Njeriu - Ujk

Shko poshtė

Njeriu - Ujk

Mesazh  Elizza prej 01.05.10 18:04

Njeriu ujk nė MitologjiNjeriu ujk ėshtė ndoshta legjenda popullore mė e famshme nė tė gjithė botėn. Tė gjithė jemi mahnitur nga historitė me njeriun gjysmė ujk, pėr tė cilin janė shkruar dhjetėra histori dhe janė realizuar po aq filma magjepės.

Gjysma-njeri, gjysma-ujk, likenet kanė qenė pjesė e mitologjisė njerėzore qė prej kohėve tė hershme, madje edhe vizatimet nė piramidat e Egjiptit paraqesin njerėzit me kokė ujku.

Por nė historinė prej Mesjetės janė vetėm disa njerėz-ujq, qė mund tė shėnohen si mė tė rėndėsishmit. Ata gjithmonė shfaqen kur hėna ėshtė e plotė dhe nė pjesėn mė tė madhe tė historive menjėherė pas kėsaj shndėrrohen nė qenie tė etura pėr gjak.

Njė tjetėr pikė e fortė qė qėndron nė tė gjitha legjendat pėr njeriun-ujk ėshtė se ai shumohet pėrmes kafshimit dhe vetėm nė rastet kur viktima mbetet e gjallė. Nėse tė bie rasti tė takosh njė njeri ujk, ėshtė mirė qė tė kesh me vete njė armė tė mbushur me plumba argjendi. Por, pėr njė vetėmbrojtje tė tillė kundėr njerėzve ujq, duhet tė shpenzosh jashtėzakonisht shumė.

Nė fakt shumė thonė se kjo formė e tė luftuarit kundėr njeriut ujk ėshtė e re dhe mė pak e efektshme sesa format e tjera. Druri misterioz apo lėngje lulesh tė rritura nė mal shėrbejnė mė sė miri pėr t’u mbrojtur nga njeriu ujk.

Disa prej jush do tė duan tė dinė se si shndėrrohesh nė njeri ujk. Dy nga teoritė mė tė vjetra dhe qė qėndrojnė mė fort, janė ato tė mallkimit dhe ato tė magjisė, mirėpo shumė besojnė se mund tė shndėrrohesh nė ujk edhe duke veshur lėkurėn e njė ujku apo duke pirė ujė shiu nė gjurmėn e lėnė nga kafsha.

Origjina e mitit tė njeriut ujk ėshtė pak e mjegullt, pasi ai ka ardhur nė versione tė ndryshme nga kultura tė ndryshme dhe pamja qė ai merrte e mėnyrat se si shfaqej ndryshonin nė bazė tė kėtyre kulturave dhe vendeve.

Madje, nė vende ku ujku nuk ėshtė njė kafshė e zakonshme, vendin e tij e kanė zėnė specie tė tjera qė kthehen nė gjakpirės tė rrezikshėm gjatė netėve me hėnė tė plotė.

Njė sėrė akademikėsh thonė se kjo mitologji ka lindur si formė e vetme e shpjegimit tė vrasjeve seri nė kohė kur shpjegimi i tyre ishte kryesisht i varur nga supersticioni dhe besimi.

Tė tjerė argumentojnė se njeriu ujk ashtu si vampiri ėshtė diēka e lidhur me tė dhėna mė konkrete dhe shkencore qė kanė tė bėjnė me ndjeshmėrinė e njerėzve tė caktuar ndaj ndriēimit dhe shfaqjes sė dhėmbėve mė tė mėdhenj apo edhe psikozave tė ēuditshme.

Kjo teori u hodh pėr herė tė parė nga dr. Lee Illis mė 1963, por ajo nuk mjafton pėr tė shpjeguar gjithēka qė ndodh kur njė njeri kthehet nė ujk.

Tė tjerė janė munduar tė hedhin dritė shkencore mbi kėtė legjendė duke studiuar sėmundje tė trupit qė rrisin nė mėnyrė tė menjėhershme flokėt dhe qimet e njė njeriu, por as kėto nuk kanė qenė shpjegime tė mjaftueshme.

Nė fakt, ka apo nuk ka shpjegime normale historitė e njeriut ujk, duket se do tė vazhdojnė tė shoqėrojnė jetėn e njeriut mbi tokė dhe tė provokojnė fantazinė e tij.
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Enigma e njeriut-ujk

Mesazh  Berti69 prej 11.06.11 19:32

Enigma e njeriut-ujkSindroma e njeriut-ujk shkakton rritjen e qimeve nė ēdo pjesė tė trupit, pėrfshi edhe fytyrėn e hundėn.

Nė botė vuajnė rreth 100 persona, tė cilėt jetojnė nė fshehtėsi dhe izolim prej njerėzve tė tjerė

Prej kohėsh ky ērregullim mendohej se ka pasur si shkak problemet gjenetike, por nė fakt njė ekip shkencėtarėsh i Universitetit tė Kalifornisė arriti tė gjejė origjinėn e anomalisė. Bėhet fjalė pėr njė dyfishim tė ADN-sė, pranė gjenit SOX3.

Lajmi ėshtė pritur mė kėrshėri edhe nga Larrt Gomez, i njohur si "njeriu-ujk", njė aktor meksikan qė ka hyrė nė librin e rekordeve Guinnes, si njeriu mė leshator nė botė.

Nė njė intervistė pėr mediat amerikane, Gomez, tha se ka pėrfituar shumė prej imazhit tė tij tė veēantė, por nėse do tė kishte pasur mundėsi, nuk do tė ngurronte qė tė ishte njė njeri si gjithė tė tjerėt.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njeriu - Ujk

Mesazh  Luli prej 03.11.11 21:38

Shpesh kemi degjuar te flitet per nje nga fenomenet paranormale me te njohura, ate te ekzistences se njerezve ujq.
Jane shkruar libra dhe jane realizuar nje numer i madh filmash dhe emisionesh televiziv.
Por mbi kete fenomen edhe shkenca e ka nje shpjegim te sajin.

Ajo qe te gjithe ne degjojme te thuhet kur flitete mbi njerezit ujq eshte e mbeshtetur ne besimin se hena e plote ushtron nje fuqi te vecante te disa njerez duke i shnderruar ata ne ujqer-human.

Ajo qe besohet nga nje grup i konsiderueshem psikologesh eshte fakti se hena e plote influencon mbi njerezit.

Studime te ndryshme ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes kane vertetuar se gjate henes se plote njerezit hane me shume se ne netet normale dhe komunikimi me ane te internetit dhe telefonatave rritet ndjeshem.

Psikiatri amerikan James Rotton, i cili ekzaminoi 37 raste te semundjeve psiqike, vuri re se asnjera nga ato nuk kishte lidhje me henen e plote. E megjithate ai pohon se dicka te vertete ne fenomenin e lunatizmit ekziston.

Psikiatri paranon lunatizmin si nje fenomen real, por shume te larget ne kohe dhe e lidh ate me perjudhen kur hena e plote u jepte mundesine njerezve te punonin me gjate token, te takoheshin me shume dhe te gjuanin me teper.

Duke perfituar nga drita gjate henes se plote njerezit flenin e pushonin me pak dhe mungesa e gjumit krijonte tek ata sjellje te ngjashme me ato te simptomave te epilepsise.

Si rrjedhoje e ketyre reagimeve te shkaktuara nga pagjumesia, mendohet se kane lindur edhe legjendat mbi njeriun–ujk dhe efektet lunatike ne kete metamorfoze humane.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njeriu - Ujk

Mesazh  inkubacioni prej 04.11.11 0:56

Kjo semundje quhet 'hipertricosis' dhe ska te bej asgje me ujkun mediat ia kan ven emrin sindoma e njeriut ujk.
avatar
inkubacioni

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njeriu - Ujk

Mesazh  Magus prej 03.10.13 22:30

Njeriu Ujk ėshtė aftėsia pėr tė ndryshuar formėn e trupit astral tė materializuar nė planin fizik. Kjo shpjegon mitin e njeriut-ujk.
avatar
Magus

Kėrkoni tė vėrtetėn nė praktikė dhe jo me spekulime.
Ēfarėdo qoftė niveli i teorive qė ju mund tė zhvilloni, ato do tė mbeten gjithmonė masturbim intelektual.155


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njeriu - Ujk

Mesazh  55 prej 15.10.13 11:05

Kam lexuar nje liber qe thot se kjo mund te arrihet me ane te vizualizimit dhe duke qendruar ne pyll dhe apra nje cope mish por e kishte trajtuar pak mire sa nuk e vinte re njeri -kjo ishte gjeja me e budallalepsur qe kam lexuar ndonjehere. Tjetra duke ju lutur perendive Volpin -kjo vlen per tu vene ne pikpyetje dhe tjetra ishte me bindese. Ne hierarkine e demoneve qendron President Oze qe eshte pergjegjes per te gjitha transfigurimet dhe per te gjitha legjendat urbane te volpineve, Kemb Mbdhenjve dhe shume te tjerave qe qarkullojne verdall.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njeriu - Ujk

Mesazh  Tanki prej 15.10.13 14:14

Njeriu Ujk si Legjende rrjedh nga mutacionet e shumta te disa njerezve ne fetyre dhe trup qe zakonisht huazohet me rritjen e qimeve dhe zgjerimin e gjuhes !!!  
Gjithashtu Legjenda e Njeriut Ujk nderlidhet edhe me Solsticin Henore i cili kurr e arin ciklin e plote  ose ndryshe  'HENA e Rumbullakte' tek njerezit shfaqet nje lloj Agresiviteti i Pa'Zakont dhe jo i Pranishem sikur se gjat gjith muajit gjithashtu te pranishme jan dhuna dhe vrasjet e shpeshta gjat asaj kohe .

Prandaj edhe ne Filmat e Hollywoodit nese e keni verejtur gjithmon ne fazen kurr shfaqet hena e plote ne qiell : atij fillojn ti dalin qimet, dhembet i behen me maje,i rriten thonjet, skuqen syte, nofulla i zgjatet, shperthejn damaret, dhe shendrohet ne nje MISH'NGRENES .
avatar
Tanki

Njeriu nė krahasim me mendimet e tij, ėshtė sikur se njė gotė prej qelqi i zhytur nė fundin e oqeanit.

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njeriu - Ujk

Mesazh  aqua prej 16.10.13 16:33

me nje fjal njeriu ndrron gjat henes se plot behet tamam vetvetja nje egersire.
avatar
aqua

The way we trawel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njeriu - Ujk

Mesazh  55 prej 17.10.13 9:57

ha ha ha ...hidhi njehere syte gjate henes se plote se do te shnderrohesh ne njeri ujk-budallallepsja tjeter e radhes, si duket ke pare shume filma more djalosh, ato qe ke pare ti ta kane ngaterruar rrugen. Hena ka veti pasqyruese te veprimeve tona meqenese rreth 60 perqind e trupit tone eshte e perbere nga uji, po ska te beje me kete fenomen. Provo njeher te ekzorcizohesh me kete demon qe te thash une dhe mund te shnderrosh kedo qe te ka qejfi ne cilendo form dhe ndonje mutacion tjeter te fytyres.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njeriu - Ujk

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi