Hieroglifet ilire

Shko poshtė

Hieroglifet ilire

Mesazh  Estilen prej 15.04.10 21:12

Hieroglifet ilire - Kultura e Vinces

Artifaktet ilire tė gjetura nė Vinēė datojnė nga mijėvjeēari VII deri IV, ndėrsa ato tė shkruara me hieroglife dhe shenja datojnė nga 6000 deri 4500 p.e.s

Siē shihet ky shkrim ėshtė mė i vjetėr se shkrimi sumer dhe ai egjiptas.

Artifakte tė tilla janė gjetur nė Vinēė afėr Beogradit, Greqi, Bullgari, Rumani, Panoni lindore, Moldavi, Ukrainė jugore.

Qendra ku lulėzoi dhe arriti zhvillimin kulmor kultura Vinēės shihet nė kėtė hartė:Nė pamjen e parė bien nė sy:1. Swastika (kryqi gremē), simbol i ilirėve, si dhe shenja tjera tė kultit tė diellit, fakt i pakundėrshtueshėm se ata qė shkruanin me kėto shkronja ishin paraardhėsit e pellazgėve/ilirėve tė mėvonshėm.

2. Sistemi i numėrimit, nga njė deri nė pesė me anė shenjash, qė flet pėr njė zhvillim jo tė vogėl tė diturisė, nė atė kohė.Hieroglife tjera dhe njė shenjė e pėrdorur si nuskė (amulet):

Kėtu shohim njė figurė shpeze dhe dy figura kafshėsh nga Vinēa:Kalendari mė i vjetėr i Europės i gjetur nė Prishtinė nė afersi te fabrikės sė fijeve. Pėr mė tepėr mundeni tė lexoni nė adresėn: www.seshat.chKjo kulturė pėrfshinte edhe Dardaninė. Nė Janjevė ėshtė gjetur figura qė njihet si "Idhulli Dardan" (fig. e parė), dhe disa figura tjera tė ngjashme me tė.

Ky ėshtė njė kult i hershėm i popullit tonė, me gjasė Nėna e Vatrės.

Tri pllaka me shkrim nga Tartaria e Romanisė, dhe njė pllakė tjetėr me shkrim nga Gradeshnica, Bullgari veriperėndimore. Qė tė gjitha i pėrkasin kulturės sė Vinēės.

Njėra nga figurat e gjetura nė Tartaria shihet mė kjartė nė postin #2. Kėtu janė dy tė tjerat:Nganjėherė shtrirja e kėsaj kulture jepet edhe nė kufij tjerė, mė tė zgjeruar:

(me ngjyrė tė kuqe)
Viset ku janė pėrdorur hieroglifet pellazge tė VinēėsPėrdorimi i bakrit nė Evropė e ka zanafillėn tek kultura e Vinēės nė vitet 5.000 p.e.s.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hieroglifet ilire

Mesazh  Besir Bajrami prej 28.01.11 16:19

Jane studime shume te rendesishme, por ka shume hapesire per permiresime esenciale, qe nga spjegimi me ne thellesi i swastikes qe nuk simbolizon ekskluzivisht diellin, por dielli eshte "derivat i swastikes", e deri tek hartat e kultures se Vinēės dhe Diminės qe jane pak sa me te zgjeruara.
Informohuni nga kjo temė per hieroglifet ilire (e disa tjera qe vijnė pas saj):
http://www.facebook.com/photo.php?pid=145990&l=6d9ae5ea73&id=100001133356751

http://www.facebook.com/photo.php?pid=145991&l=56e96c380e&id=100001133356751

http://www.facebook.com/photo.php?pid=145989&l=4b270248a1&id=100001133356751

Hieroglife thrake:
http://www.facebook.com/photo.php?pid=145992&l=b735ae73c7&id=100001133356751


Per harten e kulturave:
http://www.facebook.com/photo.php?pid=247849&l=2734f5e6e0&id=100001133356751

http://www.facebook.com/photo.php?pid=247850&l=d6812c2f15&id=100001133356751

http://www.facebook.com/photo.php?pid=247851&l=c4edafe09e&id=100001133356751

http://www.facebook.com/photo.php?pid=247852&l=b330d5c0c3&id=100001133356751

http://www.facebook.com/photo.php?pid=146065&l=ba836eb60a&id=100001133356751

Kultura Maliq dhe lidhja e saj me kulturen e Vinēės
http://www.facebook.com/photo.php?pid=146067&l=c4ad7394f9&id=100001133356751

http://www.facebook.com/photo.php?pid=146075&l=59a5b17f41&id=100001133356751

http://www.facebook.com/photo.php?pid=139504&l=95cb943dd0&id=100001133356751

Per swastiken:
http://www.facebook.com/photo.php?pid=76144&l=c058df3abb&id=100001133356751

http://www.facebook.com/photo.php?pid=140302&l=8ee40f010a&id=100001133356751

http://www.facebook.com/photo.php?pid=89761&l=9df8798efc&id=100001133356751
...

Pėr mė shumė:
Civilizim; Kulturė; Simbolikė; Mitologji/Histori; Etimologji...
http://www.facebook.com/album.php?aid=4389&id=100001133356751&l=e76312b2b0
avatar
Besir Bajrami

19


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hieroglifet ilire

Mesazh  x-file prej 02.02.11 14:00

simbole te njejta jan gjet edhe ne bjeshken e Zotriēit (Zotriq = Zoterishte, vend i Zotrave) afer qytetit te Rahovecit ne Kosove.
avatar
x-file

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hieroglifet ilire

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi