A eshte komplot vdekja e Presidentit Polak ?

Shko poshtė

A eshte komplot vdekja e Presidentit Polak ?

Mesazh  Estilen prej 30.04.10 21:40

Komplot vdekja e Presidentit Polak ?

Konfirmohet vėrtetėsia e pamjeve shokuese qė lidhen me aksidentin ajror, nė tė cilin humbėn jetėn 96 persona, nė mesin e tyre dhe Presidenti polak, Lech Kaczynski sė bashku me bashkėshorten e tij.

Prokuroria ushtarake e Polonisė konfirmoi vėrtetėsinė e pamjeve tė filmuara me telefon menjėherė pas aksidentit tė avionit. Nė video shfaqen tre silueta, zhurma shpėrthimi dhe shkrepje armėsh, njė burrė i cili kėrcen nga avioni dhe thirrjet pėr ndihmė tė pilotit.

Prokuroria ushtarakė ka shqyrtuar dokumentet e fluturimit si dhe ka marrė dėshmitė e 60 personave, por pranon se akoma nuk disponon tė vėrtetėn pėr kohėn e saktė tė ndodhjes sė aksidentit ajror.

Zėri i armėve bie si bombė mbi rendin e ditės nė Poloni. Andriej Mendierej, rusi qė filmoi dhe i ngarkoi nė internet pamjet e sipėrpėrmendura, u sulmua me thike pak kohė mė pas. Po ashtu, edhe nė spitalin ku u shtrua atij iu fikėn pajisjet ndihmėse qė e mbanin nė jetė.

Nė anėn tjetėr, nė avion gjendeshin 5 kuti. Kutitė e zeza njoftohet se iu dorėzuan autoriteteve polake ndėrkohė qė vetėm tre kuti u analizuan nga ekspertėt. Sekreti mbi dy kutitė e tjera nuk dihet.

shihni videon..

https://www.youtube.com/watch?v=1h01IFwgdAk&feature=player_embedded


Edituar pėr herė tė fundit nga estilen nė 01.05.10 20:20, edituar 1 herė gjithsej

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A eshte komplot vdekja e Presidentit Polak ?

Mesazh  Luli prej 01.05.10 17:56

Mjerisht e verteta e kesaj ngjarje kurre nuk do te dihet, rastesi ne politike nuk ka asnjehere.
Si qelluan rastesisht te gjithe ne nje avion?
Ketu eshte nje mister i madh ... se kush ka perfituar me se shumti nga kjo vrasje, Rendi i Ri Boteror - NWO apo Ruset kete nuk e di...
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A eshte komplot vdekja e Presidentit Polak ?

Mesazh  Huit prej 02.05.10 1:16

Mire se politika e Rusise mund te kete pasur ndonje perfitim, gjithmone politike , po NWO nuk e besoj !!!
avatar
Huit

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A eshte komplot vdekja e Presidentit Polak ?

Mesazh  Analise prej 02.05.10 22:16

Ne raste te tilla, i pari mendim qe lind perhere eshte : Dyshimi per skenare te parapergatitur e komplote....
avatar
Analise

22


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A eshte komplot vdekja e Presidentit Polak ?

Mesazh  juba prej 04.05.10 18:47

Ne aksidente te paraqitura ne keto lloj rangjesh ,ku kontrolli teknik eshte ne nje grade shume te larte , kontrolli i mikqyres eshte i nje nvelli shume te mire, te shtenat e armeve dhe levizjet e disa personave te pregatiur per nje veprim te lene te mendosh se ka dicka te para percaktuar qe me perpara .
Se kush ka interes, dihet atij qe i jane krijuar pegesa dhe po qe ne politike apo ne pushtet ke miq dhe armiq . Qe ti gjesh varet se sa te fuqishem jane dhe se cfare drejtimi kishte presidenti .
avatar
juba

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A eshte komplot vdekja e Presidentit Polak ?

Mesazh  Neo prej 06.05.10 23:53

Vdekja e Presidentit polak Lech Kaczynski ishte komplot?

Konfirmohet vėrtetėsia e pamjeve shokuese qė lidhen me aksidentin ajror, nė tė cilin humbėn jetėn 96 persona, nė mesin e tyre dhe Presidenti polak, Lech Kaczynski sė bashku me bashkėshorten e tij.

Prokuroria ushtarake e Polonisė konfirmoi vėrtetėsinė e pamjeve tė filmuara me telefon menjėherė pas aksidentit tė avionit. Nė video shfaqen tre silueta, zhurma shpėrthimi dhe shkrepje armėsh, njė burrė i cili kėrcen nga avioni dhe thirrjet pėr ndihmė tė pilotit.

Prokuroria ushtarake ka shqyrtuar dokumentet e fluturimit si dhe ka marrė dėshmitė e 60 personave, por pranon se akoma nuk disponon tė vėrtetėn pėr kohėn e saktė tė ndodhjes sė aksidentit ajror. Zėri i armėve bie si bombė mbi rendin e ditės nė Poloni.

Andriej Mendierej, rusi qė filmoi dhe i ngarkoi nė internet pamjet e sipėrpėrmendura, u sulmua me thikė pak kohė mė pas. Po ashtu, edhe nė spitalin ku u shtrua atij iu fikėn pajisjet ndihmėse qė e mbanin nė jetė.

Nė anėn tjetėr, nė avion gjendeshin 5 kuti. Kutitė e zeza njoftohet se iu dorėzuan autoriteteve polake, ndėrkohė qė vetėm tre kuti u analizuan nga ekspertėt. Sekreti mbi dy kutitė e tjera nuk dihet

21 prill 2010, si u vra Andrei Mendierej

Personi i ndodhur rastėsisht nė vendin e tragjedisė, ku humbi jetėn Presidenti i Polonisė, Lech Kaczynski, bashkėshortja e tij dhe njė numėr i madh diplomatėsh e liderėsh ushtarakė, ėshtė gjetur i vdekur.

Ai ka bėrė dy filmime amatore nė vendin e ngjarjes, por filmimi i parė ėshtė zhdukur nė mėnyrė misterioze. Andrei Mendierej qė arriti tė bėnte filmimet e guximshme ėshtė tashmė i vrarė.

Ai ėshtė goditur disa herė me thikė nė afėrsi tė Kijou dhe mė pas ėshtė transportuar nė spitalin mė tė afėrt ku gjendja e tij shėndetėsore ishte shumė kritike.

Por, komploti nuk pėrfundon kėtu. Nė spitalin e Kijou, ku ishte shtruar Andrei dhe po merrte ndihmė mjekėsore, kanė mbėrritur tre individė tė paidentifikuar dhe kanė fikur aparaturat e sistemit mbrojtės qė e mbanin nė jetė.

Nė tė njėjtėn kohė, po kėta individė e kanė goditur edhe tre herė tė tjera me thikė. Nė pasditen e tė njėjtės ditė, Andrei Mendierej ėshtė deklaruar i vdekur.

Vdekja, mė saktė vrasja e tij ėshtė shumė e ēuditshme edhe pse qeveria ruse pretendon se ėshtė thjesht njė koincidencė. Megjithatė, vdekja e tij ka theksuar edhe mė shumė pikėpyetjet e shumta rreth rrėzimit tė avionit polak nė Smolensk. Pėrse ėshtė fshirė video e parė? Ēfarė u ka ndodhur pilotėve?

Kabina e pilotit ishte e padėmtuar dhe ēuditėrisht trupat e pilotėve nuk janė gjetur kurrė. Pėrse ka patur tė shtėna me armė zjarri pas rrėzimit tė avionit polak?

Disa spekulojnė se operativėt e Gjeorgjisė kanė goditur avionin me njė raketė dhe mė pas kanė vrarė tė gjithė tė mbijetuarit, nė mėnyrė qė tė mos mbeteshin dėshmitarė tė vrasjes.

Por, njė anėtar i Parlamentit tė Polonisė ka pretenduar se ka qenė Rusia ajo qė planifikoi rrėzimin e avionit dhe mė pas vrau Presidentin Kaczynski, siē raportohet nė gazetėn "Daily Mail".

Nė video duket qartė njė person i veshur me tė bardha, i cili po pėrkulej nė tokė duke ngritur duart lart. Kush ishte dhe ēfarė i ndodhi atij?

Mė pas edhe njė pėrfaqėsues i Kishės polake ėshtė vrarė nė njė aksident tė ēuditshėm automobilistik, ndėrkohė qė kthehej nė shtėpi pasi kishte marrė pjesė sė ceremoninė mortore tė Presidentit Lech Kaczynski. Kisha polake tha se peshkopi 60-vjeēar, Mieczyslaė Cieslar ka vdekur nė qytetin Lodz, sipas burimeve tė Belfast Telegraph.

Raporti i parė pėr tragjedinė

Avioni qė mbante Presidentin polak dhe njė duzinė tė liderėve kryesorė politikė dhe ushtarakė tė vendit dhe qė fluturonte drejt vendit ku u krye masakra e oficerėve polakė nga sovjetikėt gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, u rrėzua nė Rusinė perėndimore. Asnjeri nuk mundi tė mbijetonte.

Avioni i Presidentit Lech Kaczynski u pėrpoq tė ulej nė mes tė njė mjegulle shumė tė dendur dhe duke mos arritur tė gjente pistėn u rrėzua duke u rrotulluar mbi pemėt e dendura qė gjendeshin gjysėm milje larg aeroportit Smolensk, duke pėrhapur pjesė tė avionit nėpėr tė gjithė pyllin.

Rrėzimi i avionit qe njė goditje e rėndė dhe befasuese pėr tė gjithė Poloninė, duke i hapur rrugėn, me tė drejtė ndaj supozimeve se shfarosja e pjesės mė tė madhe tė lidershipit tė vendit ka qenė njė komplot i pastėr.

Sikur tė mos mjaftonte, ironia qėndron nė faktin se kjo katastrofė ka ndodhur pikėrisht nė njė kohė kur Rusia dhe Polonia kishin filluar tė merreshin vesh me njėra-tjetrėn pėrsa i pėrket vrasjes sė 20.000 anėtarėve tė elitės sė trupave ushtarake nė tė njėjtin vend 70 vjet parė.

"Ėshtė njė vend i mallkuar", ka thėnė ish-Presidenti Lech Aleksander Kaczy?ski pėr TVN24. "Mė fut tė dridhurat. Kjo ėshtė njė plagė shumė e vėshtirė pėr t'u mbyllur", tha ai.

Njė kryeoficer ushtarak rus tha se kontrollorėt e trafikut ajror tė aeroportit Smolensk e kishin kėshilluar disa herė ekuipazhin e avionit qė tė mos tė uleshin, pasi ishin duke iu larguar pistės dhe i rekomanduan tė ndryshonin destinacion pėr tė zbritur nė njė aeroport tjetėr.

Ish-Presidenti Kaczynski 61-vjeēar, njė nacionalist i egėr, i cili shpeshherė ka patur konflikte me Rusinė, ishte nisur drejt Katyn-it, aty ku anėtarėt e policisė sekrete sovjetike ekzekutuan oficerėt polakė, tė cilėt ishin kapur pas pushtimit tė Polonisė nė vitin 1939 nga Ushtria e Kuqe.

Marrėdhėniet ndėrmjet Varshavės dhe Moskės kanė qenė tė acaruara qė nga ajo kohė. Pėr gjysėm shekulli, Moska ka mohuar ēdo lloj implikimi me kėto vrasje duke ia vėnė fajin nazistėve.

Por tė mėrkurėn, Z. Putin ndėrmori njė hap gjigant pėr tė pėrmirėsuar marrėdhėniet, duke u bėrė kėshtu lideri i parė rus ose mė mirė sovjetik, qė u bashkua me zyrtarėt polakė nė pėrkujtimin e pėrvjetorit tė masakrės. Ai u bashkua atje me Z. Tusk.

Ish-Presidenti Kaczynski, i parė nga Kremlini si mė pak miqėsori me Rusinė, nuk ishte i ftuar. Nė kundėrshtim me ta, ai vendosi tė merrte pjesė nė njė event tė veēantė tė organizuar nga polakėt ditėn e shtunė.

Liderėt rusė, duke e ditur mirė rėndėsinė dhe potencialin e lartė politik tė tragjedisė, u nxituan menjėherė tė shprehnin keqardhjen dhe ngushėllimet e tyre.

Z. Putin u largua nga Rusia pėr tė takuar Kryeministrin Tusk nė vendin e rrėzimit dhe Presidenti Medvedev dha njė deklaratė pėr shtyp drejtuar popullit tė Polonisė, duke thėnė: "E gjithė Rusia ėshtė nė zi dhe ndan me ju kėtė dhimbje tė madhe".

Avioni qė u rrėzua ishte njė Tupolev 20-vjeēar Tu-154, i ndėrtuar nga sovjetikėt nė mes tė viteve '60 dhe operohej nga Forcat Ajrore polake. Rusia e ndaloi prodhimin nė masė tė kėtyre avionėve rreth 20 vite mė parė, ndėrkohė qė rreth 200 prej tyre janė ende nė pėrdorim rreth e qark botės, tha Paul Hayes, drejtor i aksidenteve dhe siguracioneve tek "Ascend", njė qendėr kėshilluese e aviacionit nė Londėr.

Eshtė ende e paqartė nėse mosha e vjetėr e avionit ka qenė shkaktarja e rrėzimit. Vendndodhja e rrėzimit fatal ishte e rrethuar, por mediat ruse kanė raportuar se ekuipazhi nė bord ka bėrė njė sėrė tentativash pėr t'u ulur para se njėri krah i avionit tė pėrplasej me majėn e njė peme, duke bėrė qė avioni tė rrėzohej gati gjysėm milje larg pistės.

Korrespondentėt nė vendin e ngjarjes thanė se shpėrthimi i avionit ishte aq i fuqishėm saqė copat e tij kaluan pėrtej aeroportit Smolensk, gati njė milje larg vendit tė pėrplasjes.

KB
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A eshte komplot vdekja e Presidentit Polak ?

Mesazh  Zattoo prej 03.08.10 12:32

Polonia, akuza Rusisė: Po pengon hetimet pėr tragjedinė 'Kaczynski'

Zyrtarėt polak po kėrkojnė nga Rusia vėnien nė dispozicion tė dokumenteve pėr tė cilat thonė se janė tė nevojshme nė hetimet lidhur me rrėzimin e aeroplanit qė vrau presientin Lech Kaczynski.

Kryeministri Donald Tusk tha tė henėn se nderkohė qė hetimet futen nė fazėn pėrfundimtare, bashkėpunimi me Rusinė ėshtė mė i keq sesa ishte nė fillim.

Gazeta Wyborcza e Polonisė citon kryehetuesin Edmund Klich tė thotė se Rusia nuk deshiron t'i vėjė materialet nė dispozicion.Gazeta thotė se dokumentet nė fjalė ose mund tė konfirmojnė ose pėrjashtojnė se kontrollorėt rus tė trafikut ajror dhe paisjet e tyre mund tė kenė luajtur rol.

Rrėzimi i aeroplanit me 10 prill nė afėrsi tė qytetit rus Smolensk i mori jetėn presidentit Kaczynski dhe 95 njerėzve tė tjerė nė bord. Besohet se mjegulla e dendur mund tė ketė luajtur rol nė pėrplasjen e avionit.

Por hetuesit po shikojnė nėse zoti Kaczynski apo dikush tjetėr nė aeroplan kishte ushtruar trysni ndaj pilotėve qė tė provojnė uljen pavarėsisht kushteve tė kėqija atmosferike.
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Opinion mbi vdekjen e Presidentit polak Kazinski

Mesazh  Marinus_Scodra prej 06.08.10 23:29

Sipas mendimit tim, ai ka qene nje atentat. Presidenti i sapozgjedhur polak, Branislav Komorovski, njihet si nje politikan qe ne marredheniet me jashte eshte i orientuar drejt Bashkimit Europian, ku presidenti i ndjere Kazinski nuk deshironte te bente pjese, pasi aty nje rol teper te rendesishem ka Gjermania, nje prej armiqve shekullore te Polonise.

Gjithashtu Komorovski njihet edhe si pro-rus, nje tjeter armik i hershem i kombit te tij. Pra nga vdekja e Kazinskit perfitonin grupe te caktuara si brenda ashtu edhe jashte Polonise. Per me teper Rusia po vonon nxjerrjen e rezultateve te ekspertizes dhe dergimin e materialeve ne Poloni, nje arsye tjeter per te ngjallur dyshime.

Po ashtu, sipas raporteve te para, avioni ishte rrezuar per shkak te mjegulles, por me aparaturat satelitore dhe sinjalet radio qe leshojne transmetues te vecante neper te gjitha aeroportet veshtire te besohet se gjithcka ka qene thjesht nje aksident. Duhet te permend edhe faktin qe ne ate avion gjendej edhe elita e vendit.
avatar
Marinus_Scodra

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

HI

Mesazh  Bianka prej 07.09.10 13:43

Patjeter qe vdekja e presidentit Polak ishte e qellimshme, ishte nje eliminim qe i beri Rusia per interesat e veta.
Presidenti Polak nuk eshte i vetmi qe ka perfunduar i vdekur, kemi edhe te tjere personalitete politike te cilet kane pasur vdekje te mistershme e per me teper te qellimshme.

Bianka

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A eshte komplot vdekja e Presidentit Polak ?

Mesazh  Berti69 prej 30.07.11 10:17

Polonia fajėson Rusinė pėr rrėzimin e avionit presidencialPolonia fajėson Rusinė si fajtore pėr aksidentit ajror tė ndodhur nė prillin e vitit 2010, ku humbi jetėn ish-Presidenti Leē Kazinksi. Faji kryesore thuhet se ėshtė e pilotit por kontrolli ajror dhe ndriēimi i dobėt nė Smolensk ishin pjesė e shkaqeve tė aksidentit tragjik.

Ky aksident ku mbeten tė vdekur 96 perosna ka shkaktuar tension mes dy vendeve. Njė raport i publikuar nga Rusia nė janar fajėsoi Poloninė pėr aksidentit. Polonia pranoi disa nga pėrfundimet por tha se raporti ishte “jo i plotė”.

Nė bordin e avionit TU-154 Tupolev gjendeshin zyrtarėt mė tė lartė tė ushtrisė dhe elitės politike. Avioni u pwrplas teksa piloti pėrpiqej tė kryente uljen me njė mot me mjegull. Ata po udhėtoni pėr nė Rusi pėr tė marrė pjesė nė memorialin nė nder tė 22 000 polakėve tė vrarė nė vitin 1940 nga policia sekrete e Bashkimit Sovjetik.

Polonia, ish-pjesė e Bashkimit Sovjetik edhe pas katėr dekadash ka marrėdhėnie tė tensionura me Rusinė. Risia bllokoi importimin e zarzavateve nga Polonia pasi kjo e fundit pranoi qė SHBA tė ndėrtonte nė terrritorin e saj njė sistem mbrojtje anti-raketė.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A eshte komplot vdekja e Presidentit Polak ?

Mesazh  Odin prej 09.01.12 20:44

Shokuese: E qėllon veten nė konferencėn pėr shtypNjė prokuror ushtarak nė Poloni e ka qėlluar veten me armė nė kohėn e njė konference pėr shtyp.

Koloneli Mikolaj Przybyl e bėri kėtė pasi e lexoni njė deklaratė nė zyėn e tij qė kishte tė bėnte me hetimet pėr vdekjen e ish-presidentin polak, Lech Kaczynski nė aksident trafiku. Ai kėrkoi 5 minuta pauzė nė mes tė konferencės, dhe kur dolėn tė gjithė e mbetėn vetėm kamerat ai e mori armėn dhe qėlloi veten.

Tė gjithė vrapuan mė pas dhe e dėrguan nė spital. Gjendja e tij raportohet se ėshtė stabile dhe jashtė rrezikut pėr jetėn. Ai u akuzua nga mediat pėr mėnyrėn se si menaxhoi hetimet pėr vdekjen e ish-presidentit tė Polonisė.

avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A eshte komplot vdekja e Presidentit Polak ?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi