Rikthehet nė jetė pas tre orėsh

Shko poshtė

Rikthehet nė jetė pas tre orėsh

Mesazh  Jon prej 03.05.10 0:08

Rikthehet nė jetė pas tre orėsh


Njė djalė i vogėl gjerman tre vjeēar ėshtė ringjallur pasi zemra e tij ishte ndalur pėr tre orė, dhe gjatė sė cilės ai e kishte "takuar gjyshen e tij nė qiell."


Nė Foto: Paul (3 vjeē) duke luajtur nė shtratin e tij nė spital

Djali, i quajtur Paul, luante buzė njė liqeni nė pronėsi tė gjyshit tė tij nė Brandenburg, ku ai ra.
Gjyshi i Paul-it e kishte gjetur trupin e tij nė ujė pak mė vonė dhe djali u transportua nė spitalin Helios me helikopter.

Katėr mjekė u pėrpoqėn tė ringjallin Paul-in pėr tre orė e 18 minuta, ata ishin duke ndaluar, kur zemra e tij filloi papritmas tė rrah.

Besohet se uji i ftohtė nė liqen ka ulur temperaturėn e trupit Paul-it nė 28C - nėntė gradė mė poshtė se normalja 37C - e cilat ka ngadalėsuar metabolizmin e tij dhe ka lejuar qė trupi i tij tė mbijetoi me pak oksigjen .

Kur Pali u zgjua, ai u tha prindėrėve tė tij ai kishte qenė nė "qiell me gjyshen Emmi ... Ajo mė tha qė tė zbres menjėherė."

Nuk dihet se kur gjyshja e fėmijės ka vdekur, apo nė qoftė se ata ishin takuar ndonjėherė.

Pėr veē kėsaj, Profesori Lothar Schweigerer nga spitali Helios tha se ai kurrė nuk kishte parė njė rast tė tillė gjatė 30 viteve sa ėshtė mjek.

"Mjekėt e mi ishin shumė pranė pėr tė thėnė se" nuk mundemi mė " pas dy orė presioni nė gjoks," tha profesori Schweigerer nė Sky News.

"Ne menduam se djali kishte vdekur ... kur papritmas zemra e tij filloi tė rrah pėrsėri ... Kjo ishte njė mrekulli fantastike. Djali ėshtė i lumtur dhe i shėndetshėm..Kjo ishte njė gjė e mrekullueshme. "

Burimi: News.ninemsn.com.au
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi