E Vėrteta e Ditėve tė Javės

Faqja 1 e 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

E Vėrteta e Ditėve tė Javės

Mesazh  Nikolaos prej 11.04.10 20:27


Nuk eshte e vertete qe 7 ditet e javes lidhen me faktin qe perendia e krijoi boten per 6 dite dhe te shtaten e la pushim. Kjo do te ishte fare pa kuptim. E verteta eshte se cdo dite jave lidhet me nje planet qe atehere konsiderohej si perendi pagane. Njerėzit e lashtė pėr tė respektuar perėnditė e tyre i kushtuan secilės nga njė ditė. Vetė dita kryesore -e diela- ka marre emrin e Diellit, sepse dhe ne anglisht sunday = sun+day qe do te thote dita e Diellit, perendise se drites dhe krijimit te jetes. dhe vijojne...

Hena = e hene           (italisht: Luna-Lunedi, anglisht: Moon-monday)
Marsi =  e marte         (italisht: Marte -martedi)
Merkuri =  e merkure (italisht: Mercurio - Mercoledi, frengjisht: Mercure: Mercredi)
Jupiteri = e enjte            (italisht: Giove = giovedi)
Venusi = e premte          (italisht: Venere = Venerdi, frengjisht: Venus-vendredi)
Saturni = e shtune          (anglisht Saturn -saturday)
Dielli = e diele                (anglisht : Sun -sunday, gjermanisht: Sonne -sonntag)

Mė perpara njiheshin 7 trupa qiellor si perendite qe shiheshin nga syri i njeriut, Venusi quhej ndryshe Aferditė nga grekėt dhe ilirėt e lashtė. Seciles perendi i kushtuan nje dite te veēante dhe pikerisht ne diten e tyre luteshin ne tempullin perkates. P.sh Romaket i luteshin Marsit (perendise se luftes) diten e marte ne tempullin e tij per te fituar betejen. Te dashuruarit luteshin ne tempullin e Aferdites (Venusit)......Planetet e tjere te sistemit diellor jane zbuluar me vone, ne 3 shekujt e fundit. Po te ishin zbuluar me perpara ndoshta do kishim 10 dite jave.


http://en.wikipedia.org/wiki/Week-day_names
http://www.cjvlang.com/Dow/dow1.html
www.astro-al.page.tl


Edituar pėr herė tė fundit nga Nikolaos nė 05.10.11 22:22, edituar 23 herė gjithsej

Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

645


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Vėrteta e Ditėve tė Javės

Mesazh  Perla prej 12.04.10 22:13

Vertete interesante.
Bravo!

Perla

NA BASHKON BESIMI DHE SHPRESA VETEM NE NJE ZOT TE VETEM!

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Vėrteta e Ditėve tė Javės

Mesazh  mario prej 29.04.10 19:19

Pse nuk e bejm me 10 dite javen:
e hene, e mart, e merkure, e enjte, e premte, e shtune, e urant, e neptunt, e plutont, dhe e diel ?

mario

43


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Vėrteta e Ditėve tė Javės

Mesazh  amaterasu prej 03.05.10 14:09

haha, sa e papare kjo e neptunt e urant...:P

amaterasu

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Vėrteta e Ditėve tė Javės

Mesazh  sklejda prej 20.06.10 17:23

shume interesante .....nje gje me shume per te mesuar

sklejda

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi