Shenja e djallit me brire

Shko poshtė

Shenja e djallit me brire

Mesazh  athanas prej 07.04.10 17:56

"El Diablo" tregon briret - Djalli po Del Kaluar!Ajo po leshohet ngado, ne revista e gazeta, ne ngjarjet sportive, madje edhe ne ceremonite e marrjes se detyres presidenciale.

Sigurisht po e hedh fjalen per shenjen e El Diablos, djallit me brire, e njohur gjithashtu edhe si shenja Il Cornuto dhe Diabolicus.

Ajo nisi ne kohen e sotme, me pasuesit e kultevesatanike, anetaret e Kishes zyrtare te Djallit, bandat muzikore te rrokut heavy metal dhe tifozet qe vringellinin shenjen e dy gishtave te ndare e te drejtuar lart. Bandat e rrokut e bene ate nje shenje popullore dhe tani ajo eshte ne mode dhe duket sikur cdo kush e ben ate.

Te Dua, Djall?

Shenja shpesh ngaterrohet me shenjen e te shurdhrit per shprehjen "te dua".

Nderkohe qe ne fillim, kjo duket si ngjashmeri e rastit, shprehim nje emocion "ah, e gjeta" atehere kur zbulojme se personi qe e shpiku, apo e krijoi, sistemin me shenja dore me te shurdher, Helen Keller, ishte vete okuliste dhe teozifiste.

Mos e krijoi me qellim Keleri shenjen e te shurdherve per shrehjen "te dua" per te qene nje imitim i jashtezakonshem i shenjes klasike te djallit?

Ne thelb, mos po thoshte gje Keleri: "Te dua, djall?"

Me pas, kemi ngaterresen e shenjesh me dore te El Diablos me shenjen e univesitetit te Teksasit "kapini nga briret".

Nuska e Teksasit paraqet lopen si gjedh brigjate dhe eshte thjeshte e natyrshme qe shenja e brireve te perdoret nga organi stundetor, ish-nxenesit dhe admiruesit e ketij institucioni te madh.
avatar
athanas

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shenja e djallit me brire

Mesazh  Neo prej 07.04.10 19:29avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shenja e djallit me brire

Mesazh  Neo prej 07.04.10 19:32

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shenja e djallit me brire

Mesazh  Neo prej 07.04.10 19:36

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shenja e djallit me brire

Mesazh  Neo prej 07.04.10 20:07

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shenja e djallit me brire

Mesazh  Neo prej 07.04.10 20:11

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shenja e djallit me brire

Mesazh  Neo prej 07.04.10 20:13

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shenja e djallit me brire

Mesazh  Neo prej 07.04.10 20:16

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shenja e djallit me brire

Mesazh  Neo prej 07.04.10 20:33

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shenja e djallit me brire

Mesazh  Luli prej 07.08.10 2:50

avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shenja e djallit me brire

Mesazh  Luli prej 07.08.10 3:12


Roger Bacon (1214 - 1294)


Christopher Columbus (1451 - 1506)


Martin Luther (1483 - 1546)


Mbreti James I (1566 - 1625)

avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shenja e djallit me brire

Mesazh  Luli prej 07.08.10 3:14


Ana nga Denimarka (1574 - 1619)


Robert Fludd (1574 - 1637)


Isaac Newton (1643 - 1727)


Alexander Hamilton (1755 - 1804)Adolf Hitler ( 1889 - 1945)
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shenja e djallit me brire

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi