Sinjale Misterioze

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Sinjale Misterioze

Mesazh  Jon prej 22.04.10 8:19

Zbulimi, kapen valė radioje nga njė tjetėr galaksiDisa valė tė ēuditshme radioje janė kapur pėrpara pak ditėsh nga njė grup shkencėtarėsh. Ende nuk dihet origjina e tyre...

Ka diēka tė ēuditshme nga komshinjtė tanė kozmikė. Njė objekt i panjohur nė galaksinė pranė nesh, me emrin “M82”, ka nisur tė dėrgojė valė radioje dhe dėrgimi i tyre nuk i ngjan asnjė fenomeni tė parė mė parė nė univers. “Ne nuk e dimė se ēfarė ėshtė ajo”, – thotė njėri prej zbuluesve, Tom Mukslou i Qendrės pėr Astrofizikė tė Jordell Bank, pranė Maklesfilldit nė Mbretėrinė e Bashkuar.

Fenomeni u shfaq majin e kaluar, ndėrkohė qė Mukslou dhe kolegėt e tij po monitoronin njė shpėrthim tė palidhur yjor nė “M82”, duke pėrdorur rrjetin MERLIN tė teleskopėve radiofonikė nė Mbretėrinė e Bashkuar.

Njė sasi valėsh radiofonike u shpėrndanė vetėm pėr disa ditė, diēka shumė e shpejtė pėr termat astronomikė. Ajo qartėsisht nuk ėshtė njė shpėrndarje valėsh radiofonike tė njė supernove: ato zakonisht bėhen tė dukshme pėrgjatė disa javėve dhe pastaj humbasin pėrgjatė muajve, me njė spektėr radiacioni qė ndryshon vazhdimisht.

Burimi i ri nuk duket se ka ndryshuar vezullimin pėrgjatė vitit dhe spektri i tij ėshtė statik. Megjithatė, ajo duket se lėviz dhe madje shpejt: shpejtėsia e saj duket se ėshtė katėr herė mė e madhe se shpejtėsia e dritės.

Njė shpejtėsi e tillė marramendėsi dhe deri diku “superluminale” ėshtė parė edhe mė parė nga materiale qė pėrthithen nga vrimat e zeza. Pėrmbajtja e kėtyre lėndėve lėviz drejt nesh me njė kėnd tė vogėl dhe udhėtimi sjell qė efekti i relativitetit prodhon njė farė iluzioni optik qė bėn kėtė sasi tė duket si superluminale.

“A mund qė ky objekt tė jetė njė vrimė e zezė?”, ajo nuk ėshtė dhe aq nė qendėr tė “M82”, aty ku astronomėt mund tė mendonin se do tė gjenin njė vrimė tė zezė supermasive qendrore siē ndodh nė shumicėn e galaksive tė tjera.

Kjo na lė nė mundėsinė qė ajo tė jetė njė mikrokuazar. Njė mikrokuazar formohet pasi njė yll i madh shpėrthen, duke lėnė pas njė vrimė tė zezė 10 deri nė 20 herė nė madhėsinė e diellit, qė nis tė ushqehet me gaz nga njė yll tjetėr qė ėshtė ende gjallė.

Mikrokuazarėt prodhojnė gjithashtu njė sasi tė madhe rezesh X, por asnjė rreze X nuk ėshtė parė nga objekti misterioz. “Pra as kjo nuk ėshtė e vėrtetė”, – tha Mukslou pėr revistėn “Shkencėtari i Ri” (New Scientist-Nju Sajėntist).

Hamendėsimi i tij mė i mirė ėshtė qė burimi i radiovalėve ėshtė njė objekt kompakt, i cili hedh materiale pėrtej, ndoshta njė vrimė e madhe e zezė ose njė vrimė e zezė nė njė mjedis tė pazakontė.

Ndoshta fenomeni ndodh disa herė edhe nė galaksinė tonė, por ėshtė mė e pėrhapur nė “M82”, pėr shkak tė sasisė shumė tė madhe tė yjeve qė ka kjo galaksi dhe qė shpėrthejnė shumė mė shpesh sesa nė “Rrugėn e Qumėshtit”, duke krijuar njė sėrė vrimash tė reja tė zeza.

Mukslou do tė raportojė zbulimin nė Takimin Kombėtar tė Shoqėrisė Mbretėrore Astronomike nė Gllasgou tė Skocisė, nė Mbretėrinė e Bashkuar.
avatar
Jon

1233


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Sinjal misterioz

Mesazh  Estilen prej 21.02.11 11:04


Sinjal misterioz i regjistruar nga NASA


Askush nuk e di me siguri origjinėn e njė sinjali jashtetoksor i regjistruar kėto ditė nga Radio teleskopi i projektit SETI. Ngjyra tė ndritshme nė njė sfond blu,eshte duke treguar se njė sinjal i parregullt ėshtė marrė nė Tokė nga SETI.

Kėtu ne ofrojmė njė video qe prezenton ngjarjen qe ka ndodhur ne 6 shkurt 2011.
Ky lajm u dha nga NASA nė kėtė faqe: http://apod.nasa.gov/apod/ap110206.html Duhet thėnė se sė shpejti do fillojne te diskutojne kėtė lloj alternative te sinjaleve e fenomeneve natyrore dhe parė tashmė edhe raste tė tjera nė tė kaluarėn. Ja dhe nje link qe mund te ndiqen keto fenomene: http://www.centroufologicoionico.com/articoli/news/420-segnale-anomalo-origine-extraterrestre-falso-allarme.

Nė te vertete, sinjali nuk ishte bllokuar pėr njė kohė tė gjatė,e mjaftueshme pėr tė analizuar me precizitet te mjaftueshėm pėr tė pėrcaktuar sigurinė qe sinjalet vijnė nga njė qytetėrim jashtėtokėsor, apo nga disa fenomene natyrore te panjohura...Estilen

919


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi