E Vėrteta e Ditėve tė Javės

Shko poshtė

E Vėrteta e Ditėve tė Javės

Mesazh  Nikolaos prej 11.04.10 20:27


Nuk eshte e vertete qe 7 ditet e javes lidhen me faktin qe perendia e krijoi boten per 6 dite dhe te shtaten e la pushim. Kjo do te ishte fare pa kuptim. E verteta eshte se cdo dite jave lidhet me nje planet qe atehere konsiderohej si perendi pagane. Njerėzit e lashtė pėr tė respektuar perėnditė e tyre i kushtuan secilės nga njė ditė. Vetė dita kryesore -e diela- ka marre emrin e Diellit, sepse dhe ne anglisht sunday = sun+day qe do te thote dita e Diellit, perendise se drites dhe krijimit te jetes. dhe vijojne...

Hena = e hene           (italisht: Luna-Lunedi, anglisht: Moon-monday)
Marsi =  e marte         (italisht: Marte -martedi)
Merkuri =  e merkure (italisht: Mercurio - Mercoledi, frengjisht: Mercure: Mercredi)
Jupiteri = e enjte            (italisht: Giove = giovedi)
Venusi = e premte          (italisht: Venere = Venerdi, frengjisht: Venus-vendredi)
Saturni = e shtune          (anglisht Saturn -saturday)
Dielli = e diele                (anglisht : Sun -sunday, gjermanisht: Sonne -sonntag)

Mė perpara njiheshin 7 trupa qiellor si perendite qe shiheshin nga syri i njeriut, Venusi quhej ndryshe Aferditė nga grekėt dhe ilirėt e lashtė. Seciles perendi i kushtuan nje dite te veēante dhe pikerisht ne diten e tyre luteshin ne tempullin perkates. P.sh Romaket i luteshin Marsit (perendise se luftes) diten e marte ne tempullin e tij per te fituar betejen. Te dashuruarit luteshin ne tempullin e Aferdites (Venusit)......Planetet e tjere te sistemit diellor jane zbuluar me vone, ne 3 shekujt e fundit. Po te ishin zbuluar me perpara ndoshta do kishim 10 dite jave.


http://en.wikipedia.org/wiki/Week-day_names
http://www.cjvlang.com/Dow/dow1.html
www.astro-al.page.tl


Edituar pėr herė tė fundit nga Nikolaos nė 05.10.11 22:22, edituar 23 herė gjithsej
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Vėrteta e Ditėve tė Javės

Mesazh  Perla prej 12.04.10 22:13

Vertete interesante.
Bravo!
avatar
Perla

NA BASHKON BESIMI DHE SHPRESA VETEM NE NJE ZOT TE VETEM!

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Vėrteta e Ditėve tė Javės

Mesazh  mario prej 29.04.10 19:19

Pse nuk e bejm me 10 dite javen:
e hene, e mart, e merkure, e enjte, e premte, e shtune, e urant, e neptunt, e plutont, dhe e diel ?
avatar
mario

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Vėrteta e Ditėve tė Javės

Mesazh  amaterasu prej 03.05.10 14:09

haha, sa e papare kjo e neptunt e urant...:P

amaterasu

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Vėrteta e Ditėve tė Javės

Mesazh  sklejda prej 20.06.10 17:23

shume interesante .....nje gje me shume per te mesuar

sklejda

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Vėrteta e Ditėve tė Javės

Mesazh  GentianRrapi prej 28.06.10 11:54

Me Pelqeu jashte mase jeni nje forum shume i papame ia Vlejti te Rregjistrohesha madje do ua sygjeroj edhe ca miqve

GentianRrapi

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

sasa

Mesazh  sasa prej 05.07.10 10:44

shume interesante ahaha::O::::O:O
avatar
sasa

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Vėrteta e Ditėve tė Javės

Mesazh  alejna.k prej 08.07.10 21:04

:)))

alejna.k

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Vėrteta e Ditėve tė Javės

Mesazh  don fationi prej 11.07.10 22:17

hahahaha sh te bukura keto ditet e javes e urant e neptunt e plutont.................sa sh kam qesh jeni te papare

don fationi

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Vėrteta e Ditėve tė Javės

Mesazh  Uliks prej 12.07.10 23:48

Shume shkrim me prova bindese per kesi shkrime dhe prova ka nevoj i gjithe opinioni por besoj pse jo edhe te gjithe antaret e explorer .
ME RESPEKT TE VECANTE PER JU DHE GJITHE ANTARET E EXPLORER odiuliks
avatar
Uliks

42


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Jam Dakort

Mesazh  Ivana prej 20.07.10 13:39

Besoj se shume gjera feja ka dashur t`i shpjegoje sipas qefit te saj, por ne te vertete ato kane pasur baza shkencore, ky artikull ishte vertete interesant, por nuk dua 10 dite jave, sepse i thone 10 dite shkolle ose 10 dite pune, me sakte 9 perjashtuar te dielen...na mjaftojne 7 :))) ju pershendes dhe mendoj gjithashtu se jeni *
avatar
Ivana

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Vėrteta e Ditėve tė Javės

Mesazh  darkboy prej 21.08.10 9:32

E Bukur fare kjo. E kisha vene re dhe vet se kishin emrat e planeteve, po shume e bukur.
avatar
darkboy

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Vėrteta e Ditėve tė Javės

Mesazh  undercover prej 30.09.10 5:28

Besoj se kur jane shpikur ditet e javes gjuha italiane nuk ka egzistuar.nje gjuhe qe mund te kete egzistuar mund te jete latinishtja dhe aty mund te kuptohen me mire.dies lunae- e hene(hena), dies marti- e marte(Marsi), dies mercuri- e merrkure(merkuri), dies iovis-e enjte(Jupiteri/Jove), dies veneris-e premte (Venusi), dies saturni- e shtune(saturni), dies solis- e diele(dielli). Por ne te vertete planetet jane emertuar nga Babilonasit ne nder te Diellit, Henes dhe 5 planeteve zota

undercover

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Vėrteta e Ditėve tė Javės

Mesazh  fitore paloja prej 25.01.11 14:38

shum interesante edhe po me pelqen kjo tem shum shum e bukur.............
avatar
fitore paloja

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Vėrteta e Ditėve tė Javės

Mesazh  Niko_ prej 04.02.11 23:28

Besir Bajrami shkruajti:Ditet e javes ne disa gjuhe ; Greqisht:

PARASKEVI - SAVATO - KIRIAKI - DEFTERA - TRITI - TETARTI - PEMPTI_____

Ėshtė shumė interesant dhe me vlerė postimi yt!
E vetmja gjė qė do tė shtoja ėshtė se pėr sa i pėrket ditėve tė javės nė gjuhėn greke. Ti kėtu na ke shkruar se si u thonė ditėve tė javės nė greqishten e sotme dhe jo tė greqishtes sė lashtė. Nė greqishten e lashtė ditėt e javės quheshin si mėposhtė:

1) ΗΛΙΟΥ - ILIOU - Dita e Djellit

2) ΣΕΛΗΝΗΣ - SELINIS - Dita e Hėnės

3) ΑΡΕΩΣ - AREOS - Dita e Marsit (grekėt planetit Mars i thonė ARIS) (Aris, perėndia e luftės nė mitologjinė greke.)

4) ΕΡΜΟΥ - ERMOU - Dita e Mėrkurit (planetit Mėrkur i thonė ERMIS) (Ermis, lajmėtari i zotave nė mitologjinė greke, etj..)

5) ΔΙΟΣ - DHIOS - Dita e Jupiterit (planetit Jupiter i thonė DHIA) (Dhias=Zeus) (Zeusi, kryezot, zot i zotave nė mitologjinė greke.)

6) ΑΦΡΟΔΙΤΗΣ - AFRODHITIS - Dita e Afėrditės (Planeti Afėrdita)(Afėrdita, perėndia e dashurisė dhe bukurisė nė mitologjinė greke.)

7) ΚΡΟΝΟΥ - KRONOU - Dita e Saturnit (planetit Saturn i thonė KRONOS) (Kronos, ishte kryetari i brezit tė parė tė zotave titanė. Babai i Zeusit, etj...)

Niko_

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Vėrteta e Ditėve tė Javės

Mesazh  rose666al prej 12.05.11 19:18

shume interesante!une do isha dakort te kishim 10 dite jave po ama te kishim 5 nder to pushim
dmth:5 dite pune/shkolle dhe 5 dite pushim keshtu do ishim dhe barabarte.
avatar
rose666al

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Vėrteta e Ditėve tė Javės

Mesazh  Gon! prej 19.05.11 12:11

E si thuani ju, kėta njerėzit e lashtė i paskan parė kėta planet?
Vetėm Dielli dhe Hėna duken kjart dhe shihen nga syri i njeriut, kurse tėtjerėt duken vetėm si yje, ju thuani se nė atė kohė ata prej planetit Tokė paskan ditur cili ėshtė marsi e cili saturni e afėrdita e jupiteri...etj?
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Vėrteta e Ditėve tė Javės

Mesazh  Nikolaos prej 19.05.11 16:15

Gon! shkruajti:E si thuani ju, kėta njerėzit e lashtė i paskan parė kėta planet?
Vetėm Dielli dhe Hėna duken kjart dhe shihen nga syri i njeriut, kurse tėtjerėt duken vetėm si yje, ju thuani se nė atė kohė ata prej planetit Tokė paskan ditur cili ėshtė marsi e cili saturni e afėrdita e jupiteri...etj?
Ti nuk mund te hedhesh poshte historine. Ka specialist per kete pune, shko e pyeti se kur jane emertuar per here te pare planetet, pastaj hajde fol me mua. Te gjithe e dine qe keta planete jane njohur dhe zbuluar qe ne kohet e lashta, vetem ti nuk e ditke.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Vėrteta e Ditėve tė Javės

Mesazh  Gon! prej 20.05.11 10:16

Nikolaos shkruajti: Ti nuk mund te hedhesh poshte historine. Ka specialist per kete pune, shko e pyeti se kur jane emertuar per here te pare planetet, pastaj hajde fol me mua. Te gjithe e dine qe keta planete jane njohur dhe zbuluar qe ne kohet e lashta, vetem ti nuk e ditke.

Ahuuu!!! sigurisht nuk e ditkam, pa ma trego pra ta mėsoj edhe unė!!
I beson ti qdo historie tė shkruar nga njeriu?
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Vėrteta e Ditėve tė Javės

Mesazh  Gon! prej 20.05.11 10:19

Sa pėr kėtė hostori qė ti ke komentuar kėtu, pėr mua ėshtė krejtėsisht jasht logjikės.
Duke shumė e qart, pa bazė tė fortė!
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Vėrteta e Ditėve tė Javės

Mesazh  Gon! prej 20.05.11 10:24

Unė as sa i pėrket Biblės qė e kanė shkruar: nė ditėn e shtatė, Perendia pushoi, nuk i besoj, kjo ėshtė shpifje e tyre, njerėzve.
Unė besoj, vetėm pėr gjasht ditė ėshtė krijuar Toka dhe gjithqka ka nė qiej, sepse vetėm Perendia (njė) mund ta bėj kėtė.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Vėrteta e Ditėve tė Javės

Mesazh  Nikolaos prej 20.05.11 12:31

Gon! shkruajti:Unė as sa i pėrket Biblės qė e kanė shkruar: nė ditėn e shtatė, Perendia pushoi, nuk i besoj, kjo ėshtė shpifje e tyre, njerėzve.
Unė besoj, vetėm pėr gjasht ditė ėshtė krijuar Toka dhe gjithqka ka nė qiej, sepse vetėm Perendia (njė) mund ta bėj kėtė.
Me cfare logjike i beson qe eshte krijuar per 6 dite? Ku e mbeshtet kete fakt? apo vetem ne kuran? Mjafton te besosh vetem ne nje liber? Ndersa per mua historia eshte shkruar ne disa libra, nga shume autore, jo vetem ne nje liber qe te mos besohet. Kur shkruajne shume autore per te njejten gje, atehere perse te mos besojme. Historia eshte shkruar edhe me hieroglife, eshte bazuar edhe ne statuja qe jane gjetuar nga arkeologet, nga tempujt. Per kete kane folur edhe romaket edhe greket e lashte te cilat kane nje pasuri me dokumenta antike. Vetem me kete krijimin 6 ditor feja bie poshte. Ky eshte nje gabim i pafalshem qe cdo shkencetar do te qeshte me te.


Edituar pėr herė tė fundit nga Nikolaos nė 14.08.11 12:45, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

E verteta e diteve te javes.

Mesazh  Cimi Elezi prej 20.05.11 13:58

Gon! shkruajti:Unė as sa i pėrket Biblės qė e kanė shkruar: nė ditėn e shtatė, Perendia pushoi, nuk i besoj, kjo ėshtė shpifje e tyre, njerėzve.
Unė besoj, vetėm pėr gjasht ditė ėshtė krijuar Toka dhe gjithqka ka nė qiej, sepse vetėm Perendia (njė) mund ta bėj kėtė.
Si ka mundesi qe perendia ka ndejtur per nje kohe te gjate ne kete zbrazetire dhe me pas u kujtua qe te krijoj token dhe universin per 6 dite??????????????????????? Shkenca po verteton se universi po zgjerohet cdo dite e me shume.Pra do te thote qe universi vazhdon krijimin e tij.6 ditet e krijimit per universin bien nga shkenca.
avatar
Cimi Elezi

115


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Vėrteta e Ditėve tė Javės

Mesazh  Venera1 prej 14.08.11 12:10

Shume e bukur kjo teme, nuk e dija qe emri im lidhet me diten e premte
avatar
Venera1

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Vėrteta e Ditėve tė Javės

Mesazh  nitty prej 14.08.11 12:41

cimi elezi shkruajti:
Gon! shkruajti:Unė as sa i pėrket Biblės qė e kanė shkruar: nė ditėn e shtatė, Perendia pushoi, nuk i besoj, kjo ėshtė shpifje e tyre, njerėzve.
Unė besoj, vetėm pėr gjasht ditė ėshtė krijuar Toka dhe gjithqka ka nė qiej, sepse vetėm Perendia (njė) mund ta bėj kėtė.
Si ka mundesi qe perendia ka ndejtur per nje kohe te gjate ne kete zbrazetire dhe me pas u kujtua qe te krijoj token dhe universin per 6 dite??????????????????????? Shkenca po verteton se universi po zgjerohet cdo dite e me shume.Pra do te thote qe universi vazhdon krijimin e tij.6 ditet e krijimit per universin bien nga shkenca.

Cimi nuk ėshtė krijuar toka pėr 6 ditė!

Pėr mė shumė rreth kėtij pohimit tim,lexo njė postim timin nė kėtė temė:

http://www.explorerunivers.com/t3093-kush-jemi-ne#21389
avatar
nitty

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Vėrteta e Ditėve tė Javės

Mesazh  Cimi Elezi prej 14.08.11 13:05

nitty shkruajti:

Cimi nuk ėshtė krijuar toka pėr 6 ditė!

Pėr mė shumė rreth kėtij pohimit tim,lexo njė postim timin nė kėtė teme
Pershendetje.Sapo erdha,pash postimin e nitty.Pak a shume me kujtohet dicka nga ajo qe ke shkruajtur mbi evoluimin e jetes ne tok sipas kuranit dhe shkences.Pas ketij postimi do ti hedh nje sy.Por kam nje pyetje nitty.Gjithmon sipas librave te shejnt.Ditet e javes sipas librave sa zgjasin? 1 vit,10 vjet,100 vjet,1000vjet?
avatar
Cimi Elezi

115


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Vėrteta e Ditėve tė Javės

Mesazh  rebelisistemit prej 14.08.11 13:29

Nė kalendarin perėndimor java fillon nga e hėna. Ajo emėrtohet sipas Hėnės. Pastaj e marta sipas Marsit, e mėrkura sipas Merkurit, e enjtja sipas Jupiterit, e premtja sipas Venusit, e shtuna sipas Saturnit dhe e diela sipas Diellit. Nė gjuhet e folura nė Perėndim, etimologjia e kėtyre emrave gjithnjė kthehet tek e njėjta prejardhje – tek yjet planetarė. Dielli pėrbėn qendrėn dhe planetet tjera sillen rreth tij, simbolikė kjo me tė cilėn nė Tokė paraqitet mėsuesi (prijėsi shpirtėror) i rrethuar nga nxėnėsit tė cilėt ndriēohen nga dituria e tij, duke u harmonizuar kėshtu kozmologjikisht me rendin apo sistemin universal.


Nė kalendarin islam java fillon nga e diela. Ajo emėrtohet El Ehad (يَوْمُ الأَحَدْ) qė domethėnė i pari. Pataj e hėna, El Ithnani (يَوْمُ الإِثْنَيْنْ) – i dyti; e marta, Eth-thulathau (يَوْمُ الثُّلاَثَاءْ) – i treti; e mėrkura, El-erbiau (يَوْمُ الأَرْبِعَاءْ) – i katėrti; e enjtja, El-hamisu (يَوْمُ الْخَمِيْسْ) – i pesti; e premtja, El-xhumatu (يَوْمُ الْجُمْعَة) – pėrbashkuesi dhe e shtuna, Es-sebtu (يَوْمُ السَّبْتْ) – ndėrprerėsi.
Ehad (e diela) apo “i pari” na e kujton njėrin nga Emrat e Bukur tė Krijuesit tė ditėve. Zoti ėshtė I PARI, dhe gjithashtu edhe dita e parė vjen nga i njėjti Burim. E hėna ėshtė dita e ardhjes nė jetėn tokėsore e Profetit tė Fundit a.s. dhe quhet “e dyta” duke na kujtuar kėshtu se mbas dėshmisė sė parė La ilahe ila-Zot, vjen dėshmia e dytė Muhamedun ResulAllah dhe nė kėtė ditė parapėlqehet tė agjėrohet. Pastaj java vazhdon tė pėrmbushet me tė tretėn (tė marten), tė katėrtėn (tė mėrkurėn) tė pestėn (tė enjten e cila gjithashtu ėshtė e parapėlqyer pėr agjėrim) deri tek pėrbashkuesi (e premta), dita nė tė cilėn, sipas burimeve tradicionale, ėshtė pėrbashkuar krijimtaria e Ademit si qenie tredimensionale: trup, mendje dhe frymė. Si rrjedhojė, nė kėtė ditė bashkohen edhe besimtarėt pėr t’u falur bashkėrisht dhe fjala xhami derivohet nga e njėjta rrėnjė e fjalės nga e cila vjen Dita e Xhuma, dita nė tė cilėn poashtu do tė bashkohet njerėzimi nė Gjyqin e Fundit (Ditėn e Gjykimit). Ndėrprerėsi (e shtuna), na jep simbolikėn e ndėrprerjes apo pėrfundimit tė krijimit tė qiejve dhe tokės, duke u bėrė kėshtu dita pėrmbyllėse e javės. Me gjithė dallimet nė emėrtime dhe kuptime, ditėt e javės, si nė lindje ashtu edhe nė perėndim, takohen domosdoshmėrisht te Ai “qė krijoi qiejt dhe Tokėn pėr gjashtė ditė e pastaj u ngrit mbi Fronin hyjnor (qė mbisundon gjithėsinė). Ai me errėsirėn e natės e mbulon ditėn, e cila e ndjek atė; Dielli, Hėna dhe yjet i pėrulen urdhrit tė Tij.”(7/54).


Derisa nė perėndim pėrdoren emėrtimet e ditėve qė janė bazuar kryesisht nė krijimtarinė fizike, si trupat qiellor apo yjet, nė fjalorin tradicional islam kėto emėrtime tejkalojnė fiziken duke u ofruar shpirtrave kureshtarė shtigje pėr t’u lidhur metafizikisht me Realitetin Universal, nėpėrmjet ritualit tė pėrditshėm tė namazit (fjalė e prejardhur nga gjuhėt indo-iraniane qė ka kuptimin e pėruljes) apo siē quhet nė Kuran, salatit (salah - صلاة). Vetė fjala salat, me tė cilėn ėshtė emėrtuar lutja, derivohet nga fjala rrėnjė silah (uasale, saleue) qė domethėnė lidhje.


Edituar pėr herė tė fundit nga rebelisistemit nė 14.08.11 13:42, edituar 1 herė gjithsej
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Formula per te gjetur diten e javes se lindjes sone

Mesazh  Jorghoson Vanilla prej 06.10.11 20:43

Nese merrni kalendarin ne dore , do te shihni qe muaj janar fillon te shtunen ( 1 Janar ) ... Para kesaj date jane 5 "kuti" bosh ... Keto jane data qe i perkasin muajt dhjetor te 2010 ... Prandaj kemi formulen D = 5 + X - (modulin e 7 ) ... 5-sa eshte sepse kemi pese "kuti" bosh ... Moduli i 7 do te thote , se eshte e nevojshme qe ta bejm -7 aq here sa te marrim nr me te vogel natyror ... Eshte -7 sepse java ka shtate dite ...... Ndersa per X-in , thash qe eshte data qe ne zgjedhim .... D-ja eshte dita e javes qe do te dal ne perfundim ..... Me kete formule cfare do date qe do zgjidhni , do ta gjeni se cfare dite i bie ... Mos harroni qe perfundimi do te jet nje numer nga 1 deri tek 7 , ku secili nga keto numra i perket njeres dite te javes ( e H=1 , e M=2 , e M=3 , e E=4 , e P=5 , e SH=6 , e D=7 )... Muaj Shkurt e ka formulen D = 1 + X -( moduli i 7-es ) ...... Muaj Mars e ka formulen te njejte me ate te Shkurtit .... Muaj Prill e ka formulen D = 4 + X - ( modulin e 7-es ) ..... Muaj Maj e ka formulen D = 6 + X - ( modulin e 7-es ) ..... Muaj Qershor e ka formulen D= 2 + X - ( moduli i 7-es ) .... Muaj Korrik e ka formulen te njejte me ate te Prillit .... Muaj Gusht e ka formulen D = X - ( modulin e 7-es ) .... Muaj Shtator e ka formulen D = 3 + X - ( modulin e 7- es ) ..... Muaj Tetor e ka formulen te njejte me ate te Janarit .... Muaj Nentor e ka Formulen D= 1 + X - ( modulin e 7-es ) .... Dhe muaj Dhjetor e ka formulen te njejte me ate te Shtatorit ... .... Gjithashtu eshte e rendesishme qe ne rast se nr i "Kutive" + X eshte me i < se 8 atehere - ( minus ) moduli i 7 eshte i pavlefsh ... .... Shpresoj qe cilido qe mund ta lexoj kete , ta kete kuptuar ... Me i qarte nuk mund te jem ...

Jorghoson Vanilla

If you want to know the outcome of a game before the game has even started, you need to control each side.

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Vėrteta e Ditėve tė Javės

Mesazh  Berti69 prej 24.10.11 19:07

Tė gjitha emėrtimet, numrimet, pėrenditė, besimet dhe njohuritė na vijnė nga djepi i civilizimit njerėzor, pra nga civilizimi SUMER.
Njėri nga konceptet themelore tė Mesopotamisė sė Vjetėr ėshtė mendimi i ngjashmėrisė sė bėmave qiellore dhe botėrore me njėra tjetrėn.
Sidomos, yjet pėrfytyrohen si njė shkrim misterioz i hyjnive dhe leximi dhe kuptimi i saj pėr njerėzit ėshtė i mundshėm.
Pėr kėtė babilonasit, qė nė kohėn mė tė hershme, kanė zhvilluar disa njohuri pėr lėvizjen e yjeve dhe po kėtė lėvizje e kanė llogaritur me njė precizitet tė madh.

Gjithashtu edhe tė llogariturit e javės si shtatė ditė dhe tė vitit si 365 ditė-netė, bazohet nė ato.

Shtatė ditėt e javės u pėrshkruhen zotave.

Marduki ėshtė llogaritur Jupiter (e enjte);
Nabui, Merkur (e mėrkurė);
Nergali, Mars (e martė);
Ninurtai, Saturn (e shtunė);
Ishtari, Venus (e premte).
Pėrveē kėtyre pesė planeteve e diela i pėrshkruhet Shamashit (diellit), kurse e hėna, Sinit (hėnės).


Mitologjitė pasqyrojnė marrėdhėniet e hyjnive me planetet dhe karakterin e tyre. Kjo kulturė e Mesopotamisė mė vonė ėshtė pėrvetėsuar nga grekėt dhe romakėt. Edhe pse botėrat e zotave qė moti janė bėrė pjesė e historisė, madje edhe sot profecia e astrologėve bazohet nė njohuritė e Mesopotamisė sė Vjetėr.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Vėrteta e Ditėve tė Javės

Mesazh  orlando77 prej 07.02.14 22:13

hahahah me kenaqet jam shum i kenaqur qe jam pjese e ketij forumi
avatar
orlando77

aforizem

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Vėrteta e Ditėve tė Javės

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi