Shpjegimi i endrres suaj - 1

Faqja 7 e 16 Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 11 ... 16  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Elizes....

Mesazh  I panjohur prej 12.07.10 19:32

Ju lutem Eliza me shpjego pak endrren time kam pothuasje nje vit i ndare nga e fejuara por serish vazhdoj ta shoh ne enderr dhe para disa kohesh, rreth nje jave mepare e kam pare serish ne enderr dhe sikur te dy donim te flisnim me njeri tjetrin dhe kerkonim pretekstin per te fol, nuk mbaj mend se si por ne enderr kemi folur sikur jemi pajtuar por per shoqeri jo per ribashkim por gjithesesi une aty ne enderr e kam perqafuar edhe ajo ma ka kthyer perqafimin, i pelqeu. prej kohesh nuk e kam pare me ne enderr, si mund ta shpjegojme kete?
nese te duhet ndarja jone nuk ka ardhur per shkak te xhelozise apo tradhetise por per disa aresye idiote per inerci dhe me vone kam amrre vesh se i kane bere magji, kjo me eshte thene nga prinderit e saj, por ajo qe dua une eshte se si mund te interpretohet enderra pas kaq kohe ndarje me te.
ju faleminderit

I panjohur

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  florije prej 13.07.10 11:35

Pershendetje, me fal cka dmth me pa enderrr duke ngrene pite te pa pjekur, ama ajo pite ishte e embel.

florije

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung

Mesazh  vjollca gashi prej 13.07.10 15:39

Ju lutem me shpjegoni kete enderr, kam pare babin tim i cili eshte i vdekur me djalin qe e dua cka do te thote kjo


Edituar pėr herė tė fundit nga vjollca gashi nė 10.08.10 14:30, edituar 3 herė gjithsej

vjollca gashi

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  2 Pac prej 13.07.10 19:41

Kam parė ėndėrr qe un dhe djali i halles po shndrrohemi ne vampir ? A ka ndonje dmth. ?

2 Pac

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 13.07.10 21:34

Ello shkruajti:Kam qen ne spital e operauar mbas tri diteve te operimit kam qen vetem ne dhom dhe shum kthejllet me kujtohet endrra ne dhom me kan hyr trri hije te zeza dy mi kapen duart e e ajo tjetra gojen mbasi qe me dul kllapa fryma me ishte zen aty ne dhomen ku qendroja ish disa gra te tjera dhe pasi qe ato me thirren hijet u teroheqn ju lutem ma shpjegoni kete enderr!!!!!


Hijet e zeza paraqesin aspekte tė errta, tė mistershme e tė rrezikshme tė cilat pėrpiqeni t'ju shmangeni dhe t'i fshehni e mos t'i pranoni. Kjo mund tė jetė frikė, faj apo kujtime tė shtypura.
Nė anėn tjetėr ėndrra mund tė thotė qė ju jeni "nėn hije" tė dikujt tjetėr, ndiheni e neglizhuar dhe e pafuqishme.

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 13.07.10 22:37

I panjohur shkruajti:Ju lutem Eliza me shpjego pak endrren time kam pothuasje nje vit i ndare nga e fejuara por serish vazhdoj ta shoh ne enderr dhe para disa kohesh, rreth nje jave mepare e kam pare serish ne enderr dhe sikur te dy donim te flisnim me njeri tjetrin dhe kerkonim pretekstin per te fol, nuk mbaj mend se si por ne enderr kemi folur sikur jemi pajtuar por per shoqeri jo per ribashkim por gjithesesi une aty ne enderr e kam perqafuar edhe ajo ma ka kthyer perqafimin, i pelqeu. prej kohesh nuk e kam pare me ne enderr, si mund ta shpjegojme kete?
nese te duhet ndarja jone nuk ka ardhur per shkak te xhelozise apo tradhetise por per disa aresye idiote per inerci dhe me vone kam amrre vesh se i kane bere magji, kjo me eshte thene nga prinderit e saj, por ajo qe dua une eshte se si mund te interpretohet enderra pas kaq kohe ndarje me te.
ju faleminderit

Eshtė normale qė sheh ėndrra me tė, kur aq shumė e ke nė mendime dhe sidomos pas asaj qė e dinė se si jeni ndarė.
Pėrqafimi simbolizon natyrėn e dashur, dashurinė dhe kujdesin. Ju po e mbani ende tė afėrt me zemrėn tuaj. Nga ana tjetėr, ajo mund tė tregojė nevojėn tuaj pėr tė qenė mė i dashur.
S'kanė rėndėsi vitet. Mund tė shohim nė ėndėrr persona qė ka vite tė tėra pa i parė, madje tė cilėve edhe emrin mund t'jau kem harruar.
Nėse asnjėri nuk keni ndonjė obligim ndaj dikujt tjetėr (dhe dėshironi), atėherė nuk humb asgjė mė shumė, nėse e lė pak anash krenarinė dhe e kėrkon prapė.

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 13.07.10 23:41

florije shkruajti:Pershendetje, me fal cka dmth me pa enderrr duke ngrene pite te pa pjekur, ama ajo pite ishte e embel.

Ngrėnia e pites sė papjekur paraqet vėshtirėsitė qė do t'i keni, nė anėn tjetėr ėmbėlsia sugjeron qė tė keni vetbesim dhe tė mos shqetėsoheni.

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 13.07.10 23:58

2 Pac shkruajti:Kam parė ėndėrr qe un dhe djali i halles po shndrrohemi ne vampir ? A ka ndonje dmth. ?

Shndėrrimi nė vampirė tregon se ju shfrytėzoni energjinė e tė tjerėve pėr tė arritur realizimin e njė qėllimi.

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  erlisja prej 16.07.10 11:10

deshta te pys per nje enderr qka don me than me enderr kinse ish aber baresh ku i kullotsha do dele se bashku me familjen.
kaq ishte flm per kohen tuaj.

erlisja

34


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  genci prej 16.07.10 19:13

a mundet dikush mem tregu qka don me thon me pa onder se e ki hup qanten bashk me pasaport? flm
avatar
genci

30


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung

Mesazh  mehanja prej 16.07.10 21:50

desha ta di per nje enderr qe kam pa mbreme ...sikur fryente nje ere shum shum e madhe dhe bente aq shum zhurme +ishte shum e frikshme kjo lloj ere sikur vinte nga dritarja e dhomes time dhe frikohesha shum...a mund ma spjegoni qfar dmth kjo
avatar
mehanja

45


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje e nderuar

Mesazh  e sinqerta prej 16.07.10 22:14

desha te te di domethanjen e luleve qka do me thon me pa onderr lule shum t bukra edhe flas me lule osht e pa mujshme mos me pa onderr lule tash kom pa ne onderr isha duke hecur rruges dhe pash nje vend shum i bukur i mbuluar me lule edhe thash me vete sa ven i bukur ky edhe pyeta veten ku jom une t njejten koh ju pergjigja vetes po ne gjehnet te kokshna ky osht gjehneti t lutem tregom qka don me thon kjo onderr shum shof lule ne onderr edhe gjith here duke lulzuar edhe um folin ne onderr lulet faleminderit per mirkuptim
avatar
e sinqerta

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung

Mesazh  e sinqerta prej 17.07.10 15:48

ju lutem te me tregoj dikush ku ta shikoj pergjigjjen e endrrave mua me ka ardh ni sms qe mu ka pergjigj eliza po spo e gjoj kerkund pergjigjjen e nedrres t me tregoj dikush ku ta gjej
avatar
e sinqerta

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje e nderuar

Mesazh  e sinqerta prej 17.07.10 15:54

desha te te di domethanjen e luleve qka do me thon me pa onderr lule shum t bukra edhe flas me lule osht e pa mujshme mos me pa onderr lule tash kom pa ne onderr isha duke hecur rruges dhe pash nje vend shum i bukur i mbuluar me lule edhe thash me vete sa ven i bukur ky edhe pyeta veten ku jom une t njejten koh ju pergjigja vetes po ne gjehnet te kokshna ky osht gjehneti t lutem tregom qka don me thon kjo onderr shum shof lule ne onderr edhe gjith here duke lulzuar edhe um folin ne onderr lulet faleminderit per mirkuptim
e sinqerta


Shkrime: 3
avatar
e sinqerta

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Ello prej 18.07.10 11:59

ju lutem te ma shpjegoni kete enderr pasi qe esht shum e rendesishme per mua!! Kam par ne enderr sikur jam te dajt e e mi dhe ne fakt ndodhem ne keto momente mirpo dy djemt e dajve te mi jan te semur me lij te ujit! ndersa endrren e pash sikur isha ne ballkon te dajve aty ne te dytin kat dhe isha me djalin e njerit daj duke ja ferkuar shpinden pasi qe ishte me lij te ujit nderkoh vjen djali i dajes tjetr dhe hyp ne ballkon dhe bie nga kati i dyt dhe kur bie posht gruja e nje dajes tjetr (kjo nuk esht nena e as njerit prej ketyre te dyve) me djalin e saj te madh ishin kapur dor per dore dhe silleshin rreth djalit te dajes qe kishte ren nga ballkoni duke u qeshur!!!!! ju lutem shum te ma shpjegoni kete enderr. Faleminderit shum per endrrat qe mi shpjegoni !!!
avatar
Ello

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  VesaXp prej 18.07.10 17:47

Miredita flm qe po na i shpjegon enderrat, nese ka mundesi qe me ma komentu kete enderr, : sikur e shifja ne enderr ish te dashuren e vellaut kur po e pyes se si i ke punet me vellan tim me tha se ishte ndar nga ai me pas u pregaditnim qe te shkonim ne qytet dhe kisha 1 lloj frige se mos po me qorton vellau nese me shef me ish te dashuren e ti
avatar
VesaXp

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pėrshėdetje

Mesazh  Fikrro prej 18.07.10 17:55

Kohet e fundit shoh endrra sikur udhetoj me avion pa passaport dhe se nuk e di si por stafi i tyre me lejonin te hipja ne aeroplan pa pasaport dhe udhetoja duke ndjere knaqesin e fluturimit.Nje dite tjeter kam pare nje rruge levizese qe te qon ne vdekje (kush hipte ne ate rruge levizese ajo i qonte ne vdekje), dhe ne ate rruge hipa edhe une por nuk kisha aspak frike.C'do te thone...
avatar
Fikrro

615


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Polisiana prej 20.07.10 22:31

Kam pare ne enderr dike qe me vari ne qafe nje varese argjenti(serma)te njejte me ate qe kisha por me te bukur dhe me te re,pastaj mora nje byrzylyk dhe ky serma dhe e vura ne doren e majte.
Cfare do te thote?
avatar
Polisiana

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Erina Baēi prej 22.07.10 15:03

pershendetje.
Ju lutem a mund te me shpjegoni se cfare do te thote ta shohesh veten duke hipur e duke zbritur ne nje autobus te linjes urbane, pastaj nje vend sh.i bukur me pishina e medha?
Flm
avatar
Erina Baēi

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 24.07.10 15:05

klementina shkruajti:deshta te pys per nje enderr qe kam par mbrem
qka don me than me enderru kinse isha ber nuse me velle te bardh krah me dhenderrin nuk isha ne shtepin time isha kinse ne shtepin e dhendrit nuk jam e fejuar.
pres pergjigjen ju lutem

Endrrimi i tė qenit nuse, pėrfaqėson dėshirat tuaja dhe cilėsitė femėrore brenda vetes.
Ėndrra mund tė simbolizojė pastėrtinė dhe plotėsimin e njė dėshire. Ju jeni e gatshme tė hyni nė partneritet dhe tė ndryshoni gjendjen tuaj momentale.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 24.07.10 15:45

erlisja shkruajti:deshta te pys per nje enderr qka don me than me enderr kinse ish aber baresh ku i kullotsha do dele se bashku me familjen.
kaq ishte flm per kohen tuaj.

Baresha simbolizon aspektet e karakterit tuaj qė kanė tė bėjnė me kujdesin pėr tė ushqyer tė tjerėt. Ajo paraqet udhėzim, drejtim, dhe bashkim.
Delet pėrfaqėsojnė bindje dhe konformitet si dhe mungesė kreativiteti, individualiteti dhe iniciative. Poashtu edhe tendencėn pėr tė shkuar sė bashku me grupin.
Delet nėse janė tė zeza janė simbol i lakmisė dhe i tundimit.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 24.07.10 15:52

genci shkruajti:a mundet dikush mem tregu qka don me thon me pa onder se e ki hup qanten bashk me pasaport? flm

Humbja e ēantės paraqet ballafaqim me disa shqetėsime apo njė lloj rreziku qė ka tė bėj me familjen.
Humbja e pasaportės tuaj tregon se jeni duke u pėrpjekur pėr ta gjetur veten dhe pėr tė marrė njė kuptim tė ri.
Nga ana tjetėr, ėndrra do tė thotė se mundėsitė janė tė mbyllura pėr ju momentalisht.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 24.07.10 15:58

mehanja shkruajti:desha ta di per nje enderr qe kam pa mbreme ...sikur fryente nje ere shum shum e madhe dhe bente aq shum zhurme +ishte shum e frikshme kjo lloj ere sikur vinte nga dritarja e dhomes time dhe frikohesha shum...a mund ma spjegoni qfar dmth kjo

Erėrat e forta pėrfaqėsojnė trazira dhe probleme nė jetėn tuaj. Ju po pėrjetoni stres nė disa situata zgjuar.
Tė qenit e frikėsuar tregon se ju jeni duke pėrjetuar dyshim, paaftėsi, dhe mungesė tė kontrollit nė jetėn tuaj. Zemėrimi shpesh maskohet si frikė, kėshtu ju duhet t'i merrni nė konsideratė ēėshtjet tė cilat ju bėjnė tė zemėruar nė jetėn tuaj tė zgjuar.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 24.07.10 16:15

e sinqerta shkruajti:desha te te di domethanjen e luleve qka do me thon me pa onderr lule shum t bukra edhe flas me lule osht e pa mujshme mos me pa onderr lule tash kom pa ne onderr isha duke hecur rruges dhe pash nje vend shum i bukur i mbuluar me lule edhe thash me vete sa ven i bukur ky edhe pyeta veten ku jom une t njejten koh ju pergjigja vetes po ne gjehnet te kokshna ky osht gjehneti t lutem tregom qka don me thon kjo onderr shum shof lule ne onderr edhe gjith here duke lulzuar edhe um folin ne onderr lulet faleminderit per mirkuptim

Lulet me ngjyra paraqesin mirėsi, dhembshuri, butėsi, kėnaqėsi, bukuri, dhe pėrfitim. Ato janė gjithashtu simbol i pėrsosmėrisė dhe shpirtėrores...
Ngjyra e tyre ka njė rėndėsi tė veqantė...

Nėse lulet janė tė thara paraqesin zhgėnjimet dhe situatat e zymta. Mund tė sinjalizojnė njė fund tė njė marrėdhėnie dashurie...

Tė qenit nė xhenet paraqet sigurinė, lumturinė, arritjen e asaj qė shpreson dhe kalimin e tė gjitha vėshtirėsive.
Endrra shėrben si njė medium pėr tė kthyer besimin, shpresėn dhe optimizmin.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 24.07.10 16:41

Ello shkruajti:ju lutem te ma shpjegoni kete enderr pasi qe esht shum e rendesishme per mua!! Kam par ne enderr sikur jam te dajt e e mi dhe ne fakt ndodhem ne keto momente mirpo dy djemt e dajve te mi jan te semur me lij te ujit! ndersa endrren e pash sikur isha ne ballkon te dajve aty ne te dytin kat dhe isha me djalin e njerit daj duke ja ferkuar shpinden pasi qe ishte me lij te ujit nderkoh vjen djali i dajes tjetr dhe hyp ne ballkon dhe bie nga kati i dyt dhe kur bie posht gruja e nje dajes tjetr (kjo nuk esht nena e as njerit prej ketyre te dyve) me djalin e saj te madh ishin kapur dor per dore dhe silleshin rreth djalit te dajes qe kishte ren nga ballkoni duke u qeshur!!!!! ju lutem shum te ma shpjegoni kete enderr. Faleminderit shum per endrrat qe mi shpjegoni !!!

Sėmundja tregon dėshpėrim, ndryshime tė pakėndshme, apo disa ngarkesa emocionale. Mund tė jetė simbolike e paaftėsisė pėr tė pėrballuar njė situatė.
Shpina e djalit paraqet mbėshtetjen, vlerėn, qėndrimin dhe forcėn qė ju i jepni atij. Ju jeni e shqetėsuar pėr ta.
Rėnia nga ballkoni e djalit tė dajės suaj paraqet pasiguri, frikė dhe mungesė tė mbėshtetjes.
Kini parasysh edhe raportet e djalit me djalin qė i qeshet sė bashku me nėnėn e vet.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 24.07.10 16:55

fikrro shkruajti:Kohet e fundit shoh endrra sikur udhetoj me avion pa passaport dhe se nuk e di si por stafi i tyre me lejonin te hipja ne aeroplan pa pasaport dhe udhetoja duke ndjere knaqesin e fluturimit.Nje dite tjeter kam pare nje rruge levizese qe te qon ne vdekje (kush hipte ne ate rruge levizese ajo i qonte ne vdekje), dhe ne ate rruge hipa edhe une por nuk kisha aspak frike.C'do te thone...

Udhėtimi me aeroplan, sidomos nėse jeni pa pasaport, tregon se ju do tė kapėrceni pengesat dhe mund tė pėrjetoni njė vetėdije tė lartė, lirinė e ri-gjetur dhe ndėrgjegjėsim tė madh.
Kjo ju bėn me dije se ju jeni nė kontroll tė plotė tė destinacionit tuaj nė jetė. Ju jeni tė sigurt nė vendimet tuaja dhe arritjet.
Rruga lėvizėse qė qon nė vdekje paraqet pėrballjen me njė person autoritativ, por hipokrit.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  mehanja prej 25.07.10 23:11

ju lutem a mun te me tregoni qfar don me thene marrja e unazes (nje unaze e thjeshte )dhe kthimi i saj pas nje kohe jo shum et madhe .....please pergjigjmuni ..................qfar kuptimi ka kjoooooo klm
avatar
mehanja

45


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

era

Mesazh  erlisja prej 26.07.10 11:21

pershendetje....deshta te pys diq per nje enderr qe ka par nje shoqe e imja qe nje koh .
endrroj sikur gjyshja e saj e vdekur i kishte treguar se do te martohesh me 8 shtator .edhe pse kjo nuk oshte fejuar ende.
faliminderit per mirkuptim.pershndetje.
avatar
erlisja

34


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  NewBornX prej 26.07.10 14:15

eshte e disata her qe ju shkruaj per te marr nje prgj...kam par enderr perseri sikur isha shtatezan (mund te jet e 6 her qe shof enderr te tille) dhe e martuar me nje djal te panjohur...gjat kesaj kohe qe isha shtatezan isha gjithmon e rrethuar nga persona( djem) qe kishin qellime te keqija dhe une ju lutesha te mos me benin asgj sps prisja nje femij(femija ishte e vetmja arsye qe permendja ne cdo vend)
cdo te thot kjo ju lutem???
avatar
NewBornX

28


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung elizza

Mesazh  cObRa prej 26.07.10 20:11

e kam par nje ender sikur ne mes te kokes lart me kan rėnė floket o sa keq me vinte smundja te shikoja veten frikohesha mos me binin te gjitha...e para disa dite kam par nje djal jo ne ender por ne realitet njashtu me disa vende ne kok qe i kishin ren floket shum keq.....e sot enderova sikur mu be mu por jo ne tėrė koken si tij por vetem ne mes siq tregova me lart sa shum qe qajta por askush nuk ma vinte veshin do ma shpjegosh te lutem
avatar
cObRa

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

cfare kuptimi ka kjo enderr...

Mesazh  ardisa prej 27.07.10 8:15

a mund te me tregoni cdo te thote te shohesh ne enderr nje makine te kuqe qe qendron ne qiell.....dhe me pas bie ne toke.....
avatar
ardisa

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung eliza

Mesazh  e sinqerta prej 27.07.10 15:45

pershendetje desha te di per nje enderr qe kam par mbrom sikur isha ne luft dhe luftoja me disa armiq edhe e kom mbyt njoni prej tyne me thik en zemer qka don me thon me mbyt ni person me thik ne zemer deri sa i dul gjaki tung shpresoj qe do marr nje pergjigjje
avatar
e sinqerta

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  genci prej 27.07.10 17:35

a e din kush qa don me thon me pa one te vdekur qe po hyn ndhom me roba tkuqe. flm
avatar
genci

30


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

JU lutem Eliza meqenese mund te shpjegoni endrren time....

Mesazh  Skerdi21m prej 28.07.10 15:29

ju lutem nqs mund te me ndihmoni do doja te me shpjegonit nje enderr....
isha un me te dashuren ne shpine time...ne shpi ishte e gjith familja....ata nuk e njifnin ate ja prezantova un i pelqeu......un po rrija vetem me ate...me dukej "sikur isha ne enderr"....duke leviz neper shtepi ajo hyri ne dhomen time u mbulua me batanije...hoqa batanijen un nuk e gjeta me .....sikur u zhduk...me pas gjeta vetem celularin e saj....kur pyesja njerezit ku eshte ku shkoi XXX....ata thoni cfare po thua nuk e njofim.....dukej sikur nuk kishte ekzistuar ndo1her.........
Ju lutem nqs mundeni te me ktheni pergjigje....eshte shum e rendesishme per mua....

Skerdi21m

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  NewBornX prej 28.07.10 20:16

cdo te thote te shikosh ne enderr te bashkohen dielli me henen dhe ti te shprehesh nje deshire..???????
avatar
NewBornX

28


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  cObRa prej 28.07.10 20:42

qdo thot ne ender sikur e vozit nje motor suzuki qe e pelqen shum...........dhe fotografohesh vazhdimisht,,,plz
avatar
cObRa

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 28.07.10 21:05

mehanja shkruajti:ju lutem a mun te me tregoni qfar don me thene marrja e unazes (nje unaze e thjeshte )dhe kthimi i saj pas nje kohe jo shum et madhe .....please pergjigjmuni ..................qfar kuptimi ka kjoooooo klm

Marrja e njė unaze nė ėndėrr simbolizon tėrėsinė emocionale, vazhdimėsinė, angazhimet. Nėse e vendosni nė gishtin tuaj, atėherė ajo nėnkupton angazhimin tuaj pėr njė marrėdhėnie ose njė pėrpjekje tė re. Kthimi i saj ka tė bėjė me besnikėrinė ndaj idealeve tuaja, pėrgjegjėsive ose besimeve.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 28.07.10 21:12

erlisja shkruajti:pershendetje....deshta te pys diq per nje enderr qe ka par nje shoqe e imja qe nje koh .
endrroj sikur gjyshja e saj e vdekur i kishte treguar se do te martohesh me 8 shtator .edhe pse kjo nuk oshte fejuar ende.
faliminderit per mirkuptim.pershndetje.

Fjalėt e tė vdekurve zakonisht merren ashtu sikurse thuhen.
Nė kėtė rast mund tė ndodhė njė ndryshim pozitiv duke marrė parasysh se numri 8 nė ėndėrr paraqet pushtet, autoritet, sukses, fitime materiale, rigjenerim dhe shėndet. Kur numri 8 shfaqet nė ėndėrr atėherė duhet tė ndiqet besimi dhe intuita.
Ndėrsa muaji shtator nėnkupton njė opinion pozitiv me fat tė mirė dhe pasuri.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 28.07.10 21:30

NewBornX shkruajti:eshte e disata her qe ju shkruaj per te marr nje prgj...kam par enderr perseri sikur isha shtatezan (mund te jet e 6 her qe shof enderr te tille) dhe e martuar me nje djal te panjohur...gjat kesaj kohe qe isha shtatezan isha gjithmon e rrethuar nga persona( djem) qe kishin qellime te keqija dhe une ju lutesha te mos me benin asgj sps prisja nje femij(femija ishte e vetmja arsye qe permendja ne cdo vend)
cdo te thot kjo ju lutem???

Eshte i njėjti kuptim qysh prej ėndrrės sė parė, ėshtė e njėjta qėshtje, e cila vazhdon t'ju preokupojė, mirėpo tani ndryshon se jeni edhe e martuar me njė tė panjohur dhe keni po atė frikėn e fillimit.
Tė qenit shtatėzėnė simbolizon njė aspekt tė vetes ose disa nga aspektet e jetės tuaj personale qė janė nė rritje dhe zhvillim. Ju nuk jeni e gatshme tė flisni apo tė veproni pėr to.
Tė jesh shtatzėnė nė ėndėrr mund tė pėrfaqėsojė lindjen e njė ideje tė re, drejtimi, projekti ose qėllimi.
Poashtu arritjet tuaja mund tė mos jenė tė kėnaqshme dhe ashtu si keni pritur. Ju ndjeni nevojė pėr ta mbrojtur veten. Duhet ta balanconi jetėn tuaj dhe tė keni besim tė patundur.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 28.07.10 21:39

cObRa shkruajti:e kam par nje ender sikur ne mes te kokes lart me kan rėnė floket o sa keq me vinte smundja te shikoja veten frikohesha mos me binin te gjitha...e para disa dite kam par nje djal jo ne ender por ne realitet njashtu me disa vende ne kok qe i kishin ren floket shum keq.....e sot enderova sikur mu be mu por jo ne tėrė koken si tij por vetem ne mes siq tregova me lart sa shum qe qajta por askush nuk ma vinte veshin do ma shpjegosh te lutem


Nėse nė realitet e keni parė dikėnd qė i kanė rėnė flokėt, e pas disa ditėsh shihni nė ėndėrr veten duke ju rėn taujat, kjo ėshtė vetėm frika juaj nga humbja e tyre. Kujto momentin kur nė reaitet ke parė djalin me flokė tė rėna: Si jeni ndjerė?
Pėrndryshe rėnia e flokėve zakonisht nėnkupton humbjen e fuqisė dhe respektit ndaj vetes.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 28.07.10 21:48

e sinqerta shkruajti: pershendetje desha te di per nje enderr qe kam par mbrom sikur isha ne luft dhe luftoja me disa armiq edhe e kom mbyt njoni prej tyne me thik en zemer qka don me thon me mbyt ni person me thik ne zemer deri sa i dul gjaki tung shpresoj qe do marr nje pergjigjje

Armiqtė pėrfaqėsojnė idetė dhe qėndrimet kontradiktore. Ju po mohoni diēka apo jeni duke hedhur poshtė dikėnd. Armiqtė gjithashtu mund tė pėrfaqėsojnė edhe konfliktet e brendshme qė keni me veten tuaj. Ndoshta ju jeni duke u pėrpjekur tė shpėtoni nga disa aspekte tė caktuara tė karakterit tuaj, dhe vrasja me thikė tregon heqjen qafe tė asaj qė ju pengon. Gjaku i dikujt tjetėr nė ėndrrėn tuaj paraqet thirrjen pėr ndihmė, sidomos kur del nga zemra.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 28.07.10 21:57

genci shkruajti:a e din kush qa don me thon me pa one te vdekur qe po hyn ndhom me roba tkuqe. flm

Endrra ju bėnė me dije se duhet tė keni energji, forcė, pasion intensiv, kurajo, shtytje pėr tė ecur pėrpara.
Kini parasysh: nėse personi i vdekur ėshtė femėr dhe e njihni ėndrra ka domethėnie mė tė favorshme.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 28.07.10 22:22

Skerdi21m shkruajti:ju lutem nqs mund te me ndihmoni do doja te me shpjegonit nje enderr....
isha un me te dashuren ne shpine time...ne shpi ishte e gjith familja....ata nuk e njifnin ate ja prezantova un i pelqeu......un po rrija vetem me ate...me dukej "sikur isha ne enderr"....duke leviz neper shtepi ajo hyri ne dhomen time u mbulua me batanije...hoqa batanijen un nuk e gjeta me .....sikur u zhduk...me pas gjeta vetem celularin e saj....kur pyesja njerezit ku eshte ku shkoi XXX....ata thoni cfare po thua nuk e njofim.....dukej sikur nuk kishte ekzistuar ndo1her.........
Ju lutem nqs mundeni te me ktheni pergjigje....eshte shum e rendesishme per mua....

Endrra paraqet lidhjen tuaj me tė.
Mbulimi me batanije simbolizon ngrohtėsinė, dashurinė, sigurinė dhe mbrojtjen. Ju mund tė kėrkoni pėr njė formė tė strehimit nga bota e jashtme. Poashtu tregon edhe dėshiren tuaj pėr t'u kujdesur pėr tė.
Zhdukja e saj para syve tuaj, do tė thotė frikė dhe pasiguri nė lidhje me idenė se ajo mund tė zhduket nga jeta juaj dhe ju do tė pėrfundoni vetėm.
Poashtu zhdukja sugjeron se ju mund tė mos i keni dhėnė vėmendje tė mjaftueshme lidhjes suaj. Ju duhet tė keni mė shumė besim nė lidhjen tuaj.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 28.07.10 22:32

NewBornX shkruajti:cdo te thote te shikosh ne enderr te bashkohen dielli me henen dhe ti te shprehesh nje deshire..???????

Nėse dielli dhe hėna bashkohen dhe kanė shkėlqim, atėherė paraqesin njė tė mirė dhe njė favor qė ka tė bėj me dėshirėn qė shprehni nė ėndėrr, e nėse nuk kanė shkėlqim nuk paraqet ndonjė tė mirė.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 28.07.10 22:41

cObRa shkruajti:qdo thot ne ender sikur e vozit nje motor suzuki qe e pelqen shum...........dhe fotografohesh vazhdimisht,,,plz

Vozitja e motorit simbolizon dėshirėn tuaj pėr liri dhe nevojėn pėr aventurė. Ju mund tė jeni duke u pėrpjekur pėr tė shpėtuar nga disa situata ose disa pėrgjegjėsi tė tjera nė jetėn tuaj tė zgjuar.
Ju jeni duke ecur shumė shpejt nė jetė dhe po kaloni momente tė cilat doni t'i mbani gjatė nė kujtesė. (fotografimi)
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  NewBornX prej 29.07.10 20:40

doja te pyesja per 1 enderr qe ka par shoqja ime..
ka pare sikur do vriste veten me helm minjsh..dhe para se ta bente i shkruante nje leter familjes me arsye dhe me drg mua nje mesazh..si nje nga personat qe donte me sh..
avatar
NewBornX

28


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  cObRa prej 29.07.10 22:21

Elizza shkruajti:
cObRa shkruajti:e kam par nje ender sikur ne mes te kokes lart me kan rėnė floket o sa keq me vinte smundja te shikoja veten frikohesha mos me binin te gjitha...e para disa dite kam par nje djal jo ne ender por ne realitet njashtu me disa vende ne kok qe i kishin ren floket shum keq.....e sot enderova sikur mu be mu por jo ne tėrė koken si tij por vetem ne mes siq tregova me lart sa shum qe qajta por askush nuk ma vinte veshin do ma shpjegosh te lutem


Nėse nė realitet e keni parė dikėnd qė i kanė rėnė flokėt, e pas disa ditėsh shihni nė ėndėrr veten duke ju rėn taujat, kjo ėshtė vetėm frika juaj nga humbja e tyre. Kujto momentin kur nė reaitet ke parė djalin me flokė tė rėna: Si jeni ndjerė?
Pėrndryshe rėnia e flokėve zakonisht nėnkupton humbjen e fuqisė dhe respektit ndaj vetes.

po esht e vertet se e kam par dhe beso se jam ndjer shum shum keq sa qe me vinte te qaja dhe vazhdimisht e falenderoja zotin qe me dha mirr keshtu si jam faleminderit shum per shpjegimin
avatar
cObRa

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

hi

Mesazh  pecuku prej 29.07.10 23:36

a mundeni te me shpjegoni cdo te thot te shikosh ne enderr duke puthur 1 person?????.........un e kam par disa her kte lloj endrre me cdo person qe me ka pelqyer :P.......

pecuku

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  melja prej 30.07.10 9:53

te pershendes dhe te falenderoj ...deshta te shkruja per nje enderr qe ekampar mbrem
enderroja sikur deshiroja te shkoja ne bjeshk se bashku me familjar por gjat rruges na doli nje ari ngjyr te zeze i cili na ndiqke me nje shpejtesi te madhe por une u ktheva per ne shtepi dhe vrapoja me nje shpejtesi te madhe.
avatar
melja

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung elizza

Mesazh  cObRa prej 30.07.10 11:56

4 endra ne nje nat:....
-endra 1:po flisja ne msn me nje djal qe me heret me ka lypur njoftim dhe ai spo ma kthente pergjigjen kur ne qast po i shkruante motres time tung e mua nuk po me shkruante e un isha ne adres te motres time.....
-endra 2:po luanim ne shkoll ne fush me top dhe ne kemb kishim rollera nuk mundnim te jepnim gola sepse ishte e pamundur se di sepse kishim rollera ne kemb me pas i hoqa ato qe te luaja kur qte shihja perreth fushes kishte uj me pas mundohesha qe te mos me binte topi ne uj e keshtu e ter fusha dhe gjithqka u mbulua me ujė e ne kercenim ne uj e laheshim.....
-endra 3:hyra te lahesha ne banjo dhe skishte uj u ndal uji esht dashur ta mbaj ujin me kofe nga posht kur hyra te lahesha me erdh edhe nje shoqe aty qe te lahej sa uj qe kishte ndonjeher behej uji i ftoht e ndonjeher i nxeht ndonjeher kishte shum ndonjeher zhdukeshin.....uji ishte i paster me pas e pashj te ndytur se di shum e nderlikuar.....
-endra 4.:...shkuam me motren time ne nje kafiq u ulem ne nje tavolin qe nuk kishte askush me pas i pam se ishin 2 veta tek ne....dhe njeri nga djemt po i bente motres sime me te madhe ma afro veshin tet tregoj diqka...un desha ti thoja mos e pengo se esht e martuar mirpo nuk i thash...nuk e di se qi tha ne vesh por ajo ja beri me gisht dhe i tregoi se ishte e martuar ku e ksihte unazen..por ai i tha un kam premtuar keshtu dhe kushti ishte keshtu ajo beri aaaaaaaa(me nje fytyr disi te frikesuar dhe te trishtuar) dhe i tha mir me puth ne faqe ai e puthi ne faqe dhe i tha jo ne goj duhet....ajo shikoi dhe i tha mirrė dhe me tha mua mos shiko shko andej kalo...un sa me vinte inat nuk deshiroja ta lejoja por ne nje qast u gjindem ne shtepi ton te gjith po e shikonin tek puthej un jo smundja shkova ne dritare dhe me vinte te qaja ata po me therisnin ta inqizoja un shkova te gjith te afermit ishin ne shtepi se kuptova se pse mua me tha mos shiko ti perderisa te gjth e shikonin....me pas motra ime shkoi ai djaloshi ndenji aty un ju afrova dhe i thash e di ti se ajo esht e martuar dhe duke e goditur me shuplak ne faqe vazhdimisht ai tha po un i thash po pse e bere ateher ai me tha keshtu ishte kushti nuk e di se pse un e godisja ne qdo qast me shuplak ne faqe dhe me vinte te qaja se qka beri motra ime motra ime esht shum e mir nuk e di se pse e beri me pas un vazhdova ti beja pyetje atij djaloshi se q'emėr kishte nga vinte por e pamundur ta njihja.....dhe keshtu mbaroi te lutem do mi shpjegosh e di se jan te komplikuara dhe te gjata ndoshta e ke merzi e di se po te lodh shum por vertet kam deshir ti di te lutem elizza ne rregull.....?
avatar
cObRa

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  vjollca gashi prej 30.07.10 19:49

ju lutem me tregoni nese e di dikush, kam par ne enderr baban i cili eshte i vdekur me djalin qe e dua


Edituar pėr herė tė fundit nga vjollca gashi nė 16.08.10 11:53, edituar 1 herė gjithsej
avatar
vjollca gashi

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tun elizza

Mesazh  zEmRa prej 30.07.10 23:40

un njė dit kam par ėndėrr sikur mė ndiqnin disa qen un vrapoja por nuk mund ti ikja dikur u rrėzova qentė mė kėrcyen sipėr mundoheshin tė mė kafshonin por nuk mundnin edhe pse nfakt mė kafshonin por mua smė ndodhte asgjė nuk mė dilte gjak nga gjith ai kafshim i tyre mua tė lutem elizza ma komento kėtė ėndėrr
avatar
zEmRa

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

klem

Mesazh  klementina prej 31.07.10 12:29

pershendetje....
deshta te pys diq
qka domethenje ka numri 17 nentori te cilin e enderroj..
avatar
klementina

47


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  VesaXp prej 31.07.10 13:39

Mirdita a mundesh e nderuar te me komentosh ket enderr : kam par enderr se ne duart e mia kisha nje bretkose te cilen e lagja me shpric ineksioni me pas bretkosa u hodh ne nje kenete afer kenetes ishte 1 njeri i cili thoshte qfar kan ber pse skan rregulluar nje park per femije me pas e pash veten duke ia kerkuar nje vajze te vogel nje kapse qe ti kapja floket dhe ia pastrova floket e gjata si dhe kam par veten ne nje shtepi te maruar nga druri me 3 persona 2 print e mi dhe 1 person qe un thoja se nuk e kupton gjuhen shqipe i cili e kishe pervetesuar ate shtepi nga nje grua dhe frikesohej se do te ja marrin shtepin shtepija lekundej dhe une vrapoja qe ta ndreq mos te prishet

te lutem me trego per kete enderr nese mundesh eshte paksa e gjate
avatar
VesaXp

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung eliza

Mesazh  e sinqerta prej 31.07.10 14:12

dehsta te pyes per nje onderr qe ka par motra ime sikur shkoj ne njer shtipi t vjeter edhe at shtepi ja ka fal do thmive qe nuk kan pas shtepi edhe disa rroba e qka kan pas nevoj ata taj tu hec rruges ka par ne ondrr sikur e ka shkerr automobili ju lutem shpjegoma ket onderr tung flm per mirkuptim
avatar
e sinqerta

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Mitro22 prej 01.08.10 15:55

Pershendetje Eliza,nje shoqe e imja me ka pare ne enderr sikur une dhe personi qe e dua(qe eshte e pamundur te jem me te) kemi shkuar ne nje dasem bashke dhe qe jem dukur shkelqyshem dhe elegant,dhe shoqja me tha sikur te gjithe shoqeria qe ishim ju shikonim dhe thonim shikoni keta sa cift i mire qe jane!Cka nenkupton kjo?

Respekt!

Mitro22

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pyetje-pergjigjeje mbi enderrat

Mesazh  esma prej 01.08.10 22:52

Pershendetje juve,ju lutem te me shpjegoni qfar sinjalizon enderra kur shef se ke shenuar emrin e simpatise suaj ne doren e majte me ngjyre te kuqe,ndoshta do te gjenit kohe dhe do me pergjigjeni
avatar
esma

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

era

Mesazh  erlisja prej 03.08.10 10:13

deshta te pys per nje enderr qe ka par mbrem/
enderroja sikur nj falltore deshironte te me tregonte fallin por une refuzova dhe i thojsha nuk te besoj ty por zotit besoj ne zot dhe falenderoj zotin dhe e mora per krahu dhe e dergova jasht shtepis sime .
qfar domethenje ka te enderroje sikur ke veshur nje fund te gjat dhe me lule dhe u mundojsha per te sherby me kafe musafirve me qat fund te gjat u duksha bukur sepse e ndisha veten rahat ne te ju faliminderit per kohen tuajjjjjjjj.
avatar
erlisja

34


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 03.08.10 15:28

NewBornX shkruajti:doja te pyesja per 1 enderr qe ka par shoqja ime..
ka pare sikur do vriste veten me helm minjsh..dhe para se ta bente i shkruante nje leter familjes me arsye dhe me drg mua nje mesazh..si nje nga personat qe donte me sh..

Letra qė iu shkruan juve dhe familjes paraqet nevojėn pėr komunikim tė hapur. Shkrimi i dorės poashtu paraqet edhe ndonjė gabim ose diqka qė e mundon dhe duhet patjetėr tė ndahet me ju.
Helmi tregon ndjenjat negative me tė cilat e ngarkon veten e qė janė tė dėmshme pėr tė mirėn e saj. Vrasja e vetes me helm paraqet njė rilindje emocionale dhe njė favor.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 7 e 16 Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 11 ... 16  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi