Kam takuar jashtėtokėsorė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Kam takuar jashtėtokėsorė

Mesazh  Jon prej 08.05.10 20:46

Kam takuar jashtėtokėsorė - thotė njė udhėheqės rus

Kirsan Ilyumzhinov, Presidenti i Kalmykias, njė republikė e vogėl autonome e Federatės sė Rusisė , tha nė njė shfaqje televizive se nė vitin 1997 ėshtė me jashtėtokėsorė "me kostume tė verdha" me tė cilėt ai komunikoi nėpėmjet telepatisė, pėrpara se tė bėnte njė xhiro me ata nė anijen e tyre kozmike, « njė lloj tubi gjysmė-transparent ».

"Njerėzit shpesh mė pyesin se nė ēfarė gjuhe kam folur me ta. Ndoshta kjo ishte mė tepėr njė shkėmbim i mendimeve", tha ai gjatė transmetimit tė emisionit.

Andrei Lebedev, njė ligjvėnės rusė, i cilit e mori kėtė ēėshtje shumė seriozisht bėri thirrje te autoritetet tė vendit pėr tė siguruar pėr shėndetin mendor tė Presidentit tė republikės ruse tė Kalmykias.

"Ju lutem tregoni nėse kryetari i republikės sė Kalmykias ka bėrė njė raport te administrata presidenciale nė lidhje me kontaktet e tij me njė qytetėrim jashtėtokėsorė , " thuhet nė letrėn e Andrey Lebedevit qė i adresohet autoriteteve e marrur pastaj nga ana e mediave.

"A ka ndonjė rregullore pėr kontakte tė tilla me zyrtarė tė lartė tė vendeve qė kanė qasje nė informata tė fshehta, siē ėshtė rasti i Ilyumzhinov?" kėrkon deputeti.

"Nėse kjo ėshtė njė shaka, unė kėtė nuk e kuptoj. Grupi ynė beson se duhet tė sigurohet shėndeti, por edhe ai psiqik i udhėheqėsve rajonal," tha ai gjithashtu nė faqen e internetit nė tė pėrditshmen Komsomolskaya Pravda.

Kirsan Ilyumzhinov aktualisht ėshtė edhe President i Federatės Botėrore tė Shahut (FIDE).
Jon

1265

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi