Enigma e Ajnshtajnit

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Re: Enigma e Ajnshtajnit

Mesazh  Werewolf prej 18.11.10 22:24

Duhet tė jetė i Komshiut te atij qe pi Marlboro

Werewolf

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pergjigja e sakte :

Mesazh  Bledar Gjika prej 26.11.10 21:08


1.Norvegjezi jeton ne shtepin e verdhe , ka nje mace dhe pi uje me dunhill

2. Danezi jeton ne shtepine e kalter , ka nje kal dhe pi caj me marlboro

3.Britaniku jeton ne shtepine e kuqe , ka nje zog dhe pi qumesht me pall mall

4. Gjermani jeton ne shtepin e gjelber , ka nje peshk dhe pi kafe me rothmans

5.Suedezi jeton ne shtepine e bardhe , ka nje qen dhe pi birr me winefield
Noan shkruajti:Nr. Ngjyra Kombesia Duhani Pija Kafsha
1 Gjelber Norvegjezi Pall mall Kafe Zog
2 Bardhe Gjermani Rothmans Uje Mace
3 Kuqe Britaniku Malboro Qumesht Kalin
4 Verdhe Danezi Dunhill Caj Peshkun
5 Kalter Suedezi Winfield Birre Qen


Shpresoj te jete zgjidhja e sakte dhe pse nuk ka Ajnshtajna sot!
[b]

Bledar Gjika

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enigma e Ajnshtajnit

Mesazh  Besimrama2402 prej 02.12.10 0:58

Peshku nuk eshte kafshe shtepiake.

Besimrama2402

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjigja

Mesazh  arbri1994 prej 08.12.10 1:41

1 1 1 = 6
2 2 2 = 6
3 3 3 = 6
4 4 4 = 6
5 5 5 = 6
6 6 6 = 6
7 7 7 = 6
8 8 8 = 6
9 9 9 = 6

1+1+1 = 3! (!- eshte faktoriel) = 3 x 2 x 1= 6
2 + 2 + 2 =6
3 x 3 - 3 =6
|4+ |4+ |4=2 + 2 + 2 =6 (|- rrenja katrore)
(5 : 5) + 5=6
6 + 6 - 6=6
7 -(7 :7)=6
|9 x |9 - |9 = 3x3-3= 6

kete me 8 e lash per ne fund...me mundoj pak me shume se te tjerat, por e zgjodha :smile:
ishte pak me e komplikuar:)
8 - 8 + 8= 8 - 16 = 8 - |16= 8- 4 = 8 - |4 = 8- 2 = 6


krijesa shkruajti:
ledjo shkruajti:bani si inteligjent ju eee he pra sgjidhni kte?
2 2 2=6
3 3 3=6
4 4 4=6
5 5 5=6
keni te drejte ti perdorni te gjitha veprimet matematikore qe shuma te daali 6 kush e gjen hallall!!

2+2+2=6
3*3-3=6
rrenja e 4 + rrenja e 4 + rrenja e 4 = 6
5/5+5=6

arbri1994

27


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Zdhidhni kete, se keto jane pyetje kot!

Mesazh  d.leka prej 12.12.10 20:27

Sa dele ka cobani???

Nese i numeron 1 e nga 1 shkon deri ne 500 e ze gjumi!
Nese i numeron 2 e nga 2 i ngelet ne fund 1 tek.
Nese i numeron 3 e nga 3 i ngelet ne fund 1 tek.
Nese i numeron 4 e nga 4 i ngelet ne fund 1 tek.
Nese i numeron 5 e nga 5 i ngelet ne fund 1 tek.
Nese i numeron 6 e nga 6 i ngelet ne fund 1 tek.
Nese i numeron 7 e nga 7 nuk ka mbetje ne fund!

d.leka

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enigma e Ajnshtajnit

Mesazh  xhorxhi prej 14.12.10 21:32

COBANI KA 511 DHENE

xhorxhi

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enigma e Ajnshtajnit

Mesazh  xhorxhi prej 14.12.10 22:14

[quote="d.leka"]Sa dele ka cobani???

Nese i numeron 1 e nga 1 shkon deri ne 500 e ze gjumi!
Nese i numeron 2 e nga 2 i ngelet ne fund 1 tek.
Nese i numeron 3 e nga 3 i ngelet ne fund 1 tek.
Nese i numeron 4 e nga 4 i ngelet ne fund 1 tek.
Nese i numeron 5 e nga 5 i ngelet ne fund 1 tek.
Nese i numeron 6 e nga 6 i ngelet ne fund 1 tek.
Nese i numeron 7 e nga 7 nuk ka mbetje ne fund!
[COBANI KA 511 DELE

xhorxhi

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enigma e Ajnshtajnit

Mesazh  modhi1234 prej 05.03.11 15:48

patrolla shkruajti:Prap se prap une mendoj se Ajnshtajni ka qene njeri me fat dhe jo aq i menqur.
ishte goxha inteligjent si njeri po rezultatet qe arriti ishin dhe ne saje te ndihme te bashkeshortes se tij e cila ishte 1 matematiciene e zonja

modhi1234

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Enigma e Ansjtajnit

Mesazh  Mysterious prej 06.03.11 0:15

Sipas llogaritjeve te shumta qe kam bere...me del qe peshku eshte i Norvegjezit...kjo esht e verteta....

Mysterious

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

peshkun e ka norvegjezi

Mesazh  akili 00 prej 07.03.11 19:52

juba shkruajti:Te dale peshku pastaj ta gjejme se i kujt eshte .

Deri sa peshku nuk ndodhet gjekundi atehere si ta dime se i kujt eshte ??????????
avatar
akili 00

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enigma e Ajnshtajnit

Mesazh  xhorxhi prej 08.03.11 17:44

cobani ka 721 dele
avatar
xhorxhi

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ShkoDRAN

Mesazh  Biankoner prej 09.03.11 1:52

aii komshiaa qe pi duhan dhe qe ka nje mace e ka dhe peshkunn

Biankoner

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ja zgjidhja 2+2+2=6 3x3-3=6 4- rrenja katrore e 4-es + 4 = 6 5 / 5 + 5 = 6

Mesazh  KDLvegA(999-F) prej 11.03.11 14:55

estilen shkruajti:
"ledjo"]bani si inteligjent ju eee he pra sgjidhni kte?
2 2 2=6
3 3 3=6
4 4 4=6
5 5 5=6
keni te drejte ti perdorni te gjitha veprimet matematikore qe shuma te daali 6 kush e gjen hallall!!

......Kjo enigmas e re mos eshte e babait te Anshtajnit...?
avatar
KDLvegA(999-F)

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enigma e Ajnshtajnit

Mesazh  geni-g prej 12.03.11 11:54

un mendoj se eshte danezi
avatar
geni-g

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enigma e Ajnshtajnit

Mesazh  Sanjela prej 03.04.11 11:45

Peshqit jemi ne qe mundohemi te gjejme zgjidhjen e 1 problemi qe nuk eshte fare problem per te gjetur 1 formule :))

Sanjela

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enigma e Ajnshtajnit

Mesazh  ana89 prej 30.04.11 16:25

ledjo shkruajti:bani si inteligjent ju eee he pra sgjidhni kte?
2 2 2=6
3 3 3=6
4 4 4=6
5 5 5=6
keni te drejte ti perdorni te gjitha veprimet matematikore qe shuma te daali 6 kush e gjen hallall!!


PO MIRE O AJNSHTAJNA GJENI VETEM KETE USHTRIM QE ESHTE VETEM ME PJESTUAR
KUSH E GJENE PERFUNDIMIN DO TI FITOJE 10.000$
10:3=?
avatar
ana89

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enigma e Ajnshtajnit

Mesazh  Xhemajl prej 30.04.11 17:03

ana89 shkruajti:
ledjo shkruajti:bani si inteligjent ju eee he pra sgjidhni kte?
2 2 2=6
3 3 3=6
4 4 4=6
5 5 5=6
keni te drejte ti perdorni te gjitha veprimet matematikore qe shuma te daali 6 kush e gjen hallall!!


PO MIRE O AJNSHTAJNA GJENI VETEM KETE USHTRIM QE ESHTE VETEM ME PJESTUAR
KUSH E GJENE PERFUNDIMIN DO TI FITOJE 10.000$
10:3=?
3.333333333333333333333... numri 3 ne kete rast shkon ne infinit.
avatar
Xhemajl

343


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enigma e Ajnshtajnit

Mesazh  artur_2010 prej 30.04.11 19:24

jane 3125 kombinazione per ta gjetur:
5*5*5*5*5=3125

5 shpi
5 kafshe
5 pije
5 njgjyra
5 lloje duhanesh
avatar
artur_2010

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enigma e Ajnshtajnit

Mesazh  AMBU prej 01.05.11 0:02

Kjo esht pergjigja dhe per mua.

1.gjermani
2.gjelber
3.rothmans
4.kafe
5.peshku

AMBU

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enigma e Ajnshtajnit

Mesazh  ermali lu prej 09.06.11 15:16

uje pine te gjithe jo vetem komshiu i atij qe pi marlboro
avatar
ermali lu

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enigma e Ajnshtajnit

Mesazh  xxxperson prej 09.06.11 20:56

1.Norvegjezi ~ 2.Danezi ~ 3.Britaniku ~ 4.Gjermani ~ 5.Suedezi
| | | | |
1.verdhe 2.E kalter 3.Kuqe 4.Gjelber 5.Bardhe
| | | | |
1.Dunhill 2.Malboro 3.Qumesht 4.Kafe 5.Birre
| | | | |
1.Uje 2.Caj 3.PallMal 4.Rothmams 5.Winfield
| | | | |
1.Mace 2.Kal 4.Zog Peshku 5.Qeni

Kjo mendoj se eshte me te vertet pergjigja e sakte.

xxxperson

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

enigma e ajnshtajnit e zgjidhur

Mesazh  evelynn claire prej 19.04.12 16:47

Zgjidhja :
Shtepia 1
Norvegjezi,e gjelber,kafe,Marlboro (peshku ndodhet ne shtepine e pare )
Shtepia 2
Gjermani,e kalter,uje,Rothmans,mace
Shtepia 3
Suedezi,e verdhe,qumesht,dunhill,qen
Shtepia 4
Britaniku,e kuqe,birre,Winfield,kali
Shtepia 5
Danezi,e bardhe,caj,Pall Mal,zog
avatar
evelynn claire

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enigma e Ajnshtajnit

Mesazh  akili 00 prej 21.04.12 13:30

hhahah gjermanet te pin kafe.... ...suedezi te pi birr ,ja keni fut kot akoma sesh gjendur si zgjidhje ,jan gabim.
avatar
akili 00

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enigma e Ajnshtajnit

Mesazh  Jon Sh prej 21.04.12 23:47

Shtepia1
e verdhe,Norvegjezi,Dunhill,mace

Shtepia2
Kalter,Danezi,Malboro,Kali

Shtepia3
e kuqe,Britaniku,Pall Mal,zog

Shtepia4
kafe,Gjermani,Rothmas,peshku

Shtepia5
birre,Suedezi,Winfield,qen
avatar
Jon Sh

71


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

gani rizanaj

Mesazh  gani rizanaj prej 29.05.13 19:33

edhe mua me ka dalur gjermani ju betohem
avatar
gani rizanaj

jam nje njeri me talent besoj keshtu japi i pari i paraleleve kame bere gara ne shume qytete jam nga zhuri 14 vjeqar jam

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

peshku i takon gjermanit

Mesazh  ali a prej 28.11.13 16:10

peshku i takon gjermanit
avatar
ali a
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

zgjidhja e enigmes se anshtajnit

Mesazh  xhuljo prej 23.02.14 19:08

Une mendoj se kjo eshte e vetjme zgjidhje e kesaj enigme:
Shtepia e verdhe:
1.norvegjezi
2.Dunhill
3.Uje
4.mace
Shtepia e kaltert:
1.Danezi
2.marlboro
3.caji
4.kali
Shtepia e kuqe;
1.britaniku
2.pall mall
3.qumesht
4.zogu
Shtepia e gjelbert:
1.Gjermani
2.rothmans
3.kafe
4.peshku
Shtepia e bardhe:
1.suedezi
2.winfield
3.birre
4.Qeni
mendoj se kjo eshte e vetmja zgjidhje e kesaj enigme dhe peshku ne fund i bie qe te jete i gjermanit dhe jo i norvegjezit sic i ka dale disa te tjereve.
avatar
xhuljo
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enigma e Ajnshtajnit

Mesazh  gravity00 prej 24.02.14 1:04

nuk eshte shume e veshtire.
peshkun e ka gjermani nqs kafsha e peste eshte peshku sigurt pasi permended vetem ne pyetje. shtepia e katert,e gjelbert.
e kam zgjidhur qe kur kam qene i vogel kete , e tani per cerekore, truku eshte vetem te kuptosh qe norvegjezi pi uje, te tjerat jan banale.
kalofshi mire
avatar
gravity00

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

enigma e ajnshtajnit

Mesazh  nazimi prej 31.03.14 17:41

Nuk eshte me rendesi a eshte kafshe a reptile a qka eshte , tregom kujt i takon ? aty eshte esenca. PESHKU i takon gjermanit !
avatar
nazimi
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

044-574-044

Mesazh  lirim salihu prej 25.04.14 20:02

mendoj se peshku asht te gjermani sepse ai ka uj dhe peshku pa uj nuk mund te jetoj
avatar
lirim salihu
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enigma e Ajnshtajnit

Mesazh  Juljan Kasapi prej 08.07.14 12:16

ledjo shkruajti:bani si inteligjent ju eee he pra sgjidhni kte?
2 2 2=6
3 3 3=6
4 4 4=6
5 5 5=6
keni te drejte ti perdorni te gjitha veprimet matematikore qe shuma te daali 6 kush e gjen hallall!!
Nga 2 te 9 te gjithe mund ti bejne po te vene pak trurin ne pune, por talenti duket te keto te dyja qe do te jap une, shpresoj mos ta kesh te gatshem ushtrimin.
0 0 0 = 6
1 1 1 = 6
avatar
Juljan Kasapi

Me ndryshuan gjera qe nuk i zgjodha une !

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enigma e Ajnshtajnit

Mesazh  leni10r10 prej 10.07.14 5:03

Juljan Kasapi shkruajti:
ledjo shkruajti:bani si inteligjent ju eee he pra sgjidhni kte?
2 2 2=6
3 3 3=6
4 4 4=6
5 5 5=6
keni te drejte ti perdorni te gjitha veprimet matematikore qe shuma te daali 6 kush e gjen hallall!!
Nga 2 te 9 te gjithe mund ti bejne po te vene pak trurin ne pune, por talenti duket te keto te dyja qe do te jap une, shpresoj mos ta kesh te gatshem ushtrimin.
0 0 0 = 6
1 1 1 = 6


(Cos(0) + Cos(0) + Cos(0)) = 6

(1+1+1)! = 6
avatar
leni10r10

aforizem

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Gjermanit eshte peshku !?

Mesazh  david.b prej 03.08.14 2:03

Sapo e zgjedha mbase pyetja eshte moti ama une sapo e zgjedha. Megjithate me duket se Anshtajni ja futi gjitheve sepse peshku nuk eshte kafsh shtepijake :p
avatar
david.b

Ne mendojm se fati eshte thjeshte nje uragan por pa e kuptuar se uragani shfaqet ne zona te caktuara

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enigma e Ajnshtajnit

Mesazh  faraoni88 prej 11.07.16 16:53

Ai qe pi uje eshte pronari i peshkut . Nisur nga fakti qe pin uje ai nuk konsumon alkol apo duhan per rrjedhoje ai di si jetohet jeta pa demtuar veten , e kur nuk demton veten ndihmon dhe te tjeret pa vetedije . Nese mban kafshe te medha e ke te pamundur tu krijosh habitatin e tyre sepse nuk eshte ne mundesite tona njerezore financiare apo psikologjike . Ndersa peshkut nje njeri me pencion dhe pi uje mund ti krijoje nje akuarium me te mir se habitati i tij !
avatar
faraoni88

Buzeqeshja sheron trupin ,e qeshura me bark pastron shpirtin .

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi