CO2 shkaktar i perjetimeve te para vdekjes

Shko poshtė

CO2 shkaktar i perjetimeve te para vdekjes

Mesazh  Estilen prej 28.04.10 11:46

Shkaktari i perjetimeve para vdekjes.Tė ashtuquajturat "pėrjetime para vdekjes" (njohur nė anglisht si NDE, Near Death Experiences) ku pacientė tė ndryshėm pohojnė se shohin jetėn t'iu kalojė para syve, ose pėrjetojnė ndjesi paqeje dhe gėzimi, apo takime me qenie mistike, duket se shkaktohen nga prania e shtuar e dyoksidit tė karbonit nė gjak.

Pas njė studimi tė Universitetit tė Mariborit nė Slloveni, ku u testuan individė tė moshave tė ndryshme tė tė dy gjinive qė kishin kaluar goditje nė zemėr, u konstatua se pacientėt qė patėn pėrjetime tė tilla shfaqnin sasi shumė mė tė larta dyoksidi karboni nė gjak se sa pacientėt qė nuk patėn pėrjetime.

Sipas studimit, nga 52 pacientė gjithsej vetėm 11 syresh kishin pasur kėsi pėrjetimesh, ndėrsa nuk u konstatua ndonjė pėrputhje rrethanash tė tjera pėr sa i pėrket moshės, gjinisė, arsimimit, besimit fetar, frikės nga vdekja, kohės sė rikuperimit apo ilaēeve tė marra nga secili.

Gjithashtu u konstua se pėrjetimet nė fjalė ishin mė tė shpeshta tek ata qė kishin pasur tė atilla dhe mė herėt.

Sipas mjekėve: "Studimi i shton tė dhėna tė reja fushės sė dukurive tė pėrjetimeve para vdekjes. Lidhja me dyoksidin e karbonit nuk ishte raportuar mė parė, ndaj dhe ka nevojė pėr studim tė mėtejshėm."

http://www.sciencedaily.com/releases/2010/04/100407192448.htm

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: CO2 shkaktar i perjetimeve te para vdekjes

Mesazh  tolaraku prej 02.09.13 20:06

Kam pershtypjen se nuk eshte plotesisht e vertete se njoh raste qe njerezit flene ne kushte te mungeses se oksigjenit dhe nuk kane as edhe nje lloi ndijessie ndryshe
avatar
tolaraku

pika grryen gurin,ndersa fjala gdhend burrin

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi