Biznesmenet me te ''frikshem'' te botes.

Shko poshtė

Biznesmenet me te ''frikshem'' te botes.

Mesazh  Estilen prej 14.05.10 12:18

Biznesmenet me te ''frikshem'' te historise

Biznesmenėt shpeshherė janė edhe tė frikshėm. ‘Tė frikshėm’ pėr vet ndryshimet qė sjellin nė botė. Ata ndryshojnė gjithė financat, gjithė historinė.Nė kėtė postiml po bejme njė renditje pėr tė gjitha figurat financiare qė kanė shkaktuar terror nė Wall Street.

Nė vendin e peste – Bill GatesBill Gates ėshtė i njohur si njeriu mė i pasur nė tokė dhe si themeluesi i kompanisė gjigante, Microsoft. Nuk ishte teknologjia mė e zhvilluar ajo qė e bėri Gatesin dominues nė treg por mendjemprehtėsia e tij. Bill Gates formoi nė treg njė luftė tė pėrmasave tė mėdha.

Tė gjithė investitorėt ngelėn pa fjalė kur Bill Gates po ndėrtonte kompaninė mė tė fuqishme nė botė. Edhe sot ai ka nė formė rezervash miliarda dollarė, pėr ti pėrdorur ashtu siē t’ja thėrras nevoja, nė rastin e ndonjė konkurrence mė tė madhe nė treg.

Nė vendin e 4 - et. – George SorosSoros ėshtė pėrshkruar si pirat, dhe prandaj edhe ėshtė pėrbuzur nė disa vende si Thailanda, Britania dhe Malaizia.

Ai njihet si njė spekulator i kursit tė kėmbimit. Sorros ėshtė bėrė njė figurė e frikshme nga vendet tė cilat kėrkojnė tė mbajnė tė brishtė monedhėn e tyre. Por Sorros ėshtė mė shumė se spekulator.

Ai analizon me thellėsi situatėn e njė vendi dhe gjen gabimet nė vlerė; strategjitė politike tėrheqin nė veēanti vėmendjen e tij.
Njė filantrop i zoti, ai kėrkon tė bėjė ndryshime tė mėdha politike nė njė vend.

Ai vepron me monedhat pėr tė ‘ndėshkuar’ njė vend, i cili ndėrmerr veprime politike nė dėm tė ekonomisė. Si rrjedhim i kėsaj qeveritė detyrohen tė bėjnė ndryshime tė mėdha politike, qė nė tė kundėrtėn nuk do ti bėnin kurrė.
Qeveritė e kanė frikė ndėrkohė qė ai vepron nė tė mirė tė qytetarėve.

Nė vendin e 3 - te – Carl Icahn


Carl Icahn ėshtė sulmues i keq. Ai blen aksionet nė kompani qė kanė ulje tė vlerės. Mė pas formulon planin e tij pėr ti krijuar vlerė asaj kompanie ku ai bleu aksione- mendon si tė rrisė tė ardhurat e saj, si tė ulė shpenzimet – dhe e kėrcėnon atė kompani me ‘luftė’ nėse nuk ndjek ‘kėshillat’ e tij.

Nganjėherė aksionet e kompanive ku ai blen, kanė vlerėsim, rritje nė ēmim vetėm prej reputacionit tė tij. Carl Ichan tani punon pėr tė krijuar vlerė pėr aksionerėt e tij. Mjafton vetėm njė mbledhje me pėrfaqėsuesit e kompanisė ku ai blen aksionet, qė gjithēka tė marrė tjetėr udhė.

Nė vendin e 2 -te– John D. Rockefeller


John D. Rockefeller konsiderohet si figura mė e ‘tmerrshme’ nė financė. Ai ka qenė njeriu mė i pasur nė botė dhe tashmė renditet ndėr mė tė pasurit nė historinė moderne.

Kompania e tij, Standard Oil, ka kontrolluar 90% tė tregut tė naftės nė amerikė. Rockfeller ėshtė bėrė i famshėm nga strategjia e tij pėr tė luftuar. Kėshtu ai i ēonte konkurrentėt e tij nė falimentim dhe mė pas blinte asetet e saj nga kreditorėt.

Por ajo qė e bėri atė me tė vėrtetė ‘tė tmerrshėm’ ishte besimi i tij absolut nė atė qė bėnte. Rockfeller ka fituar shumė edhe nėpėrmjet ekonomisė sė shkallės, sė cilės ai i besonte shumė.

Nė vendin e 1 -re – J.P. MorganJ.P. Morgan ėshtė njė person i suksesshėm por jo nė shkallėn e Rockefeller ose Getesit. Ajo qė e dallon Morganin nga tė tjerėt ėshtė strategjia e tij e pastėr pėr tė fituar.

Ai ishte njė nga tė vetmit qė nėnshkroi sigurimin e kompanive General Electric dhe International Harvester nė kohėn kur ekonomia amerikane ishte nė rėnie.

Momenti kur Morgan arriti kulmin e fuqisė ishte nė kohėn e krizės bankare nė vitin 1907. Morgan siguroi tė gjitha kompanitė dhe mblodhi gjithė bankierėt duke i detyruar qė tė zgjidhnin krizėn.

Nė atė kohė krijohet edhe FED (Banka Qendrore Amerikane) me qėllim qė kriza tė tilla tė mos ndodhnin mė nė tė ardhmen.

Fjala ‘tė tmerrshėm’ ėshtė adapte pėr kėta burra. Emrat Gates, Soros, Icahn, Rockefeller dhe Morgan kanė fuqi financiare, dhe politike. Tė gjithė kanė patur respekt por edhe njėkohėsisht frikė nga kėto emra, qė kanė sjellė epoka tė reja nė historinė financiare botėrore.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi