Shpresa sheron njeriun

Shko poshtė

Shpresa sheron njeriun

Mesazh  Estilen prej 08.04.10 17:07

Shkencėtarėt e kanė thėnė me kohė qė egziston njė lidhje ndėrmjet shpresės sė pacientit dhe pėrmirėsimit tė tij nga sėmundjet e rėnda.

Tani njė specialist i shquar amerikan nė fushėn e kancerit, sygjeron se ka baza mjeksore pėr njė lidhje tė tillė. Kėtė sugjerim ai e bėn nė librin e ri mjaft tė shitur tė titulluar,Anatomia e Shpresės: Si fitojnė njerėzit pėrballė sėmundjes?.

Autori i librit ėshtė Jerome Groopman, profesor nė degėn e mjeksisė sė Universitetit tė Harvardit, njėkohėsisht korrespondent i revistės,The New Yorker pėr mjeksinė dhe biologjinė.

Groopman beson se ėshtė e rėndėsishme qė sė pari tė kuptohet se ēfarė ėshtė shpresa, dhe si ndryshon ajo nga optimizmi.

Njė optimist thotė se gjithēka do tė shkojė mirė. Por nė fakt, ne e dimė qė nė jetė kjo nuk ndodh gjithmonė kėshtu. Ndėrsa shpresa i pranon tė gjitha problemet me tė cilat ndeshemi, dhe pėrmes saj ne shikojmė njė tė ardhme mė tė mirė. "

Si rezultat i shpresės truri ēliron disa kimikate tė cilat reduktojnė shqetėsimet. Shqetėsimet janė pengesat mė tė mėdha tek pacientėt pėr fillimin e njė kure tė sėmundjeve, apo pėr tė patur forcėn e duhur pėr tė pėrballuar mjekimin.

Gjithashtu ka ndryshime serioze nė funksionimin e muskujve. Kur tė sėmurėt me Parkinson shpresojnė kjo bėn qė tė ēlirohen kimikate, qė i bėn muskujt tė jenė mė elastikė, kėshtu qė tė sėmurėt mund tė funksionojnė mė mirė.

Shpresa mund tė pakėsojė dhimbjet tek njerėzit me reumatizėm. Ndėrsa pėr sa u pėrket sėmundjeve tė zemrės, ka studime tė mira qė tregojnė se tė sėmurėt qė shpresojnė mund tė shpejtojnė shėrimin.

Pėrsa i pėrket pacientėve tė prekur nga sėmundjet e kancerit, profesori Groopman thotė, studimet nuk janė tė qartė. Me siguri qė optimizmi dhe shpresa nuk e zhdukin sėmundjen.

Por ndikimi i tė shpresuarit tek pacientėt e kancerit bėn qė ata tė marrin vendime tė qarta dhe tė zgjedhin mėnyrat mė tė mira me shpresė qė tė kurohen.

Rasti i mirnjohur i kampionit boteror te ciklizmit,amerikanit
Lanche Amstrong qe megjith se e dinte qe ishte me semundjen e kancerit, krijoi nje force shprese imuntare,aq sa e perballoi dhe menjanoi kete semundje nepermjet stervitjes dhe garave ciklistike,duke u shpallur 4 here rresht kampion boteLanche Astrong

Groopman beson se roli i doktorit ėshtė qė t'u thotė tė vėrtetėn pacientėve, por gjithashtu t'i inkurajojė ata qė tė shpresojnė dhe tė kurohen, edhe nėse ata janė nė gjendje tė rėndė. Njerėzit shkojnė tek mjeku pėr tė kėrkuar shpresė. ..

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi