Shpjegimi i endrres suaj - 1

Faqja 2 e 16 Previous  1, 2, 3 ... 9 ... 16  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 16.05.10 13:10

Mace shkruajti:Pershendetje te gjithve, une qe po ju shkruaj jam nje vajze 25 vjece me shume sesa te tregoj per nje ender, do doja te dija realisht se kush nga ju mund te me shpjegoj dicka qe eshte midis "Endres dhe Parashikimit apo Parandjenjes"?.

Ne kete qe po kerkoj dhe qe do tregoj jam 100% e sinqert. Po e filloj me nje ender ose vegim a ku di une se si mund te quhet qe e kam pare midis moshes 4 ose 5 vjec. Kjo qe kam pare me eshte kujtuar shpesh deri ne momentin qe une kam ardhur ne Tirane, mbaj mend qe dikush me tregoj sheshin e tiranes dhe nje ze me ka fol dhe me ka thene e shef kete ketu do vish ti nje dite dhe do jetosh.
Realisht ate sensacion qe me fali ajo ender une nuk e harova kurr, por ne te njejten kohe as e besoja, me kalimin e viteve e humba si ender por kur realisht erdha ne TR, kjo ender mu kujtua dhe sot e kesaj dite une se harroj dot.
Endra te tilla kam pare plote, por me te shpeshta dhe reale kane qene pas moshes 14 vjece, deri aktualisht edhe sot. Lexova disa nga ju qe shkruani mua me ka ndodhur dy here te zgjohem ne mesnat dhe te shof shpirtra ose e thene ndryshe ne gjuhen zhargon "Hije".

U be gati 11 vjet qe une keto "Endra-Vegime" i shikoj shpesh dhe do doja te dija cfare domethenie kane, dhe pse me dalin kaq shpesh?

Do doja sinqerisht nese ndokush nga ju merr vesh nga keto gjera te me kthenete nje pergjigje ju lutem.
Me respekt E

Kur nė ėndrra dėgjohen zėra tė qartė dhe nuk shihet njeri apo nuk njihet zėri atėherė duhet pranuar si ėshtė pa kurrfarė interpretimi.

Vegimi ndodhė kur jemi gjysmė tė zgjuar. Kuptimet e simboleve tė ėndrrave vlejnė dhe janė tė zbatueshme edhe pėr vegimet.
Pėrmbajtjet e vegimeve janė tė dobishme nė tė kuptuarit e ndjenjave tuaja tė vėrteta dhe nė pėrmbushjen e qėllimeve tuaja.

(Pėr mė shumė: http://www.explorerunivers.com/enderra-f13/vegimi-t877.htm )

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 16.05.10 13:39

ikona shkruajti:Mbas dy endrrave qe me keni dhene pergjigje me kane dal ashtu dhe perseri jam kurioze te di ēka do me thane te shohesh anderr femi te vogel sikur eshte i imi, ne fakt jam e martuar dhe nuk kam femi po shume shpesh shoh anderr se kam djale dhe gjithe here duket i bardh dhe ka sy te kalter, edhe tjetra ēka do te thote te kesh vesh nje fund ngjyre te verdhe edhe sikur duke shku ne shkolle e me lagu shiu shume dhe hyra pastaj nen nje streh e ngrire prej se ftohti.

Tė paturit e fėmijės nėnkupton fillime tė reja, ide tė reja... Endrrat e shpeshta tė fėmijėve paraqesin edhe dėshirėn tuaj e tė qenit nėnė.
Tė kesh veshur njė fund paraqet feminitetin tuaj, ndėrsa ngjyra e verdhė ka dy anė: pozitiven dhe negativen. Nė aspektin pozitiv (kur ngjyra e verdhė ėshtė e kėndshme dhe shkėlqyese) paraqet intelektin, urtėsinė, harmoninė, energjinė dhe lumturinė. Nė anėn tjetėr (kur duket e pakėndshme dhe e mbylltė) paraqet dobėsi dhe sėmundje. Ju mund tė keni njė frikė ose tė ndjeheni e paaftė pėr tė marrė njė vendim apo pėr tė marrė masa pėr diqka.
Tė lagurit nga shiu paraqet spastrim nga problemet dhe hallet. Shiu gjithashtu ėshtė simbol i pjellorisė dhe rinovimit.
Tė ftohtit nuk ėshtė aq i lavdrueshėm. Ju mund tė ndjeheni emocionalisht e izoluar dhe e pėrmbajtur. Ndjenja e tė ftohtit mund tė paraqes edhe ftohtėsinė ndaj njė personi tė caktuar.
Pėrndyshe ju po pėrpiqeni pėr njė pėrparim nė disa aspekte tė jetės suaj.
Endrra mund tė jetė si rezultat i njė situate tė tanishme nė jetėn tuaj.

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

shpresoj te me ndihmosh...

Mesazh  DoNa MiStEriOzE prej 16.05.10 16:05

Jam person qe shoh shume endrra, mirepo nuk jane endrra te zakonta, jane endra shume te cuditshme, nuk e di endrra qe nuk shpjegohen, ndonjeher ndodh qe e njejta enderr te perseritet shume here...cmund te thoni per kete...???

DoNa MiStEriOzE

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Monya prej 17.05.10 6:56

Pershendetje!!
Do te doja te dija se cfare do te thote te shohesh ne enderr veten tende duke punuar ,Nderkohe qe rreth teje ka edhe femije qe punojne?Po mielli dhe llaci ne ender cfare simbolizojne?

Monya

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Fegi prej 17.05.10 9:13

Monya shkruajti:Pershendetje!!
Do te doja te dija se cfare do te thote te shohesh ne enderr veten tende duke punuar ,Nderkohe qe rreth teje ka edhe femije qe punojne?Po mielli dhe llaci ne ender cfare simbolizojne?

Me pa enderr veten duke punu - Do te orgonzoni nje pune apo biznes te sukseshem
Me pa enderr miell - perparime ne jete
Me pa enderr ilac - ju nevojitet ushqim

Fegi

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pershendetje

Mesazh  mario prej 17.05.10 18:29

Kam pa veten time ne mes te nje kampi lufte apo ushtarake dhe po qelloheshin arme, nderkohe qe une kaloja. Shikoja burra qe mbuloni koken me duar mos te vriteshin. Ne fund mua me qelluan me plumb ne koke dhe mbaj mend qe thashe:
"E provova dhe vdekjen, sqenka aq e tmerrshme sa thone..."
U zgjova i tmerruar dhe si te mos mjaftonte kjo, nje bubullime e madhe ra ne qiell ne ate kohe, qe me trembi jashte mase. Betohem qe jane te verteta. Ka 4 dite qe me ka ndodh.

mario

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Fegi prej 17.05.10 20:32

mario shkruajti:Kam pa veten time ne mes te nje kampi lufte apo ushtarake dhe po qelloheshin arme, nderkohe qe une kaloja. Shikoja burra qe mbuloni koken me duar mos te vriteshin. Ne fund mua me qelluan me plumb ne koke dhe mbaj mend qe thashe:
"E provova dhe vdekjen, sqenka aq e tmerrshme sa thone..."
U zgjova i tmerruar dhe si te mos mjaftonte kjo, nje bubullime e madhe ra ne qiell ne ate kohe, qe me trembi jashte mase. Betohem qe jane te verteta. Ka 4 dite qe me ka ndodh.

Me pa enderr qe Je ne Kamp - paraqet Jo rehati dhe jo siguri
Me qene i vrare ne Lufte - parqet humbje dhe semundje

Fegi

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Monya prej 18.05.10 14:51

Pershendetje!!!
Kam pare ne enderr veten time sikur isha me gjyshen duke ecur te shkolla e motres time dhe papritur u be erresire, dy cuna te panjohur po afroheshin dhe donin te me perdhunonin, gjyshja iku per te kerkuar ndihme..kurse ne keto momente nje mashkull qe nuk e njoh hapi nje dere te shkolles dhe hyri drite, nuk isha e sigurt ne me kishte pare dhe prandaj po therisja NDIHME.
Ai me ndihmoj dhe dola ne oborrin e shkolles por isha duke u cuditur se nuk ishte me erresire....

Monya

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  alba@alba prej 20.05.10 7:04

Pershendetje...ju falenderoj per pergjigjet e sakta qe jepni ketu...enderra ime eshte kjo....
Nuk me kujtohet fillimi por kujtoj se isha ne pune me shoqet dhe nuk gjeja canten...kerkoja e kerkoja e se mbaja mend ku e kisha harruar...nderkohe vjen furgoni me te cilin do iknim per ne shtepi atehere u kujtova qe e kisha lene canten te klasa ....shkoj vrap aty dhe e gjej varur e marr por kur u ktheva furgoni kishte ikur ..ishte ne te ngrysur pak muzg dhe u merzita shume duke menduar si do ikja ne kembe...u nisa rruges ne ane te rruges ishte shtepia e njeres qe punonte me mua e desha te kthehem por su ktheva e vazhdova rrugen....kerkoja ne telefon emrin e nje shoqeje pune por nuk arrija ta gjeja qe ta merrja ne telefon nuk gjeja asnje ti telefonoja por kerkoja vazhdimisht....kisha nje ndjenje frike dhe pasigurie te madhe...kaq ishte ju lutem me thoni kuptimin e kesaj enderre se jam ne merak....respekt Alba

alba@alba

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 21.05.10 13:24

Monya shkruajti:Pershendetje!!!
Kam pare ne enderr veten time sikur isha me gjyshen duke ecur te shkolla e motres time dhe papritur u be erresire, dy cuna te panjohur po afroheshin dhe donin te me perdhunonin, gjyshja iku per te kerkuar ndihme..kurse ne keto momente nje mashkull qe nuk e njoh hapi nje dere te shkolles dhe hyri drite, nuk isha e sigurt ne me kishte pare dhe prandaj po therisja NDIHME.
Ai me ndihmoj dhe dola ne oborrin e shkolles por isha duke u cuditur se nuk ishte me erresire....

Ju duhet tė gėrshetoni pėrvojėn me diturinė pėr tė tejkaluar gjendjen tuaj.
Ju ndiheni e shkelur nė njė fare mėnyre. Diēka/dikush po rrezikon respektin tuaj pėr veten dhe mirqenien emocionale. Ju mendoni se jeni e detyruar tė bėni diēka kundėr vullnetit tuaj. Kėrkimi i ndihmės tregon pėr ndjenjėn e humbjes, hutisė suaj dhe pamjaftueshmėrisė...
Nė fakt tė gjitha kėto ekzistojnė vetėm nė mendjen tuaj.
...Ju keni dal nė oborr dhe nuk ishte errėsirė si keni menduar, kjo tregon aftėsinė tuaj pėr tė organizuar aspektet e jetės suaj.
Oborri paraqet ballafaqimin me anėn emocionale, emocionet e gėzueshme si dhe mundėsi martese (nėse jeni e pamartuar)
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 21.05.10 13:53

alba@alba shkruajti:Pershendetje...ju falenderoj per pergjigjet e sakta qe jepni ketu...enderra ime eshte kjo....
Nuk me kujtohet fillimi por kujtoj se isha ne pune me shoqet dhe nuk gjeja canten...kerkoja e kerkoja e se mbaja mend ku e kisha harruar...nderkohe vjen furgoni me te cilin do iknim per ne shtepi atehere u kujtova qe e kisha lene canten te klasa ....shkoj vrap aty dhe e gjej varur e marr por kur u ktheva furgoni kishte ikur ..ishte ne te ngrysur pak muzg dhe u merzita shume duke menduar si do ikja ne kembe...u nisa rruges ne ane te rruges ishte shtepia e njeres qe punonte me mua e desha te kthehem por su ktheva e vazhdova rrugen....kerkoja ne telefon emrin e nje shoqeje pune por nuk arrija ta gjeja qe ta merrja ne telefon nuk gjeja asnje ti telefonoja por kerkoja vazhdimisht....kisha nje ndjenje frike dhe pasigurie te madhe...kaq ishte ju lutem me thoni kuptimin e kesaj enderre se jam ne merak....respekt Alba

Ēanta pėrfaqėson shpresat, dėshirat, sekretet, bagazhin emocional si dhe pėrgjegjėsitė. Humbja e ēantės paraqet ballafaqimin me shqetėsime.
Ikja e furgonit tregon se njė aspekt nė jetėn tuaj ėshtė jashtė kontrolli. Vėshtirėsitė pėr tė marrė nė telefon shoqen tuaj tregojnė vėshtirėsitė e komunikimit me tė. Ndonjėherė ju mendoni se ajo bėhet e pakapshme dhe s'mund tė jetė pranė teje kur tė duhet. Megjithatė ju shumė mirė e dini se e keni mbėshtetjen e saj.
Frika dhe pasiguria tregojnė se arritjet tuaja nuk janė aq tė kėnaqshme.
Ju po frikėsoheni tė pėrballeni me aspekte tė panjohura tė vetės.
Kryesore pėr tejkalimin e frikės dhe pasigurisė ėshtė tė merrni hapur dhe tė diskutoni pėr to.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 21.05.10 14:31

Fegi shkruajti:
mario shkruajti:Kam pa veten time ne mes te nje kampi lufte apo ushtarake dhe po qelloheshin arme, nderkohe qe une kaloja. Shikoja burra qe mbuloni koken me duar mos te vriteshin. Ne fund mua me qelluan me plumb ne koke dhe mbaj mend qe thashe:
"E provova dhe vdekjen, sqenka aq e tmerrshme sa thone..."
U zgjova i tmerruar dhe si te mos mjaftonte kjo, nje bubullime e madhe ra ne qiell ne ate kohe, qe me trembi jashte mase. Betohem qe jane te verteta. Ka 4 dite qe me ka ndodh.

Me pa enderr qe Je ne Kamp - paraqet Jo rehati dhe jo siguri
Me qene i vrare ne Lufte - parqet humbje dhe semundje

Tė qenit nė kamp tregon frikėn tuaj. Ju sikur keni vėshtirėsi t'i pranoni tė tjerėt dhe dallimet e tyre. Tė qėlluarit me armė tregon zemėrimin dhe agresionin e drejtuar ndaj jush dhe ndaj tė tjerėve. Plumbi qė tė ka qėlluar tregon se ju duhet tė vazhdoni e tė qėndroni edhe nė kohėt e vėshtira. Duhet tė jeni i kujdesshėm: fjalėt dhe veprimet tuaja mund tė keqinterpretohen lehtėsisht.
Vdekja e vetės paraqet njė fazė kalimtare nė jetėn tuaj.
Ju jeni duke pėrparuar nė aspektin shpirtėror.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Fikrro prej 21.05.10 17:10

A mund te me tregoj dikush qdo te thot te shohesh ne enderr nje te aferm tend te semure psiqikisht qe te vrapon naten bashk me ty neper rruge dhe kishte veprimie frikesuese dhe vraponte shum shpejt...ju pershendes
avatar
Fikrro

615


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 21.05.10 18:49

fikrro shkruajti:A mund te me tregoj dikush qdo te thot te shohesh ne enderr nje te aferm tend te semure psiqikisht qe te vrapon naten bashk me ty neper rruge dhe kishte veprimie frikesuese dhe vraponte shum shpejt...ju pershendes

Vrapimi me njė person tė sėmurė tregon se ju e keni humbur pamjen e qėllimeve tuaja. Mund tė ndjeheni e paaftė pėr tu pėrballuar me njė situatė.
Pėrndryshe, ju mund tė ndjeheni qė mendimet tuaja, pikėpamjet ose vendimet nuk janė duke u pranuar ose po injorohen.
Veprimet ju sugjerojnė tė jeni vetvetja.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Polisiana prej 22.05.10 23:06

Kam pare nje enderr te cuditshme.Nje gjigand prej guri me kerkonte mua,por une i fshihesha.Gjigandi uleriste dhe shikonte nga te gjitha anet dhe rrotullohej vazhdimisht rreth e rrotull nje shtepie ku une isha brenda,por une gjithmone i fshihesha dhe nuk arriti te me gjente dot.

Julutem me thoni cfare kuptimi ka.
Faleminderit!
avatar
Polisiana

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 23.05.10 11:34

Polisiana shkruajti:Kam pare nje enderr te cuditshme.Nje gjigand prej guri me kerkonte mua,por une i fshihesha.Gjigandi uleriste dhe shikonte nga te gjitha anet dhe rrotullohej vazhdimisht rreth e rrotull nje shtepie ku une isha brenda,por une gjithmone i fshihesha dhe nuk arriti te me gjente dot.

Julutem me thoni cfare kuptimi ka.
Faleminderit!

Gjigandi nė ėndrrėn tuaj, tregon njė luftė tė madhe mes jush dhe kundėrshtarit tuaj. Ju jeni duke u pėrpjekur pėr ta kapėrcyer njė pengesė tė madhe.
Nga ana tjetėr, njė gjigant simbolizon njė ēėshtje, njė person apo njė ndjenjė qė ėshtė dominuese nė ju. Ju keni njė kompleks inferioriteti.
Domethėnia e ėndrrės zbutet pasi nuk ka mundur t'ju gjejė dhe kjo nė vete paraqet lehtėsi.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Fikrro prej 23.05.10 17:22

Elizza shkruajti:
fikrro shkruajti:A mund te me tregoj dikush qdo te thot te shohesh ne enderr nje te aferm tend te semure psiqikisht qe te vrapon naten bashk me ty neper rruge dhe kishte veprimie frikesuese dhe vraponte shum shpejt...ju pershendes

Vrapimi me njė person tė sėmurė tregon se ju e keni humbur pamjen e qėllimeve tuaja. Mund tė ndjeheni e paaftė pėr tu pėrballuar me njė situatė.
Pėrndryshe, ju mund tė ndjeheni qė mendimet tuaja, pikėpamjet ose vendimet nuk janė duke u pranuar ose po injorohen.
Veprimet ju sugjerojnė tė jeni vetvetja.


Faleminderit shum dhe pikerisht kohet e fundit spo mundem ti dal ball gjerave qe me pare kam mundur te pershendes Eliza.
avatar
Fikrro

615


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Polisiana prej 23.05.10 18:51

Skelet njeriu ne enderr cfare eshte?
Nje skelet njeriu qe me ndiqte,me kerkonte,por qe pastaj u gjend i rrethuar nga disa kepuce,kepuce te kuqe qe e godisnin nga te katerta anet.Une e shikoja kur e godisnin,por skeleti nuk me shikonte dot mua,thjesht ate e godisnin nga te katerta anet.
avatar
Polisiana

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 23.05.10 21:59

Polisiana shkruajti:Skelet njeriu ne enderr cfare eshte?
Nje skelet njeriu qe me ndiqte,me kerkonte,por qe pastaj u gjend i rrethuar nga disa kepuce,kepuce te kuqe qe e godisnin nga te katerta anet.Une e shikoja kur e godisnin,por skeleti nuk me shikonte dot mua,thjesht ate e godisnin nga te katerta anet.

Tė ikurit nga diqka tregon njė qėshtje qė ju jeni duke u pėrpjekur pėr ta shmangur. Ju s'jeni duke marrė pėrgjegjėsi pėr veprimet tuaja dhe s'jeni duke u pėrballur me frikėn tuaj.
Skeleti paraqet diqka qė nuk ėshtė e zhvilluar plotėsisht. Ju mund tė jeni nė fazėn e planifikimit tė ndonjė situate apo projekti. Nga ana tjetėr skeleti sugjeron se ju duhet t'i merrni nė themel disa qėshtje.
Kėpucėt e kuqe pėrfaqėsojnė qasjen tuaj ndaj jetės, energjinė, forcėn, kurajon, agresivitetin.
Largimi juaj nga skeleti sugjeron qė te merrni njė vendim dhe se ju do tė pėrparoni nė njė aspekt
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  begi prej 24.05.10 11:11

Nese shef enderr duke perkedhelur mace te vogla qfar domethenje do te kishte .
avatar
begi

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 24.05.10 12:55

begi shkruajti:Nese shef enderr duke perkedhelur mace te vogla qfar domethenje do te kishte .

Macja simbolizon shpirtin e pavarur, anėn femėrore, krijimtarinė dhe fuqinė. Ajo gjithashtu paraqet edhe fat tė keq. Endrra tregon se dikush ėshtė duke ju mashtruar (ose jeni ju qė mashtroni).
Nėse janė agresive macet, paraqet problemet me anėn femėrore tė vetes.
Nėse janė mace tė bardha tregon se jeni duke kaluar nėpėr kohė tė vėshtira.
Macet e zeza tregojnė se ju po pėrjetoni frikė.
Endrra sugjeron tė pėrdorni aftėsitė psikike dhe tė besoni nė intuitė.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

valdete

Mesazh  florije prej 24.05.10 13:33

pershendetje ju pergezoj um kam pa nje ender sikur isha shum smut e kisha smujn e keqe ne kemb dhe isha shum smut dhe ma dha mjeku do helum dhe me tha kta esht ilaq dhe te kalon,po un isha shum smut dhe sikur ta kisha nje fmi te vogel ne dor dhe qajke djali dhe un thojsha pruma djalin ktu ,nese ka mundsi mem tregu qka dmth me pa kit enderr klm jeni numer 1
avatar
florije

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 24.05.10 14:41

florije shkruajti:pershendetje ju pergezoj um kam pa nje ender sikur isha shum smut e kisha smujn e keqe ne kemb dhe isha shum smut dhe ma dha mjeku do helum dhe me tha kta esht ilaq dhe te kalon,po un isha shum smut dhe sikur ta kisha nje fmi te vogel ne dor dhe qajke djali dhe un thojsha pruma djalin ktu ,nese ka mundsi mem tregu qka dmth me pa kit enderr klm jeni numer 1

Sėmundja 'e keqe' tregon mungesėn e shpresės, brengat, mosfaljen, mėrzi, shqetsime qė nė njė farė mėnyre ju dėmtojnė emocionalisht. Ju mendoni se keni humbur njė pjesė tė jetės.
Trajtimi i sėmundjes tregon nevojėn pėr tė hequr qafe diqka qė ju shkakton mėrzi, ankth dhe negativitet.
Konsumimi i helmit tregon se ju keni futur diqka nė vete (kjo mund tė jetė ndjenja e xhelozisė, zemrimit apo ndjenjė tjetėr jo e mirė) qė ėshtė e dėmshme pėr tė mirėn tuaj.
Fėmija qė qanė tregon fillime tė reja, ide tė reja, projekte qė shoqėrohen me gėzim.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

jehona

Mesazh  jehona berisha prej 26.05.10 13:08

kam nje enderrr e cillllla osht qka dom me than me q en everber ne enderrr por edhe pse je everber me qen elumtur dhe shum e bukur sepse te gjith dashurohen ne ty.
flm

jehona berisha

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Balerina prej 26.05.10 13:28

Une nje here kam pare nje enderr sikur isha duke ecur ne rruge ne nje lagje te panjohur.perpara me doli nje fantazem e bardhe qe fytyra nuk i dukej por dukej sikur ishte reale.Une nga frika fillova te vrapoja por ajo dukej sikur nuk me linte te ikja saqe sa me shume vrapoja aq me shume afrohej,por kur u rrezova tek shkallet e nje pallati(ne hyrjen e tij)menjehere hapa syte.Ishte ora 00:00 dhe me ka zene gjumi ne oren 00:14.Te nesermen kur u zgjova ne faqen e majte kisha dy te gervishtura si dy thonj.

Nje enderr tjeter qe me ka bere te qaj eshte sikur me vdiq nena(larg qofte).E qajtura nuk pushonte por kur isha ulur ne krevat duke qare me doli nena si fantazem dhe me tha se nuk kisha pse shqetesohesha.Pas saj m'u shfaq mjedisi perpara pallatit te shtepise i gjelberuar dhe babi qe kujdesej per ne,por mungesa e nenes gjithmone ndihej.Ne enderr m'u shfaq sikur shkova ne shkolle dhe ia thashe lajmin mbi nenen time edhe shoqes se ngushte,por per cudi edhe ajo filloi te qante me te madhe sikur ta kishte te familjes.Pas kesaj kur u zgjova isha lagur e tera dhe balli po me kullonte nga djersa.

Nje enderr tjeter qe me ka lene pershtypje eshte sikur kam puthur nje njeri me te vertete.d.m.th.ai njeri me propozoi per t'u bere e dashura e tij dhe une pranova kur do i jepja puthjen e ndjeva me te vertete ate veprim sikur te ishte reale

Endrra e fundit qe me ka lene pershtypje te cilen e kam pare dy here ka qene sikur me ka gjemuar nje krokodil dhe me ka kafshuar kemben dhimbja qe ajo kafshe me ka lene ka qene si ne jeten reale.
JU FALEMINDERIT!NGA BALERINA
avatar
Balerina

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 26.05.10 14:11

jehona berisha shkruajti:kam nje enderrr e cillllla osht qka dom me than me q en everber ne enderrr por edhe pse je everber me qen elumtur dhe shum e bukur sepse te gjith dashurohen ne ty.
flm


Tė qenit e verbėr paraqet refuzimin tuaj pėr tė parė tė vėrtetėn ose mungesėn tuaj tė vetėdijes pėr njė problem. Ju jeni duke refuzuar tė shihni gjėrat nga njė kėnvėshtrim tjetėr, pėrveē tuajit.
Lumtiuria dhe bukuria mund tė jetė kompensuese dhe shpesh paraqesin tė kundėrtėn. Ju po pėrpiqeni pėr tė kompensuar trishtimin apo stresin nė jetėn tuaj tė zgjuar. Tė tjerėt qė bien nė dashuri me ju, ėshtė dėshira juaj.
Ėndėrra mund tė jetė paralajmėrim se ju jeni duke i dhėnė shumė rėndesi dhe besim burimeve tė jashtme.
Ju duhet tė shikoni brenda.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

lena

Mesazh  jehona berisha prej 26.05.10 14:17

pasi lexov aforumin tuaj vendos qe te shkruaj per enderra .
enderrra osht kjo.......ish ne nje mal se bashku me motren time por gjat rruges ku dojshi per te kthyar ne shtepi ku pa pritur na doli nje ujvare shum e madhe ujt ishte shum te kthjellte dhe u duke si te bardh nga valet e mdhaja te ati ujit na ishin ne fillim te ujvares ku pa pritur motra e kaloj dhe me la mua ishte shum zor per ta kaluar sepse ishte shum ngusht ajo rrug dhe mundeshe mu rrezu ku pa pritur erdhi nje djalosh dhe me ndihmoj njeherit aj mua pastaj une ja dhash dore dhe e kaluam ate uj pastaj vazhduam rrugen ku pa reitur takuam do plaka serbe te cilat nuk na lan te kalojm sepse na than se jeni ne teritori ton u kthyam dhe gjetem rrugen ton te lejushme
faliminderit shum per her te par po ju shkruaj

jehona berisha

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 26.05.10 14:25

Balerina shkruajti:Une nje here kam pare nje enderr sikur isha duke ecur ne rruge ne nje lagje te panjohur.perpara me doli nje fantazem e bardhe qe fytyra nuk i dukej por dukej sikur ishte reale.Une nga frika fillova te vrapoja por ajo dukej sikur nuk me linte te ikja saqe sa me shume vrapoja aq me shume afrohej,por kur u rrezova tek shkallet e nje pallati(ne hyrjen e tij)menjehere hapa syte.Ishte ora 00:00 dhe me ka zene gjumi ne oren 00:14.Te nesermen kur u zgjova ne faqen e majte kisha dy te gervishtura si dy thonj.

..............

Rruga, lagjja e panjohur, ecja... paraqesin jetėn tuaj si dhe ndryshimet nė jetė.
Fantazma tregon frikėn tuaj nga vdekja. Nga ana tjetėr, fantazmat janė pėrfaqėsuese tė diēkaje qė nuk ėshtė e arritshme apo brenda mundėsive tuaja.
Rrėzimi para shkallėve tregon mungesėn e kontrollit, pasigurinė dhe mungesėn e mbėshtetjes nė jetėn e zgjuar.
Endrra tregon se keni ndjenja tė shkyēur nga jeta dhe shoqėria. Nga ana tjetėr, ėndėrra mund tė jetė njė thirrje pėr ju, qė tė shkoni pėrpara dhe tė braktisin mėnyrėn tuaj tė vjetėr tė menduarit dhe tė sjelljes.
Gėrvishtjen nė fytyrė mund ta kesh bėrė vetė gjatė gjumit...
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 26.05.10 14:35

Balerina shkruajti:..........
Nje enderr tjeter qe me ka bere te qaj eshte sikur me vdiq nena(larg qofte).E qajtura nuk pushonte por kur isha ulur ne krevat duke qare me doli nena si fantazem dhe me tha se nuk kisha pse shqetesohesha.Pas saj m'u shfaq mjedisi perpara pallatit te shtepise i gjelberuar dhe babi qe kujdesej per ne,por mungesa e nenes gjithmone ndihej.Ne enderr m'u shfaq sikur shkova ne shkolle dhe ia thashe lajmin mbi nenen time edhe shoqes se ngushte,por per cudi edhe ajo filloi te qante me te madhe sikur ta kishte te familjes.Pas kesaj kur u zgjova isha lagur e tera dhe balli po me kullonte nga djersa.

.......................


Tė vdekurit e tė afėrmve paraqet shkėputje tė njė aspekti me ta. Ndonjėherė vdekja paraqet edhe jetėgjatėsinė.
Fantazma e saj tregon raportin tuaj me tė pavarsisht tė gjithave.
Tė qajturit pėr dikėnd ėshtė projetksion i ndjenjave ndaj atij personi.
Ndonjėherė paraqet edhe gėzim.
Tė zgjuarit duke qarė, paraqet disa emocione tė shtypura apo lėndime tė mėparshme qė po vinė deri nė sipėrfaqe dhe nuk mund t'i mposhtni kėto emocione. Duhet tė trajtohen me mendje tė hapur.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 26.05.10 14:59

Balerina shkruajti:
....................
Nje enderr tjeter qe me ka lene pershtypje eshte sikur kam puthur nje njeri me te vertete.d.m.th.ai njeri me propozoi per t'u bere e dashura e tij dhe une pranova kur do i jepja puthjen e ndjeva me te vertete ate veprim sikur te ishte reale
.......................

Puthja tregon dashuri, mirėsi, qetėsi, harmoni dhe kėnaqėsi.
Nėse ėndėrra pėrfundon nė lidhje tregon se duhet tė jeni tė sigurt pėr njė qėshtje.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 26.05.10 15:04

Balerina shkruajti:............
Endrra e fundit qe me ka lene pershtypje te cilen e kam pare dy here ka qene sikur me ka gjemuar nje krokodil dhe me ka kafshuar kemben dhimbja qe ajo kafshe me ka lene ka qene si ne jeten reale.
JU FALEMINDERIT!NGA BALERINA


Krokodili nė ėndėrr ėshtė simbol i lirisė, forcės dhe fuqisė se fshehur. Ai paraqet edhe njė rrezik tė fshehur. Dikush pranė jush ėshtė duke ju dhėnė kėshilla tė kėqija dhe po pėrpiqet tė ndikoj nė vendimet tuaja.
Gjembimi nga krokodili paraqet zhgenjmet nė dashuri ose nė biznes.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 26.05.10 15:21

jehona berisha shkruajti:pasi lexov aforumin tuaj vendos qe te shkruaj per enderra .
enderrra osht kjo.......ish ne nje mal se bashku me motren time por gjat rruges ku dojshi per te kthyar ne shtepi ku pa pritur na doli nje ujvare shum e madhe ujt ishte shum te kthjellte dhe u duke si te bardh nga valet e mdhaja te ati ujit na ishin ne fillim te ujvares ku pa pritur motra e kaloj dhe me la mua ishte shum zor per ta kaluar sepse ishte shum ngusht ajo rrug dhe mundeshe mu rrezu ku pa pritur erdhi nje djalosh dhe me ndihmoj njeherit aj mua pastaj une ja dhash dore dhe e kaluam ate uj pastaj vazhduam rrugen ku pa reitur takuam do plaka serbe te cilat nuk na lan te kalojm sepse na than se jeni ne teritori ton u kthyam dhe gjetem rrugen ton te lejushme
faliminderit shum per her te par po ju shkruaj

Mali paraqet pengesa dhe sfida gjatė rrugės sė jetės suaj.
Ujėvara ėshtė simbol i rrjedhės sė lirė. Ju duhet t'i lironi tė gjitha ato emocione te mbyllura si dhe ndjenjat negative. Ėndėrra pėrfaqėson edhe dėshirat, ambiciet dhe qėllimet tuaja. Nė veēanti, nėse ujėvara ėshtė e qartė, atėherė ajo paraqet ringjalljen, rigjenerimin dhe rinovimin.
Plakat mund tė jenė figura tipike tė dikujt qė ju ofron udhėzime tė disa problemeve tė pėrditshme.
Kthimi nga mali tregon se ju jeni tė detyruar tė ndryshoni drejtimin e jetės ose se ju nuk jeni gati pėr tė vazhduar. Gjithashtu kjo mund tė thotė se ju keni njė tendencė pėr tė hequr dorė apo pėr tė shpėtuar nga njė situatė.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

kleme

Mesazh  klementina prej 27.05.10 13:46

pasi lexova rubriken vendos te behem pjes e kesaj rubrike .
ku kam shum enderra per ti shkruar
por po te shkruaj vetem disa.
qka do te thon qe ne varreza te mbidhesh qep dhe te rriten po thuaj bukur te mdha.
qka do te thot te jesh ne nje kamp ku pa pritur vendos te ik naten ik dhe vrapon por ata te kampit te hetojn dhe filloj te kerkoj dhe te zajn por ti edhe pse ke frik ty ta lojn nje qan per te ruajtur edhe pse ke frik nga qeni ti prap ezan shok por ata te kampit te lajn do buk per te ngren por qata buk te gjith osht gjysma ebukes e lut qeni per te henger por aj rrefuzon ku pa pritur efut koken ne gjepi tend dhee gjon do mish dhe e ngren.
qka do te thot me henger dredhza shum te kuqe .
avatar
klementina

47


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  anamaria lan prej 27.05.10 15:25

vendosa te tregoj endrren me te fundit qe kam pare...isha te parku per te bere vrapin e mengjesit me motren time..shoh qe pas meje ndalon nje makin blu dhe brenda saj ishte nje person te cilin un nuk e pelqej fare...vazhdoj te vrapoj dhe motra ime qe ishte pas meje me parakaloi me vrap dhe ne ate moment ndjeva duart e ketij personit qe me kapen nga supet,doja te ikja po nuk mundesha dhe vetem i bertisja motres qe te ikte dhe te merte ne tel policin dhe te dashurin tim e ti thoshte..nderkoh qe ajo ikte ndjeja shtrengimin e duarve te tij pas meje dhe e dija qe dicka e keqe do me ndothte derisa pash qe perpara meje u shfaqen nga ana e majte tre meshkuj te shpifur me mjekra dhe muskuj,,,gjithashtu dhe tre te tjer ne ane ne djathte...u friksova aq shum sa u zgjova nga gjumi,,por jam shum ne ankth dhe ate dite as per vrap nuk shkova sepse me dukej sikur do me ndothte vertet...ju flm...

anamaria lan

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 27.05.10 22:54

klementina shkruajti:pasi lexova rubriken vendos te behem pjes e kesaj rubrike .
ku kam shum enderra per ti shkruar
por po te shkruaj vetem disa.
qka do te thon qe ne varreza te mbidhesh qep dhe te rriten po thuaj bukur te mdha.
qka do te thot te jesh ne nje kamp ku pa pritur vendos te ik naten ik dhe vrapon por ata te kampit te hetojn dhe filloj te kerkoj dhe te zajn por ti edhe pse ke frik ty ta lojn nje qan per te ruajtur edhe pse ke frik nga qeni ti prap ezan shok por ata te kampit te lajn do buk per te ngren por qata buk te gjith osht gjysma ebukes e lut qeni per te henger por aj rrefuzon ku pa pritur efut koken ne gjepi tend dhee gjon do mish dhe e ngren.
qka do te thot me henger dredhza shum te kuqe .

Qepėt nuk janė simbol i mirė nė ėndėrra, e sidomos nė rastin tuaj kur i mbillni nė varreza. Perimet nė pėrgjithėsi paraqesin nevojėn pėr ushqim shpirtėror.
Tė qenit nė kamp tregon frikėn tuaj. Ju keni vėshtirėsi t'i pranoni tė tjerėt dhe dallimet e tyre.
Qeni nė ėndėrr paraqet besnikėrinė, intuitėn, bujarinė dhe mbrojtjen.
Poashtu paraqet edhe nevojėn tuaj pėr tė gjetur shoqeri.
Nga ana tjetėr ėndrra paraqet vėshtirėsi nė lidhje me njė problem apo situatė tė cilės po pėrpiqeni t'i shmangeni.
Dredhėzat nėnkuptojnė dėshirat tuaja sensuale dhe tundimin. Ato janė tė lidhura shpesh me cilėsitė femėrore dhe seksualitetin femror. Nga ana tjetėr njė ėndėrr e tillė tregon se idetė dhe objektivat do tė realizohen sė shpejti.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Fikrro prej 27.05.10 22:55

Edhe une kam pare ne enderr nje nate qe dikush po me kapte me dy duart e ma shtrengonte belin ishte tmerruese vazhdoi te me shtrengoj sa qe te gjith trupin ma dridhte duke me shtrenguar leshonte nje klithme tmerruese sikur kur vrapon e merr frym thell ishte tmerruese.Cdo te thote?
avatar
Fikrro

615


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 27.05.10 23:06

anamaria lan shkruajti:vendosa te tregoj endrren me te fundit qe kam pare...isha te parku per te bere vrapin e mengjesit me motren time..shoh qe pas meje ndalon nje makin blu dhe brenda saj ishte nje person te cilin un nuk e pelqej fare...vazhdoj te vrapoj dhe motra ime qe ishte pas meje me parakaloi me vrap dhe ne ate moment ndjeva duart e ketij personit qe me kapen nga supet,doja te ikja po nuk mundesha dhe vetem i bertisja motres qe te ikte dhe te merte ne tel policin dhe te dashurin tim e ti thoshte..nderkoh qe ajo ikte ndjeja shtrengimin e duarve te tij pas meje dhe e dija qe dicka e keqe do me ndothte derisa pash qe perpara meje u shfaqen nga ana e majte tre meshkuj te shpifur me mjekra dhe muskuj,,,gjithashtu dhe tre te tjer ne ane ne djathte...u friksova aq shum sa u zgjova nga gjumi,,por jam shum ne ankth dhe ate dite as per vrap nuk shkova sepse me dukej sikur do me ndothte vertet...ju flm...

Endrra paraqet njė shqetsim tuajin. Arritjet tuaja nuk janė aq te suksesshme sa qė kishit parashikuar. Po pėrjetoni frikė nė aspekte tė ndryshme tė jetės suaj. Ju mund tė ndiheni e pafuqishme pėrball njė situate.
Rreziku nėnkupton humbje tė konsiderueshme nė perspektivat e biznesit dhe shkurajim nė dashuri. Ju duhet tė jeni mė e kujdesshme.
Poashtu ėndrra nėnkupton se rezistenca juaj duhet tė ndryshojė. Ju keni frikė tė pėrballeni me aspekte tė panjohura tė vetes.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 27.05.10 23:20

fikrro shkruajti:Edhe une kam pare ne enderr nje nate qe dikush po me kapte me dy duart e ma shtrengonte belin ishte tmerruese vazhdoi te me shtrengoj sa qe te gjith trupin ma dridhte duke me shtrenguar leshonte nje klithme tmerruese sikur kur vrapon e merr frym thell ishte tmerruese.Cdo te thote?

Endrra tregon pėr frikėn e pazgjidhur ose pėr disa dyshime me tė cilat ju duhet tė konfrontoheni me ose pa dėshirė.
Mund tė jetė edhe njė projektim i ndjenjave tuaja pėr dikėnd tjetėr.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  celestinak prej 28.05.10 0:31

Pershendetje! Kam pare nje enderr para disa vitesh (kur isha ne gjimnaz), qe me ka ngelur ne mendje dhe askush nuk ka mundur te me ktheje nje pergjigje, po shpresoja te me ndihmonit ju!
Isha ne shtepine ku une jam rritur, dhe po kerkoja neper dhoma, isha shume e shqetesuar dhe dija ne veten time qe cdo personi nga shoqeria ime i kishte ndodhur dicka e keqe, nuk e dija cfare i kishte ndoshur kujt, dija vetem se secili kishte pesuar nje fatkeqesi. Duke kerkuar neper dhoma, hap deren e dhomes (ku une kam fjetur kur isha e vogel), dhe shoh nje shokun tim duke bere dashuri me nje femer bjonde, dhe une po thoja me vete, si ka mundesi qe ky ta ket mendjen per qejf ne nje situate te tille... dhe ne moment munda te shikoj nga brenda trupave te tyre, dhe pash se kjo femra ishte e mbuishur me krimba te medhenj ngjyre roz, qe po kalonin nga trupi i saj, tek trupi i shokut tim. Aty kuptova se personi i fundit qe kishte ngelur pa pesuar gje te keqe, isha une...

celestinak

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 28.05.10 13:40

celestinak shkruajti:Pershendetje! Kam pare nje enderr para disa vitesh (kur isha ne gjimnaz), qe me ka ngelur ne mendje dhe askush nuk ka mundur te me ktheje nje pergjigje, po shpresoja te me ndihmonit ju!
Isha ne shtepine ku une jam rritur, dhe po kerkoja neper dhoma, isha shume e shqetesuar dhe dija ne veten time qe cdo personi nga shoqeria ime i kishte ndodhur dicka e keqe, nuk e dija cfare i kishte ndoshur kujt, dija vetem se secili kishte pesuar nje fatkeqesi. Duke kerkuar neper dhoma, hap deren e dhomes (ku une kam fjetur kur isha e vogel), dhe shoh nje shokun tim duke bere dashuri me nje femer bjonde, dhe une po thoja me vete, si ka mundesi qe ky ta ket mendjen per qejf ne nje situate te tille... dhe ne moment munda te shikoj nga brenda trupave te tyre, dhe pash se kjo femra ishte e mbuishur me krimba te medhenj ngjyre roz, qe po kalonin nga trupi i saj, tek trupi i shokut tim. Aty kuptova se personi i fundit qe kishte ngelur pa pesuar gje te keqe, isha une...

Endrra nėnkupton nevojėn pėr tė gjetur diēka qė mungon ose ėshtė e nevojshme nė jetėn tuaj. Ju mund tė kėrkoni pėr dashuri, ndriēim shpirtėror, paqe apo edhe njė zgjidhje pėr njė problem.
Qėndrimi juaj ndaj personave dhe ngjarjeve tregon se jeni jashtė bilancit tė jetės suaj.
Fatkeqėsitė e tė tjerėve paraqesin frikėn tuaj personale dhe frikėn e ndryshimit. Frika juaj vie nga mosdija se ēfarė do tė jetė per ju e ardhmja.
Endrra lidhet me kompletimin psikologjik dhe integrimin e aspekteve tė kundėrta nė vete.
Biondja tregon gėzimin ndaj jetės dhe joshjen.
Krimbat nė pėrgjithėsi paraqesin negativitet dhe dobėsi. Poashtu edhe personat shtinjak.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  *veronika sh prej 28.05.10 16:49

ju lutem me thoni cdo te thote te shohesh ne enderr morra sikur isha me motren time dhe gjetem shume morra dhe fillum tu i shtyp dhe tham te duja na i paskan ngjite dhe neve morrat, ju lutem me kthen i pergjigjje
avatar
*veronika sh

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  alba@alba prej 28.05.10 16:52

Pershendetje....Kam pare ne enderr sikur ishte nje kanal qe i vinte uji nga deti dhe uji u tha dhe ne kanal mbeten shume peshq..peshqit ishin si te gjate si tip gjarperinjsh ..une isha me nja dy te tjere dhe kapja peshqit dhe i leshoja dhe iu drejtova shokut tim qe ti zgjidhte ai peshqit se une nuk i njihja...Ju lutem ma shpjegoni kete enderr jam ne ankth per nje situate shqetesuese ne familje...Respekt Alba...
avatar
alba@alba

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Fegi prej 28.05.10 17:50

*veronika sh shkruajti:ju lutem me thoni cdo te thote te shohesh ne enderr morra sikur isha me motren time dhe gjetem shume morra dhe fillum tu i shtyp dhe tham te duja na i paskan ngjite dhe neve morrat, ju lutem me kthen i pergjigjje
'
Me pa enderre Morra - Do te ju vjen koha e Varferise
Me mbyte Morra - Rastesisht se shpejti do te Pasurohesh
Me pa Morra te Medhenje - Pasuri
Me pa morra ne floket e tu - Pak humbje
avatar
Fegi

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Fikrro prej 28.05.10 21:28

Kam pare mbreme nje enderr qe me ka ēuditur, pasi qe kohet e fundit jam shqetesuar per shkak te vellaut tim te vogel te semure qe gjendet ne spital, ai ka lindur para disa ditesh dhe eshte semure.
Momentalisht gjendet ne spital, kur mbreme e pashe ne enderr se vellau i vogel disi si ishte rritur pak e kishte filluar te ece e kishte filluar te fliste dhe une vija sikur prej jashte vendit dhe ai sme njihte mire e une i thosha qe jam vellau yt i madh ai filloi te me degjonte dhe me shoqeronte ne ēdo gje qe beja.
A mund te me tregoj dikush ēdo te thote kjo enderr?
avatar
Fikrro

615


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  klementina prej 29.05.10 7:59

Pershendetje dhe faleminderit per punen tuaj.
ēka do te thote te kesh nje mace te bardh me qime te gjata, shume e bukur te cilen e ledhaton dhe e do shume dhe ēka dot thote te shikosh yje ne qjell?
avatar
klementina

47


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Fegi prej 29.05.10 15:25

klementina shkruajti:Pershendetje dhe faleminderit per punen tuaj.
ēka do te thote te kesh nje mace te bardh me qime te gjata, shume e bukur te cilen e ledhaton dhe e do shume dhe ēka dot thote te shikosh yje ne qjell?

Me pa maca ne enderr ne pergjithsi esht shenje e fatit te keq qe dote thot mashtrime dhe zhgenjime mese atyre personave qe ju besoni.
Per femra qe endorrn mace do te thote afer ne dashuri me nji mashkull,per meshkuje eshte e kunderta
Me pa shume yje ne endrre-dote thot nje premtim shume i madhe ne ardhmeri.
avatar
Fegi

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

kleme

Mesazh  klementina prej 31.05.10 10:52

pershendetje dhe faliminderit shum
kam nje enderr e cila osht ish ane nje vend te panjohur ku pa pritue na than qe te bejm gara une ish ne radhe per te vrapuar se bashku me dy shoqe te cilat ishin ne ekipin tim ato ishin pas meje fillam ne nje perpjetes shum te gjat dhe fituam shkuam me ju treguar se fituam dhe u betojsha ne zot se jam ka e foli te verteten por ata nuk me besojshi sepse genjejke ekipa tjeter u ktheva per te marr deshmitaret kur erdha nuk i gjeta ata qe ishin mbikqyres te gares vazhdova rruge per ti kerkuar familjare emi dola ne nje bjeshke shum te lart ku papritur pam se ishim te rrethuar nga armiqet tam por kur u afruan ma ngat pam qe ishit te tanet por nuk pata frik nga armiqet dhe familjaret nuk i gjeta s eme doli gjumi.
qka do te thot me pas nje kal per dore dhe me ngreh me kanpo.
avatar
klementina

47


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 31.05.10 12:38

alba@alba shkruajti:Pershendetje....Kam pare ne enderr sikur ishte nje kanal qe i vinte uji nga deti dhe uji u tha dhe ne kanal mbeten shume peshq..peshqit ishin si te gjate si tip gjarperinjsh ..une isha me nja dy te tjere dhe kapja peshqit dhe i leshoja dhe iu drejtova shokut tim qe ti zgjidhte ai peshqit se une nuk i njihja...Ju lutem ma shpjegoni kete enderr jam ne ankth per nje situate shqetesuese ne familje...Respekt Alba...

Uji qė rrjedh nėpėr kanal ėshtė simbol i ndėrdijes suaj, gjendjes emocionale, dhe tregon harmoninė e mendjes tuaj me shpirtin.
Peshqit paraqesin njohuritė tė cilat janė sjellė nė sipėrfaqe.
Ata gjithashtu mund tė nėnkuptojnė edhe njė situatė tė rrėshqitshme apo tė pakapshme.
Pastaj uji thahet dhe peshqit mbesin e ju i kapni qė nėnkupton arritjet tuaja qė nuk do tė jenė aq tė knaqshme.
Ju keni nevojė pėr dikėnd qė t'ju ofrojė kėshilla.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 31.05.10 12:51

fikrro shkruajti:Kam pare mbreme nje enderr qe me ka ēuditur, pasi qe kohet e fundit jam shqetesuar per shkak te vellaut tim te vogel te semure qe gjendet ne spital, ai ka lindur para disa ditesh dhe eshte semure.
Momentalisht gjendet ne spital, kur mbreme e pashe ne enderr se vellau i vogel disi si ishte rritur pak e kishte filluar te ece e kishte filluar te fliste dhe une vija sikur prej jashte vendit dhe ai sme njihte mire e une i thosha qe jam vellau yt i madh ai filloi te me degjonte dhe me shoqeronte ne ēdo gje qe beja.
A mund te me tregoj dikush ēdo te thote kjo enderr?

Endrra paraqet shqetėsimin tėnd qė keni pėr tė. Pa merak!
Rritja, tė folurit dhe ecja janė tė favorshme.
Dėgjimi dhe shoqėrimi paraqet ndjekjen e rrugės tėnde nga ana e tij.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 31.05.10 13:01

klementina shkruajti:pershendetje dhe faliminderit shum
kam nje enderr e cila osht ish ane nje vend te panjohur ku pa pritue na than qe te bejm gara une ish ne radhe per te vrapuar se bashku me dy shoqe te cilat ishin ne ekipin tim ato ishin pas meje fillam ne nje perpjetes shum te gjat dhe fituam shkuam me ju treguar se fituam dhe u betojsha ne zot se jam ka e foli te verteten por ata nuk me besojshi sepse genjejke ekipa tjeter u ktheva per te marr deshmitaret kur erdha nuk i gjeta ata qe ishin mbikqyres te gares vazhdova rruge per ti kerkuar familjare emi dola ne nje bjeshke shum te lart ku papritur pam se ishim te rrethuar nga armiqet tam por kur u afruan ma ngat pam qe ishit te tanet por nuk pata frik nga armiqet dhe familjaret nuk i gjeta s eme doli gjumi.
qka do te thot me pas nje kal per dore dhe me ngreh me kanpo.

Tė qenit nė njė garė, sugjeron qė tė tjerėt janė ziliqar nė arritjet tuaja. Ato i duan pėr veten e tyre.
Fitimi i njė gare, pėrfaqėson potencialin tuaj tė plotė dhe aftėsinė tuaj pėr tė arritur qėllimet tuaja. Ju ndjeheni e fuqishme dhe nė gjendje pėr tė kapėrcyer pengesat tuaja dhe ata qė qėndrojnė nė rrugėn tuaj . Endrra ju jep besim dhe mund tė jetė njė "provė" pėr suksesin tuaj.

Tė mbajturit e kalit paraqet kontrollin tuaj mbi energjinė, durimin, fuqinė dhe situatat.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  manushaqa prej 31.05.10 15:34

Ju lutem me shpjegoni. pashe veten ku dikush me dha nje kapele, u zgjova duke e provuar ne koke.
avatar
manushaqa

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Endeerra ime mbreme

Mesazh  Zanaa prej 31.05.10 16:18

Pershendetje une jam Zana...Mbreme e pashe nje enderr kinse une nuk e kam kaluar provimin qe e kam me 15 Qershor..Mua shumicen e rasteve me dalin enderrat e kunderta :A....A mund te me tregoj dikush domethenien e kesaj enderre..Faleminderit per mirekuptim

Zanaa

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 31.05.10 21:12

manushaqa shkruajti:Ju lutem me shpjegoni. pashe veten ku dikush me dha nje kapele, u zgjova duke e provuar ne koke.

Kapela paraqet angazhim, favor ose ndonjė udhėtim.
Kapela paraqet edhe aspiratat tuaja pėr pasuri.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 31.05.10 21:23

Zanaa shkruajti:Pershendetje une jam Zana...Mbreme e pashe nje enderr kinse une nuk e kam kaluar provimin qe e kam me 15 Qershor..Mua shumicen e rasteve me dalin enderrat e kunderta :A....A mund te me tregoj dikush domethenien e kesaj enderre..Faleminderit per mirekuptim

Endrrat e tilla para provimeve janė tė zakonshme.
Nėse nė ėndėrr dėshtoni nė provim, atėherė kjo paraqet pasigurinė dhe frikėn tuaj nga dėshtimi.
Kjo ėndėrr mund tė jetė edhe njė nxitje pėr ju qė tė parashikoni sukses, tė keni vetbesim dhe ta bindni veten pėr tė kundėrtėn.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ema

Mesazh  klementina prej 01.06.10 7:14

Mirmengjesi dhe pershendetje jeni shum e qelluar dhe shum e sakte
Cka do te thote te jau zene vendin te tjeret ne veture perpara dhe ti te ulesh pas me te dashurin .
Cka do te thote me loz me topa bore.
Cka do te thote me kapercy pragun e shtepise tene ku ai prag eshte shume i ulte dhe ti me kalu shume lart por pragu eshte i bardhe dhe je se bashku me motre e martuar .
avatar
klementina

47


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  florije prej 01.06.10 15:32

Pershendetje une kam pare nje enderr sikur i kisha dy femije vajze e djale cka dmth me pa enderre femije te vogjel, ju pershendes shume, jeni shum te mire.
avatar
florije

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

endiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Mesazh  florije prej 01.06.10 15:34

Pershendetje cka dmth me pa veten enderr sikur isha e semure prej duarve dhe mu kishin ba varr dhe isha shume e semure.
avatar
florije

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 01.06.10 16:58

klementina shkruajti:Mirmengjesi dhe pershendetje jeni shum e qelluar dhe shum e sakte
Cka do te thote te jau zene vendin te tjeret ne veture perpara dhe ti te ulesh pas me te dashurin .
Cka do te thote me loz me topa bore.
Cka do te thote me kapercy pragun e shtepise tene ku ai prag eshte shume i ulte dhe ti me kalu shume lart por pragu eshte i bardhe dhe je se bashku me motre e martuar .

Zėnia e vendit nga tė tjerėt paraqet nevojėn tuaj pėr mė shumė siguri. Qėndroni dhe pėrpiquni pėr veten tuaj.
Lozja me topa bore (jashtė sezonit) paraqet shqetėsim, dėshpėrim ose sėmundje.
Kalimi i pragut simbolizon njė marrėdhėnie tė re, fillim tė ri apo edhe martesė (pėr tė pamartuarit). Ju mund tė hyni nė njė fazė krejtėsisht tė re tė jetės tuaj.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 01.06.10 17:12

florije shkruajti:Pershendetje une kam pare nje enderr sikur i kisha dy femije vajze e djale cka dmth me pa enderre femije te vogjel, ju pershendes shume, jeni shum te mire.

Njė fėmijė nė ėndėrr nėnkupton pafajėsi, ngrohtėsi dhe fillim tė ri. Bebet simbolizojnė diēka nė natyrėn tuaj tė brendshme qė ėshtė e pastėr, e rrezikuar dhe e pafuqishme.
......
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 16 Previous  1, 2, 3 ... 9 ... 16  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi