Kush jane Masonet ?

Shko poshtė

Kush jane Masonet ?

Mesazh  Admin prej 22.05.08 19:58

Kush janė Masonėt ?
“Nėse dėshirojmė qė tė gjitha civilizimet njerėzore t’i nėnshtrojmė pėr disa qėllime tona mė tė “LARTA”, sė pari do t’ua marrim fuqinė e mendimit tė lirė, duke i ndarė kėshtu nga natyra e vėrtetė qė kanė.

Me shkurtimin e krahėve tė fuqisė sė tyre tė lirė mendore dhe shpirtėrore, vėmendjen dot t’ua fokusojmė nė gjėrat e parėndėsishme sporadike”

Ky ėshtė parimi i pėrgjithshėm i masonerisė botėrore qė veten e konsideron si shtresė mė e lartė dhe mė e privilegjuar konspirative qė sundon me tėrė njerėzimin-ELITA.

Andaj, asnjė luftė dhe krizė e madhe botėrore, marrė sė bashku edhe konfliktin aktual tė gjoja dy civilizimeve (Lindjes-islame dhe

Perėndimit-krishterė) nuk ėshtė aspak realiteti i rrethanave tė caktuara shoqėrore, por ėshtė ELITA ajo, qė pėrmes kėtij koncepti dhe me njė mėnyrė tejet tė sofistikuar manipulon me shumicėn.

Nėse provizorisht shėtisim nė kalendarin e ngjarjeve tė rėndėsishme historike qė kanė pasur pėrmasa globale, si arsyetim i ndodhjes sė tyre, zakonisht do ta kemi shpjegimin sipas njė logjike botėrisht tė pranuar akademike, e cila pėrmes propagandės sė fuqishme masive, nga njėra anė, dhe procesit tė organizuar dhe kontrolluar mirė tė arsimit, nga ana tjetėr, vazhdimisht na ėshtė imponuar si e vėrtetė.

Por, a kemi menduar ndonjėherė se karshi kėtij realiteti, pėr tė cilėn jemi tė bindur se ėshtė ashtu, mund tė ekzistoj edhe ndonjė e vėrtetė tjetėr alternative?

A ka mundėsi qė tė gjitha kėto realitete historike me ndikime dhe pėrmasa tė gjėra shoqėrore, tė janė tė shkaktuara artificialisht dhe nga ndonjė qendėr e madhe e fuqisė botėrore? Nėse pėrgjigja ėshtė pozitive, atėherė kush mund tė jenė ata qė na imponojnė realitetin kolektiv tė bindjeve tona qė ne i kemi?

Janė, ATA, elita shoqėrore qė kontrollon tė gjitha nivelet globale me pėrmasa botėrore.

Janė ATA, sundimi i disa mė tė zgjedhurve qė nuk jemi mėsuar t’i shohim nė opinion , sepse rolin e tyre medial e kanė gjithmonė aktorėt tjerė tė kurdisur.

Janė ATA, qė pėr vete mendojnė se nė botė ekzistojnė vetėm “NE” dhe “tė tjerėt”.

Janė mu ATA qė ndoshta dikush i ka emėrtuar si;”MASONĖT”, “MURATORĖT E LIRĖ”...e kush e di se si tjetėr. Por, sido qė t’i kemi emėrtuar, ATA thjesht janė ELITA.

Sikur na del, ATA vėrtetė janė tė padukshėm, por tejet tė fuqishėm. Disponojnė jo vetėm me ushtri tė sofistikuar pėr “lojėra me zjarre” , por gjatė paqes, gjithnjė nė veprim, kanė nė dorė: propagandėn, mediat, paratė, bankat...

ATA janė zotėrues tė luftės, dhe meritorė tė paqes. Kreatorė tė krizave, dhe pushuesit e tyre. ATA janė arkitekt tė “RENDIT TĖ RI BOTĖROR”

TRI PRINCIPET E ELITĖS PĖR SUNDIMIN E BOTĖS

Dija ėshtė pushtet. Shfrytėzimi i njerėzve ėshtė shumė i thjeshtė kur ti ke pak mė tepėr njohuri nga se kanė ata. Edhe pse njohuritė tona janė tė shumta, ekzistojnė zonat ku ne nuk dimė asgjė.

Kjo ndodhė, pikėrisht, pse ne nuk e kuptojmė se sa tė rėndėsishme janė emocionet dhe se ne jemi gjithnjė nė kontrollin e emocioneve tė shtypura.

Kjo ndodh pėr shkak se pjesa mė e madhe e njerėzve nuk dinė atė qė dinė njė pjesė mė e vogėl, pra faktin se gjėrat e mėdha kontrollohen nga gjėrat e vogla.

Nėse e shikojmė historinė e perėndimit dhe tė disa personaliteteve tė rėndėsishme (qė nga Pitagora e deri tek Njutoni) do tė shohim se tė gjithė ata ishin tė mrekulluar nga OKULTIZMI.

Fjala okultizėm, e shpjeguara fare thjeshtė, do tė thotė “e fshehtė” dhe pjesa mė e madhe e njohurive misterioze fshihet nė tekstin dhe simbolikėn e librave mė tė falshėm fetar tė botės , pėrfshirė edhe Biblėn dhe Kur’an-in.

Shumė principe tė pėrgjithshme nga kėto vepra janė tė kuptueshme dhe tė pranuara nga masat por nė to ka mjaft gjėra qė mbeten tė fshehta dhe tė cilat ne nuk i dimė. Andaj ELITA, e njeh mirė OKULTIZMIN dhe nė mėnyrė tė perfeksionuar shėrbehet me principet e tij.

Nė vazhdim do t’iu parashtrojmė tri principe simbolike me origjinė nga okultizmi, pėrmes sė cilave shėrbehet ELITA gjatė vėnies sė kontrollit tė vetė mbi njerėzimin. Kėto tri principe janė: PRINCIPI I PIRAMIDĖS, SPIRALES dhe SATURNIT.

- PIRAMIDA - nė masoneri pėrfaqėson njė formė tė strukturės politike dhe ekonomike qė i lejon njė grupit tė vogėl tė njerzėve tė kontrollojnė njė grup mė tė madh.

Nėse e paramendojmė njė piramide dhe nė tė njė strukturė organizative, do tė shohim se ata qė janė nė maje tė piramidės kanė fuqinė dhe pushtetin e kontrollit mė tė madh, nga ata qė janė gjithnjė e mė poshtė ka fundi piramidal .

Nė maje tė saj ėshtė syri qė sheh, vėren dhe regjistron ēdo gjė. Me kėtė princip piramidal, sot funksionojnė shumė organizma shtetėrore , ushtarake dhe korporatat e mėdha botėrore.

- SPIRALA- pėrfaqėson evolucionin qė ndodh pėrmes njė veprimtarie natyrore ciklike. Pamja rrethore e spirales i referohet natyrės ciklike tė sistemeve jetėsore, ndėrsa mėnyra se si spiralja lėviz nga qendra e saj ēdo herė sa rrotullohej, paraqet forcėn evolutive qė lėvizė nė mėnyrė periodike.

ELITA ka nisur veprimtarinė e vetė me pak pushtet, por me shumė njohuri. Dhe, pak nga pak, sikur tek rrotullimi i spirales, e ka kthyer njohurin e vetė tė madhe nė pushtet. Ajo, nė mėnyrė permanente investon asetet e veta qė t’i rris ato dhe kėshtu nė vazhdimėsi, derisa ta kontrolloj tėrė botėn dhe njerėzimin.

- SATURNI - pėrfaqėson simbolikėn e kufizimit tė lirive tė tė tjerėve. Sa ma pak dinė tė tjerėt dhe masat, aq mė e fuqishme ėshtė edhe ELITA. Kjo simbolikė okultiste pėrfaqėsohet me kėtė domethėnie pėr shkak tė rrethit tė tij unazor qė e mbėshtjellė kėtė planet, ndėrsa figurativisht nėnkupton kufizimet.

KUSH JANĖ ELITA BOTĖRORE?

Nė njė analizė tė publicistit tė mirėnjohur amerikan ADAM PHILIPS, tė publikuar mė 15.02.1999, me rastin e festės sė “Ditės sė kryetarit” nė “Zėri i Amerikės”, nė mes tjerash konstatohej se, qė nga viti 1789 dhe presidentit i parė i SHBA-ve, George Washington e deri mė sot, nga numri i gjithmbarshėm i kryetarėve qė kanė qenė nė krye tė timonit tė kėtij shteti tė fuqishėm botėror, janė edhe 14 kryetarė tjerė qė pa dyshim ishin MASONĖ.

Qė nga Koha e Washingtonit e deri mė sot, masonėt kanė arritur tė futen nė tė gjitha nivelet e strukturave politike dhe ekonomike tė rėndėsishme vendimmarrėse, si ato amerikane ashtu edhe botėrore.

Sipas tė njėjtit autor, vlerėsohet se masonėt ve organizuar mirė dhe tejet konspirativ, pėrmes degėve dhe nėndegėve tė tyre hierarkike, janė tė shpėrndara nė tė gjitha shtetet e botės dhe numėrojnė 4,5 milion anėtarė.

Hulumtuesi i pavarur britanik DAVIT ICKE, nė librin e vetė “Dhe e vėrteta do tė na lirojė” paraqet tabelėn e hierarkisė sunduese tė fuqisė ELITE dominuese tė botės. Sipas kėtij autori hierarkia e ELITĖS botėrore duket kėshtu:

- Nė vendin e fundit, ose tė parė nga fundi, ėshtė i gjithė njerėzimi;
- Nė vendin e dytė nga fundi, rangohen MEDIAT E SHKRUARA DHE ELEKTRONIKE;
- Mė PAS organizata e kombeve Tė BASHKUARA;
- Unioni Evropian dhe blloqet e tregtisė globale (nafat etj);
- Grupi i Bilderbergut (pėrbėrė nga personalitetet mė tė shquara tė elitės politike botėrore. Ndryshe nė opinion kjo quhet si “Qeveria nė hije”);
- Instituti Mbretėror Anglez pėr Punė tė Jashtme;
- Kėshilli Amerikan pėr Punė tė Jashtme;
- Komisioni Trelaterar (SHBA-tė, Shtetet e zhvilluara tė Evropės perendimeore, Japonia nga Lindja);
- Tryeza e Rrumbullakėt;
- (nė vazhdim autori lė disa nivele tė zbalta) ;
- Mė pas renditen organizata e fshaftė “Kalorėsit e Maltės” (nė dukje shoqatė humanitare bamirėse qė kultivon traditėn mijėvjeēare tė ndikimit politik dhe ushtarak nė botė. Si anėtarė nė rrodhėt e saj kurorėzohen vetėm pjesėtarėt e familjeve tradicionale aristokrate evropiane) ;
- SKULL & BONES (Vėllazėri okuliste e mė tė pėrzgjedhurve);
- ILUMINATĖT, ose “Tė pėrndriturit” ( po ashtu shoqėri, vėllazėri e njė rrethi mė tė ngushtė e mė tė pėrzgjedhurve);
- Komiteti 300 (Asociacion i ndėrtuar nga pjesėtarėt e 13 familjeve mė tė pasura tė botės);

Tė gjitha kėto institucione, vazhdon mė tutje autori, “de jure” duken se janė publike dhe veprimtaria e tyre nuk ėshtė jashtė vėmendjes sė opinionit tė gjerė, por “de facto”, JO EDHE AQ!??

Nė prapavijėn e transparencės sė tyre, fshihet njė veprimtari tejet konspirative e orientuar kah interesat e ngushta tė grupeve ELITE.

Sa mė shumė qė tė shkohet kah “maja e piramidės”, numri i rrethit tė ndikimit ngushtohet vetėm nė disa individ. Thuhet nė dy apo tri prej tyre..

Por, sido qė tė jetė-KUJDES! Sot nė Kosovė ėshtė bota qė sundon pėrmes UNMIK-ut, dhe nė kėto momente tejet tė rėndėsishme pėr fatin historik tė Kosovės, patjetėr fjalėn kryesore do ta ketė mu kjo ELITĖ e sipėrcekur.

Kornizat e rendit tė ri botėror kaherė janė pėrcaktuar nga ATA, andaj , nuk duhet t’na befasoj asgjė...

Adnan Abrashi

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kush jane masonet?

Mesazh  protoni prej 24.04.10 7:45

Une pajtohem plotesisht me ju, rreth pershkrimit te nocionit MASON...
Kufizimi i lirise se te menduarit, nenkuptohet si kufizim i i lirise se vepruarit te drejt logjik apo te gjykuarit racional...

Kur dikujt i mohohet e drejta e te gjykuarit atij i mohet ne te vertet e drejta e vetvendosjes apo e marrjes se vendimeve qe i pergjigjen situatave te caktuara dhe nevojave perkatese individuale, me nje fjale prej njerzve me identitet personal, masonet krijojne njerez pa identite dhe njerez te cilet nuk jane me vetja e tyre por ata jane marioneta te gjalla.

Njeriu deri ne vdekje krijohet dhe me krijim une trumbetoj ne ndryshim, sepse ne ndryshojme dhe ndryshimi yne organik, na sjell ne nje cak, ne nje finish i cili eshte edhe prodhim i ndryshimit...

Kesisoji teza se njeriu meson cdo dite, transformohet ne aksiome sepse njeriu ndryshon cdo dite, si ne pikepamje mendore_shpirterore ashtu edhe ne ate fizike. Meqenese njeriu qenka krijese fleksibile dhe trajta apo forma e kerkuar arrihet permes trysnise, qoft ajo fizike apo psikike ose parapsikike, qoft ajo klimatike, ekologjike, ekosistemike, sociale,ekonomike, politike, athere kriojet premisa se njeriu mund te tjetrsohet prej nje personaliteti ne nje personalitet tjeter, dhe masonet jane te afte apo te prirur qe te bejne apo shkaktojen fenomene te tilla si ne individ apo edhe ne grup, RAJHU I MADH-ADOLF HITLER si pershembull!!!
avatar
protoni

36


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MASONET

Mesazh  Lapsi prej 29.05.11 23:55

JA CILET JANE MASONETMASONET NUK DUHEN MARE SI DICKA E KEQE
avatar
Lapsi

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jane Masonet ?

Mesazh  deny prej 30.05.11 14:45

si mund te hyme ne masoneri?

deny

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jane Masonet ?

Mesazh  Gon! prej 30.05.11 14:51

Duhet tė jesh ēifut, pikėsėpari
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jane Masonet ?

Mesazh  Luli prej 30.05.11 15:00

Gon! shkruajti:Duhet tė jesh ēifut, pikėsėpari

Ne masoneri nuk bejne pjese vetem ēifutet por te gjitha kombet dhe popujt, bile ka shume shoqeri sekrete islame qe jane te lidhura me masonerine.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jane Masonet ?

Mesazh  Luli prej 30.05.11 15:03

deny shkruajti:si mund te hyme ne masoneri?

Varet se ku jeton, nese jeton jashte Shqiperise mund te drejtohesh te ndonje lozhe qe keni afer, ne te kunderten duhet te njihni dike qe bene pjese ne masoneri qe te propzoje kandidaturen tuaj.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jane Masonet ?

Mesazh  Gon! prej 30.05.11 15:43

Mason mund tė jenė vetėm ēifutėt, kurse vegėl e tyre mund tė jetė gjithkush.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jane Masonet ?

Mesazh  Lapsi prej 26.10.11 14:05

Stergjyshi im ka qen nje agjent i CIAS .Mund te ket pas ai lidhje me masonet ? Hapa nje here nje teme me kete gje por nuk mu pergjigj njeri
avatar
Lapsi

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jane Masonet ?

Mesazh  Lapsi prej 26.10.11 14:20

Kush eshte ndonjeri ne kete forum qe mer vesh mir nga masonet te lutem te me thoje ca ndikimi kan pas masonet ne shqiperi
avatar
Lapsi

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Maksim Zotaj eshte Free masoni qe jep informacion

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 26.10.11 20:16

O lapsi akoma me kete ti ? po e ke nje teme per masonet e konspiracionin vetem kliko tek ''kerko''. Megjithate po te them qe Masonet ne shqiperi jan aq te hershem sa shteti vete.
Nese do shqyrtoje "Historine e shtetit te se drejtes ne Shqiperi " do ndjekesh nje veprimtari shteti qe ka ca klecka te papara brenda. Po te them qe Skenderbeu ka qene masoni me i sukseshem, ndoshta mund te duket e pabesueshme po po te shohesh me vemendje ca pika suksesi e ca stema flamuri qe "na i dhane" do e kuptosh lehte lidhjen.
Ne lidhje me ate qe kerkon po te ndihmoj pak me kete video dhe komentim , ndiqe dhe kujdesu te mos i marresh te gjitha te verteta, sepse rregulli baze i masoneve eshte" Nese fliten 100 vetem 1 prej tyre eshte e vertete"

https://www.youtube.com/watch?v=bW0R2BCXhogJa ku ke edhe komentin per te:
Flet Maksim Zotaj, frimasoni shqiptar i “Lloxhės Blu” sė Nju Jorkut: Ja sekretet qė mbahen tė fshehta.

Dy vjet e gjysmė mė parė, kur zbriti nga shkallėt e “Boeing 737 8F2” nė “Airoport Rinas” ai e kishte tė qartė se cili ishte synimi i tij i afėrt. Donte ta bėnte tė njohur “kodin e fshehtė” qė mbante brenda vetes dhe njė pjesė tė sekreteve e mistereve qė i ishin dhėnė nė besim. Askush nuk e ndiqte si tė dyshimtė dhe rreziku qė tė vihej nėn pranga si anėtar i njė shoqėrie tė fshehtė, nuk ekzistonte mė. Kohėt kishin ndryshuar ekstremisht. Por realiteti i ri, fillimisht, nuk dukej fort premtues nė vendin e lindjes. S’ishte e lehtė tė paraqiteshe nėn “maskėn” e njė emri qė kishte shkaktuar mjaft “turbulencė”, nė auditorin shqiptar, sidomos pas publikimit tė romanit tė njohur tė njė shkrimtari amerikan. I mbrojtur pas emėrtimit tė njė shoqėrie sekrete, anėtarėt e tė cilės kishin qenė burra tė pushtetshėm nė botė, ai dukej jo mė si i ardhur nėpėrmjet njė linje ajrore, me njė ēantė krahqafė, por i rėnė nga qielli, me njė mision krejt tė padeshifrueshėm e mistik. Mosbesuesit nuk e morėn seriozisht deklarimin e tij, se ai ishte “oficer” pa grada dhe yje mbi supe, por me njė unazė e medaljon, ku vizatoheshin kodet e fshehta. Por pak mė vonė do tė ndryshonin qėndrim......Tirana ende nuk Lloxhėn e saj dhe pėrpjekjet pėr tė pasur njė tė tillė duket se do tė kushtojnė vite tė tjera pune. Por Maksim Zotaj, njė frimason shqiptar i sallonit tė Nju Jorkut, me emėrtimin “Mjeshėr nė Lloxhėn Blu”, mendon se Shqipėria ka njė potencial tė vėrtetė njerėzish, tė cilėt “hap pas hapi” do tė plotėsojnė kushtet pėr t’u bėrė pjesė e shoqatės aq shumė tė pėrfolur sot nė botė, asaj tė masonėve. Gjatė njė interviste pėr “Telegraf”, Maksim Zotaj, rrėfen se si u bė pjesė e organizatės sė fshehtė, e cila tanimė nuk konsiderohet mė si e tillė, por dhe sa ka ndikuar masoneria nė ēėshtjen shqiptare:

Cili qe kontakti i parė me ata qė mbajnė emrin “mason”?

Kam jetuar nė Amerikė qė nga viti 1995. Dy vite mė pas, pothuajse krejt papritur, rashė nė kontakt pėr herė tė parė nė jetėn time, me njė mason tė Llozhės sė Madhe tė Nju Jorkut. Ky njeri, nė mėnyrė krejt tė ēuditshme filloi tė mė fliste pėr masonėt dhe masonizmin, por unė nuk isha nė dijeni se ē’ishin masonėt dhe ēfarė pėrfaqėson ata si filozofi dhe si urdhėr. E thėnė pak mė ndryshe, unė isha thjesht njė injorant nė kėtė fushė dhe ato pak gjėra qė kisha dėgjuar ose i kisha lexuar aty kėtu mė informonin qė masonizmi nuk ėshtė gjė e mirė. Mirėpo vėllai im i ardhshėm Davit Stenbar ishte shumė kėmbėngulės nė idenė e tij qė unė vėrtet ndonjė ditė mund tė bėhesha njė mason i mirė. Kjo mė mori vite tė tėra duke biseduar me Stenbarin qė unė mė nė fund tė dorėzohesha apo tė bindesha qė masonizmi ishte vėrtet diēka shumė e mirė dhe unė patjetėr do tė isha pjesė e kėtij urdhri qė ėshtė i famshėm dhe ka mbijetuar pėr mijėra e mijėra vite me radhė. Pėr ēudi, pasi unė mora titullin dhe u ngrita nė nivelin e “mjeshtrit” nė 30 mars tė vitit 2003, e pyeta vėllain Stenbar: “Pėrse t’i pėr dy vjet me radhė kėmbėngule qė unė tė bėhesha frimason?” Ai m’u pėrgjigj thjeshtė: “Jemi ne Maks qė tėrheqim nga jashtė brenda kandidatėt e mundshėm pėr t’i bėrė frimason dhe arsyeja tjetėr qė unė isha i palėkundur qė ti do tė bėheshe i tillė. Ėshtė prirja juaj pėr tė blerė dhe lexuar libra qė ēuditėrisht, kishin njė pėrmbajtje humanizmi dhe diturie universale”. Vėllai Stenbar, ėshtė njė afrikano-amerikan qė i pėrket Llozhės sė madhe tė Nju Jorkut dhe pikėrisht Franklit Lloxh 0447 e Distriktit 4 tė Manhatenit. Kėshtu unė pra fillova karrierėn e mjeshtrit tė masonėve dhe jam i klasifikuar nė grupin e oficerėve me gradėn “Mjeshtėr me eksperiencė” brenda Lloxhės Blu Masonike.

Cilat kanė qenė marrėdhėniet historike tė Shqipėrisė me Masonėt?

Kur unė arrita nivelin e mjeshtrit mua mė lejohej tashmė qė tė merrja pjesė nė ritualet e Lloxhės nė tė treja nivelet e saj. Nga ky shkak fitova titullin “Mjeshtėr Mason”. Ishte fakt qė nė kėtė kohė edhe anglishtja ime kishte arritur njė standard tė mirė komunikimi. Ēuditėrisht gjatė ritualit, i cili ėshtė ende mė i vjetėr dhe shpesh herė thuhet se vjen nga thellėsia e shekujve, shumė fjalė dhe fjalėkyēe qė pėrdoreshin gjatė ritualit ishin thjesht fjalė shqip. Ajo ishte vėrtet surprizė sepse shpesh kur diskutohej pėr to, masonė tė ndryshėm nuk e dinin se nga vinte origjina e kėtyre fjalėve dhe jepnin njė pėrgjigje steriotipe, duke thėnė se kėto fjalė mund tė vijnė nga latinishtja, ose greqishtja e vjetėr. Mirėpo unė siē duket e kisha fatin e vetėm t’u thosha atyre se kėto fjalė vijnė nga shqipja, pėr faktin e vetėm se nė gjuhėn shqipe kėto fjalė pėrdoren me tė njėjtin kuptim sot e gjithė ditėn. Kėto nuk i gjen as nė latinisht dhe as nė greqishten e vjetėr. Kjo ishte ēudi. Kėto zgjuan tek unė kureshtjen dhe dėshirėn pėr tė kėrkuar mė thellė nė fenomenin gjuhėsor tė kėtyre fjalėve. Disa vite mė vonė, me ndihmėn dhe tė disa masonėve tė tjerė, po aq entuziastė sa unė, arrita tė gjej dhe fakte tė tjera qė kanė tė bėjnė me traditėn masonike edhe nė truallin shqiptar. Por mė e rėndėsishmja qė unė mund ta theksoj nė kėtė intervistė ėshtė fakti se nė enciklopedinė e pėrgjithshme masonike, pėrmendet emri i Albanit tė Shenjtė. Sipas kėsaj enciklopedie Albani i Shenjtė, ishte njė inxhinier ndėrtimi, apo arkitekt, i cili merrej me ndėrtime banesash dhe harqe urash, por njėkohėsisht ishte dhe praktikues i masonizmit si filozofi. Kėshtu ishte i pari masoni, asaj kohe, qė shkon nė Angli nė vitin 298 nė periudhėn e sundimit tė perandorit romak Konstantus Klorus, i cili ishte babai i Konstandinit tė Madh, njė ilir nga Nishi. Ėshtė ky, Albani i Shenjtė, i cili ēoi pėr herė tė parė nė teori dhe praktikė masonizmin edhe si paradoks ose shpėrblim i asaj qė bėnė tė parėt tanė mbas 1700 vjetėsh duhet tė vijė njė frimason, si puna ime, qė tė vendosi nė vend pas njė shkėputje kaq tė gjatė masonizmin nė Shqipėri qė sot ka nė historinė botėrore atė emėr dhe reputacion qė ēdokush do ta ėndėrronte. Nė rrjedhėn e shekujve qysh gjatė perandorisė maqedonase, romake, bizantit e osmane, masonizmi nuk ka qenė shuar kurrė. Ai ka vazhduar tė mbijetojė edhe nė tokat e ilirėve apo shqiptarėve tė sotėm.

A ka pasur emra tė shquar shqiptarėsh nė rrjetin e masonerisė?

Ne mund tė pėrmendim pa frikė, Aleksandrin e Madh, njė numėr perandorėsh ilirė, po ashtu perandorė tė Bizantit qė ishin me origjinė shqiptare. Por veēanėrisht, periudha e rilindjes evropiane dhe asaj shqiptare, ėshtė shquar pėr njė numėr emrash si: Jeronim De Rada, Sami e Abdyl Frashėri, Hoxha Tasim, Mit’hat Frashėri, Vaso Pasha, Simon Bolivari (qė kishte lindur nė Shkodėr), Mehmet Aliu i Egjiptit, Ataturku, Ismail Qemali, Nuredin Bej Vlora, Lasgush Poradeci, Nikolla Naēo, Petro Nini Luarasi, Faik Konica etj.. Kėta jo vetėm qė ishin masonė, por ishin dhe patriotė tė mėdhenj, iluminist dhe njerėz qė luftuan pėr progres. Nuk ėshtė rastėsi, qė Sami Frashėri thoshte: “Se drita e diturisė pėrpara do tė na shpjerė”. Kjo tregon qė masonizmi ėshtė jo vetėm filozofi universale, por ka dhe nota tė theksuara patriotizmi.

Thuhet se disa drejtues shteti shqiptar kanė qenė mason. Sa e vėrtetė ėshtė kjo?

Bindja ime ėshtė se nuk ka masonė tė mirėfilltė nė Shqipėri, brenda tė gjitha rregullave dhe normave masonike. Megjithėse edhe unė si shumė tė tjerė kam dėgjuar qė ka masonė tė tjerė nė Shqipėri, tė ardhur nga Turqia, Franca, Italia apo Greqia, por seriozisht dua tė them se kėta njerėz nuk plotėsojnė kushtet elementare pėr t’i thirrur masonė. Kjo ėshtė njė mjegull qė ėshtė pėrhapur nė popull nga disa ish-punonjės tė Shėrbimit Sekret, tė cilėt janė mjeshtėra nė pėrpunimin e propagandės nė Shqipėri, duke shpėrdoruar emrin e mirė dhe famėn e masonėve tė thelb. Ka pasur disa artikuj nė shtypin shqiptar pas vitit 1998, qė janė marrė me kėtė temė, por vetėm se kanė krijuar njė konfuzion mė tė madh me konceptin e tė qenurit mason dhe filozofisė sė masonizmit nė pėrgjithėsi. Midis tyre dua tė pėrmend disa politikanė qė mashtrojnė njėri- tjetrin pėrballė opinionit shqiptar me pretendimin se janė mason. Pėr shembull pa sens ėshtė deklarata e Fatos Nanos nė njė intervistė televizive duke atakuar njė tjetėr politikan, Edi Ramėn, si “mason i pasur”. Po kėshtu ėshtė folur poshtė e lart pėr Enver Hoxhėn sikur na paska qenė njė mason francez. Por e vėrteta qė njohim ne ėshtė se, kėta jo vetėm qė janė politikanė qė kanė probleme tė mėdha, por kėta janė dhe njerėz me kushte jo tė mjaftueshme pėr t’u bėrė mason. Ndėrsa Fatos Nano vetė indirekt nėpėrmjet njerėzve tė tjerė ka shprehur dėshirėn pėr t’u bėrė mason, por dhe ky si dy tė parėt nuk i plotėson kushtet pėr t’u bėrė i tillė. Kjo ėshtė tablloja masonike nė Shqipėri deri nė lindjen e shoqatės sė miqve tė masonėve.


Read more: http://WwW.ForumiVirtual.Com/analiza/18818-flet-maksim-zotaj-frimasoni-shqiptar-i-lloxhes-blu-se-nju-jorkut-ja-sekretet.html#ixzz1bw7sVGhu
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jane Masonet ?

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 26.10.11 20:19

lapsi shkruajti:Stergjyshi im ka qen nje agjent i CIAS .Mund te ket pas ai lidhje me masonet ? Hapa nje here nje teme me kete gje por nuk mu pergjigj njeri

Sa per kete po te them qe agjentet e CIA-s , kane nje ndryshim . Nese e ke parasysh ne nje ngjarje ka OBJEKT dhe SUBJEKT. Ne rastin qe ti po pyet keto agjente jane objekte qe nuk mund ti quash masone , ata zbatojne urdherat por nuk formesohen per te qene Mason. E kupton ndryshimin?
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jane Masonet ?

Mesazh  Lapsi prej 26.10.11 20:24

E kuptova
avatar
Lapsi

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jane Masonet ?

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 26.10.11 20:28

po ky gjyshi jot kur ka qene agjent? thjesht kuriozitet
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jane Masonet ?

Mesazh  Niko_ prej 13.12.11 19:12

Adresa e faqes zyrtare tė internetit tė llozhės sė madhe masone tė Shqipėrisė ėshtė www.llozhaemadheeshqiperise.com

Niko_

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jane Masonet ?

Mesazh  Elson Precaj prej 13.12.11 23:31

a thua te jene te verteta keto fjale qe thuhen per shqiptaret ??! uroj qe te jene te tilla !!!sepse po te ishin te verteta do ishim populli me i privilegjuar ne bote
https://www.youtube.com/watch?v=bW0R2BCXhog


Edituar pėr herė tė fundit nga Elson Precaj nė 13.12.11 23:39, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Elson Precaj

41


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jane Masonet ?

Mesazh  Elson Precaj prej 13.12.11 23:35

lapsi shkruajti:Kush eshte ndonjeri ne kete forum qe mer vesh mir nga masonet te lutem te me thoje ca ndikimi kan pas masonet ne shqiperi

https://www.youtube.com/watch?v=bW0R2BCXhog
avatar
Elson Precaj

41


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jane Masonet ?

Mesazh  Niko_ prej 14.12.11 3:40

Elson Precaj shkruajti: a thua te jene te verteta keto fjale qe thuhen per shqiptaret ??! uroj qe te jene te tilla !!!sepse po te ishin te verteta do ishim populli me i privilegjuar ne bote
https://www.youtube.com/watch?v=bW0R2BCXhog

Kėtė video e kam parė para shumė kohėsh nė youtube, e kishte vėnė dikush me pseudonimin "PLAKU" dhe i kishte vėnė njė titull shumė tė goditur. E titullonte "Pėrralla me mbret! Ndoshta dikush i ka bėrė presjon dhe ai e ka mbyllur llogarinė e tij nė youtube. Tani shfaqet nga njė pseudonim tjetėr qė i paska vėnė titull dashamirės ndaj pėrrallave qė thuhen aty. Ka shumė gėnjeshtra aty!

Po tė jap njė fakt historik! Ai thotė aty se rusėt hyrėn nė ishullin e Korfuzit gjatė luftės ruso-turke nė vitin 1821, dhe gjoja paskan marrė prej andej libra nė shqipen arkaike dhe paskan zhvilluar kaq shumė teknologjinė e tyre ushtarake.

Kjo ėshtė njė gėnjeshtėr e madhe! Korfuzin e kanė marrė nė vitin 1799 dhe atėhere rusėt dhe turqit ishin aleatė. Flota ruso-turke e mori ishullin nga duart e francezėve. Ishulli kaloi plotėsisht nė duart e rusėve nė 1801, pas njė marveshjeje qė bėri Rusisa me Turqinė, turqit u tėrhoqėn nga Korfuzi.

Pėrse duhet tė pritnin rusėt deri pas luftės sė dytė botėrore pėr tė pėrkthyer ato libra, kur mund tė kishin armė super tė fuqishme 100 vjet para tė tjerėve dhe tė ishin superfuqi e vetme qė nė atė kohė?
Thjesht politika fillestare qė ndjekin masonėt pėr tė manipuluar popujt, kur bien nė kontakt tė parė me ta, ėshtė nxitja e patriotizmit. Fatkeqsia jonė e madhe ėshtė se ne jemi 100 vjet mbrapa tė tjerėve dhe prandaj i dėgjojmė tani kėto gjėra. Politika qė masonėt u bėjnė tė pėrparuarve sot ėshtė globalizmi dhe rendi i ri botėror.

Niko_

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jane Masonet ?

Mesazh  Elson Precaj prej 14.12.11 16:11

Une nuk e di se sa e sakte mund te jete ajo qe thuhet ne kete video , po ashtu nuk e di nese edhe ajo qe thoni ju eshte e vertete . thjeshte mua me pelqeu shtjellimi qe ky person ne kete video u beri shum ngjarjeve !jo un por cdo shqipetar do kishte pas qef qe keto qe ky zoteria ne vido thote , te jene te verteta ! un kam lexuar disa artikuj te po ketij personi qe flet per ORAKULLIN E DODONES ! sesa te verteta jane se di por qe jan interesante jane ama ! se kush tregon perralla ,ne kete vend spo merret vesh mjafton ti tregojne se ne si popull i hame ! RESPEKTE
avatar
Elson Precaj

41


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jane Masonet ?

Mesazh  Aldo1ification prej 14.12.11 17:16

Maksim Zotaj ka te drejte per lashtesine e popullit tone...Kujtoni pellazget ishin populli me i fuqishem i botes qe i dhane qyteterimin Europes...Shkenca e ka mohuar rolin e pellazgeve dhe nxori teorine indoeuropiane pa pike baze,nderkohe qe per pellazget flasin dhjetra autore antike...Vete alfabeti egjiptian i krijuar nga THOT-i u krijua mbi bazen e gjuhes shqipe. Giussepe Catapano me librin e tij THOTi fliste SHQIP...Te duken fantazira por kur fillon te germosh autoret antike ''greke'' duke filluar nga Homeri etj ku ne veprat e tija ka qindra fjale qe bota i njeh si paragreke,ato perkthehen vetem me SHQIPEN...
Sa per masonet si cdo klase shoqerore edhe ato mund te manipulohen por jo te gjithe...Masonet merren me studimin e origjines se njerezimit,qyteterimet e lashta etj Nder keto kane marre shume nga ato qyteterime si egjiptian,pellazg,sumer...Shikoni shqiponjen 2 krenare tek grada 33...
Tha njeri aty siper qe masonet manipulohen nga cifutet eshte e vertete por personalisht njoh mason qe e dine shume mire qe cifutet manipuluan historine boterore,krijuan fe duke vjedhe mite sumere,egjiptiane dhe pellazge dhe duke i shitur si origjinale te tyren...
Por shume shpejt e verteta do dale...
Dhe dicka per lozhen qe u hap ne Shqiperi
Ajo asht lozhe jo e rregullt ne kuptimin qe jane te Grand Orientit Italian,nje lozhe qe ka zhyte duart ne psilliqe mafioze...Masoneria me e njohur ne bote asht ajo Angleze...Te tjerat si Grand Orient pranojne dhe femra,homoseksual etj
Masoneria Angleze asht ajo qe asht me e afert me Shqiptaret
avatar
Aldo1ification

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jane Masonet ?

Mesazh  Aldo1ification prej 14.12.11 17:20

Dhe dicka nqs doni te mesoni historine e mohuar te Shqiptareve
Kekroni ne facebook DODONA PELLAZGJIKE,Dodona Pellazge,Thenie per shqiptaret jane grupe qe merren me kete pune. FLM

avatar
Aldo1ification

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jane Masonet ?

Mesazh  Niko_ prej 14.12.11 18:50

Elson Precaj shkruajti:Une nuk e di se sa e sakte mund te jete ajo qe thuhet ne kete video , po ashtu nuk e di nese edhe ajo qe thoni ju eshte e vertete . thjeshte mua me pelqeu shtjellimi qe ky person ne kete video u beri shum ngjarjeve !jo un por cdo shqipetar do kishte pas qef qe keto qe ky zoteria ne vido thote , te jene te verteta ! un kam lexuar disa artikuj te po ketij personi qe flet per ORAKULLIN E DODONES ! sesa te verteta jane se di por qe jan interesante jane ama ! se kush tregon perralla ,ne kete vend spo merret vesh mjafton ti tregojne se ne si popull i hame ! RESPEKTE

Ėshtė shumė e lehtė pėr tė vėrtetuar ato qė shkruajta pėr marrjen e Korfuzit nga rusėt, sepse ka shumė burime qė e vėrtetojnė. Nėse tė pėlqejnė pėrrallat, vazhdo ti dėgjosh, por mos harro se pėrrallat ua tregojnė fėmijėve pėr ti vėnė nė gjumė. Pėrrallat janė shumė tė bukura, pėr tė qenė tė vėrteta!.. Respekt edhe pėr ty.

Niko_

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jane Masonet ?

Mesazh  Elson Precaj prej 14.12.11 20:05

Niko_ shkruajti:

Ėshtė shumė e lehtė pėr tė vėrtetuar ato qė shkruajta pėr marrjen e Korfuzit nga rusėt, sepse ka shumė burime qė e vėrtetojnė. Nėse tė pėlqejnė pėrrallat, vazhdo ti dėgjosh, por mos harro se pėrrallat ua tregojnė fėmijėve pėr ti vėnė nė gjumė. Pėrrallat janė shumė tė bukura, pėr tė qenė tė vėrteta!.. Respekt edhe pėr ty.

mire po e nxeme sikur ato qe thua ti per marrjen e korfuzit jane te verteta ! se mesa shof nuk qenke ne dijeni me teper sesa daten e marrjes se korfuzit nga ruset ti qe na qenke kaq i informuar rreth kesaj ngjarje duhet te dish me shum se cu be ne Korfuz jo vetem daten e pushtimit .

po rreth orakullit te Dodones cfar ke per te na thene zoteri ?!po per ato qe nostradamusi ka thene per shqipetaret?? un mendoj se neve si komb na kane shtypur dhe perndjekur mjaft dhe aq shum sa nuk eshte cudi qe greket dhe serbet kan vjedhur nga kultura jone dhe trashigimia kulturore e ILIRVE.

kemi qene gjithmone kaq te shtypur nga te tjeret sa per vete nuk posedojme nje histori te mirfillte dhe te sakte ! perrallat dhe eposet kane qene gjithmone te bukura zoteri pasi kane sherbyer nder vite per te ringjallur ndjenjen e patriotizmit qe sot shqiptaret kane nevoje shum per te ! ketu ky zoteria qe flet ne kete video nuk ka bere asgje te keqe perkundrazi po ngre lart imazhin e shqiptarve ndersa ti thua se ne jemi nje kom cfardo qe e gjithe historia jone na qenka nje perralle ! ok vazhdo tu tregosh femijeve te tu historine e SHqiperise te shkruajtur nga greket dhe Serbet !!!
avatar
Elson Precaj

41


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jane Masonet ?

Mesazh  The Punisher prej 14.12.11 23:23

se kam kuptuar asnjehere kete gje ,Illuminatet a e quajne veten mason apo jo ? ata si i konsiderojne masonet ,nje organizate jo e fuqishme apo kane lidhje ndermjet tyre ,pra Illuminatet jane lidera dhe urdherojne masonet e lire te bejne cfare ju kerkohet nga illuminatet ? a jane inferjore masonet e lire para Illuminateve ? termi mason kap edhe illuminatet,komisjonin trepalesh etj organizata apo mason eshte fjale vetem per njerezit e thjeshte nga e gjithe bota qe behen pjese e nje organizate te hapur dhe te lire por me kushte dhe sekrete .
avatar
The Punisher

62


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jane Masonet ?

Mesazh  Arb prej 14.12.11 23:45

Masonet jane shpetimtari i vetem i njerezimit!
E bukur per ta besuar si realitet!

Ajo qe me ben pershtypje eshte, se pse cdo gje qe ka permasa kolosale ne mendimet e njerezve, vepra dhe momente qe kane ndikim dhe qe njihen nga njerezimi, DOEMOS DUHET TE JENE TE PROJEKTUARA DHE TE EGZEKUTUARA NGA ELITA?

Sulmi terorrist qe bere Brejvik dhe beri buje, nga shume media boterore, u mor si nje veper qe kishte dore ELITA, ( e s'i mund te qe ta pervetesosh nje marrezi te nje njeriut qe vret femije te pa-fajshem)

Gjithashtu , jane shume te bukura per tu besuar edhe ata folklorizma, qe fliten dhe perfliten per shqiptaret, kur thuhet se 9 familje nga elita paskan origjine shqiptare.!!!
Si ore ?

Kur ne krijuam shtetin e DYTE shqiptare ne 2008 , ne kohen kur shtete tjera festojne ditelindjen treshifrore, edhe duhet te presim qe edhe copat tjera qe gjenden rreth e perqark te banuara me shqiptare, te heqin te zinjte e ullirit duke u perballur me gjerat elementare, qe ua ndalojne zgjedha sllave?

A thua elita e perbere nga shumica me prejardhje shqiptare, te n'a lere ne kete gjendje te vuajme?

Thjeshte kjo eshte nje genjeshter qe e perdorin ne cilin popull te futen, qe t'i pranojne si njerez te shpise!

Sikur qe shihet kjo shoqeri sekrete eshte e dizajnuar dhe e drejtuar nga Djalli. Perberesit me te veēante te njeriut jane , qe te ndaje te miren nga e keqja, deri sa djalli simbolizon te keqen, eshte e kote te mendohet se do t'a pushtoje njerezimin, kur dihet se gjithmon njeriu per vete e zgjedh me te miren.

avatar
Arb

42


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jane Masonet ?

Mesazh  Gon! prej 15.12.11 9:55

Ja disa frangmente masone qe jane ruajtur deri me sot, te cilat ende perdoren ne vellazerin masone moderne:

"Drita duhet t'i afrohet gjithe njerezise… Nga dezorganizimi e shkaterrimi t'i kthehemi bashkimit, nga gabimet-mashtrimet kah thjeshtesia, nga dhuna kah liria. Te gjithe jetojme ne nje vater. Ne Toke, te gjitheve na ngroh nje fryme jetesore. Te gjithe jemi krijuar nga e njejta materie. Kush mund t'na pengoje qe te bashkohemi ne nje bashkesi, me te njejtat ligje... Per te arritur kete duhet t'i kthehemi rruges se mbreterise, gjegjesisht drites hyjnore, paqes dhe sigurimit, rruges se bashkimit dhe lirise... Rruga e lirise kerkon qe njerezimi te hulumtoje, te vleresoje dhe te beje vepra te mira, jo nga shperblimi apo nga frika, por nga deshira, vullneti i lire... Liria eshte hyjnore te cilen vete Zoti, sipas shembelltyres se tij, ia ka dedikura njeriut...Te gjithe ju qe keni ne zemer shpetimin e juaj dhe te familjes suaj, dhe i frikesoheni Zotit, pavaresisht se cilit komb, gjuhe dhe sekti i takoni, te gjithe juve qe u jane neveritur mashtrimet njerezore, te krijojme nje bashkesi e cila di se cka do, cka duhet te gjakoje dhe cka duhet te beje…. Ejani ta lidhim nje marreveshje te shenjte: qe te gjithe ne ta kemi parasyshe nje qellim te perbashket – shpetimin e njerezimit. Gjuha, kombesia, sekti, te jenė te parendesishme..."

E si mund te thoni ju se kjo shoqeri eshte e drejtuar nga djalli? Kur ajo mbeshtetet ne Zot? Fjale djallezore ju duken keto te cekura me larte?!
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jane Masonet ?

Mesazh  Arb prej 15.12.11 12:54

Gon! shkruajti:Ja disa frangmente masone qe jane ruajtur deri me sot, te cilat ende perdoren ne vellazerin masone moderne:

"Drita duhet t'i afrohet gjithe njerezise… Nga dezorganizimi e shkaterrimi t'i kthehemi bashkimit, nga gabimet-mashtrimet kah thjeshtesia, nga dhuna kah liria. Te gjithe jetojme ne nje vater. Ne Toke, te gjitheve na ngroh nje fryme jetesore. Te gjithe jemi krijuar nga e njejta materie. Kush mund t'na pengoje qe te bashkohemi ne nje bashkesi, me te njejtat ligje... Per te arritur kete duhet t'i kthehemi rruges se mbreterise, gjegjesisht drites hyjnore, paqes dhe sigurimit, rruges se bashkimit dhe lirise... Rruga e lirise kerkon qe njerezimi te hulumtoje, te vleresoje dhe te beje vepra te mira, jo nga shperblimi apo nga frika, por nga deshira, vullneti i lire... Liria eshte hyjnore te cilen vete Zoti, sipas shembelltyres se tij, ia ka dedikura njeriut...Te gjithe ju qe keni ne zemer shpetimin e juaj dhe te familjes suaj, dhe i frikesoheni Zotit, pavaresisht se cilit komb, gjuhe dhe sekti i takoni, te gjithe juve qe u jane neveritur mashtrimet njerezore, te krijojme nje bashkesi e cila di se cka do, cka duhet te gjakoje dhe cka duhet te beje…. Ejani ta lidhim nje marreveshje te shenjte: qe te gjithe ne ta kemi parasyshe nje qellim te perbashket – shpetimin e njerezimit. Gjuha, kombesia, sekti, te jenė te parendesishme..."

E si mund te thoni ju se kjo shoqeri eshte e drejtuar nga djalli? Kur ajo mbeshtetet ne Zot? Fjale djallezore ju duken keto te cekura me larte?!

Pasazhe te tilla me disa rreshta, eshte e thjeshte te shkruhen dhe te besohen, por ne realitet ata permbajne mesazhe tejet te pa kuptimta.
Nese vertet mendon se kjo organizate sekrete s'punon sipas urdherave te djallit, ndiqe me kujdes kete video xhirim qe eshte bere nga kamera te fshehta brenda ne mbledhite masonerike ne Turqi, sidomos pjesene fundit te videos ku pihet gjaku i dhis, ne emer te djallit...!
https://www.youtube.com/watch?v=WCoPJbZnq9M
avatar
Arb

42


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jane Masonet ?

Mesazh  Gon! prej 15.12.11 13:56


Pershendetje

Nuk mund te shoh ne kete link per disa shkaqe teknike ne PC timin i nderuar Arb. Megjithate kam pare mjaft video te montuara te cilat i dedikohen masoneve dhe u japin atyre nje pamje te hidhur, e edhe kjo ndoshta mund te jete nje e tille sikur te gjitha te tjerat, por edhe nese pijne gjakun e dhis, ajo nuk do te thote se ata jane duke e pire ate ne emer te djallit, sepse te gjitha ritet i kane marre nga fete dhe shumica e tyre i perkasin riteve cifute. Ndoshta mund te hasesh tek Eksodi i Dhjates se Vjeter diku, ku ceken llojet e misherave, llojet e yndyrerave dhe gjaku i tyre se cili mish ben te hahet e cili jo, cfare duhet bere me gjakun e asaj prehe, duhet pire apo duhet lyer koken, po me yndyrera cfare duhet bere, duhet djegur apo duhet derdhur?!... etj. Ndoshta diku ne Dhjaten e Vjeter thuhet qe te pihet gjaku i dhis, mirepo mos e merr si te vertete kete te thene nga ana ime, sepse nuk jam i sigurt, edhe pse e kam lexuar ate liber dhe e di qe jane nje mori ndalesash e urdherasash ne lidhje me kafshet yndyrerat dhe gjakun e tyre!


Edituar pėr herė tė fundit nga Gon! nė 16.12.11 8:47, edituar 2 herė gjithsej
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jane Masonet ?

Mesazh  Aldo1ification prej 15.12.11 18:49

E kuptoni qe kush i akuzon masonet se jane satanike??? vetem Kisha dhe Xhamia sepse kane frike humbjen e pushtetit te tyre mbi njerezit,ku te marrin vesh njerezit qe fete jane kopjim i keq i miteve pellazge,sumere,egjiptiane...Masonet jane kunder fese por pro Zotit...Fete e kane shtrenberuar konceptin e Zotit duke e reduktuar ne nje zot pagan...
Leni keto marrina satanike,i drejton djalli etj Vetem psuhtetet fetare i thone njerezve qe nuk i binden atyre si satanike,ku ne fakt ma satanike se Kisha dhe Xhamia nuk ka ne bote kund...Sepse jane ato qe kane zhvilluar lufterat me te medhaja ne bote,kane marre pjese ne diskriminime fetare,rracore etj
Une e thashe me lart qe edhe masonet perdoren nga elita por jo te gjithe...E rendesishme asht qe ato kerkojne te ruajne,shperndajne njohuri mbi qyteterimet e lashta sepse aty asht pergjigja e cdo gjeje...Por kete pune mund ta beje dhe nje qe nuk asht mason...
Ndersa sa per Maksim Zotaj une kam respekt sepse ka punuar per zbardhjen e historise sone dhe per ceshtjen shqiptare ne Amerike
avatar
Aldo1ification

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jane Masonet ?

Mesazh  Aldo1ification prej 15.12.11 18:53

Arb sa per videon deri ne min 5:47 une e kam pa ne nje emision se si behen ritualet dhe ska naj gja ''satanike''...mbas atij casti video ndryshon komplet sfond,xhirimet behen ne nje vend tjeter...Tashi edhe nje beb e dallon se kemi me nje montim video-je....
avatar
Aldo1ification

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jane Masonet ?

Mesazh  Arb prej 15.12.11 19:13

S'eshte e imja qe te deklaroj vertetesine e videos, apo dhe ta mbeshtes teresisht, sepse vet prezente s'kam qene qe te verifikoj faktet si nje deshmitar okular. Videoja eshte bere (mesiguri) nga antere te llozhes qe me pas te shperndahet, qofte me deshire apo pa te. Aty shihet qarte se pjesa pare s'ka lidhje me te dyten, sepse kryhet ne nje ambijent tjeter dhe flet per dicka tjeter: per anetaret e grades 33 qe e pijne gjakun e dhijes, ne emer te djallit ( po sikur te mos ishte ne emer te djallit ky rrit, feja dhe shkenca e ndalojne pirjne e gjakut)

Deri sa kemi te bejme me nje shoqeri sekrete, eshte paradoksale qe te gjejme fakte kunder tyre, sepse as ata vet nuk mundet ta de-konspirojne vetene e tyre, shkaku se nuk kane nje protokol dhe nje kod legjislativ qe te mund te gjykohen nga cdo kush, qofte dhe nga njeriu i thjeshte. Deri sa ata vet (epo te tjeret qe kane te bejne me ata ) i marrin persiper krijimin e krizave globale, ne vend te nje qetesie dhe stabiliteti ekonomik, marrjes se mendimit te lire ne vend te lirise se te shprehurit, nxitjes se akteve terroriste , ne vend te sigrise per jetese, nxitjes se luftrave ne vend te paqes. Nuk mund t'i them se kjo shoqeri eshte orjentuar te shpetoje njerezimin. Por mund te them se sa do qe te mundohen, nuk do te arrijne qe t'a dirigjojne as trupin dhe as mendjen e njerezve , deri sa ata s'do te jene te gatshem qe me vullnetin e tyre t'i jepen atyre....
avatar
Arb

42


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jane Masonet ?

Mesazh  Aldo1ification prej 15.12.11 20:35

Prap po ju them se po ngaterroni konceptet...Masonet jane te tjere,elita e superpasuruar eshte tjeter...Mund te kete pjesetar te elites masone,por jo te gjithe masonet jane ne elite apo te pasur...Kontrollin e botes e kane ato qe zoterojne bankat,energjitiken,firmat farmaceutike,teknologjine keto ndrysh quhen Elita Ekonomike,per keta mund te flasim ne dhe jo per masonet...Masonet besojne ne nje Zot te vetem,por jo ne fe...Tashi une qe i akuzoj fete por besoj ne nje Zot,ne nje inteligjence universale qe ka krijuar universin dhe jeten,quhem SATANIST???

Mos flitni perrallat qe gjinden ne internet vetem per arsye fitimi,sepse neper literatura masonike nuk ke asnje figure, apo simbol ''satanik'' edhe pse Kisha i thoshte satanik gjo gjeje qe kercenonte pushtetin e saj,satanik i ka thene dhe Galileo-s,Giordano Brunos,Kopernikut po a jane keto satanik,pra njerez te keqinj???

Prandaj them kujdes me ato qe shihni e degjoni sidomos nga pushtetet fetare....
Na kane rrejt per 2000 vjet dhe ka ardh koha qe nuk pine me uje kjo pune...


avatar
Aldo1ification

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jane Masonet ?

Mesazh  Niko_ prej 15.12.11 23:59

Aldo1ification shkruajti:Prap po ju them se po ngaterroni konceptet...Masonet jane te tjere,elita e superpasuruar eshte tjeter...Mund te kete pjesetar te elites masone,por jo te gjithe masonet jane ne elite apo te pasur...Kontrollin e botes e kane ato qe zoterojne bankat,energjitiken,firmat farmaceutike,teknologjine keto ndrysh quhen Elita Ekonomike,per keta mund te flasim ne dhe jo per masonet...Masonet besojne ne nje Zot te vetem,por jo ne fe...Tashi une qe i akuzoj fete por besoj ne nje Zot,ne nje inteligjence universale qe ka krijuar universin dhe jeten,quhem SATANIST???

1..Natyrisht qė tė gjithė masonėt nuk janė brenda nė elitė, sepse nuk ka vend pėr tė gjithė ata! Si ka mundėsi qė tė gjithė kėta tipat qė qeverisin botėn janė masonė, ose antarė tė vllazėrive tė tjera tė ngjashme me masonėt?

2..Masonėt thonė se ateistėt nuk mund tė pranohen nė vllazėrinė e tyre. Pra ai qė pretendon tė hyjė mes tyre duhet tė besojė nė zot, madje edhe betimi pėr tė hyrė nė vllazėrinė e tyre bėhet me dorėn mbi librin e shenjtė tė fesė qė beson personi qė betohet pėr tė hyrė nė masoneri.


Thonė se kur personi qė kėrkon tė antarėsohet nė vllazėri i bie derės sė llozhės me sytė tė lidhur dhe i shoqėruar nga njė mason.

Nga brenda dėgjohet pyetja, kush ėshtė aty?

Shoqėruesi mason pėrgjigjet: ėshtė ...."filan fisteku" qė deri tani ka qenė nė errėsirė dhe tani kėrkon tė hyjė nė llozhė qė tė ndriēohet me dritėn e vėrtetė.


Kėtu ka njė problem sepse tė gjithė ata qė besojnė nė zot dhe nė fe kanė mėsuar nga fetė e tyre qė feja dhe zoti i tyre janė drita e vėrtetė. Pra nė momentin kur ata kėrkojnė tė antarėsohen nė masoneri janė duke pranuar qė ndriēimi qė kanė marrė deri nė ato momente nga fetė e tyre nuk ka qenė kushedi se ēfarė dhe po hyjnė nė masoneri pėr tė marrė mė shumė dritė se sa u jep zoti i tyre. Do me thėnė se po mohojnė zotin e tyre dhe mė pas betohen duke mbajtur dorėn mbi librat e shenjtė.
Kjo ėshtė njė kontraditė e madhe!

Niko_

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jane Masonet ?

Mesazh  Arb prej 16.12.11 1:15

Aldo1ification shkruajti:.Masonet besojne ne nje Zot te vetem,por jo ne fe...


Te besosh ne Zot dhe mos te ndejekish rrugen te cilen Ai te ka percaktuar per t'a adhuruar eshte njelloj sikur te keshe nje aparat te komplikuar prane vetes dhe mos t'a kesh manualin se si t'a perdorish ate.
Edhe magjistaret me te fuqishem kane qene besimtare te Zotit dhe pastaj kane filluar te bejen vepra qe s'i ka lejuar Zoti. Po ashtu detyra e djallit eshte qe t'i largoj njerezit nga besimi ne Zot, s'ka se cfar i duhet nje ateist!!!
Fundja, me qe na qenka kjo "feja" masone idhetare e Zotit, pse nuk shfaqet si fete e tjera haptazi, dhe te na "ndrichoje" te gjithve qe kemi deshire te jemi pjese e saj!
P.S.
Kur flasim per masonet, flasim per gjithe ate qe ata e thone per vete, se jane "pronaret" e gjitha katrahurave qe po perjeton njerezimi, ketu perfshihen edhe ata 13 familjet me te pasura dhe gradat hijerarkike te piramides, nuk flasim per individ te vecante.
avatar
Arb

42


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jane Masonet ?

Mesazh  Gon! prej 16.12.11 9:20

Edhe me larte ceket se masoneria nuk eshte fe! Por te gjitha Lozhat e kane si detyrim te pare qe cdo njeri i cili deshiron te anetaresohet ne masoneri, ai duhet te besoj ne nje Zot monoteist (Ne perjashtim te Lozhes se Fracnes "Grand Orient", e cila pranon edhe ateist (por jo ateist te marre) dhe pranon edhe femra). Sa i perket fese, ti mund te jesh musliman, katolik, ortodoks edhe jehud dhe nuk te imponohet qe ti te ndrrosh fene.

Ata jane lodhur nga udheheqes-mashtrues te te gjitha feve, sepse te gjitha fete jane ndryshuar, kane dalur doktrina te reja jashte librave te Perendise dhe biejne ne kundershtim me njera tjetren. Sot mund ta marresh Biblen dhe leht mund te sfidosh cdo katolik, ortodoks dhe protestant, sepse te gjitha keto sekte nuk i permbahen atij Libri, por i permbahen doktrinave te dala disa shekuj pas vdekjes se Jezusit, madje edhe Bibla eshte e ndryshuar, por jo e tera. Ende ka fjale te medha Hyjnore ne ate liber te cilat kane mbetur te pa prekura nga dora e njeriut...!

Edhe Kuranin ne ditet e sotme shume leht mund te perdoresh kunder muslimaneve, sepse shumica e gjere muslimane nuk i permbahen me Kuranit, por i permbahen doktrinave te "dijetareve" arab, te dala disa vite pas vdekjes se profetit....!

Keto qe une i them ju duken absurditete ndoshta, por ju siguroj se keto jane mese te verteta. Prandaj masonet mbeshteten ne Zot dhe vetem ne Libra te Shenjte, hulumtojne brenda feve qe te gjejne ligjet me te sakta dhe me te sigurta te derguara nga ana e Perendise nepermes profeteve dhe ato ligje t'i vejne si te pandryshueshme per te gjith njerezimin. Te bejne te gjith boten ne nje familje te vetme sic ka qene ne fillim, ti nenshtrohet e gjith bota vetem nje ligji te pandryshueshem Hyjnor. Gjuha, kombesia dhe kufijte per ta nuk kane rendesi, sepse fundja te gjith ishim nje familje para miliona viteve dhe te gjith flisnim nje gjuhe apo jo?!

Pra masonet kane synime te mira per gjithe njerezin, e jo synime te keqija sic mendojne sot shumica e njerezve.
Edhe vete Zoti ka derguar profet dhe Librat me radhe me ligjet dhe dekretet e Tij dhe ka urdheruar qe e gjithe njerezia t'i nenshtrohen vetem nje ligji, ligjit te Tij. Ngjasem eshte edhe Kurani, Libri i fundit i derguar nga ana e Perendise, edhe profeti Muhamed ka pasur po te njejtin qellim qe me Kuran te qeveris dhe te gjykoj e gjithe bota, qe Kurani te jete ligji i gjith botes.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jane Masonet ?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi