Saturni - Simbol okult

Shko poshtė

Saturni - Simbol okult

Mesazh  Neo prej 16.05.10 14:25

Saturni - Simbol okultJu ndoshta nuk e dini, por bota e tėrė e adhuron pėr mijėra vjet Saturnin.

Kulti kurrė nuk ėshtė ndalur, dhe ritet e tij janė ende tė pranishėm nė ditėt e sotme.
Saturni, i njohur si "Zoti i unazave" ėshtė arsyeja pse ne nė dasma bėjmė kėmbimin e unazave apo vendosim aurola mbi kokat e shenjtorėve.

Qė nga kohėt e lashta, tė urtit e kanė hedhur vėshtrimin nga yjet, duke admiruar shkėlqimin e qiellit dhe duke u dhėnė atyre fuqi hyjnore, bazuar nė efektet e tyre mbi njerėzit.

Para pėrmbytjes sė Madhe, Saturni ėshtė parė nga tė gjithė njerėzit si njė zot suprem dhe sundimtari i mbretėrve.

Hulumtuesit okult janė tė mendimit se Saturni udhehoqi mbretėrinė e Atlantidės dhe u bė paraardhėsi hyjnor i tė gjithė mbretėrve tė kėsaj bote.

Adhurimit ėshtė pėrjetėsuar me njė numėr tė madh tė zotave nė kohėrat e lashta:
"Cronos, ose Saturni, Dionysos, Hyperion, Atlas, Herkules tė gjitha ishin tė lidhura me njė kontinent tė madh Saturnian,"ata ishin mbretėrit qė drejtonin vendin nė brigjet perėndimore tė Mesdheut, Afrikės dhe Spanjės. "
- Baldwin, Kombet Parahistorike

Nė mitologji egjiptiane, Isis ėshtė konsideruar si motra e madhe e Saturnit:
"Unė jam Isis, mbretėresha e kėtij vendi. Unė kam qenė e udhėzuar nga Merkuri.Askush nuk mund tė shkatėrroi ligjet qė unė kam vendosur. Unė jam motra e madhe e Saturnit, Zotit mė tė vjetėr"

Saturni nė civilizimet semite

Qytetėrimet semite ju kanė referuar zotit Saturnit si "EL".

Hyjnitė supreme janė pėrfaqėsuar me njė kub tė zi. Ne mund tė gjejmė shembuj tė kėtij kubi kudo nė botė.

Kubi i zi ėshtė njė mbetje e lashtė nderim e EL.

Ndoshta Judenjtė dhe myslimanėt kanė mė shumė tė pėrbashkėta se sa mendoni ju ...

Hebrenjve e lashtė Saturnin e paraqisnin me njė yll gjashtė-degėsh, i cili mė vonė u bė ylli i Davidit (i cili gjithashtu ka disa kuptime ezoterike). Simboli ėshtė vendosur nė flamurin e Izraelit.

Shumė studiues ezoterikė thonė se emrin Is-Ra-El (IZRAEL) ėshtė kombinim i emrave tė hyjnive tė lashta pagane Isis, Ra dhe El

Grekėt dhe Romakėt e adhuronin Saturnin si njė hyjni mizore.

Saturni dhe Satani

Saturni ka qenė i lidhur edhe me Satanin pėr shumė arsye.
Sė pari, shumė autorėve argumentojnė se fjala Satan vjen nga fjala Saturn. Sė dyti, Saturni ėshtė i lidhur me ngjyrėn tė zezė si Satani.

Saturni i konsideruar si planeti mė i largėt nga dielli, i fundit i lidhur me parimin e sė mirės dhe tė keqes. ( Plutoni nuk ėshtė konsideruar asnjėherė si planet).

Ky artikull paraqet DISA mėnyra tė njerėzimit pėr tė pėrfaqėsuar Saturnin gjatė gjitha kohėrave.
Numri i madh i simboleve tė lidhura me kėtė hyjni tė panjohur vetėm qė thekson rėndėsinė e saj nė historinė njerėzore.

Ardhja e religjioneve monoteiste si krishterizmi, Judaizmi dhe Islami e mbyll adhurimin e Saturnit nė qarqet okulte.

Siē e pamė, Zoti i unazave ėshtė i kudogjendur nė kulturėn popullore, por e njohur vetėm nga ata qė kanė sy pėr tė parė dhe veshė pėr tė dėgjuar.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Saturni - Simbol okult

Mesazh  Neo prej 16.05.10 14:46Kubu i ZI ne Santa AnaApple 24/7 nė NYCDanimarkManhattan, NYCAustraliQaabja ishte nderuar me mijėra vjet pėrpara ardhjes sė IslamitKubi i zi ėshtė njė mbetje e lashtė e adhurimit EL, Judenjtė dhe myslimanėt kanė mė shumė tė pėrbashkėta se sa mendoni juKetu shihet ylli i Davidit ne nje xhami myslimaneShumė studiues ezoterikė thonė se emrin Is-Ra-El (IZRAEL) ėshtė kombinim i emrave tė hyjnive tė lashta pagane Isis, Ra dhe Elavatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  mario prej 17.05.10 19:10

Sipas mitologjise se lashte greke Saturni ose Kronosi ishte zoti i kohes, ishte zot i gjenerates se dyte. Ne fakt u be zot sepse kur lindi nuk ishte i tille.

Ai ishte nje nga shum titanet qe linden nga Urani dhe Gaia. Urani ishte i pari nder zoterat dhe ishte Zoti i Qiellit por qiellit ne kuptimin e parajses se sa qiellit ne kuptimin e qiellit te Zeusit (Jupiterit), ndersa Gaia ishte Perendesha e Tokes.

Urani kur pa qe femijet e tij ishin monstra i burgosi ne fund te Tokes ne nje vend nga ku nuk mund te dilnin, e beri per te shpetuar njerezimin nga keta. Gaia u zemerua dhe i hapi dyert "femijeve" te saj dhe Kronosi planifikoi rrenimin e Uranit.

Ndaj astrologjikisht Urani lidhet me humbjen, ndersa ne kartat Tarot i eshte dhene korrespondenca me letren e Budallait (Loloja-The Fool).

Saturni u be Zot i gjenerates se dyte(bir i Uranit). Ai ishte gjigant. Diku shkruhet se ai si Zot qe ishte kishte aftesi ta ndalte kohen dhe oren, madje ne shum piktura ai paraqitet me skeptrin e tij ne forme sqepari duke ndalur akrepat e ores, sikurse kishte aftesine te bente qe ajo (ora) te kalonte shum shpejt.

Pikerisht per kete astrologjikisht ai paraqet ndryshimin dhe inertesine, shperblimin dhe mbylljen, vigjilancen e grades me te larte(prania e unazave te planetit Saturn).

Ne letrat Tarot ai simbolizohet me letren e fundit te Arkanes Madhore qe eshte Bota(XXI-The World) dhe kur kjo leter del ne pozicion normal simbolizon vigjilance te grades me te larte, ndryshim i suksesshem, shperblim, ndersa kur del e permbysur simbolizon inertesine, amulline, pandryshimin.

U martua me Rhean dhe nga kjo martese linden shumica e 12 zotave te Olimpit(Zotat e gjenerates se trete). Midis tyre ishte edhe Zeusi. Saturni qe mos te vuante rrenimin si i ati i hante femijet e vet qe keta ne nje te ardhme mos tja merrnin fronin si ai guxoi me te atin.

E shoqja apo Rhea pasi lindi Zeusin(Jupiterin) e coi kete ne nje ishull te pabanuar nga njerezit por vetem nga zanat.

Ato e rriten Zeusin ndersa ky planifikoi bashke me te emen rrenimin e Saturnit njesoj si Saturni beri me Uranin.

Ne ndeshje e siper Zeusi me perkrahesit e tij njerez kunder Saturnit dhe vllezerve te tij titan (nje nder betejat me te medha te Greqise se Lashte, e shoqeruar me nje permbytje te madhe dhe kohe te tmerrshme) vret babane e vet duke i nxjerr nga barku motrat dhe vllezerit e vet si Aferdita (Venusi), Hadesi (Plutoni), Aresi (Marsi), Hermesi (Merkuri), Poseidoni (Neptuni) etj.

Qe atehere ai u be Zot i Qiellit dhe kryetari i Olimpit, nderkohe qe nuk i hodhi poshte vllezerit dhe motrat e tij duke i bere dhe keta zota. U martua me Heren(Juno) e cial ishte njerezore dhe nga kjo martese lindi Herkuli (gjysem njeri gjysem zot).

Arsyeja pse ai planet qe ne mirenjohim si Saturn ka kete emer ka te beje me 2 fakte:

1. Per nga madhesia eshte planeti i dyte ne Sistemin Diellor pas Jupiterit (ai qe e mundi);

2. Duke qene se ishte zot i gjenerates se dyte, Saturni esht planeti i pare ne Planetet e Jashtem (Neptuni, Urani, Saturni dhe deri para pak vitesh Plutoni), pra ishte si mesi i planeteve te sistemit Diellor. ndaj dhe korrigjoj personin qe ka shkruar se Saturni nuk eshte planeti i fundit. Radha e tyre eshte:
Merkuri - Aferdita (Venusi) - Toka - Marsi - Jupiteri - Saturni - Urani - Neptuni - Plutoni.

Gjithashtu korrigjoi personin qe ka shkruar se:
Atlasi ishte nje titan tjeter, vellai i Saturnit i cili u denua nga Jupiteri kur ky mori fronin por nuk u vra. Ai duhet te mbante Token me krahet e veta. Dyonysus ishte zot i vogel (kishte 2 lloje zotash te medhenjte qe jetonin ne Olimp dhe te vegjel qe jetonin ne Toke me njerezit) ne kohen e Zeusit.
avatar
mario

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Saturni - Simbol okult

Mesazh  Zattoo prej 02.07.10 15:58

Shkrim interesant, sipas kesaj del se te gjitha religjionet monoteiste e kane bazen ne paganizem...!!!
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Saturni - Simbol okult

Mesazh  Dejanira prej 09.12.10 17:27

zattoo shkruajti:Shkrim interesant, sipas kesaj del se te gjitha religjionet monoteiste e kane bazen ne paganizem...!!!

Ashtu si cdo gje e ka nje zanafille po ashtu dhe besimet fetare, pavaresisht se jane shume, ato kane nje rrenje te vetme e te perbashket.
avatar
Dejanira

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Saturni - Simbol okult

Mesazh  gjilanasi prej 05.01.11 13:23

Saturni

Saturni ėshtė njė planet i sistemit diellor. Ai ėshtė planeti i gjashtė nga dielli.

U emėrtua sipas zotit romak Saturnus, i quajtur Kronos nė mitologjinė greke. Saturni ėshtė planeti i dytė pėr nga madhėsia nė sistemin diellor pas Jupiterit. Si Jupiteri, Urani dhe Neptuni, Saturni ėshtė mė sė shumti i pėrbėrė nga gazet dhe nuk ka njė sipėrfaqe tė ngurtė.

Pėr shkak tė kėsaj, kėta katėr planetė quhen "gjigantėt e gaztė". Saturni ka 61 satelitė natyror (plus 3 tė tjera tė pakonfirmuara akoma) mė i madhi ėshtė Titani, qė ėshtė mė i madh edhe se planeti Mėrkur. Rreth Saturnit ka njė numėr tė madh unazash, tė pėrbėra nga akulli dhe sasi mė tė vogla shkėmbinjsh dhe pluhur. Saturni ėshtė rreth 1.4 miliard kilometra larg nga Dielli.

Kėtij planeti i duhen 29.5 vjet tė Tokės pėr tė kryer njė rrotullim tė plotė rreth Diellit. Saturni ėshtė njė sferoid i shtypur nė pole, qė do tė thotė se polet i ka tė rrafshuar dhe se fryhet rreth ekuatorit tė tij. Forma e tij e rrafshuar ėshtė e tillė pėr shkak tė rrotullimit tė tij shumė tė shpejtė, njė herė nė 10.8 orė Toke.

Saturni ėshtė planeti i vetėm i sistemit diellor qė ka dendėsi mė tė vogėl se uji. Edhe pse bėrthama e planetit ėshtė shumė e dendur, Saturni ka njė atmosferė tė gaztė, kėshtu qė dendėsia specifike e planetit ėshtė 0.69 g/cm³ (mė e vogėl se uji). Si rezultat, nėse Saturni do tė vendosej nė njė pellg tė madh uji, ai do notonte mbi tė.
avatar
gjilanasi

381


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Saturni - Simbol okult

Mesazh  cosmiclove prej 03.03.11 21:51

Saturni apo shabatothi

Saturni eshte planeti i fundit ne astrologjine e lashte. eshte i vetmi planet bashke me diellin dhe henen qe percaktojne nje shenje horoskopi dhe ne rastin tone bricjapin 22 dhjetor-21 janar.

Sipas kultit kabbalah saturni ishte me i rendesishmi nder 7 planetet e pemes se jetes (toka, hena, marsi, aferdita, merkuri, jupiteri, saturni).

Gjithashtu termi satana vjen nga kombinimi i shabatoth dhe adonai. Shabatothi ose shkurt sabati ishte dita qe kremtonin hebrenjte per nder te saturnin.

Disa studjues madje kane thene se vete perendia izraelite jehovah ishte nje zot alien i ardhur nga saturni me anije kozmike.

Por kjo eshte dicka qe i kalon kufijte e njohurive tona...
avatar
cosmiclove

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Saturni - Simbol okult

Mesazh  TheDog prej 04.03.11 0:58

mario shkruajti:Sipas mitologjise se lashte greke Saturni ose Kronosi ishte zoti i kohes, ishte zot i gjenerates se dyte. Ne fakt u be zot sepse kur lindi nuk ishte i tille.

Ai ishte nje nga shum titanet qe linden nga Urani dhe Gaia. Urani ishte i pari nder zoterat dhe ishte Zoti i Qiellit por qiellit ne kuptimin e parajses se sa qiellit ne kuptimin e qiellit te Zeusit (Jupiterit), ndersa Gaia ishte Perendesha e Tokes.

Urani kur pa qe femijet e tij ishin monstra i burgosi ne fund te Tokes ne nje vend nga ku nuk mund te dilnin, e beri per te shpetuar njerezimin nga keta. Gaia u zemerua dhe i hapi dyert "femijeve" te saj dhe Kronosi planifikoi rrenimin e Uranit.

Ndaj astrologjikisht Urani lidhet me humbjen, ndersa ne kartat Tarot i eshte dhene korrespondenca me letren e Budallait (Loloja-The Fool).

Saturni u be Zot i gjenerates se dyte(bir i Uranit). Ai ishte gjigant. Diku shkruhet se ai si Zot qe ishte kishte aftesi ta ndalte kohen dhe oren, madje ne shum piktura ai paraqitet me skeptrin e tij ne forme sqepari duke ndalur akrepat e ores, sikurse kishte aftesine te bente qe ajo (ora) te kalonte shum shpejt.

Pikerisht per kete astrologjikisht ai paraqet ndryshimin dhe inertesine, shperblimin dhe mbylljen, vigjilancen e grades me te larte(prania e unazave te planetit Saturn).

Ne letrat Tarot ai simbolizohet me letren e fundit te Arkanes Madhore qe eshte Bota(XXI-The World) dhe kur kjo leter del ne pozicion normal simbolizon vigjilance te grades me te larte, ndryshim i suksesshem, shperblim, ndersa kur del e permbysur simbolizon inertesine, amulline, pandryshimin.

U martua me Rhean dhe nga kjo martese linden shumica e 12 zotave te Olimpit(Zotat e gjenerates se trete). Midis tyre ishte edhe Zeusi. Saturni qe mos te vuante rrenimin si i ati i hante femijet e vet qe keta ne nje te ardhme mos tja merrnin fronin si ai guxoi me te atin.

E shoqja apo Rhea pasi lindi Zeusin(Jupiterin) e coi kete ne nje ishull te pabanuar nga njerezit por vetem nga zanat.

Ato e rriten Zeusin ndersa ky planifikoi bashke me te emen rrenimin e Saturnit njesoj si Saturni beri me Uranin.

Ne ndeshje e siper Zeusi me perkrahesit e tij njerez kunder Saturnit dhe vllezerve te tij titan (nje nder betejat me te medha te Greqise se Lashte, e shoqeruar me nje permbytje te madhe dhe kohe te tmerrshme) vret babane e vet duke i nxjerr nga barku motrat dhe vllezerit e vet si Aferdita (Venusi), Hadesi (Plutoni), Aresi (Marsi), Hermesi (Merkuri), Poseidoni (Neptuni) etj.

Qe atehere ai u be Zot i Qiellit dhe kryetari i Olimpit, nderkohe qe nuk i hodhi poshte vllezerit dhe motrat e tij duke i bere dhe keta zota. U martua me Heren(Juno) e cial ishte njerezore dhe nga kjo martese lindi Herkuli (gjysem njeri gjysem zot).

Arsyeja pse ai planet qe ne mirenjohim si Saturn ka kete emer ka te beje me 2 fakte:

1. Per nga madhesia eshte planeti i dyte ne Sistemin Diellor pas Jupiterit (ai qe e mundi);

2. Duke qene se ishte zot i gjenerates se dyte, Saturni esht planeti i pare ne Planetet e Jashtem (Neptuni, Urani, Saturni dhe deri para pak vitesh Plutoni), pra ishte si mesi i planeteve te sistemit Diellor. ndaj dhe korrigjoj personin qe ka shkruar se Saturni nuk eshte planeti i fundit. Radha e tyre eshte:
Merkuri - Aferdita (Venusi) - Toka - Marsi - Jupiteri - Saturni - Urani - Neptuni - Plutoni.

Gjithashtu korrigjoi personin qe ka shkruar se:
Atlasi ishte nje titan tjeter, vellai i Saturnit i cili u denua nga Jupiteri kur ky mori fronin por nuk u vra. Ai duhet te mbante Token me krahet e veta. Dyonysus ishte zot i vogel (kishte 2 lloje zotash te medhenjte qe jetonin ne Olimp dhe te vegjel qe jetonin ne Toke me njerezit) ne kohen e Zeusit.

Doja te te beja disa korrigjime
Ne mitologjine greke, Titanet ishin qeniet qe udhehiqnin universin para ardhjes se Zotave( Zeusi, Poseidoni etj.) Zotat Titan ishin madje me madheshtor se bijte e tyre.
Titani i pare ka qene Ghea, e cila lindi Uranin dhe me pas u martua me Uranin dhe lindi 12 Titanet, 6 femra 6 meshkuj. Kronosi me i fuqishme nder tyre u rebelua ndaj sundimit mizor te te atit dhe e mundi ate. Kronosi u be udheheqesi i ri i cili me pas martohet me Rean, motren e tij. Per shkak se kishte frike se mos bijte e tij do te benin te njeten gje me te sic bere ai me te atin, ai i gelltiste ato. Lindi 2 te paret, Hadesin dhe Poseidonin, Por nena e tyre Rea i donte te bijte e saj dhe nuk binte dakord me Kronosin. Kur lindi femijen e Trete, ZEUSIN, ajo e coi ate te rritej ne fshehtesi ne Krete, dhe i dha Kronosit per te ngrene nje gur, sikur ai ishte zeusi. ZEUSI u rrit dhe u rebelua ndaj te atit, Kronosit. Ai cliroi nga Ferri 3 Ciklope, Bij te Uranit, qe Kronosi i kishte burgosur ne Ferr. Ciklopet i bene dhurate Zeusit RRUFETE.
Zeusi cliron nga barku i te atit vellezerit e tij Hadesin dhe Poseidonin dhe te tre keto se bashku me ciklopet dhe tre titane te tjere, ndermjet te te cileve dhe Prometeu, bejne lufte kunder Titaneve te tjere dhe i mundin.
Zeusi behet udheheqes i qiellit dhe sundimtar mbi zotat dhe cdo gje tjeter, Poseidoni behet zot i deteve, kurse Hadesi Zot i nentokes, kurse titanet e mundur burgosen ne ferr, pervec Atlasit qe denohet te mbaje mbi shpatulla Token.
Dhe HERA nuk ishte njeri por zot, dhe herkuli nuk ishte biri i Heres, prandaj ajo e urren dhe i vret familjen.
avatar
TheDog

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Saturni - Simbol okult

Mesazh  ludovigtarot prej 05.03.11 10:59

Ng pershkrimi qe ju keni bere duket sikur Saturni ishte i mire dhe Urani i keq,,,kjo nuk qendron,,,nje nga arsyet se pse mitologjia greke qendron eshte pikerisht ngjashmeria qe ajo ka me disa ngjarje biblike,,,Urani eshte simbol i Zotit, Saturni i Satanait,,,dhe Jupiteri simbol i Krishtit,,,12 zotet e Olimpit ishin 12 nxenesit e Krishtit dhe Hadesi i 13 qe nuk jetonte ne Olimp...ishte simbol i Judes(tradhtarit)...Urani i burgosi te bijet e tij jo se ishte i keq,,,por se pse mendoi per njerezimin,,,se e dinte qe ata kishin per ta demtuar ate....
avatar
ludovigtarot

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Saturni - Simbol okult

Mesazh  TheDog prej 14.03.11 16:39

ludovigtarot shkruajti:Ng pershkrimi qe ju keni bere duket sikur Saturni ishte i mire dhe Urani i keq,,,kjo nuk qendron,,,nje nga arsyet se pse mitologjia greke qendron eshte pikerisht ngjashmeria qe ajo ka me disa ngjarje biblike,,,Urani eshte simbol i Zotit, Saturni i Satanait,,,dhe Jupiteri simbol i Krishtit,,,12 zotet e Olimpit ishin 12 nxenesit e Krishtit dhe Hadesi i 13 qe nuk jetonte ne Olimp...ishte simbol i Judes(tradhtarit)...Urani i burgosi te bijet e tij jo se ishte i keq,,,por se pse mendoi per njerezimin,,,se e dinte qe ata kishin per ta demtuar ate....

Si mund te jete Jupiteri simbol i krishtit kur mitologjia greke eshte shum here me e vjeter se krishti???!!!
Dhe kush Tha qe Hadesi ishte i keq?? Vetem sepse jetonte nen Toke dhe Ishte zot i te vdekurve sdo te thote qe ishte i keq!!!
Dhe dicka tjeter, Ne kohen e Uranit nuk ekzistonte njeriu!!! Njeriu u krijua ne kohen e Zeusit(Jupiterit) nga Promteu dhe nje Titan tjeter( spo ia mbaj mend emrin) me urdher te Zeusit.

avatar
TheDog

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Saturni - Simbol okult

Mesazh  Equinox prej 03.09.11 22:47avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Saturni - Simbol okult

Mesazh  liridoni007 prej 07.12.11 0:50

ēfare perfaqeson Saturni

avatar
liridoni007

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  liridoni007 prej 07.12.11 1:17

kush ka koh le ta shikon ket videon qe e postova
avatar
liridoni007

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Saturni - Simbol okult

Mesazh  Siroco prej 04.09.12 22:42

Nė qoftė se ju bėni njė Kub me 9 ..... gjejmė 13.3 nė diagonale.
Nė qoftė se marrim njė Kub me 5 ... e gjejmė 6,66

Nė shumicėn e rasteve Kubi ėshtė njė mėnyrė pėr tė marrė fuqi tė madhe dhe pėr tė udhėtuar nėpėr dimensione, apo pėr tė komunikuar me to ...video e fundit e postuar nga liridoni007 ishte mjaft e qartė pėr ata qė kanė sy.
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Saturni - Simbol okult

Mesazh  Flavius prej 17.09.12 12:29

avatar
Flavius

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Saturni - Simbol okult

Mesazh  Hagel prej 27.03.14 20:57

Saturni nuk eshte tjeter vecse Zoti qe adhurojne religjionet e kesaj bote, pa perjashtim!
Ya Yahve, A.llahu, Jezu Krishti (jo Krishti) qe aq shume kohe na kane mbyllur ne kete realitet 3 dimensional.
avatar
Hagel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Saturni - Simbol okult

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi