Jashtėtokėsorėt e kanė vizituar Tokėn

Shko poshtė

Jashtėtokėsorėt e kanė vizituar Tokėn

Mesazh  Jon prej 05.05.10 1:56

Jashtėtokėsorėt e kanė vizituar Tokėn pėr dekada tė tėra


Hellyer Pali, Ministri i Mbrojtjes Kombėtare tė Kanadasė, 1963-1967.

Toronto, 3 maj 2010

Duke e akuzuar astrofizikantin e famshėm Stephen Hawking se ėshtė duke pėrhapur informacione tė rreme nė lidhje me kėrcėnimet nga jashtėtokėsorėt, ish-ministri i mbrojtjes Paul Hellyer, tha tė djelėn se jashtėtokėsorėt nė fakt e kanė viziuar tokėn pėr dekada tė tėra.

Duke mos i sjellė asnjė tė keqe njerėzimit, thotė ai, anijet e tyre (jashtėtokėsore?), na kanė dhėnė informacione pėr tė zhvilluar mikroprocesorėt dhe revolucionin industrial dhe teknologjikė nė planetin tonė.

Hawking ka paralajmėruar kohėve tė fundit rrezikun e njerėzimit nėse futet nė kontakt me jashtėtokėsorėt.Gjeniu i shkencės Stephen Hawking deklaron se alienėt ekzistojnė, porse do tė ishte gabim fatal nėse do ti kontaktonim ata.

Profesori fizikant 68 vjecar jep detaje nėpėrmjet njė dokumentari tė ri sesi do tė dukeshin alienėt.

Por, frika e shkencėtarit ėshtė pikėrisht mundėsia se alienėt mund tė vijnė dhe tė kontrollojnė burimet e tokės. “Mendoj se ata jetojnė nė disa anije tė mėdha, duke pėrdorur tė gjitha burimet e tyre tė mundshme”, tha shkencėtari.

Duke vėnė nė dyshim deklarimin e Hawking, ish-Ministri i Mbrojtjes sė Kanadasė, i cili ėshtė vetė njė ekspert mbi kėtė ēėshtje dhe flet pėr jashtėtokėsorėt me vite tė tėra, tha se jashtėtokėsorėt e kanė vizituar Tokėn dhe kanė kontribuar nė pėrparimin tonė teknologjikė.

Hellyer tha pėr Canadian Press se "realiteti ėshtė se ata (jashtėtokėsorėt) e kanė vizituar tokėn pėr dekada tė tėra dhe ndoshta me mijėra vjet dhe kanė kontribuar nė mėnyrė tė konsiderueshme nė njohurive tona.

Ai tha se ekranet tona kompjuterike e kanė origjinėn e tyre nga jashtėtokėsorėt.
"Microprocesorėt pėr shembull, fibri optikė, kėto janė vetėm dy nga shumė gjėra qė mendohet - dhe ndoshta e vėrtetė - qė vijnė nga anijet qė u rrėzuan," deklaroi kanadezi.

Duke fajėsuar Hawking se ėshtė duke e friksuarė njerėzimin nga jashtėtokėsorėt, ai thotė :"Ai (Hawking) angazhohet nė njė diskurs tepėr tė frikshėm dhe unė nuk kisha shpresuar qė do tė vinte nga ai. Unė mendoj se ėshtė me tė vėrtetė e dhimbėshme qė njė shkencėtar me njė reputacion tė tillė tė kontiboi nė atė qė unė e konsideroj mė shumė si dezinformatė rreth njė teme mjaft tė madhe dhe shumė tė rėndėsishme."
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi