Djalli - Dreqi

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Djalli - Dreqi

Mesazh  Neo prej 25.04.10 13:53

Djalli - DreqiDjalli, Dreqi ose Shejtani (latinisht : diabolus, grecqisht Διάβολος dhiavolos - nga e cila rrjedh fjala djall = "shpifės", ose "i perjashtuar") ėshtė shpirti apo parimi i sė keqes sipas religjioneve abrahamike.

Nė traditėn e krishterė, bėhet fjalė pėr njė ėngjėll tė rėnė.Sipas Priscillienit nuk ėshtė nivel me Zotin, sepse duke qenė ėngjėll , ai ėshtė krijesė e Zotit.

Ai paraqet personifikimin e sė keqes.

Pamja e tij ėshtė mes njeriut dhe kafshės reale apo imagjinare.

Kjo qėnie njihet edhe me shumė emra tė tjerė si: Asmodai, Beelcebub, Lucifer, Mefistofel dhe Satan.

Mesopotami

Religjioni Mesopotame ėshtė njė nga tė parat qė ka paraqitur universin si fushė e betejės, si luftė kozmike midis mirės dhe tė keqes.

Eposi i Gilgameshit ėshtė teksti mė i vjetėr i njohur, ai shėnon shfaqjen e parė tė njė figure tė lig me personazhin e Huwawa-it.

Ky kolos gjigant ruante pyllin, nė tė cilin Gilgameshi dėshironte tė presė dru qė i mungonin popullit tė tij.Gilgameshit e mbyt pėrbindėshin, por nuk sjellė lavdi dhe e sheh se nė vend tė kėsaj ndėshkohet nga Enlil, Zot i qiellit dhe mbreti i zotave.

Huwawa pėrtej aspektit tė tij tmerrshėm ("gjėmim i tij ėshtė si njė stuhi, goja e tij ėshtė zjarr dhe fryma e tij ėshtė vdekja"), nė tė vėrtetė paraqet njė forcė natyrore me karakter tė shenjtė.

Persi

Zarathustra ėshtė burimi i njė rrėmuje tė paparė nė mitet Mesopotame, sepse ajo zėvendėson tė gjitha Zotėrat ekzistuese me dy entitete, Ahura Mazda, zoti i dritės qė sjellė rregull, dhe Ahriman ose Angra Mainyu, kryetari i forcat destruktive.

Ai krijon gjithashtu edhe religjioni e parė dualist midis dy fuqive tė barabarta dhe projektimin e njė vizion tė botės nė tė zezė dhe tė bardhė.

Egjipt

Panteoni egjiptian na sjellė dy hyjni .

Sė pari Anubis-in, i cili mbretėron nė botėn e tė vdekurve (nekropolit) dhe mbart atribute tė djallit qė i gjejmė te tė krishterėt: gjysmė njeri, gjysmė kafshė, ose me bisht.

Nė anėn tjetėr, Seth, njė nga format e tė cilit ėshtė edhe ajo e gjarpėrit mund ti ketė dhėnė djalli ngjyrėn e kuqe. Ne gjithashtu mund tė konsiderojnė se kjo formė e Seth-it ėshtė rimarrė nga krishtėrimi duke e bėrė gjarpėrin ai i cili e ka joshur Evėn qė tė bėnte mėkatin.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1445


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Djalli - Dreqi

Mesazh  Niko_ prej 06.02.11 0:05

:djall, thotė, vjen nga greqisht “dia”, tutje, dhe “vallein”, hedh, flak.
Ēa jan kto prralla? Cila greqishte ėshtė kjo? Kush ėsht Aristofeja?

Niko_

121


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Emri Lucifer i ndaluar

Mesazh  Estilen prej 23.07.11 21:24Emri Lucifer i ndaluar me ligj nė Zelandė
Zelanda e Re ka vendosur qė tė ndalojė me ligj njė emėr shumė tė dashur pėr satanistėt. Qeveria zelandeze e ka hequr zyrtarisht nga regjistrat emrin Lucifer dhe askush nuk mund tė regjistrohet me kėtė emėr nė Zelandė.

Ky veprim ka ardhur pasi tre ēifte kishin vendosur qė t’i quanin fėmijėt e tyre pikėrisht me emrin Lucifer. Por, nga ana tjetėr, pėr tė balancuar kėtė vendim, Zelanda ka vendosur gjithashtu qė tė ndalojė edhe emrin Mesia.

http://www.dailymail.co.uk/news/

Estilen

919


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Djalli - Dreqi

Mesazh  ajzberg prej 17.08.11 16:29

Clirim Xhunga ka shume te drejte ,per mua eshte nje nga etimologet me te medhej i gjuheve te Europes dhe ne vecanti te shqipes,me kete rast e pershendes dhe i jap kurajo qe te luftoje akoma me shume pa patur frike nga aristofeja ...........
avatar
ajzberg

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Djalli - Dreqi

Mesazh  Berti69 prej 28.12.11 20:43

Disa besojnė se Satani dhe turma e demonėve tė tij vijnė nga imagjinata e njeriut.

Ato janė forma tė tė menduari (egregor) tė cilėt kanė marrė njė dimension mė tė gjerė, pas indoktrinimit dhe propagandės sė Kishės Katolike Romake gjatė mesjetės, e rėnduar nga frika e tepruar e besimtarėve.

Nga kjo perspektivė, Satani ėshtė njė lloj Super Egregori i keq i cili ushqehet me zemėrimin, urrejtjen dhe frikėn tonė.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


476


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

i nderuar

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 29.12.11 19:37

berti69 shkruajti:Disa besojnė se Satani dhe turma e demonėve tė tij vijnė nga imagjinata e njeriut.

Ato janė forma tė tė menduari (egregor) tė cilėt kanė marrė njė dimension mė tė gjerė, pas indoktrinimit dhe propagandės sė Kishės Katolike Romake gjatė mesjetės, e rėnduar nga frika e tepruar e besimtarėve.

Nga kjo perspektivė, Satani ėshtė njė lloj Super Egregori i keq i cili ushqehet me zemėrimin, urrejtjen dhe frikėn tonė.
satanai ce eshte luciferi bashke me demonet e tij kan ndikim te madh ne toke mashtrimi me i madh ce satanai i beri botes ishte se ai nuk egzistonte por ne te vertet ai egziston edhe ne duhet te kemi kujdes prej tij
avatar
Ushtari i krishtit

345


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Djalli - Dreqi

Mesazh  besimtarja prej 23.01.12 23:39

Nje pyetje kam,ajo doktrina e krishtere ,perkatesisht kujt sekti fetar te krishtere i perket?
avatar
besimtarja

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Djalli - Dreqi

Mesazh  Jetmira prej 17.07.13 11:06

Djalli eshte hakmarres dhe eshte hakmarresi i drejtsise dhe per kete gje qe kane thene ata meksikanet jam dakort.
Por nejse une jam mysliman dhe nuk jam i krishtere por besoj shume shume shume shume ose pafundesisht ne zot./

Ka zot por ka edhe djall.

sikurse qe ekziston e MIRA...ekziston edhe e KEQJA...

Ekziston e Bardha vs. e ZEZA

ekziston drita vs. erresira

ekziston djalli ..ekzistojne engjujt..e Zoti....

Mendoj qe nuk eshte ne mendjen tone ..iluzion...por duhet ta marrim me logjike te shendoshe...ekziston dhe e ndjejme kur bejme gjera te pazakonshme.
avatar
Jetmira

655


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi