Shpjegimi i endrres suaj - 1

Faqja 11 e 16 Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 16  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 24.09.10 10:31

edonabisha@hotmail.com shkruajti:kam par ne enderr sikur udhetoja me te dashurin, cfare do te thote?

Udhėtimi paraqet rrugėn drejt qėllimeve tuaja tė jetės. Ai gjithashtu ėshtė paralel me pėrditshmėrinė tuaj dhe se si po shkoni sė bashku.
Nėse udhėtimi juaj pėrfundon brenda ėndrrės, atėherė kjo simbolizon pėrfundimin e suksesshėm tė qėllimeve tuaja. Udhėtimi me tė dashurin pėrfaqėson marrdhėnien tuaj dhe ndjenjat tuaja pėr tė.
....
Poashtu keni parasysh edhe ku shkonit, rrugėn si ishte dhe si ndjeheshit.

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 24.09.10 10:54

ada23 shkruajti:kam pare ne enderr nje person qe me pelqen dhe qe ne disa momente ndodhesha diku me te bisedonim ai perpiqej te me ngacmonte me vinte nga pas dhe ne momente te tjera largohej, zhdukej dhe me pas shfaqej ne fytyren e nje personi tjeter, une vazhdoja e kerkoja etj. nje situate e tille. ne te vertete une kete per kete person kam thjesht nje atraksion fizik e njoh dhe vetem sa e pershendes. cfare kuptimi mund te kete gjithashtu kam pare dhe me perpara nje situate te tille ne enderr sikur me dilte perpara dhe pastaj nuk e shihja me.

Endrra lidhet me ndjenjat tuaja pėr atė djalė qė ėshtė i rėndėsishėm dhe domethėnės pėr ju. Ju mund tė keni njė dėshirė tė fortė pėr tė dhe mendimet pėr tė kur jeni zgjuar barten nė ėndėrr.
Kėrkimi pėr tė, zhdukja, paraqitja me tjetėr fytyrė, nėnkuptojnė mungesėn dhe nevojėn tuaj si dhe kėrkimin pėr ndjenjat e sigurisė dhe mbrojtjes.
Endrra nuk paraqet domosdoshmėrisht njė bashkim me tė apo diqka qė ju kėrkoni nė tė ardhmen...

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 24.09.10 11:17

andi andi andi shkruajti:Pershendetje!!!
C'fare kuptimi ka kur shikon ne enderr sikur shkel mbi nje lule, pa e prishur ate....dhe kur dikush qe nuk e njeh,fytyre e pa njohur mashkulli te terheq per krahu dhe te thote qe te rrish me te??

Lulet janė simbol i pėrsosmėrisė, dhembshurisė, butėsisė, kėnaqėsisė, bukurisė dhe fitimit. Shkelja e lules nėnkupton njė ndjenjė shtypje brenda veti, me idenė se mund tė ndryshoni diqka.
Personi i panjohur paraqet njė pjesė tė vetės qė ėshtė e shtypur dhe e fshehur, ai ju tėrheq dhe kėrkon tė rrini me tė, kjo tregon njė pengesė tė pashmangshme drejt njė qėllimi si dhe pamundėsinė tė merrni vetė njė iniciativė pėr tė bėrė diqka.

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 24.09.10 11:25

melja shkruajti:deshta te shkruaj per nje enderr qe kam par mbrem
enderroja sikur isha duke fjetur ne varrezat e nje fshatit tjeter por nuk di me ken isha sepse nuk i mbaj mend pas pak u qova dhe ju thash se nuk po me merr gjumi sepse kisha frik pastaj vazhdova rruge dhe perpara me delshin do fikura por une thojsha nuk frigohem sepse besoj ne zot zoti me ndihmon por asaj rruge ishte terr kalova shum qen i kalojsha dhe nuk u frigojsha prej tyre pastaj nganjeher fluturosha per ti kaluar por pas pakfilloj te behet mengjes
kaq ishte faliminderit perkohen tuaj pershendetje.

Fjetja nė varreza tregon pasivitet, pikėllim, brenga tė pazgjidhura dhe frikė. Nė anėn tjetėr ėndėrra nė pėrgjithėsi paraqet fundin e njė zakoni apo sjellje si dhe pėrfundimin e shqetėsimeve.
Ju do tė pėrjetoni njė rilindje tė brendshme.

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 24.09.10 11:41

kaltrina. shkruajti:qfar do tė thotė te shihesh ėndrren e njejt 3 jav njrene mbas tjetres. Shoh nje njeri qe nuk me le qe te flej. me sillet gjith kohen mbas meje. nuk me le qe te flej deri sa te lodhi une at.
qfar do tė thotė kjo? t'lutem me ndihmoni?

Endrrat qė pėrsėriten vėn nė pah rėndėsinė e tyre si dhe kėrkojnė njė reagim tė shpejtė ndaj njė situate.

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  bbb1 prej 24.09.10 14:46

qfar do tė thotė tė shofesh merimangen ne ėndėrr !@##$ nese ka mundesi te ma dergonit pergjijen me mesazh personal,...faleminderit per mirkuptim <3

bbb1

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  beni39 prej 24.09.10 15:39

e kam pa nji enderr sikur isha mes tufes e lulev te bardh pra vetum lule te bardh ju lutem nese keni mundsi te me spjegoni

beni39

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 24.09.10 16:15

bbb1 shkruajti:qfar do tė thotė tė shofesh merimangen ne ėndėrr !@##$ nese ka mundesi te ma dergonit pergjijen me mesazh personal,...faleminderit per mirkuptim

Merimanga ėshtė simbol i ngatrresės, kontrollit, fuqisė dhe krijimtarisė. Ajo tregon se ju ndjeheni si njė i huaj nė disa situata. Ose qė ju mund tė dėshironi tė mbani distancėn tuaj dhe tė qėndroni larg nga njė situatė. Mermimanga gjithqashtu ėshtė simbolike e fuqisė femėrore dhe mund t'i referohet njė force tė madhe mbrojtse nga sjellja juaj vetė-shkatėrruese.
Nėse ju vrisni njė merimangė, ajo simbolizon fat tė keq nė pėrgjithsi.

Nėse merimanga thur rrjetėn nė ėndėrr, nėnkupton se ju do tė shpėrbleheni pėr punėn tuaj tė vėshtirė.
Nė njė shėnim negativ, merimangat mund tė tregojė ndjenjėn e tė qėnit tė ngatėrruar ose tė bllokuar nė njė marrėdhėnie. Nga ana tjetėr, nė qoftė se njė merimangė ėshtė duke thurur rrjeten, mund tė jetė njė metaforė pėr botėn e gjerė dhe komunikimin global.

Nėse merimanga ėshtė e ngjitur njė mur, tregon se dėshirat tuaja do tė realizohen sė shpejti.

Nėse jeni kafshuar nga njė merimangė, paraqet njė konflikt me njė femėr dominuese nė jetėn tuaj. Ėndėrra mund tė jetė njė metaforė e zėnjes nė kurth. Ndoshta ju ndjeheni tė bllokuar nga njė situatė apo marrėdhėnie.

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 24.09.10 16:24

beni39 shkruajti:e kam pa nji enderr sikur isha mes tufes e lulev te bardh pra vetum lule te bardh ju lutem nese keni mundsi te me spjegoni

Qėndrimi nė mes luleve tė bardha paraqet paqe tė brendhshme, butėsi, tė vėrtetėn, harmoni, ekuilibėr dhe kėnaqėsi. Kjo mund tė jetė njė simbol i rilindjes si dhe marrjes sė njė qėndrimi tė ri pėr jetėn, ose tė shikuarit e gjėrave nė njė mėnyrė mė pozitive.
Lulet e bardha ndonjėherė paraqesin edhe trishtim e mėrzi.

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

kleme

Mesazh  klementina prej 25.09.10 8:49

pershendetje deshta te shkruaj per nje enderr te nje shoqje e cila eshte: nje falltore po ja shikonte doren dhe i tha qe do te fejohesh me daten 25 tetor, si mi marr shoqja si te vertet, si deshire.
avatar
klementina

47


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

enderra

Mesazh  Xhemajl prej 25.09.10 10:42

E kam par nje enderr sikur isha duke ecur rruges dhe kisha nje kulete ne dor aty kisha shume para.. nje njeri kur mi pa u mundua te mi vjedh amo une nuk i leshoja kurrsesi prej dore dhe dikur ai iku, e parat mbeten prap te une.

qka do te thot kjo enderr
avatar
Xhemajl

310


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  fjori tota prej 25.09.10 11:52

MIRDITA...un kam par ne enderr motren time....po i krihja floket kur filluan ti dalin nga koka insekte(morra)...:P
dhe ajo ma tha qe ka 1 vit qe i kishte dhe ajo stregonte se kishte turp....ca do te thot kjo nqs mund te me tregoni... :))))
avatar
fjori tota

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  mehanja prej 25.09.10 19:12

eliza a mund me trregoni per nje enderr ...,,,,kam par motren time e cila ka vdekur ne nje moshe shum te vogel dhe ne ender me shfaqej ne nje moshe me te rritur dhe un sikur lozja me te /?
avatar
mehanja

45


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pershendetje Elizza

Mesazh  alba@alba prej 26.09.10 11:24

Te falenderoj per shpjegimin e enderrave...je shume e mire....do doja te me shpjegoje kete enderr...
Kete enderr e ka pare vajza e xhaxhait tim,...
Kishte pare ne enderr mamane time te vdekur (mami im ka vite qe ka vdekur) sikur ishte hapur varri dhe ishim te dyja aty dhe sikur e shihnim mamin tim lakuriq gjysmen e trupit....goca e xhaxhait me thoshte mua 'si e ke lene zhveshur po vishi rrobat '...une i thosha 'po ajo eshte e vdekur '...me pas sikur mamase se vdekur i rrihte zemra dhe hapi syte e i kapi doren vajzes se xhaxhait dhe ia puthi...
Te lutem ma shpjego cdo te thote kjo enderr....Me respekt Alba...
avatar
alba@alba

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Albi4all prej 26.09.10 13:56

tung mund te ma shpegosh kete enderr

duke ecur pas pak fillova te fluturoj dhe po fuluturoja ne nje rrug te ngusht rreth messh shikoja ara te jeshilta dhe pas pas fillova te shikoja lisa te 1 lis pash nje gjarper te lidhur por ishte i varur dhe mbi gjarper pash nje mi te kapur dhe i friguar kalova pastaj degjova se ai ved ishte frikshem
pasta sa her kaloja te aj ved ecja

tung te pershendes...
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

127


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 26.09.10 16:26

klementina shkruajti:pershendetje deshta te shkruaj per nje enderr te nje shoqje e cila eshte: nje falltore po ja shikonte doren dhe i tha qe do te fejohesh me daten 25 tetor, si mi marr shoqja si te vertet, si deshire.

Falltorja pėrfaqėson tė keqen dhe shkatėrrim. Kjo mund tė tregojė pėr idetė e saj negative dhe pėrvojat mė tė rrezikshme apo edhe pashpirtėsinė femėrore. Parashikimi qė bėn ajo lidhet me pavendosmėrinė dhe shqetėsimet qė ka ajo nė lidhje me fejesėn.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 26.09.10 16:32

xhemajl shkruajti:E kam par nje enderr sikur isha duke ecur rruges dhe kisha nje kulete ne dor aty kisha shume para.. nje njeri kur mi pa u mundua te mi vjedh amo une nuk i leshoja kurrsesi prej dore dhe dikur ai iku, e parat mbeten prap te une.

qka do te thot kjo enderr

Kuleta pėrfaqėson sekretet, dėshirat dhe mendimet tė cilat janė duke u mbajtur fshehtė dhe tė ruajtura. Ajo simbolizon identitetin tuaj dhe sensin e vetės. Personi qė tenton t'ju marrė atė tregon se dikush ėshtė duke ju humbur kohėn, energjinė apo idetė tuaja. Nė njė farė mėnyre ju bėn tė ndjeheni tė kėrcėnuar.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 26.09.10 16:37

fjori tota shkruajti:MIRDITA...un kam par ne enderr motren time....po i krihja floket kur filluan ti dalin nga koka insekte(morra)...:P
dhe ajo ma tha qe ka 1 vit qe i kishte dhe ajo stregonte se kishte turp....ca do te thot kjo nqs mund te me tregoni... :))))

Morrat paraqesin frustrimet, ankthin dhe ndjenjat e fajit. Mund tė ndiheni emocionalisht ose fizikisht tė papastėr. Nga ana tjetėr, morrat pėrfaqėsojnė njė person, situatė, apo marrėdhėnie qė ju doni tė mbani distancė me tė.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 26.09.10 16:54

mehanja shkruajti:eliza a mund me trregoni per nje enderr ...,,,,kam par motren time e cila ka vdekur ne nje moshe shum te vogel dhe ne ender me shfaqej ne nje moshe me te rritur dhe un sikur lozja me te /?

Tė vdekurit zakonisht vinė nė ėndrra pėr tė na treguar diqka. Nėse nė ėndėrr shohim tė vdekurit sikur janė gjallė, kjo paraqet gjasa pėr pėrmirsimin e gjendjes sė keqe tė ėndėrrtarit si dhe lehtėsi nga se pret.
Lozja me tė vdekurit i referohet tendencės suaj pėr tė shkuar kundėr normės dhe pėr t'i thyer rregullat. Nga ana tjetėr, ėndrra tregon se ju nuk jeni duke marrė gjėrat me seriozitetin e mjaftueshėm. Ju duhet tė ballafaqoheni me realitetin.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 26.09.10 17:29

alba@alba shkruajti:Te falenderoj per shpjegimin e enderrave...je shume e mire....do doja te me shpjegoje kete enderr...
Kete enderr e ka pare vajza e xhaxhait tim,...
Kishte pare ne enderr mamane time te vdekur (mami im ka vite qe ka vdekur) sikur ishte hapur varri dhe ishim te dyja aty dhe sikur e shihnim mamin tim lakuriq gjysmen e trupit....goca e xhaxhait me thoshte mua 'si e ke lene zhveshur po vishi rrobat '...une i thosha 'po ajo eshte e vdekur '...me pas sikur mamase se vdekur i rrihte zemra dhe hapi syte e i kapi doren vajzes se xhaxhait dhe ia puthi...
Te lutem ma shpjego cdo te thote kjo enderr....Me respekt Alba...

Varri i hapur nė parim paraqet burgun, por edhe shtėpinė.
Trupi lakuriq i saj paraqet frikėn dhe ankthin pėr zbulimin e njė tė vėrtete nė lidhje me njė situatė apo person. Nė kėtė rast ėshtė vajza e axhės ajo qė kėrkon njė mbulim, pėrderisa pėr ju kjo duket normale.
Ringjallja e nėnės i referohet clirimit nga hallet, ndėrsa puthja e dorės sė vajzės paraqet pėrfitimin e diturisė ose ndonjė tė mire nga pasardhėsit e gruas (mamasė tėnde). Kjo mund tė paraqes edhe jetė tė gjatė si dhe pėrmirsim tė marrėdhėnieve me ata me tė cilėt ishit nė konflikt.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 26.09.10 19:06

albi4all shkruajti:tung mund te ma shpegosh kete enderr

duke ecur pas pak fillova te fluturoj dhe po fuluturoja ne nje rrug te ngusht rreth messh shikoja ara te jeshilta dhe pas pas fillova te shikoja lisa te 1 lis pash nje gjarper te lidhur por ishte i varur dhe mbi gjarper pash nje mi te kapur dhe i friguar kalova pastaj degjova se ai ved ishte frikshem
pasta sa her kaloja te aj ved ecja

tung te pershendes...

Tė fluturuarit paraqet ndjenjėn e lirisė aty ku mė parė jeni ndjerė tė kufizuar si dhe arritjen e asaj qe synohet pa shumė vėshtirėsi.
Lisi simbolizon jetėn e gjatė, stabilitetin, forcėn, tolerancėn, urtėsinė dhe prosperitetin. Ju do tė ndėrtoni njė themel tė fortė pėr sukses nė disa pėrpjekje. Gjarpėri dhe miu paraqesin dikėnd apo diqka qė ju shqetėson dhe ju bėn tė ndieni frikė.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  beni39 prej 26.09.10 22:28

ju lutum aka mundsi te me spjegon dikush qfat d.m.th kam pa nji enderr pram duke ber sex me dy femra nuk po bej shaka kjo esht e vertet qe kam pa ne enderr ju pershendes
avatar
beni39

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Nitah prej 27.09.10 2:06

Desha te pyes eliza se qka dmth un kam pare enderr nje jave rrresht njeriun qe e dua te terin ne gjak dhe vetem syt qe shiheshin dhe e njihja i teri ishte ne gjak dhe dukej shum i penduar te lutem me kthe pergjigje
avatar
Nitah

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  marjana berisha prej 27.09.10 8:47

ju lutem me tregoni se qfare do te thot te shohesh enderr sikur po ec neper varreza,duke pare varrezat e hapura dhe shume kufoma,e shof shum shpesh ket enderr

marjana berisha

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 27.09.10 12:33

beni39 shkruajti:ju lutum aka mundsi te me spjegon dikush qfat d.m.th kam pa nji enderr pram duke ber sex me dy femra nuk po bej shaka kjo esht e vertet qe kam pa ne enderr ju pershendes

Nėse ėndėrra tė kėsaj natyre shihni shpesh, atėherė kjo ėshtyė si pasojė e hormoneve tuaja.
Nėse shihni rrallė, atėherė paraqet emocionet e shtypura, ndjenjat e pashprehura, dėshirat seksuale tė ndrydhura dhe nevojėn pėr dashuri emocionale dhe fizike.
Nėse jeni i martuar apo keni tė dashur, ėndrrat e tilla tregojnė se ju nuk ndjeheni i plotėsuar fizikisht nė lidhjen tuaj, por mund tė jetė edhe njė fantazi e padėmshme.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 27.09.10 13:25

Nitah shkruajti:Desha te pyes eliza se qka dmth un kam pare enderr nje jave rrresht njeriun qe e dua te terin ne gjak dhe vetem syt qe shiheshin dhe e njihja i teri ishte ne gjak dhe dukej shum i penduar te lutem me kthe pergjigje

Tė tjerėt e mbuluar me gjak paraqesin njė thirrje emocionale pėr ndihmė. Rėndėsinė e veprimit tė shpejtė nga ana juaj, e thekson pėrsėritja e ėndrrės pėr njė javė.
Tė mbuluarit me gjak paraqet humbjen e vitalitetit dhe tė vetbesimit, si dhe njė ndjenjė faji.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 27.09.10 13:33

marjana berisha shkruajti:ju lutem me tregoni se qfare do te thot te shohesh enderr sikur po ec neper varreza,duke pare varrezat e hapura dhe shume kufoma,e shof shum shpesh ket enderr

Vizita nė varreza tė hapura nė parim paraqet vizita nė burgje.
Por mund tė jetė edhe vizitė njerzėve tė padobishėm. Gjithashtu, vizita e varreve lidhet me fundin e njė zakoni apo sjellje. Nė njė interpretim mė direkt, ėndrra simbolizon pikėllimin, brengat e pazgjidhura apo frikėn tuaj rreth vdekjes.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Albi4all prej 27.09.10 15:04

faleminderit komentimin e endrres se par por nese ke koh mund te ma shpjegosh edhe kete enderr nese s'te pengon
ne enderr pash dy gjarprinj njeri dole nga qoshja e shtepis sapo filloi te hynte ne tok un i rash me shtag dhe ai u kthye dhe u ngrirt ne kembe koken e kisht si te njeriut dhe me tha a e di kush jam un pastaj un i lidha nej litar ne qaf dhe i shpva koken me nje gjilpere dhe pelciti . kurse tjetri doli nga qoshja tjeter e shepis dhe u largua jasht oborrit tek 1 vrim tjeter edhe ati tjetrit i rash me shtag po su kthye
tung tung...
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

127


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  sergio13 prej 27.09.10 19:01

Do te doja qe nqse eshte dikush te me shpjegoje endrren qe kam pare, sepse me kane mbetur fiksim, pashe ne enderr sikur nuk isha ne shtepine time dhe ne dhomen ku gjendesha ishte shume e madhe dhe me pak uje ose me mire pak si e erret dhe dyshemeja ishte si e erret dhe mua me dukeshe si me uje.

Atje pashe qe ne perden e dhomes ishte varur nje neperke e zeze dhe e holle me pas edhe diku tjeter pashe prape nje te tille dhe therrisja me te madhe nje komshiun tim per ti vrare,por ai me theshte qe mos ki frike une vetem bertisja dhe isha e tmerruar.

Komshiju im sikur i ndiqte dhe ne nje moment sikur i pashe te ngordhura, neperkat ishin te zeza,pasi i pashe te ngordhura neperkat ne ajer mu be nje gjarper i madh i mbeshtjelle kutullac dhe vetem koken kishte lart dhe sikur qendronte ne ajer, gjarperi ishte jeshil me te verdhe une vetem therrisja dhe i thosha komshiut tim qe vrite ai me thoshte qe edhe kete do ta vrasim po mos ki merak se nuk te ben gje se eshte ne ajer sa te zbrese do ta vras.

Beja te dilja nga ajo dhome dhe sikur nuk dilja dot, me pas me doli gjumi dhe isha e tmerruar.
Zakonishte endrrat rralle here me dalin por kjo me ka mbetur fiksim, po pati mundesi dikush qe merr vesh nga enderrat te lutem te ma thote dmth e kesaj endrre, qe te fle e qete.FLM
avatar
sergio13

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  lila xeba prej 28.09.10 11:12

Pershendetje Eliza, pashe ne enderr sikur shkova tek shtepia e kunatit bashke me mamin. kunati i cili ska pak qe vdiq, sikur me thote qe edhe ti skuthe ke qene, ketej beje sikur na doje dhe ketej sna ke dash. une sikur u preka aq shume saqe ika duke qare, kapa mamane perkrahu dhe sikur po zbrisja shkallet por nuk ishin te njentat shkalle qe u ngjita. dy shkallet e fundit ishin te prishura dhe une skaloja dot, pastaj me doli gjumi.
avatar
lila xeba

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 28.09.10 13:32

albi4all shkruajti:faleminderit komentimin e endrres se par por nese ke koh mund te ma shpjegosh edhe kete enderr nese s'te pengon
ne enderr pash dy gjarprinj njeri dole nga qoshja e shtepis sapo filloi te hynte ne tok un i rash me shtag dhe ai u kthye dhe u ngrirt ne kembe koken e kisht si te njeriut dhe me tha a e di kush jam un pastaj un i lidha nej litar ne qaf dhe i shpva koken me nje gjilpere dhe pelciti . kurse tjetri doli nga qoshja tjeter e shepis dhe u largua jasht oborrit tek 1 vrim tjeter edhe ati tjetrit i rash me shtag po su kthye
tung tung...

Gjarpėrinjėt nė shumicėn e rasteve paraqesin personat e lig, armiqtė dhe njerėzitė dyfytyrėsh.
Rėnia e gjarpėrit me shkop dhe mbytja e tij, paraqet pėrballjen me njė person dhe mposhtjen e tij, ndėrsa tjetri qė nuk kthehet dhe mbetet gjallė paraqet njė person tė lig, por qė nuk mund ta mposhtėsh ti e as ai tė tė shkaktojė ndonjė dėm..
Gjarpėrinjėt qė hynė e dalin, ose qė ėndėrrohen afėr shtėpisė apo nė shtėpi paraqesin njerėzit e lig brenda fisit.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 28.09.10 16:31

sergio13 shkruajti:Do te doja qe nqse eshte dikush te me shpjegoje endrren qe kam pare, sepse me kane mbetur fiksim, pashe ne enderr sikur nuk isha ne shtepine time dhe ne dhomen ku gjendesha ishte shume e madhe dhe me pak uje ose me mire pak si e erret dhe dyshemeja ishte si e erret dhe mua me dukeshe si me uje.

Atje pashe qe ne perden e dhomes ishte varur nje neperke e zeze dhe e holle me pas edhe diku tjeter pashe prape nje te tille dhe therrisja me te madhe nje komshiun tim per ti vrare,por ai me theshte qe mos ki frike une vetem bertisja dhe isha e tmerruar.

Komshiju im sikur i ndiqte dhe ne nje moment sikur i pashe te ngordhura, neperkat ishin te zeza,pasi i pashe te ngordhura neperkat ne ajer mu be nje gjarper i madh i mbeshtjelle kutullac dhe vetem koken kishte lart dhe sikur qendronte ne ajer, gjarperi ishte jeshil me te verdhe une vetem therrisja dhe i thosha komshiut tim qe vrite ai me thoshte qe edhe kete do ta vrasim po mos ki merak se nuk te ben gje se eshte ne ajer sa te zbrese do ta vras.

Beja te dilja nga ajo dhome dhe sikur nuk dilja dot, me pas me doli gjumi dhe isha e tmerruar.
Zakonishte endrrat rralle here me dalin por kjo me ka mbetur fiksim, po pati mundesi dikush qe merr vesh nga enderrat te lutem te ma thote dmth e kesaj endrre, qe te fle e qete.FLM

Dhoma nė tė cilėn gjendeni nė ėndėrr tregon se ndjeheni e bllokuar dhe e shtypur nė njė farė mėnyre.
Nepėrkat paraqesin frikėn tuaj tė brendshme dhe shqetėsimet. Nė anėn tjetėr nepėrkat paraqesin persona me qėllime tė kėqija dhe tė rrezikshme. Poashtu mund tė jeni duke parė dikėnd tė punojė kundėr jush. Ngjyra e zezė e nepėrkave e shton edhe mė shumė rrezikun dhe frikėn.
Thirrja pėr ndihmė tregon se ndjeheni e tronditrur, e humbur dhe e pamjaftueshme. Gjarpėri qė qėndron nė ajėr tregon njė person jo tė mirė, mund tė jetė brenda familjes, por qė ju shkakton frikė.
S'mund tė dilni nga dhoma, kjo tregon pėr ndjenja tė tjetėrsuara dhe tė papranuara. Ju jeni nė njė pėrballje tė ashpėr, apo duke u pėrpjekur tė kapėrceni njė situatė stresante.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 28.09.10 19:25

lila xeba shkruajti:Pershendetje Eliza, pashe ne enderr sikur shkova tek shtepia e kunatit bashke me mamin. kunati i cili ska pak qe vdiq, sikur me thote qe edhe ti skuthe ke qene, ketej beje sikur na doje dhe ketej sna ke dash. une sikur u preka aq shume saqe ika duke qare, kapa mamane perkrahu dhe sikur po zbrisja shkallet por nuk ishin te njentat shkalle qe u ngjita. dy shkallet e fundit ishin te prishura dhe une skaloja dot, pastaj me doli gjumi.

Fjalėt e tė vdekurve janė tė vėrteta, duhet marrė ashtu si thuhen, pa asnjė ndryshim! Largimi juaj tregon njė pėrpjekje pėr t'iu shmangur njė situate, e cila ju jep frikė, apo mospranimin e pėrgjegjėsive.
Zbritja e shkallėve paraqet mendimet dhe ndjenjat e shtypura. Gjithashtu paraqet edhe pengesat qė jeni duke pėrjetuar nė jetėn reale. Kjo paraqet edhe frikėn e pėrballjes me emocionet tuaja apo nuk jeni duke pranuar diqka nga e kaluara juaj.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  beni39 prej 29.09.10 10:12

E kam par nje enderr sikur nje kusheri imi kishte vdekur e une qaja vazhdimisht ju lutem a mundini te me tregoni se cfare d.m.th ka kjo...
avatar
beni39

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  fjori tota prej 29.09.10 20:12

MBREMA.....ka ca kohe qe shoh ne enderr pergatitje per nje fest te madhe dhe te gjith njerezit me te afert jan me mua..ose 2 her te tjera kam par pergatitjet e dasmes time...por e shoh cdo gje me sh imtesi...qe nga zgjedhja e fustanit e te modeli i flokeve e te te gjitha...eliza mund te me tregosh domethenien e kesaj te lutem...flm dhe naten e mir...
avatar
fjori tota

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  I panjohur prej 29.09.10 22:08

sot ne mengjes pash 2 endrra kjo e para me frikesoi shume...
1-Sikur ishim duke udhetuar me nje autobus te gjithe familjarisht dhe babi ishte shoferi,por rruga ishte malore dhe shume e keqe,para nesh u rrezua nje makine tjeter e cila ra dhe mori flake..me pas ra makina jone dhe filloi te merrte flake....une nuk isha vrare por u ngrita dhe vrapova te nxirrja nga makina njerzit e shtepise,mami qe me thoshte jam mire por shko dhe nxirr motren dhe babin.Edhe motra ishte mire u permend,por babi ishte plagosur dhe sikur e cuam ne spital dhe doktorri tha se duhet te bente zemren operacion....te lutem me shpjego cdo te thote kjo enderr pasi njerzit e shtepise i kam larg dhe shume ne merak jam per ata.


Edituar pėr herė tė fundit nga I panjohur nė 30.09.10 17:39, edituar 1 herė gjithsej
avatar
I panjohur

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  I panjohur prej 29.09.10 23:41

2-po rrija ne nje dhome ishte dhe mami me mua e ulur ne divan,afer nesh qendronte dhe nje djale qe se njifja ,ishte tip ironik,talles...me pas ne ate shtepi hyn gjyshi im(qe me ka vdek para 5 vitesh).Une sa e pash ne dere gjyshin u gezova shume.Gjyshi ishte me pallto te gjate dimerore...ai me puthte te koka dhe me ferkonte shpatullat.Thash te ulej dhe te shplodhej me pas po i ferkoja kembet dhe e vura re qe i kishte akull te ftohta.I thash mamit te me sillte nje pale corape te tjera qe tja nderroja dhe i thash mamit qe pse si ke blere gjyshit corape te reja...Gjyshi me ferkonte shpatullat dhe me thoshte ska gje te keqen gjyshi...me pas djali qe ishte afer nesh tallej me gjyshin sikur donte te thoshte sa i plakur qenka....une sikur ju ktheva dhe i thash mos u tall ....se gjyshin e kam njeri te nderuar,ka qene veteran lufte ne kohen e luftes dhe e kam autor librash,dhe sikur mora librin e gjyshit qe realisht ka botuar dhe ja hapa te faqja e autobiografise se tij qe ta lexonte djali dhe te dinte me shume rreth gjyshit...
te lutem me ndihmo me nje pergj se jam ne hall keto kohet e fundit....


Edituar pėr herė tė fundit nga I panjohur nė 30.09.10 17:34, edituar 1 herė gjithsej
avatar
I panjohur

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Enderr per vdekjen time

Mesazh  Ardiana Hogja prej 30.09.10 8:14

Para 3 diteve kam para veten time ne enderr qe isha ne spital dhe kam nje semundje te rend dhe se do te vdisja se shpejti prej kesaj semundje por 3dit para se te vdisja ndodhi diqka dhe u gjend nje sherim per semundjen dhe keshtu se do jetoja dhe nuk do vdisja qfar kuptimi ka kjo enderr?

Dhe nje enderr tjeter ishte nje nat kur un me te dashurin tim patem pak sa probleme ai kishte dalur naten ne diskoteke me kishte treguar por ne enderr pash qe aii donte te ndahej nga une dhe me thonte kishe me trathton po un nuk i besoja dhe si vertetim ma jep at tjeteren femen ne tel... qe ti besoj se me trathton por nuk ishte gjini femrore po as mashkollore nuk ee di ishte diqysh si dy gjinit. Ju lutem me tregoni se qfar sqarimi kan keto endrra. Me te mira B.
avatar
Ardiana Hogja

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 30.09.10 17:57

beni39 shkruajti:E kam par nje enderr sikur nje kusheri imi kishte vdekur e une qaja vazhdimisht ju lutem a mundini te me tregoni se cfare d.m.th ka kjo...

Vdekja e njerėzve nė ėndėrr qė nuk kanė shenja vdekje apo sėmundje nė realitet, tregon pėr zgjatje tė jetės.
Tė qarėt nėnkupton njė reflektim tė ndjenjave negative qė ka mė shumė gjasa tė jenė shkaktuar nga disa situata tė zgjuara sesa nga ngjarjet e vetė ėndrrės. Nėse zgjoheni duke qarė, paraqet disa lėndime tė shtypura apo trauma tė mėparshme qė po vinė nė sipėrfaqe dhe ju nuk mund t'i mposhtni kėto emocione.
Nė njė farė mėnyre tė qarėt simbolizon edhe gėzim.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 30.09.10 18:07

fjori tota shkruajti:MBREMA.....ka ca kohe qe shoh ne enderr pergatitje per nje fest te madhe dhe te gjith njerezit me te afert jan me mua..ose 2 her te tjera kam par pergatitjet e dasmes time...por e shoh cdo gje me sh imtesi...qe nga zgjedhja e fustanit e te modeli i flokeve e te te gjitha...eliza mund te me tregosh domethenien e kesaj te lutem...flm dhe naten e mir...

Pėrgatitja pėr festė tregon se ju duhet tė pėrgatiteti t'i zgjidhni disa qėshtje nė jetėn tuaj. Ju duhet rend dhe stabilitet.
Nėse veq arrini tė shkoni nė festė, paraqet arritjet tuaja drejt njė niveli mė tė lartė tė zhvillimit. Kjo mund tė jetė njė ėndėrr vetė-urimi pėr qėllimet qė keni arritur dhe pėr njohuritė qė keni fituar. Pėrndryshe, ėndėrrimi i njė feste, simbolizon sukses, arritje, liri dhe lirimin emocional. Festimet nė ėndėrr janė tė zakonshme pėr ata tė cilėt do tė kenė njė pikė kthese nė jetėn e tyre tė zgjuar.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  gjethi prej 01.10.10 8:51

me miken time me te mire,ne nje ekskurzion i bleva asaj nje dhurat te bukur per ta mbajtur ne dore,te njejten e kisha edhe un,,,ne enderr pashe se dikush deshi te ma kepuste dhe ta rrembente ate nga dora ime por nuk ia arriti,une u friksova dhe atij personi i pash vetem fanelen qe kishte veshur dhe m'u zhduk nga endrra,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,a mund te me tregosh kuptimin e kesaj endrre?????????
avatar
gjethi

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

melja

Mesazh  melja prej 01.10.10 13:40

deshta te shkruaj per nje enderr qe kam par mbrem nese kemundesi me ma tregu qka domethenje ka ajo enderr:
isha ne nje vend ku une po shitsha artikuj ku pa pritur erdhi nje djaldhe blevi diqka tek une ne ate shitore ku njeher mori diqka por nuk u largojke nga aje vend dhe une fillova te bertas por aj nuk u largojke dhe une i thash kur te shoh heren tjeter se po vjen nuk do te la me hyr brenda por aj dyqan ishte ne nje vend te hapur dhe une isha eulur ne nje gur te nalt dhe aj djali ishte i shtrir per tok dhe nuk u largua .kaq ishte nese ke koh faliminderit
avatar
melja

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  ina92 prej 01.10.10 14:46

mund te me tregoni se ca domethenie ka ne enderr sikur ke lindur nje femij dhe ke nje te care ne cep te barkut
avatar
ina92

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  An An prej 01.10.10 15:00

Pershendetje Explorer Univers,,,Urime per faqen dhe per punen qe realizoni!
Kam pare nje enderr sikur isha ne nje shtepi shume te bukur ,por sikur ajo shtepi nuk ishte e imja por e avokatit tim dhe ai kishte nje marredhenie shume miqesore me babin tim,dmth hynim dhe dilnim lirshem madje ai sbente asgje pa folur me babin tim.SIkur aty kishte shume embelsira akullore torta etj.Pashe qe ishte pak rremuje tavolina dhe vendosa ta pastroj dhe ne te kishte gota me akullore por cuditerisht akulloret kishin shkrire sh pak.Me pas mu be sikur me kishte rene pak floku ne anen e majte por nuk u shqetesova fare..Mund te me shpjegoni se cfare nenkupton kjo enderr? flm..
avatar
An An

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 01.10.10 17:01

I panjohur shkruajti:sot ne mengjes pash 2 endrra kjo e para me frikesoi shume...
1-Sikur ishim duke udhetuar me nje autobus te gjithe familjarisht dhe babi ishte shoferi,por rruga ishte malore dhe shume e keqe,para nesh u rrezua nje makine tjeter e cila ra dhe mori flake..me pas ra makina jone dhe filloi te merrte flake....une nuk isha vrare por u ngrita dhe vrapova te nxirrja nga makina njerzit e shtepise,mami qe me thoshte jam mire por shko dhe nxirr motren dhe babin.Edhe motra ishte mire u permend,por babi ishte plagosur dhe sikur e cuam ne spital dhe doktorri tha se duhet te bente zemren operacion....te lutem me shpjego cdo te thote kjo enderr pasi njerzit e shtepise i kam larg dhe shume ne merak jam per ata.

Udhėtimi paraqet rrugėn e jetės suaj. Nė fillim ėshtė udhėtim me autobus, i cili tregon se ju shkoni me rrjedhėn e turmės, si dhe vė nė dukje mungesėn e krativitetit dhe origjinalitetit.
Vendi qė keni nė makinė paraqet pozitėn tuaj nė jetė. Nėse vozisni tregon rol aktiv, nėse jeni prapa nė makinė tregon pėr njė rol pasiv nė jetėn tuaj. Ju duhet ta rivlersoni nivelin e kontrollit tė jetės. NUk jeni i gatshėm ende pėr pėrgjegjėsi.
Rruga e vėshtirė paraqet pengesat dhe vėshtirėsitė qė do tė hasni nė realizimin e synimeve tuaja. Rrėzimi i makinės dhe marrja flakė tregon pėr qėllimet tuaja ambicioze qė i keni vėn vetes. Janė qėllime tė larta dhe jorealiste. Poashtu keni edhe mungesė vetbesimi dhe pasiguri.
Plagosja paraqet dėmin nė pasuri dhe lėndimet shpirtėrore.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 01.10.10 17:14

Ardiana Hogja shkruajti:Para 3 diteve kam para veten time ne enderr qe isha ne spital dhe kam nje semundje te rend dhe se do te vdisja se shpejti prej kesaj semundje por 3dit para se te vdisja ndodhi diqka dhe u gjend nje sherim per semundjen dhe keshtu se do jetoja dhe nuk do vdisja qfar kuptimi ka kjo enderr?

Dhe nje enderr tjeter ishte nje nat kur un me te dashurin tim patem pak sa probleme ai kishte dalur naten ne diskoteke me kishte treguar por ne enderr pash qe aii donte te ndahej nga une dhe me thonte kishe me trathton po un nuk i besoja dhe si vertetim ma jep at tjeteren femen ne tel... qe ti besoj se me trathton por nuk ishte gjini femrore po as mashkollore nuk ee di ishte diqysh si dy gjinit. Ju lutem me tregoni se qfar sqarimi kan keto endrra. Me te mira B.

Sėmundja nė ėndėrr tregon dėshpėrim, ndryshime tė pakėndshme, apo disa ngarkesa emocionale. Sėmundja mund tė jetė simbolike pėr paaftėsinė tuaj pėr tė pėrballuar njė situatė. Gjetja e mėnyrės sė shėrimit paraqet njė periudhė tė pėrmirsimit emocional ose shpirtėror, si dhe tregon se problemet qė jeni duke pėrjetuar janė tė pėrkohshme.

Endėrra tjetėr ėshtė rezultat i shqetsimit tuaj, frikės dhe dyshimit. Poashtu paraqet edhe pakėnaqėsitė nė lidhje.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 01.10.10 17:20

gjethi shkruajti:me miken time me te mire,ne nje ekskurzion i bleva asaj nje dhurat te bukur per ta mbajtur ne dore,te njejten e kisha edhe un,,,ne enderr pashe se dikush deshi te ma kepuste dhe ta rrembente ate nga dora ime por nuk ia arriti,une u friksova dhe atij personi i pash vetem fanelen qe kishte veshur dhe m'u zhduk nga endrra,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,a mund te me tregosh kuptimin e kesaj endrre?????????

Ju ndjeheni e kėrcėnuar nė njė farė mėnyre, e pafuqishme, e frikėsuar dhe pa vetbesim.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 01.10.10 17:33

melja shkruajti:deshta te shkruaj per nje enderr qe kam par mbrem nese kemundesi me ma tregu qka domethenje ka ajo enderr:
isha ne nje vend ku une po shitsha artikuj ku pa pritur erdhi nje djaldhe blevi diqka tek une ne ate shitore ku njeher mori diqka por nuk u largojke nga aje vend dhe une fillova te bertas por aj nuk u largojke dhe une i thash kur te shoh heren tjeter se po vjen nuk do te la me hyr brenda por aj dyqan ishte ne nje vend te hapur dhe une isha eulur ne nje gur te nalt dhe aj djali ishte i shtrir per tok dhe nuk u largua .kaq ishte nese ke koh faliminderit

Endrrimi je jeni shitėse paraqet diqka qė duhet tė pėrfshihet nė jetėn tuaj dhe duhet tė siguroheni se ajo ėshtė diqka qė ju dėshironi e jo qė duan tė tjerėt. Dyēani me artikuj tregon se jeni e tendosur emocionalisht dhe mentalisht. Nė anėn tjetėr kjo paraqet gatishmėrinė tuaj pėr ndryshime dhe nivelin e besimit dhe forcės.
Britma qė bėni ju paraqet zemrimin e shtypur qė nganjėherė e shprehni edhe pa nevojė.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 01.10.10 17:41

ina92 shkruajti:mund te me tregoni se ca domethenie ka ne enderr sikur ke lindur nje femij dhe ke nje te care ne cep te barkut

Lindja paraqet ide tė reja, projekte, njė qėndrim tė ri, fillime tė reja dhe ngjarje tė mėdha. E qara nė bark paraqet njė acarim tė vogėl apo njė zhgenjim.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 01.10.10 17:55

An An shkruajti:Pershendetje Explorer Univers,,,Urime per faqen dhe per punen qe realizoni!
Kam pare nje enderr sikur isha ne nje shtepi shume te bukur ,por sikur ajo shtepi nuk ishte e imja por e avokatit tim dhe ai kishte nje marredhenie shume miqesore me babin tim,dmth hynim dhe dilnim lirshem madje ai sbente asgje pa folur me babin tim.SIkur aty kishte shume embelsira akullore torta etj.Pashe qe ishte pak rremuje tavolina dhe vendosa ta pastroj dhe ne te kishte gota me akullore por cuditerisht akulloret kishin shkrire sh pak.Me pas mu be sikur me kishte rene pak floku ne anen e majte por nuk u shqetesova fare..Mund te me shpjegoni se cfare nenkupton kjo enderr? flm..

Shtėpia paraqet personalitetin e njeriut, kjo mund tė jetė edhe fat i mirė, por shtėpia nė ėndėrr nuk ėshtė juaja! Pastrimi i tavolinės tregon se duhet tė merreni me disa qėshtje qė janė ngapak tė komplikuara. Akulloret e pashkrira paqesin fat tė mirė, kėnaqėsi dhe sukses nė dashuri. Pėrndryshe ėndrra mund tė jetė njė sugjerim pėr durim dhe qetėsi.
Flokėt tregojnė gjendjen e vetvlerėsimit, rėnia e tyre tregon humbjen e respektit pėr veten.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung

Mesazh  mehanja prej 01.10.10 18:55

kam par ne anderr sikur nje djal te cilin pak a shum e njoh sikur ish fejuar me nje vajze tjeter ?kjo vajze kinse dukej se i pelqente halles se djalit ?por edhe un i pelqeja halles dhe me deshironte per djal te vllaut per kte djal?mirpo djali ne enderr sikur ish i fejuar me at vajzen tjeter dhe un merzitesha aq shum dhe qaja qka dmth kjo ju pershendet mehanja
avatar
mehanja

45


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

kleme

Mesazh  klementina prej 02.10.10 9:03

mirmengjesi
deshta te shkruaj per nje enderr :enderroja sikur isha ne shkoll por banoja ne shkoll(shkollene kam kryr moti)dhe vendos qe te shkoj ne shtepi por se bashku isha me nje shoqe te kalses e(cila oshte martuar dhe ka edhe femi) shkuam neper dyqane per te bler diqka une deshte te bjej por shoqja nuk me la per te bler asgje. por gjat rruges filloj te binte shi shi bukur shum por nu u lagsha nga aj shi por vetem se filloj te rritej aj uji qe duhej ta kalonim e kaluam por kembet mu lagen pastaj na doli nje nje penges nje tel me gjemba e kaluam edhe ate tel me gjemba por rrugen ekishim humbur nuk dinim kah te shkojnim por aty pari u paraqite nje djaloshte cilin epytem per rrugen dhe ja na tregoj se kah duhet me dalur ne rrug jam ne marak te madh per ket enderr por rrugen nuk egjetem sepse me doli gjumi.avatar
klementina

47


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  An An prej 02.10.10 17:43

Pershendetje explorer. kam pare nje enderr mbreme,,Sikur shkoj ne nje shtepi qe nuk ishte e imja dhe aty shikoj vjerrin dhe vjerren sikur ishin gjalle por realisht ata nuk ndodhen mes nesh..Ne ate dhome ku ndodheshin ata ishte nje krevat dopjo dhe dy krevate tek.Vjerri po i bente llafe gruas se tij dmth vjerres.dhe po e qortonte.U largova qe aty dhe fillova te pastroja ne shtepine time dhe i thashe vetes se pse po i le vetem ata dhe futem ne dhomen e shtepise sime ku ne nje cep te krevatit shikoj vjerren te shtrire dhe i them qe mos rri ketu vetem dhe hajdene guzhine me ne.Ajo qan me puth duart dhe une i puth duart dhe qaj,Ika nga dhoma dhe kur futem ne guzhine e gjej vjerren serish te shtrire ne divan.ndjeva qe kisha lot ne faqe.Flm
avatar
An An

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 03.10.10 21:01

mehanja shkruajti:kam par ne anderr sikur nje djal te cilin pak a shum e njoh sikur ish fejuar me nje vajze tjeter ?kjo vajze kinse dukej se i pelqente halles se djalit ?por edhe un i pelqeja halles dhe me deshironte per djal te vllaut per kte djal?mirpo djali ne enderr sikur ish i fejuar me at vajzen tjeter dhe un merzitesha aq shum dhe qaja qka dmth kjo ju pershendet mehanja

Fejesa pėrfaqėson nevojat tuaja personale dhe pėrpjekjen pėr t'i qartėsuar ndjenjat tuaja.
Fakti qė ai zgjedh dikėnd tjetėr ka tė bėj me disa aspekte tuaja qė ju nuk i pėlqeni. Ju ndryshe jeni, ndryshe silleni. Nė shumė raste nuk jeni vetvetja. Mėrzitja dhe tė qajturit janė manifestim i ndenjave negative, tė cilat tregojnė se duhet tė mėsoni nga zhgėnjimet nė jetėn reale.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 04.10.10 0:02

klementina shkruajti:mirmengjesi
deshta te shkruaj per nje enderr :enderroja sikur isha ne shkoll por banoja ne shkoll(shkollene kam kryr moti)dhe vendos qe te shkoj ne shtepi por se bashku isha me nje shoqe te kalses e(cila oshte martuar dhe ka edhe femi) shkuam neper dyqane per te bler diqka une deshte te bjej por shoqja nuk me la per te bler asgje. por gjat rruges filloj te binte shi shi bukur shum por nu u lagsha nga aj shi por vetem se filloj te rritej aj uji qe duhej ta kalonim e kaluam por kembet mu lagen pastaj na doli nje nje penges nje tel me gjemba e kaluam edhe ate tel me gjemba por rrugen ekishim humbur nuk dinim kah te shkojnim por aty pari u paraqite nje djaloshte cilin epytem per rrugen dhe ja na tregoj se kah duhet me dalur ne rrug jam ne marak te madh per ket enderr por rrugen nuk egjetem sepse me doli gjumi.

Shkolla paraqet ndjenjat e paaftėsisė dhe pasigurisė qė nuk janė zgjidhur ende, ajo mund tė lidhet edhe me frikėn nė lidhje me aftėsinė qė keni. Shkuarja nėpėr dyqane paraqet pėrpjekjen tuaj pėr tė pėrmbushur nevojat dhe kėrkesat tuaja.
Shiu paraqet falje, mirėsi, lehtėsim dhe hir. Poashtu shiu ėshtė metaforė pėr lotėt dhe trishtimin. Tė lagurit nga shiu paraqet pastrimin nga shqetėsimet dhe problemet.
Telat me gjemba paraqesin vėshtirėsi pėr tė depėrtuar nė njė situatė. Humbja e rrugės paraqet drejtimin e gabuar drejt qėllimeve tuaja dhe suksesit, edhe pėrkundėr kėshillave dhe njohurive qė merrni.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 04.10.10 17:29

An An shkruajti:Pershendetje explorer. kam pare nje enderr mbreme,,Sikur shkoj ne nje shtepi qe nuk ishte e imja dhe aty shikoj vjerrin dhe vjerren sikur ishin gjalle por realisht ata nuk ndodhen mes nesh..Ne ate dhome ku ndodheshin ata ishte nje krevat dopjo dhe dy krevate tek.Vjerri po i bente llafe gruas se tij dmth vjerres.dhe po e qortonte.U largova qe aty dhe fillova te pastroja ne shtepine time dhe i thashe vetes se pse po i le vetem ata dhe futem ne dhomen e shtepise sime ku ne nje cep te krevatit shikoj vjerren te shtrire dhe i them qe mos rri ketu vetem dhe hajdene guzhine me ne.Ajo qan me puth duart dhe une i puth duart dhe qaj,Ika nga dhoma dhe kur futem ne guzhine e gjej vjerren serish te shtrire ne divan.ndjeva qe kisha lot ne faqe.Flm

Vjehrria nė shumicėn e rasteve paraqesin gėzim dhe zgjidhje tė problemeve nė mėnyrė miqėsore. Ata janė realisht tė vdekur dhe nė ėndėrr shihen si tė gjallė, kjo pėr ju paraqet gjasa pėr pėrmirsim tė gjendjes shpirtėrore e materiale, si dhe lehtėsi nė vėshtirėsi. Qortimi qė i bėn vjehrri vjehrrės tėnde nuk ėshtė i lavdueshėm. Mundohu t'i kujtosh fjalėt e tij dhe vepro nė bazė tė tyre.
Pastrimi nėnkupton se ju jeni duke hequr disa negativite nė jetėn tuaj dhe po tejkaloni disa pengesa tė mėdha. Ju jeni duke lėvizur pėrpara drejt njė stadi tė ri nė jetė. Nė veēanti, nėse jeni duke pastruar shtėpinė kjo do tė thotė se ju po largoni mendimet tuaja tė vjetra dhe shprehitė.
Biseda me tė vdekur si dhe puthja tregon pėr jetė tė gjatė, pėrmirsim tė marrdhėnieve me ata me tė cilėt ishe nė konflikt, si dhe njė tė mirė nga nuk e pret.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  ari_aurora prej 04.10.10 23:15

Pershendetje.Deshiroj te di kuptimin e kesaj endrre. pashe veten sikur po ngjitesha ne nje mal,por nepermjet disa shkalleve qe ishin do thoja pak te ngushta,por nuk isha vetem ,por me disa miq qe nuk i njihja (sikur po shkonim per shetitje) .Pasi u ngjita arrita ne nje vend te sheshte dhe u futa ne mes te atyre miqve por qe si njihja,dhe u ula,prane meje ishte nje djale,por sikur me linte pershtypjen se donte te me afrohej.Kaq ishte endrra.Ju lutem cfare kuptimi ka????
avatar
ari_aurora

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

:(

Mesazh  yamada prej 05.10.10 9:04

deshta te di kuptimin e ksaj endrre cdo her sikur rrezohem diku ne erresir pastaj me del gjumi por edhe duke vrapu neper shkalle ca maca jan poosht kur me ndegjon fillojn te largohen por pastaj kthehen dhe me gerithin ne ftytyr.
avatar
yamada

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  NewBornX prej 05.10.10 14:22

ckemi..
cdo t thot t shikosh gjarperinj ne enderr..shum gjarperinj..disa jo helmues ndersa t tj helmues duke u munduar t t pickojn?
flm
avatar
NewBornX

28


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 11 e 16 Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 16  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi