Romaket 1500 vjet para kolombit ne Amerike

Shko poshtė

Romaket 1500 vjet para Kolombit ne Amerike

Mesazh  Estilen prej 11.04.10 12:30Analizat e fundit arkeologjike kane bere nje vlersim te ri per shume paqartesi mbi udhetimet e njerzve antik matane brigjeve te paqesorit..
Ata nuk kane pasur kufizime ne udhetimet detare,madje dhe oqeanike,mbasi dispononin instrumenta drejtimi dhe anije lundrimi.

Claudio Mocchegiani Carpano, tashmė drejtuesi "i qendrės historike e arkeologjike per mbikėqyrje tė Romės dhe aktualisht njė profesor i arkeologjisė nėnujore nė Universitetin" e Napolit, prezantoi kohet e fundit librin''Romaket shkuan ne amerike shume kohe para Kolombit''

Ne bashkpunim dhe me Louis Fozzano, Superintendent i trashgimise Arkeologjike sė Friuli Venezia Giulia, dhe grupin e pėrbashkėt Phoenicians,keta bejne te ditur se romakėt, tė cilėt kanė udhetuar me anijet e tyre edhe ne detrat e Jugut duke aritur deri ne Kine.

Ka gjasa qe shume anije fenikase e romake transoqeanike te kene udhetuar nga brigjet perendimore te Afrikes drejt Brazilit.

Keto anije qe ishin ndretuar ne shekullin e I pas krishtit kishin nje gjatesi 70 m dhe gjersi 20m dhe ishin te afta per te bera udhetime neper oqeane.

Zbulohet se romaket e kishin mesuar teknologjine e ndertimit te anijeve nga Fenikasit qe tre shekuj para krishtiit,te cilet ishin mjeshtra ne ndertimin e anijeve.

Provat e gjetura ne anijet e mbytyra shihet se nyjet e drurit dhe pjese anijesh te ruajtura mire ne fund te detit te romes te pakalbura e qe datojne 2300 vjet me pare te habisin per teknollogjine e aplikuar ne to.

Po keshtu zbulimet e materialeve botanike ne keto anije si farera te ndryshme,ben te mendosh se qe ne lashtesi te hershme ka pasur ndervprim midis qyteterimeve nga kontinente te ndryshme

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi