Konspiracion - Shqipėri & Kosovė

Shko poshtė

Konspiracion - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Jon prej 29.06.09 12:24

Konspiracion - Shqipėri & KosovėNjė propozim pėr ta bėrė Shqipėrinė atdheun e dytė tė hebrenjve

Njė dokument mė shumė se gjysmėshekulli i vjetėr, ėshtė zbuluar nė arkivat e Universitetit Hebraik tė Jeruzalemit.

Bėhet fjalė pėr njė propozim tė gazetarit tė njohur britanik, Leo Elton, qė Shqipėria tė bėhej "streha e hebrenjve" tė arratisur e dėbuar nėpėr botė.

Ishte koha kur udhėheqėsit e Lėvizjes Zioniste nuk e kishin kurorėzuar ende projektin e tyre tė madh: kthimin e kombit hebre nė "Tokėn e Premtuar". Njė plan pėr shfarosjen e plotė tė komuniteteve tė tyre nė Europė po vihej nė zbatim nga Gjermania naziste, ndėrkohė qė Britania e Madhe refuzonte qė tė rritej numri i hebrenjve qė u jepej e drejta pėr t'u strehuar nė atė qė njihej si Mandati i Palestinės, Izraeli i sotėm.

Siē bėn tė ditur e pėrditshmja "Haaretz" nė Izrael, nė vitin 1935, gazetari britanik dhe aktivisti i njohur zionist, Leo Elton, udhėtoi nė Shqipėri, ku mbeti i habitur nga toleranca ndėrfetare dhe sidomos mungesa e ndjenjave antisemitike mes shqiptarėve.

Dy vitet e fundit kishin qenė tė tmerrshėm pėr hebrenjtė nė Gjermani ndėrsa antisemitizmi po rritej me shpejtėsi nė Europė. Ku do tė shkonin hebrenjtė e dėbuar dhe tė persekutuar? Ėndrra pėr njė shtet tė Izraelit po venitej, ndėrsa propozimi pėr njė tokė nė Afrikė shihej si fyerje pėr popullatėn e gjermanizuar tė hebrenjve tė Europės Qendrore apo pėr komunitetin e fuqishėm hebre nė Britani.

Nė letrėn e zbuluar kėtė javė, Leo Elton i propozon presidentit tė parė tė Universitetit Hebraik nė Jeruzalem, Judah Leib Magnes, qė hebrenjtė, nė pamundėsi pėr tė shkuar nė tokėn e Izraelit dhe duke mos dashur tė degdisen nė Afrikė, mund dhe ndoshta duhet tė marrin nė konsideratė vendosjen nė Shqipėri.

Dokumenti tani ruhet nė Arkivin Qendror tė historisė sė popullit hebre, nė Kampusin Givat Ram tė kėtij universiteti, nė Jeruzalem.

Gazetari Elton kishte mėsuar nga gazetat britanike se qeveria shqiptare i mirėpriste refugjatėt hebrenj dhe kishte vendosur tė shkonte personalisht dhe tė shihte nėse kjo ishte e vėrtetė.
"Nė Shqipėri, kur vjen puna te feja, nuk njihet mungesa e tolerancės... Myslimanėt shqiptarė nuk janė fanatikė...", - shkruante Eltoni nė letrėn e tij.

Ai shton, gjithashtu, se, ndryshe nga pjesa tjetėr e Europės, Shqipėria nuk kishte pasur nė historinė e saj episode tė diskriminimit tė hebrenjve.

"Nuk ka asnjė arsye qė tė dyshohet se hebrenjtė e shpėrngulur nuk do tė jetojnė nė harmoni tė plotė me kėtė popullsi kaq tė larmishme", - shkruante ai.

Sipas kėtij gazetari, Shqipėria kishte vetėm njė milion vetė, por toka ishte kaq pjellore sa, nėse do tė pėrdorej bujqėsia moderne, aty mund tė jetonin fare mirė pesė milionė vetė.

Ėshtė shumė interesant qė gazetari ka bėrė edhe propozime konkrete, si angazhimin e hebrenjve pėr tė mbjellė me sukses portokaj e limonė, siē kishin bėrė pranė Jeruzalemit, zhvillimin e industrisė tekstile dhe atė tė vajit tė ullirit. Sigurisht qė investimet nga hebrenjtė e Perėndimi nuk do tė mungonin.

Duke sjellė me vete zhvillimin ekonomik, hebrenjtė do tė fitonin mirėnjohjen e popullatės, vendase qė do t'i pranonte dalėngadalė, derisa qindra mijėra hebrenj tė vendoseshin nė Shqipėri, ashtu si po pėrpiqeshin tė vendoseshin edhe nė tokėn e tė parėve tė tyre nė Lindjen e Mesme. Ai propozonte kėshtu krijimin e dy lėvizjeve zioniste.

Leo Elton besohet se e ka bėrė kėtė propozim nė nivele tė shumta tė Lėvizjes Zioniste, por sot ėshtė e vėshtirė tė gjykohet se deri nė ēfarė pike ėshtė studiuar ajo, apo nėse ėshtė marrė vėrtet ndonjėherė seriozisht.

Dy gjėra mund tė thuhen me siguri sot:

E para, duke qenė se letra qė u gjend nė arkivat universitare tė Jeruzalemit ėshtė shkruar nė vitin 1945, kjo tregon se gazetari i njohur nuk kishte hequr dorė nga ideja e tij edhe dhjetė vjet pas vizitės nė Shqipėri, madje, nė njė kohė kur fati i kėtij vendi kishte ndryshuar nė mėnyrė fatale me ardhjen nė fuqi tė komunistėve.

Sė dyti, qė besimi i gazetarit te toleranca e popullsisė shqiptare, njėfarėsoj, u justifikua kur nė fund tė Luftės sė Dytė Botėrore, Shqipėria ishte i vetmi vend qė nuk kishte lejuar vrasjen as edhe tė njė hebreu tė vetėm dhe ishte i vetmi vend nė Europė ku numri i tyre ishte mė i madh nė fund tė luftės se sa nė fillim tė saj.

Nuk dihet nėse hebrenjtė do tė pranonin normalisht tė vendoseshin nė masė nė njė vend tjetėr pėrveē Izraelit, megjithėse dikush mund tė argumentojė se nė vitet 1930-'40, ata nuk e kishin mė luksin e zgjedhjes.

Nga ana tjetėr, gjithashtu, nuk mund tė imagjinohen pasojat sociale tė njė zhvendosjeje masive tė refugjatėve nė Shqipėri. Vendi ishte i varfėr dhe vėshtirė tė llogaritej sesa emigrantė do tė mund tė strehonte pėrpara se tė kishte njė pikė tė ngopjes. Tashmė, ne vetėm mund tė spekulojmė pėr kėtė punė.

Dihet, vendet e varfra janė nga natyra mė mikpritėse sesa ato me standard tė lartė jetese. Shqipėria strehoi refugjatėt nga Kosova e Dibra, pastaj mė vonė mijėra ushtarė italianė qė dezertuan nga ushtria e tyre, e mė pas, gati 200.000 ēamė qė u dėbuan me dhunė nga Greqia. Pėr shqiptarė e pėr qyqarė, dyert e zemrės kishin mbetur gjithnjė tė hapura.

Nga ana tjetėr, njė shpėrngulje masive me prapavijė politike do tė duhej tė bashkėjetonte me regjimet e Mbretit Zog dhe Enver Hoxhės. I pari ishte shumė bujar me hebrenjtė, duke i lėnė qė tė vinin, i dyti i la tė iknin. Por, qė tė dy nuk do tė lejonin njė forcė politike qė tė vepronte jashtė planeve tė tyre.

Nėse bujaria shqiptare do tė arrinte nga ndarja e kulmit tė shtėpisė, te ndarja e atdheut me njė popull tjetėr, kjo lė vend pėr diskutime tė tė gjitha llojeve.

Aq mė tepėr qė, me pėrvojėn e problemeve nė Lindjen e Mesme, ėshtė vėshtirė tė bėsh njė gjykim real mbi kėto mundėsi. Fakti qė ky lloj propozimi nuk pasqyrohet nė debatet e dokumentuara tė Lėvizjes Zioniste, tregon edhe pėr natyrėn mė tepėr romantike se realiste tė tij.

Ndėrsa letra e vitit 1945, dėshmon se Leo Elton nuk po e vinte re se, Shqipėria, ashtu si gjysma e Europės, po ndryshonte mėnyrė fatale, ndėrsa komunistėt po merrnin frenat nė dorė.

Sidoqoftė, tre vjet mbas kėsaj letre tė fundit, mė 14 maj 1948, tetė orė para skadimit tė autoritetit britanik mbi Mandatin e Palestinės, njė grup hebrenjsh tė drejtuar nga David Ben Gurion, shpallėn Izraelin si shtet tė pavarur dhe atdhe tė natyrshėm e tė vetėm tė kombit hebre.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

SHBA-te dhe matrica konspirative e shqiptareve

Mesazh  Jon prej 27.01.10 13:21

SHBA-te dhe matrica konspirative e shqiptareve

-Do ta mbajnė apo do ta largojnė amerikanėt Sali Berishėn vitin e ardhshėm? - mė pyeti dikush dje nė mėngjes.

-Ku e ke fjalėn? Pėr Berishėn votojnė shqiptarėt, jo amerikanėt - ia bėra unė, duke u shtirur sikur s‘po merrja vesh ku donte tė dilte. Por ai e nuhati natyrėn shtinjake tė pėrgjigjes sime, dhe m‘u drejtua me njė ton ēarmatosės:

-Ore analist, pse bėn sikur s‘kupton? Ku kemi gjė nė dorė ne? Janė amerikanėt ata qė vendosin.

U ndava nga ky qytetar, dhe zura tė mendoja: Pėrderisa ēdo gjė qė ndodh kėtejpari, ky gentleman e sheh si frut tė vullneteve apo kapriēove tė huaja, pse dreqin mė thėrret analist? Ē‘ka pėr t‘u analizuar nė kėtė mes? Apo thjesht humour-i i amerikanėve?

***

Nuk ėshtė hera e parė qė ballafaqohem me njė situatė tė tillė. E nuk duhet menduar, qė bartėsit e kėsaj logjike janė shqiptarė pak tė rafinuar. Absolutisht jo. Edhe shumė njerėz tė tjerė ku e ku mė tė sofistikuar nė pikėpamje intelektuale e kulturore, janė po kaq tė sigurtė mbi pėrthyerjen konspirative tė zhvillimeve shqiptare.

Dhe kjo vėrehet tek shprehjet kapitullante tė llojit: "janė amerikanėt ata qė e vendosin fituesin e zgjedhjeve parlamentare", ose "duhet besuar, qė amerikanėt nuk do tė lejojnė manipulimin e zgjedhjeve", ose "Berisha/Rama i kanė punėt keq/mirė me amerikanėt", ose "hetimit tė Gėrdecit do t‘i shkohet deri nė fund, pasi kėtė punė e kanė marrė nė dorė amerikanėt", ose "suksesi/dėshtimi i politikanėve shqiptarė pėrcaktohet nė Washington", e kėshtu me radhė.

Ky stil tė menduari e tė arsyetuari ka rrėnjė tė thella nė historinė tonė. Gjithė trashėgimia jonė politike, ajo e kultivuara dhe ajo folklorike, karakterizohet mė sė shumti prej njė fryme tė thellė konspirative; dhe nuk merret vesh qartė, nėse ėshtė kjo frymė konspirative, qė ka prodhuar e prodhon prore ligėshtim, dobėsi, zbythje e dorėzim kolektiv, apo janė kėto tė fundit qė prodhojnė frymėn konspirative.

Por nuk ėshtė vetėm trashėgimia. Stili i tė menduarit e tė arsyetuarit konspirativ theksohet mė shumė edhe nga njė protagonizėm i skajshėm i ambasadorėve amerikanė, tė cilėt ushtrojnė pushtet e ndikim nė Tiranė shumė mė tepėr se sa njerėzit e shquar apo tė zgjedhur tė kėtij vendi. Dhe ėshtė mirė tė mos na dalė nga mendja, qė ky protagonizėm nuk e ka burimin tek ndonjė pėrpjekje e tyre pėr tė shtypur e pėr tė shpėrfillur vullnete e energji tė forta lokale; pėrkundrazi, e ka burimin tek mungesa e kėtyre vullneteve dhe energjive lokale.

E pėr kėtė arsye, ky protagonizėm nuk na lėndon asnjė ēikė; pėrkundrazi, na ngushėllon sa tė duash. Dhe me kėtė - po kthehem me ngut tek argumenti im - nuk bėjmė gjė tjetėr, veēse motivohemi ca mė shumė pėr tė sajuar e besuar matricėn konspirative.

Kjo matricė konspirative nuk ėshtė pa gjė, por nė kėtė mes ėshtė vendi pėr njė saktėsim, qė nuk para bėhet: SHBA-tė, ashtu si dhe vendet anėtare tė BE-sė (ndryshon pak puna me BE-nė vetė, e cila ėshtė njė entitet mbi e pėrtej nacional), pėrpara se tė jenė nė merak pėr fituesin potencial tė zgjedhjeve apo pėr pėrgatitjen e ecurinė demokratike tė kėtyre zgjedhjeve, janė nė merak pėr interesat e tyre kombėtare. Nė kėtė kuptim, nuk ėshtė ēudi qė nė njė numėr rastesh e rrethanash, shqetėsimet e tyre mbi dobėsitė demokratike apo institucionale tė vendeve si Shqipėria tė jenė poza e dėngla pėr tė maskuar motivimin e tyre kryesor, dmth interesat e vendit tė tyre.

Nė terma mė konkretė, nuk e teproj po tė them, se pėr njė ambasador amerikan nė Tiranė, demokracia liberale nė Shqipėri vlen mė pak se sa investimi mė shumė se njė miliard dollarėsh i kompanisė amerikane Bechtel. Me kėtė shpjegohet heshtja e ambasadės amerikane, kur kryeministri ynė, i ndodhur pėrballė kėrkesės sė opozitės pėr tė shpjeguar abuzimet e hamendėsuara me fondet kolosale tė rrugės Durrės-Kukės, u shpreh me njė gjuhė coė-boys-ish: mos i krruani brirėt me Bechtel-in.

Por le tė ndjekim kėshillėn e Berishės, e le tė mos "i krruajnė brirėt" me Bechtel-in. Le tė ecim mė tutje. Pėrpara disa muajsh, ambasadori amerikan, teksa darkonte me njė numėr gazetarėsh, i futi njė goxha tė pickuar kryeministrit tonė. Dhe ky pickim nuk ishte njė lapsus linguae; pėrkundrazi, ishte njė shpėrthim i medituar dhe i programuar nga ana e tij. Mirėpo u mor vesh shpejt, se kishim tė bėnim me njė kuturisje individuale, e me ē‘ėshtė dukur, pėr kėtė i ka hequr veshin ndonjė big-wig i Washington-it. Po si ėshtė e mundur? Nuk e dinė nė Washington se kush ėshtė Sali Berisha? E dinė qė ē‘ke me tė.

Dinė edhe mė shumė se sa kaq. Por puna ėshtė qė Sali Berisha ėshtė shndėrruar mė nė fund nė njė plastelinė, me tė cilėn ata mund tė lozin si tė duan. Dhe amerikanėt janė tė pėrgjėruar pėr burra shteti prej plasteline nė vende si Shqipėria. Nuk ėshtė se ata janė tė kėnaqur qė Sali Berisha ka ngritur njė regjim autokratik, por nga ana tjetėr nuk ėshtė se e vėnė ujin nė zjarr pėr kokėēarjet demokratike tė njė grushti shqiptarėsh.

Ka dhe njė gjė tjetėr. Nė axhendėn e tyre, njė Shqipėri e qėndrueshme ėshtė njė pėrparėsi mė e madhe se sa njė Shqipėri demokratike. Amerikanėt janė pėrherė tė prirur tė bėjnė atė qė ėshtė mė e mundshme, e jo atė qė ėshtė mė e drejtė. Dhe njė Shqipėri e qėndrueshme ėshtė mė e mundshme se sa njė Shqipėri demokratike. Kjo e fundit, dmth Shqipėria demokratike, ėshtė - pėr ta - tekanjoze dhe e pabesė, ngaqė mund tė sjellė nė pushtet politikanė, tė cilėt, nė ndryshim nga Berisha, nuk dihet se cilėt janė e se ēfarė synojnė. Berisha pra, edhe pėr amerikanėt ėshtė njė plehrė, por njė plehrė, me erėn e sė cilės janė mėsuar; shkurt, pėr t‘i qėndruar besnik njė clichĆ©-je tė njohur ndėrkombėtare, "ėshtė njė plehrė e tyre".

Me sa mė sipėr nuk ėshtė se "po krruaj brirėt" me amerikanėt, s‘ka gjė se do doja qė diplomacia e tyre tė kishte njė frymėzim mė idealist e mė moral. Ata janė nė tė drejtėn e tyre, ashtu siē ishte nė tė drejtėn e vet Tom Ridge, i cili erdhi nė Tiranė nė rolin e njė konsulenti pėr tė lidhur njė kontratė tė majme punėsimi me qeverinė shqiptare (edhe sot e kėsaj dite nuk dimė se sa ėshtė paguar Tom Ridge, ashtu siē nuk dimė nėse paguhet ende).

Por dimė ama, qė Tom Ridge ėshtė reanimatori i Sali Berishės. Aq i bėn atij qė Sali Berisha ėshtė ky qė ėshtė. Honoraret i ka futur tanimė nė xhep. E nė kėmbim ēfarė dha? Solli mikun e tij, George W. Bush, nė Tiranė, i cili i bėri njė bojatisje tė mirė fytyrės sė Sali Berishės. Dhe ishte Tom Ridge, ky klient par excellence i Sali Berishės, qė pėr pak u zgjodh kandidat pėr zv.President i Partisė Republikane. S‘ke ē‘i bėn.

Kjo ėshtė Amerika, Amerika e institucioneve qindra vjeēare, Amerika e demokracisė, e ligjeve dhe e institucioneve, Amerika e vlerave dhe ideve tė mėdha, por dhe Amerika e Tom Ridge-ėve dhe e mentorėve tė tij (familjes Bush), tė cilėt ai na i bėn edhe mentorė tė Sali Berishės. Mjerė Amerika pėr ta? Afėrmendsh, jo. Amerika ua ka gjetur ilaēin tė paudhėve tė tillė (e shumta, i mban tetė vjet, dhe i flak nė koshin e historisė).

Pse sillen kėshtu amerikanėt? Nė radhė tė parė, busulla e tyre janė interesat nacionale. Nė radhė tė dytė, atyre nuk u mbushet mendja asnjė ēikė prej kapaciteteve politike, demokratike, civike e civile tė shqiptarėve; ata gjithashtu nuk duan t‘ia dinė pėr atė Shqipėrinė tjetėr, pėr atė Shqipėrinė e ndryshme nga establishment-i sundues, e cila beson se demokracia liberale, jo vetėm duhet, por edhe mund, tė prodhojė stabilitet politik pėr vendin e tyre, dhe se stabiliteti politik "i dhuruar" nga regjimet autokratike ėshtė njė stabilitet i rremė, mashtrues.

Ky lloj stabiliteti, edhe sikur tė injoronim faktin qė ngrihet mbi dhunimin e parimeve tė demokracisė liberale, mbetet megjithatė njė stabilitet qė nuk zgjat shumė e qė mund tė pėlcasė si njė tollumbace nga njė moment nė tjetrin. Kėshtu ndodhi nė vitin 1997, e nuk ėshtė ēudi tė ndodhė pėrsėri pas njė viti. Farat e njė drame tė tillė ekzistojnė: Sali Berisha ėshtė nė pushtet, dhe ca miq tė tij amerikanė janė tė kėnaqur me kėtė fakt po aq sa ai vetė.

Do tė guxojė Berisha t‘i vjedhė zgjedhjet e vitit tė ardhshėm? Do tė guxojė qė ē‘ke me tė. Nuk ka rrugė tjetėr. Kėtė herė, pėr dreq ka dhe njė motivim shtesė pėr tė, i cili edhe i vetėm do tė mjaftonte pėr ta bėrė tė tentojė grabitjen me ēdo kusht tė zgjedhjeve: familja e fisi i tij, me frymėzimin e me ok-in e tij, janė tė nakatosur rėndė nė njė numėr tė pafundėm aferash tė errėta. E nė kėtė kuptim, pushteti ėshtė panciri mė i mirė pėr kėtė familje tė u-bu-bu-shme.

Ēfarė do tė bėjnė amerikanėt nė rrethana tė tilla? Do tė bėjnė sehir? Nuk ėshtė ēudi tė bėjnė sehir. Gjithēka varet nga pesha e miqve - mė saktė, klientėve - tė Berishės nė Washington. Njė shpresė mbetet tek ndėrrimi i kuajve nė shtėpinė e bardhė, por edhe kjo mbetet njė shpresė e vogėl dhe e vakėt. Barack Obama, ashtu si tė gjithė Peresidentėt amerikanė, nuk mund t‘i shpallė luftė makinės sė madhe tė lobing-jeve, e cila pėrbėn njė rekuizitė tė vjetėr tė demokracisė amerikane. Kjo ėshtė dhe makina e tij, nė fund tė fundit, qė po e ēon drejt fitores. Dhe ku ka lobing-je, nuk ka ideale e nuk ka moral. Ka vetėm interesa. Rrjedhimisht, soji i Tom Ridge-ėve ėshtė soji i pavdekshėm.

Vetėm shqiptarėt mund e duhet t‘i dalin pėr zot vendit tė tyre; vetėm kėshtu, edhe amerikanėt do tė kuptojnė se nė kėtė provincėn tonė ka njė vullnet, qė ėshtė mė i fortė e mė premtues se sa vullneti i njė familjeje mafioze. Nėse nuk shohin mobilizimin e shqiptarėve nė mbrojtje tė demokracisė, tė ligjeve, tė institucioneve, amerikanėt do tė vijojnė tė bėjnė atė qė kanė bėrė e atė qė dinė tė bėjnė: tė mbrojnė thjesht interesat e tyre. Kėtė mund ta bėjnė edhe me njė njeri si Sali Berisha. Madje, mund ta bėjnė mė mirė me njė njeri tė tillė.

Nga: Mustafa Nano
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kosova - Hapėsirė konspirative

Mesazh  Jon prej 27.01.10 13:25

Kosova - Hapėsirė konspirative e eksperimenteve gjeo-strategjike globale

Si ithtar i flaktė i ekzistimit tė teorive konspirative nė botė, gjithnjė e mė tepėr mbėshtes dyshimin tim tė bazuar se, nė mesin e shumė vendeve dhe rajoneve tjera tė botės, edhe Kosova e jonė e mjerė, ėshtė bėrė viktimė dhe poligon eksperimental pėr arritjen e disa qėllimeve tė caktuara tė “mė tė fuqishmėve”.

Duke medituar nga ky kėndvėshtrim, qė pėr shumė kė mund tė cilėsohet si “ēmenduri”, gjithnjė e mė tepėr po bindem se pėr Kosovėn ekzistojnė shumė iluzione tė imponuara artificialisht, pėr tė cilat, ne, patjetėr dikur do tė kėndellemi. Dikur po, por mos tė jetė atėherė shumė vonė?!

Tė shkojmė qė nga fillimi - hyrja e trupave tė NATO-sė nė Kosovė! Edhe pse ky intervenim neve kosovarėve, pa dyshim se na ka “hekė qafe” njė armik tė pėrbetuar historik - SHKAUN, ajo, realisht, nuk ėshtė bėrė vetėm pėr shkaqe humanitare, sikurse tė gjithė ne e komentojmė kėtė tė vėrtetė, por edhe pėr interesa tjera strategjike globale, sepse, me intervenimin e njė fuqie mė tė madhe ushtarake botėrore nė Kosovė, pėr herė tė parė nė historinė e NATO-sė, legalizohet njė ndėrhyrje e njė aleance ushtarake, jashtė hapėsirės territoriale tė shteteve anėtare tė saj.

Pėr herė tė parė, aplikuar nė Kosovė si njė territor qė nuk i pėrket asnjė shteti anėtare tė saj, ky pretekst humanitar edhe praktikisht promovoi NATO-n si “xhandar” dhe mbikėqyrėse globale botėrore.
Iluzioni tjetėr i yni ėshtė ai i politikės dhe interesit amerikan nė Kosovė. Se SHBA-tė, kanė interesa tė veta strategjike dhe politike nė Kosovė, kjo mė nuk ka aspak dyshim, por jo edhe ashtu, sikurse ne mendojmė dhe sikurse ky konformizėm na ėshtė imponuar nė praktikė.

Amerikanėt, ēdo politikė dhe interes tė tyre strategjik, parimisht e realizojnė nė dy drejtime: e para, duke vepruar sipas situatės momentale tė politikės ditore, dhe e dyta, duke u bazuar nė njė strategji analitike afatgjate globale mė parė tė pėrcaktuar si synim. Andaj, nga ana e jonė si kosovarė, ky partneritet me amerikanėt, nuk duhet tė merret bukvalisht, me patetikėn e njė “jaranie” klasike, por si njė balancim nė mes tė kėrkesave tona reale dhe asaj strategjie afatgjate tė interesit amerikan nė kėtė rajon.

Pa dashur qė mė gjatė ta elaboroj kėtė konstatim, desha tė jem mė konkret me shembuj nga praktika e jonė: ta zėmė, zakonisht tė gjitha protestat e shqiptarėve pėr liri dhe pavarėsi, gjithmonė, ato janė gjykuar zyrtarisht nga po kjo politikė ditore amerikane, por, nga ana tjetėr, nė favor tė sensibilizimit tė kėrkesave tona tė drejta popullore, mu kjo politikė, i kishte aktivizuar mediet mė tė fuqishme botėrore, duke parapėrgatitur sikur opinionin e vet, nga njėra anė, ashtu edhe atė botėror, nga ana tjetėr, pėr veprimet e ardhshme strategjike qė do t’i ndėrmarri mė vonė.

Iluzioni tjetėr i yni ėshtė se amerikanėt, gjoja po na e dashkan kėtė politikan, apo po e pėrkrahin atė politikė nė Kosovė.

Jo, assesi! Ata gjithmonė janė nė anėn e politikės dhe politikanėve qė nė rend tė parė e kanė pėrkrahjen sa mė tė gjerė tė popullit tė vet. Pra, e favorizojnė autoritetin individual tė njė politikani, pėrmes tė cilit do t’ua imponojnė vullnetin e tyre popullit qė e pėrkrah atė.

Si shembull tė dėshmimit tė kėtij konstatimi t’i marrim ngjarjet e viteve 98-99.

Atėbotė, amerikanėt nuk shkuan tė bisedojnė, sikur bėnin zakonisht, me Ibrahim Rugovėn, i cili veē e kishte humbur ndikimin e tij nė popull, por shkuan dhe u ulėn kėmbėkryq nė odė tė burrave pėr tė biseduar me pėrfaqėsuesit e UēK-sė, tė cilėt, realisht e kishin pėrkrahjen e madhe tė popullit.

Rast i njėjtė ėshtė edhe me emėrimin e Hashim Thaēit, e jo tė Ibrahim Rugovės, si udhėheqės tė bisedimeve tė palės shqiptare nė Rambuje. Kur e pėrmendim Rambujenė, ajo ėshtė njė faqe tjetėr e historisė tonė, ku edhe pėr kėtė Konferencė ndėrkombėtare pėr Kosovėn, ne, sot e kėsaj dite, i kemi ende iluzionet tona. Njė iluzion i madh qėndron tek nėnshkrimi ose mosnėnshtrimi, nga ana e palės kosovare, i kėsaj marrėveshjeje tė imponuar.

Shumė mirė e dimė se ēka ndodhi pas nėnshkrimit tė atij dokumenti dhe mosnėnshkrimit tė saj nga ana e Serbisė, por kurrė nuk merremi edhe me anėn tjetėr tė medaljes. ēfarė do tė ndodhte sikur edhe ne tė mos e nėnshkruanim atė dokument?.

Rambueja ishte shansi i fundit qė evropianėt ta zgjedhin vetė kėtė ēėshtje tė ndjeshme nė oborrin e tyre, dhe kjo punė ju besua Francės, njė mikeje tė vjetėr tė Serbisė. Kosova si rast, nuk ishte vetėm njė provė e fundit e Francės, por edhe e evropianėve qė ta zgjidhin kėtė ēėshtje.

Jam tejet i bindur se, sikur, ta zėmė, tė kishte dėshtuar Rambueja me mosnėnshtrimin e marrėveshjes edhe nga pėrfaqėsuesit e shqiptarėve tė Kosovės, atėherė problemi do tė kalonte definitivesh nė duart e amerikanėve. Si kishin vepruar ata nė kėtė rrethanė, ėshtė njė ēėshtje qė mund tė ketė shumė variante tė supozimit. Por, mė e kapshme do tė ishte ai potez veē i aplikuar amerikan nė kėto situata.

Diēka e ngjashme sikur me talibanėt nė Afganistanit, tė cilėt i armatosi me armatim mė modern dhe ata vetė e ēliruan atdheun e tyre tė robėruar nga sovjetikėt.

Mos tė harrojmė! Nė Kosovė, atėbotė, UēK-ja veē e kishte ndezur luftėn e armatosur ēlirimtare.

Por, na ndodhi ajo ēfarė na ndodhi dhe pas hyrjes sė trupave tė NATO-s, ne u bėmė viktimė edhe tė njė iluzioni tjetėr. Heshtėm dhe pranuam t’na ēarmatoset dhe transformohet UēK-ja. E arsyetuam si kompromis tė dhembshėm gjoja mos t’ju prishim qefin aleatėve tanė qė na shpėtuan. Me kėtė veprim apo mosveprim, ne si popull, definitivisht e humbėm forcėn e armatosur dhe nė zgjedhjet e para qė u organizuan pas lufte, me mbi 70%, e votuam“opsionin e paqes dhe tė bisedimeve me Serbinė”.

Kėshtu, nė mėnyrė tė heshtur dhe ngadalė, filloj tė realizohet politika e hartuar nga disa shtete antishqiptare tė bashkėsisė ndėrkombėtare qė vepronin nė kuadrin e UNMIK-ut, e nė favor tė copėtimit tė Kosovės dhe ndarjes sė saj me Serbinė.

Pasi kishte pėrfunduar testimi i naivitetit tonė si popull, nė kėto rrethana tė krijuara, tanimė dihej se kah do tė orientohet edhe politika ditore amerikane: kah Rugova paqėsor i cili ishte mbyllur nė “sarajin e tij mbretėror”, dhe si njė president kukull, pranonte tė nėnshkruante ēfarėdo marrėveshje dhe kontrate qė i ofrohej nga bashkėsia ndėrkombėtare.

Nuk kishte mė dyshim. Amerikanėt e pėrkrahin Rugovėn dhe partinė e tij, por askush nga ne nuk vėrente se kjo pėrkrahje vinte nga njė politikė ditore, e jo analitike afatgjate amerikane.

Sikur ne, atėbotė, kur deshėn tė na ēarmatosin UēK-nė, tė kishim reaguar unik si popull, ashtu sikur reaguam unik kur na hiqnin flamujt kombėtar nė disa vende zgjedhore dhe zyre tė komunave, dhe i rikthyem sėrish ato, sot nuk do ta kishim kėtė situatė qė e kemi.

Mė tej, njė tjetėr iluzion i yni, ėshtė iluzioni i ekzistimit tė medieve tė lira nė Kosovė. “De facto” ato kontrollohen nga ndėrkombėtarėt dhe ky interes i qarqeve tė ndryshme globale realizohet pėrmes dy planeve: atij tė donacionit dhe sponzorizimit, ku si kundėrshpėrblim kompensohet me imponimit paraprak tė “rregullave tė caktuara tė lojės”, dhe, nė anėn tjetėr, pėrmes trajnimeve “falas” tė kuadrove profesionale nga kjo sferė, dhurimit tė emisioneve tė ndryshme dokumentare, telenovelave, filmave etj.

Tė gjitha kėto veprime bėhen, duke pasur paraprakisht si orientim njė plan tė detajuar tė hulumtimit kolektiv tė mentalitetit tė popullatės sonė dhe eksperimentimit tė metodave sa mė tė suksesshme tė ndikimit nė masa. Rezultatet e arritura nga ky eksperimentim, duhet tė shėrbejnė si modele qė do tė aplikohen edhe nėpėr regjione tjera tė botės.

Nė Kosovė, sikur duket testohet dhe eksperimentohet politikisht me ēdo gjė, e nė rend tė parė, me sistemet e reja organizative tė strukturave politike dhe shtetėrore. Si shembulli mė i freskėt nė kėtė drejtim, ėshtė “Pakon e Ahtisarit” me “fantom” rregulla tė krijimit tė njė shteti dhe shtetėsie tė re nė botė, funksionimi i sė cilės, pėr herė tė parė ka pasur tė testohet nė Kosovė.

Gjendja e tanishme e viktimizimit tonė pėr kėto dhe shumė qėllime tjera nė emėr tė “interesave mė tė larta”, si duket ėshtė nė fazėn e vetė pėrfundimtare, andaj, ne si popull, sot kemi arritur nė asi “pat” situate, saqė shumė pak mund tė veprojmė arsyeshėm nė kėtė drejtim.

Gjersa mediet tona masive janė tė “trajnuara mirė”, dhe lidershipi ynė politik, tėrėsisht i ka pėrmbushur kushtet e kėtij eksperimenti tė suksesshėm, nuk na mbetet asgjė tjetėr, pėrveē se ta ngrehim zėrin tonė kolektiv popullor nė shpalosjen e fuqishme tė synimit tonė tė vetėm shekullor si popull - e kjo ėshtė VETĖVENDOSJE dhe asgjė tjetėr si alternativė. Ta themi kėtė haptas, ēdo herė dhe kudo...edhe nė rrugė kur ta kėrkoj nevoja!

Me kėtė veprim, sigurisht do t’ia lėmė hapėsirėn e aplikimit tė ngadalshėm, por mė efikas, anės tjetėr tė politikės amerikane: asaj analitike afatgjate pėr Kosovėn?!

Nga Adnan Abrashi
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

“E vėrteta rreth Bosnies & Kosovės”

Mesazh  Jon prej 27.01.10 13:45

“E vėrteta rreth Bosnies & Kosovės”

Mė 19 Dhjetor tė vitit 1994, shkrimtari Warren Hough deklaroi se Henry Kissinger ishte akuzuar nga presi denti francez Mitterand se ishte “kryemanipulatori” i konfliktit jugosllav. Thuhet se deklarata ėshtė bėrė nė njė mbledhje tė Konferencės Europiane tė Sigurisė nė Budapest, Hungari.

Sipas Warren Hough:

"Si pjesė e planeve tė tyre tė luftės, udhėheqėsit serbė shpenzuan miliona dollarė pėr kontrata dhe pagesa nė Shtetet e Bashkuara. Burime nga Wall Street theksojnė se shumica e kėtyre marrėveshjeve jetė-shkurtra, me sa duket u sajuan pėr tė fituar para pėr firmėn kėshillimore tė Kissinger, ‘Shoqėria Kissinger’, drejtor themelues i sė cilės ishte Lord Carrington, njė ndėrmjetėsues pėr "paqe" nė ish-Jugosllavi. Gjithashtu u fituan para dhe nga dy miqtė e Kissinger, Lawrence Eagleberger dhe Brent Scowcroft.

Njė shqyrtim i dokumentave tė bankės nė Nju Jork (New York City) tregoi se qė nė fillim tė vitit 1992, Eagleberger (ish Sekretari amerikan i Shtetit) dhe Scowcroft (Kėshilltar i Xhorxh Bushit pėr sigurinė kombėtare nė shtėpinė e bardhė), i fshehėn serbėve njė 'lidhje/burim parash', ndėrsa ata me sa duket po formulonin ‘pozicionin asnjėanės tė SHBA-sė’ ndaj fraksioneve etnike ndėrluftuese tė ish Jugosllavisė.

"Ėshtė me interes fakti qė Sir Alfred Sherman ka qenė kėshilltar i udhėheqėsit serb Radovan Karaxhiē, i cili vepronte nga njė apartament ngjitur me zyrėn e tij. Sipas kėrkimit tė publikuar, Sherman njihet si "shpikėsi i Margaret Thaēer-it", dhe ai ishte nė ballė tė manovrimeve tė cilat sollėn zgjedhjen e saj.

Serbėt u sponsorizuan nga Elita e pushtetit ?? nėpėrmjet bankave tė pėrfshira nė pastrimin e parave tė pista, tė cilat ishin para droge.

Gjithashtu ėshtė mahnitės fakti sesa “fondacione” u ngritėn nė ish Jugosllavi nga spekullatori financiar George Soros. Ai i ngriti kėto fronte nė Bosnie, Kroaci, Shqipėri, Slloveni dhe Beograd. Sorosi ėshtė njė mik i ngushtė i Lawrence Eagleberger i ‘Shoqėrisė Kissinger’, ish ambasador amerikan nė Beograd dhe njė aleat i ngushtė i Sllobodan Millosheviēit.

Sipas shkrimtarit dhe studiuesit Ben Vidgen, i cili shkroi nė revistėn Nexus, nė Shkurt tė vitit 1996, Amerika, Gjermania dhe Izraeli po drejtonin njė transport ajror sekret armėsh pėr Kroacinė dhe Bosnien. Qė nė fillim tė konfliktit, gazetarė francezė bėnė tė ditur nė vitin 1994 qė agjentėt e CIA-s po i nxisnin Muslimanėt e Bosnjes drejt kundėrsulmeve kokėkrisura dhe tė pashpresa kundėr serbėve me premtimet e gėnjeshtėrta tė mbėshtetjes nga amerikanėt.

Fakt ky i mbėshtetur dhe nga George Kenney, njė zyrtar amerikan i ngarkuar me ēėshtjet jugosllave nė Departamentin e Shtetit Amerikan, derisa ai dha dorėheqjen i indinjuar me 14 Gusht tė vitit 1992.

Warren Hough deklaron se ndėrsa muslimanėve iu ngrit kurthi, rrjeti i Kis singer-it po luante lojėn e "tė mirit – tė keqit", tė cilėn e pėrdorin shpesh manipuluesit. Dy udhėheqėsit serbė, Milloseviē dhe Karazhiē ishin pjesmarrės tė kėsaj loje.

Sipas Hough-it: "Nėn kėtė skenar, Milloseviēi, klienti i Shoqėrisė Kissinger, hodhi poshtė dhe dėnoi publikisht sulmin e paligjshėm tė trupave tė Karaxhiēit kundėr muslimanėve tė Bosnjės. Por nė mėnyrė tė maskuar qeveria e Millosheviēit furnizoi forcat “tradhėtare” tė Karaxhiēit me tė gjitha armėt dhe mbėshtetjen qė atyre u nevojitej pėr tė zhvilluar njė “luftė shfarosėse” e tė paepur kundėr fqinjėve tė tyre muslimanė. Sigurisht, furnizimi i muslimanėve u bllokua nga konfiskimi i armėve nga OKB-sė. Studimi gjithashtu pohon se Arabia Saudite, njė tirani fashiste nė vetvete, po futej nė kurth nga ky plan.

Sipas disa burimeve, mbreti Fahd sigurohej vazhdimisht qė SHBA-ja planifikonte tė hiqte konfiskimin e armėve nė kohė pėr tė lejuar qė armėt tė mbėrrinin tek muslimanėt. Rrjedhimisht, mbreti bindi udhėheqėsit e tjerė islamikė tė kishin besim tek Uashingtoni. Tani monarkia saudite denoncohet si tradhėtare e Islamit gjė e cila, sigurisht, iu vjen pėr shtat manipuluesve.

Duke marrė parasysh tė gjitha kėto, ka disa lidhje interesante mes “ndėrmjetėsuesve tė paqes” nė Bosnie.

Lord Carrington anėtar i (Instituti Mbretėror i Ēėshtjeve Ndėrkombėtare, Bilderberger, Komisioni Trilateral, Comm 300), Lord Owen anėtar i (Bilderberger, Komisioni Trilateral) dhe Karl Bildt i Suedisė (Bilderberger) ndoqėn njėri-tjetrin si “ndėrmjetėsues paqeje”, zyrtarė pėr Bashkimin Europian nė ish Jugosllavi.

Cyrus Vance anėtar i (KMJ, KT, Bil, Comm 300) ishte “ndėrmjetėsuesi pėr paqe” i OKB-sė, ndėrsa nė tė njėjtėn kohė ishte njė drejtor i disa fabrikave tė quajtura ‘Manufacturers Hanover Trust’. Kur Vance doli nė pension, OKB-ja caktoi norvegjezin Thorvald Stol tenberg, anėtar i (KT, Bil) dhe kur Xhimi Karter anėtar i (KT) dėshtoi nė mėnyrė tė kuptueshme “tė arrijė paqe”, “fluturon” nė Bosnje si njė “negociator i pavarur”.

Mė vonė erdhi Richard Holbrooke anėtar i (KT, KMJ, Bil), i dėrguari i paqes sė Bill Clinton anėtar i (KMJ, KT, Bil) dhe ambasadori amerikan nė Jugosllavi ishte Warren Zimmerman anėtar i (K T, KMJ), pėr tė raportuar tek Warren Christopher anėtar i (TC, CFR).

E mbani mend gjenocidin e tmerrshėm nė Ruanda? Kush mbėrriti nė Ruanda pak ditė pėrpara se tė arratiset nė njė “mision tė fshehtė diplomatik”? Lord Carrington dhe Henry Kissinger. A mund tė fluturojnė derrat?

Kėshtu, sajimi i “konfliktit boshnjak” solli krijimin e forcės mė tė madhe shumkombėshe qė nga lufta e dytė botėrore, e cila u mundėsua nė sajė vuajtjet ēnjerėzore tė shkaktuara me paramendim.

Personi kryesor pėr kėtė ushtri botėrore tė NATO-s ishte Bill Clinton (KMJ, KT, Bil), "njeriu lepe-peqe" pėr David Rockefeller dhe Elitėn.

Nė 6 Dhjetor 1995 ne pamė njė reklamė (citim) prej njė faqe (nė gazetėn e kontrolluar nga CIA, ‘Washington Post’) tė afishuar nga njė organizatė e cila e quante veten "Komiteti pėr Udhėheqje Amerikane nė Bosnje", firmosur nga Zbigniew Brzezinski (KMJ, themeluesi i KT, Bil), Kongresmeni Stephen Solarz (KMJ), Gorge Soros (Bil), Michael Armacost (KM J dhe president i Elite Brookings Institute) dhe Leslie Gelb (KT, president i KMJ).

“Ne kemi shtete njė partiake brenda njė bote njė partiake, nėn njė ushtri njė partiake. Sa tė tjerė duhet tė vuajnė pėrpara se lolot politikanė tė ndalojnė sė qėnuri leshko? Sa tragjedi tė tjera do tė ndodhin pėrpara se raca njerėzore tė marrė nėn kontrolli fatin tė vet?

Ēfarė ėshtė e vėrtetė pėr Bosnjėn, ėshtė gjithashtu e vėrtetė pėr konfliktin nė Kosovė, faza e dytė nė axhendėn e NATO-Illuminati pėr Ballkanin.

Pėrsėri kemi pamjen groteske tė Madeleine Albright, Sekretarja amerikane e Shtetit dhe Priftėreshė e Lartė e politikės amerikane, duke bėrė fjalime rreth “paqes” dhe “lirisė” kur ajo vetė ėshtė pėrgjegjėse pėr implementimin e politikave tė gjenocidit.

Kjo ėshtė e njėjta Madeleine Albright e cila ishte pėrfshirė nė Projektin Monark dhe programe tė tjera tė kontrollit tė mendjes nė tė cilat njė numėr i pafund fėmijėsh janė torturuar dhe traumatizuar pėrtej imagjinatės.

Pėr tė, tmerret e Kosovės ishin tė pakuptimta tė papėrfillshme ??, pėrveēse njė mėnyrė pėr tė arritur synimin e atyre tė cilėve ajo u shėrben skllavėrisht.

Kujtoni ‘kukullat’ (aktorėt) e tjerė madhorė nė masakrėn e Kosovės, Bill Clinton dhe Tony Blair. Tė dy lojtarė tė mirė-informuar nė lojėn e kontrollit global pėr llogari tė zotėrinjve tė tyre.

Tė dy janė pasues besnikė tė rrymės sė vrasėsve tė mėdhenj plotėsisht tė korruptuar tė cilėt kanė pushtuar Shtėpinė e Bardhė dhe Downing Street.

Ata e dinė qė personat tė cilėt aplikojnė diskriminimin etnik tė shqiptarėve, kontrollohen nga tė njėjtėt persona tė cilėt imponojnė bombardimet e NATO-s nė pėrgjigje tė kėtij “spastrimi etnik”.

Me afrimin e mijėvjeēarit, krijimi i kaosit global do tė rritet nė ēdo veprim dhe ekziston mundėsia qė ajo qė po shohim sot nė Kosovė do tė pėrshkallėzojė nė njė konflikt shumė mė tė gjerė. Mendoni pėr pėrfshirjen e Kinės nė armiqėsi tė ardhshme si dhe NATO-n qė shfaqet si forca policore globale.

Ne kemi nevojė tė mos i drejtohemi mė politikanėve pėr pėrgjigje dhe tė fillojmė tė organizohemi nė komunitetet tona pėr tė ndėrtuar ekonomi dhe organizata vendore tė cilat mund tė veprojnė jashtė kėtij manipulimi.

Njė ekspozim i mirė me qėllim, do tė ishte nje bojkotim masiv i tė gjitha zgjedhjeve tė shtetit dhe kombėtare. Votimi nė rrethanat e tanishme do tė thotė t’i japėsh besim njė si stemi qė ėshtė projektuar tė na kontrollojė dhe jo tė na ēlirojė. Duke refuzuar votimin dhe pjesmarrjen nė tė, ne tregojmė atė qė ndiejmė.

Ne mund t’i themi manipuluesve: “Ne dimė dhe kuptojmė se ēfarė po bėni por tashmė loja juaj trilluese ka mbaruar. Ne nuk do tė manipulohemi mė duke mbėshtetur dhe mbrojtur shtetin njė-partiak, botėn njė-partiake dhe rudimentet e njė mentaliteti post komunist.”

Marrė nga libri “… e vėrteta do tė tė dhurojė ty lirinė”
Autor - David Icke
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kosova hapėsirė kospirative

Mesazh  argoni prej 04.02.10 15:25

I nderuar, a mos ka te bej tema juaj me anime politike. sepse duke e lexuar kishte paksa kahje politike?

argoni

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Histeri e komplot kunder Kosoves ne vitet 98-99

Mesazh  Estilen prej 15.03.10 18:01

Komploti me i madh kunder Kosoves....vitet 98-99

Ne na nevojiten historite per komplotet boterore, por me shume duhet te dime per komplotet kunder vendit dhe kombit tone.

Kjo na ben me te vetedijshem per te ardhmen tone.

PIRAMIDA ME E MADHE KOMPLOTISTE KUNDER NJE POPULLI

Ky grup komplotist u themelua ne konspiracion te plote qe ne vitin 1991 ne zyrat e Akademise famekeqe serbe, e cila i pararendete cdo politike kriminale kunder popullit te Kosoves, qe luftonte prej nje shekulli per vetvendosje.

Historia ka nxjerr dhe po nxjerr ne pah emrat e komplotisteve, qe lyen duart me gjakun e paster shqiptar.

Por ende nuk jane zbuluar emrat e Akademikeve, frymezuesit e perjetshem ne histerin ndaj kosovareve.

Ja kush ishin urdherdhenesit per krimet e bera ne Kosove gjate viteve 1998-1999?!

Struktura komanduese e forcave policore serbe ne v.1998-99 ishte:

1.Sllobodan Milloshevec
2.Nikolla Shahinovic,
3.Millan Millutinovic,
4.Mirko Marjanovic
5.Vlajko Stoilkovic
6.Gjeneral majori Nikolla Cvijic
7.Gjeneral kolonel Vlastimir Gjorgjevic
8.Gjen.kolonel Obrad Stevanovic
9.Gjen.major Petar Zekovic
10.Gjen.kolonel Radomir Markovic
11.Gjen.kolonel Stojan Mjak
12.Frenki Simatovic
13.Milorad Lukovic(legija)
14.David Gajic
15.Zhivko Trajkovic
16.Sreten Lukic
17.kolonel Dragutin Adamov
19.Kolonel Gradimir Zekovic
20.Kolonele Lubinka Cvetic
21.Kolonel Dushan Gravnik
22.Kolonel Bora Vukovic
23.Kolonel Bogolub Ivanoviq.........
.................................................. ...

Struktura e forcave ushtarake serbe ne v.1999 ishte:

1.Sllobodan Milloshevic-Komandant suprem
2.Gjeneral Dragolub Ojdanic
3.Gjen.kolonel Nebojsha Pavkovic
4.Gjen.kolonel Radosllav Martinovic
5.Gjen.kolonel Srboljub Trajkovic
6.Gjen.kolonel Geza Fakas
7.Gjen.major Lubisha Stoimirovic
8.Gjen.major Vladimir Lazarevic
9.Negosav Nikolic
10.Kolonel Mladen Cirkovic
11kolonel Dragan Zhivanovic
12.Kolonel Bozhidar Dolic
13.Kolonel Krosman Jelic
14.Kolonel Radojko Stevanovic
15.Zhelko Pekovic
16Kolonel Ilija Todorov
17.Kolonel Branislla Lukic...
............................................
Krahas forcave te rregullta ushtarak-policore serbe, kane vepruar edhe forcat paramilitare si:

1.Forcat e ARKANIT,
2.Forcat e SHESHELIT
3.Forcat e DRASHKOVICIT
4.BERETAT E KUQE ...............
............................................
Kjo eshte piramida komanduese serbe e cila ka dhene urdhera dhe ka bere masakra te shumta gjithandej neper Kosove.

Ja dhe disa nga masakrat e bera:

1.Masakra e Likoshanit,
2.Masakra e Qirezit
3.Masakra e Prekazit
4.Masakra e Abrise
5.Masakra e Recakut,
6.Masakra e Rrezalles
7.Masakra Izbices
8.Masakra e Lubenicit
9.Masakra e Padalishtes
10.Masakra e Qyshkut
11.Masakra e Rrezalles
12.Masakra Zahaqit
13.Masakra e Burgut te Dubraves
14.Masakra e Rogoves se Hasit
15.Masakra e Krushes se Madhe
16.Masakra e Celines
17.Masakra e Bellacerkes
18.Masakra e Krushes se Vogel
19.Masakra e Lagjes Tusus ne Prizren
20.Masakra e Therandes
21.Masakra e Gjakoves
22.Masakra E Mejes
23.Masakra e Korenices....
...e qindra maskara tjera......

Forcat kriminale serbe, per te humbur gjurmet e krimit, kane zhdukur mijera kufoma, duke i djegur ato neper furrat e shkrirje ne TREPCE si dhe ne shume vende brenda ne Serbi.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Konspiracione Ballkanike

Mesazh  Estilen prej 11.04.10 15:25

Historitė konspirative tė BallkanitGjithkush nė Ballkan ka qejf njė histori tė mirė konspirative, veēanėrisht nėse nė tė pėrfshihet ndonjė gazsjellės apo bazė ushtarake. Sipas disa njerėzve qė nuk kanė qejf lidhjet mes Serbisė dhe Rusisė, rusėt po planifikojnė tė ndėrtojnė njė bazė ushtarake nė Serbi.

Kjo do tė jetė baza e parė europiane e Kremlinit qė prej daljes nga Traktati i Varshavės dhe mund tė shihet si njė pėrgjigje ndaj zgjerimit tė pushtetit tė NATO-s nė rajon.

Ēdo vend pėrreth Serbisė ėshtė ose nė aleancė, ose do tė jetė nė tė. Historia e bazės ruse nisi nė tetor, kur Dimitri Medvedev vizitonte Beogradin. Nė atė kohė u njoftua gjithashtu se njė qendėr e re pėr emergjencėn do tė ngrihej nė qytetin serb tė Nishit.

Partneri rus do tė ishte Ministria e Emergjencave, njė ministri gjysmė-ushtarake, aktivitetet e sė cilės nuk kanė lidhje vetėm me menaxhimin e pasojave tė fatkeqėsive natyrore, por edhe shėrbimeve tė sigurisė.

Kjo ministri ka luajtur njė rol tė madh nė Serbi, pėr shembull nė heqjen e minave. Por, spekulimet arritėn deri aty, sa tė mendohej se facilitetet nė Nish mund tė pėrdoreshin pėr spiunazh apo edhe pėr qėllime tė ushtrisė.

Ajo qė e ka nxitur mė shumė teorinė e komplotit, ėshtė sė Nishi ėshtė pranė pikės ku do tė kalojė njė gazsjellės i diskutueshėm nė territorin serb, ‘South Stream’.

Gazsjellėsi ėshtė njė projekt i pėrbashkėt mes gjigantit rus tė gazit, ‘Gazprom’ dhe kompanisė italiane, ‘Eni’. Rruga pėrshkon detin e Zi, duke i mundėsuar Rusisė tė anashkalojė Ukrainėn, qė njihet si njė vend transit shqetėsues dhe tė dėrgojė gazin direkt nė Ballkan, Europėn Qendrore dhe Itali.

Shefi i planifikimit tė aktiviteteve tė emergjencės nė Ministrinė e Brendshme nė Serbi, Predrag Maric, pėrgėnjeshtron ēdo njoftim se Rusia do tė hapė njė bazė ushtarake nė Serbi.

Nishi nuk do tė jetė njė bazė ushtarake, thotė ai. Duke deklaruar se serbėt dhe rusėt kanė ftuar pėrfaqėsues nga 11 vende nė njė konferencė nė Beograd kėtė muaj pėr tė diskutuar lidhur me logjistikėn dhe kapacitetet e kėsaj baze nė Nish.

Ka teori qė qarkullojnė nė bloge dhe gazeta se, Rusia ka pėr qėllim tė mos jetė njė e jashtme nė gjeopolitikė.

A ka dijeni per bazen ose Kampin BONDESTEEL ne Kosove.?
Shumė besojnė se ishte nafta dhe jo mizoritė serbe nė Kosovė ato qė nxitėn fushatėn e NATO-s ndaj Serbisė nė vitin 1999. Pas luftės, amerikanėt ndėrtuan kampin Bondsteel, njė bazė ku janė dislokuar 7000 ushtarakė nė Kosovės.

Teoritė e konspiracionit thonė se qėllimi i vėrtetė ishte tė ruhej naftėsjellėsi AMBO, qė do tė sillte naftėn ruse dhe tė Kaspikut pėrmes Bullgarisė dhe Maqedonisė e Shqipėrisė. Mė shumė se 9 vjet mė pas, AMBO mbetet njė vijė nė hartė.

Bondsteel nuk ka pistė avionėsh dhe nė Kosovė kanė mbetur vetėm 1400 trupa amerikane. Kur numri i trupave tė NATO-s nė Kosovė tė reduktohet nga 10.000 nė 2.300, kampi Bondsteel mund tė mbyllet.

Aeroporti i Nishit dhe kampi Bondsteel dallohen qartėsisht nė Google Earth. Mė e vėshtirė tė gjendet ėshtė baza ushtarake qė u hap nėntorin e kaluar nga autoritetet serbe dhe u quajt si Bondsteel-i serb.

Ajo ndodhet mes Kosovės dhe Bujanovcit, nė jug tė Serbisė, ku jetojnė shumė shqiptarė. Liderėt e tyre janė akuzuar ndaj kėsaj nisme.

Por, nė kėtė bazė mund tė dislokohen vetėm 1.000 trupa. “Jam i shqetėsuar pėr kėtė”, - thotė njė zyrtar i lartė i NATO-s.

Ai thotė se ėshtė nė dijeni tė pranisė ruse nė Nish, por nuk shqetėsohet nga pasojat. Ndėrkohė, ‘Windjet’, kompania italiane me kosto tė ulėt, sapo ka nisur fluturimet nė aeroportin e ‘Konstandinit tė Madh’.

Ne se doni te dini me gjere per kapin BondeSteel shikoni ne linkun e meposhtem
http://www.globalsecurity.org/military/facility/camp-bondsteel.htm

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

C'fare fshihet pas kesaj deklarate fondamentaliste..?

Mesazh  Estilen prej 20.04.10 15:37

Cfare fshihet pas kesaj deklarate fondamentaliste..?

Ka dite qe nje kardinal i Kishes katolike Romake ka bere nje deklarate shume te 'hidhur'ndaj njohjes se shtetit te Kosoves.
Deklaratat e ketij palo Kardinali tė Kishės Katolike Romake dhe anėtarit tė Kėshillit Papnor, Walter Kasper pėr njė agjenci tė huaj se Vatikani deri mė tani nuk e ka njohur Kosovėn si shtet sepse...

po citoi
....pėr shkak tė respektit te paket qe Kosova ka ndaj Kishės ortodokse serbe, se Kosova ėshtė djep dhe qendėr e ortodoksizmit serb, se Vatikani do tė angazhohet pėr mbrojtjen e pėrmendoreve ortodokse, manastireve e kishave dhe ėshtė shumė i shqetėsuar pėr shkak tė “brutalitetit tė caktuar kulturor”, padyshim ka nxitur pezmatim dhe shqetėsim tė madh nė Kosovė, por edhe ka hapur debat lidhur me raportin, si pėr misionin e saj, por edhe pėr misionin ndaj kauzės shqiptare nė Ballkan.

Ka njė kohė tė gjatė, qė Kisha Katolike Romake po pėrballet me vėshtirėsi tė ndryshme, duke filluar nga ato politike, por edhe skandale seksuale. Tashmė, kjo Kishė gjendet nė njė krize morale dhe tė krijohet bindja sikur disa njerėz udhėheqės tė saj, sidomos pas deklaratave tė pamatura politike dhe abuzimeve seksuale e kanė humbur arsyen e shėndosh tė misionit tė tyre.

Duhet theksuar veēmas deklaratėn e kėtij kardinali, e cila nuk pėrputhet me arsyen humane e njerėzore, por edhe kishtare, sepse tė mbrosh krimin absurd serb, tė radhitesh nė anėn e tij dhe antivlerave njerėzore, kjo nėnkupton njė ogur tė zi pėr tė ardhmen e saj dhe tė vet misionit tė saj.

Deklaratat e kardinalit Walter Kasper tregojnė se ne ē’krizė politike dhe morale kanė rėnė njerėzit e saj, por edhe pėr devijim total tė vlerave tė mirėfillta religjioze, morale e njerėzore. Po ashtu, kjo tregon pėr mos durim dhe urrejtje ndaj religjioneve tjera, por edhe pėr fondamentalizėm katolik.

Kur kaq shpejtė kardinali gjerman Kasper kishte harruar se nė mbrojtje tė vlerave humane dhe njerėzore e gjithė bota demokratike nė vitin 1999 kishte ndėrhyrė nė Kosovė ushtarakisht pėr ta mbrojtur dhe shpėtuar njė popull tė tėrė nga shfarosja kolektive e njė politike fashiste e bazuar mu nė vlerat e ortodoksizmit sllav.

Atėherė, mund tė shtrohen dilema tė ndryshme, se pėr veē krizės morale dhe skandaleve tė ndryshme, disa njerėz udhėheqės tė kėsaj kishe kanė probleme psikike dhe krizė hipokrite, sepse tė mbrosh xhelatin dhe tė akuzosh viktimėn, kjo edhe sipas Biblės dhe Kuranit ėshtė mėkat (gjynah).

Andaj, kėta mediokra po bėjnė mėkate tė mėdha dhe duhet tė ndalen, sepse nėse nuk ndalen tashti mund tė jenė burim i konflikteve tė mėdha nė mes civilizimeve, por edhe i tragjedive tė mėdha njerėzore.

Ky dhe shumė kardinal tė tjerė duhet tė kuptojnė drejt njėherė e pėrgjithmonė se Kosova kurrė nuk ishte tokė serbe dhe qendėr e ortodoksizmit serb, por ka qenė, ėshtė dhe do tė jetė tokė arbėrore, ndėrsa tė parėt tanė ilirėt nuk kishin as kisha, as xhamia, por ishin njė popull pagan.

Ata mė vonė kishin pėrqafuar krishterimin ky ishte religjioni i parė i tyre. Manipulimi i madh me objekte fetare ishte njė plan i hartuar mirė nga politika sllave, pasojat e sė cilės po ndjehen edhe sot e kėsaj dite.

Njė argument shtesė ėshtė se mbi themelet e kishave katolike janė ndėrtuar ato Ortodokse, vlen tė pėrmendet, sidomos Kisha e Deēanit, tė cilės u ėshtė ndėrtuar vetėm kulmi dhe muret e brendsheme. Arkitektura e themeleve dhe muret e saj nuk ndryshojnė asnjė milimetėr prej arkitekturės kishtare nė Vatikan.

Atėherė, si mund tė jenė kėto kisha ortodokse dhe sllave, kur dihet se rrėnjėt e ortodoksizmit sllav fillojnė nga fundi i shek.XV, ndėrsa ato katolike ishin ndėrtuar shumė kohė mė parė? Pra, pushtuesi sllav kishte plane tė ndryshme tė manipulimit, si me objekte fetare, por edhe nė shumė sfera tjera tė jetės.

Tashmė, kur shqiptarėt njihen botėrisht si populli mė tolerant nė aspektin fetar, i cili ka tri fe, i cili deri mė tani nuk kishte as problemin mė tė vogėl ndėrfetar, ndėrsa Kisha Katolike Shqiptare kishte kontribuar shumė nė zgjidhjen e kauzės kombėtare.

Misioni i saj ishte human, ajo duhet tė distancohet nga deklaratat e tilla, por edhe tė largojė kėta njerėz tė “krisur”, tė cilėt dėshirojnė tė prishin harmoninė fetare dhe tė krijojnė probleme ndėr shqiptare.

Sidomos, rasti i fundit i Dom Anton Kēirės nė Detroit tė SHBA-ve, i cili kishte deklaruar se Milosheviqi nuk do tė bėnte keq sikur tė masakronte 2 milionė qenė (shqiptarė) tė besimit mysliman ėshtė tepėr skandaloz dhe johuman.

Ky ‘kokėkrisur” nuk duhet tė ketė vend nė Kishėn Katolike Shqiptare, sidomos nė SHBA, sepse demagogjia e tij pėr shfaqjen e tij mė amerikan se amerikanėt ėshtė virtyt i njerėzve tė mjerė, servil, pa bosht, tė cilėve qėllimi nuk ju dihet.

Prandaj, behet mirė qė religjioni ėshtė i ndarė nga shteti dhe duhet tė jetė autonom nė vendimet e tij, por duhet pasur kujdes tė madhe nė politikėn e saj kishtare, por edhe nė respektimin e vlerave tė religjionit tjetėr, pa marrė parasysh, cilit religjion i takojmė.

Shumllojshmeria e religjioneve tek ne shqiptarėt tregon se ky popull ka vlerė tė madhe, por duhet ruajtur kėto vlera nė mėnyrė qė tė ecim sė bashku drejt zhvillimeve tė reja dhe vlerave mė tė zhvilluara kombėtare e njerėzore.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kush i tradhetonte luftetaret e U.C.K se...?

Mesazh  Estilen prej 20.04.10 17:29

Ismet Kryeziu:-Si e pėrgjoi Remzi Hoxha takimin Berisha-Millosheviē

Ish-furnitori i UĒK-sė, Ismet Kryeziu, pak kohė para se tė denoncohej si i zhdukur nė polici nga bashkėshortja Anila Leli, ka dhėnė njė intervistė ekskluzive,ne nje media qe nuk po ja permendim emrin.


Ai rrėfen pėr lidhjet me Remzi Hoxhėn dhe aktivitetin si drejtues i Frontit tė Rezistencės Shqiptare. Kryeziu, i njohur nė Kosovė edhe si njė nga mbėshtetėsit e Rramush Haradinajt, ėshtė konsideruar nga miqtė si njė arkivė e gjallė pėr ngjarjet pas vitit 1991.

Ka qenė pjesėmarrės nė tė gjitha ngjarjet, sidomos ato qė kanė tė bėjnė me ēėshtjet e Kosovės, periudhėn e rezistencės, tė luftės e pas saj, si edhe pėr pėrgatitjet pėr organizimin e AKSH-sė. Ismet Kryeziu njihet edhe si mik i ngushtė i biznesmenit shqiptaro-maqedonas, Remzi Hoxha i zhdukur nga SHIK-u nė Shqipėri nė vitin 1995.

Ē’ju shtyu tė organizoheshit?
Me fillimin e shpėrbėrjes sė Jugosllavisė, nuk kishim pse tė mos organizoheshim edhe ne shqiptarėt nė ish-Jugosllavi, por filloi me thėnien e ish-Presidentit tė ndjerė kroat, Franjo Tuxhman i cili nė njė takim me kolegėt e tij gjeneralė, iu drejtua atyre me kėtė thėnie: Gjeneralėt e shkatėrrimit tė Jugosllavisė janė studentėt shqiptarė, ata qė na mėsuan sesi duhej luftuar e shkatėrruar Jugosllavia.

Qė nga viti 1981 ishim ata qė i vumė kazmat pėr shkatėrrimin e Jugosllavisė. Nė vitin 1990 duhej krijuar njė lėvizje apo mekanizma pėr tė pėrgatitur popullin pėr njė kundėrvėnie ndaj okupatorit serb.

Nė fillim u bė pajtimi i gjaqeve, i cili pati jehonė tė madhe nė unifikimin e popullit shqiptar. U krijua nė fillim LDK-ja, e cila ishte shpresa e vetme pėr ta ēuar realizimin e aspiratave shekullore tė popullit shqiptar dhe LDK-ja me zgjuarsi e pėrdori kėtė lėvizje duke u futur nė organizmat drejtuese pėr tė realizuar programin e saj.

Ne, duke e njohur mirė okupatorin serbo-sllav ishim tė bindur se ēlirimi dhe bashkimi i shqiptarėve jashtė trojeve tė Shqipėrisė amė, vetėm me luftė mund tė arrihej. Atėherė e krijuam Frontin e Rezistencės SHqiptare(FRSH). Pėr hir tė sė vėrtetės, duhet thėnė se edhe ish- presidenti i ndjerė, Ibrahim Rugova e pėrfaqėsoi nė fillim FRSH-nė.

Cili ishte misioni i FRSH-sė?
Misioni i FRSH-sė ishte qė tė krijohet njė organizim politiko-ushtarak i cili do tė koordinonte interesat dhe aktivitetin e tė gjitha partive dhe lėvizjeve nė trojet shqiptare nė ish- Jugosllavi.

Krahas kėtij organizimi, u krijuan shtabet rajonale, komunale dhe lokale, tė cilat merreshin me organizimin tipik ushtarak. Themeluesit e frontit tė rezistencės janė:Mentor Kaēi, Sokol Dobruna, Halil Alidemi, Ukshin Hoti, Sejdir Veseli, Naim Krasniqi, Avdyl Krasniqi, Fatlik Lilaj, Bardhyl Caushi, i ndjerė, Afrim Morina, etj, etj..............................................

intervsta eshte shkurtuar per te dale tek thelbi i temes

Falenderoj tė gjithė ata qė ndihmuan nė kėtė punė tė rėndėsishme kombėtare. Askush deri tani nuk foli dhe ende ėshtė herėt tė flitet pėr kėtė.

Vlen tė pėrmendet thėnia e vyer, patrioti dhe oficeri i vėrtetė, shpeshherė sekretin kombėtar dhe shtetėror e marrin me vete nė varr. Edhe Remziu, shumė gjėra i mori me vete atje ku ėshtė.

Ēfarė bėri fronti i rezistencės pas rrėmbimit tė Remzi Hoxhės?
Pėr rrėmbimin e R. Hoxhes janė ngritur shumė versioni dhe tė gjitha kėto i kemi studiuar me shumė kujdes pėr gjurmėt dhe punėn e tij. Kujdes tė veēantė i kemi kushtuar rrėmbimit tė tij, por pėr ne mė e mundshmja ėshtė se UDB-ja duke e ditur dhe duke pasur parasysh mundėsinė financiare tė Remziut, ka pėrdorur alibi nga mė tė ndryshme pėr ta likuiduar.

Ne kemi pasur dijeni dhe janė tė njohura tė gjitha ato qė janė dhe janė shkruar deri tani, por asnjė nuk ėshtė e vėrtetė. E vetmja e vėrtetė ėshtė se Remzi Hoxha ka punuar e ka kontribuar jashtėzakonisht pėr ēėshtjen kombėtare dhe me aktivitetin e tij ka mundur shumė lehtė tė binte nė sy pėr okupatorin dhe armikun.

Detyra e Remzi Hoxhės nuk ishte tė filmonte takimin e Gazidedes me Arkanin, as tė merrej me takimin Millosheviē-Gligorov-Berisha. dhe nėse ka konstatuar njė gjė e tillė, do tė ketė qenė e rastėsishme. E them me bindje se Remziu dhe askush nga FRSH-ja, nuk kishte nevojė tė financonte atentatin ndaj Kiro Gligorov, pasi vetė programi i FRSH-sė e pėrjashtonte terrorizmin dhe teorikisht nė programet tona nuk ka ekzistuar njė gjė e tillė.

Ne po tė kishim dashur terrorizėm, kishim mundur ta shkatėrronim nė Kosovė ndaj okupatorit, por kėtė nuk e kemi bėrė kurrė dhe nuk kishim nevojė tė merreshim. Kėto i ngarkohen Remziut pėr tė justifikuar zhdukjen e tij. Unė si ish-shef i tij, ju them me bindje dhe me shumė pėrgjegjėsi, se ai nuk i meriton kėto epitete.

Ai qė ka pak ndėrgjegje e gjak shqiptari, tė tregojė tė paktėn se ku ndodhen eshtrat e kėtij dėshmori tė lirisė.

FRSH-ja ka pasur bashkėpunim dhe marrėdhėnie shtetėrore institucionale me shtetin shqiptar. Furnizimin me armė e kemi bėrė nė rrugė shtetėrore. Unė ju shpjegova dhe mė lartė pėr kėto marrėveshje dhe kush i ka nėnshkruar.

Ėshtė e vėrtetė qė nga 1990 janė futur dhe ftuar jashtė pėr tė ardhur nė stėrvitje dhe pėr t’u marrė me kėtė punė. Tė gjitha janė bėrė nė rrugė shtetėrore dhe me marrėveshje. Kėto janė tė deklaruara dhe pranuar edhe nė parlamentin shqiptar nga ish-ministri i Mbrojtjes, zoti Teta i akuzuar nga opozita e atėhershme pėr dhėnie tė armėve kosovarėve.

Atėherė Zoti Teta qe pėrgjigjur: Kam dhėnė dhe do jap prapė kur tė vij. Fati e deshi qė Teta nė kohėn e luftės sė Kosovės e realizoi kėtė dėshirė sė bashku me shumė ministra tė tjerė tė shtetit shqiptar.

C'fare te dhenash ka Fronti i Rezistences per likuidimin fizik te disa antarve te tij,perfshi ketu dhre Remzi Hoxhen..?
FRSH-ja e kishte tė pamundur tė zbardhte tė vėrtetėn e vrasjeve tragjike tė disa prej veprimtarėve mė tė mirė. Rasti i Remziut nuk ėshtė i vetmi, por po pėrmend nė ’92, kur u vra me pistoletė nė gojė njė nga veprimtarėt e diasporės nė “Mine Peza”, pranė Rajonit 3 tė Policisė.

Ai ėshtė Shaip Gashi, vrasėsi u lirua me urdhėr politik dhe sot bredh nė disa institucione tė Kosovės. U dogj i gjallė nė lokalin e tij nė Tiranė tė Re, dhėndri i Bredri Dedės, tė mė fal nuk mė kujtohet emri. U masakrua gazetari i “Gazetės Shqiptare”, njėkohėsisht edhe zėdhėnės i parė i luftės sė Kosovės, Ali Uka.

Nė masa presioni e kėrcėnime u dėnuan shumė veprimtarė tė largoheshin nė diasporė dhe nuk janė kthyer ende nė Kosovė dhe kjo ėshtė fatkeqėsi.

A keni konstatuar nderhyrje te sherbimit sekret serb apo Shik-ut,per te goditur aktivitetin ilegal te levizjes suaj..?
Kėto janė ēėshtje tė niveleve tė larta shtetėrore qė bėhen me pėrgatitje, kushte dhe persona tė caktuar. Neve nuk na interesonte tė merreshim me kėtė punė dhe aq mė tepėr kur ne shpresonin qė shteti dhe strukturat e tij tė na ndihmonin nė misionin tonė tė shenjtė.

Ka pasur qytetarė nga Kosova nė shėrbim tė SHIK-ut qė na survejonin. Pėr kėtė kemi fakte dhe dokumente, ashtu siē kemi dhe posedojmė dokumente pėr disa njerėz tė Kosovės qė punonin nė shėrbim tė UDB-sė.

Dua tė theksoj se FRSH-ja ishte me dijeninė dhe kishte bekimin e strukturave mė tė larta shtetėrore shqiptare. Asnjėherė nuk kemi vepruar apo ndėrmerrnim asnjė veprim pa dijeni e shtetit amė. Po e theksoj dhe njė herė, se udhėheqja e lartė e FRSH-sė ka pasur takime me udhėheqjen e lartė shtetėrore shqiptare.

Edhe para vitit ‘90 dhe pas ’92, ne vazhduam me kėto marrėdhėnie dhe struktura tė larta. Por fatkeqėsia filloi nė vitet ‘92-’93, me arrestimin e Mentor Kaēit me shokė. Pėr tė gjitha kėto ishin nė dijeni drejtuesit mė tė lartė tė Kosovės dhe Shqipėrisė.

C'fre ndodhi ne mars te 1997..?
Isha nė manifestimin ku ishte presidenti Rrugova, presidenti Berisha dhe kryeministri Bukoshi dhe shumė personalitete e intelektualė nga Kosova e diaspora. Pas njė orė, pasi mbėrrita nė shtėpi jam arrestuar nė banesėn time nga SHIK-u.

Akuza dihet tashmė, ka shkruar shtypi atėherė. Atė natė dhe mė pas janė arrestuar shumė tė tjerė, mes tyre Adem Jashari, Islam Caka, Ahmet Bytyēi e disa oficerė madhorė tė shtetit shqiptar.

Atėherė ėshtė sulmuar qė nė akuzėn time tė mė bashkojnė ish- presidentit Alia, Deputetin Gramoz Ruēi, ish-ministrin Teta, zv/min. e Mbrojtjes, Halil Hyseni e shumė tė tjerė.

Arrestimi im nuk ishte akuzė e thjeshtė, shkelje ligji, por pasojė e njė politike tė caktuar. U bė sepse ne iu kundėrvumė politikės dhe strategjisė pėr Kosovėn. Para meje ishte arrestuar Kaēi, dhe kisha mbetur unė qė merresha me stėrvitjen e shokėve nė Shqipėri dhe diasporė.

Arrestimi im u bė pėr tė eliminuar krejt udhėheqjen. Ēanta ime ishte thjesht ēėshtje teknike ku pritej tė merrnin ato dokumente dhe mjete qė u interesonin.

A keni pase informacion mbi dyshimet per nje takim te mundshem te treshes Gligorov-Miloshevic-Berisha ne tetor te 95,dhe nga informacionet cilat do te ishte tema e takimit..?
Ishim tė njoftuar pėr tė gjitha lėvizjet qė bėheshin nė dėm tė Kosovės. Normalisht atėherė ishim mė aktivė. Unė kisha dalė nga burgu dhe FRSH-ja merrej me drejtimin e luftės. Por misioni i Remziut nuk ishte tė vėzhgonte takimin e treshes nė Shėn Naum, por ka mundur tė ndodhė edhe gjatė kėsaj, qė rastėsia ėshtė mbreti i botės.

Dhe Remziu ėshtė ndodhur nė kėtė rastėsi. Por ne nuk kishim detyrė, pasi misioni ynė ishte tjetėr dhe jo tė pėrgjonte ish- presidentin Berisha, pasi ishte shteti shqiptar dhe strukturat e shtetit shqiptar qė do tė vendosnin.

Natyrisht qė Millosheviēi dhe Gligorov po aq ishin pėr ne armiq, qė ēdo lėvizje e atakim tė tyre e gjykonim nė dėm tė Kosovės dhe ēėshtjes shqiptare nė ish- Jugosllavi.

Unė di vetėm njė gjė t’u them dhe ėshtė shumė e vėrtetė qė marrėdhėniet mes Rugovės e Berishės ishin tejet tė ftohta dhe Berisha kėrkonte aleat tė tjerė, siē e pėrdori pėr fat tė keq simbolin e rezistencės shqiptare, Adem Demaēin, Hidajet Hysenin dhe shumė tė tjerė, pėrfshi dhe ish-kryeministrin e qeverisė, Bujar Bukoshin pėr t’ju kundėrvėnė politikės sė Rugovės, i cili i kishte marrėdhėniet tejet tė ftohta. Kėto janė gjėra tė vėrtetė dhe na kanė kushtuar shumė rėndė.

Nje dite te gjitha dekumentat qe ekzistojne do te hapen(fill mbas kesaj interviste Ismet Kryeziu zhduket per t'mos ju gjetur asnje gjurme) Ne jemi duke e shkruar historikun e rezistencės dhe luftės sė Kosovės dhe tė gjitha do t’i dokumentojmė me fakte e dokumente tė padiskutueshme. Por tani mendoj se ėshtė herėt tė flitet pėr kėtė takim. Por ne kemi qenė nė dijeni.

Remziu ka njoftuar shokun tonė tė veprimtarisė, Basri Zukėn i cili ka njoftuar me shkrim atėherė ish- presidentin Rugova, por mė tutje ne nuk e dimė se ēfarė ka ndėrmarrė Rugova pėr njė takim tė tillė.

Pse u takove me ministrin e Shėndetėsisė, Ali Alushani?

Ju gazetarėt e keni princip tė gėrriceni shumė, por unė jam i detyruar tė pėrgjigjem. Ne kishim nė program tė pėrgatisnim terrenin pėr luftė. Dhe pėr kėtė duhej tė pėrgatiteshin spitalet nė Kukės, Tropojė dhe Burrel.

Ndaj u takuam me tė, na ndihmoi nė pajisjen e spitalit tė parė tė Tropojės, synuam tė pėrgatisnim spitalin e Kukėsit dhe filluam atė nė Burrel. Por derisa na ranė shokėt nė burg, nuk mundėm.

Por e di qė nė spitalin e Tropojės, dhe drejtori Din Selimi na ndihmoi shumė dhe pėrgatiti spitalin si pėr luftė. Pėr kėtė, veē ministrit tė Shėndetėsisė pati dijeni dhe presidenti R.Alia dhe kryeministri Nano.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Nje konsipracion shqiptaro-serb !?

Mesazh  Estilen prej 23.04.10 18:50

Rruga shqiptare drejt Serbisė!

SI I SHISTE QEVERIA SHQIPTARE ARMĖ SERBISĖ?!?

Gjatė qeverisjes sė djathtė 2005 - 2009 marrėdhėniet ushtarake Serbi - Shqipėri arritėn kulmin e zhvillimit. Gjerėsia dhe thellėsia e kėtyre marredhėnieve eklipsonte marėdhėniet e Shqipėrisė me partnerėt e NATO-s pėrfshirė edhe SHBA-nė.

Pėr publikun kėto marėdhėnie ishin totalisht tė panjohura, tė mbajtura sekret pėr „shkak“ tė arsyes shtetėrore, sekretit ushtarak etj. Importet, eksportet apo tranzitet e armėve me Serbinė i fshiheshin rregullisht publikut.

Ky sekret mbahej jo vetėm, sepse tė tilla marėdhėnie i nxirrnin bojėn propagandės patriotike zyrtare pėr dashurinė pėr vėllezėrit kosovarė, por edhe sepse ky bashkėpunim ushtarak shpesh shkelte konventat ndėrkombėtare, embargot e vendosura nga OKB-ja apo shėrbente pėr tė armatosur organizata terroriste tė ēertifikuara ndėrkombėtarisht.

Raportet serbo-shqiptare u shtrinė nė tė gjitha fushat e marėdhėnieve me jashtė tė forcave tė armatosura shqiptare nė katėr vitet e shkuara. Fushat pėrkatėse ishin disa, ku mund tė pėrmenden fillimisht importimi i armėve dhe municioneve, prodhime tė fabrikave ushtarake serbe.

Tė tilla importe nga Serbia pėrfshinė predha mortaje tė kalibrave tė ndryshėm disa mijėra copė tė gatshme pėr trafikim, (rasti i Memajt).

U importua barut pėr rreth gjysėm milioni predha mortaje tė kalibrave tė ndryshme, lėndė shpėrthyese nė sasi prej qindra tonėsh, automatikė serbė M70 dhe M84 tė ngjashėm me kallashnikovėt e ushtrisė shqiptare, predha tanku 100mm tip ASDF, (municion modern antiblind), sidhe predha katjushka serbe tip ORKAN 262 mm M87.

Sė dyti importim materialesh me pėrdorim tė dyfishtė si psh. kapsolla detonatore tė tipeve tė ndryshme, fitil zjarr pėrcjellės tė llojeve tė ndryshme, nitrat amoni pėr industrinė ushtarake shqiptare etj. Importimi i nitratit tė amonit pėr Ministrinė e Mbrojtjes shqiptare nga Serbia u krye pas Gėrdecit nga njė firmė private, pronari i sė cilės kishte lidhje me Gėrdecin pėr shkak tė detyrave tė tij funksionale shtetėrore.

Nga firma serbe ėshtė tentuar tė importohen edhe armė, municione, paisje speciale pėr forcat speciale tė policisė shqiptare dhe pėr Forcėn e sigurisė portuale nė Durrės. Kėtu mund tė pėrmendim pistoleta e municione finlandeze, (kompania Patria), pistoleta e municione austriake Glock 19, pushkė precizioni Steyr po austriake, shock grenades, (flash bang), etj. Por serbėt, nė kėtė rast ishin thjesht sekserė pėr t“ua shitur kėto armatime joserbe shqiptarėve sa frėngut pulen.

Ndėr kėta sekserė serbė ishte edhe njė ish pjestar i grupit paramilitar terrorist "Munja", pjesėmarrės nė njė sėrė krimesh kundėr nderit, jetės dhe pronave tė shqiptarėve (1998-1999) nė Prizren, Dushanovė, Hoēė e Qytetit dhe Billushė.

Pra gjatė qeverisjes sė djathtė Berisha - Mediu, njė terrorist i grupit paramilitar "Munja", maskuar si tregtar malazez apo maqedonas armėsh do tė furnizonte me armatime policinė shqiptare ende pa iu tharė njollat e gjakut tė viktimave kosovare tė masakruara nga duart e tij. Njė tjetėr dėshmi e qartė e "patriotizmit" tė anėtarėve tė kabinetit Berisha.

Sė treti eksportet e materialeve ushtarake shqiptare drejt Sebisė kryesisht lėndė plasėse TNT dhe RDX, por edhe predha mortajash tė kalibrave tė ndryshėm, fishekė tė kalibrave tė ndryshėm si pėr armėt e kėmbėsorisė edhe pėr mitralozėt kundėrajrorė. Si nomenklaturė eksportesh ėshtė e ngushtė, por bėhet fjalė pėr sasi tė mėdha prej qindra e mijra tonėsh.

Sė katėrti, tranzitet dhe transportet janė njė tjetėr fushė, ku shtriheshin marėdhėniet ushtarake serbo shqiptare. Nė periudhėn kohore qė pėrmendet, shumica e eksporteve dhe importeve shqiptare me tokė apo ajėr detyrimisht do tė bėhej me kamionė apo avionė serbė tė drejtuar nga shoferė apo pilotė serbė, detyrimisht tė tranzituara nėpėr Serbi.

Fjala vjen edhe kur eksportoheshin armė me vlera muzeale pėr nė Gjermani, kamionėt ishin serbė me shoferė serbė dhe tranziti bėhej nėpėr territorin e Serbisė. Eksportohej barut pėr nė Belgjikė, kamionėt pėrsėri serbė, shoferėt pėrsėri serbė, tranziti sigurisht nėpėr territor serb.

Importohej 3.5 tonė eksploziv C4 nga Irani dhe miliona metra linear fitil zjarrpėrcjellės me qėllim rieksporti nė drejtim tė organizatave terroriste, (rasti i grupdepove tė Burizanės), transporti bėhej me avionė cargo serbė me pilotė serbė, me Stop over nė aeroportin serb tė Batajnicės.

Nė datė 6 mars 2006 u eksportuan rreth 10 mijė predha mortaje pėr nė Iran me avion serb me numėr fluturimi IL76/HN 76007, i tranzituar nėpėrmjet hapėsirės ajrore serbe. Edhe nė rastet kur ka tė dhėna tė besueshme se dėrgoheshin armė e municione legalisht nė Irak apo nė Afganistan, shpesh herė edhe nė kėto raste pėrdoreshin avionė apo firma serbo-sllave si seksere.

Sė pesti mallrat e industrisė ushtarake serbe tė penguara deri nė sekuestrim nga organet ligjzbatuese kroate, shpesh tranzitoheshin nėpėrmjet territorit nacional shqiptar, pėrkatėsisht portit tė Durrėsit dhe aeroporteve tė Rinasit dhe Kuēovės.

Tė tilla tranzite armatimesh serbe kanė ndodhur para dhe pas tragjedisė sė Gerdecit si psh. Eksporti nga porti i Durrėsit i dhjetra kontejnerėve me armatime serbe drejt lindjes sė mesme natėn e 16 - 17 majit 2009. Ky transit realisht rrezikoi qė nė Durrės tė pėrsėritej Gėrdeci nė pėrmasa katastrofike.

Partnerėt serbė tė Ministrisė shqiptare tė Mbrojtjes, ishin ndėr pjesa e njohur e "nėntokės" serbe, ndėrmjet tyre edhe kriminelė lufte nė Kosovė, bashkėpunėtorė tė Milosheviēit etj.

Po japim njė listė tė pjeshme tė serbėve qė kanė bashkėpunuar me Ministrinė e Mbrojtjes tė Shqipėrisė:

Zoran Damjanoviē,Sllobodan Tesiē,A. Sarajliē,Z. Laliē,J. Djuriē,Milovan Miēoviē,

Rade Radojeviē, ish-komandant batalioni i policisė serbė nė Kosovė nė vitet 1998 - 1999, i dekoruar nga Milosheviēi pėr trimėri tė treguar nė luftė nė Kosovė.

Shumė sekserė dhe tregtarė serbė, deri dhe individė tė dyshuar pėr raporte me Bin Ladenin, si p.sh. Ghulam Jilani Dosul, hynin e dilnin nė depot sekrete tė ushtrisė shqiptare si nė han pa porta. Disa prej depove ushtarake tė vizituara prej tyre janė:

Bigas,Ullishtė,shėn Mėhill Qafmollė,Konisbaltė,Memaj, (Romanat),Gėrdec,Shkozet, (Durrės), etj.

Repartet ushtarake qė janė vizituar prej tyre mbajnė numrat:

4450 (Tiranė),
4451 (Qafmollė),
4454 (Elbasan) etj.

Vizitorėt serbė kanė qenė tė paisur me leje tė rregullta me shkrim tė lėshuara nga shefat e shtabit tė ushtrisė shqiptare. Ndėrsa nė Gėrdec kanė hyrė me lejen e privatėve qė menaxhonin fabrikėn e Gėrdecit. Disa prej kėtyre trafikantėve serbė u kanė dalė telashe dhe me vetė agjensitė ligjzbatuese serbe.

Zoran Damjanoviē, partner afatgjatė i Ministrisė shqiptare tė mbrojtjes, u arrestua nga doganierėt malazezė duke trafikuar njė kamion me mbi njė mijė automatikė M70 dhe M72 prodhim serb i fabrikės " 4 Nėntori" nė Mojhovc.

Sllobodan Tesiē, kontrabandist armėsh, qė nė kohėn e Millosheviēit, i penalizuar nga OKB-ja si bashkėfajtor me diktatorin afrikan Charles Taylor nė masakrat e pėrbindshme nė Liberi, ka problem serioze me shėrbimin sekret serb BIA.

Nė mars tė vitit 2009 BIA serbe nėn trysninė amerikane ndaloi njė shitje armatimesh serbe prej 50 milion dollarėsh drejt Libisė, vetėm sepse sekser nė kėtė bisnes ishte firma Melvale, pronė e Sllobodan Tesiēit. Ky individ, pėr shkak tė shkeljes sė embargos sė OKB-sė ndaj Liberisė, konsiderohej i padėshirueshėm pėr Serbinė e Koshtunicės dhe Tadicit.

Po ky person dhe firma e tij Melvalle ishin partnerė tė preferuar nė kontrabandimin e armatimeve me Shqipėrinė e ministrit Mediu dhe Kryeministrit Berisha. Nė faksimilen e dokumentit ilustrues pasqyrohen llogaritė bankare tė kėtij kontrabandisti nė dy banka serbe.

Pikėrisht nėpėrmjet kėtyre dy bankave pas vitit 2005 janė bėrė investime dhjetra million euroshe rreth e qark Tiranės. Pronarėt serbė dhe shqiptarė tė kėtyre investimeve nuk dihet qartė se kush janė me pėrjashtim tė njė serbi i cili gjatė luftrave nė ish Jugosllavi ka shėrbyer si Zv/ kryeministėr i Millosheviēit.

Ja pse i duheshin Sali Berishes vjedhja e votave dhe i pushteti me 29 Maj 2009.
Korrupsioni dhe plotesimi i urdherave te ustallarve te veriut nuk mund te perligjeshin ne opozite,por ne pushtet dhe shume fuqishem ne drejtimin e tij.Hitleri ka filluar te flase shqip

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Konspiracion - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Ufo prej 24.04.10 12:00

Pėrshėndetje , do tė doja tė dija , kėto materiale qė ju i publikoni mė sipėr janė tė dokumentuara..? Apo thjeshtė hamendėsime ose njė farė lidhje , fantazi a ku di unė .Me pak fjalė kjo qė ju shkruani ėshtė serioze mendoj unė dhe besoj se kėshtu si unė mendojnė me qindra .
Fakte ka apo jo..dokumenta ?
avatar
Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Konspiracion - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Estilen prej 24.04.10 15:39

Po i dashur mik,ky material eshte marre nga revista MAPO qe botohet ne Shqperi,eshte material i dates 23.3.2010.
Kurse ne ineternet kete material mund ta gjesh ne linkun e meposhtem

http://www.albaniapress.com/lajme/11235/SI-I-SHISTE-QEVERIA-SHQIPTARE-ARME-SERBISE-.html

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ME tregoni lidhjen e kesaj teme me te mistershmen...

Mesazh  bokissss prej 26.04.10 20:31

I nderuari UFO - nuk e kuptoj perse e keni postuar kete link ne kete faqe e cila ska lidhje me poshtersit e politikes Shqipetare....
Ju lutem ta hiqni sepse me te vertete ky site "ofendohet" me kesi poshtersi si nga PS si nga PD .
Jemi lodhur me politike ti kthehemi leximit te gjerave qe na interesojne.

Me respekt B.G

bokissss

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Konspiracion - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Estilen prej 26.04.10 20:50

bokissss shkruajti:I nderuari UFO - nuk e kuptoj perse e keni postuar kete link ne kete faqe e cila ska lidhje me poshtersit e politikes Shqipetare....
Ju lutem ta hiqni sepse me te vertete ky site "ofendohet" me kesi poshtersi si nga PS si nga PD .
Jemi lodhur me politike ti kthehemi leximit te gjerave qe na interesojne.

Me respekt B.G

Populli s'ka perse te ngelet shurdhmemec per bemat dhe poshtersite e atyre qe neve na drejtojne i dashur bokissss.
Pastaj bemat dhe Historite e Sali ''fatbardh pikaloshit'' po i kupton dhe me injoranti i ketij shteti.
Tema dhe linku eshte postuar nga une dhe s'keni pse ngaterroni UFOn me kete problem.
Estilen..

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Armėt

Mesazh  tor prej 27.04.10 17:39

Mendoj se nese eshte e vertet, atehere nuk ka pse te mbetet e pa diskutuar.Por nese eshte pa fakte, ateher kujdes sepse keto akuza jane shume te renda.
avatar
tor

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Konspiracion - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Estilen prej 27.04.10 20:26

Ndoshta sa me siper mund te jene shkrime dashakeqase....
po per Damir Fazllicin,trafikantin dhe mikun e ngushte te djalit te Slobodan Miloshevicit,qe eshte miku i ngushte i Sali Berishes,besoi se keni degjuar dhe lexuar shume.

Nuk besoi se e dini qe ky birko serb,midis shume e shume pislleqeve ne arenen Ballkanike,ka blere se bashku me Argita Berishen 50 ha toke ne Porto Romano Durres,per te bere Parkun Energjitik nje firme arabe,TE PLANIFIKUAR NGA QEVERIA e Saliut..!!!

Nuk behet fjale per simpati apo antipati partiake,por ne se sot keni degjuar lajmet,ku Qeveria Greke do te nisi kerkimet per hidrokarbure ne Detin Jon,pikerisht atje ku zoti Sali me marveshje te fshehte ja u fali Grekerve.

Atehere a nuk quhet tradheti kombetare vetem kaq sa kane dale ne siprfaqe keto trafiqe skandaloze, me territore...?

Po detyrimin qe Sali Berisha i ka varur ne qafe qeverise shqiptare,per ti bere homazhe cdo vit ne varrezat greke a e dini...?
......ne nje kohe qe ne varrezat e deshmoreve te kombit ben homazhe ne diten e flamurit, me 28 nendor ne mynyren me te paturpeshme,vetem e vetem qe te mohoje luften e bijve te kombit te tij,po kete a e kuptoni miqte e mij..?

Historia do flasi me germa te medha per kete figure kaq misterioze dhe enigmatike,jo shume vone,por atehere kur tentakulat e tij do te jene prere mbi pushtetin e gjyqsorit ...!!!!!


Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Konspiracion - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Analise prej 28.04.10 22:23

Une besoj ne pjesen me te madhe, nga sa jane thene ketu..


Sa ndikojne ne dem te vendit ?! Nese po, (dhe sigurisht qe po) keto jane Krime ndaj tij!

A ka ndeshkim per Krimin ? !!!
avatar
Analise

22


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

nje konspiracion shqiptar -serb

Mesazh  jakud linda prej 08.05.10 13:18

zoti e bekofte shqiperine dhe "shqiptaret" amin............
avatar
jakud linda

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Konspiracion - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Huit prej 08.05.10 14:32

do kisha qene shum dakort qe ne kete faqe te kete sa me pak politike,pamvaresisht nga vertetesia e te dhenave qe na ofrohen.Pasi ma dashje apo pa dashje i sherbejme nje krahu apo tjetri ne kete situate shum te nxehte politike.Prandaj po patet mundesi sa me pak inf, qe i sherben kraheve politike se pastaj.......................!!!!!!!!!!!!!!!!)))))))))))))))))))))))))))))
flm per mirkuptmin
avatar
Huit

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Konspiracion - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Estilen prej 08.05.10 16:47

saimirkraja shkruajti:do kisha qene shum dakort qe ne kete faqe te kete sa me pak politike,pamvaresisht nga vertetesia e te dhenave qe na ofrohen.Pasi ma dashje apo pa dashje i sherbejme nje krahu apo tjetri ne kete situate shum te nxehte politike.Prandaj po patet mundesi sa me pak inf, qe i sherben kraheve politike se pastaj.......................!!!!!!!!!!!!!!!!)))))))))))))))))))))))))))))
flm per mirkuptmin

E pastaj..??????...C'faaaaaare..?

Ne se tere jeten do ulim koken si njerzit me inferior,qe nuk shquhemi per te tille,nje dite do te shohim se territori i Shqiperise do te jete vene ne ankand.

E sa per orientimin qe na jep per te mos u marre politike,eshte nje dashakeqesi e juaja,ndoshta dhe ti diku ke ngrene e vazhdon te hash nje luge corbe nga ajo e Saliut dhe sot s'te shkon per shtat per ti degjuar te tilla historira te hidhura.

Tradhetia ndaj atdheut ndeshkohet ashper,por ndeshkim duhet te marrin dhe ata qe i mbajne iso tradhtarve ose qe i bejne fresk.Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shqipėri & Kosovė - Konspiracion

Mesazh  0 Negative prej 22.05.10 3:09

Kosova, te pathenat per luften

Dritehijet e pergatitjes se sulmit ne Jugosllavi. Interesat e verteta amerikane dhe mediatizimi i konfliktit. Dyshimet per masakren e Recakut dhe roli i CIA-s ne UCK. Te rrefyera nga nje gazetar amerikan qe rishkruan historine e nje shekulli.Ndersa lajmet per nisjen e negociatave per percaktimin e statusit final te Kosoves kane zene vendin kryesor ne faqet e shtypit apo kronikat televizive, pakkush kujtohet te permende apo te shkruaje per gjithe ato ngjarje qe cuan deri ne celjen e ketyre bisedimeve.

Dhe shume me te pakte jane ata qe shtyhen edhe me ne kohe, ne ditet e bombardimeve te Jugosllavise nga forcat e NATO-s apo tek periudha qe i parapriu nderhyrjes ushtarake.

E megjithate, nje perkim i thjeshte ka bere qe nje liber, qe analizon pikerisht kete periudhe, te dale ne shqip ne te njejten kohe me lajmin per nisjen e bisedimeve diplomatike. “CIA dhe ushtria amerikane” me nentitull “Nderhyrjet ne vende te ndryshme te botes qe prej luftes II boterore” i gazetarit te njohur amerikan Uilliam Blum, botuar nga “Toena”, duke bere me shume se gjysme shekulli histori boterore, i kushton nje kapitull te vecante edhe luftes se Kosoves.

Jo nje histori e thjeshte si ajo qe mund te sherbeje per tekstet e shkolles. Por nje histori e rrefyer nga kendi i atij qe cdo ngjarje historike e lidh me interesat e fshehta, me zbulime e me kunderzbulime.

A mund te shihen dhe ngjarjet e Kosoves keshtu? Studiuesi Blum thote qe po dhe sjell nje pamje krejt te ndryshme nga ajo qe jemi mesuar te shohim deri me sot. Sepse per te, nese Shtetet e Bashkuara nuk do te kishin interesat e tyre te vecanta ne rajon, lufta nuk do te kishte gjasa te ndodhte.

Por per te arritur deri tek sulmi, Blum rrefen nje mori detajesh, pergatitjesh, planesh sekrete, qe kishin nje qellim te vetem: ndezjen e konfliktit qe do te shpinte ne shkaterrimin e Jugosllavise. Sic e kerkonin Shtetet e Bashkuara.

Kush shtyp kė?

Pjesa me e madhe e analisteve te krijojne pershtypjen se shtypja etnike ne Kosove perbehej vetem nga shtypja sistematike e kosovareve shqiptare nga ana e serbeve.

Ky imazh corientues sherben per te justifikuar demonizimin e madh te serbeve dhe nderhyrjen e NATO-s ne Kosove, - e vleresuar si shembull i nje idealizmi te ri ndermjet fuqive perendimore, me mungese prirjeje per te toleruar tiranine e me nje shqetesim te patundshem per parimet humanitare – por e shpjegon shume pak te verteten e krizes ne Kosove dhe rrenjet e saj ne konfliktin etno–komunitar.

Per Uilliam Blumin eshte nje fakt i dokumentuar qe perpara vitit ’90 qe pergjegjesja krysore per shtypjen etnike ne Kosove nuk ka qene udheheqja serbe, por ajo e bashkesise shqiptare. Blumi shkruan se per shume vite, nacionalistet shqiptare kane qene pergjegjes per shtypjen sistematike te serbeve ne kete zone.

Ne vitin 1982 per shembull, “Nee York Times” fliste keshtu per konfliktin: “Nacionalistet (shqiptare) kane nje platforme prej dy pikash”, sipas Beqir Hotit, sekretari ekzekutiv i partise Komuniste te Kosoves, “e para eshte krijimi i asaj qe ata e quajne krijimi i nje republike shqiptare etnikisht kompakte dhe tjetra eshte bashkimi me Shqiperine per te formuar Shqiperine e Madhe”.

Pese vjet me vone, sipas Blum-it, gjendja e pakices serbe ne province ishte perkeqesuar dramatikisht, duke arritur ne kushte thuajse kritike. Ne vitin 1989, si pergjigje te pjesshme ndaj represionit kunder serbeve nga ana e shqiptareve, Sllobodan Milloshevici ua hoqi autonomine.

Pozicionet u kembyen dhe ata qe ishin viktima u kthyen ne xhelate. Qeveria qendrore e Serbise vendosi nje regjim aparteidi ndaj bashkesise shqiptare. Si kunderpergjigje, shqiptaret e Kosoves nisen nje lufte intensive per autonomi, duke perdorur mjete paqesore si bojkotime, manifestime, greva.

Por levizja e tyre vepronte nen mosperfilljen e bashkesise nderkombetare, duke bere keshtu pak perparime. Uilliam Blum ne librin e tij citon profesorin Shtefen Cunes, i cili ve ne dukje se si, per shkak te ketij deshtimi, ne vitin 1997 Ushtria Clirimtare e Kosoves, UCK, mori nje rol te dores se pare ne levizje.

Megjithate, sipas Blumit, ky grup i armatosur, i perbere nga ultranacionaliste, ishte ne menyre te konsiderueshme me pak i priruri per te bere kompromise ose per te garantuar te drejtat e pakices serbe ne nje Kosove te pavarur ose autonome. UCK-ja filloi ne vazhdim te sulmonte ushtare e civile serbe.Kerkime pretekstesh.

Ne fakt do te ishin pikerisht keto sulme ato qe ne vitin 1998 do te nxitnin reagimet gjithmone e me te ashpra te ushtrise serbe, deri sa situata te perkeqesohej deri ne ate pike, sa te kerkohej nderhyrja e NATO-s. Ne librin e tij, Uilliam Blum eshte i bindur se sulmet e ushtrise kosovare kishin pikerisht kete qellim.

Per ta vertetuar kete, ai zbardh rrefimin e historianit anglez Mark Almond, i cili tregon se “perpara se te shperthente kriza aktuale, njeri nga udheheqesit e UCK-se pranoi se strategjia e tyre ishte ajo e te provokuarit te hakmarrjes nga ana e serbeve, per te fituar me pas mbeshtetjen e shqiptareve te perendimit.

Keto jane strategjite klasike partizane”. Por nga ana e saj, qeveria e Shteteve te Bashkuara te Amerikes e kishte projektuar nderhyrjen ushtarake ne Kosove shume me perpara sesa konflikti te arrinte permasat dramatike.

Qe prej 12 gushtit te vitit 1998, komiteti politik republikan i Senatit te Shteteve te Bashkuara theksonte se: “projekti per nje nderhyrje ne Kosove nga ana e NATO-s, drejtuar nga Shtetet e Bashkuara eshte ne pjesen me te madhe i perfunduar.

i vetmi element qe mungon, duket te jete nje rrethane – bashke me nje mundesi mbulimi nga ana e medias – qe ta beje politikisht te shitshme nderhyrjen… Eshte gjithmone me e qarte qe Klintoni po pret ne Kosove nje faktor shperthyes”

Blum rrefen se ne nje raport te shperfaqur ne Parlamentin federal gjerman, sipas mendimit te nje personi te brendshem te qeverise, qe zoteronte informacione te rezervuara, del se qe prej fillimit te presidences se Klintonit, ishte marre parasysh nje operacion i fshehte dhe i perbashket ndermjet SHBA-se dhe Gjermanise, i emertuar me kod “Operacioni Rrenja”.

Operacioni kishte kishte projektuar shkrirjen e tensioneve etnike, per te arritur shperberjen e Jugosllavise, duke i shkeputur Kosoven, Malin e Zi e Vojvodinen. Raporti i Parlamentit gjerman tregon se metodika e operacionit nenkuptonte izolimin e Kosoves – burimi kryesor per lende te pare per Jugosllavine – nepermjet autonomise se pergjithshme, pavaresise se plote ose me ane te aneksimit me Shqiperine; favorizimin e shkeputjes se plote te Malit te Zi, - dalja e vetme ne Adriatik qe i kishte mbetur Serbise dhe shkeputjen e Vojvodines, hambari i vendit dhe burimi i lendeve te para.

Bashkimi i ketyre tre faktoreve do te kishte cuar ne renien e plote te Jugosllavise, qofte si shtet i pavarur, qofte si force industriale qe sillte te ardhura.CIA ne ndihme te UCK-se

Kur ne shkurt 1998 UCK-ja filloi te kryente sulme te organizuara, i derguari special i SHBA-se ne Ballkan, Robert Gelbard, gjate nje vizite ne Beograd lavderoi Sllobodan Miloshevicin dhe e damkosi Ushtrine Clirimtare te Kosoves si nje grup terroristesh.

Per Uilliam Blumin eshte e qarte se ne nje njejten kohe, Gelbardi nuk kishte arritur te dallonte qarte shtypjen e ushtruar nga ushtria serbe dhe vrasjet e shpernguljet e shqiptareve te Kosoves.

Pasoja e kesaj nisme diplomatike e amerikaneve ishte e parashikueshme. Xhim Huper, i Institutit te Ballkanit, arrin ne kete perfundim: “Hollbruku bente lojen e Milloshevicit, duke ia sjelle atij kulacin dhe duke u dhene shqiptareve kerbacin.

Milloshevici i kuptoi keto leshime si hapje rruge per te realizuar shtypjen dhe perdori grushtin e hekurt si ne Kosove, ashtu dhe ne vete Serbine, duke u hequr autonomine universiteteve e duke u leshuar kunder mediave te pavarura”.

Vetem pak muaj me vone Shtetet e Bashkuara filluan te mbeshtetnin hapur UCK-ne.

Ne te njejtin vit kur guerilasit irredentiste shqiptare ishin etiketuar publikisht nga SHBA-ja si nje grup terroristesh – por mbase qe nga viti 1996 – CIA kishte krijuar tashme lidhje te fshehta me terroristet.

Sipas “Sunday Times”-it te Londres: “Disa agjente te zbulimit amerikan kane pranuar se kane dhene njefare ndihme duke stervitur Ushtrine Clirimtare te Kosoves perpara bombardimeve te Jugosllavise nga ana e NATO-s si dhe qe UCK-ja ka pranuar te kete pasur per nje kohe te gjate lidhje me zbulimin amerikan e europian.

Shaban Shala, nje komandant i guerrilasve kosovare, ka deklaruar se ne vitin 1996 ka takuar agjente angleze, amerikane e zviceriane ne Shqiperine e veriut.

Agim Ceku, komandant i UCK-se ne fazat me te vona te konfliktit kishte krijuar kontakte me amerikanet fale veprimtarise se tij ne ushtrine kroate, e cila ne ate kohe ishte modernizuar me ndihmen e “Military Professional Resources Inc.”.

Nderkohe,per te vertetuar perfshirjen e CIA-s ne drejtimin aktiv te operacioneve ushtarake te UCK-se, Blumi citon nje tjeter burim te Agjencise: “Une u thosha guerrilasve te UCK-se se cilen koder duhej te shmangnin apo se cilit pyll duhej t’i binin perqark. Informacione te ketilla”.

Masakra apo skenare?

Si pergjigje ndaj shtimit te gjakderdhjes, ne shtator te vitit 1998 Keshilli i Sigurimit te Kombeve te Bashkuara paralajmeroi nje armepushim dhe i derguari i Shteteve te Bashkuara, Ricard Hollbruk ndermjetesoi nje marreveshje mes Serbise e UCK-se.

Per Uilliam Blumin, nje tjeter skenar: marreveshja e ndermjetesuar nga SHBA u mundesonte guerrilasve nje nderprerje te operacioneve ushtarake, duke u dhene kohen e duhur per t’u riorganizuar e riarmatosur, por edhe atyre qe e deshen kohen e duhur per te pergatitur mesymjen e pranveres 1999.

Blum shkruan se pas armepushimit te tetorit, UCK-ja, sipas parashikimeve, shkeli afatet e marreveshjes, duke filluar nje vale te re sulmesh, te cilat cuan ne deklarimin e autoriteteve serbe se nese vezhguesit perendimore nuk ishin ne gjendje ta kontrollonin kete njesi, kete do ta bente qeveria.

Per Blumin, masakra e Recakut qe padyshim nje nga ngjarjet kyce qe justifikuan nderhyrjen e Aleances Atlantike. Gjetja e trupave ne fshatin kosovar te Recakut, luajti nje rol teper te rendesishem per futjen e NATO –s ne lufte.

Blumi mbeshtet idene se vertetesia e masakres se kryer nga forcat serbe mbi civilet shqiptare ka dritehijet e veta. Ai sjell ne kujtese faktin se pas masakres, Bashkimi Europian rekrutoi nje skuader mjekesh ligjore finlandeze per te hetuar rreth shkaqeve te vdekjes. Blum thote se raporti i tyre u mbajt i fshehte per dy vjet.

E perditshmja gjermane “Berliner Cajtung” tregonte se hetuesit nuk ishin ne gjendje te percaktonin nese viktimat ishin civile apo jo, apo nese ishin nga Recaku.

Sidoqofte, eshte menduar se masakra e ndodhur ne Recak, perfaqesonte shembullin me te urryer te politikes sistematike te genocidit kunder bashkesise shqiptare te Kosoves.

Per Blumin, raportet e brendshme zyrtare te qeverise gjermane, tregojne qarte se si Berlini, - i cili publikisht mbeshteste me force nderhyrjen e NATO –s, privatisht e mohonte ekzistencen, si te spastrimeve etnike, ashtu dhe te genocidit.

Per te, dokumentet e hartuara nga Ministria e Jashtme gjermane, si pergjigje ndaj kerkesave te gjykates ne raport me statusin e emigranteve kosovare ne Gjermani, tregojne qe shmangia e vemendjes nga genocidi dhe spastrimet etnike, nuk ishin thelbi i nderhyrjes se NATO-s.

Perkundrazi, per Uilliam Blumin keto dokumente pohojne ne konfliktin kosovar ne menyre te drejteperdrejte qe asnje krim i ketij lloji nuk eshte kryer, as nga njera e as nga tjetra pale.

Ne mars te vitit 1999, vetem dy jave perpara fillimit te bombardimeve nga NATO-ja, Gjykata e Larte Administrative e Mynihut nxirrte kete perfundim: “Ne republiken Federale te Jugosllavise, etnia shqiptare e Kosoves, nuk ka qene dhe as eshte ekspozuar ndaj persekutimit ne grup, ne shkalle vendore apo kombetare”.


Perse Kosova?

Per Uilliam Blumin eshte gje e rralle qe drejtuesit perendimore te nderhyjne ne konfliktet vendore me kaq vendosmeri e ashpersi, te pakten nese nuk kane ndonje interes te vecante per ta bere kete.

Blumi shkruan se thelbi i perparesive perendimore ne Kosove eshte zbuluar pafajesisht nga vete Presidenti Klinton: “Nese do te kemi nje marredhenie te forte ekonomike, te afte per te kuptuar kapacitetet tona per te shitur neper bote, Europa sigurisht qe do te kete nje pozicion kyc”. Per Blumin, kjo eshte arsyeja e Kosoves.

Per historianin eshte e rendesishme te theksoje se deri ne c’pike ishte e motivuar nderhyrja ne Kosove nga objektivi amerikan.

Per kete, ai sjell argumentat e Xhim Xhantrasit, te Institutit “Kato”: “Nderhyrja ne Kosove synonte ta shnderronte NATO-n, nga nje aleance mbrojtese ne nje organizate paqeruajtese ne nivel rajonal, nje mini OKB, me pergjegjesi qe nuk kane lidhje me zonen, nje rruge e sigurt per Bosnjat dhe Kosovat e tjera gjate rruges.

Nese administrata e Klintonit dhe Aleanca Atlantike do te kene sukses ne Kosove, mund te presim kudo, dhe mbi te gjitha ne Kaspik aventura te reja te ketij tipi, por shume me te rrezikshme”.

Uilliam Blum shkruan se Shtetet e Bashkuara sundojne Evropen Qendrore e Lindore jo vetem ushtarakisht, por edhe fale Nismes se Bashkepunimit Ekonomik te Europes Juglindore (SECI), e cila planifikon ristrukturimin e mundshem te te gjithe rajonit, sipas nevojave te ekonomise globale dhe ku jane perfshire sektoret e rinj, te privatizuar kohet e fundit, te energjise, te naftes, telekomunikacionit, kerkimeve shkencore e te veprimtarive bankare.

Ne kete pike, Jugosllavia mbetej i vemi vend i rajonit, qe nuk donte te merrte pjese ne SECI e ne projektet e tij te drejtuara nga Shtetet e Bashkuara, projekte te vena ne zbatim per te shtrire hegjemonine amerikane ne Evrope.

“Nje mesim pra, -shkruan Uilliam Blum, qe sapo ishte dhene: kush nuk pranon te nenshtrohet, duhet te shtypet. Dhe duke shtypur rebelin, jep nje shembull te gjithesishem”.

Nje shembull qe shqiptareve ne fakt pak u intereson. Sepse megjithe skenaret e mundshem te sherbimeve te fshehta, megjithe interesat amerikane, sulmi i NATO-s ne Jugosllavi ishte hapi i pare drejt negociatave per pavaresi, qe tashme jane ne rendin e dites.

Klan
avatar
0 Negative

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Konspiracion - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  ylli haska prej 10.06.10 11:40

Sa te verteta u jan fshehur shqiptareve ter keto vite demokracie, le ta lem komunizmin se ka akoma me shum..... njerzit kan frik te flasin te cohen ne kemb apo te kerkojn te drejten e tyre..... po vajtem 20 vite qe na trajtojn sikur tre ishim skllever ne shtepin ton qe e kemi mbrojtur dhe lar me gjak.... po kur do vi koha dhe te ket 1 dit te bardh ky popull i vuajtur ne shekuj??????????????????????????????????????? me keta politikan qe kemi ndonje dit do na shesin per skrap dhe neve si njerez...................... u lodhem nuk shtyet me .
avatar
ylli haska

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Konspiracion - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  frenki prej 02.07.10 22:43

jam shume dakorte me estilien. gjerat duhen treguar ashtu sic jane, ketu nuk po behet politike. une e kam lexuar kete shkrim te revista mapo dhe estilien nuk i ka shtuar asnje presje. na lodhen kta njeres te pa skrupull qe na poshterojne cdo dite e me shume me poshtersite e tyre. Maskarenjte.
avatar
frenki

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Konspiracion - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  lati83 prej 02.07.10 23:20

kete material e lexova me kujdes dhe nuk me erdhe ēudi aspak, keto pune nuk ndalen kurr pa marr parasysh se kush qendron ne pushtet.

lati83

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Sekretet e Natos,Shqiperia ja dha Serbie

Mesazh  Estilen prej 15.09.10 14:51Sekretet e Natos, Shqiperia ia dha Serbise


Nė Shqipėri vazhdojnė akuzat e kundėrakuzat mes pėrfaqėsuesve tė dy partive kryesore politike pėr korrupsion, krim tė organizuar, e deri edhe tradhti tė ndryshme.

Zyrtarė tė lartė shqiptarė,thuhet ne njė shkrim tė “Gazetės Shqiptare”, kanė vėnė nė dispozicion tė Serbisė, informacione tė klasifikuara tė Komitetit Ushtarak tė NATO-s. Sinjalin e alarmit e jep deputeti socialist, Ilir Gjoni, i cili pretendoi dje nė mbledhjen e radhės sė komisionit parlamentar tė sigurisė kombėtare se citon njė shqetėsim tė drejtorit tė Shėrbimit Informativ Shtetėror, Bahri Shaqiri.

“Unė nuk mund tė rri dot indiferent ndaj atij informacioni qė u bė publik nė kėtė sallė nga drejtori i SHISH-it. Unė nuk mund tė rri indiferent dhe nuk e quaj justifikim padijen e ndonjė kolegu sa i pėrket problemeve qė i kanė lindur NATO-s me rrjedhjen e informacionit.

I referohem konkretisht diskutimeve qė janė bėrė nė NATO nė Kėshillin Ushtarak pėr sa i pėrket ‘Marrėveshjes sė Kumanovės’. Bisedat e bėra nė kėtė forum tė lartė tė NATO-s kanė rrjedhur dhe dokumenti ka kaluar nė duart e autoriteteve serbe, tė cilat e kanė pėrdorur pėr qėllimet e tyre”, u shpreh Gjoni, i cituar sot nga “Gazeta shqiptare”.

Mbledhja e Komitetit Ushtarak tė NATO-s, sė cilės i referohet deputeti socialist ėshtė zhvilluar mė 17 qershor 2010. Kryefjala e diskutimeve tė kėtij forumi tė lartė tė Aleancės, ku pėrfaqėsohet edhe Shqipėria, ka qenė pakti i 9 qershorit 1999, qė mundėsoi tėrheqjen e trupave serbe nga Kosova, apo siē njihet ndryshe si “Marrėveshja e Kumanovės”, nė bazė tė sė cilės KFOR-i u mandatua pėr tė qenė garant suprem i paqes dhe i sigurisė nė Kosovė.

Por, ish-ministri i Mbrojtjes, Gazmend Oketa, i ka quajtur tė pavend deklaratat e deputetit socialist, Ilir Gjonit pėr rrjedhjen e informacionit sekret tė NATO-s. Nė mbledhjen e djeshme tė komisionit parlamentar tė sigurisė, Oketa theksoi se ēdo dyshim ka nevojė pėr verifikim. Ai i kujtoi gjithashtu opozitės se nė kundėrshtim me ligjin po publikonte nė media informacione sekrete tė raportuara nga Shėrbimi Informativ Shtetėror.

Po dje Komisioni parlamentar pėr Sigurinė Kombėtare ka shtyrė pėr njė kohė tė pacaktuar ratifikimin e marrėveshjes ndėrmjet Shqipėrisė dhe Serbisė pėr bashkėpunimin nė luftėn kundėr krimit tė organizuar dhe terrorizmit. Shkak janė bėrė nenet 2, 3 dhe 4 tė paktit qė parashikojnė nė vija tė pėrgjithshme shkėmbimin e informacioneve tė ndėrsjella mes dy qeverive.

Deputetėt e opozitės kanė pretenduar se nė zbatim tė kėtyre neneve Beogradit zyrtar mund t’i jepen informacione tė klasifikuara tė NATO-s.


Gazeta Shqiptare 15 gusht 2010

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Konspiracion - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Luli prej 03.11.10 22:00

KOSOVA NĖN OMBRELLĖN E “QEVERISĖ BOTĖRORE”!?


Roli i “Qeverisė botėrore” nė Kosovė


Roli i tė ashtuquajturės “Qeveri botėrore” nė Kosovė ėshtė mjaftė me ndikim. Ajo ka rrėnjėt mė herėt nė kėtė vend, sidomos me ardhjen e SOROS-it njė firme me ndikim tė madh botėror, e qė ėshtė dorė e zgjatur e kėsaj qeverie.

Interesimi i tyre pėr Kosovėn ishte politik, por edhe ekonomik. Qėllimi politik ėshtė shkatėrrimi i ndikimit komunist, ndėrsa ekonomik ėshtė shfrytėzimi i resurseve kryesore ekonomike tė kėtij vendi.

Kjo “Qeveri e fshehtė” ishte shkaktari kryesor i shpėrbėrjes sė ish-Jugosllavisė nėpėrmjet agjenturave tė ndryshme tė tyre. Nuk ėshtė rastėsi ardhja e ish-diktatorit S.Millosheviq nga SHBA-ja nė Jugosllavi dhe prurja e tij nė pushtet, kur dihet se ky njeri ishte njė banakier i zot nė SHBA. Ky njeri ishte njė agjent i tyre dhe roli i tij ishte shkatėrrimi i Jugosllavisė. Vdekja e mistershme e tij lė pėr tė dyshuar pėr fatin e tij.

“Qeveria botėrore” interesimin e saj tė shtuar pėr Kosovėn e kishte filluar nga vitit 1990 sidomos me Lėvizjen Paqėsore tė Ibrahim Rugovės. Pėr mes saj kishin shpartalluar bėrthamėn komuniste nė kėtė vend, por kishin ndikuar qė edhe nė Evropėn Qendrore dhe Lindore tė shpėrthejnė pakėnaqėsitė e ndryshme. Me fillimin e luftės nė vitin 1997 ishin pėrcaktuar pėr metoda mė radikale nė realizimin e synimeve tė tyre.

Kėsaj “qeverie” aspak nuk i interesojnė viktimat nė njerėz, shkatėrrimi material, etj, sepse motoja e tyre ėshtė realizimi i qėllimit pa marrė parasysh pasojat e saj. Nuk ka dyshim se me ndihmėn e saj shqiptarėt kishin filluar luftėn kundėr njė ushtrie shumė tė forte tė Jugosllavisė.

Rezultati i saj ishte Konferenca e Rambujesė nė Paris, e cila Kosovės i jep njė status autonom nė kuadėr tė Jugosllavisė sė mbetur. Nė kėtė Konferencė shqiptarėt ishin pėrjashtuar nga procesi vendimmarrės. Kjo ndodhi edhe gjatė Marrėveshjes sė Kumanovės, edhe pse ata kishin luftuar dhe ishin pjesėmarrės aktiv nė luftė.

Pra, dukej qartė se kush bėnė plane dhe pėr llogari tė kujt shkojnė ato. Pas kėsaj, periudhe jo rastėsisht nė Kosovė ishte instaluar UNMIK-u, njė administratė heterogjene e Kombeve tė Bashkuara. Kjo bėrthamė kishte instaluar edhe organizma tjerė si, Shtylla tė ndryshme, si nė ekonomi, polici, gjygjėsi, arsim, shtyp, shėndetėsi, etj.

Qėllimi i tyre ishte kontrolli dhe shfrytėzimi i tė gjitha kapacitet njerėzore dhe ekonomike tė kėtij vendi. Pėr dhjetė vjet sundimi nė Kosovė nuk ėshtė arritur ndonjė rezultat i dukshėm pėr popullin e saj.

Tani, kemi njė modifikim tė kėtij misioni me tė ashtuquajturin EULEX, njė mision evropian, por nė esencė ėshtė i njėjtė. Edhe ky mision ėshtė nė shėrbim tė tyre, e mė sė paku nė shėrbim tė popullit tė Kosovės. Shumica e elitės politike, elitės mediatike dhe njė pjese tė elitės sė biznesit janė nė duart e tyre.

Ato kontrollohen nga njerėzit e kėsaj “qeverie tė fshehtė”. Ata qė nuk i binden rregullave tė tyre, ose u ndalohet veprimtaria politike, ose u inskenohet ndonjė vepėr penale. Futja nėpėr listat e zeza pėr ata qė punojnė kundėr tyre janė dėshmia mė e mirė pėr ekzistencėn e tyre nė Kosovė.

Si shpjegohet fakti i ngritjes sė akuzave ndaj tyre, njėherė i konsiderojnė bashkėpunėtorė, ndėrsa mė vonė i akuzojnė. Rasti i ngritjes sė akuzės ndaj shumė ish-luftėtarėve tė UĒK-sė nė Hagė, Albin Kurtit dhe tė tjerėve, a nuk tregon pėr funksionimin e tyre nė Kosovė? Kėta nuk lejojnė tė dalin proceset jashtė orbitės sė tyre planifikuese, edhe pse kanė kundėrshtarė tė fortė.

Njerėzit me mendje tė madhe, moral tė fortė dhe tė pėrkushtuar pėr drejtėsi, humanizėm dhe postulate tjera njerėzore janė kundėrshtarėt e tyre. Si tė shpjegohet fakti, edhe pse kjo “qeveri botėrore” sundon nė Kosovė dhe ky vend tė jetė mė i izoluar nė botė, popullata e saj ėshtė mė e varfėr dhe mė e diskriminuar nė Evropė? Pastaj, kush i kontrollon paratė e kėtij vendi?

Shembulli i Trustit Pensional tė Kosovės dhe parave tė pronės sė Kosovės nga i ashtuquajturi Agjencioni Kosovar i Mirėbesimit tregojnė qartė se tė gjitha kėto janė nė duar tė tyre. Menaxhimi i pasurive nacionale tė Kosovės ėshtė plotėsisht nė duar e tyre.

Trepēa, e cila ėshtė baseni i dytė me xehe dhe minerale nė Evropė nuk punon, sepse nuk lejohet nga kjo “qeveri e mistershme”. Ata kanė plane pėr shfrytėzimin e resurseve energjetike, rrugore, ujore, pyjore dhe tė tjera. Ata vendosin pėr fatin e tyre, ndėrsa vendorėt janė vetėm spektatorė tė thjeshtė, apo disa prej tyre mund tė shėrbejnė si argat pėr interesa tė vogla individuale.

Kosova projekt eksperimental


Kosova ėshtė njė eksperiment nė duart e tyre. Plani i Ahtisarit ėshtė njė dokument i tyre dhe pėr kėtė nuk ėshtė pyet populli i saj, ndėrsa negociatat me Serbinė ishin vetėm farsė mediale. Krejt jeta e banorėve tė kėtij vendi duhet tė rregullohet sipas programit tė tyre, nga demokracia, ligjet e zgjedhjeve, shtypit, arsimit, shėndetėsia, etj.

Rasti i RTK-sė tregon edhe njė fakt se sa vendorėt kanė nė duart e tyre ndonjė mjet tė vetin informativ. Po ashtu, resurset ekonomike janė duke u shfrytėzuar nė mėnyrė tė vrazhdė, ndėrsa ekonomia ėshtė nė shkatėrrim e sipėr. Investohet vetėm aty ku fitojnė ata, e jo vendorėt.

Projekti i rrugės Durrės-Morinė dhe Morinė-Merdarė, qė kapin shumė prej 2 miliardė euro janė projekte tė tyre, ndėrsa pagesa bėhet nga populli shqiptar. Qėllimi kryesor i kėsaj “qeverie” ėshtė rregullimi idiotesk liberal dhe anarkik i shtetit, tė cilat mė pastaj ndikojnė nė ligjet e jetės sė kėtij vendi. Mendjet e mėdha mbeten tė mbyllura nė kėtė shoqėri.

Pėr kėtė shoqėri ka vlerė njeriu mistrec, gėnjeshtar, xheloz, intrigant, mashtrues, sepse kėta pėrshtaten me dekadencėn e tyre njerėzore. Si ėshtė e mundur qė kjo “qeveri botėrore” me 50 mijė forca mė tė forta ushtarake nė botė dhe me qindra shėrbime dhe organizata tė ndryshme tė mos mund tė rregullojė njė vend tė vogėl prej 2 milion banorėsh?

Qėllimi i tyre nuk ėshtė rregullimi, por shkatėrrimi. Lufta e Kosovės ishte zhvilluar pėr baza humanitare, njė mashtrim i tyre, ndėrsa kjo ishte vetėm pretekst pėr luftėrat e mėvonshme, si nė Afganistan, Irak, por edhe nė Iran dhe Korenė Veriore qė do tė zhvillohen mė vonė, sepse interesi i tyre ėshtė i madh, shfrytėzimi i burimeve tė naftės, dhe vjelja e pasurisė sė tyre.

Politikanėt e Kosovės janė pionė tė mirė nė duart e tyre, sepse ka kohė qė kėta janė futur nėn ombrellėn e tyre. Disa janė futur pėr interesa, disa janė tė kushtėzuar, ndėrsa disa me dėshirė, sepse spiunazhin e kanė trashėgimi. Si tė tregohet fakti i Qeverisė sė Kosovės, e cila pėr kėshilltarė ka njerėz tė tyre? Nė shėrbim tė kujt punojnė kėta njerėz?

Ata qė i rezistojnė planeve tė tilla menjėherė futen nė lista tė zeza, ose nuk i lėnė qasje nė detyra tė rėndėsishme, sepse pengojnė punėt e tyre. Nė kėtė luftė qėndrojnė vetėm mendjet e mėdha e tė guximshme, sepse vetėm ata mund t’i prishin planet e tyre.

Fehmi Ramadani

avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ja ke fut kot

Mesazh  diti.makaveli prej 10.06.11 22:36

O shoku Kosova nuk eshte pjese e illuminatit...

diti.makaveli

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Konspiracion - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Jon prej 12.06.11 22:42

Deutsche Welle:
Ka pasur BISEDIME TE FSHEHTA pėr ndarjen e Kosovės mes Shqipėrisė dhe SerbisėKėto ditė zyrtarėt serbė po flasin vazhdimisht pėr ndarjen e Kosovės dhe po mbėshtesin ēuditėrisht idenė e njė Shqipėrie tė Madhe.

Fillimisht zv/kryeministri i kėtij vendi e mė pas vetė presidenti Tadiē nė njė intervistė pėr njė tė pėrditshme gjermane kanė shprehur idenė e ndarjes sė Kosovės mes Shqipėrisė dhe Serbisė.

Nė njė shkrim tė saj, Deutsche Welle iu referohet disa burimeve diplomatike serbe qė thonė se pas skene janė zhvilluar pėr disa kohė bisedime pėr ndarjen e Kosovės, me veriun qė i shkon Serbisė dhe pjesėn tjetėr qė i shkon Kosovės. Zyrtarėt shqiptarė e mohojnė me forcė ndarjen e Kosovės, duke thėnė se do ketė efekt domino.

Shkrimi ėshtė botuar nė versionin anglisht tė Deutsche Welle-s, ka pėr autor Zoran Arbutina dhe mban titullin “Kontestet pėr kufijtė ziejnė akoma nė disa pjesė tė Europės”..

“Nė njė intervistė tė fundit me gazetėn Frankfurter Allgemeine Zeitung, Tadiē shprehu idenė njė “marrėveshje nė tė cilėn tė gjitha palėt do tė marrin diēka, duke krijuar njė zgjidhje tė qėndrueshme pėr paqen e stabilitetin”. Kjo, tha ai, do tė ishte “jashtėzakonisht ndihmuese pėr tė gjitha palėt”.

Nė lidhje me kėtė, ai foli pėr Shqipėrinė e Madhe dhe Serbinė e Madhe. Burime diplomatike serbe thonė se pas skene pėr disa kohė ka pasur bisedime pėr ndarjen e Kosovės, me pjesėn veriore qė i bashkohet Serbisė dhe pjesėn e mbetur qė i shkon Shqipėrisė”, shkruan gazetari i DW.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Konspiracion - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Gon! prej 14.06.11 14:56

Sė pari, quditem! pse vetėm Salihun e fajsojnė kėta vėllezėrit tanė? Pse nuk e fajsojnė edhe Edin qė bėnė ērregullime nė vend ēdo tė dytin vit? A ėshtė Salihu i votuar nga populli i tij, apo i kurdisur, jo nga Amerikanėt siē thoni ju, por nga ata qė e sundojnė Amerikėn? A po i kundėrvihet Edi, Salihut pėr shkak tė pakėnaqėsisė sė menaxhimit tė pushtetit, korrupcionit tė madh, kontrabandės etj, apo thjeshtė ėshtė i paguar nga ata qė e sundojnė Amerikėn pėr tė bėrė ērregullime nė vend, e pastaj, ata tė shfrytėzojnė rastin dhe tė vijnė nė Shqipėri qė ta rregullojnė rendin dhe ligjin, sepse kėta pushtetarėt Shqipėtarė nuk janė tė aftė pėr kėto gjėra!? Ku e merr tėrė atė bugjet Edi nė kohėn e parazgjedhjeve pėr tė lobuar? Ai, ka ca kohė qė nuk ėshtė nė pushtet (Pozitė) dhe nuk mund tė ketė aq para sa bėn investime nė kohėn e zgjedhjeve! Si mund tė shkojnė kaq afėr njėri me tjetrin me vota, duke luajtur rolin votat njėshe nė momentet kritike? Vėrtet tė lėnė pa tekst kėto ngjarje!
Quditem edhe me faktin se, ē'dreqin i shtyu shqipėtarėt nė kohėn e Holokaustit ti shpėtonin Ebrejtė nga Hitleri? Pse pikėrisht shqipėtarėt e bėnė kėtė!? Ē'lidhje kemi pasur ne ndonjėherė mė parė me Ebrejt? Hitleri ishte Ebrej, dhe nuk i mbyti e zhduki ēifutėt siē thuhet nė historinė e asaj lufte! Apo ndoshta paraardhėsit tanė e ditėn tė fshehtėn e Hitlerit dhe e bėnė kėtė vepėr humane vetėm pėr ti shpėtuar atij.
Tė gjitha shtetet kanė pasur humbje tė mėdha nė njerėz gjatė kohės sė luftės sė dytė botėrore. Shqipėria e pati fatin e bardhė! Serbia u sulmua nga Hitleri, edhe pse ata nuk ishin ēifut! Amerikėn e sulmoi Japonia si aletate e Hitlerit pa kurrėfarė arsye nė plazhė, nė pėrkrahje tė tij! por qfarė i ndodhi asaj pastaj? A ka pasur Amerika dijeni pėr sulmin qė do ti bėhej nga Japonia? Po, ka pasur! Bomba atomike e hedhur nė Hiroshimė mbyti me miliona tė krishterė! Nė vitin 1945 pėrfundoi lufta ll botėrore, nė vitin 1948 u formua shteti Izraelit! Vetėm 3 vite pas pėrfundimit tė asaj lufte, jo mė tepėr! Pse u formua pikėrisht nė Palestinė? Ata nuk donin tė ktheheshin nė atė vend, sepse kishin futur rrėnjėt thell nė Europė e nė Gjermani. Kush ishin iniciatorėt kryesorė pėr krijimin e shtetit ēifut nė Palestinė? Gjermania pati humbjet mė tė mėdha nė kohėn e luftės sė dytė botėrore, edhe pse Gjermania nuk ishte e njohur si shtet Ebrej, por shumica e tyre kanė qenė Protestant. A po i shkatėrronte Hitleri ēifutėt apo protestantėt!? Ē'synim pati lufta e ll botėrore?
Me sa di unė mė shumė ka pasur tė vrarė tė krishter e musliman se sa Ebrej nė atė luftė, edhe romė dhe homoseksual ka pasur shumė tė vrarė nė atė luftė, pikėrisht Islami e dėnon homoseksualitetin mė sė tepėrmi nga tė gjitha fetė.
Nė tė gjith botėn, tė bėhet ēfarė tė bėhet, tė gjitha ngjarjet qė kanė ndodhur me mijėra vite kanė qenė shkak tė feve, e edhe sotė e asaj dite njėsoj vepėrohet, por kuptohet jo vetėm rreth fesė sillen, dhe nėpėr mjet tė fesė thirren, luftojnė, pushtohen, pushtojnė. Me njė fjalė, fetė janė ato qė shtyjejnė njerėzimin nė kėso gjėra, njė fe i jep legjitimitetin naivėve tė vet qė tė ngrihen e tė luftojnė kundėr njė feje tjetėr, edhe pse seicilja fe mbahet si: e moralshme, pro paēes, kundėr trafikimit, kundėr tradhėtisė, kundėr luftės, kundėr pedofilizmit, kundėr homoseksualizmit etj. Vėrtet kėto i ka ēdo fe dhe janė reale, por njerėzit tė cilėt janė nė krye tė feve i pėrdorin dhe i bėjnė krejtėsisht tė kundėrta ato qė i pėrmenda mė lart, tani ato bėhen kėshtu: e pamoralshme, anti paēes, pro trafikimit, pro tradhėtisė, pro luftės, pro pedofilizmit, pro homoseksualizmit etj, falė krerėve tė atyre feve.
Shpesh shoh njerėz kėtu qė akuzojnė ende Turkun, qė na e ka futur Islamin me dhunė! Kush na e futi Krishterimin ju lutem!? Ēfarė ishim para se tė bėheshim musliman? Tė Krishterė. Ēfarė ishim para se tė bėheshim Tė Krishter? Pagan. Ēfarė ishimi para se tė bėheshim Pagan...! Majmun...? Jo nuk kemi qenė majmun...! Majmunėt janė kafshė tė ndarė nga njerėzit dhe kurrė nuk mund tė bėhen njerėz.
Me ndihmėn e Shqipėtarėve Europa kuqkė i shpėtoi kthetėrrave tė turkut me shekuj, e poshtra...!
Nganjėherė bėn mirė, por tė kthehet me tė keqe, ashtu siē na ka kthyer shumė herė Europa plakė me tė keqe neve, popullit shqipėtarė. Me ndihmėn e shqipėtarve e shpartalluan Turkun shtetet tjera, sepse ne qemė ata tė cilėt ia ndezėm fitilin nga brenda, dhe ē'fituam ne? ndarje tė trevave tona, coptim tė tyre, masakėr tė tokės tonė plus masakra tė popullit tonė, nga shtetet ballkaniko-europjane, jo nga Turqit! Nė kohėn e turkut, trojet tona tun ishin tė ndara siē janė tani.
Ata(Amerikanėt) na dhanė shpresė pėr tė shkuar nė kryengritje tė fortė populli i Kosovės ndaj njė fuqije tė pėrmasave tė mėdha siē ishte Serbia, nė fakt ne ishim me shekuj nė kryengritje kundėr tyre, por nuk kishim sukses, sepse nuk kishim pėrkrahje nga askush, as nga vėllezėrit tanė nė Shqipėri, madje, ata sa herė qė tė zihet nė gojė lufta e Kosovės dhe dėbimet e popullit, menjėherė pėrmendin atė tė mirė qė e kanė bėrė duke na strehuar nė shtėpit e tyre, ē'ti bėsh! kėshtu e ka vėllau me vėllanė, njė tė mirė ia bėnė dhe me mijėra herė pastaj ia pėrmend pa reshtur, kurse shoku i vėrtet nganjėherė ėshtė mė i mirė se vėllau, sepse njė tė mirė qė ta bėn nuk ta pėrmend kurrė mė! Ja Amerika, shembulli mė konkret. Kurse Serbinė e ka frymėzuar Europa, e mė sė shumti franca pėr shfarosjen e popullit tone, por me njė anė ia bėnė kurthėn asaj sepse e shpėrbėn gati tėrėsisht Jugosllavinė, e coptuan, por ne kurr nuk kemi qenė slave more njerėz! Si i linte ndėrgjegja tė tjerėt tė na quanin sllavėt e jugut? Ata fare mire e kanė ditur qė ne kurr nuk kemi qenė slave, por kemi qenė Ilir, pastaj Dardanė, pastaj Shqipėtarė, e sė fundmi Kosovarė.
Para se tė filloj lufta nė Kroaci, ata(kroatėt) i kanė bėrė thirrje kosovarėve dhe shteteve tjera koloni tė atėhershme tė Jugosllavisė pėr kryengritje kundėr Serbisė. Me njė fjalė, Kroacia na ka bėrė thirrje qė ne tė ndezim fitilin me njė anė, kurse Kroacia nė anėn tjetėr ta sulmoj Serbinė dhe pa ndihmėn e ndėrkombėtarėve kishte me u shpėrbė qė atėherė Jugosllavia, por ne i quajtėm kroatėt tradhėtarė, kinse ata donė tė na fusin nė luft pa krye, nuk e dinim se pėr tė mirėn e vendit tonė ishte dhe nė tė mirė tė tė gjitha vendeve tė atėhershme qė ishin nė prangat e Serbit. Dhe kėshtu ne e humbėm atė shancė.
Tė flas pak pėr kroatėt, babai im ka qenė student i Zagrebit dhe mė tregonte se si u organizuan shqipėtarėt nė Kroaci pėr tė luftuar nė krahė tė kroatėve. Babai im mė tregonte, thoshte, unė nė atė kohė nuk kamė ditur se qfarė ėshtė Zoti, sepse situata ishte asi soji, mbretėronte komunizmi, feja ishte e ndaluar, kishte qenė shok me Femiun(Femi Lladrofci), komandant i vrarė nė luftėn e Kosovės. U mbledhėm tha studentėt dhe u ngrita unė duke mbajtur njė fjalim, i pyeta tha ata: “O shokė ne duam tė luftojmė, por nuk e dijmė se ē’arsye na shtyen tė luftojmė ne dhe pėr kė, pėr shtetin tonė nuk po luftojmė, as pėr bashkimin kombėtar Kosovė-shqipėri nuk po luftojmė, po luftojmė pėr dike qė nė tė ardhmen nuk do tė na dij fare pėr kėtė, dhe unė them qė tė luftojmė pėr Zot, nė emėr tė Atij tė luftojmė”, shumica tha nuk u pajtuan me kėtė, njė pjesė e pakėt u bashku me mendimin tim, ata donin tė luftonin nė emėr tė komunizmit, dhe kėshtu tha unė dhe Femiu i ndamė rrugėt, Femiu me shokė hyri nė luftė kurse unė u ktheva nė shtėpi. Pas pėrfundimit tė luftės, studentėt shqipėtarė qė kishin bėrė shumė pėr atė shtet kroat, ata nuk i vunė veshin fort mė kėtyre, prap kėta student mbetėn siē kanė qenė, sepse ishin shqipėtarė. Nuk mjafton njė fjalė goje e Tuxhmanit pėr lavdrimin e studentėve shqipėtarė, e ti quaj ata “Gjeneralėt e Shkatrrimit tė Jugosllavisė”, por ka qenė dashur mė shum tė bėj shteti kroat pėr ta.
Pas pėrfundimit tė luftės atje, babi im kishte shkuar prap nė Kroaci dhe ishin takuar prap shokėt, Femiu dhe babi im, ia dhash dorėn tha babi im dhe i thashė urime Femi pėr fitoren, ai i zhgėnjyer mė shtrėngoi dorėn dhe tha; “Ti ke fituar”!
Ata prap ishin ndarė me kalimin e kohės nė rrugėt e tyre, dhe unė kisha nė shkollėn e mesme njė shok I cili kishte jetuar nė Gjermani dhe pas luftės zumė bisedėn e dėshmorėve tė kombit, nisi tė tregoj pėr atė njeri(Femiun), tha kishte ardh tek ne nė Gjermani, nė shtėpinė time, sepse ishte bėrė shok me babin tim. Ai rrinte tha tėrė natėn nė dhomė pa gjumė dhe rrinte duke u lutur, kur njė ditė babi im po e pyet; “Ē’bėnė tėrė natėn qė rrin pa gjum?”, ai tha: “Shumė kamė bėrė nė jetėn time dhe asgjė skamė bėrė nė jetėn time! Kamė futur jetėn time nė rrezik me mijėra here duke u shitur hero dhe nuk e di pėr kė e kamė bėrė atė, nuk ia pashė asaj asnjė tė mirė, nuk mė shpėrbleu askush pėr kėtė. Kamė humbur shokun mė tė dashur dhe mė tė besueshėm, I cili deshi tė mė drejtoj mua dhe shokėt nė rrugėn e drejtė, por ne zgjodhėm tė kundėrt, ai ka qenė nga vendi juaj, atje nga vini ju”, nuk e njihmin mė tha shoku atė njeri, unė e pyeta, tė kujtohet emri i atij njeriu? Tha jo nuk mė kujtohet, pastaj vetėm i thashė qė babi im ka qenė shok me tė nė Zagreb dhe kanė studjuar bashkė, kanė punuar bashkė dikur dhe kanė qenė njė herė nėpėr gazetat kroate se si njė gjeodet dhe njė jurist, nė pamundėsi tė praktikimit tė profesionit tė tyre fotografojnė nė rrugėt e zagrebit pėr tė fituar kafshatėn e gojės, sepse kanė qenė shqipėtarė se po tė ishin kroat…!?
Tani po flas pėr krerėt tanė Kosovar tė dikurshėm, Ibrahim Rugova ishte thjeshtė njė qyqarė i gjymtė, i cili priste vetėm prej tjetėr kujt, ishte njė llaskuc nga mė llaskucėt tė cilit ēdo padron qė i shfaqej dhe e thėrret “bubi bubi” fillon ta lėviz bishtin dhe tė gėrhatė me gjuhėn jasht me dy arsye: 1. po shpėton nga ai pa e zhdėpur, 2. ndoshta ia hudh para kėmbėve ndonjė mbeturin tė ushqimit qė i kanė mbetur pėr ti hudhur. Kurse Adem Demaēi ishte mė ndryshe, nuk pranoi ti nėnshtrohet askujt, dhe pėr atė fakt qe mė i shtypuri, sepse njeriu i drejtė ēdo herė ka qenė i shtypur apo jo!? Ai ėshtė njė hero I gjallė, I cili I mbijetoi 30 vite burgut tė shkjaut dhe kur doli nga burgu prap qe I fortė nė mendje. Atė, serbėt e kanė quajtur nė burg, jo Demaēi, por Domaēi, fjalė slave (I shtėpisė), sepse ishin mėsuar me tė duke e pare qdo ditė nė burg.
Isha me njė kolege tė fakultetit filologjik duke pirė caffe nė njė restoran nė prishtinė dhe filluam tė bisedonim pėr Rugovėn e pėr Demaēin, ajo aq ashpėr foli gjuhėn ndaj Demaēit, sa tha ai ka qenė psikopat, nuk ka bėrė asgjė pėr Atdhe, veprat qė i ka shkruar ai nuk mbijetojnė gjatė, sepse janė tė pa kuptimta, thoshte ato vepra tė tij qė i kamė lexuar unė fėmijėt e mi nuk kanė pse ti lexojnė, sepse nuk pėrfitojnė asgjė prej tyre, pastaj i thashė unė, pa ma trego tė paktėn si pėrrallė njė vepėr tė tijėn qė e ke lexuar!? Tha e kamė lexuar "Gjarpėrinjtė e Gjaēeve", kėtė tha na ka thėnė ta lexojmė profa Sabri Hamiti dhe tha shikoni nėse ka kontribuar ndonjė gjė kjo vepėr pėr Atdhe, ose a ka pasur ndonjė arsye shkjau ta futė Demaēin nė burg pėr kėtė vepėr! Aha i thash, profa Sabri Hamiti ju paska udhėzuar ta lexoni kėtė libėr dhe qė nė start ua paska treguar pėrfundimin!(Sabri Hamiti ka qenė themelues i LDK-sė, Rugova dhe Demaēi nė atė kohė kanė qenė dy krerė tė lartė politik tė kundėrt nė mendime), tha, bėhej fjalė pėr njė djalosh tė ri nga Drenica, i cili po shkonte asker nė Prishtinė nė atė kohė (nė kohėn e vėllavrasjeve qė ndodhnin nėpėr trevat Kosovare), ai pa jeten pakė sa mė moderrne se vendi i tij, mėsoi tė mirėn dhe tė keqen, civilizimin qė po ndodhte jasht vendit tė tij. Atė kohė sa ishte djaloshi asker, prindi i tij kishte quar msit tek njė familje pėr t'ia gjetur djalit nusen dhe po sa tė vij ta martoj dhe ta gėzoj, por tek ajo vajzė kishte quar msit edhe njė njeri tjetėr dhe kėshtu prindi i tij dhe ai njeriu zihen ndėr vete dhe fillojnė tė vriten nė mes veti familja e djaloshit me atė familje, dhe nė fund kthehet askeri nė vendin e tij, e gjenė babain e tij me armė nė dorė duke dashur ta vras kundėrshtarin e tij, por djaloshi i del para babait tė tij dhe i thot: “vritėm mua dhe tė pėrfundojnė kėto vėllavrasje njėherė e pėrgjithmonė, kur do ti ndalet hovi kėtyre gjrapėrinjėve tė Gjaqeve njėherė e pėrgjithmonė”, dhe kėshtu mė tha mbaroi,. Unė i thash pastaj, serbėt mendojnė mė larg se ne! Nė atė kohė ne kemi qenė nėn pushtetin e serbit dhe nuk kemi pasur ngatėrresa me ta, sepse ne kemi pasur ngatėrresa nė mes veti dhe shkjau ka qenė i stėrkėnaqur me ne, siē themi ne: "ka kqyrė seri se qfarė bėjmė ne, qfarė jemi ne". A nuk vlenė kjo vepėr si mėsim pėr popullatėn shqipėtare dhe vetėdijėsim i popullit tonė duke ia bėrė medie tėrthotazi se kanė kundėr kujt tė luftojnė, kanė kujt t'ia drejtojnė pushkėn dhe jo ta vrasė vėllau vėllanė? A nuk ka pasur shkjau arsye qė ta arrestoj Demaēin pėr kėtė vepėr!? dhe pėr shumė vepra tė tjera, sepse veprat e tij kanė pasur pėr qėllim vetėdijėsimin e popullit dhe orjentimin e duhur e jo tė gabuar qė e kanė pasur. Ajo mė shikonte ashtu dhe mbeti pa thėnė asnjė fjalė mė nga goja.
Neve nuk na donė as tė krishterėt as muslimanėt, sepse jemi popull melez pėrnga feja, nuk jemi tolerant, por jemi pak tė thelluar nė fe, ose tė them mė kjartė, vetėm sa pėr sy e faqe jemi musliman apo tė krishterė, i pėrdorim si Ombrella kėto dy rryma fetare, pėr atė arsye nuk na kanė pėrkrahur as Venedikti me shekuj e as Lindja e Mesme tani nė luftėn e Kosovės.
Shteti Ebrej ka mundur tė bashkėjetoj me ne pėr sa i pėrket fesė dhe tolerances fetare, por nuk do tė kishte mundur tė ketė rahati nė mesin tone, do tė ishte bėrė lėmsh pastaj, sepse ne kemi ca patriot e ca kėlysh qė me pak gjėra mashtrohen, kshtu qė kishte me pasur qrregullime tė mėdha nė mes veti vėllau me vėllanė, e jo shqipėtari me Ebrejin. Duken qartė edhe tani lajthitjet qė bėjnė disa pėr shkak tė interesit buxhetorė, janė nė gjendje tė shesin kombėsinė pėr njė pension Grekė, kanė qenė nė gjendje ta bėjnė marrėzira, tradhėti, vrasje, spiunazhe nė tė mire tė shkjaut e nė tė keq tė vėllaut vetėm pėr njė jetė mė luksoze se ajo qė kishin, ja qfarė jemi ne shqipėtarėt.
Kosova ėshtė tani objekt studimi, apo laborator i Amerikės dhe Europės, studjojnė tolerancėn fetare qė kemi ne nė mes veti, dtudjojnė bashkėjetesėn e komuniteteve ballkanike nėpėrmjet kėtij vendi, Kosovės. Por prap janė tė njėanshėm tė dy gjigantėt e botės. Amerika mbanė anėn e shqipėtarėve, kurse Franca anėn e Serbėve.
Tri rryma fetare mė tė fortat veprojnė nėpėr botė; ēifutėt, tė krishterėt, muslimanėt, kėto brenda tyre janė tė ndara nė sekte, por ato fe kanė njė sekt apo dy mė tė fuqishėm se tjerat sekte Brenda tyre. Muslimanėt dhe krishterėt e kanė masėn, por teknika iu mungon, kurse ēfutėt e kanė teknikėn, por masa iu mungon, interesante! Kėto tri fe kanė ligjin e tyre, ligjin e fesė, qė e kanė pothuaj se identik njėsoj, pak ndryshojnė. Feja e ēifutėve ėshtė para tė krishterėve dhe muslimanėve, (Tora), por ata ia ndėrruan kuptimin asaj, e ndryshuan, futėn ndalesa tė ndryshme qė profetėt e tyre nuk i kishin shkruar ato, dėshtoi ligji i fesė sė tyre. Kaloi njė kohė e gjatė dhe me lindjen e Jezusit lindi feja krishtere, por nė kohėn e tij nuk ėshtė thirrur “E Krishtere”, ai(Jezusi) erdhi me librin e ri, pėrmirėsim tė librit tė ēifutėve, por pas vdekjes sė Jezusit, paskohėsit e tij u thirrėn tė krishterė, u bėnė edhe mė keq, i bėnė tre zotėr(Trinia), edhe ata e ndryshuan librin dhe pa thėnjen e profetit Jezus thanė se kush nuk beson nė krishtin si Zot tė tyre, ai ėshtė i humbur dhe ka pėrqfauar ligjin e Satanit(Djallit), kėshtu ēifutėt nuk pranuan Jezusin Zot, sepse ai ishte njė njeri si tė gjithė tė tjerėt, nuk ishte Zot, jehudėt e parnuan atė vetėm si profet dhe qenė tė ndjekur me shekuj pastaj nga tė krishterėt, edhe ligji i kėtyre dėshtoi. Prap kaloi njė kohė e gjatė dhe u shfaq feja Islame me ardhjen e profetit Muhamed, ky erdhi me tė njejtin qėllim, pėrmirėsimin e librave tė mėhershme, rregullimin e ligjit dhe unifikimin e njė perėndie, Zotit.
Nė kohėn e Muhamedit ishte njė sekt ēifut i cili iu bashkangjit mendimit tė Muhamedit pėr kėtė qėllim, luftuan sėbashku kundėr politeistėve dhe profeti kishte qėllimin qė ta bėj Kur’anin e pa ndryshueshėm dhe tė mos besohej asgjė tjetėr pėrveq tij, Kur’anit si ligj i gjithė njerėzimit, nė kohėn e Muhamedit ky libėr ishte mėsuar pėrmendėsh nga pėrkrahėsit e tij. Ata sbashku, muslimanėt dhe jehudėt nisen nė njė betejė, por jehudėt nė kohėn mė tė pa pėrshtatur lėnė fronin duke e tradhėtuar profetin dhe ikin, kthehen nė vendin e tyre, profeti pastaj shkon te ata, i lufton ata, i mund, zė shumė rob nga mesi i tyre, por nuk hakmirret, i liron dhe vė njė kufij nė mes tė muslimanėve dhe jehudėve, ai shpallė ata si tradhėtar dhe tė pa besė.
Kėshtu bėhen dy rryma fetare tė kundėrta, tė mėdha dhe nė urrejtje tė madhe ndaj njėra tjetrės, tė krishterė dhe musliman, kurse jehudėt mbesin jasht loje(anash, tė ndjekur nga kėto t’dyjat), me njė fjalė mbesin tė dėshtuar.
Muslimanėt njėsoj si tė krishterėt, tė etur nė idhujtari, menjėher pas vdekjės sė profetit biejnė nė idhujtari, ndahen nė sekte, shijt, sunit, tė dyja kėto tė gabuara, sepse shpikin Sunėn(Synetin, praktikėn) dhe Hadithin(Gojdhėnat), jo tė pėrmendura nė Kur’an. Ata tani adhurojnė aq shumė Muhamedin, sa bėjnė dallime nė mes profetėve, kinse ky ka rrespektin mė tė madh tek Perendia se sa profetėt e tjerė, kurse tek Perendia janė tė gjith njėsoj dhe nuk mund tė ketė ndėrmjetsime tek Perėndia nga asnjė profet, sepse ata kanė qenė veėm njerėz lajmėtarė, kanė ardhur tė frymėzuar pėr sjelljen e ligjit tė Perendisė.
Kėshtu edhe njerėzit e kėsaj feje janė dėshtuar sa i pėrket ligjit qė zbatojnė, por Kur’ani pėr fat tė mire ka mbetur i pa ndryshueshėm.
Masonėt qė sundojnė botėn janė pasardhėsit e atyre qė kundėrshtuan Jezusin si Zot, janė pasardhsit e atyre qė luftuan pėrkrahė profetit Muhamed, dhe pastaj e tradhėtuan atė, ata kanė mėsuar Kur’anin pėrmendėsh, e kanė ruajtur me breza tė tėrė si mister, dhe tani njėsoj veprojnė, siē thuhet nė Kur’an. Besojnė nė Perendi, pika mė kyqe dhe mė kryesore e tyre ėshtė largimi i egos, njėsoj siē cekėt nė Kur’an nė fillim thotė: “Mbysni uni-n(egon) tuaj, ata I rrespektojnė tė gjith profetėt. Nė mėnyrė tė shukatur veprojnė nėpėr botė dhe kanė tė njejtin qėllim siē e ka pasur qdo profet, vėnjen e njė ligji tė pa ndryshueshėm dhe tė njejtė pėr tė gjithė njerėzimin, heqjen e kufijėve, kush del jasht atij ligji do tė llogaritet si kundėrshtarė i tė gjithė njerėzve dhe nuk japin pėrgjegjėsi pėr tė.
Ata, perėndimin me shumicė krishtere e kanė bėrė pėr vete me njė fjalė, shteti mė I fortė ėshtė nė duart e tyre, tani janė tė mėsyer kah shtetet ballkanike dhe lindjen e mesme me kalimin e kohės, edhe pse kėtė tė fundit e kanė pakėz mė problem, problemi mė i madh pėr ta do tė jetė Rusia dhe Turqia, sepse tė dyja kėto kanė njė fuqi tė ngjashme me atė tė Amerikės, shenja e tyre me piramidė dhe syri nė majė ėshtė ky qėllim, njė ligj ta kontrolloj botėn pa kufijė, njė familje e vetme.
A do t’ia arrijnė qėllimit a nuk do t’ia arrijnė qėllimit nuk e di, pėr mendimin tim kėtė e di vetėm perendia.
Nė librin “Lufta e Dulces” ceken 2 lloje alienėsh, ata nuk janė jashtėtokėsorė, por nėntokėsorė siē shkruan aty. Thuhet se janė mė tė vegjėl se ne dhe pėr faktin se ceken 2 lloje alienėsh, unė bėjė krahasimin e kėtyre dy llojeve me ata dy lloj krijesash qė ceken nė Kur’an. Jexhuxhėt dhe Mexhuxhėt! Kur ti vijė koha thuhet se ata do tė dalin nga dheu dhe do tė pushtojnė botėn, njerėzimi do tė jenė tė trishtuar nga ata, ata do ti shkatėrrojnė njerėzit, ashtu shkruan nė Kur’an-in e shkruar para 14 shekujve.
Unė shpreha disa fjalė, argumente dhe mendime konfuze tė mijat, dhe pėrmua ēdo here do tė jenė konfuze.
Vetėm Perendia e di mė sė miri se ēfarė ėshtė duke ndodhur nė planetin tonė dhe ēfarė do ti ndodhė kėtij planeti me plot krijesa tė ndryshme nė tė ardhmen.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Konspiracion - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Estilen prej 14.06.11 18:29

Gon! shkruajti:Sė pari, quditem! pse vetėm Salihun e fajsojnė kėta vėllezėrit tanė? Pse nuk e fajsojnė edhe Edin qė bėnė ērregullime nė vend ēdo tė dytin vit? A ėshtė Salihu i votuar nga populli i tij, apo i kurdisur, jo nga Amerikanėt siē thoni ju, por nga ata qė e sundojnė Amerikėn? A po i kundėrvihet Edi, Salihut pėr shkak tė pakėnaqėsisė sė menaxhimit tė pushtetit, korrupcionit tė madh, kontrabandės etj, apo thjeshtė ėshtė i paguar nga ata qė e sundojnė Amerikėn pėr tė bėrė ērregullime nė vend, e pastaj, ata tė shfrytėzojnė rastin dhe tė vijnė nė Shqipėri qė ta rregullojnė rendin dhe ligjin, sepse kėta pushtetarėt Shqipėtarė nuk janė tė aftė pėr kėto gjėra!? Ku e merr tėrė atė bugjet Edi nė kohėn e parazgjedhjeve pėr tė lobuar? Ai, ka ca kohė qė nuk ėshtė nė pushtet (Pozitė) dhe nuk mund tė ketė aq para sa bėn investime nė kohėn e zgjedhjeve!

Vetem kaq sa thua kuptohet qe nuk e njeh realitetin shqiptar more Goni.Qe nga Kosova problemet shqiptare duken te thjeshta dhe te inskenuara.Vertete shume ngjarje ketu inskenohen nga te huajt,por nga kush te huaj...???Ne qe ketu shohim se te gjitha prapesite ne Shqiperi vijne nga fqinji juaj verior,duke dirigjuar njerzit e tyre ketu.

A e dini se cilet jane keta njerez qe kane shkaktuar trazira 20 vjecare ne kete vend te bekuar nga zoti por e mallkuar nga shqiptari...?Ma do me mendja qe Edi Rama eshte larg nga kjo valle,jo se ai eshte i ''qeruar''por se ka ardhur vone ne gatimin e corbes.E kujt i ngel atehere stafeta e sherrxhiut te perhershem...?

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Konspiracion - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Gon! prej 14.06.11 21:29

Pasardhes i kujt na qenka ky Edi, i nderuar Estelien? Une gjykoj nga larg jush, por jame afer me mendime i nderuar.
Une, gjithe kete shkrim qe kame bere, ishte mendim i imi, por ky mendim mund te jete edhe realitet. Duket qarte qe ti qenke i flakur pas PS-se dhe per kete arsye paske reaguar i pari nga te gjithe te tjeret tek shkrimi im.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Konspiracion - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Estilen prej 14.06.11 21:54

Gon! shkruajti:Pasardhes i kujt na qenka ky Edi, i nderuar Estelien? Une gjykoj nga larg jush, por jame afer me mendime i nderuar.
Une, gjithe kete shkrim qe kame bere, ishte mendim i imi, por ky mendim mund te jete edhe realitet. Duket qarte qe ti qenke i flakur pas PS-se dhe per kete arsye paske reaguar i pari nga te gjithe te tjeret tek shkrimi im.

Per c'fare realiteti e ke fjalen ne ato mendimet tua ooooooooo Gono...?Ketu ka marre flake c'do gje ti me flete perralla mbas nate..!! Vertete je larg dhe nga distanca por dhe ne sofizmat tende.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Konspiracion - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Cimi Elezi prej 14.06.11 22:18

[quote="estilen"]
Gon! shkruajti:Sė pari, quditem! pse vetėm Salihun e fajsojnė kėta vėllezėrit tanė? Pse nuk e fajsojnė edhe Edin qė bėnė ērregullime nė vend ēdo tė dytin vit? A ėshtė Salihu i votuar nga populli i tij, apo i kurdisur, jo nga Amerikanėt siē thoni ju, por nga ata qė e sundojnė Amerikėn? A po i kundėrvihet Edi, Salihut pėr shkak tė pakėnaqėsisė sė menaxhimit tė pushtetit, korrupcionit tė madh, kontrabandės etj, apo thjeshtė ėshtė i paguar nga ata qė e sundojnė Amerikėn pėr tė bėrė ērregullime nė vend, e pastaj, ata tė shfrytėzojnė rastin dhe tė vijnė nė Shqipėri qė ta rregullojnė rendin dhe ligjin, sepse kėta pushtetarėt Shqipėtarė nuk janė tė aftė pėr kėto gjėra!? Ku e merr tėrė atė bugjet Edi nė kohėn e parazgjedhjeve pėr tė lobuar? Ai, ka ca kohė qė nuk ėshtė nė pushtet (Pozitė) dhe nuk mund tė ketė aq para sa bėn investime nė kohėn e zgjedhjeve!
I nderuar goni kam deshire per tju bere nje pyetje qe me ka munduar.Eshte nje lajm nje jave para zgjedhjeve nga TOP CENEL se shume shqiptar nga kosova erdhen ne Shqiperi ''Per plazh''a thua se ketu ka plasur vapa kur vet banoret e bregdetit spo munden me be per shkak te shirave pothuajse te perditshme?Vetem nje kosovar deklaroi se vjen per votime nga intervista e gazetarit qe u dha direkt.Po te tjeret??????????????????????????
avatar
Cimi Elezi

115


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Konspiracion - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Gon! prej 15.06.11 10:07

Cimi i nderuar, habitem me mendimin tėnd i cili tė paska munduar tepėr, unė nuk di gjė pėr kėtė! ti thua se kosovarėt kanė ardhur qė tė votojnė nė Shqipėri? si mundet njė kosovarė me pasaportė kosovare tė votoj nė atė shtet? a kaq i dobėt qenka shteti i juaj? ku i ka sytė opozita? Mos shpifni kėso gjėra ju lutetm, sepse nuk iu ka hije tė bėni kėso shpifje, unė po ta garantoj cimi se nuk ka ka llogari njė kosovarė qė tė vij dhe tė votoj pėr Salėn apo pė Edin, sepse nuk ia vlenė, nuk pėrfitojnė gjė prej saj.
Estelien, kush i vuri flakėn zjarrit zotėri i nderuar, Berisha qe aj qė i vuri flakėn? Dmth sipas teje, shqipėtarėt e shqipėrisė dirigjohen nga serbėt? nuk ma do mendja pėr kėtė gjė.
Kėtu ėshtė puna Kosovė vs Greqi, po tė ishte Rama nė pushtet, do tė hapte autostradėn pėr nė Greqi, kurse Berisha hapi pėr nė Kosovė dhe lidhi dy shtete me tė njejtėn kombėsi, a nuk iu duket gjė e bukur kjo? Banorėt e Sarandės i urrejnė kosovarėt, mu pėr kėtė arsye, por nuk ėshtė mirė, sepse edhe prej kosovarėve mund tė kenė tė mira, kosovarėt nuk shkojnė vetėm nė Durrės pėr pushime, por edhe nė Sarandė.
Unė pse jamė larg Shqipėrisė mund ti shoh gjėrat mė mirė se ju, sepse nganjėherė nga jashtė shihen dhe kuptohen mė mirė gjėrat, kurse brenda mund tė jenė tė inskenuara dhe ėshtė e pa mundur tė kuptosh shkakun e problemit.
Edi ėshtė pasardhės i Nanos, dhe sipas mendimit tim socialistėt anojnė mė tepė kah greku. Unė nuk i bėj tė gjithė socialistėt tė kqinjė dhe nuk i bėj tė gjithė demokratėt tė mirė, por krerėt e tyre bėjnė jetė luksoze me paratė e popullit dhe pėrdorin popullin e tyre pė interesa tė tyre personale, kurse ata krerė janė tė dirigjuar nga jashtė(Perendimorė), ata i nxisin pėr ti bėrė kėto gjėra, kurse populli pėson mė sė shumti, populli shumė pak di se ēfarė nė tė vėrtet ėshtė duke ndodhur. Ngadal ngadal bie shteti nė kthetėrrat e atyre(ndėrkombėtarėve), sepse tani mė veq janė shpalur krerėt e shtetit tuaj tė pa zotė, jo tė aftė pėr tė udhėhequr shtetin, dhe tani vijnė ata kinse po i mėsojnė si duhet tė votohet si mbahet rendi, ligji etj.
Ata Aligatorė janė nė kėrkim tė gjahut pėr ushqim anė e mbanė botės, sepse atyre iu kanė hargjuar edhe rezervat e fundit, dhe tani duhet tė sigurojnė ushqim pėr tė vegjėlit e tyre. Kėso mendime kamė unė.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Konspiracion - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Estilen prej 15.06.11 11:37

Gon! shkruajti:
Estelien, kush i vuri flakėn zjarrit zotėri i nderuar, Berisha qe aj qė i vuri flakėn? Dmth sipas teje, shqipėtarėt e shqipėrisė dirigjohen nga serbėt? nuk ma do mendja pėr kėtė gjė.

Pikerisht se ajo mendja jote ka perzemer horrin Berisha,nuk e sheh aktivitetin e tij dhe bandes se tij.Ju kosovaret pretendoni se i shihni me mire se ne dalldite e Shqiperise.E verteta qendron ne patetizmin tuaj per ti qendruar perkrah Sali Berishes,pamvarsisht se se kush eshte ky person dhe c'fare fshihet pas tij.
Gon! shkruajti:Kėtu ėshtė puna Kosovė vs Greqi, po tė ishte Rama nė pushtet, do tė hapte autostradėn pėr nė Greqi, kurse Berisha hapi pėr nė Kosovė dhe lidhi dy shtete me tė njejtėn kombėsi, a nuk iu duket gjė e bukur kjo? Banorėt e Sarandės i urrejnė kosovarėt, mu pėr kėtė arsye, por nuk ėshtė mirė, sepse edhe prej kosovarėve mund tė kenė tė mira, kosovarėt nuk shkojnė vetėm nė Durrės pėr pushime, por edhe nė Sarandė.
Ti sheh endrra ne mes te dites or mik.Ajo rruga e kombit me te cilen ai dhe ju krenoheni,mos kujtoni se ja u beri
dhurate juve,joooo,e verteta e asaj rruge eshte krejt ndryshe.Ajo rruge
shume shpejt do jete rruga e kryqezuar e serbeve per te dale ne
Durres.Sa per ju kosovaret,ju ngelet te kenaqeni vetem me aq sa ju thote
baca Sali.
Gon! shkruajti:Edi ėshtė pasardhės i Nanos, dhe sipas mendimit tim socialistėt anojnė mė tepė kah greku.
Perseri shihet qe nuk ke aspak sensin e te orientuarit ne politike.Vertete Fatos Nano ka orientim pro grek,por jo larg kesaj corbe qendron Saliu,i cili kohet e fundit ka tentuar faljen e 354 km katror territor ujor.Ky njeri me emrin Sali,ka lejuar te ngrihen tre vorreza te medha greke ne territorin shqiptar dhe cdo 25 tetor vete e perulet se bashku me qeverine e tij ne keto varreza me nderime,larg kamerave dhe opinionit.Edi Rama ashtu si cdo politikan shqiptar ka orientim ne poltiken e te huajve,por ajo qe thoni eshte nje genjeshter,ose nje keq dashje.
Gon! shkruajti:Unė nuk i bėj tė gjithė socialistėt tė kqinjė dhe nuk i bėj tė gjithė demokratėt tė mirė, por krerėt e tyre bėjnė jetė luksoze me paratė e popullit dhe pėrdorin popullin e tyre pė interesa tė tyre personale, kurse ata krerė janė tė dirigjuar nga jashtė(Perendimorė), ata i nxisin pėr ti bėrė kėto gjėra, kurse populli pėson mė sė shumti, populli shumė pak di se ēfarė nė tė vėrtet ėshtė duke ndodhur. Ngadal ngadal bie shteti nė kthetėrrat e atyre(ndėrkombėtarėve), sepse tani mė veq janė shpalur krerėt e shtetit tuaj tė pa zotė, jo tė aftė pėr tė udhėhequr shtetin, dhe tani vijnė ata kinse po i mėsojnė si duhet tė votohet si mbahet rendi, ligji etj.
Ata Aligatorė janė nė kėrkim tė gjahut pėr ushqim anė e mbanė botės, sepse atyre iu kanė hargjuar edhe rezervat e fundit, dhe tani duhet tė sigurojnė ushqim pėr tė vegjėlit e tyre. Kėso mendime kamė unė.
Ore ne fund te fundit pse je kaqi apasionuar te japesh kaq shume vlersime per situaten tone te shqiperise,kur ju vete aty jeni ''qelbur'' komplet...?

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Konspiracion - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Gon! prej 15.06.11 13:58

Mos mos tė lutem me injoranca i nderuar, unė nuk e kamė pėr zemėr Salihun siē mendon ti, unė nuk bėra dallime shumė kėtu, pėrfshira tė gjithė, edhe socialistėt edhe demokratėt dhe thashė se ka tė mirė dhe tė kėqij nga tė dyja palėt.
E dyta, unė ėndrra nė mes tė ditės, por ajo ėshtė zhgėndėrr e kulluar qė autostrada lidhi Kosovėn me Shqipėrinė dhe jo Shqipėrinė me Serbinė, sepse ne jemi Kosovė e jo Serbi. Serbėt nuk mund tė kalojnė aq lehtė dhe tė kontrabandojnė duke kaluar nėpėr mes tė Kosovės, sepse ne i kemi autoritetet tona, kemi rendin dhe ligjin, policinė tonė, nuk mundet tė jetė aq e thejshtė ajo siē mendon ti. Vetėm me njė gjė pajtohem me ty kėtu, sepse pas shkėputjes sė Malit tė Zi, tani Serbia nuk ka dalje nė Det, por me hapjen e autostrades pėrsėri Serbia nuk ka dalje nė Det, sepse Kosova ėshtė kufi pėr ta.
354km² falje e territorit? Je i sigurtė? pa kurfarė kėmbimi e ka falur? apo ndoshta ka bėrė shkėmbim tė territorit!
Unė mendoj se Europa nuk do ti lejoj kėto ndryshime tė kufijėve dhe do tė reagoj pėr kėtė.
E din arsyen ti pse shkon e gjunjėzohet Salihu tek ato varreza? unė nuk di pėr kėtė gjė, prandaj nėse e din ti qė ai shkon dhe lutet tek ato varreza, duhet ta dishė edhe arsyen pse lutet.
Unė nuk ia dua tė keqėn popullit shqipėtarė i nderuar, larg asaj, sepse ne jemi nga e njejta rrėnjė dhe shkoj aq largė sa paramendoj kohėn e para erės sonė kur dikur kemi qenė njė, vėllezėr tė vėrtetė, e pastaj jemi shumuar ngadalė ngadalė.

"Ore ne fund te fundit pse je kaqi apasionuar te japesh kaq shume vlersime per situaten tone te shqiperise,kur ju vete aty jeni ''qelbur'' komplet...?"

Mos bėj ofendime tė lutem, unė dhash mendimet e mia, nuk shpreha fjalė banale ndaj asnjė shqipėtari. Pa ma shpjego ti kėtė, si jemi "qelbur" ne...?
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Konspiracion - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Niko_ prej 15.06.11 16:06

Gon! shkruajti:354km² falje e territorit? Je i sigurtė? pa kurfarė kėmbimi e ka falur? apo ndoshta ka bėrė shkėmbim tė territorit!
Unė mendoj se Europa nuk do ti lejoj kėto ndryshime tė kufijėve dhe do tė reagoj pėr kėtė.
E din arsyen ti pse shkon e gjunjėzohet Salihu tek ato varreza?

ėshtė mė se e sigurt qė pakti pėr pėrcaktimin e kufijve detar i hartuar nga pentagoni i Athinės dhe i firmosur pa kushte nė dukje nga ish ministri i punėve tė jashtme tė Shqipėrisė Lulzim Basha, i zgjedhur nė atė post nga vetė Sali Berisha i falte palės greke hapsirat tona detare dhe e sillte Greqinė pėrballė gadishullit tė Karaburunit. Tė jesh i sigurt qė Saliu dhe tė gjithė Salinjtė e tjerė tė politikės shqiptare gjunjėzohen pėrpara atyre varrezave sepse dihet historikisht qė rruga pėr tė marrė pushtetin nė Shqipėri dhe pėr ta mbajtur atė, kalon nga Athina dhe Beogradi. Dhe Berisha ka treguar qė ėshtė i aftė tė nxjerrė nė shitje ē'do gjė, e tė bėjė pazar edhe me djallin, vetėm pėr tė mbajtur karrigen e tij. Ėshtė njeri i dashuruar me pushtetin njė burrokrat qė nuk di tė japė dorėheqje. Duhet tė ishte zhdukur me kohė nga skena politike shqiptare. Ėshtė komunisti i fundit i mbetur nė pushtet dhe zbaton pikė pėr pikė fjalėt e Leninit, qė thoshte se pushteti nuk falet, por merret me gjak. Dhe siē ka thėnė disidenti ēek Vasllav Havel: komunistėt mė tė kėqinj janė komunistėt antikomunistė.

Niko_

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Konspiracion - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Estilen prej 15.06.11 16:38

Gon! shkruajti:Mos mos tė lutem me injoranca i nderuar, unė nuk e kamė pėr zemėr Salihun siē mendon ti, unė nuk bėra dallime shumė kėtu, pėrfshira tė gjithė, edhe socialistėt edhe demokratėt dhe thashė se ka tė mirė dhe tė kėqij nga tė dyja palėt.
Atehere po te them se injorant eshte ai qe ben sikur meson e lexon,por ne fakt librin e ka kokeposhte,njelloi si te ty e gjithe lukunia berishiane..

Gon! shkruajti:E dyta, unė ėndrra nė mes tė ditės, por ajo ėshtė zhgėndėrr e kulluar qė autostrada lidhi Kosovėn me Shqipėrinė dhe jo Shqipėrinė me Serbinė, sepse ne jemi Kosovė e jo Serbi. Serbėt nuk mund tė kalojnė aq lehtė dhe tė kontrabandojnė duke kaluar nėpėr mes tė Kosovės, sepse ne i kemi autoritetet tona, kemi rendin dhe ligjin, policinė tonė, nuk mundet tė jetė aq e thejshtė ajo siē mendon ti. Vetėm me njė gjė pajtohem me ty kėtu, sepse pas shkėputjes sė Malit tė Zi, tani Serbia nuk ka dalje nė Det, por me hapjen e autostrades pėrsėri Serbia nuk ka dalje nė Det, sepse Kosova ėshtė kufi pėr ta.

Ti ende sheh endrra,sepse jo shume gjate ne kohe Serbia do e njohi Kosoven,dhe ti do jesh deshmitari se kush do jete dalja e Serbise ne det(Durresi)....kush jane planet e Saliut dhe te serbeve per shtimin e kontrabandes se armeve ,naftes dhe droges(Aktivitet qe ka vite qe ka filluar dhe ti vazhdo e mburru me autoritetet kosovare). Kosova dhe kosovaret vetem letrat do tundi ne ajer,se ''pislleku do i qelbi oborrin'' dhe atehere do shohin se uji do t'ja ftohi te ndenjurat kosovareve.


Gon! shkruajti:E din arsyen ti pse shkon e gjunjėzohet Salihu tek ato varreza? unė nuk di pėr kėtė gjė, prandaj nėse e din ti qė ai shkon dhe lutet tek ato varreza, duhet ta dishė edhe arsyen pse lutet.

Eshte nje vendim i qeverise shqiptare ,qe cdo 25 tetor tek ato varreza qeveritaret te bejne homazhe.Arsyen e di vetem Saliu,si puthadoras i Janullatosit.

Gon! shkruajti:Unė nuk ia dua tė keqėn popullit shqipėtarė
E kush te llogarite ty mor mik per keqdashje,dhe sikur ta kesh ate deshire nuk ke force e b_... ta besh.

Gon! shkruajti:Pa ma shpjego ti kėtė, si jemi "qelbur" ne...?

Pse nuk po e sheh si po ''qelbet'' me akte korruptive qeveria juaj ne Kosove...?A po e ke me lehte te shohesh qimen ne syrin e opozites shqiptare ti dhe nuk sheh traun tek syri qeverise tende..?

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Konspiracion - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Fakiri prej 15.06.11 17:45

Goni edhe pse autostrada e lidhė shumicėn e territorit shqiptar ai ėshtė i bėrė pėr interesat e shteti sėrb...vetėm ndalu dhe mendo pse pėrfundon nė Merdare dhe jo diku nė qytetet e Shqipėris veriore(pėr mua e gjitha ėshtė Shqipėri) Preshevė,Medvegjė apo Bujanovcė.

Pra drejtimi i autostradės drejtė veriut nuk ėshtė vepėr e Berishės,por ėshtė vepėr e atyre qė i shikojnė interesat e tyre globale dhe se kėta politkan mjeran qė i kemi ne mundohen pėr interesat e tė huajve ndėrsa pėr poena politik propagandojn kinse ėshtė pėr intersin kombėtar.Pėr fat tė keq populli jonė ėshtė mashtruar dhe i ka pėrkrahur pa rezerver forcat dhe liderėt politikė qė kanė ardhur nė pushtet me ndihmėn e Beogradit.

Zogu kishte pėrkrahjen e Kralit tė sėrbis dhe tė kryemistrit Nikolla Pashiq,Enveri Hoxhėn e kishin sjellur nė pushtet Dushan Mugosha dhe Miladin Popoviēi me pėlqimin dhe miratimin e Titos.

Ndėrsa nė kėto 20vitet e fundit zyrtarėt politikė nė Tiranė vijnė me pėlqimin e Athinės,Beogradit dhe faktorit ndėrkombėtar qė i favorizon kėto miratime tė fqinjėve tanė.Qeverit shqiptare qė ja doni tė mirėn e Shqipėris ishin jetėshkurta njėra zgjati 7 ditė (ajo e Hasan Prishtinės) ndėrsa tjetra 6 muaj(ajo e Fan Nolit).
me respekt fakiri
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Konspiracion - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Cimi Elezi prej 16.06.11 0:49

Gon! shkruajti:Cimi i nderuar, habitem me mendimin tėnd i cili tė paska munduar tepėr, unė nuk di gjė pėr kėtė! ti thua se kosovarėt kanė ardhur qė tė votojnė nė Shqipėri? si mundet njė kosovarė me pasaportė kosovare tė votoj nė atė shtet? a kaq i dobėt qenka shteti i juaj? ku i ka sytė opozita? Mos shpifni kėso gjėra ju lutetm, sepse nuk iu ka hije tė bėni kėso shpifje, unė po ta garantoj cimi se nuk ka ka llogari njė kosovarė qė tė vij dhe tė votoj pėr Salėn apo pė Edin, sepse nuk ia vlenė, nuk pėrfitojnė gjė prej saj.
Me vjen keq qe sme ke kuptuar.Nuk kisha deshire qe te beja ket pyetje qe me mundonte vetem per respekt te kosovareve te ndershem.Sa per pashaportat te jesh i bindur se ke me qindra kosovar qe kan edhe nenshtetesi shqiptare si te dyte.Ne vazhdim te asaj qe ka shkruar fakiri a e din ti Goni qe vajza e saliut ka qene avokatja ne mbrojtje te serbeve mbas luftes se kosoves?Po qe lulzim basha ka qene pjes e hetusve me te huajt per gjoja trafik organesh te brendshme ku akuzohen shqiptaret kosoves e te shqiperise?Per mendimin tim keta dhe te tjere pas tyre nga ana morale nuk duhej te mernin pjes ne kto lloj pacavuresh.
avatar
Cimi Elezi

115


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Konspiracion - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Gon! prej 16.06.11 9:17

Unė vetėm mendimet e mia i shpreha more njerėz. Pse ndaleni qė nė start tė shkrimit tim? Unė nuk kamė bėrė copy-paste asgjė, kėto vetėm fjalė tė mijat qenė dhe tė askujt tjetėr. Unė prap kamė thėnė vetėm Perendia e di mė sė miri se qfarė ėshtė duke ndodhur nė planetin tonė, nė kombin tonė, nė dy shtetet tona, sepse nė kėto kohėra qė ne po jetojmė nuk ka mbetur ti zihet besė mė askujt.
Thash ka tė mirė dhe tė kėqinjė nė qdo vendė, nė qdo komb, nė qdo shtet, nė qdo familje dhe tani ėshtė problem tė dallohet plotėsisht i miri dhe i keqi, i mirė mund tė jetė pėr mua, i keq mund tė jetė pėr dikė tjetėr, i mirė mund tė jetė pėr dikė tjetėr, i keq mund tė jetė pėr mua. E gjith kjo botė me njerėz ėshtė e stėrmbushur me interesa individuale dhe unė po t'ia bėj njė tė mirė njė personi, pėr tė do tė jemė mė i miri, mė i devotshmi, pa i interesuar atij pjesa tjetėr e mija e biografisė. Vetėm pakėz nėse nuk i shkoj pėr shtati dikujt, pėr atė do tė jem mė i keqi dhe do tė mundohet me doemos tė mė spastroj nga faqja e dheut.
Unė nuk ia mbajta anėn plotėsisht Salihut, por as nuk e njollosa tej mase Edin, tė dy tė barabartė i bėra, tė dy kėta pėr dikė kanė bėrė tė mira e pėr dikė tė kėqija. "Unė mendoj" qė, po tė humbė Salihu pushtetin dhe tė vij Edi nė vendin e tij, jamė mėse i bindur, vetėm mbas 4 viteve, shumica e pėrkrahėsve tė tij do tė ngrihen kundėr tij pastaj.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Konspiracion - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Jon prej 05.01.12 22:56

Berisha, naftė Serbisė nėn embargo
Flet Gjukanoviē: Me ēmim tė kripurPėr herė tė parė pėr njė media shqiptare lideri i Malit tė Zi Milo Gjukanovic, politikani qė ka dominuar jetėn politike tė kėtyre 20 viteve tė fundit nė Ballkan vjen me njė intervistė ekskluzive nė Tonight Ilva Tare nė RTV Ora Neės. Gazetarja Tare nis sezonin e ri tė emisionit tė saj tė Premten mė 6 Janar me njė nga bisedat, qė sic thotė ajo ka dashur prej vitesh ta zhvillojė me njė politikan kaq intrigues si Milo Gjukanovic.

I konsideruar si heroi i malazezėve Gjukanoviēi u dorėhoq njė vit mė parė pak orė pas Malit tė Zi iu dha statusi i vendit kandidat pėr anėtar tė BE dhe dilemat pėr rikthimin e tij nė qeveri apo presidencė nuk janė shuar prej atij momenti. Ilva Tare e ka pyetur Gjukanoviē pėr tė ardhmen e tij nė politikė dhe ai ėshtė pėrgjigjur se jeta e ka mėsuar qė kurrė tė mos thotė kurrė

Pjesė e shkėputur nga intervista e gazetares Ilva Tare me Milo Gjukanovic

…..

Nė Shqipėri janė botuar pjesė nga libri i ish-presidentit malazez Bulatovic. Nė keto kujtime ai bėn publik takimin qė ka bėrė me presidentin e asaj kohe Berisha dhe me kryeministrin aktual nė vitin 1993.. Behet fjalė pėr marrėveshjen pėr tė shkelur embargon e naftės ndaj ish-Jugosllavisė nga OKB nė kohėn kur Milloshevic vazhdonte masakrat nė Bosnje, nė Kroaci dhe nė Kosovė. A keni dijeni pėr njė marrėveshje me Berishėn nė 15 Shtator tė vitit 1993 qė tė shkelej embargoja?

Gjukanovic: Ajo qė me siguri mund t’ju dėshmoj ėshtė qė kėto sanksione tė organizatės sė OKB-s ndaj Jugosllavisė ishin ndoshta mė rigorozet ndaj ndonjė vendi.. Gjithkush qė atėherė ka pasur postin e Kryeministrit….
Nė rendin e ditės nė seancat qeveritare ishin tė shpeshta diskutimet se si do t’u siguronim qytetarėve gjėrat elementare, miellin, vajin , sheqerin pra ushqimet elementare pėr jetėn. Nuk ėshtė shumė larg ajo kohė, nuk ka as 20 vjet.
Ndoshta juve nuk ju duket reale kur flasim sot pėr anėtarėsim europian por fatkeqėsisht ky ishte realiteti dhe ishte shumė vėshtirė qė tė sigurohej funksionimi i sistemit.. (…) Nėse pajtoheshim, kishim nenshkruar ndėshkimin me vdekje pėr qytetarėt..
Pra ne kemi provuar qė nė cdo menyrė tė siguronim jetesėn. Dikush nga perspektiva e sotme do tė provoj qė tė gjykojė, se a ishim ne tė disiplinuar apo jo ndaj atij ndėshkimi me vdekje qė na kishin berė? Mendoj se kemi bėrė atė qė do tė bente cdo qeveri e pėrgjegjshme…

Tare: Mund tė behej marrėveshje midis palėve? Arrihej tė thyhej embargoja? Mendoni qė mund tė kishte hyrje tė naftės pa pasur njė marrėveshje midis dy krerėve tė shteteve?

Gjukanovic: Shumė gjera qė kanė funksionuar nė atė kohė nuk ishin tė mbuluara me ndonjė nėnshkrim nė dokumentat zyrtare.. Thjesht jeta ka funksionuar me rregullat e saj.. Ne kemi patur komunikim me vendet fqinje, kishim mirėkuptimin e fqinjėve tanė. Kishin dhe interesa aty dhe nė atė kohė kishte tregti.
Ai qė na i ka dhėnė ato karburante nuk e ka berė falas. Ato karburante jane shitur me cmime mė tė larta sesa nė kushte normale. Pra kishte dhe interesa aty.
Por para sė gjithash ishte ai mirėkuptimi, solidariteti dhe gatishmėria qė tė ndihmoheshin fqinjėt tė jetojnė nė njė kohė tė veshtirė….
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Konspiracion - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Tikon prej 16.01.13 13:28


“Rrugėn e Kombit” e ka projektuar nė '95-n Milosheviēi, ja si po pėrfiton Serbia


Projekt infrastrukturor i Milosheviēit i vitit 1995 pėr tė hyrė nė portet shqiptare nėpėrmjet “Korridorit 7”: Durrės-Kukės-Prishtinė. Shkrimi mė poshtė ėshtė botuar tek portali SETtimes, tė cillit i referohet gazeta shqiptare "Lajmi Investigativ".

Kaqusha Jashari, ish-funksionare e PKJ nė Kosovė, ish-drejtore e drejtorisė sė rrugėve nė vitet 1989-1991 dhe 1999-2007 thotė: “Autostrada Durrės-Kukės-Prishtinė [Korridori 7], qė ėshtė ndėrtuar dhe do tė vazhdojė nė Merdare, nuk ka kuptim si njė korridor, nė qoftė se nuk lidhet me Korridorin 10”.

-Tani zbulohet se “Rruga e Kombit”, Durrės-Kukės-Prishtinė, quhet ndryshe Korridori i 7-tė, ai qė i duhet Serbisė pėr ta lidhur me Nishin e Korridorin e 10-tė. Jo vetėm kaq, ajo i siguron dalje nė portet shqiptare, sikurse ishte parashikuar qysh nė vitin 1995 nga Sllobodan Millosheviēi. Kosova dhe Serbia kanė nisur bisedimet mbi ndėrtimin e njė autostrade, qė lidh tė dy vendet, qė do tė lidhej me autostradėn ekzistuese Prishtinė-Durrės. Ekspertėt thanė se, nga autostrada do tė pėrfitonin tė dyja ekonomitė dhe ajo do tė mundėsonte kushte mė tė mira pėr lėvizjen e njerėzve dhe mallrave midis tė dy vendeve, njofton portali “SETimes”.

AKSESI

Nė fillim tė nėntorit nė njė takim nė Bruksel me Catherine Ashton, shefe e politikės sė Jashtme dhe sigurisė, kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi dhe kryeministri i Serbisė, Ivica Daēiē diskutuan projektin qė BE-ja pritet ta mbėshtesė financiarisht. “Tė dy palėt ranė dakord tė kenė njė grup pune tė pėrbashkėt, teknik, pėr tė pėrgatitur njė studim fizibiliteti pėr autostradėn Nish-Prishtinė”, tha Ashton pas takimit.

Autostrada e re do t’i mundėsonte Kosovės tė lidhej me Korridorin 10 dhe tė shkonte mė tej drejt Rumanisė dhe Bullgarisė. Pėr Serbinė, ajo do tė hapte rrugė hyrjeje nė portet e Shqipėrisė. Safet Gėrxhaliu, drejtor ekzekutiv i Dhomės sė Tregtisė sė Kosovės, tha pėr SETimes, se fondet e BE-sė duhet tė financonin tė tilla projekte infrastrukture, qė ofrojnė mundėsi pėr zhvillimin ekonomik. Ai gjithashtu sugjeroi ndėrtimin e dy autostradave tė tjera, njė nga Leposaviē nė Rashka dhe tjetra nga Peja nė Malin e Zi, pėr tė pėrmirėsuar ndėrlidhjen tranzite rajonale.

“Ndėrtimi i projektit tė autostradės sė Nishit duhet tė nisė sa mė parė tė jetė e mundur dhe … duhet tė pėrfshijė njė autostradė, qė lidh Kosovėn me Serbinė, nėpėrmjet Rashkės dhe vendeve tė tjera”, tha Gėrxhaliu.

IDE E MILOSHEVIĒIT

Sipas Milutin Mrkonjiē, ministėr serb i Transportit, autostrada Nish-Prishtinė ėshtė njė ide e vjetėr qė nga koha e Milosheviēit: “Qė nė vitin 1995, ne kishim projektuar njė hartė tė kėsaj autostrade. Ajo ėshtė pėrfshirė gjithashtu nė planin pėr zhvillimin e transportit nė Ballkan. Ajo duhej tė lidhte Rumaninė nėpėrmjet Negotin dhe Nishin me kufijtė shqiptarė”, tha Mrkonjiē.

Gėrxhaliu shtoi se, stabiliteti politik mund tė arrihet nėpėrmjet stabilitetit ekonomik. Ai tha se, edhe diaspora e Kosovės dhe komuniteti i biznesit do tė pėrfitojnė nga autostrada e re. “Autostrada do tė lidhte Kosovėn me vende tė tjera rajonale, sepse tregu i Kosovės prej 1,7 milionė banorėsh nuk ėshtė i madh, por nėpėrmjet rrugės sė re tė tranzitit mund tė nxitej njė zonė mini-Shengeni ballkanik dhe si e tillė ajo ka njė ndikim politik”, tha Gėrxhaliu.

Kaqusha Jashari, ish-drejtore e drejtorisė sė rrugėve tė Kosovės dhe deputete, tha se njė ndėrlidhje e Shqipėrisė, Kosovės, Serbisė dhe Bullgarisė do tė ishte njė rrjet i madh korridori rajonal dhe do tė kishte njė ndikim tė madh ekonomik, politik dhe kulturor. “Autostrada Durrės-Kukės-Prishtinė [Korridori 7], qė ėshtė ndėrtuar dhe do tė vazhdojė nė Merdare, nuk ka kuptim si njė korridor, nė qoftė se nuk lidhet me Korridorin 10”, tha Jashari.

POTENCIAL SHUMĖ-NIVELESH

Goran Rodiē, sekretar i Shoqatės pėr Ndėrtimin dhe Strehimin i Dhomės serbe tė Tregtisė tha pėr SETimes se, autostrada do tė shtrihet rreth 80 km nė Serbi, me njė potencial shumėnivelesh, pasi pėrgjatė saj do tė ndėrtohen njė numėr motelesh, karburantesh, restorantesh. Ai tha gjithashtu, se autostrada do tė kishte njė interes tė pėrgjithshėm dhe fizibilitet ekonomik.

“Ajo duhet tė lidhet me Korridorin 10, qė do tė thotė me BE-nė, pasi pikat e saj tė reja duhet tė jenė: Prizreni, Prishtina, Merdare – Korridori 10 ose Rumania, Hungaria dhe mė tej. Ajo duhet tė kalojė nėpėr Shqipėri mbi Bjeshkėt e Namuna, pėr nė portet e Durrėsit dhe Vlorės, qė duhet tė bėhen porte kryesore, shumė mė tė lirė dhe tė pėrshtatshėm pėr transport mė tė madh, se sa Bari i Malit te Zi dhe Selaniku”, tha Rodiē pėr SETimes. “Autostrada Nish-Prishtinė duhet tė pėrfundohet, sepse ėshtė realiste, absolutisht realiste dhe e dobishme nė shumė mėnyra, me njė numėr pėrfitimesh pėr mbarė rajonin”, tha Makonjiē.

Kush ėshtė Kaqusha Jashari?

Kaqusha Jashari (lindur mė 16.8.1946 nė Skenderaj, e martuar, dy fėmijė) ėshtė politikane dhe inxhiniere ndėrtimi kosovare. Ėshtė deputete e Kuvendit tė Kosovės e PDK-sė qė nga viti 2007. Ka prejardhje malazeze nga ana e nėnės dhe shqiptare nga babai. Prej vitit 1986 deri nė nėntor 1988, ajo dhe Azem Vllasi ishin dy politikanėt kryesorė tė Kosovės. Nė nėntor 1988, tė dy u larguan gjatė “revolucion anti-burokratik”, pėr shkak se nuk pranuan ndryshimet kushtetuese, qė frenonin autonominė e Kosovės, dhe u zėvendėsuan.

Nė maj 1988 Jashari zėvendėsoi Azem Vllasin nė postin kryetarit tė Komitetit Krahinor tė Lidhjes sė Komunistėve tė Kosovės. Mė 17 nėntor 1988, Jashari dhe Vllasi u detyruan tė japin dorėheqjen dhe Rahman Morina u zgjodh kryetari i Komitetit Krahinor mė 27 janar 1989. Gjithsesi, nė vitet 1989-1991 ka qenė drejtoreshė e Fondit tė Rrugėve tė Kosovės, kurse nė vitet 1991–1999 ka punuar nė firma private. Pėr 8 vjet, nė vitet 1999–2007, ka qenė drejtoreshė e Drejtorisė sė Rrugėve tė Kosovės.

/Shekulli Online/

Besoi se tashti vertetohet teoria e hershme se rruga e kombit do tu sherbente serbeve,se per ate qellim u be...
avatar
Tikon

Jeta eshte e shkurter,por ajo behet me e shkurter kur qendron mbi toke me kembet e tua por pa ''koken'' tende...

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Konspiracion - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Anon prej 16.01.13 14:57

Tikon i nderuar ky plan ndoshta ka qene por tashme eshte i deshtuar mbase prishtina komandohet nga shqiptaret nuk eshte me krahine sėrbe!
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Konspiracion - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Tikon prej 18.01.13 12:12

Benxhamin. shkruajti:Tikon i nderuar ky plan ndoshta ka qene por tashme eshte i deshtuar mbase prishtina komandohet nga shqiptaret nuk eshte me krahine sėrbe!

Benxhamin,ky plan sa po ka filluar te funksionoje,dhe me kalimin e kohes do shohesh nje realitet krejt ndryshe nga ai qe ti percepton per komandat qe ju jepen shqiptarve te kosoves.Qofsha une i gabuar,por ketu jemi e do shohim...
avatar
Tikon

Jeta eshte e shkurter,por ajo behet me e shkurter kur qendron mbi toke me kembet e tua por pa ''koken'' tende...

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Konspiracion - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  shqiptari etnik prej 27.01.13 14:50Basha mbledh vota nė Maqedoni , fushatė pėr hoxhėn nė Dibėr
Kryetari i bashkisė sė Tiranės, Lulzim Basha ka qenė dje nė Dibėr tė Maqedonisė, zyrtarisht, pėr tė marrė pjesė nė inaugurimin e xhamisė sė madhe nė kėtė qytet. Pėrtej ceremonisė sė hapjes zyrtare tė xhamisė, ku nuk dihet se ēfarė kontributi ka dhėnė kryetari i bashkisė sė Tiranės, myslimanėt e tė cilės ende vuajnė pėr njė objekt kulti tė denjė, arsyeja e vėrtetė e pjesėmarrjes sė Lulzim Bashės ėshtė mbėshtetja pėr myftiun e Dibrės, Ruzhdi Lata, qė kandidon pėr kryetar komune nė zgjedhjet e 24 marsit si pėrfaqėsues i BDI-sė sė drejtuar nga Ali Ahmeti.

Lobimi i Bashės ėshtė parė si kundėrpeshė ndaj kandidatėve tė tjerė qė rivalizojnė Latėn, mes tė cilėve edhe biznesmeni shqiptaro-amerikan Ibrahim Kolari, profili i tė cilit ka shqetėsuar shumė pretendentin qė vijon tė jetė myftiu i Dibrės.

Mbėshtetja e Bashės pėr myftiun ėshtė shikuar nė Dibėr dhe nga shqiptarėt e Maqedonisė, si njė lojė elektorale me pėrfitim tė dyanshėm.Nė 5 dhjetor 2012, bashkia e Peshkopisė e shpalli "qytetar nderi" myftiun e Dibrės Ruzhdi Lata. Shpallja e Latės u bė nė prezencė tė funksionarėve dhe tė pėrzgjedhurve nga populli nė qytetin e Peshkopisė, zyrtarisht pėr kontributin e shquar nė mbrojtjen e ēėshtjes kombėtare, mbėshtetjen e lėvizjeve demokratike, pėr udhėheqjen shpirtėrore tė komunitetin islam Dibėr e mė gjerė, pėr tolerancėn, harmoninė e vizionin modern nė trajtimin e ēėshtjes tė religjionit. Dokumenti i shpalljes Latės iu dorėzua nga ana e kryetarit tė bashkisė Peshkopi, Ilir Krosi.

Zgjedhja e Latės nė krye tė komunės sė Dibrės do tė forconte mė tej influencėn e PD-sė nė atė zonė tė banuar me shqiptarė matanė kufirit, ndėrsa mė pas ata do tė mbėshtesnin PD-nė pėr zgjedhjet e ardhshme parlamentare tė 23 qershorit nė Shqipėri.

Gjatė lobimit pėr kandidatin Lata nė Dibėr, shqiptarėve u ėshtė premtuar mbarimi i rrugės sė Arbrit, nga qeveria e Berishės, e cila ėshtė nisur prej mėse 6 vitesh dhe ka ngecur nė shumicėn e veprave tė rėndėsishme, qė do ta shkurtonin ndjeshėm distancėn mes Tiranės dhe kufirit me Maqedoninė. Veē mbarimit tė rrugės sė Arbrit, shqiptarėve u ėshtė premtuar edhe bashkimi kombėtar, ide e hedhur publikisht nga kryeministri Berisha gjatė festimeve tė 100 vjetorit tė Pavarėsisė. Shqiptarėve tė Dibrės u ėshtė kėrkuar edhe ndihma e tyre nė votimet e ardhshme nė Shqip¬ėri, nė 23 qershor 2013 pėr zgjedhjet parlamentare.

Duke pėrdorur skemėn e zgjedhjeve vendore te 8 majit, banorėve tė Dibrės nė moshė madhore u ėshtė kėrkuar pjesėmarrja nė votime. Zyrtarisht nuk ėshtė e vėshtirė, sepse shumė prej dibranėve kanė njerėz tė afėrm nė Tiranė apo nė qytete tė tjera tė Shqipėrisė.

Rivali

Pėrballė Latės, nė zgjedhjet lokale tė caktuara pėr 24 mars, ėshtė kandidati i pavarur Ibrahim Kolari, biznesmen me origjinė nga Dibra, i cili nė moshėn 19-vjeēare emigroi nė SHBA. Aktualisht ai ka biznese nė SHBA dhe Dibėr
dhe ėshtė anėtar i shumė shoqatave shqiptare nė diasporė.

Nė deklaratat e tij, ai ka theksuar se do tė garojė pėr postin e kryetarit tė Dibrės si i pavarur, por gjithashtu pret edhe pėrkrahje tė disa partive shqiptare. Sipas shqiptarėve tė Dibrės, Kolari ka investuar nė Dibėr rreth 2 milionė dollarė pėr qytetin me 10 mijė banorė. "Nė zgjedhjet lokale do tė kandidohem si kandidat i pavarur. Kam mbėshtetjen e diasporės sė SHBA-ve, kurse ka paralajmėrime se programin tim pėr zhvillim tė Dibrės dhe rikthimin e imazhit tė qytetit urban, do ta mbėshtesin edhe partitė politike si dhe asociacione nga sektori qytetar.

Fitorja ime do tė thotė fitore pėr qytetin, pasi prioritet do ta kem zhvillimin e ekonomisė dhe zvogėlimin e papunėsisė, ndėrprerjen e emigrimit tė tė rinjve si dhe pėrmirėsimin e infrastrukturės rrugore", ka deklaruar Kolari.

Ekstremistet islamike

Xhamia me stil arab,tre dibrane u dėnuan pėr "Fort Dix"Sipas banorėve tė Dibrės objekti i kultit ėshtė me stil arab dhe fryma qė pėrcillet nė predikime ėshtė ajo radikale. Vetė myftiu Lata ėshtė shprehur se objekti i ri pranė Qendrės sė Kulturės ėshtė shqiptar, pse ka njė oborr prej guri me 100 dritare, qė sipas arkitektit simbolizojnė 100 vite pavarėsi tė Shqipėrisė. Nga kjo zonė ishin edhe tre shqiptarė qė u dėnuan nga drejtėsia amerikane pėr tentativė tė vrasjes sė ushtarėve amerikane.

Nė 29 prill 2009, Gjykata Federale nė New Jersey dha vendimin pėrfundimtar pėr rastin e njohur si "Fort Dix", duke dėnuar tre vėllezėrit shqiptarė nga Dibra e Maqedonisė, Dritan, Elvir dhe Shain Duka me burgim tė pėrjetshėm. Vėllezėrit dibran, nga kjo gjykatė amerikane jane gjetur fajtorė pėr planifikim tė vrasjes sė ushtarėve nė bazėn e ushtrisė amerikane "Fort Dix", rreth 64 kilometra nė lindje tė qytetit Philadelphia, pėr tė cilėn prokurorėt thanė se ishin frymėzuar nga ideja e luftės sė shenjtė kundėr
SHBA-sė.

Sipas mediave amerikane, tė dėnuarit nuk treguan fare pendesė, por deklaruan se "jemi viktimė e njė konspiracioni tė Qeverisė sė SHBA-sė". Avokati i kėsaj ēėshtjeje e hodhi poshtė akuzėn, duke thėnė se klientėt e tij nuk kishin pasur nė
asnjė mėnyrė si "qėllim ndonjė komplot kundra bazės ushtarake nė 'Fort Dix'", pėr tė cilėn akuzoheshin. Tė pėrfshirė nė kėtė ēėshtje ėshtė edhe njė informator i FBI-sė, me origjinė shqiptare.
avatar
shqiptari etnik

Nuk ka Zeus, as nuk ka zot,
Ferr, Lugat t'imagjinuar,
Po ka popull tė paditur
Popull q'ende s'ėshtė zgjuar.

Lasgush Poradeci

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Konspiracion - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi