Konspiracioni Jonestown

Shko poshtė

Konspiracioni Jonestown

Mesazh  Jon prej 19.04.10 13:15

Konspiracioni Jonestown
913 persona kryejnė vetvrasje nė grupMė 18 nėntor 1978, nė njė zonė tė banuar tė xhunglės Guyanze, prifti Jim Jones urdhėroi 913 pjesėtarėt e kultit tė tij religjioz qė tė vrisin veten duke pirė helm dhe kėshtu bėnė. Por ēfarė konspiracioni fshihet pas?

Mė 18 nėntor 1978, nė njė zonė tė banuar tė xhunglės Guyanese, prifti Jim Jones urdhėroi 913 pjesėtarėt e kultit tė tij religjioz qė tė vrisin veten duke pirė helm dhe kėshtu bėnė. Por ēfarė konspiracioni fshihet pas?

Kultistėt kishin pėsuar lavazh truri nga megalomaniaku Jones, i cili e kishte emėrtuar fshatin e tyre nė xhungėl si vetja e tij dhe i mbante ndjekėsit e tij si skllevėr, pėr tė mos thėnė zombi. Edhe Jones vetė u gjend i vdekur. Ai kishte qėlluar veten me pistoletė ose ndoshta dikush tjetėr e kishte vrarė. Me nofulla katrore, flokė sterrė tė zinj dhe syze tė errėta dielli qė e bėnin tė dukej si njė agjent sekret qė pinte ilaēe antipsiqike, Jones zė vend pėrkrah Charles Manson nė ikonografnė amerikane tė demonėve.

Por, a ishte Jones me tė vėrtetė njė njeri i vetmuar dhe i ēmendur pėr tė cilėt amerika ėshtė aq e famshme? A mund tė jetė bindės fakti qė mbi nėntėqind persona morėn jetėn e tyre me dėshirė vetėm sepse ai i kishte kėshilluar kėshtu? Mos ndoshta ka ndonjė shpjegim tjetėr pėr kėtė mister?

Jo shumė larg nga masakra e madhe nė Jonestown (fshati i Jones, siē e kishte quajtur prifti i ēmendur), filluan menjėherė pėshpėritjet dhe aludime tė ēuditshme pėr disa eksperimente njerėzore nė kontrollin e mendjes, madje edhe genocig, dhe njė prezencė e ēuditshme e CIA-s nė tė. Kėto histori sugjeronin se tė paktėn qeveria e Shteteve tė Bashkuara mund ta kishte parandaluar masakrėn Jonestown, por nuk bėri asgjė. Thashethemet mė tė guximshme dhe ndoshta tė ekzagjeruara tregonin se Jonestown ishte njė kamp pėrqendrimi i CIA-s i ndėrtuar si njė bazė sekrete, ky qeveria sekrete tentonte tė riprogramonte psiqikėn amerikane. Gjithashtu, ka patur sugjerime tė "Jonestown" tė tjerė paralele dhe se konspiracioni nuk pėrfundoi me vdekjet nė Guyana.

Jim Jones lindi mė 13 maj 1931, biri i njė anėtari tė Ku Kluks Klan-it nė Lynn, Indiana. Mamaja e tij, siē pretendonte Jones, ishte Indiane Cherokee, por ky fakt nuk ėshtė verifikuar kurrė. Si njė fėmijė i pakontrolluar dhe paedukuar mirė, Jones filloi tė mahnitej pas punėve tė kishės qė nė moshė tė vogėl. Nė vitin 1963 ai kishte arritur tė krijonte kongregacionin e tij nė Indianapolis: Tempulli i Njerėzve tė Ungjillit tė Kishės. Ishte njė kongregacion interracial, diēka e padėgjuar mė parė nė Indiana nė atė kohė. Jim Jones bėnte pareshtur fushata nė interes tė njerėzve me ngjyrė. Gjithashtu, thuhet se ai vuante nga magji tė ēuditshme qė e bėnin t'i bienin tė fikėt shumė shpesh, merrte kėshilla nga krijesa jashtėtokėsore, praktikonte shėrim me anė tė besimit dhe kishte pėrjetuar shpesh vizione dhe ndjesi tė njė holokausti nuklear.

I bindur se Dita e Betejės sė Fundit ishte shumė afėr, se vetė Indianapolis ishte njė shėnjestėr e sulmeve, Jones kėrkonte udhėheqje. Atė duket se e gjeti nė janar tė vitit 1962 nė njė ēėshtje tė gazetės Esquire. Njė artikull disi ironik, pėrshkruante nėntė vendet mė tė sigurta nė botė pėr t'u larguar nga stresi dhe ankthi i njė konfrontimi nuklear. Njė nga kėto nėntė streha ishte Brazili. Aludimet pėr lidhjen e Jones me CIA-n nisin pikėrisht aty.

Sipas njė artikulli nė "San Jose Mercury News", fqinjėt e Jones nė Belo Horizonte, Brazil (ku ai jetoi para se tė shpėrngulej pėr nė Rio De Janeiro), tregonin se ai hiqej si njė marins nė pension, i cili "merrte njė pagesė mujore nga qeveria e Shteteve tė Bashkuara". Ata gjithashtu mbanin mėnd se Jones, i cili mė pas pretendonte se ishte detyruar tė punonte si zhigolo pėr tė mbajtur familjen, jetonte si njė njeri i pasur. "Disa njerėz kėtu besonin se ishte njė agjent amerikan i CIA-s", raportoi njė fqinj.

Nė kundėrshtim me raportimet e kryera nga fqinjėt e Jones, biografi i tij Tim Reiterman thotė se familja e tij jetonte nė Brazil, nė mėnyrė mjaft tė thjeshtė dhe modeste duke mbijetuar me oriz dhe bizele. Kur Jones u kthye ne Shtetet e Bashkuara, pas vrasjes sė Presidentit Kennedy, ai u tha ndjekėsve tė tij se e kishte kaluar kohėn nė Brazil duke ndihmuar jetimėt. Mė pas e shpėrnguli kishėn e tij nė Ukiah, Kaliforni dhe mė pas nė San Francisco ku u kthye nė njė fondacion i drejtuar nga politikanėt lokalė.

Para se Jones tė arrinte nė Brazil, kishte bėrė njė ndalesė nė in Georgetown, Guyana. Edhe pse ndalesa e tij kishte qenė mjaft e shkurtėr, arriti tė fitonte vend nė mediat lokale duke akuzuar kishėn se pėrhapte komunizėm. Sipas Reiterman, dukej se ishte njė tentativė e kalkuluar mirė pėr t'u bėrė i njohur si antikomunist.

Pesėmbėdhjetė vjet mė vonė, ai i torturonte anėtarėt e sektit tė tij me premtime se do ta zhvendoste Tempullin e Njerėzve nga Guyana nė Bashkimin Sovjetik. Nė librin e vitit 1979, njė ish-pėrkrahės fanatik i Jones, Phil Kerns (nėna e tė cilit vdiq nė masakrėn masive), ngriti hipotezėn e njė konspiracioni nga ana e sovjetikėve nė Jonestown.

"Jones ka qenė njė marksist i betuar", shkroi Kerns, "i cili ka patur kontakte tė vazhdueshme me oficerė tė qeverisė kubane dhe sovjetike gjithashtu". Ndėrmjet tė tjerave, Kerns shkruan se pak para masakrės sė Jonestown, dy persona tė Tempullit tė Njerėzve dhuruan 500.000 dollarė tė parave tė sektit tek ambasada sovjetike.

Pėrfaqėsuesit e Jones nė fakt, janė takuar shpesh me zyrtarėt sovjetikė, aq shpesh sa qė u kthyen nė njė barsaletė qė qarkullonte nė rrethin diplomatik tė Guyana-s. Jones u kishte thėnė ndjekėsve tė tij nga ana tjetėr se CIA kishte "infiltruar" grupin e Jonestown pėr njė mision sekret.

Mė pas sigurisht tė gjitha thashethemet tė ēonin nė dyshimin se masakra e Jonestown ishte njė makinacion i CIA-s. Gjithsesi, qėndrimi jo serioz i Tempullit me sovjetikėt, ėshtė njė tjetėr fakt qė tė ēon drejt lidhjes sė kultit me Agjencinė. Reiterman, njė skeptik i teorive konspirative, cilėson se "prezenca e CIA-s nė Guyana-n socialiste mund tė merrej me mend". Ata me siguri mund tė kenė shfaqur interes ndaj kontakteve tė tempullit me sovjetikėt.

Por, pse interesohej me tė vėrtetė Jones pėr sovjetikėt? Ai ndoshta mund ta ketė ditur se ėndrra e tij profetike rreth shpėrnguljes sė tempullit drejt Bashkimit Sovjetik, ishte vetėm aq, njė ėndėrr. Mė pas u kthye menjėherė nė favor tė vetvrasjes nė masė. Njė ndjekės i Jones e pyeti atė pėrpara vetvrasjes nėse ishte e mundur qė ta harronin tė gjithė planin dhe tė arratiseshin pėr nė Rusi, por Jones i tha se nuk ishte e mundur. Nėse CIA ishte ajo qė kishte infiltruar tempullin ose nėse tempulli ishte madje vetėm njė pjesė e njė operacioni tė saj, strehimi i pjesėtarėve tė kultit nė ambasadėn sovjetike do tė kishte patur njė qėllim akoma mė shumė pragmatik.

CIA ishte e para qė "mori vesh" lajmin e Jonestoėn dhe raportoi vetvrasjet nė masė. Vetvrasjet u pasuan nga njė sulm i urdhėruar nga Jones, drejt njė partie tė udhėhequr nga Kongresmeni Leo Ryan nė Guyana pėr tė investiguar abuzimet e aluduara ndaj tė drejtave tė njeriut nė Jonestown. Njerėzit e urdhėruar pėr tė qėlluar me armė zjarri sulmuan partinė e Ryan nė pistėn e fluturimit Kaituma teksa ishte gati tė nisej. Katėr persona mbetėn tė vdekur. Shumė tė tjerė u plagosėn duke pėrfshirė kėtu edhe Reiterman, i cili nė atė kohė ishte reporter i San Francisco Examiner. Ndėr tė plagosurit ishte gjithashtu edhe zyrtari i ambasadės sė Shteteve tė Bashkuara, Richard Dwyer.

I plagosur, por nė gjendje tė mirė

A u kthye Richard Dwyer pėr nė Jonestown pas sulmit nė pistėn e fluturimit? A ishte ai prezent gjatė masakrės? Sipas raportimeve tė regjistruara nė njė kasetė audio nė kohėn kur filloi sulmi, dėgjohet vetė zėri i Jones, i cili urdhėron, "Nxirreni Dwyerin qė aty!" Reiterman mendon se ky ishte njė "gabim fatal" nga ana e Jones, pasi Dwyer nuk duhej tė ishte pjesė e njerėzve tė plagosur. Edhe pse e vėrteta ka mbetur nė hije, implikimet e tij nė kėtė ēėshtje janė tė ēuditshme dhe misterioze.

Dwyer ishte njė agjent i CIA-s

Nga ana e tij, Dwyer as nuk e konfirmon por as nuk e mohon se ka qenė njė agjent i CIA-s, por nė vitin 1968 ai ėshtė identifikuar si personazh i njė botimi "Kush ėshtė kush nė CIA". Njė muaj pas masakrės, gazeta e zonės sė bregdetit, San Meteo Times (gazetė e vendlindjes sė Leo Ryan), raportoi se zyrtarėt e Departamentit tė Shtetit kishin bėrė me dije se agjenti i CIA-s ishte dėrguar menjėherė pėr nė Jonestown gjatė sulmit nė pistėn e fluturimit tė partisė sė Ryan. Dwyer mohoi shkrimin e gazetės, duke thėnė se nuk ka qenė atje nė atė kohė. Sipas njė raporti, ndalesa tjetėr e Dwyer-it pas Guyana ishte Grenada.

Megjithatė, Dwyer nuk ka qenė i vetmi karakter i lidhur me misionin eventual tė Agjencisė Qendrore tė Inteligjencės nė Guyana. Vetė ambasadori i Shteteve tė Bashkuara tė asaj kohe, John Burke, mė pas shkoi tė punonte pėr stafin e komunitetit tė inteligjencės tė CIA-s. Richard McCoy, njė tjetėr zyrtar i ambasadės, ka bėrė me dije punėt e tij pėr kundėrinteligjencės sė Forcave Ajrore tė Shteteve tė Bashkuara. Qeveria socialiste e Guyana-s ka tėrhequr pėr vite me radhė vėmendjen e shėrbimit tė inteligjencės sė Shteteve tė Bashkuara. Nėse atje ka patur operacione tė fshehta, asnjeri nuk ka pse tė ēuditet.

Ndihmėsi i Leo Ryan, Joseph Holsinger kishte frikė se CIA mund tė ishte duke kryer njė operacion sekret aq tė keq saqė mund tė shokonte edhe gardianėt mė tė stėrvitur tė CIA-s. Nė vitin 1980, Holsinger i cili e kishte zbuluar tashmė prezencėn e Dwyer-it nė Jonestown, mori njė tezė tė dėrguar nga njė profesor i U.C. Berkeley. I quajtur "Colonia Penale", teza shpjegonte me detaje tė imtėsishme se si programi i kontrollit tė mendjes sė CIA-s, i quajtur MK-ULTRA, nuk kishte pėrfunduar nė vitin 1973, ashtu si CIA kishte raportuar nė Kongres. Nė tė kundėrt, raportonte teza, thjesht ishte transferuar jashtė spitaleve publike dhe burgjeve, drejt kufijve tė izoluara dhe tė sigurta tė kulteve religjioze. Holsinger besonte se Jonestown ishte pikėrisht njė nga kėto kulte.

Nė vendin e vetrasjeve masive janė gjetur nė fakt njė sasi shumė e madhe ilaēesh psikoaktive tė kontrollit tė mendjes. Larry Layton, zėvendėsi i Jones, i cili ishte pjesė e skuadrės sė sulmit nė pistėn e fluturimit dhe nė njė farė mėnyre i kishte shpėtuar masakrės Jonestown, u bė i akuzuari i vetėm pėr vrasjet masive. Nga mėnyra se si pėrshkruhej ai, dukej se ishte duke u zhytur nė njė "gjendje ekstaze posthipnotike", ndėrkohė qė zhytej edhe mė thellė nė magjinė e Jones. Vetė babai i Layton-it, e quante atė "robot". Sipas raporteve, kunati i tij, i cili kishte pėrpiluar kontratėn e qirasė sė fshatit tė ashtuquajtur Jonestown me qeverinė e Guyana-s, ishte njė mercenar i rebelėve tė UNITA-s nė Angola qė mbėshtetej nga CIA. Babai i Layton-it, sipas Holsinger, ishte njė biokimist pėrgjegjės pėr luftėn kimike nė ushtrinė e Shteteve tė Bashkuara nė DGP-nė (Dugway Proving Ground) e Utah-ut.

Vetė Jones, i cili hiqej si njė simpatizant i Bashkimit Sovjetik, ka qenė dikur njė mbledhės fondesh pėr Richard Nixon dhe gjatė tė njėjtės periudhė kohe, Jones e deklaroi veten njė rimishėrim i Jezu Krishtit dhe Leninit nė tė njėjtėn kohė.

Mė pas u grit njė problem i ri, ai i trupave. Numėrimi i trupave tė Jonestown zbriti deri nė rreth katėrqind brenda dy ditėve pas vetvrasjeve duke ngritur kėshtu spekullime se personat qė kishin arritur tė arratiseshin ishin ndjekur nga pas dhe ishin vrarė. Nė ēdo rast, mjeku ligjor i Guyana-s, Leslie Mootoo, dėshmoi se tė paktėn shtatėqind nga trupat e tė vdekurve dukeshin se ishin vrarė me dhunė dhe nuk bėhej fjalė absolutisht pėr vetvrasje.

"Unė besoj se ėshtė e mundshme qė Jonestown tė ketė qenė njė eksperimet mizor pėr kontrollin e mendjes", tha Holsinger gjatė njė konference nė vitin 1980. "Vizita zyrtare e Leo Ryan ndoshta ka penetruar nė maskimin e tyre dhe mund tė pėrbėnte rrezik pėr ekspozimin e operacionit sekret. Qeveria ose agjenti i saj CIA, e kanė vlerėsuar si tė domosdoshme, shfarosjen e mė shumė se nėntėqind qytetarėve amerikanė pėr tė mbrojtur sekretin e operacionit".

"Operacioni", nėse ka patur njė tė tillė, pasi nė kėtė ēėshtje kemi tė bėjmė vetėm me aludime dhe spekulacione, mund tė ketė vazhduar mė tej edhe pas vetvrasjeve masive. Vite mė vonė dihet se janė bėrė disa pėrpjekje pėr tė ripopulluar Jonstown me refugjatė domenikanė dhe indokinezė, tė mbėshtetura kėto nga organizata e Billy Graham. Gjithashtu, ka patur edhe njė kult tė ngjashėm me atė tė Jonestown nė Guyana nė kohėn kur Jones ishte ende aktiv nė misionin e tij mizor. David Hill, njė "Rabin" sipas mėnyrės sė tij, sė bashku me tetė mijė ndjekėsit e tij, kishte krijuar njė kult qė njihej me emrin "Kombi i Izraelit". David Hill ishte aq i plotfuqishėm saqė arriti tė fitonte nofkėn "zėvendėskryeministėr" gjatė udhėtimeve tė tij nėpėr tė gjithė vendin.

Njė shėnim tjetėr mjaft i ēuditshėm: Njė memorandum i cili me sa thuhet ka kaluar nga Jones tek avokati i Tempullit tė Njerėzve, Mark Lane, i cili gjithashtu i ka shpėtuar masakrės, tregonte ata tė dy qė planifikonin zhvendosjen e Grace Walden nė Jonstown. Walden ka qenė njė dėshmitar kyē nė vrasjen e Martin Luther King Jr. Mė pas Lane rihapi ēėshtjen e vrasjes sė Martin Luther King Jr. duke pėrfaqėsuar vetė tė akuzuarin kryesor tė vrasjes sė tij, James Earl Ray. Kur memoradumi doli nė pah, Lane mohoi se kishte biseduar me njėri lėvizjen e Walden pėr tė zgjidhur ēėshtjen e vrasjes. Ai gjithashtu pretendoi se memorandumi ishte njė pjesė e njė misioni sekret tė inteligjencės ushtarake rreth vrasjes sė King, ndoshta nė tentativė pėr tė diskredituar emrin e tij dhe nėpėrmjet tij edhe emrin e Walden.

Shumica e anėtarėve tė Tempullit tė Njerėzve pa pėrfshirė kėtu drejtuesit, ishin tė gjithė njerėz me ngjyrė. Nė tė njėjtėn kohė, shumica e lidershipit ishin tė bardhė. Joyce Shaw, njė ish-pjesėtar i Tempullit, dikur kishte spekuluar se historia e vetvrasjeve nė masė ishte njė maskim pėr "njė lloj eksperimenti tė tmerrshėm, ose tė njė plani tė neveritshėm racist…njė plan si ai i gjermanėve nazistė pėr tė shfarrosur njerėzit me ngjyrė".

Nė vitin 1980, Komiteti i pėrhershėm i Shtėpisė sė Bardhė pėr Shėrbimet e Inteligjencės deklaroi se nuk kishte asnjė provė qė tė mund tė inkriminonte ose tė pėrfshinte Agjencinė Qendrore tė Inteligjencės me masakrėn e Jonestown.

K B
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi