OMG - OMGJ

Shko poshtė

OMG - OMGJ

Mesazh  Neo prej 12.05.10 15:49

OMG - OMGJMe OGJM (Organizem i Modifikuar Gjenetikisht) nenkuptohet nje organizem gjallor, pasuria gjenetike e te cilit eshte modifikuar nga njeriu nepermjet teknikave te inxhenjerise gjenetike.

Sot, inxhenjeria gjenetike eshte mjaft e zhvilluar, dhe ka gjetur aplikime ne shume fusha, nga agrikultura tek mjekesia deri tek ushqimet.

Por hyrja e OMGJ, mbi te gjitha ne sektorin ushqimor, ka shkaktuar edhe nje debat mbi mundesite e zhvillimit te ketyre teknologjive, pasi duket se ekziston nje bashkelidhje mes perdorimit te OMGJ dhe disa demeve ne shendetin e njeriut e te kafsheve.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: OMG - OMGJ

Mesazh  Neo prej 12.05.10 16:02

Ushqimet Bio, Forcat e Universit dhe OMGJ-te!

Njeriu eshte ai c`ka ha ose me sakte me thuaj cfare ha te te them si duhet te jesh me shendet. Keto perbenin filozofine baze te kohes se Hipokratit, ne periudhen e Greqise se lashte.

Qysh ne kohen e Indianeve, 12-15 mije vjet me pare eshte zbuluar se ekzistonte nje lidhje e forte midis ushqimeve dhe organeve te trupit.

Le te themi se, ushqime te caktuara ndikojne fuqishem ne rendimentin e trurit dhe ne funksionet fizike te trupit, si ne kujtesen e njeriut, gjumin, dhimbjet, depresionet deri ne aftesine e te mesuarit dhe te pershtaturit ndaj nevojave te jetes. P.sh ushqimet e pasura me lecitin, qe ndodhet ne familjen e bishtajoreve, rrisin fuqine mendore, ndersa ato te pasura me karbohidrate e te varfra me proteina, ne menyren me te sigurte te tyre e bejne njeriun te pergjumur, te ngathet e te vrazhde.

Kerkimet, si ne ate kohe dhe ne kohet moderne sot kane vertetuar qe, ushqimi ose ushqyerja e sakte e kombinuar me "mjekun" levizja, mund te kuroje, sigurisht per nje kohe me te gjate se ilacet, por me te sigurte se ato, shumicen dermuese te semundjeve, per te mos te thene te gjitha.

P.sh. cregullimet nervore, cregullimet ne organet e tretjes, hemorroidet, henrie discalis etj, mund te qetesohen nga medikamentet mjekesore, por kurre s`mund te sherohen prej tyre. Perkundrazi, ato mund te sherohen totalisht vetem nga menyra e ushqyerjes. Atehere, ku qendron forca magjike e sherimit prej dietes korrekte te ushqyerjes.

Me diete, shpjegojme dhe kuptojme mekanizmin natyral te te ushqyerit tek njerezit, jo sforcimin per te mbajtur diete rraskapitese, c`mobilizuese deri ne semundje-ndjellese.

Sikunder ne kohet shume te lashta (Indianet e vjeter) edhe Anshtajni e preku me se njehere idene se universi perbehet nga vibrime, te quajtura ndryshe vibrime te energise. Pra, materia, ne cfare do lloj lende qofte, e ngurte, e lenget apo e gazte thith dhe emeton vale me frekuenca te ndryshme, si ato alfa, beta dhe gama.

Vec te tjerave, ekziston nje lidhje e ngushte apo koherence e persosur midis organizimit te universit dhe organizimit trupor. Sikunder universi, me mori yjesh, mikrokozmosi njeri perbehet nga qeliza te panumerta, qe rriten e zhvillohen, ne saje te drites, ujit, ajrit dhe ushqimit qe hame.

Natyra e ushqimeve dhe pijeve qe perdorim kane efektet e tyre ne trupin tone, per pasoje dhe ne mendjen tone. Pra, te gjitha ushqimet pershkohen prej vibrimeve te sipermendura, te padukshme e te fshehura, tipikisht te percaktuara qarte e me frekuenca te ndryshme, te cilat ndikojne ne trupin dhe mendjen e personit qe i ha ato.

Sipas tipit te vibracionit dhe forces se energjise, qe mbizoteron ne cdo objekt apo krijese, behet e mundur qe keta te fundit te marrin cilesine e ketyreve forcave. Keto forca klasifikohen sipas nje kuptimi "gros", ne forca te ndjeshme, te pandjeshme dhe statike.

Ne varesi te mbizoterimit te ketyreve forcave klasifikohen dhe ushqimet, si: ushqimet e ndjeshme, (sensitive), qe garantojne tek dukuria njeri ndjenjen e harese, gezimit, te vetedijes, te dashurise, paqes, te respektit, te moralit shpirteror e te tjera si keto, ushqimet e pandjeshme, (mutative), qe stimolojne tek njeriu force, levizje, deshire per ndryshim e te tjera si keto dhe ushqimet statike, (static ose dull), qe i japin njeriut ndjenjen e plogeshtise, te perkeqesimit deri ne ate te kallurit per se gjalli.

Le t`i marrim me rradhe. Kur njeriu perdor ushqimet e ndjeshme, qe me poshte do t`i themi se cilat jane, veren se mendja e tij rrjedh lehtesisht drejt niveleve me te larta te ndergjegjesimit, rrjedh qete dhe qarte.

Keto ushqime jane baza e jetes, sepse percjellin energji tek shendeti mendor dhe fizik i njeriut, per rrjedhoje dhe paqe ne psiqiken dhe shpirtin e tij. Ne kete grup ushqimesh perfshihen frutat, shumica e perimeve dhe zarzavateve, bulmetet dhe produktet e tyre, familja e kokrizave si gruri, orizi, misri, shumica e barerave dhe erezave.

Keto ushqime, duke qene se marrin energji diellore dhe kalojne nen procesin e fotosintezes, sigurojne per njeriun, nje varietet te gjere ushqyesash me vitamina, mikroelement, etj., duke e furnizuar ate me proteina, karbohidrate, yndyrna dhe vitamina e minerale kryesore.

Kur njeriu perdor ushqimet e pandjeshme veren se, mendja e tij behet me e agjituar, me nervoze dhe e pa afte per t`u qetesuar dhe/ose relaksuar.

Ne fakt, keto i japin njeriut force per te levizur, per te ndryshuar, duke e stimiluar si mendjen dhe trupin e tij, porse duhen marre ne menyre shume te moderuar, ne sasi mesatare, sepse perndryshe prishin ekuilibrin mendor dhe ate trupor.

Ne keto ushqime perfshihen pijet me kafeina, cokollatat, ushqimet e fermentuara, disa loj ilacesh etj. Dhe kur njeriu perdor ushqimet statike veren se, ai fillon e ndjehet si i pergjumur, i ngathet, pa energji, pa inisiative, vecanerisht kur ai (njeriu) zbeh ose pakeson dy llojet e ushqimeve te sipermendura.

Ne keto ushqime perfshihen mishi, peshku, alkoli, cigaret, ilacet, ushqimet e fermentuara ne vazo, ne kartone, vezet, kerpudhat, qepet, hudhrat etj., me ane te te cilave, njeriu behet me nervoz dhe i pa afte per t`u qetesuar dhe/ose relaksuar. Po ne kete kategori klasifikohet dhe ushqimi i marre nga OMGJ-te. Keto kategori ushqimesh nuk mund te perbejne bazen e ushqyerjes se njeriut, sepse kane aciditet te larte dhe i mundojne organet e trupit per t`i tretur e per t`i perthithur ato.

Mbi aciditeti ne trupin e njeriut eshte shkaku kryesor per fillimin e semundjeve te tij dhe perpos te tjerave, ato krijojne shume nxehtesi per trupin, duke krijuar shqetesime per mendjen e trurin. Kjo eshte arsyeja, qe keto lloje ushqimesh perdoren ne kushte te vecanta klimaterike, si ne brezat e ftohte dhe aspak ne ato tropikale e ekuatoriale.

Madje, mendohet qe, ashtu si lengu i qepes ngacmon syte tane, duke i bere te qajne, po ky stermundim do thonim se krijohet edhe per proceset ne tru e ne mendje. Po keshtu dhe veza e mishi, te cilat permbajne kolesterol te larte deri ne 20 mlg, bejne te mundur nxitjen e nje sere semundjeve te gjakut e te zemres.

Kesisoj duket qarte lidhja e produkteve ushqimore te dala nga toka, por qe gjenerohen dhe nga vibrimet e leshuara nga kozmosi qe na rrethon.

Kjo lloj nderhyrje ka bere ate, qe ushqimet tona te kene gjenetiken, vecorite, shijet dhe vlerat e sotme, duke pranuar kete lloj bashkepunimi me natyren, qe kurresesi s`mund te jete vetem toka, qe gjithesesi mund te jete vetem universi.

Ne kete kuptim, ai (ushqimi) nuk mundet dhe nuk ka mundesi te pranoje nderhyrje te tjera, ne gjenetiken e saj nga duart e pasardhesit shume te vone njeri, duke i trajtuar ato, si kavie per te kenaqur tamaqarllekun e ketij te fundit.

Eshte llogaritur se, toka mund te ushqeje 40-50 miliard njerez normal, por jo 4-5 miliard "grykesa", edhe sikur te rrise sasine e tyre me OMGJ. Vereni sa po ngjajne produktet e ushqimeve te OMGJ me produktin njeri.

Pra, aresyet e mos perdorimit, as ne sasi mesatare te kesaj kategorie ushqimi, nuk lidhet me ndjenja sentimentale e paragjykime apo bindje fetare, as me vleresime emocionale, por me aresye e fakte shkencore nga vete jeta njerezore dhe sidomos e jetes para saj.

Prof. ass. Sazan GURI
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: OMG - OMGJ

Mesazh  Neo prej 12.05.10 16:07

Ushqimet me me shume organizma gjenetike te ndryshuaraProduktet OMGJ ditet e sotme perben nje nga temat me te diskutuara pas gripit te derrit.

Bimet –kafshet apo mikroorganizmat te cilave u jane ndryshuar veeorite duke transferuar genet e nje lloji tjeter me ane te metodave bioteknologjike quhen ‘organizma me gjenetike te ndryshuar’ ose ‘transgjenike’.

Edhe ju mund te keni ngrene ndonje produkt apo ushqim transgjenik ose me OMGJ.

Sipas lajmit te publikuar ne adresen howStuffWorks jepen 5 produktet ku perdoret me shume OMGJ:

1. Aspartam (embelsues sintetik): megjithese teknikisht eshte nje lende sintetike, perftohet si rezultat i kombinacionit te dy amino acideve natyrale. Keto acide prodhohen nga dy lloje te ndryshme bakteresh dhe ne disa raste njeri prej baktereve ndryshohet per te shtuar prodhimin.

A eshte i demshem aspartam? Aspartam nuk permban lende gjenetike. Megjithese nuk ekziston ndonje prove e cila te verifikoje mundesine e shfaqjes se kancerit nga aspartame tek minjte e laboratorit te cileve iu eshte dhene aspartame, eshte pare leucemi dhe kancer limfatik.

2. Vaj kanola: vaji kanola ose i njohur ndryshe si vaji i lakres se eger eshte nje nga lendet me te perdorura. 80% e kanoles se perdorur ne Kanada eshte ndryshuar gjenetikisht. Gjenetika e kanolas ndryshohet per te rritur imunitetin ndaj disa ilaeeve bujqesore te perdora per te zhdukur bimet e demshme.

Ne kete menyre kontrollohen me lehte barerat e eger dhe perdoret me pak ilae bujqesor dhe merret me shume prodhim.

3. Qumeshti: hormoni rBGH ben te mundur qe lopet te prodhojne me shume qumesht dhe hap rrugen e mastitit (infeksionit te gjirit). Kete lope te semura duhet te jene vazhdimisht nen kontrollin e doktorit dhe te mjekohen me antibiotike. Hormoni rBGH rrezikon njerezit nga kanceri.

Bota eshte ndare me dysh persa i perket sigurise se qumeshtit te marre nga lopet te cilave iu eshte injektuar rBGH. Pavaresisht se perdorimi i ketij hormoni eshte ndaluar ne Bashkimin Europian dhe Australi, ne Amerike eshte lejuar dhe FDA nuk ka vendosur ndonje kusht per perdorimin e ketij qumeshti.

4. Soja: ne mes gjithe produkteve soja eshte produkti me nje ndryshim te thelle gjenetik. Ne vitin 2007 me shume se gjysma e botes prodhoi nje lloj te ndryshuar. Gjenetika e sojes ndryshohet per shkaqe te ndryshme.

Arsyet me te perhapura jane rritja e imunitetit ndaj insekteve dhe kerpudhave, pasurimi i produktit nga ana e vitaminave, yndyrave dhe proteinave.

Keshtu mund te perdoret si ushqim per kafshet. Ne te njejten kohe soja perdoret edhe si kimikat ne farmaci. Ne Amerike nese perdoret soje ne produkte te ndryshme, patjeter shkruhet ne etikete dhe keta zakonisht jane soje me gjenetike te ndryshuar. Ketu nuk behet fjale vetem per qumesht soje apo tofu, perdoren edhe ushqime qe permbajne soje si buke, gjevreke me drithera, akullore dhe eokollate.

5. Misri: misri perdoret kudo ne Amerike. Ne te vertete Amerika eshte prodhuesi me i madh i misrit. Ne vitin 2000 Ministria e Bujqesise pohoi se 25% e misrit te prodhuar ne Amerike ndryshohet gjenetikisht. Produktet qe permbajne miser jane soset e sallatave, margarina, mielli dhe shurupi i misrit.

Misri i paster mund te infektohet me OMGJ nga arat me miser te ndryshuar gjenetikisht nepermjet eres.
Shkencetaret theksojne se nga ky fenomen mund te infektohen siperfaqe te medha.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: OMG - OMGJ

Mesazh  Neo prej 12.05.10 16:11

Rrezik ushqimet e modifikuara !

Ndihmat me produketet e modifikuar gjenetikisht duket se do tė jenė problemi kryesor pėr mbarėvajtjen e marreveshjeve tė Tregtisė sė Lirė ndėrmjet Shqipėrisė dhe vendeve tė Bashkimit Europian.

Sipas tė dhėnave zyrtare, nė Shqipėri pritet tė vijnė nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės rreth 16 mijė tonė misėr dhe sojė e modifikuar gjenetikisht. Ndėrkohė, vendet e Bashkimit Europian, pas njė miratimi tė njė paketė ligjesh nga Parlamenti Europian, kanė ndaluar kategorikisht futjen e OMGJ-ve nė kėto vende si dhe tė produkteve qė pėrmbajnė modifikime gjenetike.

"Nė rast se nė Shqipėri do tė pėrdoren organizmat e modifikuara gjenetikisht, atėherė produktet bujqėsore qė do tė prodhohen nė Shqipėri do tė jenė tė papranueshme nga vende e BE-sė, ē'ka do tė sjellė probleme sėrioze pėr mbarėvajtjen e marrėveshjeve tė nėnshkruara", ka theksuar Lavdosh Fetuni, kryetar i bordit tė Shoqatės sė Bujqėsisė Organike.

Historia

Pak kohė mė parė IFDC-ja zhvilloi njė tender pėr importin e misrit dhe sojės tė modifikuar gjenetikisht, ndėrkohė qė fituese e kėtij tenderi ėshtė kompania "Korparata amerikane pėr kredi". Kjo e fundit ka sjellė nė Shqipėri rreth 2 mijė tonė misėr dhe sojė, ndėrkohė qė pjesa tjetėr pritet tė vijė nė njė tė ardhme shumė tė afėrt.

Ndihma e amerikanėve ėshtė kundėrshtuar nga Shoqatat e Ambientalistėve, tė cilėt kanė deklaruar qė organizma tė tillė janė njė dėm i madh pėr shėndetin e shqiptarėve, ekonominė e vendit si dhe njė dėm i madh i biodiversitetit.

24 shoqata ambientaliste kanė nėnshkruar njė peticion drejtuar institucioneve shtetėrore dhe parlamentit nė tė cilėn kėrkojnė ndalimin e futjes nė vend tė OMGJ-ve. "Sipas tė dhėnave tona, ndihma e cila pritet tė vijė sė shpejti nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės do tė pėrdoret nė blegtori. Por ajo mund tė pėrdoret edhe nė bujqėsi pėr mbjedhjen e misrit dhe tė sojės.

Ndėrkohė, kėrkesė pėr blerjen e kėtyre organizmave ka pasur dhe nga ndėrmarrjet e industrisė ushqimore", ka theksuar Monika Spahivogli, anėtare e bordit tė Shoqatės sė Bujqėsisė Organike. Sipas tė dhėnave, nga kjo shqoatė deri tani kanė pėraqitur kėrkesė pėr blerjen e misrit dhe tė sojės tė importuar nga Amerika rreth 36 tregatė dhe subjekte private.

Kryetari i kėtij bordi Lavdosh Feruni, ka sqaruar se pėrdorimi i organizmave tė modifkuara gjenetikisht, nė shėndetin e njerėzve mund tė sjellė probleme serioze nė aparatin tretės si dhe alergji. Sipas tij, pėrdorimi i kėtyre organizmave nga fermerėt shqiptarė do tė sjellė njė efekt negativ ekonomik, pasi do tė krijojė njė vartėsi ekonomike tė fermėrėve ndaj kompanive tė mėdha qė merren me tregtimin e OMGJ-ve.

Ndėrsa kryetari i shoqatės "Masmedia dhe Mjedisi", Xhemal Mato, ka sqaruar pėr Gazetėn se nė projektligjin pėr biodiversitetin, i cili ėshtė miratuar nga Ministria e Mjedisit, ekziston njė nen i veēantė i cili ėshtė pro pėrdorimit tė OMGJ-ve.


Xhemal Mato: Ligj kundėr ushqimeve jo-bio

Projektligji pėr biodiversitetin pritet tė miratohet brenda kėsaj jave nė Parlament.

Sipas Xhemal Matos, kryetar i shoqatės "Masmedia dhe Mjedisi", njė nen i veēantė i kėtij projektiligji i pėrket organizmave tė modifikuara gjenetikisht, ku aprovohet pėrdorimi i tyre. "Ne kemi kėrkuar qė ky nen tė ndryshohet, por kėrkesa jonė nuk ėshtė pranuar", ka theksuar Mato.

Sipas tij, gjatė shqyrtimit tė projektligjit komisioni parlamentar i Bujqėsisė dhe Ambientit kėrkoi qė tė paktėn pėr 5-vjet tė ndalohet hyrja e OMGJ-ve nė Shqipėri. Por, projektligji qė do tė paraqitet kėto ditė nė Parlament nuk pasqyron ndryshimet e kėrkuara.


Dėmet e ushqimeve te modifikuara

- Pėrdorimi i organizmave tė modifikuara dėmton:
- Aparatin tretės
- Krijon alergji
- Dėmton biodiversitetin
- Shkakton dėm ekonomik te fermerėt
- Dėmton marrėveshjet e Tregtisė sė Lirė me vendet e Bashkimit Europian.
- Nė Shqipėri do tė vijnė nga SHBA 16 mijė ton misėr dhe sojė e modifikuar gjenetikisht.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: OMG - OMGJ

Mesazh  Neo prej 12.05.10 16:15

Argumentet pro dhe kundėr OMGJ-ve

Bashkimi Evropian ka shtyrė diskutimin rreth ēėshtjes nėse duhet lejuar importimi i njė lloji tė misrit tė modifikuar gjenetikisht pasi mė heret kėtė vit parlamenti evropian kishte votuar pėr t'i dhėnė fund moratoriumit mbi ushqimet me organizma tė modifikuar gjentikisht.


Ndėkohė kėto ditė zyrtarė tė Vatikanit kanė thėnė se Papa mund tė konsiderojė miratimin e pėrdorimit tė drithėrave tė modifikuara gjenetikisht nė kuadėr tė luftimit tė urisė nė botė.

Faik Luta bisedoi me gazetarin dhe shkrimtarin pėr ēėshtje shkencore, Richard Holingham, dhe fillimisht e pyeti se aktualisht cilat janė argumentet pro dhe kundėr ushqimeve dhe drithrave tė modifikuara gjenetikisht?

Holingham: Argumentet kryesore rreth bimėve tė modifikuara gjenetikisht nga ana e shkencėtarėve janė se nėpėrmjet kėtij procesi nuk janė duke bėrė diēka thelbėsisht tė ndryshme nga kultivimi i zakonshėm i bimėve. Ata vetėm e marrin gjenin (ndonjėherė edhe tė kafshės) qė ata e konsiderojnė si tė dobishėm dhe e inkuadrojnė atė nė materialin gjenetik.

Ata thonė se kjo nuk paraqet asnjė problem, asnjė problem nė aspektin e mjedisit dhe shėndetit. Por ata qė janė kundėr i akuzojnė shkencėtarėt se po ngatėrrohen me natyrėn, sidomos kur ėshtė fjala tek pėrdorimi i gjeneve tė kafshėve. Argumenti kryesor i tyre kundėr bimėve tė modifikuara gjenetikisht ėshtė se janė tė padėshmuara dhe se pėr momentin ky ėshtė vetem njė eksperiment me jetėn.

Ndonėse kėto lloj bimėsh tashmė kultivohen pėr mė shumė se dhjetė vjet nė Shtetet e Bashkuara, pėr skeptikėt kjo ėshtė njė kohė shumė e shkurtėr pėr tė vlerėsuar pasojat nė mjedis.

BBC: Ēfarė ligjesh ose rregullash janė nė fuqi sa i pėrket kultivimit dhe shitjes se ushqimeve qė pėrbėjnė organizma tė modifikuara gjenetikisht.

Holingham: Bashkimi Evropian ka njė numėr tė madh vendesh anėtare qė kanė organizata tė forta tė mbrojtjes sė mjedisit, ndėrkohė qė nė disa pjesė tė Gjermanisė ushqime tė tilla janė tė ndaluara plotėsisht. Ka ekzistuar njė moratorium ose embargo mbi bimė tė reja tė modifikuara gjenetikisht dhe shumė rregullime tė ndryshme sa i pėrket prodhimeve tė tilla. Janė disa bimė eksperimentale nė Evropė, por ato nuk kultivohen nė shkallė tė gjėrė, njė gjė qė ėshtė krejtėsisht ndryshe me Shtetet e Bashkuara ku bimė tė tilla kultivohen gjithandej dhe konsiderohen saktėsisht njejtė sikurse tė ishin bimė konvencionale.

BBC: Si ėshtė e rregulluar kjo ēėshtje nė vendet evropiane jashtė Bashkimit Evropian, siē ėshtė Shqipėria?

Holingham: Importi mė i fundit nė Shqipėri i ushqimeve tė modifikuara gjenetikisht nga Amerika qė ishin tė destinuara pėr kafshė ėshtė shumė i ngjashėm me atė nė Zambi tė para dy tre viteve, kur ky vend refuzoi ndihma ushqimore tė ofruara nga Amerika, sepse ishte mėsuar se misri ishte i modifikuar gjenetikisht. Shtetet e Bashkuara thonė se nuk mund t'i ndajnė prodhimet konvencionale nga ato tė modifikuara gjenetikisht. Ato thonė se nuk e bejnė kėtė me qėllim tė keq, por kjo ėshtė rezultat i situatės nė Amerikė ku nuk bėhen dallime mes kėtyre dy lloj prodhimeve.

BBC: Njė ide e kahmotshme ishte qė drithėrat e modifikuar gjenetikisht tė pėrdoren nė ērrėnjosjen e urisė nė vendet e varfėra, ēfarė mendohet sot pėr kėtė?

Holingham: Janė disa drithėra dhe bimė tė modifikuara gjenetikisht nė disa vende tė botės qė tani janė nė zhvillim e sipėr. Pėr shembull nė Indi kemi tė ashtuquajturin oriz tė artė, i cili ėshtė i avancuar me vitamina dhe ėshtė modifikuar me qėllim qė tė ndihmojė popullin e atjeshėm duke u dhėnė orizin qė ėshtė mė i mirė. Gjithashtu ka projekte tė ngjashme edhe nė Afrikė ku drithėrat do tė kultivohen edhe nė tokė shumė tė varfėr. Kėto lloj projektesh janė tė mbėshtetura nga fonde.

BBC
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: OMG - OMGJ

Mesazh  Neo prej 12.05.10 16:20

Mbani larg nga tavolina pataten OMGJ

A konsumohet patate OMGJ nė tregun shqiptar? Asnjė nuk mund tė pėrgjigjet prerazi po ose jo, edhe pse shanset janė tė mėdha. Kemi vetėm njė rast tė testuar dhe njė pėrgjigje pėr praninė e OMGJ-ve nė vend, madje tė pamiratuara nė tregun europian (rasti i misrit me konglomerat OMGJ-sh nė vitin 2004, pas njė analize tė kryer nė Gjermani me porosi tė Shoqatės sė Bujqėsisė Organike).

Qė nga sot, prania e patates OMGJ nė treg i ka tė gjitha gjasat tė jetė prezente nė tregun shqiptar. Komisioni Europian ka aprovuar tė martėn kultivimin e patates transgjenike (OMGJ) Amflora. Ky vendim ka tė bėjė me kultivimin pėr qėllime industriale dhe pėr pėrdorimin e produkteve qė vijnė nga Amflora nė ushqimet pėr kafshėt.

Patatja OMGJ, e njohur si Amflora e zhvilluar nga kompania agro-kimike gjermane, BASF, pėrmban njė gen qė krijon rezistencė ndaj disa antibiotikėve. Kjo do tė thotė se mund tė rritet rezistenca ndaj antibiotikėve te njerėzit. “Greenpeace” lajmėron qė ky prodhim i patates OMGJ krijon njė rrezik tė papranueshėm pėr shėndetin e njerėzve dhe tė kafshėve, si dhe ndaj mjedisit.

Organizata Botėrore e Shėndetėsisė dhe Agjencia Europiane e Medikamenteve kanė lajmėruar pėr “rėndėsinė kritike” tė antibiotikėve tė afektuar nga patatja Amflora (WHO, 2005, Canberra, Australia). Lėshimi i patates OMGJ nė mjedis mund tė rrisė rezistencėn bakteriale ndaj medikamenteve qė shpėtojnė jetė, duke pėrfshirė kėtu dhe medikamentet pėr trajtimin e tuberkulozit.

Shumė vende tė BE-sė kanė kundėrshtuar autorizimin e kėtij prodhimi OMGJ. Ka shumė tė ngjarė qė shtetet e BE-sė tė refuzojnė tė mbjellin patate OMGJ nė territoret e tyre. Austria tha se po planifikonte njė ndalim tė menjėhershėm pėr kultivimin e patates, ndėrsa ministri i Bujqėsisė i Italisė e kritikoi fort vendimin e komisionit dhe premtoi mė shumė seriozitet pėr tė mbrojtur “bujqėsinė tradicionale dhe shėndetin e qytetarėve”.

Njė vend ideal pėr tė eksperimentuar pataten OMGJ edhe pėr konsum pėr njerėzit, me apo pa qėllim, mbetet Shqipėria. Kjo pėr faktin se Shqipėria nuk ka akoma njė ligj funksional pėr OMGJ-tė. Edhe njė trajtim i mirė pėr kontrollin e OMGJ-ve qė ndodhet nė ligjin pėr ushqimin, nuk mund tė zbatohet, pasi nė kėtė ligj, tinėzisht ėshtė shtuar njė nen nė fund, sipas sė cilit pjesa pėr OMGJ-tė hyn nė fuqi nė vitin 2013.

Megjithatė, Shqipėria ka ratifikuar protokollin e bio-sigurisė (protokolli i Kartagjenas) qė i jep asaj mundėsinė qė mos tė lejojė kultivimin apo tregtimin e patates OMGJ, si dhe OMGJ-ve nė pėrgjithėsi. Frika e madhe ėshtė se duke qenė se nė doganat shqiptare nuk ka asnjė lloj kontrolli pėr prodhime me OMGJ, patatja OMGJ mund tė kalojė lehtėsisht mė vete ose e pėrzier me pataten konvencionale, duke krijuar nė treg njė ēorientim dhe mosbesim tė madh te konsumatori.

Ministri i Bujqėsisė shqiptare e ka tagrin pėr tė nxjerrė menjėherė urdhėresė, duke e bėrė atė publike edhe nė opinionin ndėrkombėtar, se Shqipėria do tė ndalojė konsumin e patates OMGJ dhe produkteve tė pėrpunuara prej saj. Ky prononcim publik duhet bėrė dhe pėr njė arsye tjetėr tė fortė, veē mbrojtjes sė popullatės, qė ka tė bėjė me imazhin e vendit nė lidhje me turizmin. Duke qenė se patatja ėshtė njė produkt ushqimor shumė i pėrdorshėm, mund tė krijohet njė frikė e justifikuar e turistėve, duke ditur dhe mungesėn e kontrollit tė produkteve OMGJ nė vend. Dhe ky imazh negativ, nėse lejohet tė krijohet, nuk mund tė zhbėhet lehtė. E kundėrta do tė ishte mjaft e zgjuar.

Tė proklamohet fort “Shqipėria pa OMGJ”. Kjo do tė rriste pa dyshim koeficientin e thithjes sė turistėve perėndimorė nė vend edhe nė planin afatgjatė.

Sigurisht proklamimi nuk mjafton. Duhet veprimi dhe menjėherė ndalimi.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: OMG - OMGJ

Mesazh  Estilen prej 12.05.10 18:01

Neo shkruajti:Rrezik ushqimet e modifikuara !


Sipas tij, gjatė shqyrtimit tė projektligjit komisioni parlamentar i Bujqėsisė dhe Ambientit kėrkoi qė tė paktėn pėr 5-vjet tė ndalohet hyrja e OMGJ-ve nė Shqipėri. Por, projektligji qė do tė paraqitet kėto ditė nė Parlament nuk pasqyron ndryshimet e kėrkuara.


Dėmet e ushqimeve te modifikuara

- Pėrdorimi i organizmave tė modifikuara dėmton:
- Aparatin tretės
- Krijon alergji
- Dėmton biodiversitetin
- Shkakton dėm ekonomik te fermerėt
- Dėmton marrėveshjet e Tregtisė sė Lirė me vendet e Bashkimit Europian.
- Nė Shqipėri do tė vijnė nga SHBA 16 mijė ton misėr dhe sojė e modifikuar gjenetikisht.

Nje pyetje kam per autorin e postimit...
Kur eshte bere ky material (e kisha fjalen para sa vjetesh) apo eshte i ketyre dy tre diteve,se persa kam ndjekur une zhvillimet per OMGJ te,ka kohe qe ky problem ka rene ne qetesi dhe nuk ka zhvillime te reja.

Me sa me kujtohet mua ky problem eshte diskutuar rreth viteve 2005-2006

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vrasje me anė tė ushqimit

Mesazh  rebelisistemit prej 06.08.11 15:36

Kjo analize eshte vetem maja e ajsbergut, e cila perpiqet te demaskoje qellimet kriminale te elites, e cila perpiqet qe te coje njerezimin ne nje degradim total.(titra shqip)

avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: OMG - OMGJ

Mesazh  ILIRA prej 06.08.11 17:23

Pershendetje rebelisistemit

I kam lexuar pothuaj te gjitha postimet e tua dhe me duket se te gjithajane te bazuara ne librat e David Ickes. Te te them dicka, kur i kam lexuar kam ndjere nje merzitje dhe urrejtje aq te madhe per "eliten" mirepo keto ndjenja dhe sidomos ndjenja e frikes ndaj "fakteve" qe jepen nga kjo lloj letersie mendoj qe eshte nje e keqe plus. " Ajo qe une kam kuptuar dhe qe eshte pozitive eshte se tani nuk kam me frike nga vdekja pasi ai qe lind do te vdese me patjeter nga pleqeria nga semundjet nga aksidentet nga lufterat e kushedi cfare tjeter." A mund ti ruhesh dot vdekjes ??????????? Ajo do te vije nje dite sa ben se njeriu vdes nga OMGJ apo nga URIJAAAAAAAAAAAA
Shpresoj te mos e marresh si kundershtim ky eshte thjesht nje konkluzion imi personal.
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: OMG - OMGJ

Mesazh  nert prej 06.08.11 17:54

rebelisistemit shkruajti:Kjo analize eshte vetem maja e ajsbergut, e cila perpiqet te demaskoje qellimet kriminale te elites, e cila perpiqet qe te coje njerezimin ne nje degradim total.(titra shqip)

Ke shume te drejte eshte vetem maja e ajsbergut kjo pai ka dhe shume elemnte te tjere te pranishem ne ushqime qe jane te demshme dhe ne pergjithesi jo shkaktojne kancer, por e pershpejtojne shfaqjen e tij. E dime te gjithe se kanceri eshte i trashegueshem dhe nuk fitohet. Elemente te tjere jane:

1. Benzoili qe eshte i pranishem ne te gjitha produktet kozmetike, madje shkakton dhe djegie te lekures kur eshte ne diell
2, Kriperat e aluminit te pranishem ne deodorante te ndryshme
3, Prania e disa elementeve kimik konservante ne mish dhe ne produktet e tyre sic jonet NO2, NO3 te cilat jane te demshem por dhe pa te se le dot mishin pasi kontaminihet nga mo patagjene.
4, Pesticidet e ndryshme qe mund te perdoren ne bujqesi te cilat mbarten ne ushqime (po flasim per produkte jo OMGJ ) te cilat kane ndikim sic eshte thene dhe video ne moshen e pubertetit, dhe ne alergjite te ndryshme qe shfaqen.

Tema eshte per OMGJ - te dhe te them te drejten me mire te perdoren produkte Omgj te cilat jane me rezistente nga insektet, moti se sa te perdoren pesticide te demshme. Kete pjese se ka menduar asnje. Nqs OMGJ jane te demshme jane vetem per faktin se nuk do te kemi natyralitet ne bimesi, jo se mund te kete pasoja ne shendet Ato jane vetem bime te cilat iu eshte marre nje gjen dhe i eshte modifikuar per te patur sa me shume prodhimtari dhe rezistence
avatar
nert

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: OMG - OMGJ

Mesazh  rebelisistemit prej 06.08.11 18:38

ILIRA shkruajti:Pershendetje rebelisistemit

I kam lexuar pothuaj te gjitha postimet e tua dhe me duket se te gjithajane te bazuara ne librat e David Ickes. Te te them dicka, kur i kam lexuar kam ndjere nje merzitje dhe urrejtje aq te madhe per "eliten" mirepo keto ndjenja dhe sidomos ndjenja e frikes ndaj "fakteve" qe jepen nga kjo lloj letersie mendoj qe eshte nje e keqe plus. " Ajo qe une kam kuptuar dhe qe eshte pozitive eshte se tani nuk kam me frike nga vdekja pasi ai qe lind do te vdese me patjeter nga pleqeria nga semundjet nga aksidentet nga lufterat e kushedi cfare tjeter." A mund ti ruhesh dot vdekjes ??????????? Ajo do te vije nje dite sa ben se njeriu vdes nga OMGJ apo nga URIJAAAAAAAAAAAA
Shpresoj te mos e marresh si kundershtim ky eshte thjesht nje konkluzion imi personal.

David Icke e njohe, por historit e tija si mare per argumente.Jam me shume i lidhur pas dokumentareve se sa pas letersis.Per mua David Icke eshte nje disinformator i infiltruar ne "truth movement".

Te gjithe e dime qe do vdesim nje dite,por ama kjo nuk eshte vdekje natyrale-kjo quhet vrasje! \Te pakten mos te vdesim pa e ngritur zerin.

Meqe e paske kaq te lehte vdekjen,pse si jep fund asaj dhe te shuash kurejshten se cndodh pas saj?!

avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: OMG - OMGJ

Mesazh  ILIRA prej 06.08.11 19:50

Derisa te vije ajo do perpiqem te mos luftoje me ullinjte e eres por te gjej me te miren nga kjo jete
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: OMG - OMGJ

Mesazh  rebelisistemit prej 07.08.11 12:11

ILIRA shkruajti:Derisa te vije ajo do perpiqem te mos luftoje me ullinjte e eres por te gjej me te miren nga kjo jete

Nese je ofenduar nga pergjigjia ime te kerkoj falje,skisha qellim te ofendoja. ullinjte e eres -mos ke patur qellim te shkruaje mullinjte e ers?! Nese po dije se fenomeni omg nuk eshte me teori konspirative,por eshte fakte ! Edhe mediat tona kan dhen fakte per to ! Ja nje kronik e Top_channel

avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: OMG - OMGJ

Mesazh  ILIRA prej 07.08.11 13:19

Jo nuk behet fjale per ofendim desha qe ta shohesh pak me bardhe jeten jo aq zi sepse fundja fundit kjo jete eshte e perkohshme. Ndersa sa per lapsusin tim u shkriva gazit hahahahahahahahaha do me falesh.
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Disa karikatura ne lidhje me temen.

Mesazh  rebelisistemit prej 12.08.11 0:57

Disa karikatura ne lidhje me temen.

avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: OMG - OMGJ

Mesazh  Berti69 prej 24.06.14 12:03

Ēfarė po i ndodh njerėzimit nga ushqimet OMGJ

Njeriu ėshtė ai ēka ha ose mė saktė, mė thuaj ēfarė ha tė tė them si duhet tė jesh me shėndet. Kėto pėrbėnin filozofinė bazė tė kohės sė Hipokratit, nė periudhėn e Greqisė sė lashtėMe OMGJ (Organizėm i Modifikuar Gjenetikisht) nėnkuptohet njė organizėm gjallor, pasuria gjenetike e tė cilit ėshtė modifikuar nga njeriu nėpėrmjet teknikave tė inxhinierisė gjenetike. Sot, inxhenieria gjenetike ėshtė mjaft e zhvilluar dhe ka gjetur aplikime nė shumė fusha, nga agrokultura tek mjekėsia, deri tek ushqimet.

Por hyrja e OMGJ-ve, mbi tė gjitha nė sektorin ushqimor, ka shkaktuar edhe njė debat mbi mundėsitė e zhvillimit tė kėtyre teknologjive, pasi duket se ekziston njė lidhje mes pėrdorimit tė OMGJ-ve dhe disa dėmeve nė shėndetin e njeriut e tė kafshėve.

Njeriu ėshtė ai ēka ha ose mė saktė, mė thuaj ēfarė ha tė tė them si duhet tė jesh me shėndet. Kėto pėrbėnin filozofinė bazė tė kohės sė Hipokratit, nė periudhėn e Greqisė sė lashtė. Qė nė kohėn e Indianėve, 12-15 mijė vjet mė parė, ėshtė zbuluar se ekzistonte njė lidhje e fortė midis ushqimeve dhe organeve tė trupit.

Le tė themi se, ushqime tė caktuara ndikojnė fuqishėm nė rendimentin e trurit dhe nė funksionet fizike tė trupit, si nė kujtesėn e njeriut, gjumin, dhimbjet, depresionet deri nė aftėsinė e tė mėsuarit dhe tė pėrshtaturit ndaj nevojave tė jetės. P.sh. ushqimet e pasura me lecitin, qė ndodhet nė familjen e bishtajoreve, rrisin fuqinė mendore, ndėrsa ato tė pasura me karbohidrate e tė varfra me proteina, nė mėnyrėn mė tė sigurtė tė tyre e bėjnė njeriun tė pėrgjumur, tė ngathėt e tė vrazhdė. Kėrkimet, si nė atė kohė dhe nė kohėt moderne sot kanė vėrtetuar qė, ushqimi ose ushqyerja e saktė e kombinuar me aktivitetin fizik, mund tė kurojė, sigurisht pėr njė kohė mė tė gjatė se ilaēet, por mė tė sigurtė se ato, shumicėn dėrrmuese tė sėmundjeve, pėr tė mos thėnė tė gjitha. P.sh. ērregullimet nervore, ērregullimet nė organet e tretjes, hemorroidet, henrie diskalis etj, mund tė qetėsohen nga medikamentet mjekėsore, por kurrė s'mund tė shėrohen prej tyre. Pėrkundrazi, ato mund tė shėrohen totalisht vetėm nga mėnyra e ushqyerjes. Atėherė, ku qėndron forca magjike e shėrimit prej dietės korrekte tė ushqimit? Me dietė, shpjegojmė dhe kuptojmė mekanizmin natyral tė tė ushqyerit tek njerėzit, jo sforcimin pėr tė mbajtur dietė rraskapitėse, ēmobilizuese deri nė sėmundje-ndjellėse.

Sikundėr nė kohėt shumė tė lashta (indianėt e vjetėr) edhe Anshtajni e preku mė se njė herė idenė se universi pėrbėhet nga vibrime, tė quajtura ndryshe vibrime tė energjisė. Pra, materia, nė ēfarėdo lloj lėnde qoftė, e ngurtė, e lėngėt apo e gaztė thith dhe emeton valė me frekuenca tė ndryshme, si ato alfa, beta dhe gama.

Veē tė tjerave, ekziston njė lidhje e ngushtė apo koherente e pėrsosur midis organizimit tė universit dhe organizimit trupor. Sikundėr universi, me mori yjesh, mikrokozmosi pėrbėhet nga qeliza tė panumėrta, qė rriten e zhvillohen, nė sajė tė dritės, ujit, ajrit dhe ushqimit qė hamė. Natyra e ushqimeve dhe pijeve qė pėrdorim kanė efektet e tyre nė trupin tonė, pėr pasojė dhe nė mendjen tonė. Pra, tė gjitha ushqimet pėrshkohen prej vibrimeve tė sipėrmendura, tė padukshme e tė fshehura, tė pėrcaktuara qartė nė bazė tė tipeve e me frekuenca tė ndryshme, tė cilat ndikojnė nė trupin dhe mendjen e personit qė i konsumon.

Sipas tipit tė vibracionit dhe forcės sė energjisė, qė mbizotėron nė ēdo objekt apo krijesė, bėhet e mundur qė kėta tė fundit tė marrin cilėsinė e kėtyre forcave. Kėto forca klasifikohen sipas njė kuptimi "gros", nė forca tė ndjeshme, tė pandjeshme dhe statike.

Nė varėsi tė mbizotėrimit tė kėtyre forcave klasifikohen dhe ushqimet, si: ushqimet e ndjeshme (sensitive), qė garantojnė tek njeriu ndjenjėn e harresės, gėzimit, tė vetėdijes, tė dashurisė, paqes, tė respektit, tė moralit shpirtėror e tė tjera si kėto, ushqimet e pandjeshme (mutative), qė stimulojnė tek njeriu forcė, lėvizje, dėshirė pėr ndryshim e tė tjera si kėto dhe ushqimet statike (statik ose dull), qė i japin njeriut ndjenjėn e plogėshtisė, tė pėrkeqėsimit deri nė atė tė sėmundjes.

Le t'i marrim me radhė. Kur njeriu pėrdor ushqimet e ndjeshme, vėren se mendja e tij rrjedh lehtėsisht drejt niveleve mė tė larta tė ndėrgjegjėsimit, rrjedh qetė dhe qartė. Kėto ushqime janė baza e jetės, sepse pėrcjellin energji tek shėndeti mendor dhe fizik i njeriut, pėr rrjedhojė dhe paqe nė psiqikėn dhe shpirtin e tij. Nė kėtė grup ushqimesh pėrfshihen frutat, shumica e perimeve dhe zarzavateve, bulmetet dhe produktet e tyre, familja e kokrrizave si gruri, orizi, misri, shumica e barėrave dhe erėzave. Kėto ushqime, duke qenė se marrin energji diellore dhe kalojnė nėn procesin e fotosintezės, sigurojnė pėr njeriun, njė varietet tė gjerė ushqyesish me vitamina, mikroelemente, etj., duke e furnizuar atė me proteina, karbohidrate, yndyrna dhe vitamina e minerale tė cilat janė kryesore, mė saktė jetike pėr njeriun.

Kur njeriu pėrdor ushqimet e pandjeshme vėren se, mendja e tij bėhet mė e shqetėsuar, mė nervoze dhe e paaftė pėr t'u qetėsuar dhe/ose relaksuar. Nė fakt, kėto i japin njeriut forcė pėr tė lėvizur, pėr tė ndryshuar, duke e stimuluar si mendjen dhe trupin e tij, nėse merren nė mėnyrė shumė tė moderuar, nė sasi mesatare, sepse pėrndryshe prishin ekuilibrin mendor dhe atė trupor. Nė kėto ushqime pėrfshihen pijet e pasura me kafeinė, ēokollatat, ushqimet e fermentuara, disa lloj ilaēesh etj.

Kur njeriu pėrdor ushqimet statike vėren se, ai fillon e ndjehet si i pėrgjumur, i ngathėt, pa energji, pa inisiativė dhe kjo ndodh veēanėrisht kur ai redukton dy llojet e tjera tė ushqimeve tė sipėrmendura.

Nė kėto ushqime pėrfshihen mishi, peshku, alkooli, cigaret, ilaēet, ushqimet e fermentuara nė vazo, nė kartona, vezėt, kėrpudhat, qepėt, hudhrat etj., me anė tė tė cilave, njeriu bėhet mė nervoz dhe i paaftė pėr t'u qetėsuar dhe/ose relaksuar. Po nė kėtė kategori klasifikohet dhe ushqimi i marrė nga OMGJ-tė. Kėto kategori ushqimesh nuk mund tė pėrbėjnė bazėn e ushqyerjes sė njeriut, sepse kanė aciditet tė lartė dhe i mundojnė organet e trupit pėr t'i tretur e pėr t'i pėrthithur ato.

Aciditeti i lartė nė trupin e njeriut ėshtė shkaku kryesor pėr fillimin e sėmundjeve tė tij dhe pėrpos tė tjerave, ato krijojnė shumė nxehtėsi pėr trupin, duke krijuar shqetėsime pėr trurin. Kjo ėshtė arsyeja, qė kėto lloj ushqimesh pėrdoren nė kushte tė veēanta klimatike, si nė brezat e ftohtė dhe aspak nė ato tropikale e ekuatoriale. Madje, mendohet qė, ashtu si lėngu i qepės ngacmon sytė tanė, duke i bėrė tė qajnė, po ky stėrmundim do thonim se krijohet edhe pėr proceset nė tru e nė mendje. Po kėshtu, edhe veza e mishi, tė cilat pėrmbajnė kolesterol tė lartė deri nė 20 mlg, bėjnė tė mundur nxitjen e njė sėrė sėmundjeve tė gjakut e tė zemrės. Nė kėtė mėnyrė, duket qartė lidhja e produkteve ushqimore tė dala nga toka, por qė gjenerohen dhe nga vibrimet e lėshuara nga kozmosi qė na rrethon.

Kjo lloj ndėrhyrjeje ka bėrė atė qė ushqimet tona tė kenė gjenetikėn, veēoritė, shijet dhe vlerat e sotme, duke pranuar kėtė lloj bashkėpunimi me natyrėn. Nė kėtė kuptim, ushqimi nuk mundet tė pranojė ndėrhyrje tė tjera nė gjenetikėn e tij nga duart e njeriut duke i trajtuar ato, si kavie pėr tė kėnaqur etjen e tij pėr para. Ėshtė llogaritur se, toka mund tė ushqejė 40-50 miliardė njerėz normal, por jo 4-5 miliardė "grykėsa", edhe nėse kėto tė fundit ushqehen vetėm me OMGJ. Pra, arsyet e mospėrdorimit, as nė sasi mesatare tė kėsaj kategorie ushqimi, nuk lidhet me ndjenja sentimentale e paragjykime apo bindje fetare, as me vlerėsime emocionale, por me arsye e fakte shkencore nga vetė jeta njerėzore dhe sidomos nga eksperienca e akumuluar qė nė lashtėsi e deri mė sot.Ushqimet mė me shumė organizma gjenetike tė ndryshuara

Produktet OMGJ ditėt e sotme pėrbėjnė njė nga temat mė tė diskutuara pas gripit tė derrit. Bimėt, kafshėt apo mikroorganizmat tė cilave u janė ndryshuar veēoritė, duke transferuar gjenet e njė lloji tjetėr me anė tė metodave bioteknologjike quhen "organizma me gjenetikė tė ndryshuar" ose "transgjenetikė". Sipas lajmit tė publikuar nga BBC, jepen 5 produktet ku pėrdoret mė shumė metoda OMGJ:

1. Aspartam (ėmbėlsues sintetik): megjithėse teknikisht ėshtė njė lėndė sintetike, pėrftohet si rezultat i kombinacionit tė dy amino acideve natyrale. Kėto acide prodhohen nga dy lloje tė ndryshme bakteresh dhe nė disa raste njėri prej baktereve ndryshohet pėr tė shtuar prodhimin. A ėshtė i dėmshėm aspartam? Aspartam nuk pėrmban lėndė gjenetike. Megjithėse nuk ekziston ndonjė provė, e cila tė verifikojė mundėsinė e shfaqjes sė kancerit nga aspartame, tek minjtė e laboratorit tė cilėve iu ėshtė dhėnė ky i fundit, ėshtė vėrejtur leucemi dhe kancer limfatik.

2. Vaj kanola: vaji kanola ose i njohur ndryshe si vaji i lakrės sė egėr dhe ėshtė njė nga lėndėt mė tė pėrdorura. 80% e kanolės sė pėrdorur nė Kanada ėshtė e ndryshuar gjenetikisht. Gjenetika e kanolas ndryshohet pėr tė rritur imunitetin ndaj disa ilaēeve bujqėsore tė pėrdora pėr tė zhdukur bimėt e dėmshme.

Nė kėtė mėnyrė, kontrollohen mė lehtė barėrat e egėr, pėrdoren mė pak ilaēe bujqėsore dhe merret mė shumė prodhim.

3. Qumėshti: hormoni rBGH bėn tė mundur qė lopėt tė prodhojnė mė shumė qumėsht dhe hap rrugėn e mastitit (infeksionit tė gjirit). Kėto lopė tė sėmura duhet tė jenė vazhdimisht nėn kontrollin e doktorit dhe tė mjekohen me antibiotikė. Hormoni rBGH rrezikon njerėzit nga kanceri. Bota ėshtė ndarė mė dysh pėrsa i pėrket sigurisė sė qumėshtit tė marrė nga lopėt, tė cilave iu ėshtė injektuar rBGH. Pavarėsisht se pėrdorimi i kėtij hormoni ėshtė ndaluar nė Bashkimin Evropian dhe Australi, nė Amerikė ėshtė lejuar dhe FDA nuk ka vendosur ndonjė kusht pėr pėrdorimin e kėtij qumėshti.

4. Soja: nė mes gjithė produkteve soja ėshtė produkti me njė ndryshim tė thellė gjenetik. Nė vitin 2007 mė shumė se gjysma e botės prodhoi njė lloj tė modifikuar tė saj. Gjenetika e sojės ėshtė ndryshuar pėr shkaqe tė ndryshme. Arsyet mė tė pėrhapura janė rritja e imunitetit ndaj insekteve dhe kėrpudhave gjithashtu edhe pasurimi i produktit nga ana e vitaminave, yndyrave dhe proteinave. Kėshtu mund tė pėrdoret edhe si ushqim pėr kafshėt. Nė tė njėjtėn kohė, soja pėrdoret edhe si kimikat nė farmaci. Nė Amerikė nėse pėrdoret sojė nė produkte tė ndryshme, patjetėr shkruhet nė etiketė dhe zakonisht ėshtė me gjenetikė tė ndryshuar. Kėtu nuk bėhet fjalė vetėm pėr qumėsht soje apo tofu, pasi ky produkt pėrdoret edhe nė ushqime tė tjera si buka, akullore tė ndryshme, ēokollata etj.

5. Misri: misri pėrdoret kudo nė Amerike dhe nė fakt, ajo ėshtė prodhuesja mė e madhe e tij. Nė vitin 2000 Ministria e Bujqėsisė pohoi se 25% e misrit tė prodhuar nė Amerikė ndryshohet gjenetikisht. Produktet qė pėrmbajnė misėr janė salcat e sallatrave, margarina, mielli dhe shurupi i misrit.

Duket qartė qė produktet e modifikuara gjenetikisht pėrdoren nė prodhimin e ushqimeve kryesore qė konsumohen ēdo ditė dhe gjithashtu, janė tė paevitueshme nga njerėzit. Ndėrkohė, dėmet qė shkaktojnė janė katastrofike pasi pėrdorimi i organizmave tė modifikuara mund tė dėmtojė: aparatin tretės, aparatin e frymėmarrjes dhe gjithashtu mund tė krijojė alergji, mund tė dėmtojė biodiversitetin dhe tė ndikojė negativisht direkt nė trurin e njeriut dhe nė gjendjen e tij psiko-fizike.Argumentet pro dhe kundėr

Bashkimi Evropian ka shtyrė diskutimin rreth ēėshtjes nėse duhet lejuar importimi i njė lloji tė misrit tė modifikuar gjenetikisht, pasi Parlamenti Evropian kishte votuar pėr t''i dhėnė fund moratoriumit mbi ushqimet me organizma tė modifikuar gjenetikisht. Ndėrkohė, zyrtarė tė Vatikanit kanė thėnė se Papa mund tė konsiderojė miratimin e pėrdorimit tė drithėrave tė modifikuara gjenetikisht nė kuadėr tė luftimit tė urisė nė botė. Shkrimtari pėr ēėshtje shkencore, Richard Holingham nga njė korespondent i BBC-sė tregon se cilat janė argumentet pro dhe kundėr ushqimeve dhe drithrave tė modifikuara gjenetikisht.

Holingham: Argumentet kryesore rreth bimėve tė modifikuara gjenetikisht nga ana e shkencėtarėve janė se nėpėrmjet kėtij procesi nuk janė duke bėrė diēka thelbėsisht tė ndryshme nga kultivimi i zakonshėm i bimėve. Ata vetėm e marrin gjenin (ndonjėherė edhe tė kafshės) qė ata e konsiderojnė si tė dobishėm dhe e inkuadrojnė atė nė materialin gjenetik. Ata thonė se kjo nuk paraqet asnjė problem, asnjė problem nė aspektin e mjedisit dhe shėndetit. Por, ata qė janė kundėr i akuzojnė shkencėtarėt se po ngatėrrohen me natyrėn, sidomos kur ėshtė fjala tek pėrdorimi i gjeneve tė kafshėve. Argumenti kryesor i tyre kundėr bimėve tė modifikuara gjenetikisht ėshtė se janė tė padėshmuara dhe se pėr momentin ky ėshtė vetem njė eksperiment me jetėn. Ndonėse kėto lloj bimėsh tashmė kultivohen pėr mė shumė se dhjetė vjet nė Shtetet e Bashkuara, pėr skeptikėt kjo ėshtė njė kohė shumė e shkurtėr pėr tė vlerėsuar pasojat nė mjedis.

BBC: Ēfarė ligjesh ose rregullash janė nė fuqi pėr sa i pėrket kultivimit dhe shitjes se ushqimeve qė pėrbėjnė organizma tė modifikuara gjenetikisht?

Holingham: Bashkimi Evropian ka njė numėr tė madh vendesh anėtare qė kanė organizata tė forta tė mbrojtjes sė mjedisit, ndėrkohė qė nė disa pjesė tė Gjermanisė ushqime tė tilla janė tė ndaluara plotėsisht. Ka ekzistuar njė moratorium ose embargo mbi bimė tė reja tė modifikuara gjenetikisht dhe shumė rregullime tė ndryshme sa i pėrket prodhimeve tė tilla. Janė disa bimė eksperimentale nė Evropė, por ato nuk kultivohen nė shkallė tė gjerė, njė gjė qė ėshtė krejtėsisht ndryshe me Shtetet e Bashkuara ku bimė tė tilla kultivohen gjithandej dhe konsiderohen saktėsisht njėlloj sikurse tė ishin bimė konvencionale.

BBC: Njė ide e mėparshme ishte qė drithėrat e modifikuar gjenetikisht tė pėrdoren nė ērrėnjosjen e urisė nė vendet e varfėra, ēfarė mendohet sot pėr kėtė?

Holingham: Janė disa drithėra dhe bimė tė modifikuara gjenetikisht nė disa vende tė botės qė tani janė nė zhvillim e sipėr. Pėr shembull, nė Indi kemi tė ashtuquajturin oriz tė artė, i cili ėshtė i avancuar me vitamina dhe ėshtė modifikuar me qėllim qė tė ndihmojė popullin e atjeshėm duke u dhėnė orizin qė ėshtė mė i mirė. Gjithashtu, ka projekte tė ngjashme edhe nė Afrikė ku drithėrat do tė kultivohen edhe nė tokė shumė tė varfėr. Kėto lloj projektesh janė tė mbėshtetura nga fonde.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: OMG - OMGJ

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi