Shpjegimi i endrres suaj - 1

Faqja 11 e 154 Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 82 ... 154  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Fegi prej 17.05.10 9:13

Monya shkruajti:Pershendetje!!
Do te doja te dija se cfare do te thote te shohesh ne enderr veten tende duke punuar ,Nderkohe qe rreth teje ka edhe femije qe punojne?Po mielli dhe llaci ne ender cfare simbolizojne?

Me pa enderr veten duke punu - Do te orgonzoni nje pune apo biznes te sukseshem
Me pa enderr miell - perparime ne jete
Me pa enderr ilac - ju nevojitet ushqim

Fegi

66

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pershendetje

Mesazh  mario prej 17.05.10 18:29

Kam pa veten time ne mes te nje kampi lufte apo ushtarake dhe po qelloheshin arme, nderkohe qe une kaloja. Shikoja burra qe mbuloni koken me duar mos te vriteshin. Ne fund mua me qelluan me plumb ne koke dhe mbaj mend qe thashe:
"E provova dhe vdekjen, sqenka aq e tmerrshme sa thone..."
U zgjova i tmerruar dhe si te mos mjaftonte kjo, nje bubullime e madhe ra ne qiell ne ate kohe, qe me trembi jashte mase. Betohem qe jane te verteta. Ka 4 dite qe me ka ndodh.

mario

43

Mesazh  Fegi prej 17.05.10 20:32

mario shkruajti:Kam pa veten time ne mes te nje kampi lufte apo ushtarake dhe po qelloheshin arme, nderkohe qe une kaloja. Shikoja burra qe mbuloni koken me duar mos te vriteshin. Ne fund mua me qelluan me plumb ne koke dhe mbaj mend qe thashe:
U zgjova i tmerruar dhe si te mos mjaftonte kjo, nje bubullime e madhe ra ne qiell ne ate kohe, qe me trembi jashte mase. Betohem qe jane te verteta. Ka 4 dite qe me ka ndodh.

Me pa enderr qe Je ne Kamp - paraqet Jo rehati dhe jo siguri
Me qene i vrare ne Lufte - parqet humbje dhe semundje

Fegi

66

Mesazh  Monya prej 18.05.10 14:51

Pershendetje!!!
Kam pare ne enderr veten time sikur isha me gjyshen duke ecur te shkolla e motres time dhe papritur u be erresire, dy cuna te panjohur po afroheshin dhe donin te me perdhunonin, gjyshja iku per te kerkuar ndihme..kurse ne keto momente nje mashkull qe nuk e njoh hapi nje dere te shkolles dhe hyri drite, nuk isha e sigurt ne me kishte pare dhe prandaj po therisja NDIHME.
Ai me ndihmoj dhe dola ne oborrin e shkolles por isha duke u cuditur se nuk ishte me erresire....

Monya

8

Mesazh  alba@alba prej 20.05.10 7:04

Pershendetje...ju falenderoj per pergjigjet e sakta qe jepni ketu...enderra ime eshte kjo....
Nuk me kujtohet fillimi por kujtoj se isha ne pune me shoqet dhe nuk gjeja canten...kerkoja e kerkoja e se mbaja mend ku e kisha harruar...nderkohe vjen furgoni me te cilin do iknim per ne shtepi atehere u kujtova qe e kisha lene canten te klasa ....shkoj vrap aty dhe e gjej varur e marr por kur u ktheva furgoni kishte ikur ..ishte ne te ngrysur pak muzg dhe u merzita shume duke menduar si do ikja ne kembe...u nisa rruges ne ane te rruges ishte shtepia e njeres qe punonte me mua e desha te kthehem por su ktheva e vazhdova rrugen....kerkoja ne telefon emrin e nje shoqeje pune por nuk arrija ta gjeja qe ta merrja ne telefon nuk gjeja asnje ti telefonoja por kerkoja vazhdimisht....kisha nje ndjenje frike dhe pasigurie te madhe...kaq ishte ju lutem me thoni kuptimin e kesaj enderre se jam ne merak....respekt Alba

alba@alba

12

Mesazh  Elizza prej 21.05.10 13:24

Monya shkruajti:Pershendetje!!!
Kam pare ne enderr veten time sikur isha me gjyshen duke ecur te shkolla e motres time dhe papritur u be erresire, dy cuna te panjohur po afroheshin dhe donin te me perdhunonin, gjyshja iku per te kerkuar ndihme..kurse ne keto momente nje mashkull qe nuk e njoh hapi nje dere te shkolles dhe hyri drite, nuk isha e sigurt ne me kishte pare dhe prandaj po therisja NDIHME.
Ai me ndihmoj dhe dola ne oborrin e shkolles por isha duke u cuditur se nuk ishte me erresire....

Ju duhet tė gėrshetoni pėrvojėn me diturinė pėr tė tejkaluar gjendjen tuaj.
Ju ndiheni e shkelur nė njė fare mėnyre. Diēka/dikush po rrezikon respektin tuaj pėr veten dhe mirqenien emocionale. Ju mendoni se jeni e detyruar tė bėni diēka kundėr vullnetit tuaj. Kėrkimi i ndihmės tregon pėr ndjenjėn e humbjes, hutisė suaj dhe pamjaftueshmėrisė...
Nė fakt tė gjitha kėto ekzistojnė vetėm nė mendjen tuaj.
...Ju keni dal nė oborr dhe nuk ishte errėsirė si keni menduar, kjo tregon aftėsinė tuaj pėr tė organizuar aspektet e jetės suaj.
Oborri paraqet ballafaqimin me anėn emocionale, emocionet e gėzueshme si dhe mundėsi martese (nėse jeni e pamartuar)

Elizza

"Komplimenti mė i madh ėshtė tė tė quajnė Qenie Njerezore"

1083

Mesazh  Elizza prej 21.05.10 13:53

alba@alba shkruajti:Pershendetje...ju falenderoj per pergjigjet e sakta qe jepni ketu...enderra ime eshte kjo....
Nuk me kujtohet fillimi por kujtoj se isha ne pune me shoqet dhe nuk gjeja canten...kerkoja e kerkoja e se mbaja mend ku e kisha harruar...nderkohe vjen furgoni me te cilin do iknim per ne shtepi atehere u kujtova qe e kisha lene canten te klasa ....shkoj vrap aty dhe e gjej varur e marr por kur u ktheva furgoni kishte ikur ..ishte ne te ngrysur pak muzg dhe u merzita shume duke menduar si do ikja ne kembe...u nisa rruges ne ane te rruges ishte shtepia e njeres qe punonte me mua e desha te kthehem por su ktheva e vazhdova rrugen....kerkoja ne telefon emrin e nje shoqeje pune por nuk arrija ta gjeja qe ta merrja ne telefon nuk gjeja asnje ti telefonoja por kerkoja vazhdimisht....kisha nje ndjenje frike dhe pasigurie te madhe...kaq ishte ju lutem me thoni kuptimin e kesaj enderre se jam ne merak....respekt Alba

Ēanta pėrfaqėson shpresat, dėshirat, sekretet, bagazhin emocional si dhe pėrgjegjėsitė. Humbja e ēantės paraqet ballafaqimin me shqetėsime.
Ikja e furgonit tregon se njė aspekt nė jetėn tuaj ėshtė jashtė kontrolli. Vėshtirėsitė pėr tė marrė nė telefon shoqen tuaj tregojnė vėshtirėsitė e komunikimit me tė. Ndonjėherė ju mendoni se ajo bėhet e pakapshme dhe s'mund tė jetė pranė teje kur tė duhet. Megjithatė ju shumė mirė e dini se e keni mbėshtetjen e saj.
Frika dhe pasiguria tregojnė se arritjet tuaja nuk janė aq tė kėnaqshme.
Ju po frikėsoheni tė pėrballeni me aspekte tė panjohura tė vetės.
Kryesore pėr tejkalimin e frikės dhe pasigurisė ėshtė tė merrni hapur dhe tė diskutoni pėr to.

Elizza

1083

Mesazh  Elizza prej 21.05.10 14:31

Fegi shkruajti:
mario shkruajti:Kam pa veten time ne mes te nje kampi lufte apo ushtarake dhe po qelloheshin arme, nderkohe qe une kaloja. Shikoja burra qe mbuloni koken me duar mos te vriteshin. Ne fund mua me qelluan me plumb ne koke dhe mbaj mend qe thashe:

Me pa enderr qe Je ne Kamp - paraqet Jo rehati dhe jo siguri
Me qene i vrare ne Lufte - parqet humbje dhe semundje

Tė qenit nė kamp tregon frikėn tuaj. Ju sikur keni vėshtirėsi t'i pranoni tė tjerėt dhe dallimet e tyre. Tė qėlluarit me armė tregon zemėrimin dhe agresionin e drejtuar ndaj jush dhe ndaj tė tjerėve. Plumbi qė tė ka qėlluar tregon se ju duhet tė vazhdoni e tė qėndroni edhe nė kohėt e vėshtira. Duhet tė jeni i kujdesshėm: fjalėt dhe veprimet tuaja mund tė keqinterpretohen lehtėsisht.
Vdekja e vetės paraqet njė fazė kalimtare nė jetėn tuaj.
Ju jeni duke pėrparuar nė aspektin shpirtėror.

Elizza

1083

Mesazh  Fikrro prej 21.05.10 17:10

A mund te me tregoj dikush qdo te thot te shohesh ne enderr nje te aferm tend te semure psiqikisht qe te vrapon naten bashk me ty neper rruge dhe kishte veprimie frikesuese dhe vraponte shum shpejt...ju pershendes

Fikrro

734

Mesazh  Elizza prej 21.05.10 18:49

fikrro shkruajti:A mund te me tregoj dikush qdo te thot te shohesh ne enderr nje te aferm tend te semure psiqikisht qe te vrapon naten bashk me ty neper rruge dhe kishte veprimie frikesuese dhe vraponte shum shpejt...ju pershendes

Vrapimi me njė person tė sėmurė tregon se ju e keni humbur pamjen e qėllimeve tuaja. Mund tė ndjeheni e paaftė pėr tu pėrballuar me njė situatė.
Pėrndryshe, ju mund tė ndjeheni qė mendimet tuaja, pikėpamjet ose vendimet nuk janė duke u pranuar ose po injorohen.
Veprimet ju sugjerojnė tė jeni vetvetja.

Elizza

1083

Faqja 11 e 154 Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 82 ... 154  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi