin te marra nga gjuha e zotave, qe do tė thotė qe kėto zota kishin aftėsinė e shkrimit.

Tė njėjtat lastra te ligjeve te dhėna Moisiut ne malin e Sinait nga ELOHIM (qe ne gjuhėn ebree do tė thotė “Zotat” ne gjinine shumes dhe jo ne gjinine e pervetceme) janė shkruajtur nga “gishterinjte e zotiti”.

Nė lidhje me kryqin, studjuesi Homet ka deklaruar se ka pare ne ishullin File ne jug te diges Assuan, njė perfigurim te zotiti Osiride te kryqezuar , i rrethuar nga Iside e Neptis qe qanin. Skena ėshtė plotėsisht identike me atė te grave qe qanin poshtė kryqit te Jesu Krishtiti.

“Tau” ne Egjipt ishte njė tavoline ne formė “T” (shum ekzemplare jan gjetur ne galerite e tempujve) mbi te cilat lidheshin te inicjuarit te lėnė pėr tre ditė dhe tre nete ne njė gjume te thelle i quajtur “Sileam".

Ky gjum u mundesonte mendjeve tė tyre te flisnin me zotat dhe te vizitonin botėn e ADE. Ishte njė tradite qe ka ngjashmėri edhe me Islamismin ku i inicuari lihej ne kripten e njė tempulli ose ne njė guve te nendheshme.

Ndėrsa ne Egjipt trupi lihej ne sarkofagun e dhomes se mbretit ne Piramiden e Madhe, ku fillonte inicjimi nga Osiride dhe nga Thot (zoti i dijės). Ne ritet antike egjiptiane kan origjinen e tyre ritet e Masoneve dhe te Templareve, qe shkojnė mbrapa ne kohe deri ne historinė e Hiram Abif dhe te segreteve te teknikave te ndėrtimit.

Ne tempullin e File ne njė bazoreliev ėshtė perfaqsuar njė skene inicjimi, ku dallohen dy zota te shenjtė njeri me kokė skifteri e tetri me kokė Ibisi (thot), qe qendrojne ne kėmbė pranė njė candidati mbi te cilin hedhin ujė ne rrjedha dyfishe te cilat nderthuren ne formė kryqi dhe janė te perbera e te mbushura nga shumė kryqe te tjera.

Kryqe te tė gjitha formave janė gjetur ne varrin dhe mbi fronin e Bait-Oxly. Tau ose “Tat”-i egjiptian ishte shenja e shėnuar nga Ezechiele mbi ballin e atyre qe i perkisnin fisit te Xhudes dhe qe i peruleshin Zotit.

Metode kjo e perdorur edhe nga Mojsiu pėr te evituar qe zoti te godiste mbi popullin e tij nė vend qe te godiste atė te egjiptit gjatė hakmarrjes se 7 plageve.

Dhe ne fakt shenja shėnuar me gjak ne dyert e shtepive te hebrenjeve ishte njė Tau; E njėjta shenjė me anė te te cilit Horus ringjallte te vdekurit. Prifterinjte e shenjtė egjiptian gjatė aktiviteteve mbanin ne kokė njė kapele quadrate, ashtu si edhe kapelet e prifterinjeve armene dhe katolike.

Kryqi filozofik i shkruar brenda kuadratit precis simbolozon ekzistencėn humane dhe njerzore pasi rrethi i jetės permbleth 4 pikat e kryqit qe simbolozojne: lindjen, jetėn , vdekjen, pavdekesine ne ringjallje. E ngjashme me kryqin astronomik egjiptian qe vendosej ne kraharorin e mumjes.

Krahet e kryqit te Shen Andreas dhe te kryqit te Hermesit ishin te njohur edhe tek indianet Indu, adeptet e Brama dhe budistet, qe perthyen 4 ekstremitetet duke krijuar Svastiken qe shenohej mbi bastunet.

Kryqi i perthyer gjendet i gdhendur ne gurė edhe ne Transilvani, ne guret e Trojes dhe i perkasin periudhes 1500 pėrpara krishtit, ne Indi i perkasin 500 pėrpara krishtit, ne Kine 600 para krishtit, Japoni Budizmi 700 pas krishtit.

Svastica perfaqson burimin e jetės, 4 pikat kardinale, 4 fuqite. Ajri, uji, toka & zjarri, 4 ererat, 4 cepat e globit.

Kipling e perdorte si zbukurim ne librat e tij qe flisnin pėr historite indiane, por e hoqi me ardhjen e nazizmit.

Gjurme te kryqit gjenden edhe mbi statujat e ishullit te Pashkeve, mbi shkembinjte e Skandinavise parakristiane, ne versionin arab te Giosues, ne njė nga te erretit Targum hebre dhe ne Targum e Jonates ku lexohet: “Ata e kryqezuan mretin e AI mbi njė pemė”.

Ne njė tempull meksikan te diellit , Tepe, ne njė gjereoglif perfaqsohet mbi njė kryq kolossal njė hyni e mbuluar me gjak.

Ne Palenque egziston njė “Tempull i Kryqit” emėr i marrė pikėrisht nga simboli i kryqit qe ndodhet ne nje nga anet e nderteses. Kryqi ėshtė simbol dominues ne Palenque dhe shpesh perfigurimet janė gati te ngjashme me “Pemen e Jetes” ne Indi, dhe tė gjitha kėto shenja te gdhendura i perkasin njė periudhe shumė kohe pėrpara Krishtit.

Ne La Venta, njeriu i perfiguruar tek gjarperi posedon njė kryq te Shen Andreas, dy ndodhen ne Uxmal, dhe nje ne piramiden e Magjistarit.

Ne nekropolin Naqash I Rustam, 4 kilometra larg Persepoli, pėrmbledh varret e 4 perandoreve persian (ne mes te cilene: Dario I° e Serse I°). Janė germuar ne shkembinj ne anėn e njė mali dhe nxjerrin ne pah formėn e njė kryqi. Siper hyrjes basorelievet te sjellin ne mend Ahura Madza (Zotin e Drites).
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kryqi

Mesazh  Black Angel prej 22.05.10 1:46

Anku - Celsi i Vdekjes dhe i JetesAnku ėshtė njė kryq. Simboli i kryqit ėshtė jashtėzakonisht i ndėrlikuar dhe ka kuptime tė shumėllojshme.

E gjejmė nė tė gjitha fetė dhe kulturat si pėrfaqėsim tė Njeriut, nė pikėn e takimit tė tokės dhe parajsės.

Anku ėshtė kryqi i egjyptianėve tė lashtė. Ėshtė ēelėsi i vdekjes dhe jetės.

Duke filluar qė nga pjesa e sipėrme, Kryqi egjyptian ėshtė i pėrbėrė nga nje lak, njė rreth i pafund qė simbolizon botėn hyjnore, shpirtin e Ra-sė, diellin e Egjiptit.

Ky rreth pėrdoret si dorezė pėr zotat qė e mbajnė atė. Kjo dorezė pushon nė tokė, si dielli nė horizont, kur lind ose perėndon.

Viza horizontale simbolizon materien, dhe ėshtė asgjė tjetėr sesa iluzioni i vijės horizontale tė krijuar nga ngulitja e syve tė njeriut, fati i tė cilit si qėnie njerėzore nuk ėshtė i kufizuar nė botėn tokėsore.

Egjiptjanėt e lashtė e dinin se qėndrimi i tyre nė tokė ishte vetėm I pėrkohshėm dhe ishte vetėm njė pjesė e vogėl e njė evolucioni zinxhir tė gjatė me miliona lidhje.

Laku ėshtė shoqėruar me boshtin vertikal, duke pėrfaqėsuar zbritjen e shpirtit tonė nė materie si dhe rrugėn zbritėse, mbrapa pėr tek origjina. Ėshtė rruga e kundėrt qė njeriu duhet tė ndjekė, duke filluar qė nga pika mė e ulėt.

Dhe ēdo herė ai lind njė jetė tė re, pėr tė filluar ose pėr tė mbajtur ngjitjen e nivelit tė tij. Nė kėtė mėnyrė, njeriu ka zgjuar vetėdijen e tij si qėnie njerėzore.

Me fjalė tė tjera njeriu zhvillon gjykimin e tij, me inteligjencė dhe vullnet pėr tė ndjekur rrugėn e tij, duke u ndjerė i bashkuar me unin e tij superior, pjesėn e tij mė Shpirtėrore dhe Hyjnore.

Ky ēelės hap gjithashtu derėn qė drejton pėr nė botėn e tė vdekurve dhe perceptimit tė pėrjetėsisė brendėsore. Nė ritualet mortore, Anku, i mbajtur nga laku, pėrfaqėson ēelėsin e dyerve tė varrit dhe i vendosur mes syve, detyrohet tė mbaj sekrete.

Gjithashtu Anku ėshtė parė si lidhje magjike qė lidh ēdo gjė nė nyjen qė mban gjėrat bashkė. Kėshtu qė quhet” Nyja e Isis” dhe ka kuptimin e “lidhjes”, si “yug” pėr Indianėt.

Isis ėshtė personazhi i dytė nė trininė egjiptiane tė formuar nga Osiris, Isis dhe Horus. Ajo ėshtė ndėrmjetėsja hyjnore.

Perėndesha e dashurisė dhe jetės do ribashkojė trupin e ndarė tė burrit tė saj hyjnor Osiris, simbolin e Misterit.

Nė tė njėjtėn mėnyrė, njeriu arrin dije superiore duke zhvilluar vullnetin e tij, nė njė forcė bashkimi me qėnien e brendėshme, tė vėrtetėn, ku vetėdija e pavdekėsisė sė tij prehet.
avatar
Black Angel

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kryqi

Mesazh  Neo prej 31.05.10 12:21Kryqi latinKryqi grekKryqi i Shen PjetritKryqi Ankh - kryqi egjiptian me origjine faraonike
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kryqi

Mesazh  Neo prej 31.05.10 12:39Kryqi i Shen AndreutKryqi DiellorKryqi SvastikaSvastika ne forme katrore
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kryqi

Mesazh  Neo prej 31.05.10 12:54Forme tjeter e SvastikesKryqi i dyfishte latinKryqi Diellor sllaveKryqi peshkopal
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kryqi

Mesazh  Neo prej 31.05.10 13:02Kryqi papaleKryqi rusKryqi ortodoksKryqi i larte
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kryqi

Mesazh  Luli prej 12.11.11 12:59

Ne Arkivat e British Library ne London, gjenden thesaret me te vlefshme te besimit krishter: Ekzemplari me i vjeter qe ekziston per "Testamentin e Ri".
Codex Sinaiticus eshte i kohes diku rreth viteve 330 apo 360 mbas Krishtit. Ky u gjet ne vitin 1844 ne nje Manastir shume te vjeter ne ishullin Sinai dhe nepermjet rrjeshtave ne kete testament, kuptohet qe Kryqi ka qene thjeshte nje simbol qe ekzistonte por jo qe ka prejardhjen nga Kryqezimi i Krishtit.
Kjo gje vertetohet dhe ne dokumentet e Ungjijve te vjeter, te cilen ndodhen ne Greqi ku nuk shkruhet se Krishti eshte ekzekutuar ne nje Kryq por thjesht ne nje Dru.
Kryqi dhe Rrethi jane dy simbolet me te vjetra te njerezimit dhe kane prejardhje Pagane. ne Kultura te ndryshme, Kryqi u njoh si simbol i Botes. I rene ne krah, paraqet Aksin e Botes kurse i ngritur Horizontin.
Ne te vertete, Kryqi u be simbol i Krishterizmit kur Mbreti Pagan Konstantini, ne shekullin e 4-ert u kthye dhe u be i krishtere ku dhe krishterizmin e vendosi zyrtarisht si Religion-Fe te popullit te vet.
Konstantini perhapi ne Romen e vjeter legjenden qe fitoji nje beteje-lufte vetem pse ushtaret vizatuan nje Kryq ne Mburojat e tyre.
Ky simbol i kishte dale atij naten ne enderr, para betejes.
Keshtu, ne shekujt e ardhshem, Kisha beri nje Propagande te madhe per Kryqin dhe u harrua prejardhja e tij, duke u kthyer ne simbol te Kishes.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

KRYQI DHE MBARTESIT E TIJ!

Mesazh  john abraham prej 21.05.12 18:18

avatar
john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kryqi

Mesazh  Siroco prej 06.07.12 0:17

Kryqi ėshtė njė nga simbolet mė tė hershme tė njerėzimit. Sipas krishterimit, qė kryqin e ka pranuar si simbol tė vet, linja vertikale e kryqit e simbolizon hyjnoren, kurse vija horizontale njerėzimin.

Kryqi mė herėt ka qenė simbol i vdekjes pėr shkak tė kryqėzimit tė Jezusit, ndėrsa sot, ėshtė e kundėrta, ai konsiderohet si simbol i jetės.
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kryqi

Mesazh  Lapsi prej 06.07.12 0:25

Por kur shef kryq ne enderr cfare do te thote
avatar
Lapsi

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kryqi

Mesazh  gjilanasi prej 20.06.13 11:39

Lapsi shkruajti:Por kur shef kryq ne enderr cfare do te thote
Te shohesh ne enderr nje kryq do te thote qe do te kesh nje ndarje,
avatar
gjilanasi

381


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kryqi

Mesazh  Arsenic prej 01.09.13 23:34

Nė ezoterizėm Kryqi nuk ėshtė pėrfaqėsimi i Krishtit.

Kryqi ėshtė:
- nė njė nivel inicimi, simbol i kėtij lirimi,
- nė njė nivel energjie, simbol i zjarrtė i Kundalinit, dhe
- nė njė nivel tokėsor, simbol i Tokės, zjarri qė del nga vullkanet, zjarri kozmik nė formėn e tij primare.
avatar
Arsenic

70


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

https:/fb.com/filozofiaa

Mesazh  Crash prej 23.09.13 12:01

Kryqi thjesht u krijua kur krishtin e lidhen, nuk simbolizon kurxho eshte thjesht budallaki e njerzve qe besojn ne gjera te kota
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kryqi

Mesazh  besnikpertan prej 23.09.13 16:40

Thuhet qe kryqi si simbol eshte perdorur edhe para se te lindej krishti apo mesiu.
Mendoj qe kqyqi se agje tjeter perveq nje simbol nga satanistet.
avatar
besnikpertan

Te gjithe kuptojn por nuk e kuptojn si e kuptojn.

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kryqi

Mesazh  Muneer prej 23.09.13 19:57

Kryqezimi ka qene nje denim per njerezit te cilet shpalleshin fajtor ne kohen e Romes. Ka qene nje denim normal, gjate revoltes se Spartaneve u kryqezuan me mijera veta nga ushtria Romake. Nuk ka qene nje denim i vecante per Jezusin.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kryqi

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi