Shpjegimi i endrres suaj - 1

Faqja 2 e 16 Previous  1, 2, 3 ... 9 ... 16  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  *veronika sh prej 28.05.10 16:49

ju lutem me thoni cdo te thote te shohesh ne enderr morra sikur isha me motren time dhe gjetem shume morra dhe fillum tu i shtyp dhe tham te duja na i paskan ngjite dhe neve morrat, ju lutem me kthen i pergjigjje

*veronika sh

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  alba@alba prej 28.05.10 16:52

Pershendetje....Kam pare ne enderr sikur ishte nje kanal qe i vinte uji nga deti dhe uji u tha dhe ne kanal mbeten shume peshq..peshqit ishin si te gjate si tip gjarperinjsh ..une isha me nja dy te tjere dhe kapja peshqit dhe i leshoja dhe iu drejtova shokut tim qe ti zgjidhte ai peshqit se une nuk i njihja...Ju lutem ma shpjegoni kete enderr jam ne ankth per nje situate shqetesuese ne familje...Respekt Alba...

alba@alba

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Fegi prej 28.05.10 17:50

*veronika sh shkruajti:ju lutem me thoni cdo te thote te shohesh ne enderr morra sikur isha me motren time dhe gjetem shume morra dhe fillum tu i shtyp dhe tham te duja na i paskan ngjite dhe neve morrat, ju lutem me kthen i pergjigjje
'
Me pa enderre Morra - Do te ju vjen koha e Varferise
Me mbyte Morra - Rastesisht se shpejti do te Pasurohesh
Me pa Morra te Medhenje - Pasuri
Me pa morra ne floket e tu - Pak humbje

Fegi

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Fikrro prej 28.05.10 21:28

Kam pare mbreme nje enderr qe me ka ēuditur, pasi qe kohet e fundit jam shqetesuar per shkak te vellaut tim te vogel te semure qe gjendet ne spital, ai ka lindur para disa ditesh dhe eshte semure.
Momentalisht gjendet ne spital, kur mbreme e pashe ne enderr se vellau i vogel disi si ishte rritur pak e kishte filluar te ece e kishte filluar te fliste dhe une vija sikur prej jashte vendit dhe ai sme njihte mire e une i thosha qe jam vellau yt i madh ai filloi te me degjonte dhe me shoqeronte ne ēdo gje qe beja.
A mund te me tregoj dikush ēdo te thote kjo enderr?

Fikrro

615


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  klementina prej 29.05.10 7:59

Pershendetje dhe faleminderit per punen tuaj.
ēka do te thote te kesh nje mace te bardh me qime te gjata, shume e bukur te cilen e ledhaton dhe e do shume dhe ēka dot thote te shikosh yje ne qjell?

klementina

47


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Fegi prej 29.05.10 15:25

klementina shkruajti:Pershendetje dhe faleminderit per punen tuaj.
ēka do te thote te kesh nje mace te bardh me qime te gjata, shume e bukur te cilen e ledhaton dhe e do shume dhe ēka dot thote te shikosh yje ne qjell?

Me pa maca ne enderr ne pergjithsi esht shenje e fatit te keq qe dote thot mashtrime dhe zhgenjime mese atyre personave qe ju besoni.
Per femra qe endorrn mace do te thote afer ne dashuri me nji mashkull,per meshkuje eshte e kunderta
Me pa shume yje ne endrre-dote thot nje premtim shume i madhe ne ardhmeri.

Fegi

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

kleme

Mesazh  klementina prej 31.05.10 10:52

pershendetje dhe faliminderit shum
kam nje enderr e cila osht ish ane nje vend te panjohur ku pa pritue na than qe te bejm gara une ish ne radhe per te vrapuar se bashku me dy shoqe te cilat ishin ne ekipin tim ato ishin pas meje fillam ne nje perpjetes shum te gjat dhe fituam shkuam me ju treguar se fituam dhe u betojsha ne zot se jam ka e foli te verteten por ata nuk me besojshi sepse genjejke ekipa tjeter u ktheva per te marr deshmitaret kur erdha nuk i gjeta ata qe ishin mbikqyres te gares vazhdova rruge per ti kerkuar familjare emi dola ne nje bjeshke shum te lart ku papritur pam se ishim te rrethuar nga armiqet tam por kur u afruan ma ngat pam qe ishit te tanet por nuk pata frik nga armiqet dhe familjaret nuk i gjeta s eme doli gjumi.
qka do te thot me pas nje kal per dore dhe me ngreh me kanpo.

klementina

47


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 31.05.10 12:38

alba@alba shkruajti:Pershendetje....Kam pare ne enderr sikur ishte nje kanal qe i vinte uji nga deti dhe uji u tha dhe ne kanal mbeten shume peshq..peshqit ishin si te gjate si tip gjarperinjsh ..une isha me nja dy te tjere dhe kapja peshqit dhe i leshoja dhe iu drejtova shokut tim qe ti zgjidhte ai peshqit se une nuk i njihja...Ju lutem ma shpjegoni kete enderr jam ne ankth per nje situate shqetesuese ne familje...Respekt Alba...

Uji qė rrjedh nėpėr kanal ėshtė simbol i ndėrdijes suaj, gjendjes emocionale, dhe tregon harmoninė e mendjes tuaj me shpirtin.
Peshqit paraqesin njohuritė tė cilat janė sjellė nė sipėrfaqe.
Ata gjithashtu mund tė nėnkuptojnė edhe njė situatė tė rrėshqitshme apo tė pakapshme.
Pastaj uji thahet dhe peshqit mbesin e ju i kapni qė nėnkupton arritjet tuaja qė nuk do tė jenė aq tė knaqshme.
Ju keni nevojė pėr dikėnd qė t'ju ofrojė kėshilla.

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 31.05.10 12:51

fikrro shkruajti:Kam pare mbreme nje enderr qe me ka ēuditur, pasi qe kohet e fundit jam shqetesuar per shkak te vellaut tim te vogel te semure qe gjendet ne spital, ai ka lindur para disa ditesh dhe eshte semure.
Momentalisht gjendet ne spital, kur mbreme e pashe ne enderr se vellau i vogel disi si ishte rritur pak e kishte filluar te ece e kishte filluar te fliste dhe une vija sikur prej jashte vendit dhe ai sme njihte mire e une i thosha qe jam vellau yt i madh ai filloi te me degjonte dhe me shoqeronte ne ēdo gje qe beja.
A mund te me tregoj dikush ēdo te thote kjo enderr?

Endrra paraqet shqetėsimin tėnd qė keni pėr tė. Pa merak!
Rritja, tė folurit dhe ecja janė tė favorshme.
Dėgjimi dhe shoqėrimi paraqet ndjekjen e rrugės tėnde nga ana e tij.

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 31.05.10 13:01

klementina shkruajti:pershendetje dhe faliminderit shum
kam nje enderr e cila osht ish ane nje vend te panjohur ku pa pritue na than qe te bejm gara une ish ne radhe per te vrapuar se bashku me dy shoqe te cilat ishin ne ekipin tim ato ishin pas meje fillam ne nje perpjetes shum te gjat dhe fituam shkuam me ju treguar se fituam dhe u betojsha ne zot se jam ka e foli te verteten por ata nuk me besojshi sepse genjejke ekipa tjeter u ktheva per te marr deshmitaret kur erdha nuk i gjeta ata qe ishin mbikqyres te gares vazhdova rruge per ti kerkuar familjare emi dola ne nje bjeshke shum te lart ku papritur pam se ishim te rrethuar nga armiqet tam por kur u afruan ma ngat pam qe ishit te tanet por nuk pata frik nga armiqet dhe familjaret nuk i gjeta s eme doli gjumi.
qka do te thot me pas nje kal per dore dhe me ngreh me kanpo.

Tė qenit nė njė garė, sugjeron qė tė tjerėt janė ziliqar nė arritjet tuaja. Ato i duan pėr veten e tyre.
Fitimi i njė gare, pėrfaqėson potencialin tuaj tė plotė dhe aftėsinė tuaj pėr tė arritur qėllimet tuaja. Ju ndjeheni e fuqishme dhe nė gjendje pėr tė kapėrcyer pengesat tuaja dhe ata qė qėndrojnė nė rrugėn tuaj . Endrra ju jep besim dhe mund tė jetė njė "provė" pėr suksesin tuaj.

Tė mbajturit e kalit paraqet kontrollin tuaj mbi energjinė, durimin, fuqinė dhe situatat.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  manushaqa prej 31.05.10 15:34

Ju lutem me shpjegoni. pashe veten ku dikush me dha nje kapele, u zgjova duke e provuar ne koke.
avatar
manushaqa

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Endeerra ime mbreme

Mesazh  Zanaa prej 31.05.10 16:18

Pershendetje une jam Zana...Mbreme e pashe nje enderr kinse une nuk e kam kaluar provimin qe e kam me 15 Qershor..Mua shumicen e rasteve me dalin enderrat e kunderta :A....A mund te me tregoj dikush domethenien e kesaj enderre..Faleminderit per mirekuptim

Zanaa

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 31.05.10 21:12

manushaqa shkruajti:Ju lutem me shpjegoni. pashe veten ku dikush me dha nje kapele, u zgjova duke e provuar ne koke.

Kapela paraqet angazhim, favor ose ndonjė udhėtim.
Kapela paraqet edhe aspiratat tuaja pėr pasuri.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 31.05.10 21:23

Zanaa shkruajti:Pershendetje une jam Zana...Mbreme e pashe nje enderr kinse une nuk e kam kaluar provimin qe e kam me 15 Qershor..Mua shumicen e rasteve me dalin enderrat e kunderta :A....A mund te me tregoj dikush domethenien e kesaj enderre..Faleminderit per mirekuptim

Endrrat e tilla para provimeve janė tė zakonshme.
Nėse nė ėndėrr dėshtoni nė provim, atėherė kjo paraqet pasigurinė dhe frikėn tuaj nga dėshtimi.
Kjo ėndėrr mund tė jetė edhe njė nxitje pėr ju qė tė parashikoni sukses, tė keni vetbesim dhe ta bindni veten pėr tė kundėrtėn.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ema

Mesazh  klementina prej 01.06.10 7:14

Mirmengjesi dhe pershendetje jeni shum e qelluar dhe shum e sakte
Cka do te thote te jau zene vendin te tjeret ne veture perpara dhe ti te ulesh pas me te dashurin .
Cka do te thote me loz me topa bore.
Cka do te thote me kapercy pragun e shtepise tene ku ai prag eshte shume i ulte dhe ti me kalu shume lart por pragu eshte i bardhe dhe je se bashku me motre e martuar .
avatar
klementina

47


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  florije prej 01.06.10 15:32

Pershendetje une kam pare nje enderr sikur i kisha dy femije vajze e djale cka dmth me pa enderre femije te vogjel, ju pershendes shume, jeni shum te mire.
avatar
florije

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

endiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Mesazh  florije prej 01.06.10 15:34

Pershendetje cka dmth me pa veten enderr sikur isha e semure prej duarve dhe mu kishin ba varr dhe isha shume e semure.
avatar
florije

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 01.06.10 16:58

klementina shkruajti:Mirmengjesi dhe pershendetje jeni shum e qelluar dhe shum e sakte
Cka do te thote te jau zene vendin te tjeret ne veture perpara dhe ti te ulesh pas me te dashurin .
Cka do te thote me loz me topa bore.
Cka do te thote me kapercy pragun e shtepise tene ku ai prag eshte shume i ulte dhe ti me kalu shume lart por pragu eshte i bardhe dhe je se bashku me motre e martuar .

Zėnia e vendit nga tė tjerėt paraqet nevojėn tuaj pėr mė shumė siguri. Qėndroni dhe pėrpiquni pėr veten tuaj.
Lozja me topa bore (jashtė sezonit) paraqet shqetėsim, dėshpėrim ose sėmundje.
Kalimi i pragut simbolizon njė marrėdhėnie tė re, fillim tė ri apo edhe martesė (pėr tė pamartuarit). Ju mund tė hyni nė njė fazė krejtėsisht tė re tė jetės tuaj.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 01.06.10 17:12

florije shkruajti:Pershendetje une kam pare nje enderr sikur i kisha dy femije vajze e djale cka dmth me pa enderre femije te vogjel, ju pershendes shume, jeni shum te mire.

Njė fėmijė nė ėndėrr nėnkupton pafajėsi, ngrohtėsi dhe fillim tė ri. Bebet simbolizojnė diēka nė natyrėn tuaj tė brendshme qė ėshtė e pastėr, e rrezikuar dhe e pafuqishme.
......
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 01.06.10 18:11

florije shkruajti:Pershendetje cka dmth me pa veten enderr sikur isha e semure prej duarve dhe mu kishin ba varr dhe isha shume e semure.

Sėmundje nė ėndėrr tregon dėshpėrim, ndryshime tė pakėndshme, apo disa ngarkesa emocionale. Sėmundje mund tė jetė simbolikė e paaftėsisė suaj pėr tė pėrballuar njė situatė.
Sėmundja e duarve lidhet me tė afėrmit tuaj, farefisin; me shqetėsimet qė keni, dėshpėrimin apo pikėllimin.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Adelajda prej 01.06.10 21:24

Kam pare ne enderr nje vampir.Dola nga shtepia dhe takova nje ish-shoqen time qe i fola.Pastaj ajo po priste sa te ikja une se donte te bente dicka dhe une dyshova per kete por ika.Kur u ktheva, para pallatit tim gjeta nje kufome djali te ngurtesuar ne goje hapur,sy jeshile dhe me dhembe si te nje vampiri.U frikesova dhe u futa ne shtepi.Nga ballkoni pashe qe kete kufomen e futen ne nje thes,ishin tre burra qe po e terhiqnin.Papritur thesi levizi dhe burrat thane:"Eshte gjalle" dhe hapen thesin.Djali tha vetem nje fjale:"Mami!"dhe nje prej burrave u afrua dhe e puthi ne faqe.Djali me pas u hodh siper dhe u perpoq ta kafshonte ne qafe,por nuk e lane te tjeret.Ne fund djali tha:"Ta kafshoj??".Me pas me doli gjumi.Ju lutem me jepni nje shpjegim se mua me dalin gjithmone endrrat.

Adelajda

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  klementina prej 02.06.10 7:05

Miremengjesi
Deshta te shkruaj per nje enderr, cka do me thane nese e blen nje unaze dhe nje pal rruza por kur te shkon me pagu te duken shtrenjt dhe nuk i blen sepse unaza nuk eshte e arit dhe eshte shum e vjeter dhe nuk i blen per kete arsye dhe kushton 50 euro dhe cka do te thote me qesh me shoqeri ne enderr.
Faliminderit per kohen tuaj.
avatar
klementina

47


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 02.06.10 13:40

Adelajda shkruajti:Kam pare ne enderr nje vampir.Dola nga shtepia dhe takova nje ish-shoqen time qe i fola.Pastaj ajo po priste sa te ikja une se donte te bente dicka dhe une dyshova per kete por ika.Kur u ktheva, para pallatit tim gjeta nje kufome djali te ngurtesuar ne goje hapur,sy jeshile dhe me dhembe si te nje vampiri.U frikesova dhe u futa ne shtepi.Nga ballkoni pashe qe kete kufomen e futen ne nje thes,ishin tre burra qe po e terhiqnin.Papritur thesi levizi dhe burrat thane:"Eshte gjalle" dhe hapen thesin.Djali tha vetem nje fjale:"Mami!"dhe nje prej burrave u afrua dhe e puthi ne faqe.Djali me pas u hodh siper dhe u perpoq ta kafshonte ne qafe,por nuk e lane te tjeret.Ne fund djali tha:"Ta kafshoj??".Me pas me doli gjumi.Ju lutem me jepni nje shpjegim se mua me dalin gjithmone endrrat.

Vampiri simbolizon joshjen, ndjeshmėrinė, agresioninė, egėrsinė frikėn dhe vdekjen.
Ai mund tė pėrshkruhet si njė person nė jetėn tuaj i cili mund tė jetė i dėmshėm. Thellė nė vete ju e dini se ky person ėshtė dėm pėr ju, por ju jeni e tėrhequr ende pas tij/saj. Vampirėt nganjėherė kanė tė bėjnė me vendimet rreth marrėdhėnieve personale me tė tjerėt. Nga ana tjetėr, vampiri sugjeron qė ju ndjeheni fizikisht apo emocionalisht e zbrazėt.
Poashtu, mund tė jetė simbolike pėr dikė qė ėshtė i mvarur nga droga ose dikėnd nė njė marrėdhėnie obsesive.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 02.06.10 14:00

klementina shkruajti:Miremengjesi
Deshta te shkruaj per nje enderr, cka do me thane nese e blen nje unaze dhe nje pal rruza por kur te shkon me pagu te duken shtrenjt dhe nuk i blen sepse unaza nuk eshte e arit dhe eshte shum e vjeter dhe nuk i blen per kete arsye dhe kushton 50 euro dhe cka do te thote me qesh me shoqeri ne enderr.
Faliminderit per kohen tuaj.

Unaza pėrfaqėson tėrėsinė emocionale, vazhdimėsinė dhe angazhimin. Ajo gjithashtu tregon besnikėrinė tuaj pėr idealet tuaja, pėrgjegjėsitė, ose besimet.
Rruazat paraqesin kufizimin dhe pėrmbajtjen. Ju mund tė kalon nėpėr njė situatė pune frustruese.
Blerja lidhet me pranimin tuaj tė njė ideje, kushti apo situata, por ju nuk bleni meqė ju duken shtrenjtė, qka tregon shqetėsimin tuaj pėr burimet e kufizuara si dhe ari i vjetėr qė pėrfaqėson diqka nė vete qė duhet ta zėvendėsoni ose ta hiqni qafe (shprehi apo ves)
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

endrra ime qe sdi ta shpjegoj

Mesazh  ardisa prej 02.06.10 15:11

kam pare ne enderr siku nje plake e vjeter erdhi dhe me tha vetem keto fjale: "tre vjet"....theksoj qe kete plaken nuk e njoh..a mund te kem nje shpjegim per kete....ju lutem
avatar
ardisa

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 03.06.10 12:48

ardisa shkruajti:kam pare ne enderr siku nje plake e vjeter erdhi dhe me tha vetem keto fjale: "tre vjet"....theksoj qe kete plaken nuk e njoh..a mund te kem nje shpjegim per kete....ju lutem

Personat e vjetėr nė ėndrra pėrfaqėsojnė urtėsi dhe pjekuri. Ata mund tė paraqiten nė ėndrrat tona nė kohėt e konfuzionit dhe mungesės sė drejtimit, ose kur kemi nevojė pėr konsultim dhe pėr tė na ndihmuar nė marrjen e vendimeve.
Ėndrra mund tė jetė duke ju dhėnė njė mesazh nė lidhje me mėsimet e jetės. Kjo mund tė jetė njė kohė e mirė pėr ju tė aplikoni disa nga pėrvojat tuaja dhe njohuritė pėr njė situatė aktuale.
Shprehja e saj: "tre vjet" - ėshtė si pėrgjigje e pyetjeve tė shumta qė kanė tė bėjnė me juve. Nėse keni ndėrmend tė merrni njė vendim apo tė bėni diqka tė rėndėsishme, atėherė bėni mirė tė mos nguteni.
Vitet simbolizojnė kalimin e kohės.
Kjo ėndėrr mund tė jetė edhe njė reflektim i shqetėsimit tuaj nė lidhje me plakjen.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  erlisja prej 03.06.10 14:40

Pershendetje jam era...... kam lexuar rubriken tuaj dhe degjova se ju Elizza jeni shume e sakte, vendosa qe te ju shkruaj.
Enderra eshte.......isha ne nje vend ku kishte shume qen dhe une lozja me ta, ku pa pritur isha me motren time te martuar e cila nuk ka femije e kishim nje djep ne mes dhe e tundim nje femi. Femija ishte i imi edhe pse nuk jam e martuar .
Cfare domethenje ka te ulesh ne nje karrike te vetures se bashku me gjyshen e vdekur e cila te tregon dicka dhe ta ledhaton doren.
Faliminderit.....
avatar
erlisja

34


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  en-nur prej 03.06.10 19:32

Pershendetje: kam pare disa here enderr sikur ne dhomen ku fleja ashtu sic ishim duke fjetur me vinin xhin dhe donin te na sulmonin por une kendoja suren ajetul kursija dhe i fryja xhinet dhe ato plasnin u zhdukeshin, kjo ender me ndodh shpesh dhe une mbrohem vetem me kete, dua cka dthm kjo me spjegoni.
avatar
en-nur

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  en-nur prej 03.06.10 19:44

Kam pare nje ender sikur isha te daja im dhe rinim te gjith ne dhome, kur motra ime me tha ka ardhur nje djal, une u cudita shume se kete djal e simpatizoj edhe ne realitet.
Dhe kur e pash i thashe c'po bon ne kete ore kaq vone me tha te kam kerkur e kam mbetur vone, me tha te dua dhe me puthi, kurse mu me erdhi turp sepse me shikonin te familjes po ato vetem buzqeshnin dhe une pritja nje reagim nga ata.
U ulum ne nje vend dhe ma shpalosi gjoksin me tha shiko cka me bere, ishte bere sikur te ishte vrare apo rahur e pyes se cka i ka ndodhur dhe sme tregoi, kurse doren e tij sme hiqte nga supet.
Aty bashke me ne rrinin edhe femijet e dajes, une u thoja qe te shkojne per te biseduar me te.
Pastaj me motrat dhe femijet dhe at djalin hipem ne nje veture e cila skishte asgje pos krikeve dhe frenat.
Ju lutem me tregoni per kete ender se sme largohet ng koka
avatar
en-nur

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  klementina prej 04.06.10 9:52

Pershendetje.....
Cka do te thote ku nuk mundesh me ju sherby musafirve sepse nganjehere te thehen gotat, nganjeher nuk mundesh me sherbu edhe pse ngutesh.
avatar
klementina

47


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  teuta prej 04.06.10 12:15

pershendetje a mund tme tregoj dikush per nje enderr qe kam par. sikur shikoja nga dritarja qiellin dhe per nje moment qielli u hap se doli nje engjull i madh me kreh te bardh ne qiell me nje shkop ne dor e sikur e realizoj nje deshir timen me at shkop me sjelli nje biciklet.qfar domethenje ka te shohesh enderr nje engjull me tregoni ju lutem.

teuta

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Fegi prej 04.06.10 19:43

teuta shkruajti:pershendetje a mund tme tregoj dikush per nje enderr qe kam par. sikur shikoja nga dritarja qiellin dhe per nje moment qielli u hap se doli nje engjull i madh me kreh te bardh ne qiell me nje shkop ne dor e sikur e realizoj nje deshir timen me at shkop me sjelli nje biciklet.qfar domethenje ka te shohesh enderr nje engjull me tregoni ju lutem.
Me pa Engjell ne Enderr - fat
Me fol me Engjell - te plotesohen shume deshira
avatar
Fegi

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 05.06.10 12:08

erlisja shkruajti:Pershendetje jam era...... kam lexuar rubriken tuaj dhe degjova se ju Elizza jeni shume e sakte, vendosa qe te ju shkruaj.
Enderra eshte.......isha ne nje vend ku kishte shume qen dhe une lozja me ta, ku pa pritur isha me motren time te martuar e cila nuk ka femije e kishim nje djep ne mes dhe e tundim nje femi. Femija ishte i imi edhe pse nuk jam e martuar .
Cfare domethenje ka te ulesh ne nje karrike te vetures se bashku me gjyshen e vdekur e cila te tregon dicka dhe ta ledhaton doren.
Faliminderit.....

Qenėt paraqesin personat qė ju rrethojnė. Ata paraqesin intuitė, besnikėri, bujari dhe mbrojtje. Ėndrra sugjeron qė vlerat tuaja tė qėndrueshme dhe qėllimet e mira do t'ju mundėsojnė tė shkoni pėrpara dhe t'ju sjellin sukses.
Djepi paraqet bekim nga Zoti dhe tė mira.
Tė qėndruarit me gjyshen e vdekur zakonisht paraqet lehtėsi, mbrojtje, dashuri pa kushte dhe respekt.
Nė pėrgjithėsi, ėndrra paralajmėron fat dhe begati ose edhe jetėgjatėsi.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 05.06.10 13:36

en-nur shkruajti:Pershendetje: kam pare disa here enderr sikur ne dhomen ku fleja ashtu sic ishim duke fjetur me vinin xhin dhe donin te na sulmonin por une kendoja suren ajetul kursija dhe i fryja xhinet dhe ato plasnin u zhdukeshin, kjo ender me ndodh shpesh dhe une mbrohem vetem me kete, dua cka dthm kjo me spjegoni.

Xhinėt nė ėndrrėn tuaj pėrfaqėsojnė injorancė, negativitet dhe shqetėsime. Gjėja themelore mbi ėndėrrimin e tyre ėshtė: ata janė shoqėri djallėzore, qė mashtron dhe gėnjen lidhur me gjėrat e kėsaj bote.
Kėndimi (leximi) i pjesėve tė Kur'anit, sidomos i Ajetul Kursija-s paraqet shpėtim, lirim nga brengat, urtėsi, mencuri dhe tė mira.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 05.06.10 14:31

en-nur shkruajti:Kam pare nje ender sikur isha te daja im dhe rinim te gjith ne dhome, kur motra ime me tha ka ardhur nje djal, une u cudita shume se kete djal e simpatizoj edhe ne realitet.
Dhe kur e pash i thashe c'po bon ne kete ore kaq vone me tha te kam kerkur e kam mbetur vone, me tha te dua dhe me puthi, kurse mu me erdhi turp sepse me shikonin te familjes po ato vetem buzqeshnin dhe une pritja nje reagim nga ata.
U ulum ne nje vend dhe ma shpalosi gjoksin me tha shiko cka me bere, ishte bere sikur te ishte vrare apo rahur e pyes se cka i ka ndodhur dhe sme tregoi, kurse doren e tij sme hiqte nga supet.
Aty bashke me ne rrinin edhe femijet e dajes, une u thoja qe te shkojne per te biseduar me te.
Pastaj me motrat dhe femijet dhe at djalin hipem ne nje veture e cila skishte asgje pos krikeve dhe frenat.
Ju lutem me tregoni per kete ender se sme largohet ng koka

Simpatia ėshtė njė ėndėrr e kundėrtė dhe thekson mungesėn e simpatisė nė jetėn tuaj. Ju jeni emocionalisht tė largėt apo tė ftohtė. Ndoshta ju mendoni se nuk mund tė lidheni me tė.
Kėrkimi i tij tregon nevojėn pėr tė gjetur atė qė i mungon dhe e plotėson. Ardhja te ju paraqet njė aspekt tė ri nė marrėdhėnien (drejtimin) tuaj. Lėndimi i tij (qė duket se vjen nga ana jote), tregon pėr ndjenjat e shtypura.
Hipja nė veturė tregon se edhe nė situata tė kėndshme, do tė vazhdoni tė jeni tė shqetėsuar dhe me ankth.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 05.06.10 14:53

klementina shkruajti:Pershendetje.....
Cka do te thote ku nuk mundesh me ju sherby musafirve sepse nganjehere te thehen gotat, nganjeher nuk mundesh me sherbu edhe pse ngutesh.

Musafirėt paraqesin sfida tė reja dhe interesa tė reja.
Shėrbimi tregon se ju jeni shumė e butė me tė tjerėt ose qė ju jeni shumė e bindur nė disa situata. Thyerja e gotave nėnkupton zhgėnjimet dhe ndryshimet negative nė jetėn tuaj. Njė marrėdhėnie apo situatė ka ardhur nė njė fund tė papritur dhe tė parakohshėm.
Ju jeni tė pasigurt se si tė vazhdohet me jetėn tuaj.
Duhet tė ngriteni pėr vete!
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Adelajda prej 05.06.10 16:13

Kam pare ne enderr buburreca apo bubuzhela te medhenj qe kishin mbushur tere shtepine time.Ne mes te shtepise ishte nje femije i vogel(me duket se ishte kusherira ime)dhe e kishin mbuluar te teren bubuzhelat.Pastaj erdhi mesuesi im i fizikes dhe i mblodhi te gjitha ne dy qeska te medha plastike.Cfare do te thote kjo enderr?

Adelajda

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 05.06.10 20:17

Adelajda shkruajti:Kam pare ne enderr buburreca apo bubuzhela te medhenj qe kishin mbushur tere shtepine time.Ne mes te shtepise ishte nje femije i vogel(me duket se ishte kusherira ime)dhe e kishin mbuluar te teren bubuzhelat.Pastaj erdhi mesuesi im i fizikes dhe i mblodhi te gjitha ne dy qeska te medha plastike.Cfare do te thote kjo enderr?

Insektet nė pėrgjithėsi nėnkuptojnė pengesa tė vogla tė cilat duhet t'i kaloni. Buburrecat janė simbol i njė aspekti tė padėshirueshėm, me tė cilin keni nevojė tė pėrballeni. Situatat dhe ngjarjet janė tė padėshirueshme dhe shqetėsuese nė jetėn tuaj, nė kėtė kohė. Nė anėn pozitive, ata mund tė jenė simbolikė e kėmbėnguljes dhe i jetės sė gjatė.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  klementina prej 06.06.10 11:53

Pershendetje
Kam nje enderr e cila eshte goxha e gjate:
Enderra eshte kjo:kinse isha ne Shqiperi ne nje familje tjeter, familja ime ishte nje tjeter dhe une isha vajza e tyre shume e dashur kishin nje shtepi shume te bukur por me gjesende shume te pakta .
Dhoma ime kishte shume pak orendi ashtu edhe dhomat tjera.
Dola ne pazar per te blere nje lavatriqe ku pa pritur isha edhe me motren time (shpjegim motra ime ishe nje aktore e Shqiperis sepse une i kisha prinderit tjere edhe motra ishte nje tjeter) ku pa pritur nje kosovar u dashurua ne motren time e cila njehere nguroi dhe ne fund e pranoi.
Kosovari i ofroi nje unaze fejese dhe ata dy i blen ato dy unaza dhe une jau bashkova duart sepse motra nuk donte. Ai kosovari kishte nje femi goxha te rritur dhe e mora une ate femijen per dore, motren dhe ate kosovarin i lash pas sepse e kerkonim lavatriqen, mua me humbi ai femija i kosovarit dhe filluam ta kerkojme por nuk e gjetem.
avatar
klementina

47


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Fikrro prej 06.06.10 16:02

Pershendetje
Mbreme kam pare nje enderr te ēuditshme sikur nje shpirt i keq kishte hyre ne shtepine time dhe une mundohesha ta largoja ate shpirt te keq me krip te tretur ne uje fillova ta sperkat gjithe muret e qoshet e shtepise duke thene:Eudhu bilahi mineshjetani rraxhim bismilahi rrahmani rrahim dhe seprkastja muret me uje e krip kur papritur nje sasi e madhe kripe u gjend ne gojen time dhe e ndjeja shijen e kripes te njelmet e mundohesha te largoja me uje.
Mund te me thote dikush ēdo te thote kjo enderr.
avatar
Fikrro

615


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Ello prej 06.06.10 18:41

Pershendetje
Mbreme kam fjetur ne nje dhome me hallen time dhe rredh ores 4 te megjesit u zgjova nga te bertiturat e saj.
u tmerrova shume pasi qe ishte hera e pare qe e degjoja te uleriste ashtu, mandej u munduam ta qetsoj dhe e pyta se qfar pati ajo!
Me tha se e kishte pare nje enderr shume te keqe "me ore te liga".
Ajo tha se ne enderr ishte me vjehrren e vet duke dal nga shtepia qe te merrnin diēka por ate kohe ishte erresire dhe ate po e therriste diēka dhe ajo i thoshte vjehrres se saj "e sheh si po me thrrasin duan qe te me marrin" .
Pasi qe zbriten nga ballkoni dhe po i afroheshin nje peme qe e kane aty ne oborrin e shtepise nje hije e zeze filloi te bie nga qielli dhe ta kaplonte ate duke e mbeshtjellur dhe duke e terhequr nga njera ane dhe nga ana tjeter e terhiqte vjehrra e saj duke mos ia leshuar doren dhe endrra e saj perfundoi ne ate skene ku pastaj e zgjuam ne!
Ju lutem ma shpjegoni kete enderr pasi qe eshte shume e rendesishme per hallen time! Faleminderit
avatar
Ello

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

era

Mesazh  erlisja prej 07.06.10 13:32

mirdita deshta te shkruaj nje enderr shum te quditshem:
isha ne nje rrug te cilen enjo shkonim diku isha se bashku me motre dhe vllaun te cilet jan ne zvicerr.ku pa pritur rruges ku ishte terrr na dolen nje der shum enalt dhe shum e madhe perpara por ato dyr shum te nalta u qelen vet pa iprekur edhe pse njeher na doli si penges pastaj vazhduam rrugen pak me drit ishte por nje rrug si tunel sepse ne fund te asaj rruge ishte drit vazhduam per te shkuar ne fun sepse atje ishte fundi dhe gjat rruges kishin me veti edhe do klysh shum te bukur te gjith ishin te vegjel nuk arrita ne fun sepse me doli gjumi.
avatar
erlisja

34


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 07.06.10 23:01

klementina shkruajti:Pershendetje
Kam nje enderr e cila eshte goxha e gjate:
Enderra eshte kjo:kinse isha ne Shqiperi ne nje familje tjeter, familja ime ishte nje tjeter dhe une isha vajza e tyre shume e dashur kishin nje shtepi shume te bukur por me gjesende shume te pakta .
Dhoma ime kishte shume pak orendi ashtu edhe dhomat tjera.
Dola ne pazar per te blere nje lavatriqe ku pa pritur isha edhe me motren time (shpjegim motra ime ishe nje aktore e Shqiperis sepse une i kisha prinderit tjere edhe motra ishte nje tjeter) ku pa pritur nje kosovar u dashurua ne motren time e cila njehere nguroi dhe ne fund e pranoi.
Kosovari i ofroi nje unaze fejese dhe ata dy i blen ato dy unaza dhe une jau bashkova duart sepse motra nuk donte. Ai kosovari kishte nje femi goxha te rritur dhe e mora une ate femijen per dore, motren dhe ate kosovarin i lash pas sepse e kerkonim lavatriqen, mua me humbi ai femija i kosovarit dhe filluam ta kerkojme por nuk e gjetem.

Ndrrimi i vendit zakonisht paraqet ndryshimin e gjendjes suaj emocionale dhe shpirtėrore. Sa jeni e gatshme pėr ndryshime e paraqet bukuria e shtėpisė si dhe ndjenja e tė qenit njė vajzė e dashur pėr antarėt e tjerė tė familjes.
Tregu dhe kėrkimi pėr tė blerė njė larėse rrobash tregon se keni nevojė pėr tė zgjidhur ēėshtjet e kaluara dhe problemet e vjetra nė mėnyrė qė tė bėni njė fillim tė pastėr pėr veten tuaj.
Motra juaj e cila duket se nė ėndėrr ėshtė aktore paraqet: punėn, mundin (apo diqka tjetėr) e saj te vėshtirė, e cila do tė jetė e vlefshme nė fund. Ajo gjithashtu tregon dėshirat e forta pėr tu njohur dhe pėr tu pranuar nga tė tjerėt. Ndoshta ėshtė duke i dhėnė theks mė tė madh paraqitjes sė jashtme.
Fejesa (nėse nuk ėshtė e fejuar) tregon pėrpjekjet pėr tė ndryshuar ndjenjėn e vetmisė. Mė direkt, ajo mund tė tregojė dėshirat pėr njė formė tė fejesės; (nėse ėshte e fejuar/martuar) simbolizon angazhimet dhe dėshirat pėr siguri.
HUmbja e fėmijės paraqet disa ēėshtje qė vazhdojnė tė jenė tė pazgjidhura
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 07.06.10 23:15

fikrro shkruajti:Pershendetje
Mbreme kam pare nje enderr te ēuditshme sikur nje shpirt i keq kishte hyre ne shtepine time dhe une mundohesha ta largoja ate shpirt te keq me krip te tretur ne uje fillova ta sperkat gjithe muret e qoshet e shtepise duke thene:Eudhu bilahi mineshjetani rraxhim bismilahi rrahmani rrahim dhe seprkastja muret me uje e krip kur papritur nje sasi e madhe kripe u gjend ne gojen time dhe e ndjeja shijen e kripes te njelmet e mundohesha te largoja me uje.
Mund te me thote dikush ēdo te thote kjo enderr.

Shpirti i keq pėrfaqėson injorancė, negativitet, shqetėsime, brenga ose person qė mashtron dhe gėnjen lidhur me qėshtjet e kėsaj bote.
Shprehja: "Eudhu bilahi..." simbolizon ēlirim shpirtėror dhe mbrojtje.
Kripa pėrfaqėson njė shpėrthim tė ri nė jetėn tuaj tė zgjuar. Ju jeni duke pėrjetuar rritje vlerash personale dhe njė kuptim mė tė lartė tė gjallėrisė dhe energjisė. Nga ana tjetėr, kripa simbolizon sigurinė, tė vėrtetėn, dhe pėrkushtimin.
Hedhja e kripės dhe ujit nėpėr qoshe paraqet mbrojtje ose fat.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  as.pinguu prej 09.06.10 23:30

Mirembrema, nje nate e kam pare nje enderr ku une isha shtatzene dhe ne ato momente isha duke ndejtur me nje djal (i cili eshte simpatija ime) une nuk i tregova se jam shtatzene, po ai me tha mua, oo ti je shtatzene, me tregoni se ēfare do te thote kjo enderr?
Ju lutem.

as.pinguu

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

kleme

Mesazh  klementina prej 10.06.10 10:03

Miremengjesi, pershendetje
Desha te shkruja per nje enderr shume te ēuditshme, enderra eshte e nje shoqje sime.
Endrroje sikur ishte duke shkuar ne shkolle edhe pse shkollen e ka kryer moti, por rrruges e takoj nje shoqe te shkolles fillore e cila e perqafoi shume po thuaj u gezua aq shume kur e pa, vazhduan rrugen por kjo shoqja sikur ishte e fejuar dhe i vinte keq per tu takuar me shoqeri edhe pse nuk eshte e fejuar kurse shoqet saj jane te martuara por ishte e veshur shume bukur.
Pa pritur gjinden ne nje shtepi prej druri ku aty pari ishte nje dash i cili i ndjeke, kishin do pengesa per ti kaluar, nuk kishte dyere, as dritare, pastaj ne fund ajo prishi ato drrasa te asaj shtepie dhe doli ne rruge se bashku me shoqen e vet.
ēka do me thane nese i shkurton floket per qafe dhe i ke shume te bukura.
Faliminderit, ju lutem pres pergjigjjen nga dikush.
avatar
klementina

47


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pershendetje

Mesazh  mario prej 10.06.10 13:13

kisha nje enderr tjeter shpjegimin e se ciles doja ta dija:
pashe nje njeriun tim te afert te cilin kam kohe pa e takuar me kurriz.
un po shkoja drejt tij duke e thirrur qe te kthehej nga un derisa kur u afrova dhe ai u kthye u tremba jasht mae sepse ishte shperfytyruar shum, kishte pesuar djegje e shemtime te tejmasshme ne fytyre, ju lutem me thoni cfare tregon kjo???
avatar
mario

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 10.06.10 16:06

Ello shkruajti:Pershendetje
Mbreme kam fjetur ne nje dhome me hallen time dhe rredh ores 4 te megjesit u zgjova nga te bertiturat e saj.
u tmerrova shume pasi qe ishte hera e pare qe e degjoja te uleriste ashtu, mandej u munduam ta qetsoj dhe e pyta se qfar pati ajo!
Me tha se e kishte pare nje enderr shume te keqe "me ore te liga".
Ajo tha se ne enderr ishte me vjehrren e vet duke dal nga shtepia qe te merrnin diēka por ate kohe ishte erresire dhe ate po e therriste diēka dhe ajo i thoshte vjehrres se saj "e sheh si po me thrrasin duan qe te me marrin" .
Pasi qe zbriten nga ballkoni dhe po i afroheshin nje peme qe e kane aty ne oborrin e shtepise nje hije e zeze filloi te bie nga qielli dhe ta kaplonte ate duke e mbeshtjellur dhe duke e terhequr nga njera ane dhe nga ana tjeter e terhiqte vjehrra e saj duke mos ia leshuar doren dhe endrra e saj perfundoi ne ate skene ku pastaj e zgjuam ne!
Ju lutem ma shpjegoni kete enderr pasi qe eshte shume e rendesishme per hallen time! Faleminderit

Errėsira, nata, hija e zezė, tėrheqja prej saj dhe rreziku nuk janė elemente tė mira. Paraqesin rrezik, perngesa tė mėdha, frikė, fatkeqėsi.
Kėto shpesh janė sinonim me injorancėn, tė keqen dhe vdekjen.
Endrra mund tė ketė bėj edhe me tė kaluerėn, me njė situatė apo gjendje shumė frikėsuese, e pėrcjellur me ndjenja negative, tė cilat po vinė nė sipėrfaqe.
Megjithatė, mbajtja e saj nga vjehrra nė anėn tjetėr paraqet njė zgjidhje mė tė favorshme dhe e zbut domethėnien negative tė ėndrrės.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 10.06.10 16:21

erlisja shkruajti:mirdita deshta te shkruaj nje enderr shum te quditshem:
isha ne nje rrug te cilen enjo shkonim diku isha se bashku me motre dhe vllaun te cilet jan ne zvicerr.ku pa pritur rruges ku ishte terrr na dolen nje der shum enalt dhe shum e madhe perpara por ato dyr shum te nalta u qelen vet pa iprekur edhe pse njeher na doli si penges pastaj vazhduam rrugen pak me drit ishte por nje rrug si tunel sepse ne fund te asaj rruge ishte drit vazhduam per te shkuar ne fun sepse atje ishte fundi dhe gjat rruges kishin me veti edhe do klysh shum te bukur te gjith ishin te vegjel nuk arrita ne fun sepse me doli gjumi.

Endrra paraqet ecjen tėnde nėpėr jetė, kontrollin mbi te, si dhe mundėsitė tuaja tė reja. Rruga e errėt reflekton zgjedhjet e diskutueshme ose mė shumė tė frikshme qė ju jeni duke i bėrė ose keni pėr t'i bėrė.
Nė fillim dera shihet si pengesė dhe tregon pėr mundėsitė qė tė mohohen dhe qė nuk janė nė dispozicion pėr ju. Diēka ose dikush bllokon progresin tuaj.
Pastaj dera hapet vetė dhe simbolizon gatishmėrinė pėr tė pranuar ide dhe mundėsi tė reja si dhe kalimin e pengesave.
Nė veēanti, drita nė fund tregon se jeni duke ecur drejt realizimit mė tė madh shpirtėror.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 10.06.10 16:30

as.pinguu shkruajti:Mirembrema, nje nate e kam pare nje enderr ku une isha shtatzene dhe ne ato momente isha duke ndejtur me nje djal (i cili eshte simpatija ime) une nuk i tregova se jam shtatzene, po ai me tha mua, oo ti je shtatzene, me tregoni se ēfare do te thote kjo enderr?
Ju lutem.

Tė qenit shtatėzėnė simbolizon njė aspekt tė vetes ose disa nga aspektet e jetės tuaj personale qė janė nė rritje dhe zhvillim. Ju nuk jeni e gatshme tė flisni apo tė veproni pėr to.
Tė jesh shtatzėnė nė ėndėrr mund tė pėrfaqėsojė lindjen e njė ideje tė re, drejtimi, projekti ose qėllimi.
Endrra mund tė jetė njė ogur i mirė pėr femrat dhe njė pėrmirėsim nė marrėdhėniet intime.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 10.06.10 16:56

klementina shkruajti:Miremengjesi, pershendetje
Desha te shkruja per nje enderr shume te ēuditshme, enderra eshte e nje shoqje sime.
Endrroje sikur ishte duke shkuar ne shkolle edhe pse shkollen e ka kryer moti, por rrruges e takoj nje shoqe te shkolles fillore e cila e perqafoi shume po thuaj u gezua aq shume kur e pa, vazhduan rrugen por kjo shoqja sikur ishte e fejuar dhe i vinte keq per tu takuar me shoqeri edhe pse nuk eshte e fejuar kurse shoqet saj jane te martuara por ishte e veshur shume bukur.
Pa pritur gjinden ne nje shtepi prej druri ku aty pari ishte nje dash i cili i ndjeke, kishin do pengesa per ti kaluar, nuk kishte dyere, as dritare, pastaj ne fund ajo prishi ato drrasa te asaj shtepie dhe doli ne rruge se bashku me shoqen e vet.
ēka do me thane nese i shkurton floket per qafe dhe i ke shume te bukura.
Faliminderit, ju lutem pres pergjigjjen nga dikush.

Tė qenit nė shkollė nėnkupton ndjenjat e paaftėsisė dhe pasigurisė fėmijėrore qė nuk janė zgjidhur ende. Kjo mund tė lidhet me frikėn tuaj nė lidhje me punėn dhe aftėsitė tuaja.
Ėndrra mund t'ju tregojė se ju duhet tė filloni tė pėrgatiteni pėr botėn e vėrtetė. Nga ana tjetėr ėndrra mund tė jetė njė metaforė pėr mėsimet qė ju duhet tė mėsoni nga jeta.
Shoqet paraqesin marrėdhėniet qė keni me ato dhe qė janė tė rėndėsishme pėr ju.
Pėr tė ėndėrruar se njė dash po ju ndjek, tregon disa shqetėsime dhe probleme.
Prerja e flokėve shume shkurt tregon humbje nė fuqi dhe zhgėnjime.
Flokė tė bukura paraqesin pėrmirsim tė gjendjes.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Arbreesha prej 10.06.10 23:24

Mirembrema, nje nate kam par nje enderr sesi i dashuri im ishte lidhur dhe pjesen e gjoksit e kishte te zhveshur, ne te dy ishim ne nje livadh po ne ate livadh ishte edhe nje lope, lopa erdhi ne drejtim te tij dhe deshironte qe ta therr ne gjoks, mirpo ky kerkonte ndihmen time e une nuk munda ti ndihmoj.

Arbreesha

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  awesome prej 11.06.10 2:23

Mua me ka vdeke nena, qe nga vdekja nuk e kam pare ne enderr ne ate kohe une e lutja zotin qe ta shoh ne enderr .
Ne enderr e kam pare qysh m'bertiitke tana heret edhe une duke ja kthy duke u mudu me u arsyetu dhe ja ktheja edhe une me nervoze, nga nervoza dola jashte, ajo m'bertiitke hala e ndegjoja mbrenda duke bertite.
Te lutem me trego se ēdo te thote?
avatar
awesome

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  zxcvb prej 11.06.10 17:17

Mbi ē'baze i shpjegoni endrrat ?
avatar
zxcvb

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

erjona

Mesazh  erlisja prej 11.06.10 17:38

Pershendetje
Nese mundet dikush me me tregu ēka do te thote me enderru nje bisede me gjyshen e vdekur dhe ajo me ti afruar 20 euro per tja ruajtur, por ti me refuzu dhe me i thane ndali per veti edhe pse e di edhe ne enderr se eshte e vdekur, nuk kam frike prej saj, e ulur afer saj, nuk njeh tjeter kende edhe pse ka shume njerze aty
sepse je ne dasmen e djalit te dajes.
ēka do me thane me shku ne nje vend te njohur ku aty eshte nje varr te cilin shkon dhe i le buke dhe i lutesh zotit ne ate varr (ai varr eshte i mire ).
avatar
erlisja

34


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  NewBornX prej 12.06.10 20:51

Pershendetje..
Enderra qe kam pare per pothuajse 4 here rresht ka qene se une isha shtatezane..enderra e pare ka qene thjesht sikur une isha shatezane dhe isha e lumtur per keto..por enderrat e tj kane qene sikur une kisha 2 femije njekohesisht nga 2 persona te ndryshem..nje i njohur dhe nje i panjohur..ne keto enderra gjithmon personi i panjohur tentonte te me abortonte femijen qe kisha me x personin e njohur dhe UNE NE FAKT E MRAJA ME GJITHE FORCAT SEPSE E DOJA ATE FEMIJE KURSE FEMIJEN E TIJ NGA PERSONI I PANJOHUR NUK E DOJA..cfare do te thote kjo (dua te ju them se jam ne nje mosh teper te re per nje gje te tille).
avatar
NewBornX

28


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 13.06.10 14:55

Arbreesha shkruajti:Mirembrema, nje nate kam par nje enderr sesi i dashuri im ishte lidhur dhe pjesen e gjoksit e kishte te zhveshur, ne te dy ishim ne nje livadh po ne ate livadh ishte edhe nje lope, lopa erdhi ne drejtim te tij dhe deshironte qe ta therr ne gjoks, mirpo ky kerkonte ndihmen time e une nuk munda ti ndihmoj.

Livadhi paraqet dynjallėkun me bukuritė dhe pasuritė e tij. I dashuri juaj ėshtė i lidhur, paraqet nevojėn e tij pėr tė qenė i lirė nga njė marrėdhėnie apo situatė. Gjoksin e ka tė zveshur qė tregon njė ndjenjė tė ekspozimit dhe tė pushtimit tė intimitetit.
Lopa paraqet njė femėr me natyrė pasive, e qetė, e butė (mund tė jetė e afėrme ose jo, por me ndikim nė tė dashurin tuaj)
Kėrkimi i ndihmės tregon vėshtirėsitė nė pėrballimin e njė situate.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 13.06.10 15:00

awesome shkruajti:Mua me ka vdeke nena, qe nga vdekja nuk e kam pare ne enderr ne ate kohe une e lutja zotin qe ta shoh ne enderr .
Ne enderr e kam pare qysh m'bertiitke tana heret edhe une duke ja kthy duke u mudu me u arsyetu dhe ja ktheja edhe une me nervoze, nga nervoza dola jashte, ajo m'bertiitke hala e ndegjoja mbrenda duke bertite.
Te lutem me trego se ēdo te thote?

Mundohu tė kujtosh ēėshtjen pėr ēfarė tė bėrtiste!
Kur personat e vdekur na bėrtasin apo na thonė diēka, duhet tė pėrpiqemi tė veprojmė nė bazė tė asaj ēfarė na thonė, ēfarė na kėshillojnė apo ēfarė na ndalojnė.
Ju jeni pėrpjekur tė arsyetoheni, keni bėrtitur dhe keni ikur jashtė ēka do tė thotė se jeni duke ju shmangur njė situate apo gjendje nėpėr tė cilėn duhet tė kaloni nė jetėn reale.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 13.06.10 15:19

erlisja shkruajti:Pershendetje
Nese mundet dikush me me tregu ēka do te thote me enderru nje bisede me gjyshen e vdekur dhe ajo me ti afruar 20 euro per tja ruajtur, por ti me refuzu dhe me i thane ndali per veti edhe pse e di edhe ne enderr se eshte e vdekur, nuk kam frike prej saj, e ulur afer saj, nuk njeh tjeter kende edhe pse ka shume njerze aty
sepse je ne dasmen e djalit te dajes.
ēka do me thane me shku ne nje vend te njohur ku aty eshte nje varr te cilin shkon dhe i le buke dhe i lutesh zotit ne ate varr (ai varr eshte i mire ).

Gjyshja e ka kuptimin e dashurisė, mbrojtjes, respektit. Gjyshja nė ėndėrr, nė pėrgjithėsi ėshtė paralajmėruese e fatit, e begatisė dhe jetėgjatėsisė.
20 euro: Numri 20 tregon nevojėn pėr mbėshtetje. Ndoshta ju ndjeheni e tėrhequr dhe e izoluar. Paratė tregojnė sukses, prosperitet, vetbesimin dhe vlerė.
Lutja tregon respekt, sinqeritet dhe pėrulje. Ju jeni nė kėrkim pėr ndihmė nga njė burim i lartė. Ju duhet tė hiqni dorė nga shqetėsimet tuaja dhe problemet e vjetra. (Por jo nė mėnyrėn qė jeni duke u munduar ta bėni). Lutja te varret nuk ėshtė e lavdueshme.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 16 Previous  1, 2, 3 ... 9 ... 16  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi