Vendabanime 23.000 vjecare ne Greqi

Shko poshtė

Vendabanime 23.000 vjecare ne Greqi

Mesazh  Estilen prej 11.04.10 10:30


Njė mur prej 23.000 vjet mė parė,nga mė te vjeterit u zbulua nė Greqinė e veriut: Sipas arkeologėve, ėshtė ndėrtuar gjatė periudhes se njeriut te Paleolitit pėr t'u mbrojtur nga tė ftohtit e madh te periudhe

MbetJet e murit te gurit u gjetėn ne Kalambaka, 350 km nga Athina nė hyrje tė shpelles se Teopetras nė vendin e quajtu 'Meteora, i njohur pėr manastire ortodokse te gdhendur nė shkėmb.

Sipas drejtuses se grupit te arkeologeve greke,Nina Kipatris,ky mur eshte nje nga me antiket ne bote,me nje gjatesi 40m dhe me nje porte ne forme vezake,e destinuar per mbrojtjen e banorve nga te ftohtit e acarte.

Brenda shpelles ku eshte gjendur muri jane zbuluar ushqime si fasule miser etj.

Ne se konfirmohet plotesisht ky zbulim,ateher ne kemi nje zbulim revolucionar,mbasi dihet qe bujqesia per here te pareeshte zhvilluar ne Mesapotamine e lashte nga 10-7.000 vjete me pare.

Atehere c'fare misteri fshihet pas ketij zbulimi,23.000 vjecar..?

http://www.laportadeltempo.com/news.asp?ID=5398

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi