Gjendra pineale - selia e shpirtit

Shko poshtė

Gjendra pineale - selia e shpirtit

Mesazh  Neo prej 12.05.10 16:27

Gjendra pineale - selia e shpirtit e harruar nga shkenca por dhe e konfirmuar nga ajo


Gjėndra pineale,ose ipofize ėshtė shumė mė tepėr se ajo qė mėsohet ne leksionet nė mjekėsi, shkenca eshte duke e zbuluar sot. Mistikėt dhe filozofėt e lashtė ndoshta kishin tė drejtė ta vlersonin kete gjenderr si seline e shpirtit. Dhe ndoshta ata sot do te habiteshin prej asaj qė shkenca ėshtė duke zbuluar.

Ka shume kapituj te shkencės qė ndonjėherė qėndrojnė braktisur nė raftet e vjetra dhe herė tė tjera ata janė tė pėrmendura nė tekstet shkollore,pa ndonjė vlere te caktuar .

Nė mendjet e studentėve dhe studiuesve tė rinj shumė nga kėto kapituj janė ruajtur automatikisht pėr "asgjė tė rėndėsishme"ne kujtesė per fushat e studimit,duke mos u sjellur asgje premtuese ne te ardhmen.

E ashtuquajtura ADN nuk ėshtė njė shembull: pėr dekada tė gjithė studentėt e bioteknologjisė, mjekėsisė, farmakologji, ... nuk dalin me ndonjė pyetje se ēfarė ata kanė mėsuar tek mė shumė se 90% e ADN-sė,dhe se ēfarė ata kanė mėsuar,rezulton se ėshtė e kotė, ajo ėshtė njė ''zero mbeturine''.

Megjithatė, ''disa minuta me pare'' i njenjti mėsues shpjegon se organizmat e gjalla janė mė tė pėrsosurit dhe ekzistojnė ne menyre optimale: ata kanė organizuar proceset biokimike te tyre nga keto ''zero mbeturina''.

Njė prej kėtyre kapitujve neglizhohet ne menyre misterioze,sidomos per gjėndrėn pineale, ose gjendrra ipophysis:kur nje here e nje kohe Dekarti besonte se ajo ishte selia e ndėrgjegjes.

Ėshtė kjo gjėndėr nga e cila sekretohet melatonin, njė hormon me shumė prioritete: rregullon ritmin gjumė-zgjim, bashkėvepron ne ndalimin e sekretimit tė hormoneve seksuale dhe stimulon sistemin imunitar.

Ka tri karakteristika kurioze tė gjėndrės pineale:

- Eshtė e vetmja pjesė e trurit qė nuk eshtė e dyfishtė;
- Ėshtė shumė e vascularizuar;
- Prodhon njė rėrė me baze hydroxyapatite dhe alumini e cila me kalimin e kohės sedimentohet brenda.

Pėr mė tepėr, tekstet universitare dhe pedagoget,kete nuk e thone. Megjithatė, disa prej hulumtimeve me te famshėme qe jane braktisur nė rafte, kanė treguar mekanizmat interesante.

Nė vigjilje tė viteve '80 dhe '90, Profesor R. J. Reiter tregon se fushat elektromagnetike te dobėta ndikojnė nė aktivitetin e gjėndrės pineale dhe te sekretimit te melatoninit.Nė tė njėjtėn kohė Profesor G. CREMER-Bartels tregon se fusha elektromagnetike e tokės ndikon nė gjėndrėn pineale apo ipofizale,detyrimisht qe ky ndikim reflektohet me gjendjen shpirterore ditore tek cdo person..

Nė vitin 1996,njė ekipi hulumtues,te pėrfshira nga institucionet amerikane dhe izraelitėt kanė gjetur shenja piezoelektrike nė rėrė me bazė hydroxyapatite qė eshte sedimentuar nė gjėndren ipofizale.

Ose me qarte,gjurmet piezoelectric janė te njėjta me ato,qė e bėn tė mundur nje koncert tė madh rroku.

Zgjatimet gri te gjendrres ipofize qe janė nė kontakt merr-jep,si kordat e njė kitarė elektrike,janė kristale qė mund tė transformojnė vibracionet mekanike te kordeve nė impulse elektrike qė transmetohen nėpėrmjet njė kabllo nė amplifikator. Kjo ėshtė gjurma piezoelektrike e gjendrres:qe ka aftėsinė pėr tė transformuar vibracionet nė impulse elektrike.

Kjo aftėsi qe eshte zbuluar,e kemi nė sajė tė gjėndrės ipofizale dhe permbajtjes se saj. Megjithatė, edhe sot ekzistojnė disa studiues tė cilėt janė tė kujdesshem.

Piezoelektriket ashtu si nė muzikė,janė aplikuar edhe nė oret me kuarc, telefonat celularė,altoporlante, printera, radio dhe nė shumė situata tė tjera.

E pra, ne duhet tė kerkojme nė trurin tonė qė tipin funksionues mund ta keni parė tek tė gjitha keto aplikacione teknologjike.

Sė fundi rastėsia do,qe vendndodhja e kėsaj gjėndrre,eshte pikerisht nė afėrsi tė qendrės sė nervave optike,kjo ndodh vetėm me kėtė gjėndėr,ashtu si dhe sytė,qe janė tė ndjeshėm ndaj dritės.

Si perfundim mund te konkludojme se roli i fushave elektromagnetike ėshtė nė qendėr tė funksionimit tė trupit tonė. Me kėtė artikull nuk jepet pėrgjigje, por vetėm idetė pėr reflektim duke sjellur njė shkėndijė nė shumėllojshmėrine e informacionit .

Nga keto qe ju lexuat ka vetem njė dėshmi pėrfundimtare shkencore: ADN-ja gjithashtu ka ''prona'',ose gjurme piezoelektrike,qe tashmė janė studiuar nga studiues tė tillė si J. Duchense, J. Polonsky dhe P. Douzu.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi