Zanafila e qarkullimit rrugor...Rrota

Shko poshtė

Zanafila e qarkullimit rrugor...Rrota

Mesazh  Estilen prej 15.04.10 21:54

Fillesat e qarkullimit rrugor-ujor

Rrota mė e vjetėr nė botė pėr pėdorim praktik, ėshtė gjetur nė Slloveni nė njė moēal, qė nė mileniumin e katėrt kishte qenė katund i kasolleve mbi hunj. Me metodėn e radiokarbonit, ėshtė vėrtetuar se i pėrket periudhės mes 3.350 dhe 3.100p.e.s.

Pranė saj ėshtė gjetur edhe boshti nė tė cilin janė futur rrotat. Rrota ka vrimėn nė formė katrore, kėshtuqė edhe boshti ėshtė rrotulluar sė bashku me rrotė, qė tregon se karroca ka pasur vetėm njė
palė rrota.

Rrota ka njė rreze prej 70 cm, dhe trashėsi prej 5 cm. Ėshtė e bėrė nga druri i ahut dhe dushkut. Rrota dhe boshti janė djegur sipėrfaqėsisht qė t'i qėndrojnė kalbjes.

Sė bashku me to ėshtė gjetur edhe njė varkė e drunjtė.

Njė pamje e rrotės dhe boshtit:

Megjithatė kjo figurė qeramike, ndonėse ėshtė vetėm punim dekorativ ose pėr pėrdorim kultik, tregon qė ka pasur qerre pėr pėrdorim praktik nė tė njėjtėn kohė, pra ėshtė njė punim nga kultura e Tripoljes, qė daton mes 3950-3650 p.e.s disa shekuj para asaj tė prodhuar nė Slloveni.


Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi