Shpjegimi i endrres suaj - 1

Faqja 5 e 16 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 16  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  buh prej 23.06.10 14:36

Pershendetje ...vetem desha te bej nje pyetje rreth nje endrre qe e shoh shume shpesh...shoh kinse ne oborrin e shtepise sime, vetem, pasi isha lare i krihja floket duke u shikuar ne xhamin e dritares..koha eshte me diell por papritur shoh se qielli merr nje ngjyre te mbyllet..fillon nje ere e fuqishme si nje stuhi..bie shi..dhe gjithmon pasi shoh kete them : jaa, ju kam thene qe do te vije kjameti`dita e gjykimit ...dhe pastaj mundohem qe te hyje brenda ne shtepi po era e forte nuk me le..dhe me veshtiresi hapi deren e shtepise dhe hy brenda...ka ndonje shpjegim?!

buh

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  klementina prej 24.06.10 6:44

mirmengjesi
ēka do me thene kinse ne enderr e humb virgjerin dhe pastaj behesh lavire,
ēka do me thene udhton me motren ne nje makin ku rruga eshte teposhteze shume dhe rruga me pluhur dhe shume e ngusht por kalon njeher sepse motra i grah ne menyre te pa kontrolluar pastaj e merr ti dhe vazhdon rrugen mire.
ēka do te thote kinse motra ta qon dy letra nga jashte njeren per dajet dhe tjetren per familjen tende ku ka dhurat ne te por te dyjat i lexon ti.
Kaq ishte faliminderit.

klementina

47


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  brikena hala prej 24.06.10 9:43

Pershendetje...Kam pare ne enderr babin tim qe ka vdekur para pak kohesh sikur ishim te dy shtrire balle perballe njeri tjetrit vetem e shihja dhe asgje tj..

Ne nje enderr tjeter kam pare sikur lahesha ne det ...ju lutem ma shpjegoni cfare eshte....

brikena hala

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  lindaaaa prej 24.06.10 13:42

une kam pa nje ender sikur ecja mes gjarperinjeve ne nje sipital nga do qe e veja kemben kishte gjarperinj te ndryshem por as nejri nuk me kafshoi ngaqese u mbroja mire por ne dalje te deres se spitalit pash nje gjarper te madh shum dhe te trashe ku kishte afshuar nje person une vrapova ta ndihmoj por gjarperi me kafshoj mua ne kemb dhe ndija dhembje bertisja qe te me sjellnin nje thike te mprhet kur aty afer ishte nje furre buke dhe me sjellen thirken une gjarperin e preva nga koka por me kafshoi dhe ne dore pastaj u ktheva ne spital per sherim kemba mu kishte anjur por nuk me dhimbeste por dora me dhimste ne fund pash sikur mora miell dhe e dergoja ne shtepi cka don te thot kjo ender

lindaaaa

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

era

Mesazh  erlisja prej 24.06.10 14:57

pershendetje
mbrem kam par nje enderr ku nje grua e axhes ecila ka vdekur me dhuroj dy gjera te cilat nuk i mbaj mend.
qka do me tha me pasur nje kopsht me tte gjitha permimet dhe kopshti me qeni i bukur
qka do me than me qen ne nje pem me mollla.
falininderit per kohe dhe pune tuaj

erlisja

34


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 24.06.10 15:24

fikrro shkruajti:Pershendetje,koheve te fundit shoh njerez te vdekur kufoma te vrare neper rruge dhe une kaloj neper ato kufoma.
Nganjehere ato kufoma jane te vrare te familjes time, po ashtu edhe njerez te panjohur qe vijne ne shtepin time mbrojne familjen time nga disa vrases.
Ne ato momente lufte nje grua duke u kujdesur per dy femije te vegjel njeri ishte engjell tjetri djall dhe se tere naten ajo grua mundohej ta pajtonte femijen engjell me femijen djall por nuk mundi derisa te dy femijet vdiqen.
Keto ishin disa nga shume endrra qe po shoh kohet e fundit dhe kryesisht kane te bejne me te miren dhe te keqen.C'duan te thone?


Ecja nėpėrmes kufomave tregon se ju jeni duke u ndikuar nga njerėzit negativ dhe jeni tė varur (nė njė farė mėnyre) nga personat e gabuar.
Lufta, mospajtimi i fėmijės engjull dhe i fėmijės djall, e mira dhe e keqja nėnkupton ērregullim dhe kaos nė jetėn tuaj tė zgjuar Ju jeni duke pėrjetuar disa konflikte tė brendshme apo 'luftė emocionale'.
Ėndrrat e tilla mund t'ju sugjerojnė se ju duhet ta lejoni njė situatė, qėshtje apo marrėdhėnie tė pėrfundojė..

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ERJONA

Mesazh  erlisja prej 24.06.10 16:01

pershendetj kam nje nderr te motres sime ecila osht:
enderrojke kinse babaj kishte hapur nje butik ku kishte shum rroba por te pa rreulluara dhe kjo filloj ti rregulloj dhe i hapke do sete por ne te gjith kishte rrobe dhe ne dor mbante nje unaz ari por ne butikun e babjt kishte shum unaza zingjir qdo gje ishte aty por ishin ngjyr te zeza.qka don me than me pa unaze fejese ne doren e nje vajze te panjohur po me te cilen bisedon dhe unaza me qen shum e holl dhe per ate arsyje me te ra ne sy.kaq ishte pershendetje nga motra.

erlisja

34


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 24.06.10 16:18

buh shkruajti:Pershendetje ...vetem desha te bej nje pyetje rreth nje endrre qe e shoh shume shpesh...shoh kinse ne oborrin e shtepise sime, vetem, pasi isha lare i krihja floket duke u shikuar ne xhamin e dritares..koha eshte me diell por papritur shoh se qielli merr nje ngjyre te mbyllet..fillon nje ere e fuqishme si nje stuhi..bie shi..dhe gjithmon pasi shoh kete them : jaa, ju kam thene qe do te vije kjameti`dita e gjykimit ...dhe pastaj mundohem qe te hyje brenda ne shtepi po era e forte nuk me le..dhe me veshtiresi hapi deren e shtepise dhe hy brenda...ka ndonje shpjegim?!

Krehja e flokėve tė lagėta lidhet me tejkalimin e emocioneve tuaja. Kjo gjithashtu nėnkupton njė pastrim shpirtėror, rilindje apo rinovim.
Qėndrimi nė oborr zakonisht lidhet me aftėsinė tuaj pėr organizimin e disa aspekteve tė jetės. Nėse oborri ka pamje tė ērregullt kjo lidhet me mungesėn e kontrollit.
Qielli i vrantė, era e furishme, shiu nėnkupton njė ndryshim emocional dhe dramatik brenda jush. Ėndrra tregon edhe fundin e njė lloji tė jetesės dhe fillimin e njė tjetri.
Poashtu kijameti lidhet edhe me zbatimin e drejtėsisė nė atė vend ku ndodhė..

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

meli

Mesazh  melja prej 24.06.10 16:41

pershndetje pasi lexova rubrike tuaj desha te shkruaj per nje enderr e cila po me len pershtypje dhe faliminderit shum per ket rubrik te qelluar.
enderra osht:isha ne obborim e ,shtepis sime se bashku me mamin dhe babin ku me babi ishim duke u grindur dhe filloj ne qillin e ,hapur te mbulohet me re nje ere e fuqishme frynte dhe une po ju them atyre se qe fundi i bote qeshtu vjen ,,se ndryshe nuk ben frynte era binte shi qjelli ishte i mbushur me re te zeza ,ku pa pritur duke shikuar ne deti e shqiperis po del nje val e deti vala ishte e bardh nga deti drejt e ne qiell une prap po ju them prinderve te mi se qe kijameti ma erdhi, por pas pak gjdo qe u qetsu ku prej oborrit tim u shifke gjdo gje u qetsu edhe val e deti edh qjell dhe u shikojshi do shtepi shume te bukura ne shishi gjdo gje sepse ishim ma nalt se .(sipas endrre edhe pse nuk ke shanc me e pa deti e shqiperis por enderr aenderr )do me than perfundoj bukur. kaq ishte faliminderit pres pergjigjjen.

melja

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 24.06.10 16:51

klementina shkruajti:mirmengjesi
ēka do me thene kinse ne enderr e humb virgjerin dhe pastaj behesh lavire,
ēka do me thene udhton me motren ne nje makin ku rruga eshte teposhteze shume dhe rruga me pluhur dhe shume e ngusht por kalon njeher sepse motra i grah ne menyre te pa kontrolluar pastaj e merr ti dhe vazhdon rrugen mire.
ēka do te thote kinse motra ta qon dy letra nga jashte njeren per dajet dhe tjetren per familjen tende ku ka dhurat ne te por te dyjat i lexon ti.
Kaq ishte faliminderit.

Humbja e virgjėrisė ka tė bėj me kryerjen e punėve tė vėshtira. Tė bėhesh njė lavire nė ėndėrr tregon dėshirat tuaja pėr mė shumė liri seksuale. Nė anėn tjetėr kjo tregon edhe pėr vėshtirėsitė qė keni nė integrimin e dashurisė dhe seksualitetit.
Rruga tregon drejtimin e jetės suaj. Rruga e ngushtė lidhet me vėshtirėsitė, teposhtėzja me njė kahje negative tė jetės dhe pluhuri me vėshtirėsi materiale.
lLetrat nėse janė tė mbyllura paraqesin njė lajm tė fshehur ose njė tė mirė tė panjohur deri mė tani. Dhurata tregon se ju do tė shpėrbleheni pėr atė qė bėni..
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 24.06.10 17:13

brikena hala shkruajti:Pershendetje...Kam pare ne enderr babin tim qe ka vdekur para pak kohesh sikur ishim te dy shtrire balle perballe njeri tjetrit vetem e shihja dhe asgje tj..

Ne nje enderr tjeter kam pare sikur lahesha ne det ...ju lutem ma shpjegoni cfare eshte....

Zakonisht prindėrit e vdekur kur shihen nė ėndrra pa thėnė apo pa bėrė asgjė janė njė mėnyrė pėr t'u pėrballur me humbjen e tyre. Kėto ėndrra nė tė shumtėn e rasteve i shohin fėmijėt qė kanė qenė mė tė lidhur me ta.
Nė anėn tjetėr kjo ka tė bėj edhe me atė se: ai ėshtė i kėnaqur me ju. Qėndrimi me tė vdekurit ka tė bėj edhe me jetėgjatėsinė tuaj.

Larja nė det tregon se ju jeni krenare pėr jetėn tuaj dhe pėrpjekjet personale. Kjo pėrfaqėson edhe spastrimin e pėrvojave apo emocioneve tė pakėnaqura. Ju jeni gati pėr tė bėrė njė fillim tė ri. Kjo merret si shpresė, njė perspektivė e re dhe njė opinion pozitiv pėr jetėn pa marrė parasysh se sa janė tė vėshtira pėr t'u kaluar problemet tuaja tė tanishme.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 24.06.10 17:37

lindaaaa shkruajti:une kam pa nje ender sikur ecja mes gjarperinjeve ne nje sipital nga do qe e veja kemben kishte gjarperinj te ndryshem por as nejri nuk me kafshoi ngaqese u mbroja mire por ne dalje te deres se spitalit pash nje gjarper te madh shum dhe te trashe ku kishte afshuar nje person une vrapova ta ndihmoj por gjarperi me kafshoj mua ne kemb dhe ndija dhembje bertisja qe te me sjellnin nje thike te mprhet kur aty afer ishte nje furre buke dhe me sjellen thirken une gjarperin e preva nga koka por me kafshoi dhe ne dore pastaj u ktheva ne spital per sherim kemba mu kishte anjur por nuk me dhimbeste por dora me dhimste ne fund pash sikur mora miell dhe e dergoja ne shtepi cka don te thot kjo ender


Gjarpėrinjtė nėnkuptojnė personat rreth jush qė janė tė pashpirt, tė pamėshirshėm dhe qė nuk mund t'ju besohet. Endrra mund tė jetė njoftim pėr diēka nė jetėn tuaj tė zgjuar qė ju nuk jeni nė dijeni ose qė nuk ka dalė nė sipėrfaqe ende. Gjarpėrinjtė pėrfaqėsojnė edhe musafirėt
Spitali simbolizon nevojėn tuaj pėr shėrim apo pėrmirėsim tė shėndetit tuaj fizik ose mendor.
Thika nėnkupton zemėrimin, agresionin ose ndarjen. Mund tė jetė diēka nė jetėn tuaj qė ju duhet ta heqni qafe. Ju duhet tė ndėrpreni njė lidhje me personin i cili ju shakton kokėqarje.
Kėmba e enjtur tregon njė mungesė tė bilancit, autonomisė apo pavarėsisė nė jetėn tuaj. Ju mund tė mos jeni nė gjendje apo tė gatshėm tė ngriteni pėr veten tuaj. Ndoshta ju mungon kurajo dhe refuzoni tė qėndroni.
Dhimbja e dorės nėnkupton pikėllim.

Mielli simbolizon njė mėnyrė tė lirė, por tė lumtur tė jetės, si dhe kapital tė grumbulluar. Gjithashtu tregon edhe njė punė tė vėshtirė.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 24.06.10 17:52

erlisja shkruajti:pershendetje
mbrem kam par nje enderr ku nje grua e axhes ecila ka vdekur me dhuroj dy gjera te cilat nuk i mbaj mend.
qka do me tha me pasur nje kopsht me tte gjitha permimet dhe kopshti me qeni i bukur
qka do me than me qen ne nje pem me mollla.
falininderit per kohe dhe pune tuaj


Dy gjėrat qė ke marrė nga gruaja e axhės e vdekur paraqesin dy tė mira nga nuk i pret as vetė.
Kopshti me perime tregon se puna juaj e vėshtirė dhe kujdesi juaj do tė paguhen nė fund. Kopshti gjithashtu ėshtė simbol i stabilitetit, tė mundshmes, dhe rritjes sė brendshme. Ju duhet tė kultivoni njė aftėsi tė re ose 'tė ushqeni' zhvillimin personal dhe shpirtėror.
Qėndrimi nė njė pemė me mollė simbolizon madhėshtinė dhe madhėsinė.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  cObRa prej 24.06.10 21:25

Jam ne gjume dhe e di qe jam ne ender por nuk mund te zgjohem dhe bertas qe te me degjoj personi qe kam afer ne menyre qe te me zgjoj, te lutem ma sqaro elisa.


Edituar pėr herė tė fundit nga cObRa nė 25.06.10 14:03, edituar 1 herė gjithsej
avatar
cObRa

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  melja prej 25.06.10 10:15

Miremengjesi
Deshta te shkruaj per nje enderr qe kam par mbreme:
Isha ne nje vend ku ishin dy burime njerin burim te ujit ku une ne fillim i rregullova njerin shum mire dhe rrjedhte uj i pishem ne te sepse ishte shum i paster e burimin tjeter nuk munda sepse rane disa gure ne te por ujt rrjedhke te paster dhe shume, u largova sepse me largoj nje njeri nga aty, ishte shume i bukur ai vend.
ēka don me thane kinse enderron se nje njeri i pa njohur te thote me shku te halla dhe me ja kerku dardha per te blere por ku shkon te e halla i gjen te gjithe duke fjetur dhe mundohesh per ti zgjuar ku burrin e hallles e thirr se pari (ne ralitet burri halllaes ka vdekur moti) por nuk zgjohet edhe pse te shikon dhe ti i thuaj te zgjohet po ashtu edhe hallla, vetem djali i halles zgjohet .
ēka do me thane kinse je ne gjume dhe vjen nje grua per te zgjuar dhe ti e shikon por nuk zgjohesh edhe pse e degjon.
pres shpjegimin nga dikush faliminderit.
avatar
melja

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  cObRa prej 25.06.10 14:09

Endra ime ishte ajo qe enderoja gjithmon ne jeten e perditshme ta kem.....kam pare ne ender sikur ishin 2 motor qe pelqeja me se shumti ne njerin hypa por voziste tjeterkush...pastaj hypa edhe ne at tjetrin poashtu voziste tjeter kush motori i par bente zhurm me shum sesa ai i dyti mua me pelqei ai motor i dyti dhe un i vozita atij motori aq shum u gezova ne ender sepse me pelqente shum ... te lutem Elizza ma komento endren.
avatar
cObRa

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  awesome prej 25.06.10 18:09

Pershendetje, e kam pare nje enderr sikur po me bie mbi mua hena e plot dhe une e largova me duar po ajo prap me shtynte, kete e kam pare kur kam qenė duke folur me nje djal...te lutem me trego ēfare do te thote?
avatar
awesome

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  xhema prej 25.06.10 21:32

Mund te me tregoni ēfare dmth me pa enderr kishe mu thyeshin dhembet vetvetiu dhe pastaj me rane ata dhembe te thyer por pa dhimbje, tung kalofshi mire.
avatar
xhema

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mother's dream

Mesazh  mysteryofdreams prej 26.06.10 16:19

Te lutem Eliza mund te ma shpjegosh pak endrren e mamit ....
Mamaja ime ka pare ne enderr sikur donin te na vidhnin shtepine dhe i vune flaken shtepise..shtepia digjej nga zjarri dhe mami vraponte te largohej sa me larg shtepise qe te mund te shpetonte nga flaket....pervec shtepise tone dhe shtepite e tjera te lagjes ishin nen flake....JU lutem me ktheni nje pergj Elize....te faleminderit e dashur!
avatar
mysteryofdreams

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 26.06.10 20:05

cObRa shkruajti:Endra ime ishte ajo qe enderoja gjithmon ne jeten e perditshme ta kem.....kam pare ne ender sikur ishin 2 motor qe pelqeja me se shumti ne njerin hypa por voziste tjeterkush...pastaj hypa edhe ne at tjetrin poashtu voziste tjeter kush motori i par bente zhurm me shum sesa ai i dyti mua me pelqei ai motor i dyti dhe un i vozita atij motori aq shum u gezova ne ender sepse me pelqente shum ... te lutem Elizza ma komento endren.

Motorat nė ėndėrr simbolizojnė dėshirėn tuaj pėr liri dhe nevojėn pėr aventurė. Ju mund tė jeni duke u pėrpjekur pėr tė shpėtuar nga disa situata ose disa pėrgjegjėsi tė tjera nė jetėn tuaj tė zgjuar. Nga ana tjetėr, njė motor ėshtė simbol i seksualitetit tė papėrpunuar. Ndoshta ju jeni duke ecur shumė shpejt.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 26.06.10 20:18

awesome shkruajti:Pershendetje, e kam pare nje enderr sikur po me bie mbi mua hena e plot dhe une e largova me duar po ajo prap me shtynte, kete e kam pare kur kam qenė duke folur me nje djal...te lutem me trego ēfare do te thote?

Hėna pėrfaqėson disa aspekte tė fshehura, misterioze tė vetes. Ajo lidhet shpesh me mistikėn femėrore dhe intuitėn.
Largimi i hėnės se plotė paraqet plotėsimin e tėrėsisė dhe ndryshime ciklike.
Nėse hėna bie mbi dorė, kokė apo para dikujt, ai person do tė martohet pa marrė parasysh elementet tjera. (Por ju e largoni)
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 26.06.10 20:29

xhema shkruajti:Mund te me tregoni ēfare dmth me pa enderr kishe mu thyeshin dhembet vetvetiu dhe pastaj me rane ata dhembe te thyer por pa dhimbje, tung kalofshi mire.

Thyerja dhe rėnia e dhėmbėve paraqesin fatėkeqėsi, probleme, shqetėsime qė do tė mbizotėrojnė, por mosdhembja e tyre e zbut domethėnien e ėndrrės.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 26.06.10 20:43

mysteryofdreams shkruajti:Te lutem Eliza mund te ma shpjegosh pak endrren e mamit ....
Mamaja ime ka pare ne enderr sikur donin te na vidhnin shtepine dhe i vune flaken shtepise..shtepia digjej nga zjarri dhe mami vraponte te largohej sa me larg shtepise qe te mund te shpetonte nga flaket....pervec shtepise tone dhe shtepite e tjera te lagjes ishin nen flake....JU lutem me ktheni nje pergj Elize....te faleminderit e dashur!

Shtėpia nė zjarr tregon se ju duhet tė pėsoni disa transformime. Nėse kjo ėndėrr pėrsėritet tregon se nuk jeni tė gatshėm pėr ndryshime ose qė luftoni ndryshimet. Nga ana tjetėr, kjo thekson dashurinė e atyre qė janė pėrreth jush.
Zjarri nėnkupton pastrimin edhe kapėrcimin e pengesave nė jetė.
Nė anėn negative zjarri paraqet edhe rėnien nė mjerim tė madh ose jeni nė prag tė dėshpėrimit, me qka do tė shkatėrroni diēka ose disa nga aspektet e vetes.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  aridona prej 27.06.10 12:48

Shoh ne enderr shpesh sikur gjej leke, me del gjithmone e njejta rruge edhe e njejta enderr, p.r.sh. gjej 200 leke, ec edhe pak gjej edhe 2 te tjere e keshtu me rralle, derisa arris tek nje grumbull me leke, aty gje shume leke edhe flori edhe argjend, me pas me del endrra.Edhe gjarper shoh shpesh sikur me kafshon edhe e mbys.

aridona

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung elizza

Mesazh  cObRa prej 27.06.10 15:18

Kam parė nė ėndėr sikur edhe njėherė e kemi mbremjen e semimatures sepse njeherė e kam patur tani po pregatitem, heren e pare mendoja se isha me mire se kete here une futesha brenda ne hotel dilja perseri te futesha prap te dilja ne kamere se sdola mire shum shume e pshtjelluar, disi shume interesante...
Pastaj kaloj te nje ender tjetEr e cila vazhdon une po iki prej diēkaje por nuk me kujtohet se ēka dhe po futem ne dhome nga dritarja e katit te dyte po e lus motren te ma hapte dritaren qe te futesha brenda.
Te lutem Elizza ma shpjego endren qe kam parė mbrėmė.
avatar
cObRa

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  awesome prej 27.06.10 15:47

Elizza shkruajti:Hėna pėrfaqėson disa aspekte tė fshehura, misterioze tė vetes. Ajo lidhet shpesh me mistikėn femėrore dhe intuitėn.
Largimi i hėnės se plotė paraqet plotėsimin e tėrėsisė dhe ndryshime ciklike.
Nėse hėna bie mbi dorė, kokė apo para dikujt, ai person do tė martohet pa marrė parasysh elementet tjera.
(Por ju e largoni)

Mirepo ēfare do te thote tani sepse une e kam larguar henen por as tani nuk e di ēfare do te thote?
avatar
awesome

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 27.06.10 17:29

aridona shkruajti:Shoh ne enderr shpesh sikur gjej leke, me del gjithmone e njejta rruge edhe e njejta enderr, p.r.sh. gjej 200 leke, ec edhe pak gjej edhe 2 te tjere e keshtu me rralle, derisa arris tek nje grumbull me leke, aty gje shume leke edhe flori edhe argjend, me pas me del endrra.Edhe gjarper shoh shpesh sikur me kafshon edhe e mbys.


Paratė tregojnė sukses, prosperitet, mundėsi. Ato mund tė pėrfaqėsojnė besimin, vlerėn dhe suksesin. Gjetja e tyre tregon se po vini nė kontakt me disa aspete tė vetės dhe po fitoni shumė besim nė vete. Poashtu, ėndrrimet rreth tė hollave i referohen edhe qėndrimeve tuaja nė lidhje me dashurinė dhe ēėshtjet e zemrės.
Gjetja e arit paraqet vlerat e fshehura brenda vetės, talentin dhe dijen.
Argjendi zakonisht lidhet me anėn materiale dhe gabimet ndaj tjerėve.
Gjarpėri i referohet njė personi rreth jush qė ėshtė i pashpirt, i pamėshirshėm dhe nuk mund t'i besohet.
Nėse e mbyt gjarpėrin e bėn tė pafuqishėm njė armik si dhe do tė kesh njė sukses.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 27.06.10 17:41

cObRa shkruajti:Kam parė nė ėndėr sikur edhe njėherė e kemi mbremjen e semimatures sepse njeherė e kam patur tani po pregatitem, heren e pare mendoja se isha me mire se kete here une futesha brenda ne hotel dilja perseri te futesha prap te dilja ne kamere se sdola mire shum shume e pshtjelluar, disi shume interesante...
Pastaj kaloj te nje ender tjetEr e cila vazhdon une po iki prej diēkaje por nuk me kujtohet se ēka dhe po futem ne dhome nga dritarja e katit te dyte po e lus motren te ma hapte dritaren qe te futesha brenda.
Te lutem Elizza ma shpjego endren qe kam parė mbrėmė.

Endrrat e tilla pas atyre qė ndodhin (mbrėmja) tregon se ju jeni duke reflektuar nė kujtimet tuaja tė fundit dhe mė tė vjetra. Ju mund tė jeni duke u pėrpjekur pėr tė mėsuar nga gabimet e mėparshme ose ta rijetoni mbrėmjen me tė mira dhe tė kėqija.
Ikja nga diqka tregon njė qėshtje qė ju jeni duke u pėrpjekur pėr ta shmangur. Ju s'jeni duke marrė pėrgjegjėsi pėr veprimet tuaja dhe s'jeni duke u pėrballur me frikėn tuaj.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 27.06.10 17:50

awesome shkruajti:
Elizza shkruajti:Hėna pėrfaqėson disa aspekte tė fshehura, misterioze tė vetes. Ajo lidhet shpesh me mistikėn femėrore dhe intuitėn.
Largimi i hėnės se plotė paraqet plotėsimin e tėrėsisė dhe ndryshime ciklike.
Nėse hėna bie mbi dorė, kokė apo para dikujt, ai person do tė martohet pa marrė parasysh elementet tjera.
(Por ju e largoni)

Mirepo ēfare do te thote tani sepse une e kam larguar henen por as tani nuk e di ēfare do te thote?

Mirė! Kėtė ėndėrr e keni parė nė kohėn kur keni qenė "duke folur me njė djalė" --->>> Kėshtu thua ti.
- Mė thuaj, a jeni ende bashkė me tė?!
...
...
...
Nėse JO -->> Janė veprimet tua qė e kanė bėrė tė largohet!
Nėse PO -->> Keni qenė shumė afėr ndarjes!
Besoj se do ta kuptosh tani.
Tė gjitha tė mirat!
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 27.06.10 21:10

cObRa shkruajti:Jam ne gjume dhe e di qe jam ne ender por nuk mund te zgjohem dhe bertas qe te me degjoj personi qe kam afer ne menyre qe te me zgjoj, te lutem ma sqaro elisa.

Tė bėrtiturit pėrfaqėson zemėrimin e shtypur qė ka nevojė tė shprehet. Nėse bėrtitni dhe askush nuk ju dėgjon, atėherė ju ndiheni sikur po neglizhoheni nė disa situata sa jeni zgjuar. Ju mendoni se zėri juaj nuk ka rėndėsi apo se mendimi juaj nuk po llogaritet.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  cObRa prej 28.06.10 14:51

Pa ma shpjego pak endren e tezes sime, Elizza
Endra e saj ishte keshtu : ne gjume enderonte sikur kishte per te shkuar ne banket-darsem...por ishte e pamundur ti gjente robat dhe kur i gjeti rrobat nuk mundi te zhvishej qe ti vishte ato rroba ...zhvishte diēka dilte se kishte ende rroba ne trup dhe nuk mund te zhvishej kurrsesi qe te vishej me rroba te reja dhe mbeti pa shkuar ne banket-darsem.....ma shpjego please Elizza
avatar
cObRa

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje e nderuar

Mesazh  mehanja prej 28.06.10 20:00

ju lutem a mund te me tregoni per nje enderr qe kam par disa disa dit vazhdimisht hde jam shume e brengosur.Ne enderr kam par nje plake qe e mbajsha ne duar dhe ajo vetem qante ndersa nnje femij ne anen tjeter e e mbajsha per dore....please a mund tma spjegoni qka dmth kjo...me respekt
avatar
mehanja

45


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  VesaXp prej 28.06.10 22:04

Mirmbrema, a mundet dikush te me shpjegoi se ēfare domethenie ka kjo enderr se ne doren time te majt ne gishtin e 4tert kisha te venduar nje unaze me diamante dhe ne dore nje bylyzyk me diamant qe e posedoi ne realitet te 2ja shkelqenin dhe me pelqenin shume ............. a mundet ndokush te ma komentoi .
avatar
VesaXp

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 29.06.10 12:04

cObRa shkruajti:Pa ma shpjego pak endren e tezes sime, Elizza
Endra e saj ishte keshtu : ne gjume enderonte sikur kishte per te shkuar ne banket-darsem...por ishte e pamundur ti gjente robat dhe kur i gjeti rrobat nuk mundi te zhvishej qe ti vishte ato rroba ...zhvishte diēka dilte se kishte ende rroba ne trup dhe nuk mund te zhvishej kurrsesi qe te vishej me rroba te reja dhe mbeti pa shkuar ne banket-darsem.....ma shpjego please ElizzaPėrgatitja pėr tė shkuar nė dashmė-banket tregon nevojėn pėr ndryshime emocionale dhe pėr tu pėrshtatur nė njė situatė tė re. Ajo ka njė mungesė tė bilancit nė jetė.
Rrobat janė simbol i anės sė jashtme sė personit.
Pėrpjekja e heqjes sė rrobave, tregon pėrpjekjet e saj pėr tė ndryshuar diēka nė lidhje me karakterin, diēka nė jetėn e saj ėshtė "e papėrshtatshme", apo shprehi tė vjetra, tė cilat posa heq njė kujton se ka ende.
Kėrkimi pėr rroba tė reja nėnkupton kėrkimin e njė mėnyre tjetėr pėr ta shprehur veten.
Dhe nėse nuk arrin tė shkojė nė dasėm tregon pėr njė ngjarje tė mėrzitshme apo shqetėsuese.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

meli

Mesazh  melja prej 29.06.10 12:19

po te shkruaj per nje nderr te cilen eka par mbrem .dhe po te shkruajperser edhe pse nuk ekam marr pergjigjjen e enderrave qe ti kam shkruar.enderroj se ish nje nje vend se bashku me motren e madhe dhe motren me te vogel se une ishim nje nje vend dhe ku dojshim per te shkuar ne shtepi por gjat rruges na doli nje bistric e cila kishte shum uj dhe ujt ishte te trubullt nga nalt ku ishim ne u duke shum motrat kaluan ata uj me qerrre te kualve kurse une thash jo se i urrej qerrret per te kaluar ujt ato shkuan kurse un ee kalova ata uj kemb por kisha te mbathur nje pal qizme te gjat deri ne gjunje ekalova por me te afruar te ujt u duke shum me pak po thuaj pa kurfar veshtersije u kalua por pasi vazhdova rruge rruga u be epa njohur ishte nje perpjetze shu e gjat qe u duke se po kaloj rrugen nuk enifsha sepse u be epa njohur.
deshta te me pergjigjeshe edh ne disa pytje te enderrav e.
qka do eme than kinse fillon te ndertosh nje shtepi te re dhe te bukur kurse tenden ta rrenosht .
qka don me than kinse elargon mamin dhe babin nga vetura ku drejton veture dhe ulesh ti s e bashku me nje djal dhe edrejtoni bashk veturen qka don me than me bisedu me henen mi kerku me te plotse nje deshir.
avatar
melja

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 29.06.10 12:30

mehanja shkruajti:ju lutem a mund te me tregoni per nje enderr qe kam par disa disa dit vazhdimisht hde jam shume e brengosur.Ne enderr kam par nje plake qe e mbajsha ne duar dhe ajo vetem qante ndersa nnje femij ne anen tjeter e e mbajsha per dore....please a mund tma spjegoni qka dmth kjo...me respekt


Plaka qė qanė paraqet disa shqetėsime qė kanė tė bėjnė me tė kaluarėn dhe qė ju japin ndjesi negative. Poashtu plaka ėshtė simbol i dynjallėkut, urtėsisė, faljes dhe udhėzimit.
Fėmija nėnkupton pafajėsi, ngrohtėsi dhe fillime tė reja.
Kjo mund tė jetė edhe diqka nė jetėn reale ku ju vazhdoni tė mos hiqni dorė nga e kaluara, por nė anėn tjetėr se lini pas as tė renė. Mundoheni ta gėrshetoni pėrvojėn me njohuritė e reja..
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 29.06.10 13:00

VesaXp shkruajti:Mirmbrema, a mundet dikush te me shpjegoi se ēfare domethenie ka kjo enderr se ne doren time te majt ne gishtin e 4tert kisha te venduar nje unaze me diamante dhe ne dore nje bylyzyk me diamant qe e posedoi ne realitet te 2ja shkelqenin dhe me pelqenin shume ............. a mundet ndokush te ma komentoi .


Byzylyku iu referohet shprehjeve te pasionit tė thellė dhe zjarrit.
Unaza simbolizon tėrėsinė emocionale, vazhdimėsinė, angazhimet dhe nderin. Nėse unaza ėshtė nė gishtin tuaj, atėherė ajo nėnkupton angazhimin tuaj pėr njė marrėdhėnie ose njė pėrpjekje tė re. Ju jeni besnik i idealeve tuaja, pėrgjegjėsive, ose besimeve.
Unaza nė gisht pėrfaqėson suksesin, popullaritetin dhe kreativitetin. Ajo gjithashtu lidhet edhe me martesė, bashkim, angazhime dhe ēėshtje te zemrės.
Diamantet qė shkėlqejnė pėrfaqėsojnė gjetjen e qartėsisė nė ēėshtjet qė kanė qenė tė turbullta pėr ju deri mė tani.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  zxcvb prej 29.06.10 13:14

Elizza, po kur qan ne enderr ctregon ?
Dhe kur ne enderr e kupton qe po enderron ??
avatar
zxcvb

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  sara5 prej 29.06.10 13:21

Pershendetje,qka dmth me pa enderr nje ari te bardhe duke te ndjekur?.
avatar
sara5

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 29.06.10 13:56

melja shkruajti:po te shkruaj per nje nderr te cilen eka par mbrem .dhe po te shkruajperser edhe pse nuk ekam marr pergjigjjen e enderrave qe ti kam shkruar.enderroj se ish nje nje vend se bashku me motren e madhe dhe motren me te vogel se une ishim nje nje vend dhe ku dojshim per te shkuar ne shtepi por gjat rruges na doli nje bistric e cila kishte shum uj dhe ujt ishte te trubullt nga nalt ku ishim ne u duke shum motrat kaluan ata uj me qerrre te kualve kurse une thash jo se i urrej qerrret per te kaluar ujt ato shkuan kurse un ee kalova ata uj kemb por kisha te mbathur nje pal qizme te gjat deri ne gjunje ekalova por me te afruar te ujt u duke shum me pak po thuaj pa kurfar veshtersije u kalua por pasi vazhdova rruge rruga u be epa njohur ishte nje perpjetze shu e gjat qe u duke se po kaloj rrugen nuk enifsha sepse u be epa njohur.
deshta te me pergjigjeshe edh ne disa pytje te enderrav e.
qka do eme than kinse fillon te ndertosh nje shtepi te re dhe te bukur kurse tenden ta rrenosht .
qka don me than kinse elargon mamin dhe babin nga vetura ku drejton veture dhe ulesh ti s e bashku me nje djal dhe edrejtoni bashk veturen qka don me than me bisedu me henen mi kerku me te plotse nje deshir.

(Kėrkoj falje nėse s'tė jam pėrgjigjur, thjesht: mungesa e kohės, kurgjė personale)
.......
Qerrja me kuaj paraqet aftėsitė dhe ambicjet tuaja pėr tė ecur nė jetė.
Uji ėshtė simbol i tė pandėrgjegjshmes dhe gjendjes tuaj emocionale e shpirtėrore. Uji ėshtė thelbi i rrjedhės se energjisė sė jetės. Gjithashtu ėshtė simbol i spiritualitetit, njohurive dhe shėrimit. Uji i qetė dhe i pastėr tregon pėr harmoninė e mendjes me shpirtin tuaj. Kjo tregon qetėsi, paqe tė mendjes, dhe pėrtėritje.
Uji i trubulltė tregon pėr emocionet tuaja negative. Ju mund tė keni nevojė pėr pak kohė pėr tė pastruar mendjen tuaj dhe tė gjeni paqen e brendshme.
Ujė i rrjedhshėm nėnkupton tė menduarit dhe reflektimin.

Rrėnimi i shtėpisė sė vjetėr pėrfaqėson braktisjen e besimeve te vjetra, qėndrimeve dhe mėnyrėn e tė menduarit apo tė ndjerit.
Ndėrtimi i shtėpisė sė re nė ėndėrr tregon se ju jeni duke marrė njė identitet tė ri dhe zhvillimin e forcave tė reja. Ju jeni duke u bėrė mė e pjekur emocionalisht.

Nėse largoni tjerėt dhe vet merrni kontrollin e vazhdoni, kjo tregon se ju jeni e gatshme pėr tė marrė vendime me rėndėsi nė jetėn tuaj, pa ndihmėn e kėrkujt.
Shprehja e dėshirės tregon se ju keni njė dėshirė tepėr tė madhe nė jetėn reale, e cila do ta plotėsonte jetėn tuaj. Nga ana tjetėr, ėndrra mund tė jetė metaforė pėr pavendosmėrinė. Ju duhet tė jeni mė e vendosur dhe e sigurt.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 29.06.10 14:00

zxcvb shkruajti:Elizza, po kur qan ne enderr ctregon ?
Dhe kur ne enderr e kupton qe po enderron ??

Tė qarėt nėnkupton njė reflektim tė ndjenjave negative qė ka mė shumė gjasa tė jenė shkaktuar nga disa situata tė zgjuara sesa nga ngjarjet e vetė ėndrrės. Nėse zgjoheni duke qarė, paraqet disa lėndime tė shtypura apo trauma tė mėparshme qė po vinė nė sipėrfaqe dhe ju nuk mund t'i mposhtni kėto emocione.
Nė njė farė mėnyre tė qarėt simbolizon edhe gėzim.
Shpesh ndodhė ta kuptosh qė je nė ėndėrr dhe thjesht ta dish qfarė do tė ndodhė mė tej ose tė mund ta kontrollosh ėndrrėn. Eshtė normale pėr disa persona.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung

Mesazh  abuja prej 29.06.10 21:42

ju lutem a mund tme trregoni qka dmth nese ne enderr te shfaqen tre burra me rroba te zeza,dhe ne nje vend sikur shkretetir ata duke te ndjekur dhe mundohen te me rrahin........kurse un mundohesha te iki ashtu e rrezuar ne at vend si shkrettetir,por ata me ndiqnin vazhdimisht?
avatar
abuja

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  alba@alba prej 30.06.10 16:08

Ciao Elizza...Ju pershendes dhe per menyren e sakte te shpjegimit te enderrave....Sot kam pare ne enderr sikur isha me dike nuk me kujtohet mire cili person ishte dhe nderkohe po niseshim per te ik ne shtepi kishim humbur rrugen....Pasi kaloja neper rruge te panjohura dhoma shtepish e gjera te tilla takojme nje kushuririn tim qe rri ne nje qytet tj...ai kishte me vete nje femije te vogel dhe na merr ne makine e tha se do te na shoqeronte per ne shpi...Shikoja rrugen ku ecnim per tu kthyer per ne shtepi por nuk e njihja...Ne nje moment makina kalon ne nje rrip toke afer nje si tip liqeni dhe makina rreshqet brenda...uji ishte si ngjyre jeshile te erret...ai personi qe ishte me mua shpeshhere me behej si vajza ime...dolem dhe shpetuam por femija i kushuririt bie ne uje nje vajze qe na kishte ndjekur gjate gjithe kohes hidhet pernjehere ne uje dhe e nxjerr,...per nje moment e pashe veten ne uje ishte shume thelle dhe u mundova te shpetoja e notoja...nuk e kisha ndjesine se po mbytesha...enderra vazhdonte por nuk e mbaj mend me....
Kete enderr e kam pare diten jo naten....
avatar
alba@alba

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 30.06.10 18:15

sara5 shkruajti:Pershendetje,qka dmth me pa enderr nje ari te bardhe duke te ndjekur?.

Ndjekja e ariut tė bardhė simbolizon disa emocione tė thella, tė akullta dhe negative qė keni dėshirė tė zjarrtė pėr t'i shprehur. Kjo ėshtė analoge me ndjenjat e shtypura tė cilat kanė mbetur nė heshtje. Nė disa pika, kėto ndjenja do tė "zgjohen" dhe duhet tė shprehen dhe tė konfrontohen.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 30.06.10 18:36

abuja shkruajti:ju lutem a mund tme trregoni qka dmth nese ne enderr te shfaqen tre burra me rroba te zeza,dhe ne nje vend sikur shkretetir ata duke te ndjekur dhe mundohen te me rrahin........kurse un mundohesha te iki ashtu e rrezuar ne at vend si shkrettetir,por ata me ndiqnin vazhdimisht?

Tė qenit nė njė vend si shkretėtirė, nėnkupton humbje dhe fatkeqėsi. Ju mund tė jeni duke vuajtur nga njė sulm nė reputacionin tuaj, vetmisė dhe ndjenjave te izolimit dhe mungesės sė shpresės.
Burrat pėrfaqėsojnė figura autoritare. Ngjyra e zezė e veshjeve tė tyre paraqet rrezik, mister, errėsirė, zi, urrejtje.
Pėrpjekja pėr ikje paraqet shmangien nga njė situatė rreziku e frike.
Ju duhet tė jeni e fortė, me vetbesim dhe tė keni shumė durim, pėr tė ecur pėrpara pavarsisht pengesave.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 30.06.10 19:07

alba@alba shkruajti:Ciao Elizza...Ju pershendes dhe per menyren e sakte te shpjegimit te enderrave....Sot kam pare ne enderr sikur isha me dike nuk me kujtohet mire cili person ishte dhe nderkohe po niseshim per te ik ne shtepi kishim humbur rrugen....Pasi kaloja neper rruge te panjohura dhoma shtepish e gjera te tilla takojme nje kushuririn tim qe rri ne nje qytet tj...ai kishte me vete nje femije te vogel dhe na merr ne makine e tha se do te na shoqeronte per ne shpi...Shikoja rrugen ku ecnim per tu kthyer per ne shtepi por nuk e njihja...Ne nje moment makina kalon ne nje rrip toke afer nje si tip liqeni dhe makina rreshqet brenda...uji ishte si ngjyre jeshile te erret...ai personi qe ishte me mua shpeshhere me behej si vajza ime...dolem dhe shpetuam por femija i kushuririt bie ne uje nje vajze qe na kishte ndjekur gjate gjithe kohes hidhet pernjehere ne uje dhe e nxjerr,...per nje moment e pashe veten ne uje ishte shume thelle dhe u mundova te shpetoja e notoja...nuk e kisha ndjesine se po mbytesha...enderra vazhdonte por nuk e mbaj mend me....
Kete enderr e kam pare diten jo naten....

Endrra juaj nė pėrgjithėsi ka tė bėj me rrugėn e jetės suaj. Janė pengesat si dhe largimi juaj pėr njė kohė nga rruga e drejtė dhe vėrtetė. Pastaj sikur merrni njė 'ndihmė' nga dikush ose diqka dhe prapė zhyteni nė pasiguri dhe shqetėsime. Liqeni tregon gjendjen tuaj emocionale e shpirtėrore. Ju ndiheni e kufizuar dhe nuk mund tė shpreheni lirisht. Ngjyra e turbulltė e liqenit tregon kalimin tuaj nėpėr disa trazira emocionale.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  sara5 prej 30.06.10 21:51

Flm shume,do doja te me komentoje nje enderr qe ka par nje person,me tha qe me ka pare mua ne enderr duke lexuar kinse ne shkolle dhe pastaj kur me afrohet une vdes at moment dhe mbaron endrra?,ju pershendes.
avatar
sara5

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung elizza

Mesazh  cObRa prej 01.07.10 13:17

ma shpjego pak endren time te mbrėmshit:isha ne obor dhe pash te varrur ne tel ku varren rrobat nje derr te pjekur...me pas ktheva koken qe ta shifja edhe nje her sishte i pjekur por vetem pa lekur poashtu i varur per kemb...heren e tret kur e shikova ishte me lekur dhe derr normal...erdhi me perqafonte un e largoja e godisja ndonjeher edhe smundja te godisja se di..pastaj me pas thirra maman qe te vinte te ma hiqte at derr...ajo i dha shurup qe ta qetesonte por ai sapo piu shurupin vjedhi dhe un ia mbajta nje en te mos te vjedhte ne tok pastaj hyra brenda dhe nuk me kujtohet asgje me....por nje gje qe nuk kuptova ishte ne ender se pse babai bleu derr kur ne jemi musliman nuk ekuptova...te lutem do ma shpjegoje nese se ke bezdi pleasse elizza
avatar
cObRa

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 01.07.10 13:54

sara5 shkruajti:Flm shume,do doja te me komentoje nje enderr qe ka par nje person,me tha qe me ka pare mua ne enderr duke lexuar kinse ne shkolle dhe pastaj kur me afrohet une vdes at moment dhe mbaron endrra?,ju pershendes.

Ju qė jeni duke lexuar tregon se ju duhet tė merrni mė shumė informacion dhe njohuri pėrpara se tė merrni njė vendim. Duhet tė mendoni mirė dhe tė merrni parasysh tė gjitha opsionet.
Ta keni parasysh edhe personin qė ju ka ėndėrruar. Kush ėshtė, qfarė raporti ke me tė dhe qfarė rėndėsie ka pėr ju?
Vdekja juaj paraqet shuarjen e njė aspekti brenda vetes, pėrfundimin e diqkaje, shuarjen e njė 'raporti' me personin nė fjalė.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  nitty prej 01.07.10 14:02

Pershendetje,kam pare nje enderr te quditshme sikur e gjith familja ime nuk ishin ne shtepi dhe kisha mbetur vetem me gjyshen dhe vellaun tim,dhe shkova tek banoja dhe disa hajna qe u futen ne shtepin time vrane gjyshen time.Qfar do te thot?
avatar
nitty

166


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 01.07.10 14:04

cObRa shkruajti:ma shpjego pak endren time te mbrėmshit:isha ne obor dhe pash te varrur ne tel ku varren rrobat nje derr te pjekur...me pas ktheva koken qe ta shifja edhe nje her sishte i pjekur por vetem pa lekur poashtu i varur per kemb...heren e tret kur e shikova ishte me lekur dhe derr normal...erdhi me perqafonte un e largoja e godisja ndonjeher edhe smundja te godisja se di..pastaj me pas thirra maman qe te vinte te ma hiqte at derr...ajo i dha shurup qe ta qetesonte por ai sapo piu shurupin vjedhi dhe un ia mbajta nje en te mos te vjedhte ne tok pastaj hyra brenda dhe nuk me kujtohet asgje me....por nje gje qe nuk kuptova ishte ne ender se pse babai bleu derr kur ne jemi musliman nuk ekuptova...te lutem do ma shpjegoje nese se ke bezdi pleasse elizza

Derri simbolizon papastėrti, kokėfortėsi, egoizėm, lakmi, pasuri dhe shtim tė tepėrt.
Poashtu derri pėrfaqėson edhe idetė tuaja tė gabuara pėr gjėra tė caktuara. Ajo qė ju besoni dhe realiteti mund tė jenė dy gjėra tė ndryshme.
Nga ana tjetėr derri pėrfaqėson dikėnd qė ėshtė shumė i pasur, por me besim tė prishur, vulgar, i djallėzur dhe shovinist.
Vjellja e dikujt nėnkupton mashtrimin e tjerėve, qė janė duke u pėrpjekur tė pėrfitojnė nga ju..
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 01.07.10 14:13

nitty shkruajti:Pershendetje,kam pare nje enderr te quditshme sikur e gjith familja ime nuk ishin ne shtepi dhe kisha mbetur vetem me gjyshen dhe vellaun tim,dhe shkova tek banoja dhe disa hajna qe u futen ne shtepin time vrane gjyshen time.Qfar do te thot?

Vjedhėsit pėrfaqėsojnė mashtruesit apo dikėnd qė ėshtė duke humbur kohėn tuaj, vjedhje tė energjisė dhe ideve tuaja.
Vrasja e dikujt paraqet mbytjen e pjesėve tė vjetra dhe zakoneve te vjetra. Nga ana tjetėr, ėndrra paraqet ndjenjat e tė qėnit tė lėnė nė baltė ose tė tradhėtuar nga dikush nė jetėn tėnde zgjuar. Ju ndjeheni i tronditur dhe i zhgėnjyer.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

sasa

Mesazh  sasa prej 01.07.10 17:43

unė kam par ander dy djem qe mu paten parqit para se te fejohem kishe ata me kqyrshin edhe embaj ne mend qe njeh lop e kan permend kisha pas deshir mem treguu qa dmth
avatar
sasa

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 01.07.10 21:57

melja shkruajti:Miremengjesi
Deshta te shkruaj per nje enderr qe kam par mbreme:
Isha ne nje vend ku ishin dy burime njerin burim te ujit ku une ne fillim i rregullova njerin shum mire dhe rrjedhte uj i pishem ne te sepse ishte shum i paster e burimin tjeter nuk munda sepse rane disa gure ne te por ujt rrjedhke te paster dhe shume, u largova sepse me largoj nje njeri nga aty, ishte shume i bukur ai vend.
ēka don me thane kinse enderron se nje njeri i pa njohur te thote me shku te halla dhe me ja kerku dardha per te blere por ku shkon te e halla i gjen te gjithe duke fjetur dhe mundohesh per ti zgjuar ku burrin e hallles e thirr se pari (ne ralitet burri halllaes ka vdekur moti) por nuk zgjohet edhe pse te shikon dhe ti i thuaj te zgjohet po ashtu edhe hallla, vetem djali i halles zgjohet .
ēka do me thane kinse je ne gjume dhe vjen nje grua per te zgjuar dhe ti e shikon por nuk zgjohesh edhe pse e degjon.
pres shpjegimin nga dikush faliminderit.

Burimet e ujit janė simbol i tė pandėrgjegjshmes dhe gjendjes suaj emocionale e shpirtėrore. Burimi i ujit i pastėr dhe i qetė tregon pėr harmoninė e mendjes me shpirtin tuaj. Kjo tregon qetėsi, paqe tė mendjes, dhe pėrtėritje.
Burimi tjetėr paraqet emocionet tuaja negative. Ju keni nevojė pėr pak kohė pėr tė pastruar mendjen tuaj dhe tė gjeni paqen e brendshme.
Gurėt tė cilėt bien nė burim sugjerojnė nė tendencėn e shikimet tė gabimeve dhe mangėsive tė tjerėve, pa shikuar nė veten me parė.
Dardhat paraqesin brenga. Tė shikuarit dikė duke fjetur nė ėndėrr, tregon se ju nuk mund tė jeni vigjilent dhe tė informuar pėr njė situatė tė veēantė.
Nėse nė ėndėrr jeni duke fjetur vetė, tregon paqen e mendjes. Nga ana tjetėr, kjo do tė thotė se ju nuk jeni nė dijeni pėr atė qė ndodhė rreth jush.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 01.07.10 22:11

erlisja shkruajti:pershendetj kam nje nderr te motres sime ecila osht:
enderrojke kinse babaj kishte hapur nje butik ku kishte shum rroba por te pa rreulluara dhe kjo filloj ti rregulloj dhe i hapke do sete por ne te gjith kishte rrobe dhe ne dor mbante nje unaz ari por ne butikun e babjt kishte shum unaza zingjir qdo gje ishte aty por ishin ngjyr te zeza.qka don me than me pa unaze fejese ne doren e nje vajze te panjohur po me te cilen bisedon dhe unaza me qen shum e holl dhe per ate arsyje me te ra ne sy.kaq ishte pershendetje nga motra.

Butiku me rroba tė parregullta tregon se problemet qė kanė preokupuar mendjen tuaj sė shpejti do tė zgjidhen. Diēka nė jetėn tuaj mund tė mos jetė nė pėrputhje me mėnyrėn se si ju mendoni se duhet tė jetė. Ajo qė tėrheq vėmendjen ėshtė ngjyra e zezė, e cila paraqet urrejtje, injorancė, rrezik, mister, errėsirė.
Vajza e panjohur me unazė tė hollė paraqet aspekte tė fshehura tė ėndėrrtarit, tė cilat nuk janė tė formuara sa duhet dhe s'janė tė gatshme pėr tė dal nė sipėrfaqe ende.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 01.07.10 22:31

sasa shkruajti:unė kam par ander dy djem qe mu paten parqit para se te fejohem kishe ata me kqyrshin edhe embaj ne mend qe njeh lop e kan permend kisha pas deshir mem treguu qa dmth

Lopa paraqet natyrėn e butė, pasive dhe tė qetė tė femrave.
Pėmendja e lopės nga personat qė janė pjesė sė kaluarės paraqet vazhdimin e asaj natyre tė qetė dhe tė butė edhe tani.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Arriann prej 02.07.10 8:06

une sot ne mengjes mbasi u zgjova vazhdova edhe pak gjumim edhe e pash ni enderr sikur kishim shkuar ne deti me mamin babin vllaun hallen dhe dy djemt e halles dhe me dy kojshi dhe aty kur arritum nuk ishte si deti ishte ni vend i mbylllum ishte sikur i rrethum me ni mur e mes ish hapsir veq me uj edhe na ecshin shkojum ne skeje te ati muri nqysh edhe shkum te ni vend e ish ni vend sikur ni rreth ehde lshojke sikur uj te nxehte e u lajshum aty mbasi u nisum te shkojm ne shtepi
dhe me doli gjumi. TE lutem a mundesh me ma spejgu kete enderr te lutem.

Arriann

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung elizza

Mesazh  zEmRa prej 02.07.10 10:19

sapo pash kete faqe u interesova shum per ket faqe tenden...do ma shpjegosh endren time:ishim diku si ne ekskursion,dhe un se pari bera seks me nje moshatar timin i cili ne jeten e perditshme shfaqi dashurin se me do...me pas me nje me te vogel se un...dhe ne fund me nje me te madh se un ku me te edhe vazhdova u putha me te ....dhe ketu mbaroi ....te tre personat i njoh...endra tjeter e pash motren time ne ender sikur u fejua me nje qe se kishte ne mend te fejohej dhe nuk u fejua me ate qe e do dhe qante ne ender tha se tani ju merzit jeta sepse se mori ate qe donte....te lutem do mi shpjegosh endrat te lutem elizza
avatar
zEmRa

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  zxcvb prej 02.07.10 10:35

Elizza ,kur sheh enderr qe leviz objekte me mendje ckuptim ka ? Dua te them telekineze.
avatar
zxcvb

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 5 e 16 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 16  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi