Shpjegimi i endrres suaj - 1

Faqja 1 e 16 1, 2, 3 ... 8 ... 16  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 29.03.10 16:56

Shpjegimi i endrres suaj - 1agnesa shkruajti:E kam pare nje enderr sikur isha shume e semure dhe tuboja para neper shkolle per sherimin tim, ēka do te thote kjo enderr, ju pershendes shume.

Sėmundja nė ėndėrr tregon dėshpėrim, ndryshime tė pakėndshme, apo disa ngarkesa emocionale. Sėmundja mund tė jetė simbolike pėr paaftėsinė tuaj pėr tė pėrballuar njė situatė. Nė njė shėnim mė tė drejtpėrdrejtė, kjo ėndėrr mund tė sinjalizojė qė ju duhet t'i kushtoni vėmendje shėndetit tuaj veēanėrisht aty nga qfarė jeni tė sėmurė nė ėndėrr.

Ju duhet tė pushoni sė ndjeri keq pėr veten tuaj dhe tė merrni mė shumė dije e njohuri nga shkolla, do t'ju duhen pėr njė shėrim fizik apo emocional.


Edituar pėr herė tė fundit nga Elizza nė 02.05.11 1:24, edituar 2 herė gjithsej
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pyetje - Pėrgjigje mbi ėndrra - 1

Mesazh  Elizza prej 29.04.10 16:08

Tė nderuar, Lexues

Tema e parė me pyetje e pėrgjigje mbi ėndrra ėshtė kyqur pėr shkak tė numrit tė madh tė shkrimeve. Tė njėjtin funksion ka edhe kjo prej tani e tutje.

Tė gjitha tė mirat!
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Samira prej 29.04.10 17:04

Kam pare ne enderr sikur isha ne dhomen e nenes time, dhe per nje cast shtepia kishte fluturuar, dhe u zhduk kulmi i shtepise, dhe qiellin e kisha shume, shume afer.
Qjelli ishte me ngjyre te mbyllet dhe u paraqiten figura te ndryshme, per nje moment ato figura leviznin por vetem nje u ndal para syve te mi, ishte si nje person te gjinise mashkullore me kembet e kryqezuara dhe duart i kishte te shtrirura anash i kishte bere bashke, gishtin tregues dhe te madh, ai njeri ishte me floke te gjate dhe mjekerr dhe ne te dy anet e tij e rrethonin dy 2 ylbera dhe une isha e habitur, i kam hapur syte dhe isha shume kureshtare..
Ju Faleminderit per mirekuptim.

Samira

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 30.04.10 22:57

Samira shkruajti:Kam pare ne enderr sikur isha ne dhomen e nenes time, dhe per nje cast shtepia kishte fluturuar, dhe u zhduk kulmi i shtepise, dhe qiellin e kisha shume, shume afer.
Qjelli ishte me ngjyre te mbyllet dhe u paraqiten figura te ndryshme, per nje moment ato figura leviznin por vetem nje u ndal para syve te mi, ishte si nje person te gjinise mashkullore me kembet e kryqezuara dhe duart i kishte te shtrirura anash i kishte bere bashke, gishtin tregues dhe te madh, ai njeri ishte me floke te gjate dhe mjekerr dhe ne te dy anet e tij e rrethonin dy 2 ylbera dhe une isha e habitur, i kam hapur syte dhe isha shume kureshtare..
Ju Faleminderit per mirekuptim.

Qielli blu nė ėndrra tregon shpresėn, mundėsitė, kreativitetin, paqen dhe lirinė e shprehjes. Qielli i vrenjtur palajmron probleme dhe vėshtirėsi.
Afėrsia e qiellit nė rastin tuaj paraqet pranimin e lutjeve tuaja. Figurat qė paraqiten nė qiell tregojnė nevojat tuaja...mirėpo rėndėsi ka figura e personit qė ndalet para jush dhe qė paraqet aspekte tė vetės, pjesėn qė ndihet e sigurt, racionale, agresive dhe konkurruese. Nėse personi ėshtė i moshuar pėrfaqėson urtėsi dhe falje. Kjo do tė thotė se juve ju duhet tė kėrkoni udhėzime pėr disa probleme tė pėrditshme.
Ylberi simbolizon shpresėn, suksesin dhe fatin e mirė.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  bina prej 01.05.10 12:19

Si jeni, nuk e di a po shkruaj ne vendin e duhur, deshta me kallxu per endrren time.
Sot e pashe ne enderr sikur kishte vdeke babi im edhe aq shume kisha dhimbje, sa kur jam zgju prej gjumit nja 20 minuta kam qajt.
Ne kete endere sikur i thosha dikujt pse me vdeke babi, ai veē 52 vjet (per momentin i ka 45) eshte i ri, edhe thosha interesant ai ma i ri se mixha im e ka vdeke ma heret.
Une u sillsha rruges, shihja kerret edhe veē mendoja, thoja jeta ime eshte pa ardhmeri, se di pse nuk po kryj fakulltetin, tani thoja po me duhet me kry njihere shkollen e mesme, tani vjen koha per fakulltet edhe veē u sillsha rruges shihja vorre, edhe thoja une kam me u ba budalle. Edhe babi im dje e ka ly nje dhome me ngjyre edhe e ka lene ngjysme per sot me kry e ne ender e shikoja murin edhe thosha qe e ka lene ngjysme.

bina

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Fegi prej 01.05.10 13:01

Me pa enderr baban qe ka vdeke I zgjatet jeta babait
avatar
Fegi

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  SANDRO prej 03.05.10 14:26

Si shpjegohet te shohesh ne enderr nje kec te bukur me nje sy boje qielli i cili ul koken ne preher dhe te shikon me dashuri?
Ai ndodhet ne shtepi ne mes te erresires dhe here duket si loder, here si i vertete.

SANDRO

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Fegi prej 03.05.10 15:28

Me pa edh os kec ne enderr, do te thote dikush i familjese se larget eshte dashuru ne ty ose do
ta beshe, do te takosh nje mike apo shok te mire.
avatar
Fegi

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Ello prej 03.05.10 18:26

qdo te thot te shohesh ne enderr sikur ke humbur vergjinitetin ? dhe personi qe ke humbur vergjenitetin te jet vellau yt!!!
avatar
Ello

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 03.05.10 18:43

Ello shkruajti:qdo te thot te shohesh ne enderr sikur ke humbur vergjinitetin ? dhe personi qe ke humbur vergjenitetin te jet vellau yt!!!


Endrra tregon pėr ballafaqim me njė pjesė tuajėn tė shtypur dhe tė fshehur si dhe kryerjen e disa veprimeve tė vėshtira.
Vini re: ėndrra nuk aludon nė c'virgjėrim fizik. Mund tė tregojė edhe keqardhje pėr disa gjėra tė bėra nė tė kaluaren dhe qė kanė lidhje me vllaun tuaj.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  lolo prej 04.05.10 14:15

ju lutem me tregoni ēka do te thote te shohesh ne enderr duke bere nevojen e madhe, dhe e shikon veten ne pasqyre ...
avatar
lolo

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 04.05.10 16:36

ju lutem me tregoni ēka do te thote te shohesh ne enderr duke bere nevojen e madhe, dhe e shikon veten ne pasqyre ...


Tė shikuarit e vetes nė pasqyrė tregon se si ju e shihni veten dhe mendoni se ju shohin tė tjerėt. Endrra paraqet aspekte negative qė ju besoni se janė tė padėshirueshme. Ju duhet t'i njihni dhe t'i shprehni ndjenjat tuaja. Lironi negativitet nė jetėn tuaj.
Nga ana tjetėr ėndrra paraqet lirim prej brengave.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  ikona prej 04.05.10 21:39

pershendetje kam pare enderr ne dhomen qe flej tani ne dritare ra njera ane ylberit prej qiellit ngjyrat e tina me binin ne fytyr dhe vezullonin si rrezet ediellit pastaj neper ylber zbriti nje qen i vogel mirepo me von u be i madh dhe me mbrojke mua prej nje krokodilli gjigant qka don te thot kjo a mundeni me ma shpjegu ju lutem
avatar
ikona

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 05.05.10 12:51

ikona shkruajti:pershendetje kam pare enderr ne dhomen qe flej tani ne dritare ra njera ane ylberit prej qiellit ngjyrat e tina me binin ne fytyr dhe vezullonin si rrezet ediellit pastaj neper ylber zbriti nje qen i vogel mirepo me von u be i madh dhe me mbrojke mua prej nje krokodilli gjigant qka don te thot kjo a mundeni me ma shpjegu ju lutem

Dhoma juaj paraqet aspekte tuaja private. Ylberi pėrfaqson shpresė, fat tė mirė, dhe sukses. Ylberi paraqet edhe njė urė midis vetės sė lartė dhe tė ultė.
Qeni simbolizon bujarinė, besnikėrinė, intuitėn dhe mbrojtjen.
Krokodili ėshtė simbol i forcės, lirisė dhe rrezikut tė fshehur.
Dikush pranė jush po pėrpiqet ose do tė pėrpiqet tė ndikojė nė vendimet tuaja duke ju dhėnė kėshilla jo tė mira.
Nga ana tjetėr ėndrra paraqet edhe njė konflikt tė brendshėm dhe njė aftėsi tuajėn qė e keni injoruar apo harruar.
Ju ndjeheni e pafuqishme dhe e varur prej tė tjerėve. Ju duhet tė filloni tė merrni pėrgjegjėsi pėr situatat rreth jush.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Ello prej 06.05.10 21:53

m'falin qdo te thot te shohesh nenen duke u zgjuar nga shtrati dhe duke ardhur shkallve posht dhe duke then "kuku per mua" ju lutem te me tregon qa do me then se qe 4 her e sho te njejten enderr
avatar
Ello

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 06.05.10 23:24

Ello shkruajti:m'falin qdo te thot te shohesh nenen duke u zgjuar nga shtrati dhe duke ardhur shkallve posht dhe duke then "kuku per mua" ju lutem te me tregon qa do me then se qe 4 her e sho te njejten enderr

Endrra ėshtė paralajmėrim. Kalim nga rehatia nė pėrballjen me pengesa. Zbritja e shkallėve dhe rėnkimi nuk janė tė favorshme.
Ju (nėna juaj) duhet tė merrni njė vendim shumė shpejt. Me sa duket (nė bazė tė ėndrrės) do tė keni apo e keni tashmė njė pengesė apo njė problem, tė cilin ju duhet ta merrni nė dorė vetė para se tė ketė kohė ta marrė dikush tjetėr.
Vetė pėrsėritja e shpeshtė tregon rėndėsinė e ėndrrės si dhe reagim tė shpejtė.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  misteriozi prej 07.05.10 0:30

Pershendetje, ēfare do te thote te shohesh ne enderr kirjimin e nje sfere te energjise ki (chi energy) dhe me te te sherosh nje plage te trupit tend, por gjate sherimit te kesh dhimbje, por plaga sherohet.
avatar
misteriozi

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 07.05.10 21:28

misteriozi shkruajti:Pershendetje, ēfare do te thote te shohesh ne enderr kirjimin e nje sfere te energjise ki (chi energy) dhe me te te sherosh nje plage te trupit tend, por gjate sherimit te kesh dhimbje, por plaga sherohet.

Plaga ėshtė simbolikė e pikėllimit, zemrimit, ankthit ose njė situate tė tensionuar. Shėrimi paraqet nevojėn tuaj tė shėrimit emocional ose fizik. Dhimbja paraqet vėshtirėsitė tuaja sidomos nėse njė situatė nė jetėn reale ėshtė jashtė kontrollit tuaj. Poashtu dhimbja nganjėherė paraqet edhe dhimbjen nė jetėn reale (kini parasysh vendin dhe madhėsinė e plagės).
Shėrimi me sferėn e energjisė tregon se ju duhet ta kanalizoni energjinė tuaj nė njė mėnyrė pozitive.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Fikrro prej 08.05.10 15:12

A mund te me tregoj dikush ēdo te thote te shohesh ne enderr sikur nga qielli te bien para, sikur zoti po ti dergon ato para dhe ti dergon nga qielli?
avatar
Fikrro

615


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 08.05.10 17:06

fikrro shkruajti:A mund te me tregoj dikush ēdo te thote te shohesh ne enderr sikur nga qielli te bien para, sikur zoti po ti dergon ato para dhe ti dergon nga qielli?

Qielli tregon shpresėn, mundėsitė, kreativitetin, paqen dhe lirinė e shprehjes.
Rėnia e parave nga qielli tregon se suksesi dhe prosperiteti ėshtė brenda mundėsive tuaja. Paratė pėrfaqėsojnė edhe besimin, vlerėn, suksesin. Poashtu, ėndrrat qė kanė tė bėjnė me para i referohen edhe qėndrimeve tuaja nė lidhje me dashurinė dhe ēėshtjet e zemrės.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Fikrro prej 08.05.10 19:49

Flm shume, a ban edhe nje pyetje, nje e aferme ka pa ne enderr duke ecur shkalleve lart, pa fund, ēdo te thote nese bene.
Faleminderit per mirekuptim.
avatar
Fikrro

615


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Fegi prej 08.05.10 22:08

fikrro shkruajti:Flm shume, a ban edhe nje pyetje, nje e aferme ka pa ne enderr duke ecur shkalleve lart, pa fund, ēdo te thote nese bene.
Faleminderit per mirekuptim.

Me ece shkalleve perpjete:
1.Me shume angazhim nese deshiron te kesh sukses
2.Do te kesh fat ne dashuri.
avatar
Fegi

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  -AnA prej 08.05.10 23:42

A mund ta di ēfare do te thote kjo enderr, isha une edhe nje shoqe e imja dhe hyme te pastrohemi ne nje lume, po aty ishte shume thelle, ne hynim po nuk na mbuloke as gjuni nga uji dhe thoshim me veti pse nuk po na mbulon?
avatar
-AnA

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Fegi prej 09.05.10 15:11

Mu la apo pastru-idhnim fatkeqsi.
Mu pastru uji te kfjellte gjithmon shendet te mire.
Mu pastru uje te trubullt - dote smuresh.
Mu pastru me uje te ftofte-Shendete e me te Nxete -smundje
Mu pastru me shoqri-do te kaprcen apo do te shpeton nga nji rrezike Zjarri.


Edituar pėr herė tė fundit nga Fegi nė 09.05.10 15:19, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Fegi

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Fikrro prej 09.05.10 15:16

a bene te me tregoj dikush qdo te thot te shohesh enderr bore e cila ne momentin kur bie ne mal edhe ne trup behej qumesht ,Fegi nese ben te me pergjigjesh.Faleminderit per mirkuptim.
avatar
Fikrro

615


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Fegi prej 09.05.10 19:08

fikrro shkruajti:a bene te me tregoj dikush qdo te thot te shohesh enderr bore e cila ne momentin kur bie ne mal edhe ne trup behej qumesht ,Fegi nese ben te me pergjigjesh.Faleminderit per mirkuptim.

Me pa Bore - prit shume probleme dhe brenge.
Shume Bore - Dashuria juaj nuk eshte e sinqerte.
Bora me ngjyra - Ruaju nga njerzit e rrethit.
Bora ne rruge - Do te merzitesh.
Bora tuj ra - Ki me marre lajme te gezuara.
Tope Bore - Ki me qene i merzitur, i deshpruar.
Me ra ne Bore - Ne dashuri nuk do te kini fat.
Me ece neper bore - Do te Jetoni ne Pasiguri
Me shkel Boren - Do te priten probleme te medha.
Me zbraze Boren me lopate - Fshihet semundja e juaj
Me rrokollis boren - Ne rrugen drejt sukseseve do te godasin shume pengesa
Me henger Bore - Perpjekjet e kota ne pune, humbje dhe deme
Me pastru boren - Fitim parash dhe gezime ne shtepi
avatar
Fegi

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Fikrro prej 09.05.10 19:28

Faleminderit shume Fegi.
avatar
Fikrro

615


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  brisilda gjoka prej 11.05.10 17:57

a mund te me pergjigjeni per endrren qe kam pare sikur isha ne nej ishull dhe sigur une bashke me nje person qe jam njoft kohet e fundit i shprehem dashurine njeri -tjetri dhe u martuam me deshmine enatyres por vjen nje moment ku une i them atij qe nuk e dua dhe me pas zgjohem ju letem te me pergjigjeni se jam ne ankth se ai person nuk eshte afer meje

brisilda gjoka

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Fegi prej 11.05.10 20:50

brisilda gjoka shkruajti:a mund te me pergjigjeni per endrren qe kam pare sikur isha ne nej ishull dhe sigur une bashke me nje person qe jam njoft kohet e fundit i shprehem dashurine njeri -tjetri dhe u martuam me deshmine enatyres por vjen nje moment ku une i them atij qe nuk e dua dhe me pas zgjohem ju letem te me pergjigjeni se jam ne ankth se ai person nuk eshte afer meje

Me pa ishull ne Enderr-Ki me pase shume probleme.
Ishulli pa Njerze d.m.th-Nuk mundesh te beshteteni ne asken dhe dote ju vine ditet e veshtira.
Ishulli me gure-E humbe te Dashurin-konflikt dhe udhtime.
Ishulli i gjelber i pyllezuar-Gezim i Papritur.
avatar
Fegi

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

flora

Mesazh  florije prej 12.05.10 14:29

Pershendetje ēka dmth me pa enderr sikur po ndahesh nga i fejuari, shume shpesh e shoh kete enderr, nese ka mundesi me me tregu, une jam e fejuar.
avatar
florije

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Fegi prej 12.05.10 21:46

florije shkruajti:Pershendetje ēka dmth me pa enderr sikur po ndahesh nga i fejuari, shume shpesh e shoh kete enderr, nese ka mundesi me me tregu, une jam e fejuar.

Me pa fejese e huaj ne Enderr - Ki me pase harxhime te pa parashikuar dhe ruaju nga nje persone femer
Me pa veten qe je feju - Ki me marre lajme te mira dhe eshte e mundeshem se shpejti do te martohesh
Me pa enderr qe e ke prishe Fejesen - Eshte nje Paralajmerim per familje ose problem ne dashuri dhe duhet te jeni me shume filozofike.
Nuk eshte kjo qe te ndodhe ty por me rendesishmja eshte, se si ti do te reagon para ndodhjes.
avatar
Fegi

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Mace prej 12.05.10 22:54

Pershendetje te gjithve, une qe po ju shkruaj jam nje vajze 25 vjece me shume sesa te tregoj per nje ender, do doja te dija realisht se kush nga ju mund te me shpjegoj dicka qe eshte midis "Endres dhe Parashikimit apo Parandjenjes"?.

Ne kete qe po kerkoj dhe qe do tregoj jam 100% e sinqert. Po e filloj me nje ender ose vegim a ku di une se si mund te quhet qe e kam pare midis moshes 4 ose 5 vjec. Kjo qe kam pare me eshte kujtuar shpesh deri ne momentin qe une kam ardhur ne Tirane, mbaj mend qe dikush me tregoj sheshin e tiranes dhe nje ze me ka fol dhe me ka thene e shef kete ketu do vish ti nje dite dhe do jetosh.
Realisht ate sensacion qe me fali ajo ender une nuk e harova kurr, por ne te njejten kohe as e besoja, me kalimin e viteve e humba si ender por kur realisht erdha ne TR, kjo ender mu kujtua dhe sot e kesaj dite une se harroj dot.
Endra te tilla kam pare plote, por me te shpeshta dhe reale kane qene pas moshes 14 vjece, deri aktualisht edhe sot. Lexova disa nga ju qe shkruani mua me ka ndodhur dy here te zgjohem ne mesnat dhe te shof shpirtra ose e thene ndryshe ne gjuhen zhargon "Hije".

U be gati 11 vjet qe une keto "Endra-Vegime" i shikoj shpesh dhe do doja te dija cfare domethenie kane, dhe pse me dalin kaq shpesh?

Do doja sinqerisht nese ndokush nga ju merr vesh nga keto gjera te me kthenete nje pergjigje ju lutem.
Me respekt E
avatar
Mace

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  alba@alba prej 12.05.10 23:10

Kam pare ne enderr sikur kisha nje femije mbeshtjelle me pelena e kisha ne dore dhe e tundja mos te qante..e dija qe se kisha timin...pastaj shoh nje femije akoma me te rritur edhe ai sishte imi por kujdesesha per te mos qante....Ctregon kjo enderr??....me respekt Alba
avatar
alba@alba

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Fegi prej 13.05.10 10:14

alba@alba shkruajti:Kam pare ne enderr sikur kisha nje femije mbeshtjelle me pelena e kisha ne dore dhe e tundja mos te qante..e dija qe se kisha timin...pastaj shoh nje femije akoma me te rritur edhe ai sishte imi por kujdesesha per te mos qante....Ctregon kjo enderr??....me respekt Alba

Me pa femijen e vogel ne enderr - Kujdese nga Mashtruesit
Femija me qajte ne Enderr - Shpifje ndaj teje
Femijen tend me pa ne enderr - Fat i madh dhe shenje per shoqeri te mire
Femijen e vogel ne gjoks - Semundje
Shume femije ne loje - Semundje dhe Fukaralleke
Femije ne Djepe - Gezime ne Familje, per shkak te realizimite te fatit te pa pritur
Femije i shendosht - Sukses ne te gjitha fushat
Femije i semure - Telashe
Femija duke qajte - Turprim
Femija duke vrapu - Keni bere nje njohje te mire dhe te dobishme
Nese femija te bie - Vijne veshtiresi
Femija i cili luane loje - Fat dhe gezim ne martese
Femija jetim - Fat
Ushqeni femijen - Gajle ne shtepi
Femije me linde - Takime me shoqerin e vjeter
Femijen e madh me pa enderr - Fat per ate femije
Femijen e huaj me pa ne enderr - Konflikt ne shoqeri
avatar
Fegi

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  florije prej 13.05.10 15:37

Pershendetje, ēka dmth me pa enderr sikur me kishin plagos 5 here, ama gjak nuk shihja?
avatar
florije

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Fegi prej 13.05.10 21:20

florije shkruajti:Pershendetje, ēka dmth me pa enderr sikur me kishin plagos 5 here, ama gjak nuk shihja?
Me pa veten te plagosur ne Enderr - Dashuria e juaj do te jete reciproke.
avatar
Fegi

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  hanife kabashi prej 13.05.10 21:56

Jam shume kurioze te me shpjegoni nje enderr pasi qe me jeni pergjigjur shume sakte ne nje enderr me te hershme .
E humba unazen e gishtit dhe asesi se gjeja, kishte shume njerez disa edhe i njihja, ishte nje aheng i madh, shtroheshin tavolina me ushqime te lloj llojshme mirepo une e kerkoja unazen qe te vetmen e mbaj ne gisht. Pashe qe burrit tim i kishin rene dhembet dhe shume u habita kur e pashe. Si mund te ma shpjegoni ju lutem pres pergjigjje.
Po para kesaj endrre nje nate pashe babane dhe vllaun qe te dy te vdekur, vllau nuk foli e babai donte te me jepte dy euro dhe me thoshte me blej qebapa, une nuk ja mora se mu dhimb por disa here me thoshte mos harro me mi ble dhe ja lashe doren e zgjatur .Ju pershendes dhe sa ma shpejt pres pergjigje.

hanife kabashi

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  ikona prej 13.05.10 22:23

Mbas dy endrrave qe me keni dhene pergjigje me kane dal ashtu dhe perseri jam kurioze te di ēka do me thane te shohesh anderr femi te vogel sikur eshte i imi, ne fakt jam e martuar dhe nuk kam femi po shume shpesh shoh anderr se kam djale dhe gjithe here duket i bardh dhe ka sy te kalter, edhe tjetra ēka do te thote te kesh vesh nje fund ngjyre te verdhe edhe sikur duke shku ne shkolle e me lagu shiu shume dhe hyra pastaj nen nje streh e ngrire prej se ftohti.
avatar
ikona

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Fegi prej 13.05.10 22:53

hanife kabashi shkruajti:Jam shume kurioze te me shpjegoni nje enderr pasi qe me jeni pergjigjur shume sakte ne nje enderr me te hershme .
E humba unazen e gishtit dhe asesi se gjeja, kishte shume njerez disa edhe i njihja, ishte nje aheng i madh, shtroheshin tavolina me ushqime te lloj llojshme mirepo une e kerkoja unazen qe te vetmen e mbaj ne gisht. Pashe qe burrit tim i kishin rene dhembet dhe shume u habita kur e pashe. Si mund te ma shpjegoni ju lutem pres pergjigjje.
Po para kesaj endrre nje nate pashe babane dhe vllaun qe te dy te vdekur, vllau nuk foli e babai donte te me jepte dy euro dhe me thoshte me blej qebapa, une nuk ja mora se mu dhimb por disa here me thoshte mos harro me mi ble dhe ja lashe doren e zgjatur .Ju pershendes dhe sa ma shpejt pres pergjigje.

Me pa ender unazen - Se shpejti do te fejohesh
Me marr unazen - Dashuri e sinqerte
Me humbe unazen - Nga pabesia e partnerit do te jete hidherim shume i madh ose dikush do te ju lendon
Me pa sa me shume unaza ne dore ne enderr - Me shume fat ne pune dhe ne biznise
Me thy unazen e fejesese ne enderr - Pritet konflikt i vrullshem ne martese
Me gjete Unazen ne enderr - Fati i madh dhe fat ne dashuri
avatar
Fegi

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  florije prej 14.05.10 12:53

Pershendetje, une jam muslimane dhe e kam pa nje enderr sikur shkoja ne kishe dhe priftii me lagu me uje, me nje hekur e donte me me ba te krishtere, ēka dmth me pa kete enderr?
avatar
florije

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Fegi prej 14.05.10 17:56

florije shkruajti:Pershendetje, une jam muslimane dhe e kam pa nje enderr sikur shkoja ne kishe dhe priftii me lagu me uje, me nje hekur e donte me me ba te krishtere, ēka dmth me pa kete enderr?
Me pa PRiftin ne enderr-se shpejti dote hyni ne nji bisnes
Me bisedu-Dot vine pase jushe lumturi ne familje dhe pune
Mu lute ne kishe ne Enderr-Deshira kome tu plotesu
Me qene dhe me shku ne kishe-Lajme te keqija dhe probleme
avatar
Fegi

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 16.05.10 13:10

Mace shkruajti:Pershendetje te gjithve, une qe po ju shkruaj jam nje vajze 25 vjece me shume sesa te tregoj per nje ender, do doja te dija realisht se kush nga ju mund te me shpjegoj dicka qe eshte midis "Endres dhe Parashikimit apo Parandjenjes"?.

Ne kete qe po kerkoj dhe qe do tregoj jam 100% e sinqert. Po e filloj me nje ender ose vegim a ku di une se si mund te quhet qe e kam pare midis moshes 4 ose 5 vjec. Kjo qe kam pare me eshte kujtuar shpesh deri ne momentin qe une kam ardhur ne Tirane, mbaj mend qe dikush me tregoj sheshin e tiranes dhe nje ze me ka fol dhe me ka thene e shef kete ketu do vish ti nje dite dhe do jetosh.
Realisht ate sensacion qe me fali ajo ender une nuk e harova kurr, por ne te njejten kohe as e besoja, me kalimin e viteve e humba si ender por kur realisht erdha ne TR, kjo ender mu kujtua dhe sot e kesaj dite une se harroj dot.
Endra te tilla kam pare plote, por me te shpeshta dhe reale kane qene pas moshes 14 vjece, deri aktualisht edhe sot. Lexova disa nga ju qe shkruani mua me ka ndodhur dy here te zgjohem ne mesnat dhe te shof shpirtra ose e thene ndryshe ne gjuhen zhargon "Hije".

U be gati 11 vjet qe une keto "Endra-Vegime" i shikoj shpesh dhe do doja te dija cfare domethenie kane, dhe pse me dalin kaq shpesh?

Do doja sinqerisht nese ndokush nga ju merr vesh nga keto gjera te me kthenete nje pergjigje ju lutem.
Me respekt E

Kur nė ėndrra dėgjohen zėra tė qartė dhe nuk shihet njeri apo nuk njihet zėri atėherė duhet pranuar si ėshtė pa kurrfarė interpretimi.

Vegimi ndodhė kur jemi gjysmė tė zgjuar. Kuptimet e simboleve tė ėndrrave vlejnė dhe janė tė zbatueshme edhe pėr vegimet.
Pėrmbajtjet e vegimeve janė tė dobishme nė tė kuptuarit e ndjenjave tuaja tė vėrteta dhe nė pėrmbushjen e qėllimeve tuaja.

(Pėr mė shumė: http://www.explorerunivers.com/enderra-f13/vegimi-t877.htm )
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Elizza prej 16.05.10 13:39

ikona shkruajti:Mbas dy endrrave qe me keni dhene pergjigje me kane dal ashtu dhe perseri jam kurioze te di ēka do me thane te shohesh anderr femi te vogel sikur eshte i imi, ne fakt jam e martuar dhe nuk kam femi po shume shpesh shoh anderr se kam djale dhe gjithe here duket i bardh dhe ka sy te kalter, edhe tjetra ēka do te thote te kesh vesh nje fund ngjyre te verdhe edhe sikur duke shku ne shkolle e me lagu shiu shume dhe hyra pastaj nen nje streh e ngrire prej se ftohti.

Tė paturit e fėmijės nėnkupton fillime tė reja, ide tė reja... Endrrat e shpeshta tė fėmijėve paraqesin edhe dėshirėn tuaj e tė qenit nėnė.
Tė kesh veshur njė fund paraqet feminitetin tuaj, ndėrsa ngjyra e verdhė ka dy anė: pozitiven dhe negativen. Nė aspektin pozitiv (kur ngjyra e verdhė ėshtė e kėndshme dhe shkėlqyese) paraqet intelektin, urtėsinė, harmoninė, energjinė dhe lumturinė. Nė anėn tjetėr (kur duket e pakėndshme dhe e mbylltė) paraqet dobėsi dhe sėmundje. Ju mund tė keni njė frikė ose tė ndjeheni e paaftė pėr tė marrė njė vendim apo pėr tė marrė masa pėr diqka.
Tė lagurit nga shiu paraqet spastrim nga problemet dhe hallet. Shiu gjithashtu ėshtė simbol i pjellorisė dhe rinovimit.
Tė ftohtit nuk ėshtė aq i lavdrueshėm. Ju mund tė ndjeheni emocionalisht e izoluar dhe e pėrmbajtur. Ndjenja e tė ftohtit mund tė paraqes edhe ftohtėsinė ndaj njė personi tė caktuar.
Pėrndyshe ju po pėrpiqeni pėr njė pėrparim nė disa aspekte tė jetės suaj.
Endrra mund tė jetė si rezultat i njė situate tė tanishme nė jetėn tuaj.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

shpresoj te me ndihmosh...

Mesazh  DoNa MiStEriOzE prej 16.05.10 16:05

Jam person qe shoh shume endrra, mirepo nuk jane endrra te zakonta, jane endra shume te cuditshme, nuk e di endrra qe nuk shpjegohen, ndonjeher ndodh qe e njejta enderr te perseritet shume here...cmund te thoni per kete...???
avatar
DoNa MiStEriOzE

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Monya prej 17.05.10 6:56

Pershendetje!!
Do te doja te dija se cfare do te thote te shohesh ne enderr veten tende duke punuar ,Nderkohe qe rreth teje ka edhe femije qe punojne?Po mielli dhe llaci ne ender cfare simbolizojne?
avatar
Monya

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Fegi prej 17.05.10 9:13

Monya shkruajti:Pershendetje!!
Do te doja te dija se cfare do te thote te shohesh ne enderr veten tende duke punuar ,Nderkohe qe rreth teje ka edhe femije qe punojne?Po mielli dhe llaci ne ender cfare simbolizojne?

Me pa enderr veten duke punu - Do te orgonzoni nje pune apo biznes te sukseshem
Me pa enderr miell - perparime ne jete
Me pa enderr ilac - ju nevojitet ushqim
avatar
Fegi

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pershendetje

Mesazh  mario prej 17.05.10 18:29

Kam pa veten time ne mes te nje kampi lufte apo ushtarake dhe po qelloheshin arme, nderkohe qe une kaloja. Shikoja burra qe mbuloni koken me duar mos te vriteshin. Ne fund mua me qelluan me plumb ne koke dhe mbaj mend qe thashe:
"E provova dhe vdekjen, sqenka aq e tmerrshme sa thone..."
U zgjova i tmerruar dhe si te mos mjaftonte kjo, nje bubullime e madhe ra ne qiell ne ate kohe, qe me trembi jashte mase. Betohem qe jane te verteta. Ka 4 dite qe me ka ndodh.
avatar
mario

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Fegi prej 17.05.10 20:32

mario shkruajti:Kam pa veten time ne mes te nje kampi lufte apo ushtarake dhe po qelloheshin arme, nderkohe qe une kaloja. Shikoja burra qe mbuloni koken me duar mos te vriteshin. Ne fund mua me qelluan me plumb ne koke dhe mbaj mend qe thashe:
"E provova dhe vdekjen, sqenka aq e tmerrshme sa thone..."
U zgjova i tmerruar dhe si te mos mjaftonte kjo, nje bubullime e madhe ra ne qiell ne ate kohe, qe me trembi jashte mase. Betohem qe jane te verteta. Ka 4 dite qe me ka ndodh.

Me pa enderr qe Je ne Kamp - paraqet Jo rehati dhe jo siguri
Me qene i vrare ne Lufte - parqet humbje dhe semundje
avatar
Fegi

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Monya prej 18.05.10 14:51

Pershendetje!!!
Kam pare ne enderr veten time sikur isha me gjyshen duke ecur te shkolla e motres time dhe papritur u be erresire, dy cuna te panjohur po afroheshin dhe donin te me perdhunonin, gjyshja iku per te kerkuar ndihme..kurse ne keto momente nje mashkull qe nuk e njoh hapi nje dere te shkolles dhe hyri drite, nuk isha e sigurt ne me kishte pare dhe prandaj po therisja NDIHME.
Ai me ndihmoj dhe dola ne oborrin e shkolles por isha duke u cuditur se nuk ishte me erresire....
avatar
Monya

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  alba@alba prej 20.05.10 7:04

Pershendetje...ju falenderoj per pergjigjet e sakta qe jepni ketu...enderra ime eshte kjo....
Nuk me kujtohet fillimi por kujtoj se isha ne pune me shoqet dhe nuk gjeja canten...kerkoja e kerkoja e se mbaja mend ku e kisha harruar...nderkohe vjen furgoni me te cilin do iknim per ne shtepi atehere u kujtova qe e kisha lene canten te klasa ....shkoj vrap aty dhe e gjej varur e marr por kur u ktheva furgoni kishte ikur ..ishte ne te ngrysur pak muzg dhe u merzita shume duke menduar si do ikja ne kembe...u nisa rruges ne ane te rruges ishte shtepia e njeres qe punonte me mua e desha te kthehem por su ktheva e vazhdova rrugen....kerkoja ne telefon emrin e nje shoqeje pune por nuk arrija ta gjeja qe ta merrja ne telefon nuk gjeja asnje ti telefonoja por kerkoja vazhdimisht....kisha nje ndjenje frike dhe pasigurie te madhe...kaq ishte ju lutem me thoni kuptimin e kesaj enderre se jam ne merak....respekt Alba
avatar
alba@alba

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 1

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 16 1, 2, 3 ... 8 ... 16  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi