Codex Seraphinianus

Shko poshtė

Codex Seraphinianus

Mesazh  Neo prej 28.04.10 11:42

Codex SeraphinianusCodex Seraphinianus konsiderohet si libri mė i ēuditshėm nė botė.

Codex Seraphinianus ėshtė njė libėr i shkruar nė fund tė vitit 1970 nga Luigi Serafini dhe botuar nė 1981 nga botuesi Maria Ricci Franko i cili pranoi pėr botim nė njė katalog shenjat e njeriut, e cila ėshtė njė pune origjinale, grafike, dhe letrare.

Ky libėr nė fakt ėshtė konceptuar si njė lloj enciklopedie jashtėtokėsore e pėrbėrė nga njėmbėdhjetė kapitujt qė kanė tė bėjnė me natyrėn, njerėzit, mineralet, matematikėn, arkitekturėn dhe shkrimin.

Codex ėshtė plot me vizatime surrealiste qė shfaqen pėr tė pėrshkruar botėn e jashtėtokėsorėve dhe botėn tonė.

Teksti ėshtė shkruar nė njė gjuhė tė imagjinuar me njė shkrim tė panjohur e shpikur nga Luigi Serafini dhe nuk mund tė deshifrohet, pavarėsisht nga pėrpjekjet e shumė gjuhėtarėve.

Shkrim ėshtė kudo i pranishėm nė 400 faqet e librit, disa simbole janė gjetur vetėm nė fillim ose nė fund tė fjalėve.

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Codex Seraphinianus

Mesazh  Xhulia123 prej 09.01.11 13:32

uau... ky duhet te jete libri me i cuditshem qe njerezimi ka njohur ndonjehere...
avatar
Xhulia123

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pershendetje

Mesazh  bardhi_tr prej 09.01.11 16:21

E shkarkova si liber qe ishte ne pdf,me beri pershtypje per arsye se kishte shume gjera ''abstrakte'' por Ai qe e ka shkruajtur eshte bazuar diku nuk mund te jete thjeshte pjell e imagjinates se tij por eshte referuar diku.
Sipas meje mund te jete nje pershkrim i ecurise se njeriut nder shekuj nga fillimet e tij deri nje te ardhme te larget, Mbase?.
avatar
bardhi_tr

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Codex Seraphinianus

Mesazh  Xhulia123 prej 13.01.11 21:23

bardhi_zylfo shkruajti:E shkarkova si liber qe ishte ne pdf,me beri pershtypje per arsye se kishte shume gjera ''abstrakte'' por Ai qe e ka shkruajtur eshte bazuar diku nuk mund te jete thjeshte pjell e imagjinates se tij por eshte referuar diku.
Sipas meje mund te jete nje pershkrim i ecurise se njeriut nder shekuj nga fillimet e tij deri nje te ardhme te larget, Mbase?.

pikerisht! jam shume dakort, sepse edhe une e kam lexuar ne internet dhe eshte shume i cuditshem. ka shume mundesi qe te jete ashtu si thoni ju, pasi une sinqerisht nuk e besoj dot qe mund te jete krijuar nga imagjinata e nje njeriu, pasi imazhet jane teper te detajuara per te qene te tilla.
avatar
Xhulia123

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Codex Seraphinianus

Mesazh  Neo prej 21.01.11 0:24

Codex Seraphinianus

Ketu e keni librin e plote, lexim...me falni desha te them shikim te kendshem...

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Codex Seraphinianus

Mesazh  Xhulia123 prej 21.01.11 16:47

Shume shume faleminderit Neo :D!
avatar
Xhulia123

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

nuk kuptohet,,,

Mesazh  Exploratori001 prej 18.03.11 17:45

imagjianta e njeriut eshte shume e cuditeshme,, varet edhe nga ambienti ku jeton dhe zhvillohesh, Ky liber mendoj se eshte imagjinate e bazuar mbi disa dije. por gjithsesi eshte shume e cuditeshme.
avatar
Exploratori001

Jam i lire nga cdo paragjykim. Ata qe urrej, i urrej te gjithe njelloj.
W. C. Fields


4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Codex Seraphinianus

Mesazh  Arsenic prej 26.03.11 17:30

Serafin ka deklaruar nje here se ai kishte dashur qe lexuesi te ndjehet si nje femije para nje liberi qe ai ende nuk mund t'a kuptoj, por eshte i vetdijshem dhe e kupton se kjo do te thote diēka per te rriturit.
Megjithate kjo mbetet nje enciklopedi vizuale e nje bote te panjohur.

avatar
Arsenic

70


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Codex Seraphinianus

Mesazh  Berti69 prej 11.05.11 20:30

Autori me kete fantazi te pakufi ia ka kaluar edhe Salvador Dalit.
Eshte interesant se autori ende eshte gjalle dhe e mban sekret gjuhen e librit.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Codex Seraphinianus

Mesazh  Erikson prej 13.05.11 19:49

E di une kete gjuhe, quhet zhgarravinishte....:-)
avatar
Erikson

Nuk them se kam gjetur te verteten, por me te vertet se kjo qe kam nuk di....


34


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Codex Seraphinianus

Mesazh  BARTI prej 14.05.11 12:59

DUHET TE JETE NJE LIBER I CILI MESON NJERIUN MBI GJITHCKA .KJO TEME E KETIJ LIBRI DUHET TE JETE BERE ME PERKRAHAJE ALIENORE SEPSE KA NGJASHMERI ME MESIMET PER JETEN QE U KANE DHENE UFOT FISEVE MAJA .ATO MESIME SHKRUHESHIN SI FOSILE NE GURE ,NDERSA SHKRIMTARI E KA SHKRUAJTUR ME KODE SE NDOSHTA MUND TE KETE PASUR NDONJE NDALIM DHE DUKE MARRE NE VIJE MENDORE ECURINE E NJEREZIMIT KA MENDUAR SE LIBRI I TIJ MUND TE DESHIFROHET.
avatar
BARTI

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

I CUDITSHEM

Mesazh  nert prej 30.06.11 21:50

me duket thjeshte nje fantazi e shfrenuar e autorit dhe asgje me kuptim, me duket si kopjim i dantes, ndoshta po te deshifrohej mund te kishte nje kuptim,...
avatar
nert

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Codex Seraphinianus

Mesazh  Blak Devill prej 30.06.11 23:26

ku mund ta gjej kete liber pdf
avatar
Blak Devill

128


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Codex Seraphinianus

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi