Mantra

Shko poshtė

Mantra

Mesazh  Neo prej 27.04.10 19:51Mantra ėshtė njė kombinim rrokjesh apo tingujsh qė me anė tė pėrsėritjes dhe bashkėrendimit fjalė-koncntrim-pėrfytyrim, krijon njė si qark elektrik apo vibracion tė stėrholluar, qė shėrben si trampolin pėr tė kėrcyer nga 'fjalėt boshe' nė kontaktimin dhe tokėzimin real tė asaj force tė universit qė nėnkuptohet nga vargjet pėrkatėse.

Mantra ėshtė njė formulė me fjalė e cila shėben pėr meditim, qė shėrben pėr ta shpėtuar atė qė e reciton, dhe qė t'i japi mirėqėnie atij/asaj. Fjala nė vetvete do tė thotė: t'i mbledhėsh dhe t'i mbash lart mėsimet e Budės nė Zemėr.

Mė poshtė po rendisim disa nga mantrat mė tė njohura:

AUM

OM MANI PADME HUM

GATE GATE PARAGATE PARASAMGATE BODI SOHA

UM AH RA PA ĒA NA DI

UM AH HUNG

AUM TAT SAT AUM

AUM SHI-VA-JA VASHI

OM NAMAJA SHIVAJA OM


Edituar pėr herė tė fundit nga Neo nė 15.02.15 1:35, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mantra

Mesazh  Neo prej 27.04.10 20:50

Om / auum / Mantra

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mantra

Mesazh  Jon prej 10.06.10 22:03

Tė kėndosh OM
Shtatė mėnyra se si mund tė ndihmojė

Tingulli OM konsiderohet si mantra (fjalė e fuqishme, qė pėrsėritet nė meditim) e mantrave, tingulli zanafillor nga i cili kanė dalė tė gjithė tingujt e tjerė, tingulli-amė ose madje zanafilla e krijimit. Si ndihmon kėndimi i OM-it?

Kėtu janė shtatė mėnyra se si kėndimi i OM-it mund tė tė ndihmojė nė jetė. Disa nga efektet e njė praktike tė tillė pėrfshijnė:

1. njė efekt qetėsues i shkaktuar nga frymėmarrja e rregulluar dhe e ngadalėsuar

2. lehtėsimi i arritjes sė fazės sė parė tė meditimit, sepse tėrheq vėmendjen tėnde nga jashtė brenda

3. njė masazh i kėndshėm harmonik zanor pėr gjoksin, barkun, shpinėn dhe kokėn

4. pėrmirėsimi i funksioneve tė organeve

5. pėrmirėsimi i pėrqėndrimit dhe funksioneve tė tjera tė trurit

6. njė ndjenjė e papėrshkrueshme mirėqenieje, paqeje dhe harmonie, qė vetėm mund tė ēmohet sa duhet nėse pėrjetohet.

7. Mė nė fund ėshtė njė hyrje ideale pėr disa lloje meditimi dhe praktikash spirituale.

OM-i, kur kėndohet, tingėllon si A-O-U-M.

Dick de Ruiter
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mantra

Mesazh  Neo prej 09.02.14 17:27

Ēdo chakra korrespondon me njė notė dhe njė mantra...nė fakt njė fjalė qė thjesht pėrsėritet nė mėnyrė tė rregullt ...pėr ta bėrė mė mirė, gjithashtu duhet tė pėrfshihet vizualizimi i  ngjyrės, frekuenca e dridhjes sė ngjyrės dhe frekuenca vibruese e zėrit.


Mantrat tradicionale:

Chakra e Rrėnjės Muladhara: Lam - ngjyra e kuqe dhe nota DO
Chakra e Shenjtė Svadisthana: Vam - ngjyra portokalli dhe nota RE
Chakra e Nervave Manipura : Ram - ngjyra e verdhė dhe nota MI
Chakra e Zemrės Anahata : Yam - ngjyra e gjelbėr (jeshile) dhe nota FA
Chakra e Fytit Vishudda : Ham - gjyra e kaltėr dhe nota SOL
Chakra e Syrit tė 3-tė Ajna : Kham -  ngjyrė vjollce dhe nota LA
Chakra e Kurorės Sahasrara : Om - ngyjyra e purpurtė dhe nota SI
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mantra

Mesazh  Hagel prej 15.02.15 1:16

Dėgjimi apo recitimi i rregullt i njė mantre zbut sistemin nervor, nxit tė menduarit pozitiv dhe na ēliron nga ndikimet negative.
Ne pastaj mund tė gėzojmė njė jetė mė tė lumtur dhe mė tė qetė.

Pėrdorimi i mantrave na hap nė njė dimension shpirtėror.
Nė mėnyrė intuitive, ne tė gjithė duam gėzimin e pandarė dhe tė pafund tė shpirtit tonė. Kjo dėshirė e papėrmbajtshme na shtyn pėr tė zbuluar nė vėrtetė vendin tonė nė univers dhe pėr tė ushtruar tė drejtėn tonė mė elementare si parcelė e Pėrjetėsisė dhe Hyjnisė.
avatar
Hagel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mantra

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi