Energjia e lire

Shko poshtė

Energjia e lire

Mesazh  Estilen prej 18.04.10 10:34

'Vrasja' e energjise se lire


A ekziston njė komplot kundėr makinės elektrike dhe energjisė sė lirė

Sipas teoricienėve tė kėtyre teorive brenda disa vitesh pritet shfaqja e anti-Krishtit

Numri i teorive konspirative shtohet nga ditė nė ditė. Gjithashtu shtohet dhe baza e subjekteve qė pėrfshijnė kėto teori. Jo tė gjitha janė pėr rendin e ri botėror e masonėt qė duan tė udhėheqin botėn.

Ekzistojnė teori tė tjera qė pretendojnė se energjia e lirė ekziston, ose se makina elektrike mund tė ishte shpikur me kohė nėse kompanitė amerikane tė naftės do e lejonin.

Nuk ka asnjė teori konspirative qė tė jetė aq e ndėrlikuar sa “Projekti Montauk”. Bėhet fjalė pėr njė ndėrtesė ushtarake nė Long Ajlend, Nju Jork, ku sipas teorisė janė kryer eksperimente top sekrete nga viti 1967 deri nė vitet ’80.

Sipas teorisė konspirative, projekti filloi si njė iniciativė e qeverisė amerikane nė vitin 1952, kur njė komitet sekret u organizua pėr tė diskutuar pėr kėrkimet mbi udhėtimin nė kohė.

Metoda me tė cilėn mund tė arrihej kjo s’ėshtė shpjeguar asnjėherė nė teorinė konspirative, por mendohet se bazohej nė punėn e dy shkencėtarėve tė preferuar tė teoricienėve konspirativė: Albert Einstein dhe Nikola Tesla.

Nikola Tesla pretendonte se energjia e lirė ishte e mundur dhe ka punuar pėr ta arritur njė gjė tė tillė pėrgjatė gjithė karrierės sė tij. Sipas teorisė konspirative ai ia arriti ta bėnte njė gjė tė tillė para vdekjes sė tij nė vitin 1943, por FBI-ja kontrolloi shtėpinė e tij dhe mori gjithė dokumentet pėr tė mos i bėrė asnjėherė publike.

Nėse teoria e energjisė sė lirė do tė ishte e vėrtetė, gjithė planeti mund tė furnizohej me energji nga njė burim i vetėm, si njė central bėrthamor, i cili do prodhonte sasi tė mjaftueshme energjie.

Sipas teorisė konspirative kjo nuk mund tė bėhet sepse do tė irritonte kompanitė e naftės. Sipas njė teorie tjetėr konspirative ekziston njė formė sekrete energjie e quajtur Vril, e cila pėrdoret dhe kontrollohet nga njė shoqėri sekrete qeniesh superiore utopike me tendenca matriarkale socialiste.

Sipas kėsaj teorie kanė qenė nazistėt ata qė kanė zbuluar kėtė racė dhe teknologjinė e saj nė Tibet dhe e kanė pėrdorur pėr tė krijuar disqet fluturuese.

Gjithė teoria bazohet nė njė roman fantashkencor tė vitit 1871, shkruar nga Edward Bulwer-Lytton, me titull “Vril: Afrimi i njė race”. Shumė teoricienė konspirativė e kanė parė kėtė si njė mundėsi dhė nė vitet ’60 kjo teori u zhvillua mė shumė se mė parė.

Projekti Montauk

Nuk ka asnjė teori konspirative qė tė jetė aq e ndėrlikuar sa “Projekti Montauk”. Bėhet fjalė pėr njė ndėrtesė ushtarake nė Long Ajlend, Nju Jork, ku sipas teorisė janė kryer eksperimente top sekrete nga viti 1967 deri nė vitet ’80.

Sipas teorisė konspirative, projekti filloi si njė iniciativė e qeverisė amerikane nė vitin 1952, kur njė komitet sekret u organizua pėr tė diskutuar pėr kėrkimet mbi udhėtimin nė kohė.

Metoda me tė cilėn mund tė arrihej kjo s’ėshtė shpjeguar asnjėherė nė teorinė konspirative, por mendohet se bazohej nė punėn e dy shkencėtarėve tė preferuar tė teoricienėve konspirativė: Albert Einstein dhe Nikola Tesla

Shtypja e energjisė sė lirė

Nikola Tesla pretendonte se energjia e lirė ishte e mundur dhe ka punuar pėr ta arritur njė gjė tė tillė pėrgjatė gjithė karrierės sė tij. Sipas teorisė konspirative ai ia arriti ta bėnte njė gjė tė tillė para vdekjes sė tij nė vitin 1943, por FBI-ja kontrolloi shtėpinė e tij dhe mori gjithė dokumentet pėr tė mos i bėrė asnjėherė publike.

Nėse teoria e energjisė sė lirė do tė ishte e vėrtetė, gjithė planeti mund tė furnizohej me energji nga njė burim i vetėm, si njė central bėrthamor, i cili do prodhonte sasi tė mjaftueshme energjie. Sipas teorisė konspirative kjo nuk mund tė bėhet sepse do tė irritonte kompanitė e naftės.

Shoqėria Vril

Sipas njė teorie tjetėr konspirative ekziston njė formė sekrete energjie e quajtur Vril, e cila pėrdoret dhe kontrollohet nga njė shoqėri sekrete qeniesh superiore utopike me tendenca matriarkale socialiste.

Sipas kėsaj teorie kanė qenė nazistėt ata qė kanė zbuluar kėtė racė dhe teknologjinė e saj nė Tibet dhe e kanė pėrdorur pėr tė krijuar disqet fluturuese.

Gjithė teoria bazohet nė njė roman fantashkencor tė vitit 1871, shkruar nga Edward Bulwer-Lytton, me titull “Vril: Afrimi i njė race”. Shumė teoricienė konspirativė e kanė parė kėtė si njė mundėsi dhė nė vitet ’60 kjo teori u zhvillua mė shumė se mė parė.

HAARP

Programi i Kėrkimit tė Aurorės sė Frekuencės sė Lartė Aktive (HAARP) ekziston. Ėshtė njė projekt kėrkimor i financuar nga USAF, marina amerikane, universiteti i Alaskės dhe Agjencia e Projekteve tė Kėrkimit tė Avancuar (DARPA).

Kur vendosen shumė organizata qeveritare nė njė fjali qė ka lidhje me teknologjinė e zhvilluar teoricienėt konspirativė vrapojnė nga tė gjitha anėt. Teoria pretendon se kėrkimi jonosforik nuk ėshtė gėnjeshtėr, por po zhvillohet pėr ta pėrdorur si armė qė rrėzon mjetet hapėsinore armike.

Makina elektrike


Teknologjia ka bėrė progres tė jashtėzakonshėm dhe ne nuk kemi akoma makina elektrike. Teoritė konspirative pretendojnė se kompanitė amerikane tė naftės e kanė formulėn e makinės elektrike, e cila mund tė vihet nė ēdo prizė e tė karikohet gjatė natės, pėr ta vėnė nė punė tė nesėrmen.

Por, sipas njė teorie konspirative, kjo do t’i falimentonte kompanitė e naftės prandaj ato nuk e mundėsojnė kėtė teknologji. Njė dokumentar i vitit 2006, “Kush e vrau makinėn elektrike?” hodhi idenė se nėse teknologjia ėshtė dokumentuar se ka ekzistuar qė nė vitin 1830, pse duhej tė arrinte pikun nė fillim tė shekullit tė 20-tė e mė pas tė zhdukej?

Anti-Krishti


Njė tjetėr teori konspirative pretendon se satani ėshtė gjallė nė tokė dhe ka krijuar ant-Krishtin, i cili nė kėtė moment duhet tė jetė i rritur mjaftueshėm pėr tė marrė pushtetin, por kjo do ndodhė brenda disa viteve.

Ai do tė marrė pushtetin nė mėnyrė politike duke marrė drejtimin e disa organizatave tė pushtetshme, siē janė Kombet e Bashkuara. Me ndihmėn e komunikacioneve globale, veēanėrisht internetit, kjo teori ėshtė pėrhapur nė mėnyrė tė gjerė.

Disa besojnė se anti-Krishti do tė jetė mashkull do tė shfaqet nė Evropė, mbase nė Evropėn perėndimore e disa pretendojnė se do tė jetė francez.

“Clinton Body Count”

Ėshtė njė teori konspirative qė s’ka lidhje me fantashkencėn. Kjo teori thekson se para dhe pasi u bė president, Bill clinton ka vrarė njerėzit qė kishte afėr, pra ato qė mund ta pengonin nė rrugėn e karrierės.

“Clinton Body Count” ėshtė njė listė e 50-60 e kolegėve tė Clinton, tė cilėt kanė vdekur “nė rrethana misterioze”. Lista filloi tė qarkullonte nė internet nė mes tė viteve ’90.

Njė ndėr personat nė listė ėshtė Vince Foster, i cili u gjet i vetėvrarė me njė plumb nė gojė mė 20 korrik 1993. Ai kishte qenė mik fėmijėrie me Clinton dhe tė dy ishin avokatė. Sipas teoricienėve konspirative Foster ishte gati tė zbulonte fakte komprometuese pėr Clinton-in.


..........

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Energjia e lire

Mesazh  Odin prej 19.06.11 12:27

Energjia e lire ekziston dhe eshte falas per secilin por jane multikorporatat ato qe e pengojne perhapjen e saj.

avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Energjia e lire

Mesazh  sector7 prej 22.09.13 20:46

Energjia e lire eshte e vertete ,une e kam bere nje led (light emiting diode) e eshte furnizuar nga toka per 2.5 vjet pa ndalut vazhdimisht ka bere drite.
avatar
sector7

Popujt e shkolluar jane popuj te gjalle .

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Energjia e lire

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi